Taktikat SEO për të shmangur

Këshilla SEO për fillestarët për atë që NUK duhet të bëni. Taktikat popullore të SEO & keqkuptime që janë të vjetra & të vjetëruar ose nuk ishin kurrë një ide e mirë në radhë të parë.

kompanitë më të mira të SEO

Le ta pranojmë – trafiku organik nga motorët e kërkimit mund të rrisë pa dyshim shitjet dhe të fitojë klientë të rinj për çdo biznes. SEO (optimizimi i motorëve të kërkimit) është një proces thelbësor për çdo biznes në internet ose të vogël që dëshiron të fitojë shikueshmëri në motorët e kërkimit. Sidoqoftë, marrja e faqes tuaj në atë faqe të parë të SERP (Faqet e Rezultateve të Motorit të Kërkimit) nuk është një detyrë e thjeshtë; do të duhet kohë dhe përkushtim, pavarësisht nëse e bëni vetë ose punësoni një kompani SEO. Për shkak se konkurrenca është kaq e ashpër dhe kaq shumë biznese në internet dhe më të vogla po konkurrojnë kundër njëra-tjetrës vetëm për njërën nga 10 spote, ju mund të ndiheni sikur të përpiqeni ndonjë gjë për të marrë në atë faqen e parë. Ka shumë këshilla të lira në internet që ju premtojnë një vend në 10 kryesuesit gjatë natës, ose një kompani SEO e zezë me kapele të zezë që ofron një lloj teknikë “të mrekullueshme” për të cilën askush tjetër nuk di. Jini të paralajmëruar: këto shpesh janë të vjetra dhe të vjetruara – ose kurrë nuk ishin një ide e mirë në radhë të parë. Këtu janë disa këshilla se çfarë të mos bëni nëse po bëni SEO vetë, ose cilat taktika për t’u kujdesur gjatë punësimit të një kompanie SEO.

Notfarë të mos bëni

Ekziston një shpallje e vjetër e “të mësuarit çfarë nuk duhet të bëni” ndonjëherë mund të ndihmojë në ilustrimin e asaj që duhet të bëhet. Në këtë artikull, ne duam të eksplorojmë disa nga konceptet e gabuara më të mëdha për SEO, në mënyrë që të mbroni faqen tuaj të internetit dhe biznesin tuaj nga bërja e këtyre gabimeve, ose nga punësimi i një kompanie SEO që në të vërtetë mund të përdorë metoda të kapelave të zeza:

Taktika 1: Mbushja e fjalëve

Njëherë e një kohë, për ju ishte relativisht e lehtë të renditesh për një frazë të caktuar vetëm duke përdorur frazën e saktë në titullin, përshkrimin, titujt dhe shumë herë brenda kopjes së trupit tënd. Sidoqoftë, sot Google mund të kuptojë që jeni shumë optimist dhe thjesht po përpiqeni të publikoni përmbajtje për motorët e kërkimit dhe jo për njerëzit. Imagjinoni të shkoni në një faqe në internet, vetëm për të gjetur një frazë kryesore të veshur në kopje në mënyrë të përsëritur.

Shembull i mbushjes së fjalëve

Shtë mirë të përdorësh frazën në titull dhe përshkrim, dhe mbase një titull, por përndryshe, shumëllojshmëria është erëza e jetës. Nëse keni punësuar një kompani, mund të kërkoni kodin e faqes tuaj për “titullin” dhe “h1”, “h2”, etj. Për të parë titullin dhe fjalët kryesorë të përdorur. Përdorni variacione, edhe nëse kjo do të thotë të gjeni një teaurus. Nëse po përpiqeni të optimizoni shprehjen “shpërndarja e picave në San Diego, California”, mos përdorni frazën e saktë kudo. Përdoreni atë në titull dhe përshkrim, por ndoshta përzierni titujt dhe kopjimin e trupit duke thënë “Dorëzimi i Pizës # 1 i San Diego” ose thjesht “Dorëzimi i Pizza”, pasi motorët e kërkimit janë mjaft të mirë në marrjen e kontekstit të vendndodhjes.

Taktika 2: Lidhjet e paguara

Po, është e rëndësishme që të keni lidhje hyrëse që vijnë në faqen tuaj, por kurrë mos paguani, tregtoni ose mos kërkoni një lidhje. (Ok, mbase mund të pyesni, por është më mirë t’i lejoni njerëzit të lidhen natyrshëm me ju pa ndonjë stimulim). Padyshim, ju mund të blini qindra lidhje me të njëjtin çmim si një Starbucks i madh, por algoritmi Penguin i Google u tërbua shumë nga taktikat e tilla. Shumë fusha që ofrojnë lidhje në këmbim të pagesës janë zakonisht spammy dhe ofrojnë pak, nëse ndonjë përfitim. Sigurohuni që ju, ose kompania juaj SEO, nuk po blini linqe, pasi kjo nuk është një taktikë e mirë SEO në planin afatgjatë.

Taktika 3: Lidhje me cilësi të ulët

Disi i lidhur me pikën e mësipërme, Google po i shpërblen gjithnjë e më shumë lidhjet e cilësisë mbi sasinë e lidhjeve, kështu që është më mirë të kaloni kohën tuaj në kryerjen e terrenit dhe gjenerimin e përmbajtjes që ka të ngjarë të lidhet nga faqet e cilësisë. Mësimi këtu: shkoni në lidhje falas ose të fituara, lidhje me cilësi mbi lidhje të paguara, me cilësi të ulët. Përndryshe, Google mund të pyesë veten pse kaq shumë blog private private ruse dhe indiane që nuk kanë asnjë lidhje me ngrohtë tuaj janë duke u lidhur me faqen tuaj të internetit.

Një pamje nga faqet e internetit të spam-it me linqe të shumta të cilësisë së ulët

Për shembull, hidhni një vështrim kësaj skenari. Mund ta mendoni se çfarë lloj uebsajti është referuar 151 herë në një faqe në internet në lidhje me një program SEO nga Ukraina? Apo 918 herë në një websiet me një emër domain quhet web10.ws? Dhe si për atë faqe interneti xtattoos? Nëse keni përgjigjur ndonjë gjë tjetër përveç një uebsajti që shet vaskë të nxehtë, keni gabuar.

Taktika 4: Lidhje të ankoruara tej-optimizuara

Teksti i spirancës së rëndë me fjalë kyçe – teksti që klikoni për një lidhje lidhëse – duke treguar në faqen tuaj të përdorur për të shërbyer si një sinjal pozitiv për Google. Pra, nëse shumë site do të kishin lidhur me ju me leximin e tekstit që lexon “shpërndarjen e picave në San Diego, California”, do të kishte më shumë të ngjarë që të shfaqeshit në kërkim të atyre frazave.

Kjo kishte kuptim në atë kohë, pasi ky do të ishte një sinjal mjaft i qartë se ju keni qenë, në të vërtetë, një ofrues i shërbimeve të ofrimit të picave në San Diego, California. Jo kështu pas panda, një tjetër algoritëm Google. Shumë webmasterë shfrytëzuan atë njohuri dhe tekst të ankoruar tepër të optimizuar. Kjo çoi në përvojat e këqija të përdoruesit, dhe kështu Google zhvendosi politikat e tyre për të penalizuar këtë optimizim të tepërt. Në vend të kësaj, ju dëshironi një përzierje të mirë të lidhjeve, përfshirë lidhjet e markës. “San Diego Pizza Co” dhe “sandiegopizzaco.com” e përzier me fjalë kyçe ose fraza bën që të bëhet një portofol i shëndetshëm i teksteve të ankorimit.

Taktika 5: Optimizimi pa bërë kërkime

Ju mund të krijoni të gjithë përmbajtjen në botë, por nëse nuk optimizohen për termat që njerëzit kërkojnë dhe kujdesen për to, përmbajtja juaj nuk do të shihet. Merrni kohën për të bërë hulumtim fjalen. Mësoni se si klientët tuaj janë duke kërkuar, dhe optimizoni përmbajtjen në përputhje me rrethanat.

Taktika 6: Scraping i përmbajtjes

Shumë webmasterë mund të joshen të “huazojnë” përmbajtjen nga faqet e tjera dhe ta ngjitin me fjalë në faqet e tyre. Kjo mund të jetë një mënyrë e shpejtë për të marrë përmbajtje, por është një mënyrë edhe më e shpejtë për të marrë një goditje të shpejtë nga Google për të pasur përmbajtje të kopjuar. Pyetje të qarta morale, përveç çfarëdo fitoreje të shpejtë që mund të shihni nga përmbajtja e skrapit, nuk ia vlen çmimi që do të paguani në rezultatet e kërkimit kur Google të zbulojë. (Këshillë: Ju mund të mos renditeni edhe për emrin tuaj të markës).

Taktika 7: Teksti i padukshëm / i fshehur

Teksti i padukshëm dikur ishte një taktikë e shquar e kapelave të zeza që përbëhej nga mbushja e fjalëve në faqen tuaj dhe më pas ndryshimi i ngjyrës së tekstit për tu përputhur me sfondin tuaj – duke krijuar kështu një tekst “të padukshëm”. Mendoni për tekstin e bardhë në një sfond të bardhë, kur trupi aktual është teksti i zi. Google e ka kapur këtë taktikë të poshtër dhe ka shtuar efektivitetin e saj.

Taktika 8: Lidhje për futbollin me fjalë kyçe

Lidhjet kryesore në footer tuaj (kërkoni HTML për “”) mund të ndihmojnë me renditjen, por në shumë situata webmasterët mund të shkojnë në bord dhe të bëjnë sa më shumë fjalë kyçe të tilla si qymyri në mbajtjen e një fëmije të keq. Kur dyshoni, mbajeni të thjeshtë dhe Google-Santa nuk do t’ju vendosë në listën e keqe.

Taktika 9: Fjalë kyçe meta

Kohë më parë, në një galaktikë larg, shumë larg, mbushja e fjalëve kyçe në etiketën tuaj të fjalëve meta ishte një mënyrë efektive për të rritur renditjen për ato fjalë kyçe. Këto mund të gjenden duke kërkuar “” në HTML të faqes suaj të internetit. Mjerisht, Darth Google e kapi dhe e kuptoi se kjo nuk ishte mënyra më efektive për t’u dhënë kërkuesve përmbajtjen që ata kërkonin. Duke u përpjekur të përdorni çdo përshkallëzim të frazës mund të mendoni se nuk do të funksionojë më. Përqendroni energjinë tuaj në hartimin e cilësisë, përmbajtjes së informuar për hulumtime dhe do të shpërbleheni në rezultatet e kërkimit.

përfundim

Me këtë informacion në xhepin tuaj të pasëm, ju e dini saktësisht se çfarë të mos bëni nëse dëshironi që një faqe në internet të rritet në renditje. Nëse keni punësuar një kompani SEO, kini kujdes nga ata duke përdorur këto taktika të kapelave të zeza. Mos harroni, SEO është me të vërtetë për të siguruar diçka me vlerë për të tjerët. Në thelb, njerëzit janë duke kërkuar një përgjigje dhe motorët e kërkimit synojnë t’i shërbejnë asaj përgjigje në një pjatë argjendi. Siguroni përgjigjen më të mirë dhe tashmë keni bërë shumë për sa i përket SEO!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me