Si të krijoni një faqe në internet ngjarje

Si të krijoni një faqe në internet ngjarje

Kështu që, po planifikoni të hidhni një festë dhe dëshironi të merrni sa më shumë njerëz. Ose mund të keni nevojë thjesht për të promovuar ngjarje të ndryshme dhe regjistrimi i vizitorëve. Në varësi të synimeve tuaja përfundimtare, do t’ju duhet të krijoni një faqe në internet ngjarje nga terreni. Detyra është më e lehtë se sa duket duke marrë parasysh dhjetëra ndërtues të specializuar të internetit dhe platforma që nuk kërkojnë aftësi për kodim ose punësimin e zhvilluesve të jashtëm që zakonisht kushtojnë mijëra dollarë.

Një sit i dedikuar i ngjarjeve është një mjet i mirë për të trajtuar markimin efektiv dhe prezantimin e veçorive jetike për t’i mbajtur vizitorët tuaj të angazhuar. Kjo do t’ju lejojë të vini rregullisht me përmbajtje dhe detaje të azhurnuara, përshkrime të reja të ngjarjeve, shitje biletash, oferta speciale, etj. E gjitha që ju duhet është të siguroheni që një platformë e zgjedhur të sigurojë mjete të mjaftueshme për personalizim.

Dhe para se të zhyten thellë në fazat e procesit të krijimit, duhet të kuptojmë nëse në të vërtetë keni nevojë për një sit ngjarjeje apo ka mjete më të thjeshta për të përballuar detyrën. E gjitha varet nga qëllimet, llojet e ngjarjeve dhe qëllimet pse ju duhet ta promovoni atë.

Si të krijoni një Uebfaqe Ngjarje (Udhëzuesi Ultimate Hap pas hapi):

 1. Para se të filloni: A duhet që çdo ngjarje të ketë një Uebfaqe?
 2. Zgjidhni një Platformë për të krijuar një Uebfaqe Ngjarje
 3. Merrni një Emër Domain & Web Hosting
 4. Vendosja e një modeli dhe përshtatja e faqes suaj të internetit
 5. Sa kushton një faqe në internet e ngjarjeve
 6. Frymëzim: Shembuj të Uebfaqeve të Ngjarjeve të Mëdha

1. Para se të filloni: A duhet që çdo ngjarje të ketë një Uebfaqe?

Përgjigja është “PO”, por vetëm nëse planifikoni të organizoni një ngjarje të madhe që zhvillohet rregullisht. Nuk ka rëndësi nëse po flasim për shfaqje tregtare që përmbajnë shitje biletash ose mbledhje jofitimprurëse (kisha, organizata bamirësie, sindikatat e studentëve, etj.). Uebfaqja do të funksionojë në rast të një ngjarje masive.

Dikush nuk do ta vlerësonte aspak trajtimin e procesit të ndërtimit të faqes në internet për një parti beqarësh një-natë, provim dasmash ose takime të ish-studentëve. Për çështje më të vogla, ju mund të shfrytëzoni më shumë nga Ngjarjet Aplikacioni në Facebook që është falas dhe i lehtë për t’u përdorur. Ndihmon miqtë të gjejnë ngjarje që ndodhin në rrethin e tyre, si dhe të bëjnë disa rregullime të lehta.

Nëse keni nevojë për funksionim të zgjeruar, kërkoni një platformë që lejon të bëni më poshtë.

Menaxhoni markë efektive

Një sit i ngjarjeve të forta duhet të vijë me një markë efektive. Ju ndoshta do të dëshironi që vizitorët tuaj jo vetëm të lexojnë disa informacione të përgjithshme, por edhe të angazhohen në çfarëdo mënyre:

 • Blini bileta.
 • Hyni në ngjarje.
 • Regjistrohu për të mbajtur në kontakt me azhurnimet.
 • Merrni pjesë në diskutime.
 • Shikoni përmes përmbajtjes së mediave, etj.

Ideja kryesore është shpërndarja e përmbajtjes së paharrueshme. Lërini vizitorët të kujtojnë ngjarjen dhe t’i bëjnë ata të duan të kthehen. Mënyra e vetme për ta arritur këtë është të krijoni një sit elegant me dizajn të modës dhe veçori për të bashkëvepruar me përdoruesit. Këtu lind çështja e dytë.

Mjetet e personalizimit

Uebfaqja juaj do të kërkojë një sërë karakteristikash specifike në varësi të llojit të ngjarjes. Funksionet më të zakonshme përfshijnë:

 • Një kalendar për përsëritjen e ngjarjeve që zhvillohen rregullisht.
 • Karakteristikë arka në rast se planifikoni të shisni dhe promovoni biletat.
 • Një formë e thjeshtë e regjistrimit nëse ka një proces nënshkrimi për të marrë pjesë në ngjarje.
 • Marketingu me email dhe mjetet e promovimit për të dërguar azhurnime informacioni, orare të reja, oferta speciale, kode promovimi dhe më shumë.
 • Integrimi i mediave sociale për arritjen maksimale të përdoruesve përmes të gjitha kanaleve dhe platformave të mundshme.

Edhe një herë, funksionaliteti i faqes në internet do të mbështetet kryesisht në llojet e ngjarjeve që dëshironi të promovoni.

Dizajn të përgjegjshëm

Një karakteristikë jetike për faqet e ngjarjeve, si shumica e përdoruesve tuaj të mundshëm, ka të ngjarë ta përdorin atë përmes pajisjeve mobile. Pra, keni nevojë për një platformë, e cila do t’ju ndihmojë të krijoni faqe lehtësisht të lëvizshme. Kjo do t’ju lejojë të gjeneroni trafik më të lartë dhe të përmirësoni nivelet e kënaqësisë së përdoruesve.

Pasi të kemi përcaktuar funksionalitetin dhe veçoritë e ardhshme të faqes për të kërkuar, le t’i hedhim një sy opsioneve të ndërtimit të faqes në internet.

2. Zgjidhni një Platformë për të krijuar një Uebfaqe Ngjarje

Platformdo platformë ka specializimin e saj unik. Disa ndërtues të faqeve në internet janë krijuar për t’u përmbushur ka nevojë për tregti ndërsa të tjerët punojnë më mirë për të faqet me përmbajtje. Një gjë është e qartë, ato janë bërë jashtëzakonisht popullor ndër vite për shkak të lehtësisë së përdorimit dhe fleksibilitetit të shpërndarë miliona pajtimtarëve aktivë.

Në të njëjtën kohë, disa teknologji kanë provuar të jenë më fleksibël se të tjerët. Ato ndihmojnë në krijimin e projekteve të llojeve të ndryshme falë funksionalitetit të zgjeruar. Kur merrni parasysh faqet e ngjarjeve, Wix dhe WordPress janë udhëheqës të padyshimtë.

Wix – është rekomandimi ynë # 1 dhe ja pse:

Lehtësinë e përdorimit. Njerëzit pa kodim mund të krijojnë faqe të gatshme për fjalë për pak minuta. Sistemi përdor algoritmin AI të implementuar në zakonin e sistemit Zgjidhje Wix ADI. Ai përdor informacione në lidhje me faqen tuaj të internetit të ardhshme dhe vendndodhjen për të ofruar paraqitjen e paravendosur me pajisje të nevojshme tashmë të instaluara.

Ngjarje Wix

Platformë Gjithë në një. Me Wix, nuk keni nevojë të kujdeseni për pritjen dhe domenin veçmas. Plando plan abonimi vjen me të gjitha pasuritë dhe lehtësitë e nevojshme për të hartuar, krijuar, rregulluar dhe vendosur sitin.

Wix Ngjarje. Një aplikacion fitues i çmimeve i dizajnuar për të hedhur parti, konventa pritëse, shitur bileta në koncerte dhe shfaqje, etj. Në të vërtetë ju merrni një mori mjetesh për të krijuar epoka të dedikuara për festa, t’i modifikoni ato, të integroni shërbimet e pagesave, të krijoni dhe menaxhoni listat e miqve dhe më shumë.

Ngjarje Wix App

3. Merrni një Emër Domain & Web Hosting

Ata që kanë kapërcyer paragrafët e parë duhet të dinë që ne personalisht rekomandojmë Wix si zgjidhjen më të mirë për të krijuar faqet e internetit të ngjarjeve dhe WordPress si CMS më e mirë për qëllimet tuaja. Secila platformë vjen me një domen dhe hostim edhe pse në një mënyrë pak më të ndryshme.

Domain dhe Hosting për një sit Wix

Siç u tha më herët, Wix është një platformë gjithëpërfshirëse. Do të thotë që sistemi ka plane për nevoja të ndryshme me të gjitha tiparet e përfshira tashmë. Për një çmim fiks, ju merrni një pritje dhe domen i lire. Featuredo veçori do të aktivizohet sapo të regjistroheni dhe të blini një plan.

Domain dhe Hosting për një sit WordPress

Situata me WP CMS është pak më ndryshe. Vetë sistemi nuk ofron lehtësira pritëse ose regjistrim domain. Sidoqoftë, pasi ju ende duhet të gjeni një ofrues të besueshëm pritës, një ide e mirë është të zgjidhni Bluehost.

Paneli i WordPress

Isshtë platforma e rekomanduar WP zyrtarisht që e bën të lehtë përdorimin e CMS falë integrimit pa probleme, shtojcave automatike dhe azhurnimeve të sistemit, mjeteve të sigurisë, qasjes në shtojcat dhe temat, etj. Lista e karakteristikave përfshin një domen 1-vjeçar pas regjistrimit përveç lehtësirave të pritjes. Ka qenë opsioni më i mirë për çdo lloj uebsajti të WordPress.

4. Vendosja e një modeli dhe përshtatja e faqes suaj të internetit

Tani ju jeni gati të hartoni uebfaqen tuaj të ardhshme, si dhe ta mbushni atë me përmbajtje, skedarë media, widget, etj. Nëse vendosni Wix, do të përfitoni nga një proces i thjeshtë redaktimi falë mjetit tërheqës dhe rënie. Nuk kërkohen aftësi për kodim ose programim. Ne kemi përmendur tashmë në lidhje me mjetin Wix ADI me bazë AI që ofron paraqitjet e faqeve të gatshme.

Tema Wix ADI

Varianti i dytë është të zgjidhni nga mbi 500 shabllone elegant dhe të përgjegjshëm që i referohen nyjeve të ndryshme të biznesit. Projektet e ngjarjeve nuk janë një përjashtim. Ju nuk duhet as ta rregulloni faqen. Themedo temë vjen me shtesa të paracaktuara përveç aplikacionit Wix Event në dispozicion në Tregu i widgetave. Gjëja e fundit është të shtoni përmbajtje përkatëse, disa imazhe ose video, të shikoni faqen e internetit tuaj në pajisje të ndryshme desktop dhe celular, të lidhni domainin dhe ta publikoni atë.

Fillimi me WordPress është pak më e vështirë edhe pse vetë redaktori është shumë i lehtë gjithashtu. CMS ka një përzgjedhje të madhe të shtojcave dhe temave. Dallimi i vetëm nga Wix është se këtu duhet t’i gjeni dhe instaloni ato manualisht. Në të njëjtën kohë, temat pa porosi duken pothuajse të njëjta.

Tema e WordPress

Ndërsa sigurisht që dëshironi për disa paraqitje ekskluzive, zgjedhja e temave me pagesë Premium është një ide më e mirë. Ata janë gjithashtu të përgjegjshëm dhe kanë një dizajn më elegant. Një tjetër dobësi është se me WordPress do t’ju duhet të blini dhe shkarkoni modelin veçmas ndërsa Wix ofron të gjitha mjetet e nevojshme në paketë duke ju lejuar të kurseni kohë.

5. Sa kushton një faqe në internet e ngjarjeve

Nuk ka nevojë të punësoni zhvillues ose të përpiqeni të krijoni këtë lloj uebsajti nga toka. Sfida është afër e pamundur duke marrë parasysh funksionalitetin dhe tiparet modele të gatshme të ofruara nga Wix dhe WordPress tashmë. Përdoruesit kanë një mundësi t’i përdorin të gjitha me një çmim relativisht të ulët. Le të hedhim një vështrim në koston përfundimtare për një projekt një vjeçar të bërë në Wix dhe WP.

Kostoja e ndërtimit të faqes në internet

Plani mujor i Pricemimeve fillon me 8,50 dollarë. Ne e konsiderojmë një plan kombinik me fushën e lirë 1-vjeçare përveç 2 GB ruajtje dhe 3 GB bandwidth për të pritur faqen tuaj të ngjarjes. Si rezultat, kostoja përfundimtare e faqes në internet do të jetë 102 dollarë në vit me të gjitha karakteristikat, shtesat dhe shabllonet e nevojshme të përfshira në paketë.

Ixmimi Wix në uebfaqe

Kostoja e ndërtimit të faqes në internet të WordPess

CMS është falas. Sidoqoftë, ne kemi vërejtur në lidhje me modelet e pritjes, si dhe modelet Premium. Ata kushtojnë nga 30 deri në 290 dollarë në varësi të modelit. Lajmi i mirë këtu është se ato vijnë me një herë pagese.

Mimet Bluehost

Për më tepër, disa shtojca dhe shërbime gjithashtu paguhen ndërsa pajtimet falas ofrojnë një përzgjedhje të kufizuar të instrumenteve. E fundit, por jo më pak e rëndësishme është pritja e optimizuar nga WP e siguruar nga Bluehost. Për vetëm 2,95 dollarë në muaj, ju merrni një grup të plotë mjetesh, duke përfshirë një domen, integrimin e WordPress, rezervë të sistemit, etj. Në fund, do të duhet të paguani rreth 110 dollarë në vit (shtojcë dhe pritje) + 30- $ 200 $ një herë për një temë premium WordPress.

6. Frymëzim: Shembuj të Uebfaqeve të Ngjarjeve të Mëdha

Për të vërtetuar rekomandimet tona në lidhje me platformat e zgjedhura dhe për t’i bërë ato më të dukshme, ne kemi realizuar një listë të shembujve më të mirë të sitit të ngjarjeve të ndërtuara me Wix dhe WordPress:

Konferenca për inovacione për krijimin e faqeve në internet - Shembull Wix ngjarje në internet
TechConfEkspozita Ndërkombëtare e Lulëzimit - Shembull në faqen e ngjarjes së WordPress
FloriExpoKonferenca Botërore e Investimeve - Shembulli në faqen e ngjarjes së WordPress
WorldInvestConf

Ju gjithashtu mund të hidhni një vështrim në faqet e internetit më të vërteta Wix duke shfletuar ky përpilim.

përfundim

Procesi i ndërtimit të një uebfaqe të ngjarjeve është i lehtë në rast se e dini, cilin lloj të ngjarjes dëshironi të promovoni. Ideja është të përcaktoni qëllimet dhe qëllimet kryesore për të jetuar. A po planifikoni të shisni bileta në koncerte, të zhvilloni konventa ose takime të studentëve, të promovoni ngjarje kulturore ose jofitimprurëse? Anydo nga sa u përmend më lart kërkon një platformë fleksibël, me kosto efektive dhe të lehtë për t’u përdorur.

Wix dhe WordPress do të ishin basti më i mirë. Ndërsa Wix është udhëheqësi i dukshëm me të gjitha tiparet e nevojshme të përfshira në secilin plan, aplikacionin e tij të personalizuar të Ngjarjes, çmime më të ulëta që përfshijnë tashmë hostin dhe domenin. WordPress mund të jetë gjithashtu një zgjedhje e mirë edhe pse do të kërkojë manipulime shtesë që mund të duket se janë pak më të vështira për jo teknikët që nga fillimi.

Krijoni një Uebfaqe Ngjarje falas

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me