5 Kompanitë më të mira të mbajtjes së faqeve në internet të vitit 2020

Një përmbledhje e hosteve më të mirë të uebit për hostimin në internet të përbashkët dhe cilat veçori mund të krahasohen kur kërkoni të blini një plan të përbashkët të mbajtjes së uebit.


Udhëzuesi ynë për mbajtjen më të mirë në internet

Ndarja në internet e përbashkët është lloji më i popullarizuar i mbajtjes së faqeve në internet për lëshimin e një uebsajti. Me mijëra fjalë për fjalë të hostëve të internetit që ofrojnë pritje të përbashkët në internet në një mori planesh të ndryshme, gjetja e një të duhuri për faqen tuaj të internetit mund të jetë një detyrë marramendëse. Në këtë artikull, ne do të rendisim dhe rishikojmë 5 hostet më të mirë të shpërndarë në internet, do të shpjegojmë përfitimet e web hosting-it të përbashkët dhe do t’ju japim disa këshilla për fillimin.

Web-faqet më të mira të përbashkëta me një shikim

Një përmbledhje e shpejtë e zgjedhjeve më të mira për web hosting të përbashkët, duke renditur qëllime të ndryshme që do t’i rekomandonim secilit për:

Pritësi në internet
Fillon në:
Rekomandohet për:
Mëso më shumë
Pritja për lëvizje$ 3.99 / mobiznes & mbajtje në internet me performancë të lartëShikoni planet
Hostgator$ 2.78 / moWeb për qëllime të gjithanshme të përshtatshme për lloje të ndryshmeShikoni planet
Qendër për Web Hosting$ 3.99 / moGjithë në një, bëjeni vetë-mbajtjen në internet të përbashkëtShikoni planet
iPage$ 1.99 / moPritja e lirë për përdorim personal ose site të rejaShikoni planet
A2 Hosting$ 3.92 / moPritja e shpejtë, e personalizueshme për zhvilluesit & biznesetShikoni planet

Ndërmarrja më e mirë e përbashkët e mbajtjes në internet # 1 - InMotion Hosting

Garancia e kthimit të parave 90 ditë

Fillon në: 3,99 $ / muaj

Pritja për lëvizje
Ndarja e përbashkët e Linux për biznese të të gjitha madhësive

www.inmotionhosting.com është një zgjedhje e shkëlqyeshme për mbajtjen në internet të përbashkët dhe shumë webmasterë i përdorin ato për shkak të performancës, besueshmërisë dhe karakteristikave të shumta të tyre. Planet e tyre të përbashkëta të pritjes së pritjes janë ideale për faqet e internetit të biznesit të vogël dhe përfshijnë gjithçka që ju nevojitet për të pritur një faqe në internet profesionale të biznesit. Ata kanë 3 plane të përbashkëta të pritjes (të gjitha Linux dhe duke përfshirë cPanel) të cilat fillojnë me 3,99 $ në muaj. Dallimi kryesor midis këtyre planeve është numri i vendeve që ju lejohen të presin. Ne kemi konfirmuar me InMotion Hosting se nuk ka ngritje të performancës dhe ju merrni të njëjtin nivel të performancës për sit me secilin plan. Mbështetja e klientit është e mirë me biletat e postës elektronike, por ju mund të kaloni një kohë të gjatë duke pritur në telefon. Në përgjithësi, InMotion Hosting është i njohur për të qenë i besueshëm nën ngarkesa të rënda të trafikut, duke i bërë ata një zgjedhje të mirë për mbajtjen në internet të përbashkët dhe marrjen e vlerës më të mirë për paratë tuaja …

Rekomandohet për:

 • Host i besueshëm i përbashkët
 • Bollëk karakteristikash
 • Vlera më e mirë
 • Rezervime falas të të dhënave
 • Linux w / cPanel
 • Instalime të buta me 1 klikim
 • Ndërtuesi i faqeve BoldGrid
 • SSD falas & SSL
 • Mbështetje e dobët e telefonit

Shikoni planet e pritjes

Zgjedhja kryesore

Kompania më e mirë e ndarjes në internet # 2 - HostGator

Garancia e kthimit të parave prej 45 ditësh

Fillon në: 2.78 $ / muaj

Hostgator
Më e mira për Web Hosting të Ndarë me Qëllime

www.hostgator.com është një markë legjendare mjaft e njohur në industrinë e web hosting dhe ato ofrojnë shërbime vërtet të shkëlqyera të pritjes në internet. Ata kanë ndërtuar një bazë besnike të klientëve në të gjithë botën dhe janë një preferuar i veçantë për shumë zhvillues dhe biznese që presin faqe WordPress. HostGator ka 3 plane pritjeje të përbashkëta Linux duke filluar nga 2.78 dollarë në muaj. Secili plan ofron performancë dhe besueshmëri të shkëlqyeshme dhe ne kemi gjetur ato të krahasueshme me InMotion Hosting, megjithëse ato janë me çmim pak më të lartë. Përveç Linux, ata gjithashtu ofrojnë 2 plane të përbashkëta Windows, si dhe për ata që kanë nevojë për të. Meqenëse janë në pronësi të EIG, ata kanë instalime me 1 klikim përmes Tregut Mojo. HostGator është një kompani e shkëlqyeshme dhe ofron shërbime cilësore të pritjes në internet në përgjithësi…

Rekomandohet për:

 • Host i besueshëm i përbashkët
 • Mbështetje teknike 24/7
 • Rezervime falas të të dhënave
 • Linux & Planet e Windows
 • Gjithë qëllimi
 • cPanel & Plesk
 • Instalues ​​1 klikues

Shikoni planet e pritjes

Ndërmarrja më e mirë e ndarjes në internet # 3 - Qendër Web Hosting

Garancia e kthimit të parave 90 ditë

Fillon në: 3,99 $ / muaj

Qendër për Web Hosting
Ndarja në internet e përbashkët për bizneset e vogla & A-it-yourselfers

www.webhostinghub.com është një kompani motra për InMotion Hosting dhe është e specializuar vetëm në web hosting të përbashkët. Planet e tyre të përbashkëta të hostimit janë të ndryshme nga InMotion Hosting, pasi ofrojnë 3 nivele të ndryshme të performancës. Kjo i bën ata një zgjedhje të mirë për pronarët e bizneseve dhe sipërmarrësit që nuk do të kërkojnë burime të dedikuara ose një konfigurim me porosi dhe thjesht kanë nevojë për një host të besueshëm të përbashkët. Të gjitha planet janë të bazuara në Linux me cPanel dhe fillojnë me 3,99 $ në muaj. Ata gjithashtu përdorin Softaculous për të instaluar automatikisht të gjitha aplikacionet tuaja të preferuara në internet. Qendra e Web Hosting është një zgjedhje e shkëlqyeshme për faqet e reja që po fillojnë ose ndonjë faqe në internet që thjesht ka nevojë për një ofrues të mirë të përbashkët të pritjes…

Rekomandohet për:

 • Fillestar i përbashkët i pritshëm
 • Vendosja e shpejtë
 • Mbështetje teknike 24/7
 • Transferim falas në internet
 • SSD falas
 • 3 nivele të performancës
 • BoldGrid Web Builder
 • Emri i domain falas

Shikoni planet e pritjes

Kompania më e mirë e ndarjes në internet # 4 - iPage

Garancia për 30 ditë kthim parash

Fillon në: 1.99 $ / muaj

iPage
E lirë, e lehtë për t’u përdorur Hosting Shared për Fillimin e Jashtëm

www.ipage.com është një host i njohur në internet i zotëruar nga EIG që shpesh shpërblehet me nderime të larta në faqet e pavarura të rishikimit për strehimin e lirë dhe lehtësinë e përdorimit. Ata ofrojnë vetëm 1 plan të përbashkët të pritjes, i cili fillon me 1.99 $ / muaj, duke i bërë ata një zgjedhje të shkëlqyeshme për një pritje të lirë në internet me një buxhet. Mbani në mend, që ata kanë një shkallë të lartë rinovimi, kështu që është më mirë të regjistroheni për një afat më të gjatë të mundshëm. iPage përdor panelin e kontrollit vDeck me Linux, i cili është shumë miqësor. Ndërfaqja vDeck e bën të lehtë fillimin dhe është e shkëlqyeshme për fillestarët, por jo për ata që janë mësuar të cPanel. iPage gjithashtu përfshin një numër të madh mjetesh dhe shtesa me planin e tyre të përbashkët të pritjes. Performanca është e mirë, por jo më e mira. Ne ju rekomandojmë përdorimin e përbashkët të iPage për përdoruesit që kërkojnë të përballueshme & mirë pritjeje në internet. Në përgjithësi, iPage është një zgjedhje e shkëlqyeshme për këdo që ndërton një faqe në internet me një buxhet…

Rekomandohet për:

 • Pritja e lirë e përbashkët
 • Paneli i kontrollit vDeck
 • Lehtë për t’u përdorur
 • Karakteristika të shumta
 • Performanca e denjë
 • Mbështetje teknike 24/7
 • Mimi i ulët hyrës
 • Emri i domain falas
 • Instalues ​​1 klikues

Shikoni planet e pritjes

Ndërmarrja më e mirë e ndarjes në internet # 5 - A2 Hosting

Garancia për 30 ditë kthim parash

Fillon në: 3.92 $ / muaj

A2 Hosting
Ndarja në internet e përbashkët për zhvilluesit e uebit & Professionals

www.a2hosting.com është i njohur për ofrimin e shpejtë, të lartë të performancës në internet dhe është një zgjedhje e shkëlqyeshme për zhvilluesit pasi ofrojnë shumë karakteristika të zhvilluesve & opsione. Ata vazhdimisht marrin renditje të lartë për mbështetjen e klientit dhe planet e tyre të përbashkëta të pritjes janë me çmime të arsyeshme duke filluar nga 3.92 $ në muaj. Ata gjithashtu ofrojnë plane Linux dhe Windows, gjë që është e shkëlqyeshme. Një tipar i dukshëm është plani i tyre Turbo, i cili krenohet me performancën e shpërndarjes shumë të shpejtë për shkak të caching më efikase dhe më pak përdoruesve për server. Ata gjithashtu para-instalojnë dhe optimizojnë WordPress nëse dëshironi. Në përgjithësi, A2 Hosting është një kompani e shkëlqyeshme në përgjithësi dhe ne kemi gjetur vazhdimisht se ata kanë mbështetje të mahnitshme të klientit …

Rekomandohet për:

 • Performancë e shpejtë, e lartë
 • Një mbështetje ndaj klientit
 • Optimizuar për WordPress
 • Windows & Linux
 • E shkëlqyeshme për zhvilluesit
 • Karakteristika të shumta
 • SSD falas

Shikoni planet e pritjes

Karakteristikat e përbashkët të mbajtjes në internet për t'u marrë parasysh

Tofarë duhet të kërkoni kur blini një plan të përbashkët të strehimit

Ndarja në internet e përbashkët përdoret nga mbi 90% e të gjitha faqeve të internetit që gjenden aktualisht në World Wide Web. Shtë lloji më i popullarizuar dhe i përballueshëm i web hosting në dispozicion, ideal për bizneset e vogla, ndërmarrjet fillestare, blogerët, dyqanet e e-commerce, forume të komunitetit, wikis, faqet e internetit të CMS / CRM, dhe kushdo tjetër që kërkon të presë një prani domain në internet. Për shkak se ka një gamë të gjerë karakteristikash të ofruara në planet e përbashkëta të pritjes, është e rëndësishme të dini se çfarë të kërkoni përpara se të regjistroheni për një llogari afatgjatë.

Paraqitur më poshtë është një listë e faktorëve kryesorë që duhet të kërkoni kur zgjidhni midis planeve të përbashkët të pritjes së faqes në internet:

Faktorët që duhet të marrin në konsideratë:

 • Mimi i shërbimit
 • Arkitektura e serverëve me performancë të lartë
 • Mbështetje e Pafundme e Emrit të Domainit & Ruajtja e SSD
 • Paneli i kontrollit & Mjetet e Menaxhimit të Domainit
 • Standardet e zhvillimit të uebit & Gjuhët programuese
 • Certifikata falas SSL & Siguria e llogarisë së postës elektronike
 • Nivelet e nivelit të qendrës së të dhënave me Uptime të garantuara
 • Promovimet e marketingut, Mjetet SEO, & Oferta Speciale
 • Shërbimi ndaj klientit & Mbeshtetje teknike
 • Karakteristikat e Sigurisë në Ueb

Për të maksimizuar kthimin e investimeve, klientët e përbashkët të pritjes në internet zakonisht kërkojnë karakteristikat më të përparuara të programeve, mbështetjen e gjuhës programuese, opsionet e bazës së të dhënave, & mjetet e zhvilluesit të kombinuara në një platformë të vetme të menaxhuar, të gjitha funksionojnë me hardverin më të fundit / më të shpejtë të serverit në internet të disponueshëm dhe të kombinuar me koston më të ulët të përgjithshme. Praktika më e mirë është të krijoni një faqe në internet në një platformë të përbashkët të pritjes dhe më pas kalimin në një VPS ose server të dedikuar nëse shkallët e trafikut në uebfaqe kalojnë ato që do të mbështesin kufijtë origjinal të llogarisë. Faktorë të tjerë që duhet të merren parasysh janë besueshmëria afatgjatë ose reputacioni i biznesit të një hosti në internet, cilësia e ekipit të shërbimit të klientëve të një kompanie dhe zbritjet hyrëse të disponueshme në çdo plan me një llogari të re regjistrimi. Ne do të mësojmë më shumë në detaje mbi këta faktorë më poshtë:

Mimi i shërbimit

Kostoja e ulët konsiderohet aspekti më i rëndësishëm i planeve të përbashkëta të mbajtjes së faqeve në internet, pasi nivelet e përballueshme të industrisë lejojnë që miliona faqe në internet të publikojnë informacione në internet në rrjete publike të besueshme dhe të sigurta, me shpejtësi të lartë. Planet më të përbashkëta të hostimit të Linux Linux fillojnë nga rreth 3 deri në 5 dollarë në muaj me zbritjet promovuese të disponueshme të aplikuara, ndërsa pritjet e përbashkëta me performancë të lartë për WordPress, Drupal, Magento, Joomla dhe skenaret e tjera të botimeve të njohura të CMS mund të fillojnë deri në 20 dollarë në muaj . Planet e pritjes me pakicë të cloud me pakicë në serverat e përbashkëta me karakteristika të ngjashme me VPS, balancimin e avancuar të ngarkesës, densitetin e llogarisë më të ulët dhe pajisjen premium shpesh janë në dispozicion në rangun prej 7 deri 12 $ në muaj, në varësi të mbështetjes së kërkuar për trafikun në internet, numrit të bërthamave të CPU të dedikuara & RAM, ose kapaciteti i ruajtjes SSD i ofruar.

Themimi i një plani të përbashkët të mbajtjes së uebve në përgjithësi është reflektues i paketës së plotë të pajisjeve kompjuterike, programeve të rafteve të serverave të internetit, shërbimeve të zhvilluesve të palëve të treta dhe marketingut të bonusit ose veçorive të SEO të përfshira në platformë. Zhvilluesit e uebit duhet të bëjnë referenca me plane me çmime të ngjashme për funksionalitetin, të kërkojnë disponueshmërinë e mbështetjes së kërkuar të gjuhës programuese dhe të hulumtojnë tiparet e ofruara nga shërbimet e programeve falas të përfshira në një plan të përbashkët të mbajtjes në internet. Pronarët e faqes në internet gjithashtu duhet të përcaktojnë nëse kërkojnë koston më të ulët mbi të gjitha në një ofrues të shërbimit cPanel / CentOS ose kërkojnë mbështetjen teknike & ekspertizë e hosteve specifikë të uebit të cilët ofrojnë plane të optimizuara CMS me risitë më të fundit të cloud.

Mimi i rinovimit

Pricemimi i rinovimit të një plani të përbashkët të mbajtjes së faqeve në internet shpesh është shumë më i lartë sesa çmimi hyrës (kostoja origjinale e regjistrimit) dhe është një faktor kryesor që botuesit e internetit të ndërgjegjshëm nga buxheti patjetër që duhet ta mbajnë në mend. Ndërsa është e shkëlqyeshme të merrni një zbritje të ulët prezantuese nga ndërmarrjet e mbajtjes në internet kur regjistroheni për herë të parë, shumë përdorues thjesht supozojnë se ky është çmimi i rregullt dhe merrni një tronditje të madhe kur i njëjti plan rinovon me tarifat që mund të jenë mbi dy herë më shumë shtrenjtë. Ajo paguan për të blerë rreth çmimit më të ulët të reklamuar për një plan të përbashkët pritjeje, megjithatë, kjo bëhet e parëndësishme kur kostot e rinovimit janë kaq të larta. Disa kompani të mbajtura në internet kanë standardizuar normat e tyre në mënyrë që normat e rinovimit të jenë të njëjta me kostot fillestare të regjistrimit, por popullariteti i zbritjeve të llogarive të reja dhe numrave kryesorë në promovimet e marketingut do të thotë që përdoruesit shpesh do të duhet të planifikojnë përpara për ndryshime të normës ose madje transferoni një faqe në internet tek një host i ri pasi skadon marrëveshja fillestare.

Këshillë e shpejtë: Regjistrohu për afatin më të gjatë në dispozicion (shpesh 3 vjet) për të përfituar nga çmimet hyrëse me kosto të ulët.

Arkitektura e serverëve me performancë të lartë & SSDs

Pajisja e serverit e cila përfshin përdorimin e më të fundit Intel Xeon & AMD Opteron serverat me përpunues shumë-core dhe sasi të mëdha RAM të instaluar ofrojnë performancën më të mirë në një mjedis të përbashkët të serverit. Shumë kompani madje tani ofrojnë bërthama të dedikuara të CPU dhe RAM të sistemit të ngjashëm me sigurimin e llogarisë VPS.

Shumë kompani të mbajtjes së faqeve në internet ofrojnë një bandë të pakufizuar për plane të përbashkëta, dhe disa ofrojnë pajisje me densitet të ulët ose shpejtësi më të shpejtë të I / O në llogaritë më të larta. Në praktikë, sistemi operativ dhe një pirg i softuerëve të rregulluar gjithashtu kontribuojnë ndjeshëm në performancën e përgjithshme të harduerit të serverit në internet, si dhe karakteristikave të cloud si balancimi i ngarkesës së kundërt të proxy në trafikun në internet.

Këshillë e shpejtë: Pritësit e përbashkët të uebit shpesh reklamojnë gjerësinë e bandës së tyre si “të pakufizuar”, por prapëseprapë do të sjellin faqe interneti që konsumojnë shumë burime të CPU, duke e marrë potencialisht faqen tuaj të internetit jashtë linje në kohën e pikut të trafikut. Shtë e rëndësishme të siguroheni që të konfirmoni çdo kufizim të llogarisë bazuar në përdorimin e fuqisë së përpunimit në printimin e imët para se të regjistroheni në një plan të përbashkët të pritjes, veçanërisht nëse faqet e internetit të pritura po ekzekutojnë duke kërkuar aplikime CMS me kërkesa dinamike të përmbajtjes.

Pothuajse të gjitha kompanitë kryesore të mbajtjes së faqeve në internet tani kanë kaluar në ruajtjen e ngurtë të gjendjes në gjendje të ngurtë (SSD) dhe ende ofrojnë ruajtje të pakufizuar të skedarëve për përdoruesit me të njëjtin çmim. SSD-të ofrojnë kohë leximi / shkrimi dhe I / O që janë mbi 20x më shpejt sesa ato të disponueshme me disqet tradicionale të diskut (HDD), duke rritur shpejtësinë e faqes suaj. Në tregun bashkëkohor, planet e mbajtjes së faqeve në internet bazuar në harduerin HDD të trashëguar duhet të shmangen plotësisht pasi shpejtësitë e performancës do të mbeten në mënyrë të konsiderueshme mbi planet me bazë SSD me çmim në të njëjtin nivel.

Mbështetje e Pafundme e Emrit të Domainit

Aftësia për të pritur fusha dhe nënfusha të pakufizuara në një llogari të vetme është gjithashtu e rëndësishme të merret në konsideratë. Llogaritë e përbashkëta të pakufizuara të pritjes mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme për zhvillimin e shumë faqeve të internetit me të njëjtën kompani pritëse me një tarifë mujore të përballueshme. Shumë kompani do të promovojnë këto opsione në faqet cPanel me oferta shtesë të ruajtjes së pakufizuar të diskut të ngurtë, transferimit mujor të të dhënave dhe instalimit të bazës së të dhënave MySQL. Shumica e faqeve të internetit të publikuara në host të përbashkët tërheqin trafik të mjaftueshëm sa që hosti i uebit ende mund të regjistrojë mijëra domene në një server të vetëm pa mbingarkuar burimet e sistemit. Nëse një uebfaqe përdor shumë të madhe të një përqindje të fuqisë së përpunimit të CPU-së, pronari i domain-it shpesh do të detyrohet të azhurnohet në një llogari të dedikuar, cloud ose VPS për të shmangur kohën e goditjes ose offline për shkak të “slashdotting”.

Paneli i kontrollit & Mjetet e Menaxhimit të Domainit

Një panel kontrolli me menaxhimin e skedarëve, administrimin e domenit, bazën e të dhënave MySQL & mjetet e instalimit të skripteteve në internet janë një pjesë thelbësore e një llogarie të përbashkët pritjeje. cPanel është paneli standard i kontrollit të industrisë bazuar në WHM dhe CentOS që përfshin aftësinë për të menaxhuar FTP, email, MySQL, PHP, dhe më shumë në një panel të vetëm administrimi. Kompanitë e tjera kanë zhvilluar panele të kontrollit të pronarit me karakteristika dhe funksionalitet të ngjashëm. Kur kërkoni të blini një plan të përbashkët të mbajtjes në internet, është e rëndësishme të shikoni se cila platformë e panelit të kontrollit është duke u përdorur.

Panele të ndryshme kontrolli për mbajtjen në internet të përbashkëtcPanel & Plesk janë panelet e zakonshëm të kontrollit të përdorura për pritjen e përbashkët të uebit.

Ndërsa CentOS Enterprise Linux mbetet sistemi operativ më i zakonshëm i përdorur në planet më të zakonshme të pritjes, shumë kompani përdorin versione të tjera të Linux për përfitime nga performanca ose ofrojnë plane të Windows me çmime konkurruese, të gjitha këto përdorin panele alternative alternative për cPanel (i cili funksionon vetëm në CentOS & RHEL). Plesk është një alternativë e njohur për cPanel, me një tarifë më të lirë mujore të licencimit. Disa kompani mund të ofrojnë gjithashtu mjete administrimi të emrit të domainit dhe të serverëve në internet bazuar në shërbimet e softuerit me burim të hapur ose kodin e tyre të pronarit.

Standardet e zhvillimit të uebit & Gjuhët programuese

Mbështetja për standarde të përparuara të zhvillimit të uebit është një tjetër themelor i rëndësishëm për tu kërkuar në një llogari të përbashkët pritjeje. Mundësia për të zgjedhur se cili version i PHP është duke ekzekutuar në një server, duke përfshirë versione të shumta të PHP (si 5.x & 7.x), si dhe përfshirja e HHVM në programin e programeve, mund të jetë e rëndësishme për shumë skripta, tema, module, & shtojcat për të kandiduar siç duhet ose në mënyrë më efikase në prodhim. Disa zhvillues të faqes në internet do të kërkojnë një mundësi për t’u hyrë në server me vegla Secure Shell Access (SSH), të përdorin shërbimet e linjës komanduese me qasje rrënjësore, ose të ekzekutojnë Git, Subversion, CVS, etj. Për kontrollin e versionit. Të gjitha këto mundësi janë duke u bërë më të zakonshme në planet e pritjes së përbashkët të miqve me zhvilluesit ose mund të vihen në dispozicion nga hostet e internetit me kërkesë të veçantë.

Pamje e butë në ekranSoftaculous është një instalues ​​automatik i skripteteve me burim të hapur që zakonisht gjendet në platformat e përbashkëta të pritjes dhe mbështet një bibliotekë me qindra aplikacione të fuqishme në internet. Përfitoni nga opsionet e instalimit “me një klik” për të shpejtuar zhvillimin e LAMP dhe për të filluar shpejt faqet e internetit të reja.

Shumë përdorues kërkojnë mundësinë e aplikacioneve të thjeshta “Instalimi me një Klikim” si Softaculous & Fantastico për menaxhimin më të lehtë të skripteteve CMS dhe zhvillimin e faqes në internet me burim të hapur. Rekomandohet të zgjidhni një llogari të përbashkët pritëse që do të lejojë gjithashtu zhvillimin e aplikacionit në internet / celular me Python, Ruby on Rails, & Skriptet e Perl në një pirg LAMP / WAMP për fleksibilitet dhe vlerë maksimale, megjithëse në praktikë, shumica e përdoruesve të shitjes me pakicë kurrë nuk i kërkojnë këto lehtësira.

Për sa i përket mbështetjes së bazës së të dhënave, ka më shumë kompani pritjeje në internet që ofrojnë PostgreSQL së bashku me MySQL aktualisht, me instalimin e bazës së të dhënave MSSQL të kufizuar vetëm në serverët Windows. Kornizat alternative të bazës së të dhënave si MongoDB, CouchDB, MariaDB, SQLite, etj nuk janë mbështetur përgjithësisht në planet e përbashkëta të pritjes së pritjeve dhe do të kërkojnë një llogari VPS në minimum për mbështetjen e zhvilluesit..

Certifikata falas SSL & Siguria e llogarisë së postës elektronike

Me ndryshime të reja në Chrome, IE, & Shfletuesit e Firefox-it, është bërë pothuajse thelbësore për administratorët e internetit që të përdorin certifikatat SSL / TLS në faqet e internetit të tyre për të rritur sigurinë e përgjithshme të të dhënave. Ndërsa certifikatat SSL / TLS janë të disponueshme nga një numër i ndërmarrjeve të ndryshme me një larmi standardesh verifikimi dhe nivele sigurie, një nga karakteristikat më të rëndësishme për të kërkuar në një plan të përbashkët të mbajtjes në internet është përfshirja e çertifikatave falas SSL / TLS si “Le Encrypt ”për çdo domen. Shumë hostë të internetit tani ofrojnë këto çertifikata falas për t’u përdorur me çdo domen të regjistruar nën cPanel.

Siguria e llogarisë së postës elektronike në pritjen e përbashkët të internetit ka të bëjë me nivelin e kriptimit të përdorur në transmetimin e mesazheve dhe skedarëve të bashkangjitur në klientin përfundimtar, shfletuesin e internetit ose mjetin e softuerit desktop. Mënyra më e lehtë për ta realizuar këtë në një pritje të përbashkët është integrimi i një certifikate SSL / TLS me cilësimet SMTP, IMAP, ose POP3 në cPanel. Qasja në Webmail ofrohet nga shumica e kompanive që përdorin një numër mjetesh të ndryshme të burimit të hapur dhe pronarit, si: Squirrelmail, Roundcube, & Horde. Kontrolloni për t’u siguruar që kompania e mbajtjes së faqes në internet përdor protokolet e kriptimit të mbështetur në certifikatat SSL / TLS për qasje në internet me bazë në shfletuesin dhe shkarkime përmes postës elektronike si një praktikë standarde, përndryshe komunikimet personale ose skedarët e bashkangjitur mund të jenë “të nuhatur” në trafik nga hakerat dhe të tjerët me qëllim të keq sektet.

Nivelet e nivelit të qendrës së të dhënave me Uptime të garantuara

Qendrat e të dhënave qeverisen nga Shoqata e Industrisë së Telekomunikacionit (TIA) dhe Instituti Kombëtar i Standardeve (ANSI) të cilët kanë krijuar një sistem të niveleve të nivelit (I-IV) të cilat përfaqësojnë besueshmërinë e shërbimeve të mbajtjes së faqeve në internet bazuar në tepricë kritike, kohën e rrjetit, efikasiteti i furnizimit me energji rezervë dhe aspektet e tjera të mbështetjes së pajisjeve cloud. Në përgjithësi, një standard i nivelit IV siguron shkallën më të lartë të besueshmërisë (deri në 99.99999% në kohën e duhur) ndërsa standardi i nivelit të parë mund të reflektojë diku nga 99.5% në 99.9% uptime të serverit në bazë vjetore ose mujore. Një aspekt kryesor i kësaj në praktikë është besimi i host-it në më shumë se një qendër të dhënash, secila me kopje të shumëfishta të ruajtura të të gjitha të dhënave të sistemit të faqes në harduer të rrjetit si RAID & Magazinimi SCSI disqet që mund të mbijetojnë nga dështimi i njësisë së vetme ose humbja e energjisë në një kompleks të tërë.

Meqenëse shumë kompani të mbajtura në internet kanë qenë të njohur se keqinterpretojnë garancitë e tyre të kohës, dhe ndërprerjet e rrjetit ose çështjet e qendrës së të dhënave mund të jenë të shpeshta, gjithashtu mund të jetë e dobishme të përdorni shërbime të verifikimit dhe krahasimit të palëve të treta si Pingdom për të monitoruar këto pretendime në mënyrë të pavarur. Ne përdorim mjetet e monitorimit të Pingdom për të kontrolluar kohën e pritjes dhe përgjigjes së një hosti në internet në kohë reale dhe kemi botuar standardet tona këtu.

Promovimet e marketingut, Mjetet SEO, & Oferta Speciale

Shërbime falas për regjistrimin e një viti të emrit të domain në llogarinë rrënjësore të një plani të përbashkët të pritjes ofrohen shpesh dhe mund të shihet si një zbritje prej 10 deri 12 $ në çmimin vjetor të shërbimit. Sigurimi i një certifikate falas SSL / TLS për mbështetjen e HTTPS në fushat e regjistruara është një vlerë tjetër e ngjashme për të kërkuar kur përfshihet falas në planet e pritjes së përbashkët. Shumë kompani të mëdha ofrojnë kredi Google AdSense ose Microsoft Bing Ad prej 100 deri 150 $ për regjistrime të reja të llogarisë, si dhe qasje në shërbime të ndryshme të regjistrimit të palëve të treta dhe shërbime softuerike.

Reklamime të marketingut të përbashkëta të ofruar në internet dhe oferta specialeiPage është i njohur për promovimet e tyre të marketingut me $ 500 shtesë të përfshira.

Ofertat falas dhe promovimet speciale mund ta bëjnë një llogari të përbashkët të mbajtjes në internet më të lirë duke kontribuar me shërbime me vlerë të shtuar në koston e vijës fundore. Në fund të fundit, në thelb varet nga nevojat, kërkesat dhe interesi personal i përdoruesit nëse këto promovime të veçanta të marketingut dhe mjetet SEO në të vërtetë kanë ndonjë vlerë. Në përgjithësi, është më e rëndësishme të shqetësoheni për pajisjen me cilësi të serverëve të uebit dhe përbërjen teknike të rafteve të softuerit të menaxhuar sesa “SEO dhe oferta speciale promovuese” që gjithashtu mund të gjenden diku tjetër. Sidoqoftë, këto shpërblime janë të përhapura në të gjithë reklamat promovuese të kompanive të mëdha për shkak të lidhjeve që ata ofrojnë për shërbimet e markës së kompanive të tjera të mëdha të TI si Google, Yahoo, & Microsoft.

Shërbimi ndaj klientit & Mbeshtetje teknike

Qasja te profesionistët me përvojë në menaxhimin e qendrës së të dhënave përmes kanaleve të mbështetjes teknike gjithashtu mund të jetë një faktor i rëndësishëm për t’u marrë parasysh. Shumica e pritësve të përbashkët të uebit ofrojnë një garanci 99.9% në kohë dhe premtime 24/7/365 për shërbimin e përkrahjes së klientit. Pritësit e menaxhuar në internet ose ndërmarrjet e specializuara shpesh i tejkalojnë markat më të mëdha të pritjes duke ofruar shërbim të shkëlqyeshëm ndaj klientit, mbështetje teknike specifike për platformën, si dhe serverë që janë optimizuar për nevojat e faqeve të internetit të drejtuara nga CMS. Për zhvilluesit e uebit, kjo mund të jetë me vlerë kosto shtesë midis planeve të shërbimit të krahasueshëm.

Teknikisht, zgjedhjet kryesore të ofruara nga ndërmarrjet e mbajtura në internet për mbështetjen e klientit janë: biletat e postës elektronike, chat-i bazuar në shfletues, mbështetja e telefonit, baza e njohurive, mësimet video, udhëzuesit e përdoruesve, & Faqet e pyetjeve Disa kompani ngarkojnë shtesë për ndihmë premium, e cila përfshin një numër të drejtpërdrejtë të telefonit tek një përfaqësues i shërbimit të ndihmës pa kohën e pritjes. Një bazë e njohurive e kërkueshme me mësime, udhëzues të përdoruesve dhe video mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme për konfigurimin e serverëve në internet, instalimin e softuerit CMS, vendosjen e FTP, email, nënfushat, etj në llogaritë e pritura. Shumica e kompanive gjithashtu do të ofrojnë një linjë ndihmëse të shitjeve për të ndihmuar klientët e ardhshëm për të gjetur informacione rreth një plani të mbajtjes së faqes para se të angazhohen për pagesa.

Karakteristikat e Sigurisë në Ueb

Pronarët e faqeve të internetit janë detyruar të vendosin në një pozitë besimi për kompaninë e largët që pret me internet. Kjo përfshin sigurinë e platformës së softuerit, pajisjeve, & rrjetëzimin, si dhe informacionin e ndjeshëm personal ose financiar të klientëve. Integriteti i skedarëve të faqes në internet dhe informacioni për ruajtjen e bazës së të dhënave duhet të strehohen në mënyrë të sigurtë me 99.9% në kohë minimale mbi baza vjetore. Shumë plane të përbashkëta të pritjes tani përfshijnë kopje rezervë të integruar dhe rivendosjen e shërbimeve me cPanel ose Backup Pro Site. Sigurimi i çertifikatave falas SSL / TLS për çdo emër domain të regjistruar është bërë gjithashtu një faktor kryesor për t’u marrë parasysh kur vlerësoni midis planeve të mbajtjes në internet, pasi blerja e këtyre veç e veç mund të rrisë ndjeshëm koston e mbajtjes në internet të një biznesi të vogël. Certifikatat SSL / TLS sigurojnë çelësa kriptimi për të gjitha të dhënat e përdoruesit të dërguara në trafik nëpër rrjetë. Këto janë veçanërisht të rëndësishme për faqet e internetit të ecommerce dhe duhet të përdoren në të gjitha faqet e hyrjes, check-out dhe administratës së përdoruesve. Përfshirja e një Firewall të Aplikimit në Ueb (WAF), softverit antivirus, skanime të automatizuara anti-malware, mbrojtje të rreptë me fjalëkalim, dhe CDN me shërbime anti-DDoS të gjitha shtojnë shtresa shtesë të sigurisë në një faqe interneti. Pronarët e faqeve të internetit duhet të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm në lidhje me azhurnimin e vazhdueshëm të skripteteve, moduleve, shtojcave dhe temave të dizajnit në internet sa më shpejt që të jenë në dispozicion lëshimet e reja të sigurisë, pasi botët e skenarëve dhe hakerat mund të synojnë faqet e internetit me shfrytëzime të njohura në një mënyrë të orëve pasi një dobësi bëhet publikisht njohur.

Përfundim – Mendime përfundimtare në zgjedhjen e një hosti të përbashkët të internetit

Në epokën e re të mbajtjes në internet, shumica e ndërmarrjeve kryesore tani ofrojnë produkte Platform-as-a-Service (PaaS) për konsumatorët bazuar në programe të ruajtjes së serverëve të uebit të cilat ndërthurin një larmi të madhe të gjuhëve të programimit, kornizat e bazave të të dhënave dhe të tretat -pjesëtimet e pjesëve së bashku me pajisjet e mallrave për të përmbushur kërkesat e tregut më të gjerë të mundshëm. HTML & Mbështetja CSS në web hosting është tejkaluar nga një përqendrim në PHP & Kërkesat e zhvillimit të MySQL kryesisht për aplikacione në internet / celular & Uebfaqet CMS.

Kur krahasoni shumëllojshmërinë e gjerë të karakteristikave të ofruara nga ndërmarrjet e përbashkëta të pritjes në internet në një industri konkurruese dhe me ndryshim të shpejtë, është e rëndësishme të lexoni në detaje shtypjen e imët të secilit plan dhe të bëni një analizë të krahasimit të kostos midis ofertave të ndryshme të shërbimit. Veçanërisht rekomandohet të kërkoni vlerësime të pavarura dhe teste krahasuese të hosteve të ndryshëm të uebit për të parë se për çfarë ankuesit përdorin rregullisht dhe nëse shitjet e kompanisë & retorika e marketingut përputhet me performancën aktuale. Pritësit e vegjël të uebit që zhvillojnë korniza pritëse të inovuara, specifike për menaxhimin e platformave për WordPress, Drupal, Joomla, Magento, etj. Që janë optimizuar për këto shkrime të njohura CMS në mënyrë specifike gjithashtu punësojnë ekspertë të ditur me përkushtim shtesë për komunitetin e zhvilluesve të burimit të hapur. Shumë herë, këto kompani më të vogla që menaxhohen me menaxhim mund të tejkalojnë hostet më të mëdhenj, më gjenerikë të uebit duke ofruar mjete për krijimin e faqeve të internetit specifike për platformë, me server të përparuar të uebit & optimizime të rrjetit cloud të integruar që ia vlen kostoja e një azhurnimi të llogarisë.

Në marrjen e vendimit përfundimtar midis planeve të përbashkët të mbajtjes në internet, mos harroni të krahasoni:

 • Kostoja vjetore ose mujore
 • Cilësia e harduerit të serverit në internet
 • Arkitektura e rrjetit
 • Numri i veçorive të shtesës falas & shtesat në dispozicion
 • Gjuha e programimit dhe mbështetja e bazës së të dhënave
 • Cilësia e shërbimit të klientit të ofruar
 • Karakteristikat e sigurisë të implementuara
 • Paraqitja e zhvillimeve të reja & përmirësimet në pajisje

Vëmendja ndaj këtyre faktorëve mund të ndihmojë pronarët e bizneseve të vogla, zhvilluesit dhe botuesit e uebit për të shmangur problemin e detyrimit për të lëvizur një faqe në mënyrë të përsëritur midis kompanive të ndryshme të mbajtjes në internet në mënyrë që të gjejnë shërbimin më optimal për të mbajtur një faqe interneti prodhimi që kryen online.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map