چرا از یک شبکه تحویل محتوا (CDN) استفاده می کنیم؟

راهنمای شبکه های تحویل محتوا (CDN) – آنها چه هستند ، چگونه کار می کنند و چرا وب سایت شما به بارگیری سریع نیاز دارد & کارآمد.


راهنمای شبکه های تحویل محتوا

تصور کنید در وب گشت و گذار کنید … جایی که هر صفحه وب فوراً بارگذاری می شود مرورگر بیننده آن را درخواست کرده است ، بدون یک میلی ثانیه از زمان انتظار. اگرچه این امکان وجود ندارد ، اما فناوری هایی در حال ظهور هستند که به ما کمک می کنند تا چند قدم نزدیکتر شویم. آ شبکه تحویل محتوا, یا CDN به طور خلاصه ، یکی از آن مراحل برای رسیدن به این هدف است. در این مقاله ، من توضیح می دهم که یک CDN چیست ، چگونه یک مدل CDN با مدل میزبانی وب سنتی مقایسه می شود ، در مورد جوانب مثبت و منفی استفاده از CDN برای وب سایت خود بحث خواهیم کرد و سپس در آخر ، نحوه شروع وب سایت خود را به شما نشان می دهم. با CDN.

CDN سیستمی از سرورهای وب است که از نظر جغرافیایی در سراسر جهان پراکنده شده اند و برای ارائه خدمات بیشتر به محتوای وب سایت شما برای پایان دادن به کاربران استفاده می شوند.

برای توییت کلیک کنید

CDN چگونه کار می کند؟?

CDN این پتانسیل را دارد که زمان بارگذاری وب سایت شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در اصل ، این سیستم از سرورهای وب است که از نظر جغرافیایی در سراسر جهان پراکنده شده اند و برای ارائه خدمات به محتوای وب سایت شما برای کارآمد تر کاربران استفاده می شوند. هنگامی که یک کاربر محتوای وب سایت شما را بار می کند ، کارآمدترین سرور (یعنی سرور نزدیک به کاربر) در خدمت محتوا است. این به بهبود قابل توجهی در بارگیری محتوای وب سایت شما کمک می کند. pull CDN (محبوب ترین نوع CDN) فایلهای شما را از محل ذخیره اصلی آنها با ارائه دهنده میزبانی وب فعلی شما خوانده و سپس بطور خودکار آنها را در سرورهای سراسر جهان ذخیره می کند (به شکل زیر مراجعه کنید) تا سریعتر بارگذاری وب سایت شما انجام شود..

نمودار اساسی نحوه عملکرد یک CDN.

میزبانی وب سنتی بدون CDN

با استفاده از الگوی میزبانی وب سنتی ، تمام پرونده های وب سایت شما (HTML ، CSS ، تصاویر و غیره) از یک مکان در جهان میزبانی می شوند – اساساً هر کجا که مرکز ارائه دهنده میزبانی وب شما واقع باشد. هنگامی که کاربران نهایی به وب سایت شما دسترسی پیدا می کنند ، محتوای سایت همیشه از این یک مکان بازیابی می شود. نکته کلیدی که در اینجا باید به آن توجه کنیم این است که این مدل به کلیه پرونده های شما از یک مکان در جهان سرویس می دهد. به همین دلیل ، چندین پیامد منفی وجود دارد:

سرعت از راه دور کاهش می یابد

بیایید بگوییم مرکز داده ارائه دهنده میزبان وب شما در تگزاس قرار دارد. هر بار که کاربر می خواهد وب سایت شما را بارگیری کند ، یک درخواست به دیتاسنتر تگزاس ارسال می شود. هرچه کاربر از لحاظ جغرافیایی از سرور شما بیشتر باشد ، سرعت انتقال کاهش می یابد ، زیرا فایل ها باید مسافت بیشتری را طی کنند. هرچه کاربر از مرکز داده ها بیشتر باشد ، بارگیری وب سایت شما بیشتر طول می کشد. در ادامه با مثال ، یک کاربر وب سایت در تگزاس به دلیل نزدیکی به مرکز داده قادر خواهد بود وب سایت شما را سریعتر از یک کاربر در چین بارگیری کند..

نرخ انتقال محدود

شرایطی را در نظر بگیرید که چندین کاربر همه سعی در بارگیری همزمان وب سایت شما دارند. درست همانطور که رایانه شخصی شما محدودیت هایی در نحوه انتقال سریع فایلها به شبکه (میزان توان) دارد ، سرورها نیز محدودیت هایی در مورد سرعت انتقال فایلها دارند. آیا میزبانی وب فعلی شما برای چنین سنگر در ترافیک آماده است؟ به خصوص در مواردی که نرخ انتقال مشخص نشده است راه حل های میزبانی مشترک را در نظر بگیرید. در این محیط ها و سایر محیط ها ، نرخ انتقال ممکن است کاملاً محدود باشد ، که می تواند در صورت افزایش ترافیک به وب سایت شما ، تأثیر عملکرد قابل توجهی داشته باشد. به همین دلایل ، افزایش میزان ترافیک ممکن است زمان بارگذاری وب سایت شما را افزایش دهد ، زیرا محتوای وب سایت به طور یکباره برای همه کاربران نهایی ارسال می شود.

پیامدهای مثبت مدل میزبانی CDN

با استفاده از یک مدل CDN می توانیم بر پیامدهای منفی مدل میزبانی وب سنتی غلبه کنیم. چندین پیامدهای مثبتی مانند:

بارگیری محتوا از چندین مکان برای سرعت بخشیدن به وب سایت شما

به یاد داشته باشید که هرچه کاربر از پایگاه داده ارائه دهنده میزبان شما بیشتر باشد ، بارگیری وب سایت شما بیشتر طول می کشد ، زیرا فایل ها باید از مسافت بیشتری منتقل شوند. CDN از یک محتوا استفاده می کند سرور لبه که برای هر کاربر نهایی انفرادی ، نزدیکتر یا کارآمدتر است ، بر اساس مکان آنها در جهان است. به عنوان مثال ، اگر کسی در وب سایت شما بارگیری کند ، CDN ممکن است به طور خودکار یک نسخه از محتوای وب سایت شما را از یک سرور در چین بارگیری کند. اگر شخصی از انگلستان به سایت شما دسترسی داشت ، ممکن است از یک سرور در انگلیس استفاده شود تا وب سایت شما را برای آن کاربر خاص بارگیری کند. CDN بطور خودکار تعیین می کند که کدام سرور کارآمدترین انتخاب برای هر کاربر نهایی است.

نمودار مدل میزبان سنتی در مقابل مدل CDN.

انتقال پرونده ها برای کنترل ترافیک بیشتر پراکنده شد

همانطور که قبلاً نیز گفته شد ، سرورها محدودیت هایی در میزان انتقال داده به یکباره از طریق آنها دارند. یک CDN به بهبود زمان بارگذاری وب سایت شما کمک می کند وقتی چندین کاربر سعی دارند به طور همزمان به آن دسترسی پیدا کنند. با توجه به ماهیت نحوه کار CDN ، احتمالاً درخواست های همزمان به وب سایت شما رسیدگی می شود چندگانه بستگی به محل درخواستها از سرورهای مختلف در سراسر جهان دارد. در این روش ، یک سرور خاص با تمام درخواست های کاربران سرریز نمی شود. ارائه دهندگان CDN روشهای دیگری را نیز به منظور اطمینان از بارگیری پرونده های شما حتی در میان سنبله در ترافیک ، پیاده سازی می کنند..

کاهش و محافظت از DDoS

حمله DDoS هنگامی رخ می دهد که سرور شما با هدف خراب کردن سایت شما یا ایجاد افزایش هزینه های پهنای باند به دلیل انتقال بیش از حد ، با درخواست های نامشروع از وب سایت شما سرریز شود. ارائه دهنده CDN شما به احتمال زیاد مکانیسم های تشخیص و کاهش DDoS را ارائه می دهد ، این به شما کمک می کند تا عملکرد وب سایت خود را در طول حمله DDoS بهبود بخشید..

اشکالات استفاده از CDN چیست؟?

CDN ها معمولاً برای هر استفاده پرداخت می شوند

ارائه دهندگان CDN غالباً بر اساس میزان انتقال مطالب شما شارژ می شوند. به همین دلیل هزینه ماهانه شما تا ماه متفاوت است. ارائه دهنده میزبانی وب فعلی شما ممکن است مبلغ مشخصی از انتقال ماهانه را به عنوان بخشی از بسته میزبانی کنونی شما درج کند. بنابراین ، باید در نظر بگیرید که آیا هزینه اضافه شده CDN برای حضور آنلاین شغل شما قابل استفاده است یا خیر. توجه داشته باشید که ارائه دهندگان “فشار CDN” اغلب فضای ذخیره سازی را نیز شارژ می کنند (به تصویر زیر مراجعه کنید).

برای کمک به درک اینکه چه چیزی برای انتقال به ابر هزینه خواهد کرد ، سناریوی زیر را در نظر بگیرید. بگویید اندازه وب سایت شما به اندازه 1MB و ارائه دهنده CDN شما شارژ می شود 0.085 دلار / گیگابایت انتقال هزینه 10000 کاربر که به کل وب سایت شما دسترسی دارند عبارتند از: ((1/1024) × 10،000) ÷ 0.085 = 114 سنت ، یا 1.14 دلار در هر 10،000 درخواست.

همانطور که مشاهده می کنید ، این یک هزین ظالمانه نیست. با این حال ، بیشتر پیشنهادات CDN فایلهای شما را از محل ذخیره آنها با ارائه دهنده میزبان فعلی شما می خوانند ، که این یک هزینه اضافی است. این سرور مبدا می تواند یک سیستم ذخیره سازی پرونده مانند آمازون S3 باشد ، یا می تواند ارائه دهنده میزبان فعلی شما باشد. اگر وب سایت شما حاوی محتوای پویا است ، شما هنوز هم نیاز به یک راه حل میزبانی را دارید که می تواند آن دسته از فایل ها را پردازش کند.

از آنجا که راه حل های CDN غالباً به ازای هر استفاده می باشد ، یک حمله DDoS ممکن است از نظر اقتصادی نامساعد باشد – افزایش شدید انتقال پرونده های ناشی از این نوع حمله منجر به افزایش هزینه برای تجارت شما خواهد شد. با این حال ، ارائه دهندگان CDN در حال کار بر روی شناسایی و کاهش این نوع حملات هستند ، همانطور که در ابتدا گفته شد.

آنها به پیکربندی اضافی برای تغییر محتوای ذخیره شده در محتوا نیاز دارند

به خاطر داشته باشید که CDN با ذخیره کردن نسخه هایی از محتوای وب سایت شما در سراسر جهان کار می کند. با این حال ، اکثر وب سایت ها شامل برخی از مطالب هستند که بسته به نوع دسترسی کاربر خاص به وب سایت یا سایر معیارها (پیام های خوش آمدید برای یک کاربر خاص ، چرخ دستی های خرید و غیره) تغییر می کنند. این نوع محتوا به اندازه حافظه نهان مهم در سراسر جهان نیست ، زیرا دائماً هر درخواست را به روز می کند. فایلهای پخش شده شکل دیگری از محتوا هستند که برای استفاده در CDN به توجه ویژه ای نیاز دارند. برای جزئیات بیشتر به زیر مراجعه کنید.

سایر ملاحظات CDN

هنگام به روزرسانی فایل ها ، حافظه نهان را بارگیری کنید

هنگامی که باید با استفاده از pull CDN یکی از پرونده های خود را به روز کنید ، لازم است تمام نسخه های ذخیره شده در سرتاسر جهان نیز منقضی شوند تا در صورت درخواست مجدداً تجدید شوند. برای اینکه این اتفاق بیفتد ، ممکن است شما نیاز به صبر کنید یا زمان انقضا پیش فرض (که توسط ارائه دهنده آن متفاوت است) یا مجبور شوید پرونده های ذخیره شده بلافاصله بی اعتبار شوند. اگرچه به روزرسانی پرونده های شما ممکن است شامل این مرحله اضافی باشد ، احتمالاً پرونده های استاتیک وب سایت شما به دفعات به روز نمی شوند.

زمان منقضی کافی برای پرونده های نادرست دسترسی داشته باشید

راه حل های “Pull CDN” لزوماً حاوی کپی از پرونده های شما در هر سرور لبه در همه زمان ها نیست – این با جزئیات بیشتر در زیر مورد بحث قرار خواهد گرفت. اگر قبلاً نسخه ذخیره شده پرونده وجود ندارد ، باید پرونده را از سرور مبدا بکشید. این مسئله بیشتر مربوط به پرونده های بزرگتر مانند فیلم ها است ، زیرا ممکن است تأثیر عملکرد بارگیری این نوع فایل ها از سرور مبدا کاملاً قابل توجه باشد. برخی راه حل ها برای این مسئله افزایش مدت زمان انقضاء پرونده ذخیره شده (در صورت امکان) است تا نیازی به تمدید مجدد پرونده از سرور منبع به طور مکرر یا ذخیره فایل های بزرگ بر روی راه حل “فشار CDN” نباشد (مراجعه کنید به زیر).

محتوای استاتیک در مقابل محتوای پویا

وب سایتها حاوی دو نوع اصلی داده ها هستند – محتوای استاتیک و محتوای پویا. بیشتر مطالبی که در یک وب سایت مشاهده می کنید (یعنی نگاه و احساس ، تصاویر ، فیلم ها ، فایلهای CSS و JavaScript و غیره) اغلب محتوای استاتیک هستند. محتوای استاتیک هرگز تغییر نمی کند (مگر اینکه فایل منبع را بارگذاری مجدد کنید). به عنوان مثال ، نماد شرکت شما بدون توجه به اینکه به وب سایت شما مراجعه می کند یا چند بار صفحه را بارگیری مجدد می کند ، از نظر ظاهری تغییر نخواهد کرد.. محتوای پویا تغییر می کند بسته به اینکه چه کسی داده یا معیارهای دیگر را درخواست کند. به عنوان مثال ، وقتی جان وارد حساب بانکی خود می شود ، مانده های خود را می بیند. با این حال ، هنگامی که دیوید وارد می شود ، مانده ها با آنچه جو می بیند نیست. به عنوان نمونه دیگر ، پس از ورود به داشبورد وردپرس ، پیامی مانند “هودی ، جان!” خواهید دید. این همچنین به عنوان محتوای پویا در نظر گرفته می شود ، زیرا بسته به اینکه چه کسی وارد آن شده است تغییر می کند. محتوا که بسته به کاربر یا معیارهای دیگر تغییر می کند ، محتوای پویا در نظر گرفته می شود.

چگونه یک CDN محتوا را ثابت ، پویا و جریان می کند?

در این مرحله ، به یک سؤال مهم می رسیم: “چه نوع پرونده هایی را می توان در CDN ذخیره کرد؟” از آنجایی که پرونده های استاتیک تمایل دارند همیشه مهم نیستند که چه کسی وب سایت شما را بارگیری می کند ، از این رو مناسب هستند که از طریق CDN در سراسر جهان ذخیره شوند ، زیرا این پرونده ها به ندرت به روز می شوند. در مورد محتوای پویا (یعنی یک سبد خرید) ، اغلب یک پرونده واحد وجود ندارد که در سراسر جهان قابل ذخیره باشد ، زیرا اغلب برای هر کاربر یا معیارهای دیگر تغییر می کند. با این حال ، ارائه دهندگان CDN برای بهبود بهره وری در بارگیری محتوای پویا ، مانند یافتن سریعترین مسیر بین کاربر و سرور میزبان شما ، راه حل هایی را برای بهبود کارایی خود اجرا می کنند. بسیاری از ارائه دهندگان CDN همچنین راه حل هایی را برای پخش هر دو رسانه زنده و بر اساس تقاضا از طریق CDN اجرا کرده اند.

چگونه می توانم با استفاده از CDN شروع کنم?

در این مرحله ، شما احتمالاً فکر می کنید ، “من اطمینان دارم که وب سایت تجارت من به CDN احتیاج دارد! چگونه می توانم انتقال دهم؟ ” پاسخ بستگی به نوع راه حل CDN شما استفاده می کند. برخی از ارائه دهندگان میزبانی وب گزینه ای را برای فعال کردن CDN از طریق کنترل پنل خود فراهم می کنند. سایر تنظیمات به مراحل اضافی نیاز دارند.

یک لایه CDN به وب سایت کامل خود اضافه کنید

این گزینه یکی از ساده ترین راه اندازی برای صاحبان مشاغل کوچک است. هر درخواستی از کاربران برای دسترسی به محتوای وب سایت شما ابتدا از طریق سیستمی که توسط یک ارائه دهنده CDN مدیریت می شود فیلتر می شود. محتوای استاتیک از CDN بارگیری می شود ، در حالی که محتوای پویا مستقیماً از سرور موجود شما بارگیری می شود (یا ممکن است از تکنیکی برای بهبود زمان بارگذاری محتوای پویا استفاده شود ، همانطور که در ابتدا گفته شد). یک CDN pull به منظور توزیع فایلها از طریق CDN در پشت صحنه اجرا خواهد شد. CloudFlare یکی از این شرکت ها است که این نوع راه حل CDN را ارائه می دهد. برخی از شرکتها مانند CloudFlare علاوه بر CDN پیشرفت های دیگری را نیز برای عملکرد وب سایت شما ارائه می دهند.

برپایی: گام اصلی در تنظیم این نوع سیستم CDN به روزرسانی سوابق DNS وب سایت شما برای اشاره به لایه CDN است. سپس لایه CDN درخواست ها را در صورت لزوم به سرور مبدا شما هدایت می کند. برای اینکه CDN بتواند پرونده ها را از آن خارج کند ، باید راه حل میزبانی فعلی خود را حفظ کنید.

CDN را بکشید

این راه اندازی CDN با کشیدن پرونده ها از یک سرور مبدا برای ذخیره آنها در سراسر جهان در صورت لزوم کار می کند. اولین باری که کاربر درخواست یک پرونده (یعنی یک پرونده جدید یا منقضی شده) می کند ، سرور CDN نیاز به خواندن پرونده از سرور مبدا شما (یعنی ارائه دهنده میزبانی فعلی شما) دارد. سرور edge سپس یک نسخه ذخیره شده پرونده را ذخیره می کند. درخواست های آینده به پرونده مستقیماً از سرور لبه (به جای اینکه از سرور منبع جدا شوند) گرفته می شوند ، تا زمان انقضاء پرونده. پس از انقضا ، مجدداً پرونده از سرور مبدأ تجدید و ذخیره می شود.

برپایی: شما مکان توزیع پرونده های خود را در سرور مبدا خود برای توزیع در CDN مشخص می کنید. سپس CDN در صورت لزوم ، پرونده ها را از سرور مبدا خارج می کند. همچنین باید پیوندهای مربوط به پرونده های وب سایت خود را به نقطه انتهایی CDN به روز کنید ، یا تنظیمات DNS خود را به روز کنید تا به CDN اشاره کنید.

فشار CDN

یک فشار CDN به کاربران امکان می دهد تا پرونده های خود را در CDN خود بارگذاری کنند و فایل ها بلافاصله پس از بارگذاری در سرورهای لبه توزیع می شوند. پرونده های شما در حال حاضر در هر سرور لبه ذخیره شده اند ، بدون اینکه نیازی به کشیدن از سرور اصلی باشد. این گزینه کمتر متداول است. با این حال ، این برای توزیع فایلهای رسانه ای بزرگ سودمند است ، زیرا یک نسخه از رسانه ها همیشه در سرورهای لبه ذخیره می شوند.

برپایی: پرونده های خود را در ارائه دهنده CDN بارگذاری کنید. همچنین باید پیوندهای مربوط به پرونده های وب سایت خود را به نقطه انتهایی CDN به روز کنید ، یا تنظیمات DNS خود را به روز کنید تا به CDN اشاره کنید.

آیا باید ارائه دهنده میزبانی وب خود را ترک کنم?

خیر. حتی پس از خرید راه حل CDN ، معمولاً شما نیاز به ماندن در ارائه دهنده میزبانی وب دارید. به خاطر داشته باشید که از CDN برای ذخیره کردن محتوای استفاده می شود. اگر وب سایت شما حاوی محتوای پویا است ، برای پردازش آن محتوا هنوز باید راه حل میزبانی وب فعلی خود را نگه دارید.

نتیجه

CDN یک راه حل مناسب برای بهبود کارآیی وب سایت شما با کاهش زمان لازم برای انتقال فایل ها به کاربران است. این امر باعث افزایش احتمالی مشتری در وب سایت شما و حتی بهبود رتبه بندی نتایج جستجو می شود. CDN همچنین بار درخواست های پرونده را در تنظیم میزبان فعلی شما کاهش می دهد ، که ممکن است در کنترل حجم زیاد ترافیک کمک کند. با این حال ، CDN اغلب با افزایش هزینه همراه می شود. وب سایت شما سزاوار بهبود عملکردی است که یک CDN می تواند ارائه دهد ، اما مزایا باید از هزینه های بالقوه و سایر مبادلات تجاری بالاتر باشد..

آیا برای وب سایت خود از CDN استفاده کرده اید؟ در نظرات زیر به ما بگویید که درباره CDN چیست؟!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map