5 Kompanitë më të mira Pritëse VPS të vitit 2020

Një përmbledhje e ofruesve më të mirë të pritjes së VPS-ve. Mësoni në lidhje me serverat virtualë privatë & si të gjesh një plan hosting VPS për të përmirësuar performancën e faqes suaj të internetit.


Udhëzuesi ynë zyrtar për mbajtjen më të mirë në internet të VPS

A jeni kurioz për blerjen e një plani të mbajtjes në internet të VPS për biznesin tuaj? Në këtë artikull, ne do të mbulojmë kompanitë më të mira të pritjes VPS me të cilat do t’ju rekomandojmë të regjistroheni, përfitimet e azhurnimit të një VPS, dhe cilat karakteristika duhet të kërkoni në një llogari pritjeje VPS.

Web-faqet më të mira të VPS-së me një shikim

Një përmbledhje e shpejtë e zgjedhjeve më të mira për listat më të mira të mbajtjes së VPS-ve, për qëllime të ndryshme, të cilat do t’i rekomandonim secilit për:

Pritësi në internet
Çmimi:
Rekomandohet për:
Mëso më shumë
Pritja për lëvizje$ 24.99 / moCloud me performancë të lartë VPS hosting për biznesetShikoni planet
Rrjeti i lëngshëm$ 19.99 / moMenaxhuar plotësisht VPS mbështetje w / primi & seriozitetShikoni planet
A2 Hosting$ 5.00 / moMund të rregullohet pa kontroll & menaxhuar VPS hosting për zhvilluesitShikoni planet
Hostgator$ 19.95 / moHardware i shkëlqyeshëm, performanca, & markë e njohurShikoni planet
Bluehost$ 18.99 / moVPS-të e përballueshme, me qëllime të përshtatshme për nevoja të ndryshmeShikoni planet

Kompania më e mirë pritëse VPS # 1 - InMotion Hosting

Garancia e kthimit të parave 90 ditë

Fillon në: 24,99 $ / muaj

Pritja e lëvizjes
Vlera më e mirë për bizneset që kanë nevojë për performancë të lartë & seriozitet

InMotion Hosting është një nga hostet më të mirë në internet të VPS në treg dhe i besohet mijëra bizneseve në mbarë botën. Në fakt, ne e presim këtë faqe në internet në planin e tyre VPS. Serverët e tyre VPS janë grumbulluar duke përdorur një teknologji hibride re për të rritur tepricën dhe besueshmërinë për klientët. Në përgjithësi, ata ofrojnë 3 plane të ndryshme VPS me syze të ngurta të harduerit dhe është një zgjedhje e shkëlqyeshme për bizneset në internet me faqet e internetit me burime intenzive. Të gjitha planet VPS menaxhohen plotësisht, vijnë me një licencë falas cPanel dhe përfshijnë SSD falas për performanca të shpejta të ndezura. Vit pas viti, ne i akordojmë InMotion Hosting pasi ato në mënyrë të vazhdueshme kanë dëshmuar se janë një nga hostet më të besueshëm dhe me performancën më të lartë në industri me një nivel të lartë të kënaqësive të klientit midis të dy pronarëve të biznesit & zhvilluesit e uebit …

Karakteristikat kryesore:

 • Menaxhuar plotësisht Linux VPS
 • Vlera e jashtëzakonshme
 • Performanca e lartë
 • Një Mbështetje e Klientit
 • cPanel & WHM
 • Softaculous ($ 5 / muaj ekstra)
 • Qasja opsionale e rrënjës
 • SSD falas & SSL
 • 4 deri 8 GB RAM
 • Teknologji hibride në re

Zgjedhja kryesore

Kompania më e mirë pritëse VPS # 2 - Web i Lëngshëm

Garancia për 30 ditë kthim parash

Fillon në: 19,99 $ / muaj

Rrjeti i lëngshëm
Menaxhuar plotësisht, VPS hosting cilësor me mbështetje të jashtëzakonshme

Lëngu i Ujit është një tjetër zgjedhje e shkëlqyeshme për mbajtjen në internet të VPS dhe një nga të preferuarat tona më të reja. Planet e tyre të VPS menaxhohen plotësisht dhe vijnë me mbështetje të jashtëzakonshme të klientit (të cilën ata e quajnë “heroik” dhe premtojnë një kohë pritjeje më pak se 1 minutë). Secili plan i pritjes VPS vjen standard me ruajtjen e SSD, rezervë të integruar, qasje në rrënjë, cPanel / Plesk, karakteristika të forta sigurie dhe një adresë IP të dedikuar. Duke përjashtuar planin e hyrjes, të gjithë të tjerët përfshijnë zgjedhjen e Linux ose Windows O / S dhe janë një zgjedhje e favorshme në mesin e shumë zhvilluesve. Pritja e tyre është një nga më të shpejtë në industri dhe vjen me një SLA 100% në kohë të mbështetur me një kompensim 1000% për joproduktive. Në përgjithësi, LiquidWeb është një zgjedhje e shkëlqyeshme për mbajtjen në internet të VPS-ve.

Karakteristikat kryesore:

 • Menaxhuar plotësisht VPS
 • Të dy Linux ose Windows
 • Përfshin cPanel / Plesk
 • Mbështetje e jashtëzakonshme e teknologjisë
 • Performancë e shkëlqyer
 • 100% uptime SLA
 • Qasja në rrënjë
 • 2 deri 8 GB RAM
 • 1 deri në 4 CPU bazë

Zgjedhja kryesore

Kompania më e mirë pritëse VPS # 3 - A2 Hosting

Garancia për 30 ditë kthim parash

Fillon në: $ 5,00 / muaj

A2 Hosting
E shkëlqyeshme për të dy hostet e menaxhuar dhe të pa menaxhuar VPS

A2 Hosting është një tjetër zgjedhje e shkëlqyeshme për hosting VPS dhe është gjithashtu një nga hostet tanë të preferuar të internetit në përgjithësi. Ata ofrojnë një larmi të gjerë të planeve të personalizueshme që janë të menaxhuara dhe të pa menaxhuara (mund të mësoni më shumë rreth menaxhuar vs të pakontrolluar më poshtë). Planet e pakontrolluara fillojnë me një kosto të ulët prej 5 $ në muaj, ku ato të menaxhuara fillojnë me 32,99 $ në muaj. Të gjitha planet përfshijnë SSD falas për performancën e zgjeruar dhe mund të azhurnohen me shumë RAM. Planet e tyre janë me tipare të pasura dhe një zgjedhje e shkëlqyeshme për zhvilluesit që duan kontroll të plotë dhe aftësi të përparuara mbi llogarinë e tyre. Ata gjithashtu ofrojnë Windows me Plesk gjithashtu …

Karakteristikat kryesore:

 • Managed & VPS të pakontrolluar
 • Linux ose Windows
 • Një mbështetje ndaj klientit
 • Shumë i përshtatshëm
 • shpejt & i besueshëm
 • Fillon $ 5,00 / muaj i pakontrolluar
 • Fillon 32.99 $ / muaj i menaxhuar
 • SSD falas
 • Qasje në dispozicion në rrënjë
 • RAM 512MB në 8 GB
 • 1 deri 8 CPU thelbësorë

Kompania më e mirë pritëse VPS # 4 - HostGator

Garancia e kthimit të parave prej 45 ditësh

Fillon në: 19,95 $ / muaj

Hostgator
Solid VPS Hosting për Uptime & seriozitet

HostGator gjithashtu ofron shërbime të mira për mbajtjen e VPS me uptime dhe besueshmëri të madhe. Një markë e njohur, HostGator ofron 3 plane të veçanta VPS (të quajtur Snappy 2000, 4000, dhe 8000) për të zgjedhur. Secili plan vjen me opsione fleksibël të programeve kompjuterike, pajisje specifike të harduerit dhe mbështetje fituese të çmimeve. Prmimet e tyre hyrëse janë mjaft të ulta, megjithatë rinovimet e tyre janë shumë të larta. Rekomandohet shumë të zgjidhni një afat më të gjatë për të shmangur një tarifë më të shpejtë të rinovimit. Gjithashtu, nëse doni cPanel, do të duhet të shtoni këtë mundësi në arka, e cila afërsisht shton një tjetër / $ 10 / më shumë në koston e përgjithshme. Megjithë koston, HostGator është një emër i markës në industri dhe rekomandohet gjerësisht, duke ofruar shërbime primi pritës …

Karakteristikat kryesore:

 • Menaxhuar plotësisht Linux VPS
 • Markë e themeluar, e njohur
 • Performancë / kohë e mirë
 • Amimi fitues i mbështetjes
 • Qasje e plotë me rrënjë
 • Koha / besueshmëria e shkëlqyeshme
 • CPU të Opteronit AMD
 • 2 deri 8 GB RAM
 • CPanel opsional @ $ 10 / muaj
 • Rinovime shumë të larta

Kompania më e mirë pritëse VPS # 5 - Bluehost

Garancia për 30 ditë kthim parash

Fillon në: 18,99 $ / muaj

Bluehost
Shtëpi VPS me qëllime të përshtatshme për nevojë të ndryshme

Bluehost është një tjetër ofrues i mirënjohur i mbajtjes së faqeve në internet dhe një zgjedhje popullore për web hosting VPS. Një kompani motër për HostGator (të dyja në pronësi të EIG), Bluehost ofron një larmi planesh VPS të përshtatshme për pothuajse çdo uebfaqe. Ata gjithashtu ofrojnë plane specifike VPS të WordPress që janë optimizuar më mirë për WordPress. Të gjitha planet e tyre ofrojnë performanca të ngurta që vijnë të mbushura me karakteristika të shumta & add-ons. Planet e tyre standarde VPS janë me çmim shumë të përballueshëm (aktualisht duke filluar nga 18,99 $ / muaj) me planet e tyre specifike të VPS në VPS duke filluar nga 1 dollarë më shumë. Për më tepër, një ndërfaqe e rindërtuar e përdoruesit dhe mbështetje e madhe e klientit e bëjnë Bluehost një zgjedhje të sigurt për një audiencë të gjerë të synuar…

Karakteristikat kryesore:

 • Markë e njohur
 • Përfshinë cPanel
 • Qasja në rrënjë
 • Menaxhuar plotësisht VPS
 • E shkëlqyeshme për WordPress
 • 2 deri 8 GB RAM
 • 2 deri 4 CPU thelbësorë
 • Mimi i ulët hyrës

Jay Douglas duke vizituar qendrën e të dhënave të Hosting InMotionKjo është një fotografi e serverit VPS ku HowToGetOnline.com është pritur! – Në qendrën e të dhënave për mbajtjen e InMotion në Los Angeles, CA me themeluesin Jay Douglas.

Tofarë duhet të kërkoni në Blerjen e një Plani Hosting VPS

Planet e mbajtjes së faqes virtuale të Virtual Private Server (VPS) janë krijuar për të dhënë më shumë fuqi dhe fleksibilitet për kërkesat e softuerit të zhvilluar me porosi dhe fushat e trafikut të lartë. Planet VPS janë ideale për të mbështetur aplikacione komplekse në internet dhe celular që kërkojnë ndërtimin e një rafte të programeve të serverit në internet për shkak të kërkesave të gjuhës programuese. VPS hosting konsiderohet një rrugë e azhurnuar nga pritja e përbashkët kur një faqe në internet bëhet shumë e popullarizuar ose me burim intensiv për tu pritur nën kufizimet e një llogari të nivelit të hyrjes.

Kur kërkoni për zgjidhjen më të mirë për mbajtjen në internet të VPS, opsionet më të rëndësishme për t’u marrë parasysh janë:

Faktorët që duhet të marrin në konsideratë:

 • Lloji i platformës VPS (i menaxhuar, i pakontrolluar ose cloud)
 • Zgjedhja e sistemit operativ për serverin në internet
 • Performanca e harduerit (CPU, RAM), & Ruajtja e SSD)
 • Softueri i Virtualizimit i përdorur në Platformë
 • Opsione të disponueshme për administrimin e sistemeve
 • Mjete për Optimizimin e Re për Performance në Uebfaqe
 • Masat e sigurisë në internet & Shërbime kthyese
 • Mbeshtetje teknike & Shërbimi ndaj klientit

Arsyeja kryesore për të pritur në një plan VPS është ose që një faqe në internet kërkon më shumë burime të sistemit për të mbështetur trafikun e përdoruesve sesa do të sigurojë një plan të përbashkët pritjeje ose që kërkesat e zhvillimit të një aplikacioni në internet / celular kërkojnë ndërtimin me porosi të një serveri në internet me shtesa që nuk mund të gjenden në një pirg të menaxhuar.

FAKT GAZMOR: Teknikisht, një VPS do të funksionojë në të njëjtën mënyrë si një server i dedikuar ndërsa vepron në një ndarje të ndarë të pajisjeve që lejon përdorimin e vetëm një pjesë të burimeve të makinës pritëse.

Përcaktimi i Llojit të Platformës VPS

Së pari duhet të përcaktoni se çfarë lloji të platformës së VPS do t’ju duhet. Ka të menaxhuar, të pakontrolluar dhe Cloud. Ne do t’i përshkruajmë secilën prej këtyre në mënyrë më të detajuar më poshtë:

Menaxhuar vs Platformat VPS të Pa Menaxhuara

Planet e hostimit të VPS janë në dispozicion në të dy opsionet e menaxhuara dhe të pakontrolluara në varësi të faktit nëse kompania e qendrës së të dhënave ofron softuer të parainstaluar në ndarje ose përdoruesi është i lirë të instalojë dhe konfigurojë zgjerimet e serverit OS plus në mënyrë të pavarur. Planet më të menaxhuara të VPS përfshijnë një version të parainfiguruar të sistemit operativ Linux me Apache, MySQL, PHP, Python, Perl dhe shtesa të tjera për zhvillimin e uebit të ngarkuar me cilësime të optimizuara. Disa hoste të menaxhuar VPS ofrojnë “fotografi” të ndryshme të OS (Ubuntu, RHEL, Debian, CentOS, OpenSUSE, Slackware, etj.) Që mund të zgjidhen, të cilat përfshijnë kornizat e shërbimeve profesionale për programuesit që të shpejtojnë vendosjen. Llogaritë e Windows VPS pajisen me një konfigurim të paracaktuar ASP.net, mbështetje të bazës së të dhënave MSSQL, Visual Studio, & Opsionet e virtualizimit të hiper-V nën cilësimet standarde të IIS. Me planet VPS të pakontrolluara, vetëm pajisja fizike e serverit mirëmbahet nga qendra e të dhënave, duke e lënë përdoruesin të lirë të instalojë sistemin e zgjedhjes, si dhe çdo gjuhë programimi të kërkuar, protokolet e bazës së të dhënave ose shtesat e softuerit. Shtë përgjegjësi e klientit për të instaluar dhe mirëmbajtur politikat e tyre të sigurisë në internet në planet VPS të pakontrolluara. Platformat e menaxhuara VPS shpesh përfshijnë një licencë cPanel me një instalim Linux të CentOS Enterprise. Planet e pamontuara të VPS ofrojnë një aftësi më të madhe për të krijuar një mjedis plotësisht të personalizuar të serverit, d.m.th për Nginx, Java, Node.js, Litepeed, etj. Dhe përdoren shpesh nga programuesit e aplikacioneve të internetit dhe të lëvizshëm për kërkesat e tyre të projektit. Planet VPS të menaxhuara dhe të pakontrolluara janë me çmim të ngjashëm dhe mund të konfigurohen me sasitë e sakta të RAM, bërthamave të CPU, ruajtjes SSD / HDD, etj. Që kërkohet për të mbështetur faqet e internetit komplekse dhe aplikacionet e lëvizshme në prodhim..

Platforma VPS cloud

Shumë kompani të mbajtjes së faqeve në internet tani ofrojnë plane Cloud VPS me balancim më të përparuar të ngarkesës për trafikun e përdoruesve, konfigurimin e pajisjeve premium, optimizimin e platformës së paravendosur për faqet e internetit të CMS, opsionet e përmirësimit të mbajtjes së faqeve në internet dhe opsionet për RAM “të shpërthyer” që peshojnë për të mbështetur më shumë njëkohësisht përdoruesit. Disa plane të Cloud VPS gjithashtu mund të mbështesin orkestrimin e grupimeve përmes klonimit të kërkesave të skedarëve të faqes në internet dhe sinkronizimit të bazës së të dhënave në shkallë për të përmbushur kërkesat e kushteve më të larta të trafikut në internet. Këta serverë mund të planifikohen të ofrojnë burime shtesë për faqet e internetit dhe aplikacionet celularë për periudhat e pikut, si pushimet, fundjavat, promovimet speciale të e-commerce dhe shitjet në internet. Planet e Cloud VPS janë ndërtuar duke përdorur softuerët OpenStack, CloudStack, OpenVZ, Virtuozzo, VMware, Microsoft, ose Parallels, zakonisht me KVM si hiper këshilltar. Planet më të përparuara të Cloud VPS përfshijnë orkestrimin e plotë të grupimeve që mund të përdoren për të mbështetur faqet e internetit dhe aplikacionet celularë me mijëra apo edhe miliona përdorues të njëkohshëm në një kohë.

Planet VPS të cloud shpesh ndërtohen me pajisje premium, disqe të ngurta të shtetit (SSD) dhe ndarje të llogarisë me densitet të ulët për t’i dalluar ato nga platformat e tjera të menaxhuara VPS. Përdorimi i SSD me serverat më të fundit me shumë bërthama dhe sasi të mëdha RAM të instaluar DDR4 në platformat e optimizuara të Cloud VPS ka treguar fitime të performancës prej mbi 20x në shpejtësinë e ngarkesës së faqeve nën testimin e standardeve, kryesisht nga koha më e mirë e transferimit I / O. Shumë kompani të njohura të pritjes së faqeve në internet kanë nisur zgjidhje të Cloud VPS si Platform si një Shërbim (PaaS) produkte të dizajnuara posaçërisht për nevojat e mbajtjes së faqeve në internet të LAMP, WAMP, ose zhvillimit të serverit Java. Një shërbim fotografik për fotografitë e pirgëve të serverëve si Bitnami mund të integrohet në platformat Cloud VPS për të lejuar sigurimin e menjëhershëm të mjediseve komplekse të zhvillimit të internetit, përfshirë zgjedhjen e mijëra CMS, CRM, ecommerce të ndryshme., & skriptet e blogut së bashku me një larmi opsionesh të sistemit operativ, shtesat e programimit të gjuhës dhe kornizat e bazës së të dhënave. Planet VPS të cloud shpesh përfshijnë një qasje “paguaj si-ju-shkoni” për përdorimin e burimeve, ku pronari i llogarisë ka qasje të shkallëzuar në RAM të sistemit, bërthamat e CPU, orët e përpunimit, ruajtjen dhe gjerësinë e brezit, sipas kërkesave të trafikut në internet në kohë reale.

Zgjedhja e sistemit operativ

Zgjedhja e sistemit operativ nuk është zakonisht e disponueshme me hostet e menaxhuar të VPS-ve të cilat ofrojnë një shpërndarje parazgjedhe Linux dhe piraterin e softuerit që vendoset në të gjitha instalimet e një platforme virtualizimi. Disa ndërmarrje web hosting ofrojnë një licencë falas për cPanel në CentOS me WHM e cila mund të jetë një vlerë e mirë pasi këto mund të kushtojnë mbi 20 dollarë në muaj nëse blihen në mënyrë të pavarur. Serverët VPS të Windows normalisht kanë çmime pa kosto shtesë të licencimit të OS për shkak të marrëveshjeve të shitësit me Microsoft-in, por është e rëndësishme që ta konfirmoni këtë paraprakisht për të shmangur tarifat e fshehura. Planet VPS të pakontrolluara ofrojnë sasinë më të madhe të fleksibilitetit në zgjedhjen e sistemit operativ, por kërkojnë më shumë kohë në konfigurimin e personalizuar dhe administrimin e sistemeve. Planet e cloud të VPS që lejojnë instalimin e plotë të një serveri në internet të OS, konfigurimin e pirgëve të softuerit dhe skenarin CMS së bashku në sekonda nga pamjet konsiderohen vala e së ardhmes. Këto platforma tërhiqen shumë nga zhvillimet e reja nga përdorimi i kontejnerëve, ku serverët virtualë gjithashtu mund të sigurohen nga pamjet e plota të ruajtura në GitHub ose faqet e internetit të tjera në cloud. Duke marrë parasysh sasinë e kohës që kërkohet për të instaluar një sistem të plotë operativ me të gjitha shtesat e gjuhës programuese duke përdorur planet VPS të pa menaxhuara tradicionalisht, sistemet VPS cloud të bazuara në fotografi mund të kursejnë shumë orë në përgjithësi në administrimin e sistemeve..

Performanca e harduerit

Standartet e shpejtësisë së CPU-së rekomandohen të vlerësojnë ndërmjet kostove të pritjes në internet të VPS-së, pasi ato mund të ndihmojnë në përcaktimin e ndryshimit të performancës midis ndryshme Procesorët Intel Xeon dhe Patate të skuqura AMD Opteron. Shikoni llogaritë VPS të cilat ofrojnë një azhurnim falas në disqet e ngurta të shtetit (SSD) për performancën dhe vlerën më të mirë. Shpejtësitë e brezit mund të ndryshojnë midis ndërmarrjeve të mbajtjes së faqeve në internet, kështu që është e nevojshme të përcaktoni se cilat janë normat e transferimit të të dhënave në secilën llogari, si dhe nëse ekziston aftësia për të ofruar ofrues të ndryshëm të lidhjeve uplink. Përditësimet e menjëhershme ofrojnë mundësinë për të shtuar më shumë RAM, bërthama CPU dhe hapësirë ​​në disk në një llogari VPS pa nevojën për të ri-instaluar sistemin operativ dhe skedarët e faqes në internet. Hulumtimi i publikuar thotë se ekziston përgjithësisht vetëm një ndryshim 1-3% në performancën VPS kundrejt instancave harduerike “bare-metal”, kryesisht për shkak të nivelit të ulët të softverëve të virtualizimit, por kjo në të vërtetë mund të ndryshojë në varësi të softuerit të platformës në përdorim. Për shkak të burimeve masive të sistemit të disponueshëm në harduerin bashkëkohor të serverit në internet, performanca e VPS në kohë reale mund të përcaktohet më shumë nga dendësia e llogarive të përdoruesve në secilën makinë dhe sasia aktuale e trafikut të rrjetit të drejtuar në secilin server të uebit në moment. Softveri i përparuar i balancimit të ngarkesës dhe pasqyrimi i të dhënave nga webhostet mund të përdoret në një qendër të dhënash për të përmirësuar shpejtësinë e përpunimit. Edhe koha e përgjigjes DNS, e matur në milisekonda, mund të ndikojë në performancën e VPS dhe shpejtësinë e ngarkesës së faqeve në faqen e internetit. Në përgjithësi, performanca më e shpejtë e faqes në internet në VPS fitohet duke konfiguruar shtresa të shumta të caching të faqeve, duke përfshirë mbështetjen e CDN në prodhim, megjithëse shumë përdorues përdorin gjithashtu VPS për të ekzekutuar Nginx mbi Apache për arsye të ngjashme.

Programe virtuale

Identifikimi i platformës së virtualizimit që përdor secila kompani pritëse VPS (OpenStack, Xen, VMware, OpenVZ, Virtuozzo, KVM, CloudStack, Microsoft, Parallels, SolusVM, etj.) Është një mënyrë tjetër për të vlerësuar performancën. Lloji i hiper këshilltarit i zbatuar nga sistemi i virtualizimit do të përcaktojë gjithashtu aspekte të ndryshme të funksionalitetit VPS, siç janë opsionet e konfigurimit të sistemit operativ, programi monitorues, izolimi i llogarisë dhe integrimi i ruajtjes së cloud. Njohuria për tiparet themelore të secilës platformë të virtualizimit do të ndihmojë gjithashtu administratorët të përcaktojnë se çfarë të kërkojnë kur vlerësojnë ndërmjet hosteve të menaxhuar, të pakontrolluar dhe cloud VPS. Zhvillimet më të fundit në virtualizim sillen rreth përdorimit të kontejnerëve si Docker, të cilat janë shumë më të lehta dhe më të shpejta se ndarjet VPS për sa i përket burimeve të sistemit që kërkohen për të ekzekutuar në një server në internet. Ndarjet VPS gjithashtu mund të funksionojnë në kontejnerë dhe anasjelltas, duke rritur kompleksitetin e operacioneve të qendrave të të dhënave, si dhe numrin e opsioneve në dispozicion të programuesve në dislokimet e DevOps..

OpenStack dhe OpenVZ janë dy nga platformat më të njohura VPS në web cloud aktualisht, kryesisht sepse ato janë falas dhe lehtësisht të zgjerueshme përmes moduleve të palëve të treta të disponueshme nga ekipet e zhvillimit si shtojca për menaxhimin e përdoruesit, faturimin, monitorimin, sigurinë e rrjetit, etj. CloudStack dhe Apache Mesospferi përdoren gjithashtu gjerësisht për menaxhimin e plotë të qendrave të të dhënave në shkallë ndërmarrje. Virtuozzo është një version më i pasur me tipare të OpenVZ i favorizuar nga uebfaqet më të mëdha si një sistem menaxhimi i platformës VPS, por me tarifa më të shtrenjta të licencimit. Paralelet është një kompani e njohur mirë që prodhon gjithashtu softuer për virtualizimin në desktop, ndërsa zgjidhjet Xen dhe VMware janë zgjidhje të zakonshme në qendrat e të dhënave të korporatave së bashku me mjetet e Microsoft bazuar në Hyper-V. SolusVM është një paketë e plotë e menaxhimit VPS e rekomanduar për kompani të pavarura të mbajtjes në internet që funksionojnë me platforma të shumta virtualizimi dhe përfshin mjete të gjera për menaxhimin e llogarisë së përdoruesit. Pothuajse të gjithë programet e virtualizimit të përdorura në planet VPS mbështeten në KVM si hypervisor, gjë që mundëson që kerneli i OS të ndahet midis ndarjeve Linux dhe Windows..

Administrimi i sistemeve

Zhvilluesit duhet të përcaktojnë nëse linja komanduese ose një panel kontrolli do të përdoren për të menaxhuar cilësimet e serverit në internet përpara se të regjistroheni për një plan të ri të llogarisë VPS. Sigurimi i menjëhershëm në hostimin e menaxhuar VPS mund të shpejtojë kohët e zhvillimit në mënyrë të konsiderueshme në krahasim me planet e vetë-instaluara kur konfiguroni sistemin operativ. Zgjedhjet më të njohura për administrimin e serverëve në llogaritë VPS janë cPanel, Plesk, Webmin dhe Virtualmin. Të gjitha këto mjete për Linux ofrojnë një ndërfaqe navigimi GUI për të thjeshtuar menaxhimin e domenit dhe konfigurimin e shtesave të serverëve.

Fotografi e Webmin, një alternativë popullore falas dhe burim i hapur për cPanelWebmin është një alternativë popullore falas, me burim të hapur për cPanel për menaxhimin e konfigurimeve të serverëve në një platformë Linux VPS. Një mundësi tjetër është Virtualmin për përdoruesit që kanë më pak përvojë të linjës komanduese.

Shumë përdorues të VPS tashmë janë njohur me përdorimin e mjeteve të linjës komanduese për administrimin e sistemeve të largëta. Planet VPS të cloud përdorin pamjet e serverit në ueb për të vendosur një pirg të plotë të përbërë nga një sistem operativ, platformë serveri web, gjuhë programimi, baza të të dhënave, & Skriptet CMS në sekonda, duke kursyer orë të panumërta në administrimin e sistemeve mbi metodat e tjera. Për shembull, përdoruesit mund të instalojnë një pirg të plotë të serverëve në internet duke përfshirë Red Hat Enterprise Linux, Apache, PHP 7.x, MySQL 5.x dhe Drupal së bashku me Zend Framework për zhvillim dhe një grup mjetesh programimi vetëm duke zgjedhur një fotografi të veçantë paketë. I gjithë kodi është shkarkuar nga GitHub ose një depo tjetër, duke e bërë më të lehtë ofrimin e serverëve në internet. Duke përdorur këtë metodë, si dhe qasjen “pay-as-you-go” të favorizuar në planet e Cloud VPS, është më efikase për zhvilluesit që të testojnë kodin e prodhimit në një larmi kombinimesh të ndryshme të serverave në internet. Këto procese gjithashtu mund të automatizohen nga skriptet për të vepruar sipas kërkesës me sistemet e orkestrimit të kontejnerëve.

Optimizimi i cloud

Optimizimi i cloud shpesh përfshin balancimin e ngarkesës së kundërt me proxy dhe programin e përparuar të caching të faqeve në internet që është i instaluar paraprakisht në një platformë VPS të menaxhuar me harduer premium dhe densitet të ulët të llogarisë. Në një platformë të pakontrolluar VPS, zgjidhjet e programeve kompjuterike që kërkojnë një licencë shtesë ose tarifë të paguar për t’u përdorur mund të instalohen për të krijuar një mjedis zhvillimi me porosi. Planet e cloud të VPS normalisht do të përfshijnë të gjitha zgjatjet e serverëve që kërkohen për të ekzekutuar skriptet e njohura në internet si WordPress, Drupal, Joomla, Magento, Moodle, etj. Me cilësimet e optimizuara për rritjen e shkallëzimit të trafikut të lartë. Shumica e kornizave VPS të Cloud mund të konfigurohen më tej përmes linjës së komandës për të mbështetur serverat Nginx, Varnish Cache, formatet e reja të bazës së të dhënave të palëve të treta, ose kornizat e tjera të zhvillimit me porosi që zgjasin rafte LAMP. Shikoni për llogari të Cloud VPS me RAM “të shpërthyer” dhe disqe të gjendjes së ngurtë për performancën më të mirë kur hostoni uebfaqe CMS. Disa nga planet më të përparuara dhe më të shtrenjta Cloud VPS do të ofrojnë gjithashtu orkestrim grupimesh për faqet e internetit dhe aplikacionet mobil që duhet të mbështesin një sasi të lartë të trafikut në internet dhe përdoruesve të njëkohshëm. Këto plane gjithashtu lejojnë administratorët të planifikojnë burime në mënyrë që një numër i caktuar i instancave VPS të jenë në internet në çdo kohë të caktuar në pritje të nevojës së përdoruesit. Kjo lejon bizneset e njohura dhe aplikacionet e lëvizshme të planifikojnë më shumë burime të serverit në internet për pushime, fundjavë, & promovime speciale, megjithëse në praktikë, ka shumë më tepër mënyra se si softveri mund të përdoret në vendosjet e përparuara të aplikacionit në internet / celular. Optimizimi i cloud mund të sjellë gjithashtu ndarjen e ruajtjes dhe bazës së të dhënave të një aplikacioni në internet / celular mbi ndarje të ndryshme VPS për performancë më të mirë ose mbështetje të OS, siç është ndërtimi i sistemeve komplekse për mbështetjen e ndërmarrjeve të aplikacioneve të trashëgimisë..

Siguria në internet & Shërbime kthyese

Siguria në internet është një fushë shumë komplekse në shkencën e kompjuterave që është përgjegjëse për garantimin e integritetit të të dhënave të përdoruesit në tranzit përmes kriptimit, mbrojtjen e informacionit të ndjeshëm në ruajtje, ruajtjen e bazës së të dhënave nga vjedhjet ose ndërhyrjet, si dhe monitorimin e transmetimeve të paketave për malware ose shfrytëzime të njohura nga hakerat. Ndërsa ofruesi i pritjes së cloud do të garantojë gjithmonë një cilësi të caktuar të sigurisë së rrjetit dhe pajisjeve në planet VPS, ekziston një gamë e gjerë e ndryshimeve midis standardeve të sigurisë së uebit sipas kërkesave të projektit që duhet të menaxhohen individualisht nga administratori i sistemeve. Para se të regjistroheni në një llogari pritjeje në VPS, pronarët e faqes së internetit duhet të përcaktojnë nëse plani përfshin apo jo dispozita për bazën e të dhënave të integruar dhe skedarët e faqes në internet ose nëse këto do të planifikohen përmes një shërbimi të palëve të treta. Shtë gjithashtu e rëndësishme të konfirmoni llojin e firewall-it, sigurinë e rrjetit, mbrojtjen e DDoS dhe shërbimet anti-spam të ofruara nga uebfaqe të ndryshme në planet VPS veçanërisht. Administratorët e sistemeve në planet e hostimit të pamodifikuar të VPS-ve zakonisht janë përgjegjës për ruajtjen e cilësimeve të sigurisë së serverit në internet për OS, shtesat e gjuhës programuese, bazën e të dhënave dhe programin e instaluar në mënyrë të pavarur. Pritësit e menaxhuar dhe Cloud VPS përfshijnë teknikë me përvojë të largët, të cilët specializohen në mbajtjen e programeve të serverit në internet të patched me azhurnimet më të fundit të sigurisë në baza ditore. Rëndësia e shërbimeve rezervë nuk mund të nënvlerësohet, pasi këto lejojnë administratorët të rivendosin me lehtësi një faqe në internet brenda disa minutave, nëse ka një ndërprerje të sistemit, prishje, dështim të harduerit, etj. Që merr një faqe në internet. Të njëjtat skedarë rezervë gjithashtu mund të përdoren për të lehtësuar portimin e faqeve nga serveri në server në zhvillimin e uebit.

Mbeshtetje teknike & Shërbimi ndaj klientit

Garancitë e Uptime dhe vlerësimi i qendrës së të dhënave të kompanisë pritëse të internetit janë përcaktues shtesë që mund të përdoren për të vlerësuar ndërmjet planeve të ndryshme të llogarisë VPS të ofruara nga konkurrentët. Kërkoni kompani me një angazhim të fortë për shërbimin ndaj klientit dhe të cilët ofrojnë kontakt të drejtpërdrejtë me administratorët e sistemeve me përvojë për mbështetje teknike në qendrën e të dhënave. Kompanitë që ofrojnë shërbime mbështetëse 24/7 përmes linjave telefonike pa pagesë dhe kthesë të shpejtë të kërkesave me email rekomandohen për menaxhimin më efikas të problemeve të zakonshme të mbajtjes në internet. Shumica e kompanive të mbajtura në internet nuk do të ofrojnë shumë ndihmë për konfigurimin e një plani VPS për zhvillimin e internetit nën kornizat e pakontrolluara. Sidoqoftë, me planet e menaxhuara të VPS-së, pirja e softverit të përdorur në instalimet VPS është përgjithësisht e njëjtë me llogaritë e ndërmarrjeve të përbashkëta të kompanisë. Shumë webhoste në të vërtetë do të transferojnë të gjitha skedarët e bazave të të dhënave në internet për çdo domen të instaluar falas kur azhurnohen nga planet e përbashkëta në VPS me kompaninë. Në mënyrë të ngjashme, shumë kompani gjithashtu do të transferojnë një faqe në internet nga një host i largët në qendrën e tyre të të dhënave në mënyrë që të sigurojnë biznes të ri në një plan afatgjatë. Llogaritë VPS shpesh përfshijnë softuer për monitorim në kohë reale që lejojnë pronarët e faqeve të shohin detajet e trafikut në internet dhe të thirrni më shumë bërthama të CPU, alokimin e RAM-it, ose hapësirën e ruajtjes pa rifillimin e serverit ose pa shkuar jashtë linje. Shumë përdorues të energjisë kërkojnë një lidhje telefonike të garantuar 24/7 me stafin teknik në një webhost dhe kompanitë kanë filluar të paguajnë shtesë për këtë shërbim. Në përgjithësi, megjithatë, shumica e kompanive ofrojnë të njëjtin shërbim ndaj klientit në planet VPS siç bëjnë për pritjen e përbashkët ose serverët e dedikuar në internet.

Përfundim – Mendime përfundimtare në zgjedhjen e një VPS të përshtatshme për ju

Kur kërkoni të blini planin më të mirë të hostimit VPS, metoda e administrimit të sistemit është zakonisht faktori më i rëndësishëm në përcaktimin e zgjedhjes midis planeve të ndryshme, d.m.th midis një platforme të menaxhuar ose të pakontrolluar. Planet e pritjes në internet të cloud VPS zakonisht bazohen në pajisjen premium me DDR-4 ose ECC RAM, përpunimin e fuqishëm Intel / AMD multi-core dhe disqet e gjendjes së ngurtë (SSD) që premtojnë performanca shumë më shpejt sesa planet e përbashkëta të pritjes. Kjo është në thelb për shkak të burimeve të dedikuara të sistemit, d.m.th. më shumë RAM, bërthama të CPU, & Proceset I / O janë të disponueshme për skriptet në harduer sesa lejohen nën kufizimet e planit të përbashkët. Performanca e VPS, pavarësisht nëse është një llogari në re, e menaxhuar ose e pakontrolluar, në të vërtetë do të përcaktohet nga sasia e burimeve të sistemit të kontraktuar përmes kompanisë. Ashtu si pajisjet e dedikuara të serverit, kostoja do të jetë më e lartë, aq më shumë RAM, bërthama të CPU dhe hapësirë ​​ruajtëse që kërkohet. Në një nivel funksional, planet VPS janë pothuajse ekuivalente me serverat e dedikuar me përjashtim të izolimit të llogarisë. Për shkak se shumë plane VPS mund të ekzekutohen në të njëjtin harduer të serverit në internet së bashku me një kernel të përbashkët OS, ekzistojnë një numër shfrytëzimesh sigurie të dizajnuara për të përfituar nga programi i virtualizimit të platformave të ndryshme. Në praktikë, megjithatë, ka pak që bizneset mund të bëjnë për këtë, përveçse t’i besojnë kompanisë së re të pritjes & programuesit e programeve kompjuterikë për siguri ose dhënie me qira të pajisjeve harduer nëse kërkohet izolim i plotë i llogarisë.

Në marrjen e vendimit përfundimtar midis planeve të mbajtjes në internet të VPS, mos harroni të krahasoni:

 • Numri i bërthamave të CPU të dedikuara të alokuara në makinën virtuale
 • Sasia e memorjes RAM të garantuar të sistemit të dhënë në llogari
 • Kostoja e hapësirës së ruajtjes HDD / SSD është përfshirë me planin
 • Gjerësia e brezit kufizon për transferimin e të dhënave mujore & çmimi për përdorim shtesë

Pronarët e faqeve të internetit dhe zhvilluesit që marrin në konsideratë marrjen me qira të një serveri virtual privat do të duhet të shqyrtojnë nga afër ndryshimet midis planeve të menaxhuara, të pakontrolluara dhe cloud VPS në lidhje me këto karakteristika, në mënyrë që të marrin një vendim të informuar midis shumëllojshmërisë së platformave të disponueshme në treg. Në përgjithësi, cili plan i VPS është zgjedhja e duhur do të varet kryesisht nga cilat janë kërkesat e mbështetjes së gjuhës programuese të një projekti, përfshirë trajnimin dhe preferencat personale të ekipit zhvillimor. Elementë të tjerë të rëndësishëm që duhet të merren parasysh janë çmimi për burimet e harduerit, sistemi operativ që duhet të instalohet, përdorimi i një paneli kontrolli ose linja komanduese në administrimin e sistemeve dhe nevoja për sigurinë e menaxhuar të platformës për faqet e internetit në prodhim. Zhvilluesit e internetit dhe programuesit kanë shumë më tepër liri duke punuar me planet VPS në një gamë çmimesh që konsiderohet në intervalin mes mes pritjes së përbashkët dhe pajisjeve të dedikuara.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map