Wix Review & Vlerësim 2018

A është Wix një ndërtues i mirë i faqes në internet? Lexoni rishikimin tonë të plotë me Wix me pro & kundër, ankesat, përdorimi i rekomanduar, FAQ, & më shumë për të zbuluar!


Rishikimi i ndërtesës së faqes në internet Wix

Wix

www.wix.com

E përputhshme me tregtinë elektronike:po
Mobile-miqësore:po
Prove falas:po
zvarrit & rënie:po
# e shablloneve:500
SEO Friendly:po
Garancia e kthimit të parave:14 ditë

Një përmbledhje e shpejtë:

Wix është një platformë zhvillimi në internet e cila është përqendruar kryesisht në bërjen e procesit për ndërtimin e një faqe në internet sa më të thjeshtë & lehtë sa të jetë e mundur. Wix është i njohur mirë për shkak të fushatave të tyre mjaft të efektshme reklamuese, pasi është një platformë miqësore për përdoruesit veçanërisht për zhvilluesit jo-web. Dokush mund të përdorë ndërfaqen tërheqëse dhe tërheqëse për të krijuar ndonjë gjë nga një faqe interneti me një faqe tek një dyqan me shumë kategori eCommerce. Platforma gjithashtu integrohet mirë me aplikacione dhe shërbime të tjera nga Wix App Market, për të lejuar shtesa të ndryshme në faqen tuaj të internetit, si burime të mediave sociale, forma kontakti dhe HTML të ngulitura. Ndërsa Wix ka shumë karakteristika mbresëlënëse, ai gjithashtu ka disa rënie. Një nga këto rënie është veçoria e saj në blog e cila nganjëherë ngadalë ngarkohet dhe nuk krahasohet mirë me konkurrentët e saj si Squarespace dhe BoldGrid. Një tjetër rënie është se nuk ka asnjë mënyrë për ju që të eksportoni të dhëna nga faqja juaj e internetit, nëse vendosni të vendosni të kaloni në një platformë tjetër. Në përgjithësi Wix është një krijues i shkëlqyeshëm i faqeve të internetit për ndërtimin e faqeve të internetit mahnitëse nëse jeni të gatshëm të anashkaloni disa çështje që ka.

Pse të zgjidhni Wix:

 • Një nga ndërtuesit më të mirë të faqeve të internetit në treg
 • Nuk kërkohet njohuri për kodimin
 • Aftësia për të kodifikuar aplikacione të përparuara në internet & faqet e internetit të fuqishme
 • Lehtë për ta bërë faqen tuaj të përgjegjshme / miqësore për celularin
 • Përmirësimet e fundit përfshijnë URL të pastra
 • Ndërfaqja e drag and drop e bën atë shumë përdorues miqësor dhe të thjeshtë për tu mësuar
 • Ka mbi 500 shabllone të personalizueshëm për të zgjedhur
 • Mbështetje e shkëlqyeshme për klientët në internet
 • Tregu Wix App bën të mundur që të personalizoheni gjerësisht në faqen tuaj të internetit
 • Prmime të përballueshme dhe shumë konkurruese në krahasim me ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit
 • Zgjedhje e shkëlqyeshme për fillestarët që kërkojnë të ndërtojnë një faqe në internet të biznesit të vogël

Cilat janë disavantazhet:

 • Tipari i blogut nuk është mjaft i fuqishëm për të trajtuar një sasi të madhe të përmbajtjes
 • Plani falas ka reklama Wix të shfaqura në faqen e internetit dhe nuk ju lejon të lidhni domenin tuaj, i cili i detyron shumë përdoruesit të rinovohen në një plan premium
 • Në pamundësi të eksportoni të dhëna nëse vendosni të kaloni në një platformë tjetër
 • Një numër i kufizuar i shtesave të faqes (2 fusha të lejuara) për planin “Nisja” (plani më themelor i tyre i hostimit)
 • Ofron një plan eCommerce por Shopify ofron më shumë veçori për çmimin relativisht të njëjtë

Në fund të fundit:

Wix është një zgjedhje e shkëlqyeshme për pronarët e bizneseve të vogla që duan të ndërtojnë uebfaqen e tyre ose për personat që thjesht duan të ndërtojnë një uebfaqe personale për një çmim të përballueshëm ose edhe falas. Shtë një platformë e njohur në botën e krijuesve të faqeve të internetit. Fokusi i tyre është në komoditetin dhe një ndërfaqe të bërë vetë (DIY) që është e lehtë për tu mësuar, e bën të lehtë krijimin e faqes tuaj të internetit mjaft shpejt. Si me çdo gjë, ndërsa ka të mirat, ka edhe disa kundër me këtë ndërtues të faqes në internet. Shtë e rëndësishme të theksohet se mjetet SEO të Wix dhe tipari i blog-ut nuk janë më perfekte. Platforma e blogut ka tendencë të jetë e ngadaltë posaçërisht pasi ato postime në blog fillojnë të shtohen. Duket sikur thjesht nuk mund të trajtojë shumë përmbajtje, kështu që përderisa është vizualisht i këndshëm, i mungon funksionaliteti. Një tjetër konstatim për Wix është që plani i tyre falas ka reklamat Wix të shfaqura në të dhe nuk do të lejojë që të lidhet një domen i personalizuar, i cili duket jo-profesional për bizneset në mënyrë teknike, do të duhet të paguash nëse dëshiron një faqe interneti të mirë duke përdorur Wix. Nëse këto dy rënie kryesore janë ato që mund të dukeni të kaluara, atëherë Wix mund të jetë një ndërtues i shkëlqyeshëm i faqes elektronike për ju. Shtë gjithashtu një mundësi e përballueshme për ata që kërkojnë të ndërtojnë një dyqan ecommerce. Me 90 milion përdorues dhe në rritje, Wix ende mbetet një udhëheqës në hapësirën e krijuesve të faqeve të internetit.

Kupon me ofertë speciale

Le të fillojmë ndërtimin!

Wix ju lejon të regjistroheni falas në mënyrë që të filloni të ndërtoni faqen tuaj të shpejtë.

Rishikim ekspert i ndërtuesve të faqes Wix

Shqyrtime të përdoruesve të Wix Builder

Na vjen keq, aktualisht nuk ka komente për klientët Wix në dispozicion.

[wppr_reviews host_url = “/ wix”]

Mendimi i ekspertëve – Rishikimi ynë në thellësi i Wix

Ndërtues i faqes në internet u themelua në vitin 2006 nga Avishai Abrahami, Nadav Abrahami dhe Giora Kaplan. Ndërsa krijuan një uebfaqe për idenë e tyre të fillimit të fundit, të tre kuptuan se sa e vështirë dhe agonuese ishte krijimi i një uebsajti të thjeshtë nga e para. Kjo është kur ata dolën me konceptin për Wix.com. Vizioni ishte krijimi i një platforme që mundësoi që çdokush të krijojë një uebfaqe të bukur pa pasur nevojë për dizajn apo aftësi kodimi. Përmes fjalëve për gojë dhe fushatave shumë efektive të marketingut, Wix është rritur nga të paturit vetëm rreth 1 milion përdorues në 2009 për të pasur aktualisht mbi 90 milion përdorues në 190 vende në të gjithë globin. Sajti ka afro 45,000 regjistrime të reja çdo ditë. Wix ka selinë e saj në Tel Aviv, Izrael, por gjithashtu ka zyra në New York, San Francisco dhe Miami dhe në qytete në të gjithë Lituaninë, Gjermania, Brazili dhe Ukraina. Wix vazhdon të vendosë një sasi të konsiderueshme të burimeve të saj për kërkime dhe zhvillim, si dhe marketing, dhe kompania pritet të vazhdojë të rritet në mënyrë të qëndrueshme në vitet në vazhdim.

planet & Karakteristikat – Cila është e përshtatshme për mua?

Wix tregton shumë planin e saj të lirë i cili është falas për jetën. Ndërsa Wix nuk i detyron përdoruesit e tij të rifreskojnë në një plan premium, shumica e përdoruesve do të duhet të azhurnojnë sidoqoftë për të hequr reklamat Wix dhe për të lidhur domainin e tyre në faqen e tyre të internetit, së bashku me fitimin e shumë karakteristikave dhe përfitimeve të tjera të paguara. Përveç planit falas të Wix, ata aktualisht ofrojnë 5 plane të ndryshme premium – domethënë, Connect Domain, Combo, Pafund, eCommerce dhe VIP. Plani më i lirë, Connect Domain është 5 dollarë në muaj ndërsa plani më i shtrenjtë, VIP është 25 dollarë në muaj. Këto plane mund të faturohen ose mujore ose vjetore. Do plan ka përfitime dhe karakteristika të ndryshme të cilat dukshëm përmirësohen me secilën azhurnim. Shtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se ndërsa Wix ofron Llogari Email, Emra Domain dhe Aplikacione të Palëve të treta, kostoja e këtyre shërbimeve nuk përfshihet në koston e planit tuaj, por përkundrazi, ajo do të tarifohet si një kosto shtesë.

Planet Premium:
Abonimi vjetor:
Abonimi Mujor:
Krahaso:
Lidheni fushën$ 5.00 / mo$ 7.00 / mo
combo$ 10.00 / mo$ 14.00 / mo
i pakufizuar$ 14.00 / mo$ 16.00 / mo
eCommerce$ 17.00 / mo$ 20.00 / mo
VIP$ 25.00 / mo$ 30.00 / mo

Lidhu domenin: Dallimi kryesor midis këtij plani dhe planit të lirë është aftësia për të lidhur fushën tuaj në faqen tuaj të internetit Wix. Ky plan gjithashtu ju jep gjerësi bande 1 GB dhe ruajtje 500MB. Në mangësi, do të keni akoma reklama Wix të shfaqura në faqen tuaj të internetit të cilat do të duken mjaft joprofesionale nëse faqja juaj e internetit është për qëllime biznesi. Për këtë arsye, personat kanë tendencë të kalojnë mbi këtë plan premium dhe të azhurnohen në planin Combo. Plani i Lidhjes së Domainit mund të jetë i duhuri për ju nëse nuk planifikoni të bëni ndonjë biznes serioz me faqen tuaj të internetit. Nëse thjesht dëshironi diku të drejtoni emrin tuaj të domain-it, atëherë mund ta gjeni këtë plan të përshtatshëm për ju.

combo: Ky plan do t’ju japë 2 GB Bandwidth, 3 GB Storage, mundësinë për të lidhur emrin e domain tuaj, heqjen e reklamave Wix dhe një Favicon të personalizuar. Ju gjithashtu mund të merrni domenin tuaj falas nëse zgjidhni pajtimin vjetor të planit tuaj. Shtë e rëndësishme të theksohet se fusha do të jetë falas vetëm për vitin e parë, pas së cilës kostoja e rregullt është rreth 10 dollarë në vit. Ky plan do të ishte i duhuri për ju nëse synoni të krijoni një uebfaqe në kërkim profesional me një sasi minimale të përmbajtjes. Gjëja e shkëlqyeshme për këtë plan është që ju do të keni domenin tuaj dhe jo më shumë reklama Wix por nëse keni një sasi të madhe të përmbajtjes në uebfaqe, mund të lëvizë shumë ngadalë sepse keni vetëm 3 GB ruajtje.

Unlimited: Sugjeruar nga emri i këtij plani, një përfitim i madh që ajo ofron është gjerësia e brezit të pakufizuar. Disa karakteristika të tjera përfshijnë Ruajtjen e 10 GB, mundësinë e lidhjes së domenit tuaj, një domain falas për një vit nëse zgjidhni abonimin vjetor, heqjen e reklamave Wix, një favorizim të personalizuar, një Pa pagesë Premium Form Builder App dhe një falas Premium Site Booster App. Sipas Wix, ky është plani i tyre më i njohur dhe ata tregojnë se është i shkëlqyeshëm për Sipërmarrësit dhe Freelancer. Ky plan do të ishte i përshtatshëm për ju nëse konstatoni se keni nevojë për më shumë bandwidth dhe ruajtje sesa ato që ofron plani Combo sepse në thelb është ndryshimi kryesor midis planit Combo dhe Planit të Pafund.

eCommerce: Ky plan ofron gjithçka që ofron plani i Pafund, përveç 3 ndryshimeve të dukshme. Për planin e e-commerce, gjerësia e brezit zbritet në 20 GB, ruajtja është gjithashtu 20 GB dhe sigurisht që tani keni mundësinë të shtoni një dyqan online në faqen tuaj të internetit. Ky plan është i përshtatshëm nëse doni të shfaqni dhe shesni produkte në faqen tuaj të internetit. Nuk është opsioni më i fuqishëm atje për ndërtimin e një dyqani në internet por nëse dyqani juaj është relativisht i vogël, do të marrë punën. Vlen gjithashtu të thuhet se dizajni, i cili ka tendencë të jetë zona më e fortë e Wix, është mjaft mbresëlënëse.

VIP: Ky plan është mjaft i ngjashëm me planin e e-commerce, megjithatë, ka 3 azhurnime të dukshme. Për këtë plan, gjerësia e bandës është përsëri në pakufizuar, ju do të merrni 10 fushata me email në muaj dhe gjithashtu mund të kërkoni një rishikim profesional të faqes. Ky plan mund të jetë i duhuri për ju nëse keni shumë trafik që vijnë në faqen tuaj të internetit / dyqan online. Karakteristikat e tjera që e bëjnë këtë plan më të shtrenjtë se planet e e-commerce nuk janë aq domethënëse për përdoruesin mesatar, kështu që i vetmi faktor vendimtar këtu, është nëse keni nevojë për gjerësi të pakufizuar.

Menaxhimi i llogarisë – Vegla, Karakteristika, & Redaktor

Fotografia e Wix AMP (Paneli i Menaxhimit të Llogarisë)

Faqja e parë me të cilën zbarkoni kur hyni në llogarinë tuaj Wix është faqja e menaxhimit të llogarisë tuaj. Nga këtu do të shihni të gjitha aplikacionet Wix që keni në faqen tuaj të internetit dhe disa aplikacione të sugjeruara që Wix mendon se mund të dëshironi. Nëse keni një blog në faqen tuaj të internetit, mund të hyni në Menaxherin e Blogut nga këtu në vend që të futeni në Redaktues. Kjo mund të jetë mjaft e dobishme nëse azhurnoni përmbajtjen shpesh.

Nga kjo faqe, do të shihni gjithashtu një kuti të etiketuar si Domain dhe Mailboxes. Nëse e klikoni atë, do t’ju çojë në një faqe Wix Premium, ku mund të blini domainin tuaj dhe të blini kutinë tuaj postare (adresa e personalizuar e-mail). Wix bën funksionin e kutisë postare përmes Google Apps, por është mjaft i përshtatshëm që ata t’i ofrojnë të gjitha këto shërbime në një vend. Ju gjithashtu mund të menaxhoni Rolet dhe Lejet, SEO, Dyqanin tuaj Wix (tipar eCommerce) dhe më shumë nga faqja e Menaxhimit të Llogarive.

Në këndin e sipërm të djathtë të faqes, ka pak ikona. Nëse rri pezull mbi ikonën “kokë”, do të shihni një menu poshtë nga e cila mund të zgjidhni për të menaxhuar Cilësimet e llogarisë, faturimet dhe pagesa, planet premium, domenet, kutitë postare dhe më shumë. Ikona “plus sign” është ajo që do të klikoni nëse dëshironi të krijoni një uebfaqe të re.

Në këndin e sipërm të majtë të faqes, do të shihni një pjesë që thotë “Sitet e mia”. Nëse keni krijuar më shumë se një faqe në llogarinë tuaj Wix, këtu do të gjeni faqet e internetit të tjera. Pasi të keni zgjedhur uebfaqen në të cilën dëshironi të punoni, klikoni në “Menaxho sitin” i cili është në imazhin e uebfaqes tuaj në anën e majtë të ekranit. Ju do të drejtoheni në këtë faqe:

Pamja e ekranit të Tabit Përmbledhje Wix

Kjo faqe është ajo ku ju do të menaxhoni faqen tuaj posaçërisht. Mund të shikoni, riemëroni, kopjoni, transferoni ose fshini faqen tuaj të internetit. Nga menyja në anën e majtë të kësaj faqe, ju gjithashtu mund të redaktoni / menaxhoni domenin tuaj, SEO, versionin celular të faqes së internetit, gjuhën, informacionin e biznesit, konfigurimin e mediave sociale, analitikën dhe lejet. Duke klikuar butonin blu që thotë “Redakto sitin”, do të drejtohesh tek Redaktori WIX ku mund të fillosh të personalizosh faqen e internetit..

Redaktori Wix Vs. Wix ADI

Kur filloni të krijoni uebfaqen tuaj për herë të parë, do t’ju duhet të zgjidhni atë lloj të uebfaqes që po krijoni, atëherë do t’ju kërkohet të zgjidhni midis përdorimit të Inteligjencës së Wix Artificial Intelligence (ADI) dhe përdorimit të Redaktorit Wix.

Redaktori Wix Vs. Wix ADI

Nëse zgjidhni Wix ADI, gjëja e parë që duhet të bëni është t’i përgjigjeni disa pyetjeve në lidhje me veten dhe biznesin tuaj. Ndërfaqja do të përdorë atë informacion për të kërkuar dhe përpiluar informacione shtesë për të krijuar profilin tuaj. Ju mund ta zgjidhni këtë profil ose ta kaloni atë dhe të shkoni te zgjedhja e temës tuaj të ngjyrave që është hapi i fundit. WIX ADI më pas do të krijojë një faqe të plotë të plotë për një faqe me shembuj imazhe që lehtë mund t’i zëvendësoni.

Nëse vendosni të krijoni faqen tuaj të internetit me Redaktorin Wix, gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni një model. Wix ka mbi 500 shabllon, kështu që kjo mund të zgjasë ca kohë. Pasi të keni zgjedhur një shabllon, do të drejtoheni në ekranin standard të Redaktorit Wix, ku mund të filloni të personalizoni faqen tuaj të internetit duke përdorur ndërfaqen e drag and drop.

WIX ADI u prezantua në vjeshtë 2016 dhe është e shkëlqyeshme për përdoruesit që kanë shumë informacione në internet për veten e tyre ose biznesin e tyre dhe kanë një prani të fortë të mediave sociale që ndërfaqja mund të përdorë për të përpiluar informacione për profilin tuaj. Përndryshe, ne do të sugjeronim të zgjidhni Editorin standard Wix për të rregulluar faqen tuaj të internetit.

FAQ të dobishme rreth Wix

Këtu janë disa pyetje që bëhen shpesh që mund të keni në lidhje me Wix:

A është vërtet Wix falas?

Teknikisht jo. Wix nuk ju jep mundësinë për të publikuar një faqe në internet falas, megjithatë, reklamat Wix do të shfaqen në faqen tuaj të internetit dhe nuk do të jeni në gjendje të lidhni një domen të personalizuar në sit. Për këtë arsye, është jopraktike të përdorni planin e tyre falas nëse dëshironi një uebsajt profesional dhe do të keni më shumë se sa të mund të azhurnoni në një prej primeve.

A janë faqet e internetit Wix miqësore me celularin?

Po, nëse zgjidhni atë mundësi. Si parazgjedhje, faqet e internetit Wix do të shfaqen në një pajisje celulare në të njëjtën mënyrë që ajo shfaqet në një desktop, por ekziston mundësia në Redaktorin WIX të bëjë që faqja juaj e internetit të lëvizshme miqësore dhe të modifikojë paraqitjen e faqes tuaj celular.

A mund ta redaktoj faqen time Wix në një nivel kodi?

Askund nuk gjendet në një sit Wix ose Redaktori Wix që tregon kodin burimor të faqes, kështu që nuk mund të redaktohet. Përdoruesit mund të tërhiqin dhe lëshojnë elementë dhe të shtojnë HTML të ngulitur.

Disavantazhet e shpjeguara – gjërat që mund të mund të përmirësohen

Ashtu si me çdo platformë, ka disa rënie ose zona për përmirësim. Këtu është një shpjegim i mëtejshëm i këtyre çështjeve:

Blogu: Wix ofron aftësinë për të shtuar një blog në faqen tuaj të internetit, por nuk është zona e tyre më e fortë. Paraqitja është e bukur, por blogu ngadalë ngadalë nganjëherë në krahasim me atë të krijuesve të tjerë të faqeve të internetit si Squarespace.

Plani falas është jopraktik: Wix thekson shumë për të qenë i lirë, por është e rëndësishme të theksohet se me këtë plan, reklamat Wix do të shfaqen në faqen tuaj te internetit dhe nuk do të jeni në gjendje të lidhni domenin tuaj, prandaj është jopraktike të përdorni këtë plan nëse doni një faqe në internet në kërkim . Për të hequr reklamat dhe për të lidhur domainin tuaj personal (në thelb të domosdoshëm për çdo faqe interneti profesionale), do të duhet të rifreskoni në planin Combo.

Pamundësia për eksport të të dhënave: Nëse ndonjëherë vendosni që dëshironi të transferoheni në një platformë tjetër, do ta keni vështirë ta bëni këtë sepse Wix nuk ka një mundësi të mundshme për të eksportuar të dhënat tuaja. Kjo do të thotë që nëse vendosni të transferoheni në një platformë tjetër, duhet të kopjoni manualisht dhe ngjisni informacionin tuaj dhe rindërtoni faqen tuaj të internetit nga e para.

Karakteristikat shtesë që përmenden me vlerë

Wix është i njohur për një kompani inovative dhe ata vazhdojnë të përmirësojnë platformën e tyre çdo vit. Së bashku me Inteligjencën e Dizajnit Artificial WIX (ADI), këtu janë disa përmirësime të dukshme që WIX ka bërë:

Aplikacioni WIX Mobile: Në Tetor 2016, WIX lëshoi ​​aplikacionin e saj celular, i cili tani është në dispozicion si në Store iTunes, ashtu dhe në Google Play Store. Disa nga veçoritë e aplikacionit përfshijnë marrjen e azhurnimeve në kohë reale kur faqja juaj ka vizitorë, aftësia për të filluar një bisedë të drejtpërdrejtë me vizitorët në faqe, menaxhimin e dyqanit tuaj në internet, menaxhimin e blogut tuaj dhe më shumë.

Tregu Wix App: Wix ka mijëra aplikacione Wix dhe aplikacione të palëve të treta në dispozicion në Tregun Wix App që mund të përdorni për të rregulluar plotësisht faqen tuaj të internetit. Kjo do të thotë që ju nuk do të kufizoheni nga tiparet që vijnë me çfarëdo modeli që zgjidhni. Disa aplikacione janë falas dhe të tjerët vijnë me një premium, por thjesht duke pasur mundësi, e bëjnë Wix më tërheqës për këdo që dëshiron të ndërtojë një faqe në internet të personalizuar.

Përfundim – Të ndërtosh ose të mos ndërtosh?

Ndërsa arrijmë në përfundimin e rishikimit tonë Wix, është e rëndësishme të mbani në mend se çdo krijues i faqes në internet ka forcë dhe dobësi të ndryshme. Nëse po e konsideroni Wix, do të duhet të përcaktoni nëse ky krijues i faqes në internet ofron veçoritë, çmimet dhe shërbimet e duhura për t’ju përshtatur më së miri nevojave tuaja. Për informacione të mëtejshme rreth Wix, vizitoni faqen e tyre të internetit në www.wix.com. Nëse e keni parë të dobishëm këtë përmbledhje, ju lutemi pëlqeni dhe ndajeni atë!

Njoftoni mendimet tuaja

A keni përdorur Wix më parë? Keni ndonjë përvojë pozitive ose negative që dëshironi të ndani me ne? Na dërgoni me email në komentet tuaja. Faleminderit!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map