מהי נגישות לאינטרנט ומדוע זה חשוב?

על נגישות לאינטרנט, כיצד משתמשים עם מוגבלויות ניגשים לאתרים ומדוע על מפתחי אתרים לשקול נגישות לאינטרנט כעניין רלוונטי.

שיטות עבודה טובות לנגישות לאינטרנט

נגישות לאינטרנט היא פרקטיקה בפיתוח ועיצוב אתרים המדגישה את הצורך השווה של משתמשים עם מוגבלות כדי לגשת לאתרי אינטרנט ולהשתמש בהם. אתר אינטרנט הוא אמר “נגיש” אם הוא יכול לשמש באופן מלא על ידי מישהו עם מוגבלות או לקות. הגלישה מתבצעת באמצעות מערכת התקנים או תוכנה המאפשרת לתרגם את התוכן לצורה שהמשתמש יכול לגשת אליהם. דוגמה פשוטה היא תוכנית כמו JAWS, מה שמסייע למשתמשים לקויי ראייה שאינם מסוגלים להשתמש בעכבר כדי לנווט באינטרנט על ידי קריאת הטקסט ושימוש בקול כדי לספק אפשרויות ניווט.

הבעיה העיקרית היא שכמות גדולה של אתרי אינטרנט, אולי אפילו הרוב, אינם כתובים עם נגישות בראש. לפיכך, קורא מסך לא יכול לנצל את הנתונים הנוספים שיכולים לספק מפתח או מעצב לסייע בקריאה וניווט. רבים עם מוגבלות דיווחו כי הם פשוט לא יכולים לחוות ולגשת לחלק הגדול ביותר של האינטרנט. ההשלכות של חוסר נגישות לאינטרנט עוברות את הדרישה האתית לגישה שווה עם זאת, וכוללות איבוד קוראים, לקוחות, מוניטין אתרים ואפילו הסיכוי לחבות משפטית..

מיתוסים נגד מציאות

בגלל חוסר דגש או מידע בולט על נגישות בדיאלוג המיינסטרים על פיתוח אתרי אינטרנט, מיתוסים רבים נמשכים לגבי הצורך בנגישות:

מיתוס: אנשים עם לקויות אינם משתמשים באינטרנט.

מציאות: מחקר מאת מחקר של Pew Internet: Differences Digital (2011), המדגים כי 54% מהמבוגרים החיים עם מוגבלות פעילים ברשת.

מיתוס: הפיכת אתרים לנגישים באמצעים הכוללים מראה ופונקציונליות.

מציאות: עם השימוש הנרחב בתגים ותוספות סמנטיות של HTML5, קל יותר מתמיד להשתמש בתגים סמנטיים כמו למשל לייעד אלמנטים ניווט ולהוסיף תכונות תפקיד לתגי HTML כדי לספק נתוני ניווט ופריסה.

מיתוס: אנשים עם ליקויים אינם לקוחות בר קיימא.

מציאות: בהתחשב בכך שלאנשים החיים עם מוגבלות יש אותם צרכים כמו כל אחד אחר, אין בסיס לאמונה זו. נקודה נוספת שהמיתוס הזה מזניח היא שרק 17% מהאנשים נולדו עם מוגבלותם. פירוש הדבר יכול להיות שלקוח שבעבר הצליח להשתמש ולרכוש מהאתר שלך מתנתק לפתע מהגישה.

מדוע אתרים רבים חסרים תוכן נגיש

למרבה הצער, מפתחי אתרים רבים אינם מודעים לשיטות נגישות לאינטרנט. א סקר 2014 של משתמשים המשתמשים בקוראי מסך, בניצוח WebAIM, חברה המתמחה במומחיות נגישות, סיפקה את מה שהמשתמשים נתפסו כסיבות:

תגובהמספר המשיבים% מהנשאלים
חוסר מודעות לנגישות לאינטרנט56639.6%
היעדר כישורי נגישות או ידע באינטרנט39227.4%
חשש שזה יפריע למראה, לתחושה או לפונקציונליות35024.5%
היעדר תקציב או משאבים כדי להנגיש אותו1228.5%

אחריות משפטית

למרות שיש להספיק עם החששות האתיים והשוקיים, קיימת גם אפשרות להתמודד עם פעולה משפטית על ידי אי מתן שירות למשתמשים לקויים. משרד המשפטים האמריקני לאחרונה נכנס להתנחלות לתקן הפרות לכאורה של חוק האמריקאים עם מוגבלות. פפוד, כחברה גדולה, אכן מדגימה כי חוסר נגישות, ומתן שירות שאינו שמיש על ידי אנשים עם מוגבלות (בעיה שאפשר לתקן בקלות), מהווה דוגמא חיה למקרים שבהם יתכן שיש שם להיות אשם משפטי.

כיצד להגדיל את נגישות האתר שלך

ה- World Wide Web Consortium (W3C) פרסם את א מערכת הנחיות המכונה WCAG 2.0 שאינן תלויות טכנולוגיה. להלן מספר כלים ומשאבים שימושיים שבהם תוכלו להשתמש כדי לסייע בתהליך ובחינוך ליצירת תוכן נגיש:

להמשך קריאה, דף המשאבים של WebAIM מספק קישורים שימושיים לתוכן וכלים שיעזרו לחנך אנשים ולשפר את נגישות האינטרנט. אלו כוללים:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me