Rishikimi dhe Vlerësimi i Weebly 2018

A është Weebly një ndërtues i mirë i faqes në internet? Lexoni rishikimin tonë të plotë për Weebly me pro & kundër, ankesat, përdorimi i rekomanduar, FAQ, & më shumë për të zbuluar!


Rishikimi i Weebly Web Builder

Weebly

www.weebly.com

E përputhshme me tregtinë elektronike:po
Mobile-miqësore:po
Prove falas:po
zvarrit & rënie:po
# e shablloneve:30+
SEO Friendly:po
Garancia e kthimit të parave:30 dite

Një përmbledhje e shpejtë:

Weebly është një ndërtues shumë i njohur i faqes në internet i cili ka një ndërfaqe miqësore me përdoruesit tërheqje dhe rënie, dhe ka karakteristika që lejojnë blogje dhe tregti elektronike. Wasshtë krijuar në vitin 2006 dhe që atëherë është rritur në mbi 40 milion përdorues aktivë. Weebly ka një reputacion të vërtetë publik të mirë gjithashtu. Në vitin 2007, Weebly u rendit si një nga 50 faqet e internetit më të mira nga Magazina TIME dhe gjithashtu është paraqitur në revistën The Wall Street Journal, Newsweek, dhe Entertainer Magazine në mesin e botimeve të tjera më të mira. Në Tetor 2015, Weebly lëshoi ​​një version të përmirësuar të platformës së tij të quajtur Weebly Carbon i cili lejon përdoruesin të shtojë shtojcat midis veçorive të tjera. Ne ju rekomandojmë Weebly si një nga ndërtuesit më të mirë të faqeve në internet. Friendlyshtë miqësore për përdoruesit, por prapë diçka që zhvilluesit profesionistë të uebit mund ta vlerësojnë sepse ofron fleksibilitet siç janë ndryshimi i modeleve, të qenit në gjendje të redaktoni kodet e tij CSS / HTML dhe eksportimin e faqes tuaj të internetit. Weebly është ideal për bizneset e vogla, faqet e internetit personale dhe dyqanet në internet me bazë trafiku të mesëm.

Pse të zgjidhni Weebly:

 • Redaktori drag and drop është mjaft i thjeshtë për t’u përdorur
 • Ka aftësinë për të eksportuar të dhëna nga faqja e internetit tuaj përmes një skedari zip
 • Aftësia për të redaktuar kodet CSS / HTML i cili lejon personalizimin e vërtetë të shablloneve
 • Koha të shpejta të ngarkesës sepse faqet e internetit janë optimizuar për pritjen e tyre
 • Mimet konkurruese
 • Uebfaqet automatikisht janë përgjegjëse për celular
 • Mbështetje e dobishme e klientit përmes bisedës, postës elektronike dhe telefonit
 • Zgjedhje të përmirësuara të modeleve që janë moderne dhe në modë
 • Procesi i dobishëm në bord dhe paraqitjet e paravendosura të faqeve për të ndihmuar ata që janë të ri
 • Aplikacion mbresëlënës celular i disponueshëm për pajisjet iOS dhe Android

Cilat janë disavantazhet:

 • Rregullimi i modeleve do të jetë i vështirë nëse nuk e kuptoni CSS / HTML
 • Dizajni i blogut është pak primitiv dhe ka nevojë për përmirësim
 • Nëse zgjidhni planin falas, faqja juaj e internetit do të përdorë fushën e Weebly
 • I ngadalshëm për të prezantuar karakteristika të reja

Në fund të fundit:

Weebly është një nga krijuesit më të mirë dhe më të fortë të faqeve të internetit sot. Ai lejon personalizimin e plotë të faqes tuaj përmes përdorimit të CSS / HTML. Ky nuk mund të jetë një lajm emocionues për ata që janë të ri për krijimin e faqeve në internet, por ndërfaqja zvarritëse e Weebly përbën atë. Ka shumë që mund të arrihet me veçoritë e para-bëra ose të paracaktuara të kësaj platforme. Mimi është shumë i krahasueshëm me konkurrentët e tij si Wix, Squarespace dhe SiteBuilder. Nëse dëshironi të ndërtoni një uebfaqe / blog personal, dyqan bazë online ose një uebfaqe biznesesh të vogla, atëherë Weebly do të jetë një opsion i shkëlqyeshëm. Ndërsa lidhet me funksionalitetin, Weebly është padyshim një nga më të mirët. Ndërsa lidhet me fleksibilitetin dhe personalizimin, mund t’ju duhet ndihmë nga dikush që e di HTML, por edhe me këtë, Weebly ende vlen të merret në konsideratë serioze.

Kupon i ofertës speciale Weebly

Le të fillojmë ndërtimin!

Weebly ju lejon të regjistroheni falas, në mënyrë që të filloni të ndërtoni faqen tuaj të shpejtë.

Shqyrtimi i ekspertëve të ndërtuesve të faqes Weebly

Opinioni i Ekspertëve – Rishikimi ynë në thellësi i Weebly

Weebly u themelua në vitin 2006 nga David Rusenko, Chris Fanini dhe Dan Veltri që ishin të gjithë studentë të rinj në Universitetin Penn State në atë kohë. Ideja për Weebly erdhi nga një prej kërkesave të Penn State e cila ishte që çdo student të mbajë një portofol në internet. Treshja vendosi të krijojë një softuer që do të thjeshtonte procesin e ndërtimit të një faqe në internet dhe beta private e tij u nis në shtator 2006. Në vitin 2008 kompania filloi llogaritë e saj “Pro” dhe njoftoi se ata arritën në pikën e parë të 1 milion përdoruesve. Sot, ata mburren me shumë se 40 milion përdorues dhe numërojnë. Google Chrome përmban Weebly në dyqanin e uebit të Chrome nën seksionin e Shërbimeve dhe Weebly ishte në të vërtetë një nga aplikacionet e para të paraqitura kur u hap dyqani në internet Chrome. Business Insider, InGeek dhe Vikitech kanë përmendur të gjithë Weebly si një nga aplikacionet më të mira në dispozicion për Google Chrome. Weebly është me seli në San Francisko me zyra në Berlin dhe anëtarët e ekipit në të gjithë globin.

planet & Karakteristikat – Cila është e përshtatshme për mua?

Në thelb, Weebly ka 5 plane të ndryshme nga të cilat mund të zgjidhni. Katër janë plane të paguara dhe një është falas. Ashtu si me shumicën e krijuesve të uebfaqeve, opsioni falas nuk është shumë i opsioneve pasi uebfaqja falas do të shfaq një reklamë të një flamuri Weebly në fund të faqes suaj të internetit dhe nuk do të mund të lidhni domenin tuaj. Nëse përdorni planin falas, do t’ju jepet një nënfushë si www.yoursite.weebly.com. Nëse thjesht doni një faqe në internet ose provë, kjo nuk do të jetë problem, por nëse doni diçka më profesionale, do të duhet të përmirësoni një nga planet e tyre të paguara, përkatësisht, Starter, Pro, Business, and Performance. Një tipar i dukshëm i të gjitha planeve të paguara është se Weebly ofron një domen falas për një vit dhe kredi për Google Ads. Përveç kësaj, secili plan ofron veçori të ndryshme që shpjegojnë ndryshimin e çmimeve.

Planet e paguara:
Abonimi vjetor:
Krahaso:
motorino$ 8.00 / mo
pro$ 12.00 / mo
biznes$ 25.00 / mo
Performance$ 49.00 / mo

Starter: Dy karakteristikat kryesore që e dallojnë këtë plan nga Plani i Lirë janë që me planin Starter, flamuri Weebly hiqet dhe ju mund të lidhni domenin tuaj në faqen tuaj të internetit. Ju mund të blini domainin tuaj përmes Weebly i cili është falas për një vit, ose mund të zgjidhni të lidhni një domen që keni blerë përmes një ofruesi të jashtëm. Në këtë plan, ju gjithashtu mund të krijoni një dyqan online. Weebly tarifon 3% për transaksione, por edhe me atë që është ende një nga zgjidhjet më të përballueshme për tregtinë elektronike në dispozicion sot.

Pro: Përveç veçorive që janë në dispozicion në planin Starter, ky plan gjithashtu ofron Kërkim në sit, Mbrojtje nga fjalëkalimi, në mënyrë që të bllokoni pjesë të caktuara të faqes tuaj të internetit, prejardhje video, HD Video / Audio dhe deri në 100 anëtarë. Për sa i përket tregtisë elektronike, ky plan ju lejon të rendisni deri në 25 produkte të cilat janë një përmirësim nga 10 artikujt e ofruar në planin Fillestar. Për mbështetjen e klientit, ky plan dhe azhurnimet më të larta lejojnë mbështetjen e telefonit së bashku me forumin standard të komunitetit dhe mbështetjen e email / bisedës.

Biznes: Ky plan ka gjithçka që ka Plani Pro dhe më shumë. Tani mund të aktivizoni regjistrimin e anëtarësimit dhe të keni një numër të pakufizuar anëtarësh në faqen tuaj të internetit. Përfitimet kryesore të këtij plani janë në tregtinë elektronike. Nuk ka tarifa të transaksioneve, ju mund të rendisni produkte të pakufizuar, përfshirë mallrat dixhitale, mund të menaxhoni kuponë të inventarit dhe të lëshoni dhe ekziston mbresëlënëse SSL Security midis veçorive të tjera. Ky plan është i përshtatshëm për dyqane të reja / të ardhshme në internet. Ka vetëm karakteristika të mjaftueshme për ju për të marrë topin kodrina.

Performance: Ky plan ofron gjithçka që ofron plani i Pafund, përveç 3 ndryshimeve të dukshme. Për planin e e-commerce, gjerësia e brezit zbritet në 20 GB, ruajtja është gjithashtu 20 GB dhe sigurisht që tani keni mundësinë të shtoni një dyqan online në faqen tuaj të internetit. Ky plan është i përshtatshëm nëse doni të shfaqni dhe shesni produkte në faqen tuaj të internetit. Nuk është opsioni më i fuqishëm atje për ndërtimin e një dyqani në internet por nëse dyqani juaj është relativisht i vogël, do të marrë punën. Vlen gjithashtu të thuhet se dizajni, i cili ka tendencë të jetë zona më e fortë e Weebly, është mjaft mbresëlënëse.

Menaxhimi i llogarisë – Vegla, Karakteristika, & Redaktor

Weebly shënon mirë në lidhje me “lehtësinë e përdorimit” veçanërisht me futjen e Weebly Carbon.

Pamja e karbonit Weebly

Procesi hyrës / turneu i Weebly Carbon është i qetë dhe i lehtë për tu kuptuar siç ishte procesi / turneu origjinal i bordit. Procesi i regjistrimit është standard dhe i thjeshtë. Pasi të regjistroheni me adresën tuaj të emailit dhe të krijoni një fjalëkalim, do të drejtoheni në faqen e zgjedhjes së Shabllonit. Të gjitha shabllonet janë të përgjegjshëm që do të thotë që faqja juaj e internetit do të jetë e optimizuar për secilën pajisje (smartphone, tablet, etj.) Weebly ka ruajtur pamjen e saj minimale me shabllonet e saj, por ato kanë shtuar më shumë opsione kohët e fundit, kështu që me siguri do të gjeni atë që është i duhuri për ju. Nëse nuk e gjeni atë që ju pëlqen, mbani mend që gjithmonë mund të personalizoni faqen tuaj të internetit duke përdorur redaktorin drag and drop ose duke redaktuar kodin burimor. Modelet veprojnë vetëm si një udhëzues.

Zgjedhja e një teme në Weebly

Pasi të keni zgjedhur modelin / temën tuaj, do të shfaqet një shfaqje që ju të zgjidhni fushën tuaj. Mos harroni se mund të lidhni vetëm një domen të personalizuar nëse jeni duke u përmirësuar në një plan premium. Nëse planifikoni të përmbaheni me planin e lirë, atëherë do të zgjidhni një emër të nënfushës. Për temën e domeneve, është e rëndësishme të përmendet që Weebly ofron fusha falas për një vit, kur ju të merrni atë përmes Weebly dhe të azhurnoni në cilindo nga 4 planet e paguara.

Zgjedhja e një emri domain në Weebly

Pasi të keni zgjedhur domenin tuaj, do të jeni në ekranin e Redaktorit, por përpara kësaj, le të shikojmë në Panelin kryesor që është në thelb faqja e menaxhimit të llogarisë. Për të arritur atje nga ndonjë faqe, thjesht klikoni në ikonën shtëpiake “W” në pjesën e sipërme të majtë të faqes. Këtu janë disa tipare kryesore të Panelit të Weebly.

Pamja e tabelës Weebly

Nëse dëshironi të krijoni faqen tuaj të parë, do të klikoni në ikonën plus shenjë në anën e majtë të kokës. Nëse tashmë keni krijuar uebfaqe të shumta në llogarinë tuaj, do të shihni një ikonë që bie poshtë, klikoni atë dhe pastaj kliko “Shto sitin” për të krijuar faqen e internetit të re. Në Panelin e Kontrollit, mund të shikoni gjithashtu statistikat e faqes së internetit tuaj, domenet e hyrjes dhe llogaritë e postës elektronike, të menaxhoni aplikacionet aktuale në faqen tuaj të internetit dhe të provoni aplikacione të reja të rekomanduara.

Redaktori Weebly

Një nga pikat kryesore të përqendrimit të çdo ndërtuesi të faqes në internet është Redaktori sepse këtu është përdoruesi që do të ndërtojë dhe rregullojë faqen e tij të internetit.

Redaktori Weebly

Redaktori Weebly është shumë i drejtpërdrejtë edhe për përdoruesit e rinj. Ndërfaqja e tërheqjes dhe rënies është miqësore për përdoruesit por mund të jetë pak kufizuese nëse nuk e kuptoni se si të redaktoni kodin burimor. Ka karakteristika të shumta që mund të përdorni për të rregulluar faqen tuaj të internetit si psh slideshow, galeritë, hartat, kodin e ngulitur, lojtarët e videos dhe muzikës, në mesin e pajisjeve dhe widget-ve të tjera. Ka aplikacione shtesë siç janë tabelat, kalendarët, dhe më shumë të cilat mund të gjenden në Qendrën e Aplikimeve Weebly.

FAQ të dobishme Rreth Weebly

Këtu janë disa pyetje që bëhen shpesh që mund të keni në lidhje me SiteBuilder:

A është Weebly i mirë për qëllime të blogezimit?

Shtë e mirë për fillestarët e përgjithshëm, por nuk është një sistem i shkëlqyeshëm i blogut në përgjithësi. Ka disa nevoja themelore që kërkon një blog. Engineshtë miqësor me motorin e kërkimit dhe mund të funksionojë në avantazhin tuaj nëse dini të përdorni SEO. Titulli, metatagët, përshkrimi dhe imazhet mund të personalizohen gjithashtu, por nuk lejon për autorë të shumtë, dhe nuk jeni në gjendje të theksoni postimet e lidhura, postimet më të njohura ose postimet më të fundit, midis veçorive të tjera. Këta elementë që mungojnë pothuajse pritet të jenë pjesë e ndonjë blogu serioz tani, kështu që Weebly duhet të përmirësojë atë.

Paymentsfarë pagese pranon Weebly?

Weebly pranon të gjitha kartat kryesore të kredisë (Visa, MasterCard, American Express), & Zbuloni) por nuk e pranon PayPal.

Si mund ta anuloj?

Nëse vendosni që Weebly nuk është i duhuri për ju, procesi i anulimit është i thjeshtë dhe pa telashe. Në faqen e Pultit, ju do të klikoni emrin tuaj në këndin e sipërm të djathtë dhe zgjidhni “Llogari” nga menuja rënëse. Në faqen e llogarisë, ju do të shihni butonin e kuq “Fshij përgjithmonë llogarinë tuaj Weebly”.

Disavantazhet e shpjeguara – gjërat që mund të përmirësohen

Weebly ka mjaft tipare mbresëlënëse por si me çdo platformë, gjithashtu ka edhe rëniet e saj. Këtu janë disa fusha që Weebly mund të përmirësohet dhe disa pika që ju t’i konsideroni përpara se të regjistroheni.

Kufizimet e fleksibilitetit të projektimit: Kur përdorni ndërfaqen e rregullt të tërheqjes dhe rënies, Weebly lejon vetëm ndryshime në stilin e shkronjave dhe ndryshime në skemën e ngjyrave. Bërja e ndryshimeve të tilla si rregullimi i gjerësisë së përmbajtjes, ndryshimi i ngjyrës së shiritit të menusë ose hartimi i sfondit të përmbajtjes do t’ju kërkojë të modifikoni kodet e shablloneve të cilat shumica e newbies të dizajnit të internetit nuk do të dinë të bëjnë. Sidomos sepse krijuesit e tjerë të faqeve të internetit si Squarespace dhe Wix ofrojnë mënyra pa kode për t’i bërë këto ndryshime, aftësia kufizuese e projektimit të Weebly është një rënie për platformën.

I ngadalshëm për të prezantuar karakteristika të reja: Weebly prezanton veçori të reja vetëm një ose dy herë në vit, i cili është i ngadaltë në krahasim me konkurrentët e tij. Kur ata dalin me diçka të re, priren të jenë vërtet të mira, por është një pritje e gjatë për shumë përdorues që janë vazhdimisht të uritur për veçori të reja dhe inovative. Krijuesit e tjerë të faqeve të internetit si Wix bëjnë ndryshime ose prezantojnë karakteristika të reja pothuajse çdo muaj tjetër, kështu që Weebly shënon ulët në këtë zonë kur krahasohet me konkurrencën e saj.

Karakteristikat shtesë që përmenden me vlerë

Në përgjithësi Weebly është mjaft mbresëlënëse si një ndërtues i faqes në internet. Ka më shumë avantazhe sesa disavantazhe. Ne përmendëm disa nga ato avantazhe më herët në këtë përmbledhje, por këtu janë 3 tipare që ne dëshirojmë t’i shtjellojmë.

Aplikacioni celular: Weebly ka një aplikacion mobil në dispozicion si për iOS ashtu edhe për pajisjet Android. Aftësitë janë mbresëlënëse. Jo vetëm që ju lejon të menaxhoni faqen tuaj të internetit, por në të vërtetë mund të krijoni një faqe në internet direkt nga aplikacioni. Disa veçori të tjera të aplikacionit Weebly përfshijnë: monitorimin e aktivitetit / statistikave të faqes tuaj në kohë reale, menaxhimin e inventarit dhe urdhrave të dyqanit tuaj online, dhe administrimin e blogut tuaj. Ju madje mund të punoni jashtë linje, të kurseni punën tuaj dhe pastaj ta sinkronizoni atë në të gjitha pajisjet.

Menaxhimi I skuadres: Nëse keni persona shtesë që punojnë në faqen tuaj për qëllime të ndryshme, mund të caktoni redaktorë të tjerë që do të kishin informacionin e tyre të hyrjes. Pjesa më e mirë është që ju të mund të zgjidhni nëse ata kanë akses në gjithçka ose vetëm në zona specifike. Kjo mund të vijë në ndihmë nëse jeni një i ri i dizajnit në internet dhe po ndihmoni një profesionist për të modifikuar kodin burimor të shabllonit. Ju nuk do të duhet të shqetësoheni për ata që të kenë qasje në çdo informacion personal.

Vegla e Statistikave të Vizitorëve: Plando plan i Weebly përfshirë planin falas vjen me një mjet të statistikave të vizitorëve i cili bëhet më i avancuar me secilën azhurnim. Kjo veçori ju lejon të shihni analitika të tilla si sa persona vizituan faqen tuaj te internetit, cilat faqe vizituan, nga janë, si e gjetën uebfaqen tuaj dhe sa kohë qëndruan në faqen tuaj te internetit. Kjo është shumë e dobishme kur kërkoni të zgjedhni dhe përmirësoni uebfaqen tuaj. Nëse provoni këtë mjet statistikor dhe zbuloni se preferoni Google Analytics, Weebly ju lejon të integroni gjithashtu.

Përfundim – Të ndërtosh ose të mos ndërtosh?

Ndërsa arrijmë në përfundimin e rishikimit tonë Weebly, është e rëndësishme të mbani në mend se çdo krijues i faqes në internet ka forcë dhe dobësi të ndryshme. Nëse po konsideroni Weebly, do të duhet të përcaktoni nëse ky krijues i faqes në internet ofron veçoritë, çmimet dhe shërbimet e duhura për t’ju përshtatur më së miri nevojave tuaja. Për më shumë informacion mbi Weebly, vizitoni faqen e tyre në internet www.Weebly.com. Nëse e keni parë të dobishëm këtë përmbledhje, ju lutemi pëlqeni dhe ndajeni atë!

Njoftoni mendimet tuaja

A e keni përdorur Weebly më parë? Keni ndonjë përvojë pozitive ose negative që dëshironi të ndani me ne? Na dërgoni me email në komentet tuaja. Faleminderit!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me