5 Platformat më të Mirë të Pritura të e-Tregtisë për një Dyqan Online

Një përmbledhje e platformave më të mira të pritura të e-commerce për pritjen & ndërtimi i një faqe në internet eCommerce dhe si të zgjidhni atë të duhurin për nevojat tuaja të veçanta.


Udhëzuesi ynë zyrtar për platformën më të mirë të pritur të eCommerce

Gjetja e platformës së duhur të vendosur në eCommerce për fillimin e dyqanit tuaj në internet mund të ndjehet si një detyrë marramendëse. Ju dëshironi të shesni produktet tuaja në internet dhe keni dëgjuar se platformat e e-commerce të pritura mund të bëjnë lehtësimin e krijimit të një faqe interneti për tregti elektronike. Por me qindra hostet e e-commerce në internet, ju mund të mos dini se ku të drejtoheni. Në këtë artikull, ne do të rendisim 5 zgjedhjet tona të rekomanduara për një platformë të pritur të e-commerce dhe më pas do të diskutojmë se çfarë duhet të kërkoni në këto platforma për t’ju ndihmuar të përcaktoni zgjedhjen më të mirë për biznesin tuaj.

Platformat më të mira të pritura të tregtisë elektronike me një shikim

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e 5 zgjedhjeve më të mira për dyqanet e pritura në internet, me karakteristikat kryesore të secilës kompani të përshkruara më poshtë:

platformë
Fillon në:
Rekomandohet për:
Mëso më shumë
Wix$ 17.00 / moAffordable & zgjidhje e lehtë për dyqanet e vogla të tregtisë elektronikeMëso më shumë
Shopify$ 29.99 / moPlatforma më gjithëpërfshirëse eCommerceMëso më shumë
BigCommerce$ 29.95 / moPërshtatje e fuqishme funksionon më së miri për dyqanet më të mëdhaMëso më shumë
Volusion$ 15.00 / moMë e mira për dyqanet në internet të rënda për produktetMëso më shumë
3DCart$ 19.99 / moPritja gjithëpërfshirëse me karakteristika të përparuara me çmime të ulëtaMëso më shumë

Ndërmarrja më e mirë e platformës eCommerce # 1 - Wix

Fillon në: 17,00 $ / muaj

Wix
Zgjidhje e përballueshme e pritjes për dyqane të vogla në tregti elektronike

www.wix.com është një krijues i njohur i faqeve të internetit me platformën e vet të pritur të e-commerce, e përkryer për pronarët e biznesit të vogël. Shtë e thjeshtë, e lehtë për t’u përdorur dhe e përballueshme. Ata janë të përsosur për bizneset e vogla të tregtisë elektronike që nuk planifikojnë të zgjerojnë inventarin e tyre përtej 100 produkteve. Wix është gjithashtu një përshtatje e mirë për sipërmarrësit të cilët kurrë më parë nuk kanë ndërtuar një faqe në internet dhe duan të mbajnë kostot e fillimit të tyre të ulëta. Nuk ka ndonjë më të thjeshtë se redaktori i tyre tërheqës, i cili ju lejon të hartoni një faqe interneti të lirë dhe të bukur. Wix është një host i besueshëm për dyqanet e vogla të tregtisë elektronike të cilët kanë nevojë për një ndërtues të thjeshtë në internet.

Karakteristikat kryesore:

 • Lehtë për t’u përdorur
 • Menaxhim i thjeshtë i inventarit
 • Pa tarifa transaksionesh
 • Mobil miqësor
 • Affordable
 • Tërhiq n ndërtues ndërtues

Ndërmarrja më e mirë e Platformës Tregtare eCommerce # 2 - Shopify

Fillon në: 29,99 $ / muaj

Shopify
Hosting më Gjithëpërfshirës i e-commerce

www.shopify.com aktualisht mbizotëron në platformat e pritura të e-commerce me mbi 200,000 përdorues. Shtë një zgjedhje e shkëlqyer gjithëpërfshirëse për të pritur një dyqan. Fillestarët që kurrë nuk kanë ndërtuar një faqe në internet eCommerce mund të kuptojnë se si të përdorin ndërfaqen e thjeshtë me pak ndihmë, por Shopify është gjithashtu i përshtatshëm për të siguruar funksionimin dhe shkallëzueshmërinë për të zgjeruar dyqanin tuaj. Ata janë më të njohurit për përzgjedhjen e tyre të gjerë të temave të bukura moderne me dizajne të përgjegjshme të përshtatshme për shikuesit e desktopit dhe celular. Do temë është me të vërtetë mahnitëse dhe i shton besueshmëri të menjëhershme markës suaj. Shopify siguron mbështetje të plotë 24/7 të klientit që është i patejkalueshëm. Nëse keni ndonjë problem, ekspertët e Shopify janë në dispozicion përmes bisedës live, postës elektronike ose telefonit pothuajse menjëherë. Ju nuk do ta gjeni veten duke pritur në pritje për të biseduar me një përfaqësues. Shopify është hosti më gjithëpërfshirës për bizneset që duan një dyqan në internet që mund të shkallëzojnë.

Karakteristikat kryesore:

 • Lehtë për t’u përdorur
 • Temat e përgjegjshme
 • Mbështetje 24/7 e klientit
 • Aplikacioni i menaxhimit celular
 • Optimizimi i motorit të kërkimit
 • Produkte të pakufizuara
 • 70 porta pagese

Provoni nëse FALAS

Ndërmarrja më e mirë e platformës elektronike eCommerce # 3 - BigCommerce

Fillon në: 29,95 $ / muaj

BigCommerce
Më e mira për Karakteristikat e Fuqishme të Përshtatjes

www.bigcommerce.com është një platformë e besueshme e krijuar për bizneset e vogla dhe të mesme. Zhvilluesit më të përparuar të uebit vlerësojnë tiparet fleksibël të personalizimit, sepse platforma është e ndërtuar në HTML & Kodimi CSS. Ndërsa disa platforma të pritura ngarkojnë 1-3% për transaksione, BigCommerce nuk ju bën të paguani një tarifë për çdo shitje. Sidoqoftë, është e rëndësishme të vini re që modeli i tyre i çmimeve për planet mujore bazohet në sasinë tuaj të shitjeve. Nëse filloni me një plan bazë dhe rritni të ardhurat tuaja, plani juaj automatikisht do të azhurnohet. Kompanitë me fitime vjetore mbi 125,000 dollarë duhet të paguajnë për planin Pro me 200 dollarë në muaj. Pika kryesore e kësaj platforme është gjerësia e pakufizuar e bandës për çdo plan. Bizneset më të mëdha me shumë trafik në sit do të përfitojnë nga një bandë e pakufizuar. BigCommerce është një platformë e pritur më e përshtatshme për bizneset e vogla me të ardhura nën 125,000 dollarë ose biznese më të mëdha që kanë nevojë për një bandë shtesë.

Karakteristikat kryesore:

 • Integrimi i mediave sociale
 • Karakteristikat e përparuara
 • HTML & Aftësia CSS
 • Pa tarifa transaksionesh
 • Temat e përgjegjshme
 • Pagesë me faqe të vetme

Ndërmarrja më e mirë e platformës elektronike eCommerce # 4 - Volusion

Fillon në: 15,00 $ / muaj

Volusion
Më e mira për dyqanet e rënda online

www.volusion.com dallohet me sistemin e tyre të zgjeruar të menaxhimit të inventarit. Nëse planifikoni të mbani një vëllim të madh të produkteve në dyqanin tuaj, do ta keni të lehtë të gjurmoni nivelet e shitjeve dhe inventarit tuaj në platformën e tyre. Volusion ju lejon të arrini me lehtësi audiencën më të gjerë duke integruar dyqanin tuaj me eBay, Amazon dhe Facebook. Temat e tyre janë të personalizueshme përmes HTML & CSS, kështu që nëse nuk e dini kodifikimin, mund t’ju duhet ndihmë nga një programues në internet për të vendosur fillimisht modelet tuaja. Ka një kurbë të vogël të të mësuarit në fillim, por shabllonet e bëjnë të shpejtë shtimin e produkteve të reja në planin afatgjatë. Nëse planifikoni të filloni një blog në dyqanin tuaj për marketing të përmbajtjes, është e rëndësishme të vini re se Volusion nuk e ofron këtë shtojcë. Do të duhet të përdorni një host të palëve të treta dhe të lidheni me të. Volusion është një zgjidhje pritëse më e përshtatshme për bizneset e vogla që kanë nevojë për një sistem të fuqishëm të menaxhimit të inventarit.

Karakteristikat kryesore:

 • eBay & Integrimi në Amazon
 • Kontroll i avancuar i inventarit
 • Pa tarifa transaksionesh
 • HTML & Aftësia CSS
 • Menaxhimi i dyqanit celular
 • Programi i besnikërisë së klientit

Ndërmarrja më e mirë e platformës elektronike eCommerce # 5 - 3DCart

Fillon në: 19,99 $ / muaj

3DCart
Pritja gjithëpërfshirëse me karakteristika të përparuara me çmime të ulëta

www.3dcart.com është më i njohur për sigurimin e gamës më të gjerë të tipareve të sofistikuara me çdo plan mujor. Dallimi më i madh me hosting 3Dcart është qasja në tipare të ngarkuara edhe me planin e tyre me çmim më të ulët. Platformat e tjera të njohura kërkojnë që ju të azhurnoni për të marrë më shumë karakteristika. Plus, numri i produkteve që mund të rendisni varet nga cili plan mujor keni. Temat e tyre ofrojnë një larmi opsionesh unike, kështu që faqja juaj e internetit nuk do të duket e ngjashme me dyqanet e tjera të kartolinave. Platformat e tjera ofrojnë tema të këndshme, por shumë prej tyre duken njësoj. Nëse jeni duke shitur produkte globale, 3dcart është platforma kryesore për numrin e lartë të portave të pagesave. Në përgjithësi, 3cart është nikoqir cilësor për pronarët e biznesit të ndërgjegjshëm për çmimet që duan më shumë tipare.

Karakteristikat kryesore:

 • Opsione të shumta transporti
 • Pa tarifa transaksionesh
 • Zgjedhja unike e temave
 • 160 porta pagese
 • Optimizimi i motorit të kërkimit
 • Karakteristikat e plota @ çdo plan

Zgjedhja e një platforme të pritur të eCommerce

Zgjedhja e Platformës së duhur të e-commerce për Markën tuaj

Shumë nga karakteristikat e ofruara nga hostet eCommerce duken goxha të ngjashme në shikim të parë. Kjo është arsyeja pse ka disa pyetje që duhet t’i bëni vetes për të ndihmuar në ngushtimin e vendimit tuaj. Për shembull, planifikoni të filloni fillimin tuaj dhe të ndërtoni solo tuaj në faqen e internetit? Ju do të duhet një ndërtues i thjeshtë i faqes në internet që mund ta kuptoni vetë. A do të ndërtoni një dyqan duke rregulluar një temë, apo të kërkoni ndihmën e një zhvilluesi i pavarur të internetit me njohuri teknike të përparuar? Këtu do t’i adresojmë këto tema më të thelluara për t’ju ndihmuar të vendosni se cilat karakteristika kanë kuptim për markën tuaj:

Përdorni një Temë të Dizajnuar, Përgjegjëse

Temat e përgjegjshme rregullojnë automatikisht paraqitjen e faqes tuaj për të përshtatur pajisjen që po përdor vizitori i faqes. Kjo do të thotë që dyqani juaj do të duket i shkëlqyeshëm nëse lexuesi juaj po viziton nga një desktop, laptop, tabelë ose smartphone. Me 70% të blerjeve në internet që ndodhin në pajisjet celulare, zgjedhja e një teme reaguese të mirë-krijuar është më e rëndësishme se kurrë.

Sot në botë ka mbi 12 milion dyqane të tregtisë elektronike. Ky numër do të vazhdojë të rritet. Ju duhet të zbuloni një mënyrë për ta bërë dyqanin tuaj online të dalë nga pjesa tjetër e turmës (dhe konkurrentët tuaj). Platformat e pritura të eCommerce ofrojnë një numër të kufizuar temash falas për ju për të hartuar dyqanin tuaj, pavarësisht se cili është plani juaj mujor. Temat e lira janë zakonisht më të vështira për tu personalizuar, kështu që ju ka shumë të ngjarë të vendosni të blini një temë premium. Temat Premium janë një blerje një herë, por çmimi duhet të faktojë në buxhetin tuaj sepse mund të ndryshojë jashtëzakonisht midis platformave. Mund të gjeni një temë për 50 dollarë, deri në 895 dollarë.

SHENIMI I SHUM: Ju dëshironi të zgjidhni një platformë me tema të përgjegjshme sepse 70% e blerjeve në internet ndodhin tani në pajisjen celulare, si një smartphone ose tabletë.

Shqyrtoni numrin e produkteve që shiten

Sa të mëdha do të funksionojnë nivelet e inventarit tuaj? Shtë thelbësore të përcaktoni një proces të inventarit kur bëhet fjalë për drejtimin e një dyqani në internet. Koha dhe energjia e harxhuar për administrimin e inventarit tuaj mund të shtohen shpejt, dhe koha është para kur bëhet fjalë për drejtimin e një biznesi. Nëse mbani një vëllim shumë të lartë të produkteve, do të doni një host me një sistem të shkëlqyer të administrimit të inventarit.

Do të vini re gjithashtu se disa platforma kapin numrin e produkteve që i ngarkoni bazuar në planin tuaj mujor. Sa më shumë artikuj që dëshironi të ofroni klientëve tuaj, aq më shumë do të duhet të paguani hostin tuaj. Një numër më i lartë i produkteve mund të jetë i barabartë me normat e konvertimit, por është një ide e mirë të filloni të vogla nëse jeni një dyqan krejt i ri. Testoni së pari kërkesën e tregut.

Niveli juaj i përvojës në ndërtimin e faqes në internet

Përfitimi përfundimtar i dyqaneve të pritura në internet është komoditeti. Do të merrni një adresë domeni, karrocat e blerjes dhe një faqe në internet me një pajtim mujor në çdo plan çmimi. Kjo ju lejon të krijoni një dyqan online në një kohë tepër të shkurtër, pa marrë parasysh sa përvojë keni një zhvillues në internet.

Nëse jeni fillestar total, mund të dëshironi të kërkoni një përbërje miqësore për përdoruesit që nuk kërkon nevojën për të mësuar kodimin e vështirë për të shtuar produkte ose rregulluar dyqanin tuaj. Nëse jeni një përdorues rishtar, ndërtuesit e tërheqjes dhe tërheqjes e bëjnë të shpejtë dhe të lehtë shtimin e përmbajtjes në faqen tuaj të internetit.

Ndërsa faqet e internetit të pritura të eCommerce u krijuan me fillestar në mendje, shumë kompani më të mëdha me vite të historisë përdorin një host thjesht për komoditetin. Planet mujore Premium ofrojnë veçori të personalizuara të ndërmjetme dhe të përparuara për këto kompani më të mëdha. Referojuni planit tuaj të rritjes së biznesit dhe numrit të produkteve. A planifikoni të shkallëzoni dhe rritni biznesin tuaj në të ardhmen e afërt? Nëse është kështu, do të doni një platformë që ju ofron mundësinë për të azhurnuar faqen tuaj të internetit dhe gjerësinë e bandës. Mbani në mend se faqet e internetit me imazhe të rënda gjithashtu do të përdorin gjerësi shtesë.

Përpunimi i pagesës & Vendndodhja juaj

Një faktor domethënës në zgjedhjen e një zgjidhjeje të hostit të e-commerce është se cilat lloje pagese do të pranoni. Kjo veçori është një zonë ku platformat ndryshojnë gjerësisht nga njëra-tjetra, dhe ajo që mund të ketë një ndikim të madh në normat e konvertimit tuaj. Disa platforma ofrojnë sa më pak si 9 mënyra pagese, ndërsa të tjerët kanë mbi 150 për të zgjedhur. Pronarët e faqeve gjithashtu do të duan të krahasojnë tarifat e transaksioneve midis hosteve, sepse disa do të paguajnë për çdo shitje që përdor një portë pagese të palëve të treta. Shtë duke u bërë më e zakonshme për ushtruesit e e-commerce që të ofrojnë tarifa të transaksioneve zero për të mbetur konkurrues, por platformat që kryejnë tarifë për këtë caktojnë tarifat e tyre nga 0.05% deri në 3% bazuar në planin e çmimeve që ju zgjidhni.

Pronarët e afarizmave të vegjël duhet të përcaktojnë se ku jetojnë vizitorët e faqeve të tyre të synuar. Me plane përfshirëse mujore më gjithëpërfshirëse, madje mund të zgjidhni mundësinë që faqen tuaj të internetit të përkthehet në një gjuhë tjetër. Në varësi të vendndodhjes, vende të caktuara nuk kanë qasje në portat e pagesave si PayPal. Do të doni që dyqani juaj online të ketë aftësinë të pranojë një larmi opsionesh pagese, ose të rrezikoni të humbni një shitje.

Vlerësoni marketingun & Mjetet softuerike të disponueshme

Ndërsa mund të siguroheni duke përdorur spreadsheets të drejtpërdrejta (si Excel ose Google Sheets) në fazat fillestare të dyqanit tuaj online, pasi vazhdoni të zhvilloni biznesin tuaj, do t’ju duhet të integroni programin tjetër në qasjen tuaj. Për shembull, kontabiliteti është thelbësor për një operacion biznesi. Shumica e platformave eCommerce duhet të ofrojnë mjete si QuickBooks për këtë.

Mjetet e marketingut janë një tjetër bonus i dyqaneve të pritura në internet. Klientët tuaj duhet të jenë në gjendje të zbulojnë uebfaqen dhe produktet tuaja. Nëse platforma juaj ka funksion të integruar SEO, mund të drejtoni trafikun e motorit të kërkimit në faqen tuaj të internetit. Lista e postave elektronike, programet e besnikërisë, zbritjet dhe integrimi i mediave sociale janë kanale të tjera të rëndësishme për të vlerësuar. Mjetet si rikuperimi i karrocës së braktisur nuk ofrohen në çdo platformë, por mund të jenë të vlefshme për të fituar 15% të shitjeve të humbura nga klientët që shtuan artikuj në karrocën e tyre, por nuk kaluan me një blerje.

SHENIMI I SHUM: Platformat e optimizuara të motorëve të kërkimit ju japin marketing falas për drejtimin e trafikut në faqen tuaj të internetit.

Mendimet përfundimtare për zgjedhjen e një platforme eCommerce

Platformat e pritura të eCommerce janë një mënyrë fantastike për ta ngritur dhe funksionuar dyqanin tuaj online në kohën më të shkurtër. Lehtësia e tyre e bën pritjen e një zgjedhjeje të shkëlqyeshme për pronarët e bizneseve të vogla, pavarësisht nga madhësia e kompanisë, përvoja e zhvillimit të uebit ose numri i viteve në biznes.

Fillestarët që nuk janë ekstremisht të kursyer nga teknologjia, do të gjejnë një përbërje të lehtë për të qenë faktori më i rëndësishëm në vendim, veçanërisht nëse jeni sipërmarrës i vetëm ose keni një ekip shumë të vogël. Sidoqoftë, nëse jeni pas një kompanie më të madhe ose një fillimi të financuar, mund të gjeni një pritje që ofron plane premium mujore me personalizim të përparuar dhe karakteristika më të fuqishme.

Pasi të zvogëloni zgjidhjen më të mirë për biznesin tuaj, jepini një provë para se të angazhoheni për shpenzimin e parave në një plan mujor. Shfrytëzoni provën falas nga zgjedhja juaj kryesore e platformës. Kohëzgjatja e gjykimit falas ndryshon për secilën prej tyre, por në përgjithësi mund ta provoni për së paku 14 ditë më parë. Zgjedhja e platformës tuaj të pritur përfundimisht zvogëlohet në buxhetin tuaj të përgjithshëm dhe kostot e fillimit, por është mënyra më e shpejtë për të filluar një dyqan online.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map