מדוע להשתמש ברשת אספקת תוכן (CDN)?

מדריך לרשתות למסירת תוכן (CDN) – מה הן, אופן עבודתן ומדוע האתר שלך צריך לטעון במהירות & ביעילות.


מדריך לרשתות למשלוח תוכן

תאר לעצמך לגלוש באינטרנט … שם כל דף אינטרנט שנטען באופן מיידי הדפדפן של הצופה ביקש זאת, ללא אלפיות שנייה אחת של זמן המתנה. למרות שזה טרם אפשרי, מתפתחות טכנולוגיות שעוזרות לנו להתקרב כמה צעדים. א רשת להעברת תוכן, או CDN בקיצור, הוא אחד הצעדים הללו להשגת מטרה זו. במאמר זה אסביר מה זה CDN, כיצד מודל CDN משווה למודל אירוח אתרים מסורתי, אדון על היתרונות והחסרונות של שימוש ב- CDN באתר האינטרנט שלך, ולבסוף, אראה לך כיצד להתחיל את אתרך. עם CDN.

CDN היא מערכת של שרתי אינטרנט המפוזרים גיאוגרפית ברחבי העולם המשמשים לשרת את תוכן האתר שלך בצורה יעילה יותר למשתמשים קצה..

לחץ לציוץ

איך עובד CDN?

ל- CDN יש פוטנציאל להפחית משמעותית את זמן הטעינה של אתר האינטרנט שלך. בעיקרו של דבר, מדובר במערכת של שרתי אינטרנט המפוזרים גיאוגרפית ברחבי העולם המשמשים לשרת את תוכן האתר שלך בצורה יעילה יותר למשתמשים קצה. כאשר משתמש טוען את תוכן האתר שלך, השרת היעיל ביותר (כלומר השרת הקרוב ביותר למשתמש) ישרת את התוכן. זה עוזר לשיפור משמעותי של זמני הטעינה של תוכן האתר שלך. CDN למשוך (סוג ה- CDN הפופולרי ביותר) יקרא את הקבצים שלך ממיקום האחסון המקורי שלהם אצל ספק האירוח המקוון שלך ואז מטמון אותם באופן אוטומטי בשרתים ברחבי העולם (ראה להלן) בכדי לגרום לטעינה של האתר שלך להיות מהירה יותר.

תרשים בסיסי כיצד CDN עובד.

אירוח אתרים מסורתי ללא CDN

באמצעות מודל אירוח אתרים המסורתי, כל הקבצים של אתר האינטרנט שלך (HTML, CSS, תמונות וכו ‘) מתארחים ממקום אחד בעולם – בעיקרון היכן שנמצא מרכז הנתונים של ספק שירותי אירוח אתרים. כשמשתמשי קצה ניגשים לאתר שלך, תוכן האתר מאוחזר תמיד ממיקום אחד זה. נקודת המפתח לציין כאן היא שמודל זה משרת את כל הקבצים שלך ממיקום אחד בעולם. מסיבה זו יש כמה השלכות שליליות:

המהירות יורדת על פני המרחק

נניח שמרכז הנתונים של ספק שירותי אירוח אתרים נמצא בטקסס. בכל פעם שמשתמש רוצה לטעון את האתר שלך, בקשה תישלח למרכז הנתונים בטקסס. מהירויות העברה נוטות לצמצם ככל שהמשתמש ממוקם גיאוגרפי מהשרת שלך, מכיוון שהקבצים צריכים לנסוע מרחק רב יותר. ככל שמשתמש נמצא ממרכז הנתונים, כך יידרש זמן רב לטעון את האתר שלך. בהמשך לדוגמא, משתמש באתר בטקסס יוכל לטעון את האתר שלך מהר יותר ממשתמש בסין, בגלל הקרבה למרכז הנתונים..

שיעורי העברה מוגבלים

קחו בחשבון מצב בו מספר משתמשים מנסים לטעון את האתר שלכם בו זמנית. כשם שלמחשב האישי שלך יש מגבלות ביחס להעברת קבצים מהירים דרך הרשת (קצב תפוקה), כך גם לשרתים יש מגבלות על כמה מהר הם יכולים להעביר קבצים. האם אירוח האינטרנט הנוכחי שלך מוכן לזינוק כזה בתנועה? חשוב במיוחד לקחת בחשבון פתרונות אירוח משותפים שבהם לא מוגדרים שיעורי העברה. בסביבות אלה ואחרות, שיעורי ההעברה עשויים להיות מוגבלים למדי, מה שעלול לגרום להשפעה בביצועים ניכרת כאשר יש תנועה רבה יותר לאתר שלך. מסיבות אלה, גל בתנועה עשוי להגדיל את זמני הטעינה של האתר שלך, מכיוון שתוכן האתר נשלח לכל משתמשי הקצה בבת אחת..

השלכות חיוביות על מודל אירוח CDN

בעזרת מודל CDN, אנו יכולים להתגבר על ההשלכות השליליות של המודל המסורתי לאירוח אתרים. זה יוצר כמה השלכות חיוביות כמו:

טוען תוכן ממקומות מרובים בכדי להאיץ את אתרך

זכור כי ככל שהמשתמש נמצא ממרכז הנתונים של ספק האירוח שלך, יידרש זמן רב לטעון את האתר שלך, מאחר שקבצים צריכים להעביר לרחוק יותר. CDN יגיש תוכן מתוך שרת קצה זה הכי קרוב או היעיל ביותר עבור כל משתמש קצה פרטני, על סמך היכן הם נמצאים בעולם. לדוגמה, אם מישהו בסין היה טוען את האתר שלך, ה- CDN עשוי לטעון באופן אוטומטי עותק של תוכן האתר שלך משרת בסין. אם מישהו היה ניגש לאתר שלך מאנגליה, במקום זאת ניתן להשתמש בשרת באנגליה כדי לטעון את האתר שלך למשתמש ספציפי זה. ה- CDN יקבע אוטומטית איזה שרת הוא הבחירה היעילה ביותר עבור כל משתמש קצה.

תרשים של דגם אירוח מסורתי לעומת דגם CDN.

העברת קבצים מפוזרת לטיפול בתנועה רבה יותר

כאמור, שרתים מכילים מגבלות על כמה נתונים שניתן להעביר דרכם בבת אחת. CDN מסייע בשיפור זמן הטעינה של האתר שלך כאשר מספר משתמשים מנסים לגשת אליו בבת אחת. בהתחשב באופי אופן פעולתו של CDN, ככל הנראה טופלים בקשות לאתר שלך מרובות שרתים במספר אזורים ברחבי העולם, תלוי מאיפה הבקשות מגיעות. באופן זה, שרת מסוים אינו מוצף בכל בקשות המשתמשים. ספקי CDN יבצעו גם נהלים אחרים על מנת להבטיח שהקבצים שלך יטענו ביעילות אפילו בתוך קצב תנועה.

DDoS הפחתה והגנה

התקפת DDoS היא כאשר השרת שלך מוצף בבקשות בלתי לגיטימיות לאתר שלך, במטרה לקרוס את האתר שלך או לגרום לחיובי רוחב פס מוגברים עקב העברה מוגזמת. ספק ה- CDN שלך יציע ככל הנראה מנגנוני זיהוי והפחתה של DDoS, שיעזרו לשפר את ביצועי האתר ואת זמן הפעילות שלך בתוך מתקפת DDoS..

מהם החסרונות של שימוש ב- CDN?

CDNs הם בדרך כלל תשלום לשימוש

ספקי CDN גובים לעתים קרובות על סמך כמה תוכן אתה מעביר. מסיבה זו העלות החודשית שלך משתנה לפי החודש. ספק האירוח הנוכחי שלך עשוי לכלול כבר כמות מסוימת של העברה חודשית כחלק מחבילת האירוח הנוכחית שלך; לפיכך, עליך לשקול אם העלות הנוספת של CDN קיימת לנוכחותך המקוון של העסק שלך. שים לב שספקי “דחוף CDN” לעיתים קרובות גם גובים תשלום עבור שטח אחסון (ראה להלן).

כדי לעזור לך להבין מה יעלה לך לעבור לענן, שקול את התרחיש הבא. נניח שגודל האתר שלך הוא 1MB וגודל ספק ה- CDN שלך גובה תשלום 0.085 $ / GB העברה. עלות 10,000 המשתמשים הגישה לאתר שלך כולו תהיה: ((1/1024) × 10,000) ÷ 0.085 = 114 סנט, או 1.14 דולר לכל 10,000 בקשות.

כפי שאתה יכול לראות, זו אינה עלות שערורייתית. עם זאת, מרבית הצעות ה- CDN קוראות את הקבצים שלך ממיקום האחסון שלהם אצל ספק האירוח הנוכחי שלך, וזה עלות נוספת. שרת מקור זה יכול להיות מערכת אחסון קבצים כמו אמזון S3, או שזה יכול להיות ספק האירוח הנוכחי שלך. אם אתר האינטרנט שלך מכיל תוכן דינמי, עדיין תצטרך לשמור על פיתרון אירוח שיכול לעבד אותם סוגים של קבצים.

מכיוון שפתרונות CDN הם לרוב תשלום לשימוש, התקפה של DDoS עשויה להיות חסכונית מבחינה כלכלית – הגידול הדרסטי בהעברות הקבצים הנגרמת כתוצאה מהתקפה מסוג זה יביא לעלייה בעלות עבור העסק שלך. עם זאת, ספקי CDN עובדים על איתור והתקפות מסוגים אלה, כפי שנדון קודם לכן.

הם דורשים תצורה נוספת לשינוי תוכן יעיל במטמון

זכור כי CDN פועל באמצעות שמירת עותקים מטמון של תוכן האתר שלך ברחבי העולם. עם זאת, מרבית האתרים כוללים תוכן כלשהו המשתנה בהתאם למשתמש הספציפי שנכנס לאתר או קריטריונים אחרים (הודעות קבלת פנים למשתמש מסוים, עגלות קניות וכו ‘). תוכן מסוג זה אינו טריוויאלי למטמון בכל רחבי העולם, מכיוון שהוא מתעדכן כל העת לפי בקשה. הזרמת קבצים היא סוג אחר של תוכן הדורש תשומת לב מיוחדת לשימוש ב- CDN. ראה בהמשך לפרטים נוספים.

שיקולים אחרים ב- CDN

רענון מטמון הקבצים בעת עדכון הקבצים שלך

כשאתה צריך לעדכן את אחד הקבצים שלך באמצעות CDN למשוך, כל העותקים השמור במטמון ברחבי העולם יצטרכו לפוג גם כך שהם ירעננו בבקשה הבאה. כדי שזה יקרה, יתכן שתצטרך לחכות לזמן התפוגה של ברירת המחדל (שמשתנה בהתאם לספק) או לאלץ את קבצי המטמון באופן מיידי. למרות שעדכון הקבצים שלך עשוי לכלול שלב נוסף זה, סביר להניח כי הקבצים הסטטיים באתר שלך לא יעודכנו לעתים קרובות מדי.

הבטח זמן תפוגה מספיק עבור קבצים נגישים לעתים רחוקות

פתרונות “משיכת CDN” אינם כוללים בהכרח עותק של הקבצים שלך בכל שרת קצה בכל עת – זה יידון ביתר פירוט בהמשך. אם אין גרסת קובץ שמור במטמון, יש לשלוף את הקובץ משרת המקור. זה יותר נושא לקבצים גדולים יותר כמו סרטונים, מכיוון שההשפעה על הביצועים של טעינת קבצים מסוג זה משרת המקור עשויה להיות מורגשת בצורה די משמעותית. כמה פתרונות לבעיה זו הם להגדיל את זמן התפוגה של הקובץ השמור במטמון (במידת האפשר) כך שלא צריך לרענן את הקובץ משרת המקור בתדירות גבוהה, או לאחסן קבצים גדולים בפתרון “push CDN” (ראה להלן).

תוכן סטטי לעומת דינמי

אתרי אינטרנט מכילים שני סוגים עיקריים של נתונים – תוכן סטטי ותוכן דינמי. לרוב התוכן שאתה רואה באתר אינטרנט (כלומר המראה והתחושה, התמונות, הסרטונים, קבצי CSS ו- JavaScript וכו ‘) הוא לרוב תוכן סטטי.. תוכן סטטי לא משתנה לעולם (אלא אם תעלה מחדש את קובץ המקור). לדוגמה, הלוגו של החברה שלך לא ישתנה במראה, לא משנה מי יבקר באתר שלך או כמה פעמים אתה טוען מחדש את הדף.. שינויים בתוכן דינמי תלוי מי מבקש את הנתונים או קריטריונים אחרים. לדוגמה, כאשר ג’ון נכנס לחשבון הבנק שלו, הוא רואה את יתרותיו. עם זאת, כאשר דייוויד נכנס, היתרות אינן זהות למה שג’ו רואה. כדוגמה נוספת, לאחר הכניסה ללוח המחוונים של וורדפרס, תראה הודעה כמו “Howdy, John!”. זה נחשב גם לתוכן דינמי, מכיוון שהוא משתנה בהתאם למי שמחובר. תוכן שמשתנה בהתאם למשתמש או לקריטריונים אחרים נחשב לתוכן דינמי.

כיצד CDN מטפל בתוכן סטטי, דינמי, וזרם?

בשלב זה אנו מגיעים לשאלה חשובה: “איזה סוג קבצים אוכל לאחסן ב- CDN?” מכיוון שקבצים סטטיים נוטים להישאר זהים בכל עת, לא משנה מי טוען את האתר שלך, הם מתאימים היטב למטמון ברחבי העולם באמצעות CDN, מכיוון שהקבצים מתעדכנים לעתים רחוקות. בכל הקשור לתוכן דינמי (כלומר עגלת קניות), לעתים קרובות אין קובץ אחד שניתן לטמון במטמון ברחבי העולם, מכיוון שהוא לעתים קרובות משתנה עבור כל משתמש או קריטריון אחר. עם זאת, ספקי CDN מיישמים פתרונות לשיפור היעילות של טעינת תוכן דינמי, כמו למשל למצוא את המסלול המהיר ביותר בין המשתמש לשרת האירוח שלכם. ספקי CDN רבים הטמיעו גם פתרונות להזרים מדיה חיה וגם על פי דרישה באמצעות CDN.

איך מתחילים להשתמש ב- CDN?

בשלב זה אתה בטח חושב “אני משוכנע שאתר העסק שלי זקוק ל- CDN! איך עוברים מעבר? ” התשובה תלויה בסוג פיתרון ה- CDN בו אתה משתמש. חלק מספקי אירוח אתרים מספקים אפשרות לאפשר בקלות CDN דרך לוח הבקרה שלהם. התקנות אחרות דורשות כמה צעדים נוספים.

הוסף שכבת CDN לאתר שלך כולו

אפשרות זו היא אחת הפשוטות ביותר להגדרה לבעלי עסקים קטנים. כל בקשה ממשתמשים לגשת לתוכן האתר שלך תסונן תחילה דרך מערכת המנוהלת על ידי ספק CDN. תוכן סטטי יטען מ- CDN, ואילו תוכן דינמי יוטען ישירות מהשרת הקיים שלך (או שייתכן שישמש טכניקה כדי לשפר את זמן הטעינה של תוכן דינמי, כפי שנדון קודם לכן). CDN למשוך ייושם למעשה מאחורי הקלעים על מנת להפיץ קבצים דרך ה- CDN. CloudFlare היא חברה כזו המציעה סוג זה של פתרונות CDN. חברות מסוימות כמו CloudFlare יספקו גם שיפורים אחרים לביצועי האתר שלך מעבר ל- CDN בלבד.

להכין: השלב העיקרי בהגדרת סוג זה של מערכת CDN הוא לעדכן את רשומות ה- DNS של האתר שלך כך שתצביע על שכבת ה- CDN. לאחר מכן שכבת ה- CDN תנתב בקשות לשרת המקור שלך בהתאם לצורך. עדיין תצטרך לשמור על פיתרון האירוח הנוכחי שלך בכדי ש- CDN ימשוך ממנו קבצים.

משוך CDN

הגדרת CDN זו פועלת על ידי משיכת קבצים משרת מקור כדי לשמור אותם במטמון ברחבי העולם לפי הצורך. בפעם הראשונה שמשתמש מבקש קובץ (כלומר קובץ חדש או פג תוקף), שרת ה- CDN יצטרך לקרוא את הקובץ משרת המקור שלך (כלומר ספק האירוח הנוכחי שלך). לאחר מכן שרת הקצה יאחסן גרסת קובץ שמור במטמון. בקשות עתידיות לקובץ יגיעו ישירות משרת הקצה (ולא נמשכות משרת המקור), עד לפקיעת הקובץ. לאחר התפוגה, הקובץ יצטרך שוב לרענן משרת המקור ולשמור במטמון.

להכין: אתה מציין את מיקום הקבצים שלך בשרת המקור שלך להפצה ב- CDN. לאחר מכן, ה- CDN ימשוך את הקבצים משרת המקור לפי הצורך. יהיה עליך גם לעדכן את הקישורים לקבצים באתר שלך לנקודת הקצה של ה- CDN, או לעדכן את הגדרות ה- DNS שלך כך שתצביע על ה- CDN.

לחץ על CDN

CDN מסוג push מאפשר למשתמשים להעלות את הקבצים שלהם ל- CDN עצמו, ואז הקבצים מופצים מייד לשרתי הקצה לאחר העלאתם. הקבצים שלך כבר מאוחסנים בכל שרת קצה, ללא צורך להימשך משרת מקור. זו אפשרות פחות נפוצה; עם זאת, זה יתרון להפצת קבצי מדיה גדולים, מכיוון שעותק של המדיה תמיד יאוחסן על שרתי הקצה.

להכין: העלה את הקבצים שלך לספק ה- CDN. יהיה עליך גם לעדכן את הקישורים לקבצים באתר שלך לנקודת הקצה של ה- CDN, או לעדכן את הגדרות ה- DNS שלך כך שתצביע על ה- CDN.

האם עלי לעזוב את ספק אירוח אתרים שלי?

לא. גם לאחר רכישת פיתרון CDN, לרוב תצטרך להישאר אצל ספק אירוח אתרים. קחו בחשבון ש- CDN משמש לתיקיית מטמון; אם האתר שלך מכיל תוכן דינמי, עדיין עליך לשמור על פיתרון האירוח הנוכחי שלך כדי לעבד את התוכן.

סיכום

CDNs הם פיתרון בר קיימא לשיפור היעילות של אתר האינטרנט שלך על ידי צמצום הזמן הנדרש להעברת קבצים למשתמשים. זה עשוי להגדיל את שמירת הלקוחות באתר שלך, ואולי אפילו לשפר את דירוג תוצאות החיפוש שלך. CDNs גם יפחיתו את העומס של בקשות הקבצים בהתקנת האירוח הנוכחית שלכם, מה שעשוי לעזור בטיפול בנפחי תנועה גדולים. עם זאת, CDN מגיע לעתים קרובות בעלות מוגברת. האתר שלך ראוי לשיפור הביצועים ש- CDN יכול להציע, אך היתרונות חייבים לעלות על העלויות הפוטנציאליות והסחרים האחרים.

האם השתמשת ב- CDN לאתר שלך? ספר לנו בתגובות למטה מה אתה חושב על CDNs!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map