Si të krijoni një faqe në internet nga Gërvishtja

Si të krijoni një faqe në internet nga Gërvishtja


A kam vërtet nevojë për një faqe në internet? Kjo pyetje lind nëse planifikoni të prezantoni biznesin tuaj të vogël apo të filloni një fushatë masive për shtrirje globale. Përgjigja është PO.

Të kesh një uebfaqe është thelbësore për individët, profesionistët e pavarur, ndërmarrjet, korporatat ndërkombëtare dhe biznesin e çdo madhësie. Pyetja e dytë është se si të ndërtohet një sit i ri nga e para.

Kjo është ajo ku shumica e newbies kanë shpinën kundër murit. Me kaq shumë zhvillime teknologjitë e ndërtimit të faqes në internet për të zgjedhur, disa mund ta shohin konfuze për të zgjedhur atë më të mirë-përputhen. Zgjedhja do të varet kryesisht nga kompleksiteti i projektit, qëllimet kryesore, lloji i faqes në internet, buxheti dhe prejardhja teknike.

Në këtë udhëzues të fundit, ne do të rishikojmë të gjitha mjetet dhe teknologjitë e mundshme të ndërtimit në faqen e internetit për të nxjerrë në pah të mirat dhe të këqijat, veçoritë kryesore dhe përfitimet që ato japin. Pra, qëndroni të tunjuar!

Contents

Shërbimet më të mira për të krijuar një faqe në internet nga:

 1. Wix – Ndërtuesi më i Mirë i Uebfaqeve për të krijuar një Uebfaqe nga Gërvishtja
 2. WordPress – Platformë Falas (CMS) për të ndërtuar çdo faqe në internet
 3. uKit – Ndërtuesi më i lehtë i faqeve të internetit për uebfaqen e biznesit të vogël
 4. Shopify – Platformë E-Tregtia Gjithë në një për Shitje Online
 5. Hapësirë ​​katror – Ndërtues Universal në Uebfaqe për fillestarët
 6. Weebly – mënyrë e thjeshtë për të krijuar një faqe interneti nga gërvishtjet
 7. Rrjedha e internetit – Një nga programet më të mirë të ndërtuesit të faqes në internet

Wix – Ndërtuesi më i Mirë i Uebfaqeve për të krijuar një Uebfaqe nga Gërvishtja

Emri i produktit:WIX
Uebfaqja Zyrtare:wix.com
kompleksiteti:Shumë e lehtë
Plani Falas:i pakufizuar
Plani Premium:nga 13 dollarë / muaj
themelimit:2006
Shtabi:Izrael
Provojeni falas

Wix – është krijuesi më i mirë i faqes në internet, i cili ju lejon të krijoni një faqe interneti të ngarkuar nga e para. Platforma ka rreth 14 vjet, duke u bërë destinacioni i parë për miliona përdorues në të gjithë globin. Sistemi funksionon shumë për zhvillimin e lloje të ndryshme projektesh, pavarësisht nga niveli i ndërlikueshmërisë, funksionaliteti dhe aspektet e veçanta të projektimit. Për më tepër, sistemi nuk kërkon aftësi kodimi pasi është absolutisht intuitiv, i përshtatshëm dhe i lehtë për t’u përdorur për newbies dhe miratimet e dizajnit në internet.

Karakteristikat kryesore

Wix është një nga më të njohurit ndërtuesit e faqeve të internetit tërheqëse dhe tërheqëse, e cila qëndron larg nga turma për shkak të grupit të gjerë të tipareve të saj. Ato vijnë për nevoja të larmishme për zhvillim të faqes në internet. Shikoni tani pikat kryesore të krijuesit të faqes në internet:

Pro dhe kundra

Kur bëhet fjalë për zhvillimin e faqes në internet, Wix bën të mundur zgjedhjen nga dy opsionet e redaktimit. Këto janë Wix ADI dhe Redaktori Standard. Zgjidhja e parë kryesisht funksionon mirë për jo-teknikët, të cilët nuk kanë kohë ose thjesht nuk dëshirojnë të shqetësojnë për nuancat komplekse të dizajnit në internet. Alternativa e dytë është një zgjedhje më e mirë për dizajnuesit e aftë. Ndërtuesi i faqes në internet gjithashtu ofron qindra shabllone të përshtatshëm të gatshëm, mjete të përparuara për personalizimin e dizajnit, motorët e integruar të blogezimit dhe tregtisë elektronike, Tregun e pasur me një zgjedhje të madhe të widget dhe integrimeve.

Duke folur për disavantazhet, Wix nuk ka gjëra të rëndësishme. Ndërfaqja e sistemit është disi e tepërt me karakteristika, widget dhe mjete, të cilat mund të jenë pak konfuze për fillestarët. Ndërtuesi i faqes në internet nuk ju lejon të kaloni midis modeleve dhe këtu nuk ka asnjë mundësi të redaktimit të kodit. Edhe pse, Tregu Wix App është mjaft në pajisje, jo të gjithë kanë cilësi të denjë. Sidoqoftë, këto çrregullime nuk kanë ndonjë ndikim serioz në funksionalitetin e sistemit.

kosto

Politika e çmimit më të mirë është të përballueshme për të gjithë. Sistemi ka një plan mjaft të bukur falas. Asnjëherë nuk skadon dhe, kështu, mund të përdoret për të provuar tërë funksionalitetin e platformës përpara se të azhurnohet në një nga planet e tij të paguara.

Planet Standarde Wix

 • Combo ($ 13 / mo) – mungesa e banderolave ​​të reklamave të sistemit, pritja falas dhe lidhja me domenin;
 • Pafund ($ 17 / mo) – hapësirë ​​ruajtjeje prej 10 GB, gjerësi bandë e pakufizuar;
 • Pro ($ 22 / mo) – mjete të integruara të mbledhjes së statistikave dhe Google Analytics, 2 orë hapësirë ​​për ruajtjen e videove;
 • VIP ($ 39 / mo) – logoja profesionale, mbështetja e parë prioritare etj.

Planet e biznesit / tregtisë

 • Bazë e Biznesit ($ 23 / mo) – Pranimi i pagesës në internet;
 • Biznesi Pafund ($ 27 / mo) – platforma eCommerce, mjetet e zhvillimit të biznesit, aplikimet për sipërmarrësit;
 • Biznes VIP ($ 49 / mo) – hapësira e pakufizuar e bandës dhe hapësira e ruajtjes së videove, komplet Wix Suite;
 • Ndërmarrje ($ 500 / mo) – zgjidhje biznesi nga fundi në fund që siguron funksionimin më të lartë dhe sasinë maksimale të mjeteve.

Krijuesi i faqes në internet shpesh ofron zbritje dhe oferta speciale për të rritur besnikërinë e klientit dhe për të inkurajuar përdoruesit e rinj të futen në sistem. Ekziston edhe garancia e kthimit të parave 14-ditore në rast se nuk jeni të kënaqur me një nga planet e paguara për ndonjë arsye.

Provoni Wix falas

WordPress – Platformë Falas (CMS) për të ndërtuar ndonjë faqe në internet

Emri i produktit:WordPress
Uebfaqja Zyrtare:wordpress.org
kompleksiteti:Mbi mesataren
Plani Falas:i pakufizuar
Plani Premium:nga 2,95 $ / muaj
themelimit:2003
Shtabi:Botëror
Provojeni falas

WordPress – është CMS më e popullarizuar falas në botë që mund të përdoret për të ndërtuar çdo lloj uebsajti. Sistemi aktualisht krenohet me mbi 25 milion faqe interneti të gjalla dhe shumë më tepër janë në ndërtim e sipër. Fillimisht u lançua si a platformë e përmbajtjes e bazuar në blogje, WordPress është rritur në një instrument ndërtimi shumë qëllimesh në internet me ton karakteristikash të shkëlqyera dhe liri maksimale të personalizimit.

Karakteristikat kryesore

WordPress ofron një listë të gjerë të veçorive që e bëjnë të mundur filloni lloje të ndryshme të faqeve të internetit, përfshirë bloget, portofolet, faqet e internetit të biznesit, dyqanet në internet dhe më shumë. Natyra me shumë qëllime e CMS kontribuon në funksionalitetin e sistemit, por gjithashtu nënkupton investimin e përpjekjeve / kohës së nevojshme për të përfituar sa më shumë nga përdorimi i sistemit. Shikoni tani tiparet kryesore të WordPress:

 • Natyra me burim të hapur që lejon qasje të plotë në kodin burimor të projektit;
 • Motori i fuqishëm i blogjeve;
 • Instalim i butë dhe pa probleme i CMS që siguron përdorimin e lehtë për fillestarët dhe miratimin e faqeve në internet;
 • Qindra plugins integrues të lidhura me kamare të ndryshme;
 • Liria 100% e personalizimit të dizajnit që siguron pamje dhe performancë të lartë të faqes në internet.

Pro dhe kundra

WordPress e ka dalluar veten si një Sistem i Menaxhimit të Përmbajtjes me karakteristika të plota, i cili lejon aftësi të shumta integrimi. Sistemi vjen me një seri modelesh të integruar, widget, shtesa, aplikacione dhe shtojca, por ka edhe qindra prej tyre të disponueshëm atje. Shtojcat / temat që mund të zgjidhni dhe integroni në projektin tuaj trajtojnë industri të ndryshme, gjë që lejon një zgjedhje vërtet të gjerë.

Sa i përket disavantazheve, aspekti i parë dhe më i rëndësishmi ka të bëjë me kompleksitetin e CMS për fillestarët. Nevoja për integrimin e shtojcave / shablloneve nënkupton ndërgjegjësimin e aftësive të kodimit. Duhet gjithashtu kohë dhe përpjekje për të eksploruar dhe zotëruar platformën dhe tërë grupin e tij të veçorive. Këto nuk janë detyra të thjeshta për newbies.

kosto

WordPress është absolutisht falas për shkarkim dhe instalim. Pasi të keni instaluar sistemin, ju do të jeni në gjendje të provoni grupin e tij të veçorive dhe të filloni projekte të thjeshta me të për të praktikuar dhe përmirësuar aftësitë tuaja të projektimit në internet. Ndërsa vendosni të filloni një projekt me tërësi të plotë dhe të shkoni drejtpërdrejt, nuk do të shkoni pa integrimin e shtojcave dhe personalizimin e mëtejshëm të faqes në internet. Më në fund, për të publikuar projektin tuaj në internet, do t’ju duhet të zgjidhni një host të besueshëm dhe të lidhni një emër domain. Atje jane shumë kompani pritëse për të zgjedhur. Zgjidhja më e mirë, megjithatë, është Bluehost – një ofrues i besueshëm i pritjes, i cili rekomandohet zyrtarisht nga WordPress. Kur punoni me Bluehost, do t’ju ofrohet të zgjidhni një nga planet që ofron. Kjo perfshin:

 • Themelore ($ 2.95 / mo) – një faqe në internet, një trafik dhe gjerësi të pakufizuar, azhurnime falas të WordPress, lidhje falas SSL, hapësirë ​​ruajtjeje 50 GB;
 • Plus ($ 5.95 / mo) – numri i pakufizuar i faqeve të internetit të pritura, llogaritë dhe fushat e pakufizuara të emailit, hapësira e paketuar dhe rreshti i bandës, 200 dollarë për opsione të përparuara të marketingut;
 • Zgjedhja ($ 5.45 / mo) – kopje rezervë në internet, mbrojtje kundër spamit, intimitetit të domain etj.

Ateverfarëdo abonimi për të cilin do të kërkoni, Bluehost do të ofrojë një bonus të shkëlqyeshëm – një mundësi për të lidhni dhe përdorni një emër domain falas gjatë një viti. Sapo të përfundojë afati, kostoja e domain do të përbëjë 12 – 14 dollarë në vit.

Provoni WordPress falas

uKit – Ndërtuesi më i lehtë i faqeve të internetit për uebfaqen e biznesit të vogël

Emri i produktit:uKit
Uebfaqja Zyrtare:ukit.com
kompleksiteti:Super e lehtë
Plani Falas:14 ditë gjyq
Plani Premium:nga 4 dollarë / muaj
themelimit:2015
Shtabi:Federata Ruse
Provojeni falas

uKit – është krijuesi më i lehtë i faqeve të internetit për faqet e internetit të biznesit të vogël. Ky është gjithashtu një nga sistemet më të përballueshme që mund të gjeni në tregun modern të dizajnit të uebit. uKit është me ekran të plotë, fleksibël, i përshtatshëm, intuitiv dhe i thjeshtë për të gjitha kategoritë e përdoruesve, pavarësisht nga aftësia dhe ekspertiza e tyre në krijimin e faqeve. Nuk ka nevojë të zotëroni njohuri për kodim për të filluar dhe menaxhuar projekte me sistemin – aq i ngarkuar me karakteristika dhe i kuptueshëm është për të gjithë.

Karakteristikat kryesore

uKit fillimisht është pozicionuar si një ndërtues i faqes së internetit të biznesit të vogël, por është gjithashtu e mundur të inicohen lloje të tjera të projekteve me sistemin. Këto përfshijnë bloge, dyqane të internetit me madhësi të vogla dhe të mesme, portofole, faqe ulëse etj. opsioni ju lejon të shihni rezultatin përpara se të dilni në internet. Karakteristikat kryesore të sistemit janë renditur më poshtë:

 • Qindra modele specifike për industrinë, të cilat janë absolutisht të personalizueshme;
 • Lehtësi mahnitëse e përdorimit dhe përballueshmërisë;
 • Opsione të gjera integrimi widget;
 • Lidhje falas për Certifikatën SSL;
 • Integrimi i CRM;
 • Të drejtat e përkohshme të menaxhimit të faqes në internet.

Pro dhe kundra

Krijuesi i faqes në internet qëndron larg nga turma për shkak të thjeshtësisë së saj mbresëlënëse që nuk bën kompromis me funksionalitetin. uKit vjen me një redaktues të dobishëm dhe intuitiv WYSIWYG që ju lejon të kontrolloni procesin e hartimit të uebit. Ekziston gjithashtu qasje në shumë modele të përgjegjshme dhe plotësisht të personalizueshme, opsione integrimi widget dhe motori i blogezimit. Tipari i e-commerce realizohet në dy mënyra – qoftë përmes Shtojcë Ecwid integrim ose personalizim widget i e-commerce. Mundësia për të dhënë të drejta të përkohshme të hyrjes në uebfaqe për anëtarët e tjerë të ekipit lejon menaxhim më të efektshëm dhe përshtatje të faqes në internet.

uKit nuk ka disavantazhe të dukshme – është e thjeshtë, intuitive dhe e përshtatshme për të gjithë. Sidoqoftë, i mungon disi opsionet e redaktimit të kodit që mund t’i lejojnë përdoruesit të përfitojnë më shumë nga personalizimi i faqes në internet. Për më tepër, prova 14-ditore falas që vjen sistemi nuk është e mjaftueshme për të realizuar dhe testuar tërë funksionalitetin e platformës.

kosto

uKit është një nga ndërtuesit e faqeve më të përballueshme dhe me kosto efektive. Sistemi nuk ka një plan të lirë, por është akoma e mundur të provoni tiparin e tij të vendosur gjatë periudhës së provës falas që zgjat 14 ditë. Sapo të vendosni të filloni një uebfaqe të ngarkuar me veçori me platformën, përgatituni të përmirësoni një nga planet e tij premium:

 • Minimal ($ 4 / mo) – mbi 200 modele profesionale, rezervë, hapësirë ​​e pakufizuar për ruajtjen e diskut dhe numri i faqes, lidhje me emrin e domain, mbështetje 24/7, njoftime SMS;
 • Themelore ($ 8 / mo) – asnjë shenjë e të drejtës së autorit, mjete të fuqishme për përcjelljen e statistikave, Google Analytics, mbështetje për biseda live, modele premium;
 • tregti elektronik ($ 9.60 / mo) – mjete të integruara në tregtinë elektronike, opsione pagese / transporti, pranim të pagesave në internet, cilësimet e shportave të blerjeve, zgjedhja e monedhës;
 • Pro ($ 12 / mo) – funksionalitetin e e-commerce, integrimin e kodit personal, aplikimin e skemës së ngjyrave me porosi etj.

Nëse vendosni të vazhdoni të punoni me sistemin, ka kuptim që të paguani 3, 6, 12 ose 24 muaj me një pagesë për të kursyer buxhetin. Sa më i gjatë të jetë afati i pajtimit – aq më i madh do të jetë zbritja.

Provoni uKit falas

Shopify – Gjithë-në-Një platformë eCommerce për të shitur Online

Emri i produktit:Shopify
Uebfaqja Zyrtare:shopify.com
kompleksiteti:mesatare
Plani Falas:14 ditë gjyq
Plani Premium:nga 29 dollarë / muaj
themelimit:2004
Shtabi:Kanadë
Provojeni falas

Shopify – është një gjithçka-në-një platformë eCommerce për të shitur në internet me lehtësi dhe efikasitet. Programi fillestar ishte krijuar për të ndërtoni dyqane online nga e para. Kështu, ajo vjen me një karakteristika të fuqishme të integruar të vendosura posaçërisht për nevojat e pronarëve të dyqaneve në internet. Softueri aktualisht është një nga zgjidhjet më të njohura të tregtisë elektronike në botë, i cili fuqizon qindra dyqane të ngarkuar me funksione në internet.

Karakteristikat kryesore

Shopify është destinacioni kryesor për të kërkuar, kur bëhet fjalë për fillimin dhe administrimin e dyqaneve me internet të ngarkuar me veçori. Ai ka evoluar me kalimin e viteve duke sjellë funksionim të avancuar të e-commerce, si llogaritja e automatizuar e TVSH-së në BE, metodat e pagesave të integruara dhe shporta e blerjeve, përveç disa prej opsioneve të tjera thelbësore, siç janë:

 • Tipar i Realitetit të Shtuar;
 • Mbështetje shumëgjuhëshe;
 • Pika e shitjes (POS) softuer për shitje efektive të produkteve online dhe offline;
 • Marketingu i gjerë, menaxhimi i produkteve dhe karakteristikat e personalizimit të dyqaneve në internet;
 • Treg i Integruar i Shopify;
 • Opsione të integrimit dhe sinkronizimit të nivelit të lartë.

Pro dhe kundra

Shopify fillimisht qëndron larg nga turma për shkak të veçorive të fuqishme të e-commerce, të cilat lejojnë fillimin dhe menaxhimin e të gjitha llojeve të dyqaneve në internet. Softueri u jep mundësinë e përdorimit të një numri të madh të menaxhimit të produkteve, marketingut, personalizimit të dyqaneve në internet dhe veçoritë e promovimit, mbështetje shumëgjuhëshe. Ajo vjen me karrocën e integruar, krijimin e gjithanshëm të galerisë së produkteve dhe karakteristikat e modifikimit. Sistemi ju lejon të sinkronizoni llogarinë tuaj të dyqanit në internet me shërbimet e jashtme, vendet e tregut dhe programet e kontabilitetit. Ai gjithashtu siguron sigurinë e projektit tuaj me anë të lidhjes së Certifikatës SSL, mjeteve të mashtrimit të lartë dhe opsioneve të tjera të sigurisë.

Ndër tiparet negative të softverit, ka kuptim të përmendim bollëkun e veçorive të komplikuara të e-commerce, shumë prej të cilave nuk janë aq të nevojshme, kur bëhet fjalë për krijimin standard të dyqaneve në internet. Në vend të kësaj, ata punojnë mirë për zhvillimin e supermarketeve të mëdha. Kostoja e abonimeve të Shopify gjithashtu duhet të përmendet këtu pasi softveri është një zgjidhje mjaft e kushtueshme.

kosto

Shopify nuk është një ndërtues i lirë i faqes së internetit, por politika e tij e çmimeve varet nga funksionaliteti i sistemit. Sistemi nuk ofron plane falas, por është e mundur të testoni funksionalitetin e tij duke përdorur një provë falas 14-ditore. Sapo të vendosni të filloni një dyqan online të ngarkuar me karakteristika dhe të shkoni drejtpërdrejt, përgatituni për t’u përmirësuar në një nga planet e mëposhtme:

 • Shopify themelore ($ 29 / mo) – lidhje në blog, 2 llogari të stafit, analiza mashtrimesh, Certifikatë falas SSL, krijimin manual të porosive, aplikacionin Shopify POS, rikuperim të braktisur shportash, kanale shitjeje
 • Blerje ($ 79 / mo) – kartat e dhuratave, 5 llogari të stafit, raporte profesionale, 1-5 lokacione dyqanesh;
 • Shopify i Avancuar ($ 299 / mo) – ndërtues i avancuar i raporteve, deri në 8 lokacione dyqanesh, transporti transportues në kohë reale, 15 llogari të stafit etj.

Softueri nuk përcakton tarifa për transaksionet e kartave të kreditit të bëra gjatë përdorimit të shërbimit. Sidoqoftë, përgatituni të paguani më shumë kur bëni pagesa të kartave të kreditit.

Provo Shopify falas

Hapësirë ​​katror – Ndërtues Universal në Uebfaqe për fillestarët

Emri i produktit:Squarespace
Uebfaqja Zyrtare:squarespace.com
kompleksiteti:mesatare
Plani Falas:Gjyqi 14-ditor
Plani Premium:Nga 29 dollarë / muaj
themelimit:2012
Shtabi:SHBA
Provojeni falas

Squarespace – është një ndërtues universal i faqes në internet për fillestarët dhe profesionistët e dizajnit në internet. Sistemi është mjaft i lehtë për t’u përdorur për të gjithë dhe ai vjen me një funksion të veçantë integrues që e bën atë të dalë nga turma. Ndërtuesi i faqes në internet lejon krijimin e faqeve të internetit tërheqëse vizuale me kosto të përballueshme. Shkathtësitë e kodimit nuk janë domosdoshmëri këtu, por shërbimi ende nënkupton opsionet e redaktimit të projektit HTML / CSS për të dhënë rezultat më të mirë.

Karakteristikat kryesore

Squarespace pozicionohet si sistemi gjithëpërfshirës i përdorur për të filluar të gjitha llojet e faqeve të internetit. Sidoqoftë, funksionaliteti i tij i integruar funksionon më së miri për zhvillimin e blogeve cilësore, dyqaneve në internet, portofoleve dhe faqeve të internetit të biznesit. Redaktori i saj WYSIWYG kontribuon në lehtësinë e zhvillimit të faqes së internetit, ndërsa redaktori i përparuar i stilit të faqes ju lejon të krijoni një dizajn mbresëlënës të faqes në internet. Lista e veçorive më të shquara të Sheshit është si më poshtë:

 • Shtesa të shumta dhe pajisje shtesë të integrueshme;
 • Motorët e fuqishëm të e-commerce dhe Blogging;
 • Mundësi të gjera të integrimit shoqëror;
 • Google Maps duke përfshirë dhe integruar Google Analytics;
 • Certifikimi SSL dhe marketing i postës elektronike.

Pro dhe kundra

Squarespace është i njohur për opsionet e saj të gjera për redaktimin e figurave, bollëkun e mjeteve të personalizimit të dizajnit dhe Logo Maker. Disponueshmëria e modeleve të përshtatshëm të përgjegjshëm kontribuon në efikasitetin e procesit. Krijuesi i faqes në internet gjithashtu siguron mundësi të besueshme dhe të fuqishme të mbështetjes së klientit, si dhe mjete të marketingut në fund të lartë që kontribuojnë në promovimin më të mirë të faqes në internet. Platforma kryesore nënvizon gjithashtu mjetin e tregimit Unfold, integrimin e skedulimit të akuitetit, e-tregtinë e fuqishme dhe mbështetjen e blogjeve..

Sa i përket demerits së krijuesit të faqes së internetit, ka kuptim të përmendim koston e planeve të tregtisë elektronike që janë pak më të kushtueshme për përdoruesit standardë. Redaktori i stilit të sistemit kërkon kohë për t’u eksploruar dhe testuar pasi nuk është aq i lehtë për t’u përdorur për fillestarët. Më në fund, Squarespace nuk ofron modalitetin e shikimit të faqes në internet. Kjo nuk është mjaft e përshtatshme pasi një përdorues do të duhet të rikthehet në procesin e redaktimit pasi të publikohet projekti, nëse ka ndonjë gabim që kërkon përmirësim.

kosto

Hapësira katror është moderuar me çmim. Këtu nuk ka një plan absolutisht falas, por platforma ju lejon të provoni tiparet e saj gjatë gjyqit 14-ditor, i cili është falas. Për të nisur një projekt të ngarkuar me veçori me platformën, sigurohuni që të azhurnoni në një nga planet premium që sistemi ofron:

 • Personale ($ 12 / mo) – 20 faqe në internet. Tarifë e transaksionit 3%, lidhje falas me domain etj .;
 • Biznes ($ 18 / mo) – numri i pakufizuar i faqeve në internet, tarifa e transaksionit të shitjeve 2%, kredia e AdWords etj .;
 • Themelore ($ 26 / mo) – tipar i kontabilitetit të integruar, numri i pakufizuar i produktit, gjerësia e bandës dhe hapësira e ruajtjes së diskut, etj .;
 • I avancuar ($ 40 / mo) – transporti transportues në kohë reale, shtypje etiketash, autorecovery arka e braktisur etj.

Farëdo plani premium për të cilin do të shkoni, ai përfshin hostimin falas dhe emrin e domain. Në rast se ju zotëroni tashmë një domen, sistemi ju lejon ta emëroni atë në uebfaqen tuaj të re të bazuar në Squarespace.

Provoni Hapësirë ​​katror falas

Weebly – mënyrë e thjeshtë për të krijuar një faqe interneti nga gërvishtjet

Emri i produktit:Weebly
Uebfaqja Zyrtare:weebly.com
kompleksiteti:mesatare
Plani Falas:po
Plani Premium:Nga 4 dollarë / muaj
themelimit:2006
Shtabi:SHBA
Provojeni falas

Weebly – është një nga mënyrat e thjeshta për të krijuar një faqe në internet nga e para. Ndërtuesi i faqes në internet bën të mundur fillimin e projekteve me pamje të madhe pa një linjë të vetme kodesh. Redaktori i tij i integruar i tërheqjes dhe tërheqjes së kombinuar me funksionalitetin e përparuar lejon liri krijuese që përfundimisht siguron një rezultat cilësor.

Karakteristikat kryesore

Weebly është krijuar fillimisht për qëllime të Blogimit, por më vonë ajo fitoi një fokus të fortë në tregtinë elektronike. Shtë gjithashtu e mundur të filloni lloje të tjera të projekteve me shërbimin pa ndonjë aftësi të kodimit dhe sfond të dizajnimit të internetit fare. Ndër pikat kryesore të krijuesit të faqes në internet, ato të mëposhtmet duhet të jenë të parat që përmendin:

 • Specializimi i fuqishëm i e-commerce dhe Blogging;
 • Emërtimi i kodit lejohet;
 • Mjete të avancuara të marketingut dhe promovimit (Promovoni Weebly);
 • Pritja e integruar e videove dhe opsionet mbresëlënëse për redaktimin e figurave;
 • Integrimi IFTTT;
 • Qendra e Aplikacioneve dhe Ndërtuesi i Formave.

Pro dhe kundra

Weebly është mjaft i lehtë për t’u përdorur si për ekspertët jo-teknikë dhe për krijimin e faqeve në internet. Sistemi ju lejon të krijoni një URL të personalizuar të faqes në internet falas dhe lejon qasje në bibliotekën e gjerë të modeleve të personalizueshme të përgjegjshme. Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet funksionalitetit të tij në tregtinë elektronike, e cila u mundëson përdoruesve të fillojnë dhe menaxhojnë dyqanet online me funksion të plotë. Pikat kryesore të tjera të Weebly përfshijnë Weebly for Education and Weebly Campus Edition që përmbajnë karakteristika dhe mjete të shumta për zhvillimi i faqeve të internetit të përqendruara në arsim.

Ermimet e dobëta nuk janë aq të shumta. Një nga nuancat kryesore është mungesa e funksionit të kopjimit të faqes në internet që nuk i lejon përdoruesit të ruajnë automatikisht versionet e faqes në internet gjatë procesit të zhvillimit të tij. Në të njëjtën mënyrë, sistemi nuk nënkupton ndryshimin / ribërë redaktimet e kërkuara për të anuluar disa nga hapat e pa-dizajnit të uebit. Si një sistem i përqendruar në tregtinë elektronike, Weebly tarifon tarifën e transaksionit 3% për të gjitha shitjet e bëra brenda sistemit.

kosto

Weebly ka një politikë çmimesh transparente në dispozicion për zhvillimin e dy llojeve të faqeve të internetit – Standarde dhe Tregti elektronike. Ekziston një plan falas, i cili nënkupton disponueshmërinë e 500MB hapësirë ​​për ruajtjen e diskut, lidhjen e nëndominave dhe Certifikatën SSL për sigurinë e zgjeruar të projektit. Për të hyrë në grupin e përparuar të veçorive, do të duhet të rifreskoni në një prej pajtimeve të paguara:

 • Lidhu ($ 4 / mo) – lidhje e domain, afishimi i banderolave ​​të reklamave, Certifikata SSL etj .;
 • Starter ($ 8 / mo) – redaktues i integruar tërheqës dhe tërheqës, hapësirë ​​e pakufizuar në disk, mungesë e reklamave në sistem, aftësi për të lidhur domenin tuaj, sigurinë SSL dhe statistikat e avancuara në internet, 10 produkte, tarifë komisioni 3% për të gjitha transaksionet e bëra;
 • Pro ($ 12 / mo) – opsioni i kërkimit, mbrojtja e fjalëkalimit, 25 produkte, sfondi i videos, video HD dhe audios dhe një mundësi për të angazhuar deri në 100 anëtarë;
 • Biznes ($ 25 / mo) – numri i pakufizuar i anëtarëve, tipari i regjistrimit, numri i pakufizuar i produkteve, mundësia për të pranuar pagesa në fusha individuale, mungesa e tarifave të transaksioneve, mundësia për të shitur produkte dixhitale;
 • Plani i Performancës ($ 38 / mo) – të destinuara për projektet e e-commerce, njoftimet e braktisura të shportës, certifikatat e dhuratave, çmimet e transportit në kohë reale, etj.

Planet Weebly bëjnë të mundur lidhjen e një emri domain për 19 dollarë, sigurimin e aksesit në shërbimin e Google Ads me një bonus prej 100 $ dhe bëjnë të mundur përdorimin e bisedës live, komunitetin e forumit dhe mbështetjen e postës elektronike..

Provoni Weebly falas

Rrjedha e internetit – Një nga programet më të mirë të ndërtuesit të faqes në internet

Emri i produktit:Webflow
Uebfaqja Zyrtare:webflow.com
kompleksiteti:kompleks
Plani Falas:po
Plani Premium:Nga 12 dollarë / muaj
themelimit:2013
Shtabi:SHBA
Provojeni falas

Rrjedha e internetit – është një nga programet më të mirë për ndërtues të faqeve në internet, i cili është i njohur edhe për qasjen e tij profesionale në krijimin e faqes në internet dhe nivelin e kompleksitetit të lartë në krahasim me shumicën e krijuesve standardë të faqeve të internetit. Në një farë mase, platforma mund të jetë krahasuar me CMS për sa i përket fleksibilitetit dhe kompleksitetit të personalizimit të dizajnit.

Karakteristikat kryesore

Funksionaliteti i rrjedhës së uebit është shumë përtej mesatares. Kërkon ndërgjegjësim për kodifikimin, sfond për krijimin e faqeve në internet dhe gatishmëri për të investuar kohë, përpjekje dhe njohuri për ta bërë një projekt të suksesshëm. Kështu, krijuesi i faqes në internet vjen më mirë nevojat e zhvilluesve të aftë të faqes në internet, të cilët synojnë të shprehin krijimtarinë e tyre duke filluar projekte të nivelit të lartë. Lista e karakteristikave të saj dalluese përfshin:

 • Stilet dhe opsionet e menaxhimit të klasave;
 • Redaktimi i përparuar i HTML / CSS;
 • Mundësia për të krijuar përmbajtje dinamike;
 • Motori i fuqishëm i tregtisë elektronike;
 • Galeria e Lightbox, Pas Pasojave dhe Integrimi i Lottie;
 • Mbi 200 shabllone profesionistë falas dhe të paguar.

Pro dhe kundra

Rrjedha e internetit bën të mundur zgjedhjen dhe rregullimin e modeleve mahnitëse, të cilat janë të përgjegjshme dhe të gjithanshme për t’i lënë përdoruesit të shprehin krijimtarinë e tyre. Sistemi lejon integrimin e formave të shumta, bazave të të dhënave dhe elementeve për të siguruar realizimin interesant të qasjes së projektimit në internet. Ai krenohet me koleksione mahnitëse CMS me mundësi të shumta përmbajtjesh. Ndërsa punoni në zhvillimin e faqes suaj të internetit, është e mundur të përdorni dy mënyra mode, përkatësisht projektuesi dhe redaktori. Kjo ju lejon të kontrolloni të gjitha fazat e zhvillimit të faqes në internet në zhvillim. Më në fund, Webflow vjen me një motor të fuqishëm dhe konkurrues të e-commerce që lejon krijimin e dyqaneve online të madhësive dhe performancave të ndryshme.

Duke marrë parasysh kompleksitetin dhe bollëkun e sistemit të karakteristikave të paqarta, është e qartë se Rrjedha e Uebit nuk është zgjidhja më e mirë për newbies. Këtu ka shumë për t’u zotëruar, ndërsa vetë procesi i zhvillimit të faqes në internet nënkupton aftësi programimi. Për më tepër, Webflow është mjaft i kushtueshëm për krijimin e faqeve të internetit, veçanërisht për ata, të cilët nuk planifikojnë të fillojnë disa projekte me të.

kosto

Rrjedha e internetit ka një nga zgjidhjet më të gjera dhe më të gjithanshme të çmimeve në tregun e dizajnit të uebit. Sistemi ka një plan falas, i cili shtrihet për një periudhë të pakufizuar kohe akoma vjen me një sërë kufizimesh që nuk ju lejojnë të përfitoni sa më shumë nga procesi i hartimit të faqes në internet. Sa i përket planeve premium, shumëllojshmëria e opsioneve është me të vërtetë mbresëlënëse këtu. Shikoni tani në tabelën e çmimeve të Webflow.

Planet e sitit përfshijnë planet e uebfaqes dhe tregtisë elektronike. Planet në uebfaqe janë si më poshtë:

 • Themelore ($ 12 / mo) – CDN e përfshirë, lidhja me domenin, 500 paraqitje në internet, çertifikatë falas SSL;
 • CMS ($ 16 / mo) – 1000 parashtresa në internet, API të CMS të kufizuar, 3 redaktorë të përmbajtjes, 2000 artikuj CMS, kërkim në sit;
 • Biznes ($ 36 / mo) – numër i pakufizuar i paraqitjeve në internet, CDN globale e përparuar, API i plotë CMS, 10 redaktorë të përmbajtjeve etj.

Planet e e-commerce, nga ana e tyre, përfshijnë:

 • Standard ($ 29) – të gjitha tiparet e planit CMS plus arka dhe shporta e blerjeve, CMS e integruar për bloge, personalizimi i postës elektronike, tarifa e transaksionit 2%;
 • Plus ($ 74) – të gjitha tiparet e planit të biznesit plus zerin e tarifës së transaksioneve, postë elektronike të pakontrolluara, 10 llogari të stafit.
 • I avancuar ($ 212) – të gjitha tiparet e planit të biznesit plus 15 llogari të stafit, vëllime të shitjeve të pakufizuara vjetore dhe më shumë.

Planet e llogarisë janë gjithashtu të ndara në dy lloje pajtimesh. Këto janë plane individuale dhe ekipore. Planet individuale përfshijnë:

 • Falas ($ 0) – 2 projekte, faturimi i klientit, skenë falas;
 • Lite ($ 16) – 10 projekte, eksport kodi, skenë të zgjeruar, transferime të pakufizuara të projektit;
 • Pro ($ 35) – Etiketim i Bardhë, projekte të pakufizuara, mbrojtje të fjalëkalimit të faqes.

Sa i përket Planeve të Ekipit, këto janë si më poshtë:

 • Ekipi (35 dollarë për person) – të gjitha tiparet e planit Pro plus faturimin e klientit, skenari i zgjeruar, eksportimi i kodit, pulti i ekipit etj .;
 • Ndërmarrje (kostoja diskutohet me ekspertë të Webflow individualisht) – të gjitha tiparet e planit të Ekipit plus Etiketimin e Bardhë, projekte të pakufizuara, mbrojtjen e fjalëkalimeve të sitit, panelin e ekipit etj.

Rrjedha e internetit gjithashtu ofron mundësi të avancuara të faturimit të klientit për freelancer, të cilët planifikojnë të përdorin ndërtuesin e internetit falas për sa i përket kërkesave të tyre për krijimin e faqes në internet.

Provoni Webflow falas

Shpjegohen metodat e ndërtimit të faqes në internet

Para se të zhyten thellë në metodat e ndërtimit, duhet të kuptojmë se çfarë është në të vërtetë një faqe në internet. Sipas statistikave të fundit, mbi 1.77 miliardë faqe janë në dispozicion në rrjetin global në vitin 2020. Përdoruesit mund të vijnë në një shumëllojshmëri të pafund të projekteve në internet të ndara në kategori në varësi të llojit të tyre, teknologjisë, funksionalitetit dhe kritereve të tjera.

Hapi 1: Metodat e Ndërtimit të Uebfaqeve të Shpjeguara

burimi: https://www.internetlivestats.com/total-number-of-websites/

Sidoqoftë, të gjithë kanë një gjë të përbashkët. Do uebfaqe vjen si një grup faqesh në internet globalisht të arritshme që janë të bashkuara nën emrin e vetëm të domenit. Qëllimi kryesor është që individët ose grupet e përdoruesve të krijojnë prezencën e tyre në internet me anë të krijimit dhe publikimit të përmbajtjes, faqeve në internet ose pjesëve që janë pritur në një server të vetëm.

Një faqe në internet mund të jetë e disponueshme në dy lloje të ndryshme pamjeje:

 1. E para është mënyra se si përdoruesit e shohin faqen kur vizitojnë faqen tuaj të internetit (një pamje e dhënë).
 2. E dyta e merr përdoruesin prapa perdeve dhe tregon kodin e burimit. Mund të preketohet me ndihmën e redaktorit të tekstit, për shembull, Notepad.

Me fjalë të tjera, një faqe në internet është kombinimi i kodit të shënjimit dhe përmbajtjes, përfshirë skedarët e mediave, tekstet, modelin, elementët, widget, etj. Të gjitha faqet mund të ndahen në dy kategori kryesore: statike dhe dinamike.

Farë është një faqe në internet statike?

Shprehja “statike” do të thotë që ky lloj uebsajti është në dispozicion në formën e një dokumenti statik HTML që përfaqëson përmbajtjen e nevojshme. Do dokument është pritur në serverin në internet me URL-në e tij unike. Faqja duket e njëjtë me vizitorin si në server.

Karakteristika kryesore është se një pronar i faqes në internet duhet të trajtojë procesin e zhvillimit me dorë çdo herë që ai ose ajo dëshiron të bëjë ndryshime ose modifikojë faqet. Një qasje e tillë kërkon njohuri të thella dhe programim.

Pro-faqet e faqeve të internetit statike: Kundërvajtjet e faqeve të internetit statike:
&# X2714; E mirë për përfaqësim pa kohë të përmbajtjes.
&# X2714; Më e lirë për të pritur, operuar dhe mirëmbajtur.
&# X2714; Shpejtësia më e shpejtë e faqes në internet.
&# X2714; Nuk kërkohet CMS.
✘ updatedo azhurnim i përmbajtjes ose modifikim në faqe duhet të bëhet me dorë.
✘ Kërkon aftësi të zgjeruara programimi dhe kodimi.
✘ Më pak fleksibël për sa i përket përshtatjes së faqes në internet.

Farë është një faqe interneti dinamike?

Ky lloj uebsajti ndryshon nga statusi, pasi serveri në internet automatikisht gjeneron projektin sa herë që një vizitor i ri është duke u përpjekur për të hyrë në të. Me fjalë të tjera, një përdorues nuk ka nevojë të trajtojë manualisht ndryshimet ose modifikimet në faqe. Ai ose ajo mundëson qasje në faqosjet ose modelet e paracaktuar të faqes në internet që tashmë përfshijnë veçori, elemente ose madje përmbajtje përkatëse.

Uebfaqet dinamike janë më të njohura me jo-teknikë dhe newbies, pasi ato nuk kërkojnë shumë kurbë të të mësuarit dhe ofrojnë fleksibilitet të mjaftueshëm të kombinuar me lehtësinë e përdorimit.

Pro-faqet e faqeve të internetit statike: Kundërvajtjet e faqeve të internetit statike:
&# X2714; Asnjë aftësi teknike nuk është e nevojshme.
&# X2714; Azhurnim më i shpejtë i përmbajtjes dhe modifikim i faqes.
&# X2714; Layouts dhe shabllone të gatshëm.
&# X2714; Kërkon më pak kohë për të ndërtuar një sit nga e para.
✘ Kërkon sistemin e menaxhimit të përmbajtjes.
✘ Disa prejardhje teknike mund të jenë akoma të nevojshme.
Sites Faqet dinamike kërkojnë serverë që janë më të fuqishëm për sa i përket burimeve.

Për të filluar me faqen e internetit të re nga e para, ju duhet të bëni mendjen tuaj në lidhje me llojin e projektit. Zgjedhja do të varet nga teknologjitë që do të përdorni për procesin e ndërtimit. Ju duhet të merrni parasysh disa fakte thelbësore para se të zgjidhni instrumentin. Këta faktorë përfshijnë llojin dhe madhësinë e faqes së internetit, strukturën e projektit dhe kompleksitetin, sasinë e përafërt të faqeve dhe vëllimin e përmbajtjes, etj.

Ne kemi theksuar 4 instrumente dhe teknologji kryesore për të krijuar një faqe interneti nga e para. Ato janë si më poshtë:

 1. Sajtë të koduar me HTML.
 2. Ndërtuesit e Gjithë në një Uebfaqe.
 3. Projektet e bazuara në CMS.
 4. Kuadrat për krijimin e vendeve.

Le të shohim, cila do të rezultojë si zgjidhja përfundimtare për të përmbushur qëllimet tuaja të veçanta të projektit.

# 1. Vetë-kodifikua Uebfaqet HTML

Kjo metodë është një mundësi më e mirë për dëshirën e përdoruesit për personalizimin maksimal dhe lirinë e dizajnit në internet. Uebfaqet e vetëkoduara kryesisht i referohen llojit statik. Avantazhi kryesor është se ju jeni në të vërtetë ai që të shkruani kodin burimor të faqes HTML apo edhe të dizajnoni CMS tuajin për të menaxhuar përmbajtjen.

Lajmi i keq është se procesi është jashtëzakonisht sfidues për sa i përket aftësive teknike. Ju duhet të jeni një ekspert në kodimin dhe programimin. Përndryshe, projekti kurrë nuk do të funksionojë. Ata që nuk kanë aftësi të tilla, zgjedhin të japin ndihmën e ekipeve të zhvillimit të uebit ose freelancer, i cili nuk është alternativa më e mirë duke marrë parasysh kostot e ndërtimit të faqes në internet, afatet kohore dhe aspektet e tjera. Disa kompani me të vërtetë mund të lejojnë të transferojnë burimet e jashtme.

Redaktimi i kodit të tekstit

Nëse vendosni të përfundoni procesin e ndërtimit vetë, do t’ju duhet të krijoni secilën faqe ose seksion të ri nga e para me dorë. Edhe nëse keni nevojë për të ndërtuar të njëjtën strukturë për faqen e re, përgatituni të kopjoni dhe ngjitni burimin nga ajo fillestare. Me fjalë të tjera, modifikimi më i vogël ose azhurnimi kërkon aftësi të mira teknike dhe shumë kohë.

I gjithë procesi duket se është shumë i thjeshtë që nga fillimi:

 1. Merrni një redaktues HTML ose tekst.
 2. Hapni një faqe të re.
 3. Kopjoni dhe ngjitni kodin nga redaktori.
 4. Ruani ndryshimet.

Programimi është sfida kryesore këtu. Ju do të duhet të shkruani një copë kodi të ri për çdo buton, element, element widget ose veçori që dëshironi të shihni në faqen e internetit. Nëse projekti ka faqe të shumta me forma kontakti, kalendarët, mjetet e blerjes së përdoruesit ose funksione të tjera, mund t’ju duhen vite për të ndërtuar një faqe në internet nga e para.

Edhe nëse ju bëni gjithçka të saktë, askush nuk do të garantojë funksionimin e qetë të faqes në internet, si dhe menaxhimin e duhur të përmbajtjes, veçanërisht nëse hartoni platformën CMS tuajin. Për më tepër, do t’ju duhet të kujdeseni për pritjen për faqen tuaj të internetit. Si rregull, faqet e internetit të vetë-koduara nuk janë shumë kërkuese për sa i përket burimeve të serverit. Nga ana tjetër, ju ende do të duhet të regjistroni një emër domaini veç e veç.

Lexoni gjithashtu: Si të konvertoni një faqe në internet statike në WordPress.

Kostot e ndërtimit të faqes në internet HTML: kostoja do të varet nga ajo që ju planifikoni të kodifikoni gjithçka vetë ose të zgjidhni ekipet e jashtme ose me porosi të zhvillimit të internetit. Nëse preferoni që dikush të bëjë punën për ju, çmimi gjithashtu do të ndryshojë në varësi të kompleksitetit të projektit, strukturës, veçorive që ju duhet të zbatoni. Për më tepër, do të duhet të paguani për çdo azhurnim të ri. Mimi përfundimtar mund të shkojë nga 5,000 – 10,000 $ për një faqe të thjeshtë të internetit deri në $ 25,000 – $ 3,000 për një dyqan dixhital.

Proçeset e internetit të vetë-koduara:
Kundërvajtjet në internet të vetë-koduara:
&# X2714; Përshtatja dhe fleksibiliteti i dizajnit në internet.
&# X2714; Mirë për kompanitë e mëdha që kërkojnë përfaqësim ekskluziv.
Process Procesi i ndërtimit të internetit që kërkon kohë.
Skills Aftësi të zgjeruara të programimit dhe kodifikimit janë të nevojshme.
Custom Përshtatje manuale dhe azhurnime.
✘ Rezultate në kosto të mëdha në rast të dhënies së jashtme.
Hosting Mirëmbajtja e veçantë dhe administrimi i domenit.
✘ Asnjë mbështetje ndaj klientit. Ju jeni vetë.

# 2. Ndërtuesit e faqeve në internet

Ndërtuesit e faqeve në internet u krijuan për ta bërë procesin e ndërtimit sa më të lehtë të jetë e mundur. Ata dukej se ishin mënyra e vetme që newbies të krijojnë përfaqësimin e tyre në internet pa aftësi teknike. Për më tepër, softueri i ri ka provuar të jetë një mënyrë më e shpejtë dhe nganjëherë më e lirë për të filluar me projektin e ri në internet. Ne kemi nxjerrë në pah disa veçori kryesore që i kanë bërë ndërtuesit e faqeve të internetit kaq të njohura me përdoruesit globalisht.

Lehtësinë e përdorimit

Avantazhi i parë dhe kryesor i ndërtuesve të uebfaqeve është lehtësia e përdorimit. Siç kemi përmendur tashmë, ato nuk kërkojnë aftësi teknike në shumicën e rasteve. Shumica e platformave ofrojnë një redaktues intuitiv me një funksion të ashtuquajtur drag-and-drop. Kjo e bën procesin e redaktimit dhe personalizimit super të lehtë. Zakonisht përbëhet nga disa hapa të thjeshtë:

 1. Merrni një plan urbanistik të gatshëm ose një model.
 2. Redaktoni strukturën ekzistuese duke lëvizur objekte, blloqe në faqe ose elementë.
 3. Krijoni një strukturë të re nga bosh duke shtuar elemente të reja nga lista e dhënë.
 4. Rregulloni faqen duke përdorur cilësimet e përparuara për të ndryshuar madhësinë, rirregullimin ose ri-stilin e paraqitjes ekzistuese.

Të gjitha hapat e lartpërmendur mund të bëhen me disa klikime falë teknologjisë WYSIWYG. Shtë njësoj si të luash me blloqe të para-dizajnuar LEGO. Procesi i administrimit dhe botimit të përmbajtjes është gjithashtu shumë i shpejtë.

Ndërfaqe Wix Builder Uebfaqe

Për më tepër, ndërtuesit modern të faqeve të internetit ndjekin trendet më të fundit të teknologjisë dhe zbatojnë UA dhe Instrumente me bazë AR për t’i lënë përdoruesit të ndërtojnë faqe brenda disa minutash. Disa emra më të mëdhenj të industrisë përdorni inteligjencën artificiale që në të vërtetë ndërton një sit për përdoruesin duke përdorur informacionin e dhënë (lloji i faqes së internetit, ngrohtë, veçoritë e kërkuara, etj.). Me fjalë të tjera, ju merrni një faqe interneti të gatshme për përdorim me përmbajtje, widget dhe programet e integruara përkatëse.

Pako gjithëpërfshirëse

Përveç vendeve të vetë-koduara, krijuesit e faqeve të internetit nuk janë vetëm ndërtues të faqeve. Ato vijnë si një pajisje me cikël të plotë jo vetëm për të ndërtuar, por edhe për të pritur faqet tuaja të reja. Për më tepër, përdoruesit marrin një domain falas në shumicën e rasteve. Me fjalë të tjera, ju mund të menaxhoni të gjitha pasuritë tuaja në internet nga një platformë e vetme pa pasur nevojë të kujdeseni veçmas për to. Ju paguani për planin dhe merrni gjithçka që ju nevojitet në paketë.

Tregu me wix aplikacione

E njëjta gjë është me tiparet. Si rregull, përdoruesit marrin akses të plotë në të gjitha tiparet në varësi të dorës që blejnë. Seti i veçorive përbëhet nga modele falas për lloje të ndryshme në internet, mjete të integruara të sigurisë, aplikacione falas, mbështetje me porosi, etj.

Fleksibiliteti dhe kontrolli

Ndërtuesit e faqes në internet lejojnë përdoruesit të trajtojnë procesin nga kudo. E tëra që ju duhet është pajisja e lidhur në internet. Hyni brenda sekondave dhe merrni akses të plotë në të gjitha mjetet e ndërtimit. Disa platforma vijnë me versione celularë dhe aplikacione për të bërë më të lehtë për përdoruesit të redaktojnë faqet e internetit në lëvizje.

Edhe pse një softuer i tillë nuk jep aq shumë liri të projektimit dhe personalizimit sa faqet e vetë-koduara, ju prapë mund të përfitoni nga faqosjet e përgjegjshme që funksionojnë mirë në pajisje të ndryshme, vendosni për cilësime të përparuara për të rregulluar faqet, etj. Disa krijues të njohur të faqeve në internet kanë redaktorët e përparuar dhe aksesi i zhvilluesit për përdoruesit me përvojë që ende dëshirojnë të krijojnë disa nga veçoritë më vete.

Disa përdorues mund të mos e pëlqejnë faktin se nëse ndonjëherë zgjedhin një ndërtues të faqes në internet, ata ka gjasë t’i përmbahen. Disa platforma me të vërtetë kanë veçorinë e importit / eksportit në faqen e internetit. Nga ana tjetër, a do të duhet të ndërroni platformën duke marrë parasysh tiparet e mësipërme? Nëse po, ekzistojnë disa alternativa migracioni në internet.

Lexoni gjithashtu: Si të kaloni nga Wix në WordPress.

Kostot e ndërtimit të faqes në internet: shumica e platformave ofrojnë plane për çdo buxhet. Mimi mesatar për një faqe plotësisht karakteristike me një domain, host, dhe grup mjetesh shtesë është diku rreth 15 – 20 $ në muaj (ndonjëherë edhe më i lirë).

Pro Ndërtuesit të faqes në internet:
Pro Ndërtuesit të faqes në internet:
&# X2714; Lehtë për t’u përdorur.
&# X2714; Të gjitha tiparet në një.
&# X2714; E shkëlqyeshme për newbies.
&# X2714; Bota për lloje të ndryshme në internet.
&# X2714; Paraqitjet e përgjegjshme dhe redaktimet në lëvizje.
&# X2714; Mundësia e arritjes në të gjithë botën.
&# X2714; Teknologji të përparuar.
&# X2714; Faqet e gatshme për të shkuar brenda disa minutash.
✘ Më pak personalizim dhe liri në krijimin e faqes.
✘ Disa plane janë shumë të dobishëm.
Capabilities Aftësi të kufizuara migrimi.

# 3. CMS-faqet e internetit të bazuara

Metoda tjetër e ndërtimit të faqes sonë të internetit kombinon disa teknologji. CMS ose sistemi i administrimit të përmbajtjes është tipari kryesor i metodës. Ai duhet të instalohet në rrjetin e serverit duke lejuar përdoruesit të menaxhojnë ose modifikojnë përmbajtjen pa “prekur” vetë modelin e faqes në internet.

Lehtësia e përdorimit varet nga qasja që implementoni kur ndërtoni faqet e internetit nga e para:

 • Redaktimi i thjeshtë – me këtë qasje, ju mund të përdorni platformën CMS për të shtuar ose ndryshuar përmbajtje, të ngarkoni skedarë media, imazhe, etj. Sistemi siguron disa tipare të personalizimit bazë, siç mundësojnë aplikacione, integrime dhe shtojca të palëve të treta. Një qasje e tillë nuk kërkon aftësi të veçanta të kodimit. E tëra që ju duhet është të shkarkoni platformën CMS, të instaloni modelin dhe të redaktoni përmbajtjen për të shkuar live me faqen e internetit.
 • Redaktimi i përparuar – siç e kemi përmendur edhe më parë, teknologjia me bazë CMS kombinon metoda të ndryshme të ndërtimit të faqes në internet. Këtu në të vërtetë keni akses të plotë në kodin burimor të shabllonit me aftësinë për ta modifikuar ose modifikuar në përputhje me nevojat tuaja. Përdoruesit janë të lirë të zbatojnë vetë modelin e tyre në internet, të krijojnë funksione ose veçori të reja.

Qasja e parë është e mirë për personat që nuk kanë aftësi teknike. Ne mund të hasim në mijëra projekte të suksesshme të ndërtuara me disa prej tyre platformat më të njohura CMS në botën si p.sh. WordPress, Drupal, joomla, dhe me shume.

Nga ana tjetër, e dyta do të funksionojë vetëm në rast të njohjes së thellë të HTML, PHP ose CSS. Për më tepër, projekte të tilla kërkojnë mbikëqyrje të vazhdueshme, pasi do t’ju duhet të kujdeseni për azhurnimet e shtojcave dhe azhurnimet e shablloneve, kopjimeve rezervë, etj. Në një moment, ju mund të keni akoma nevojë për një nivel të mirë të aftësive të programimit..

Le t’i hedhim një vështrim disa veçorive kryesore që i referohen teknologjive të ndërtimit të faqes në internet me bazë CMS.

Kontrolli manual

Kur zgjedhni këtë teknologji të veçantë, përgatituni të trajtoni me dorë të gjitha operacionet. Për shembull, një përdorues është i vetmi që është përgjegjës për regjistrimin e një domeni, si dhe gjetjen e një hosti të përshtatshëm për faqen e internetit. Për dallim nga ndërtuesit e faqeve në internet, CMS nuk vjen si një zgjidhje gjithëpërfshirëse.

Ndërfaqja CMS e WordPress

Nga ana tjetër, disa ofruesit e reputacionit të pritjes si Bluehost ofroni paketa të optimizuara CMS për platforma të ndryshme me integrim pa probleme, azhurnime të automatizuara dhe një sërë karakteristikash shtesë për të lehtësuar procesin e ndërtimit.

lakueshmëri

Lajmi i mirë është që ju mund të zbatoni fjalë për fjalë çdo ide të projektimit, ndërsa CMS siguron qasje të plotë në redaktorin e kodit tallje. Shtë e mundur të bëhen disa modifikime të lehta edhe pa njohuri të thella për programim. Për detyrat e huger, disa kurba mësimore është e nevojshme.

Me teknologjitë CMS, përdoruesit marrin veçori të pafundme të personalizimit në funksion të funksionalitetit të faqes në internet. Mijëra shtojca janë në dispozicion për shkarkim dhe aktivizim. Ju mund të gjeni shtesa për çdo integrim të metodës së pagesës së formës së llojit të projektit dhe analitikë për nxitësit e SEO, mjetet e marketingut, dhe më shumë. Sidoqoftë, duhet të jeni gati për të trajtuar rregullimin dhe instalimin më vete, si dhe të vazhdoni me azhurnimet e rregullta të shtojcave me dorë.

Shtojcat e WordPress

Kostoja e ndërtimit të faqes në internet: CMS në vetvete është falas. Ju duhet vetëm të paguani për një domain dhe host (rreth 5 dollarë në muaj). Ndonjëherë ju mund të keni nevojë të paguani për shtojcat premium, modele dhe llogaritë e primit të shërbimit të palëve të treta.

Pro-faqet e bazuara në CMS:
Kundër faqeve të bazuara në CMS:
&# X2714; Fleksibiliteti maksimal.
&# X2714; Karakteristikat e personalizimit të pafund.
&# X2714; Relativisht i lehtë për t’u përdorur.
&# X2714; Qasja te redaktori i kodit.
&# X2714; përballueshmërinë.
Control Kontroll manual.
Skills Kërkohen aftësi teknike.
Activ Aktivizimi dhe konfigurimi i prizës.

# 4. Dizajnimi i Uebit Kornizat

Një kornizë është në të vërtetë një model i gatshëm. Kjo është arsyeja pse disa përdorues shpesh mashtrohen duke menduar se përdorimi i kornizave është jashtëzakonisht i lehtë. Epo, nuk është ashtu. Ato janë krijuar për të lejuar që dizajnerët me përvojë dhe zhvilluesit e internetit të qëndrojnë të përqendruar në krijimin e funksionalitetit unik të faqes së internetit sesa të programimit të veçorive të zakonshme që mund të përmbushen diku tjetër.

Ndërfaqja kornizë

Me fjalë të tjera, ju në të vërtetë merrni një plan-faqe në internet pa sistemin e menaxhimit të përmbajtjes, ku ju duhet të bëni kodimin intensiv, në mënyrë që të sillni idenë tuaj në jetë. Në shumicën e rasteve, kornizat nuk kanë as pultë kontrolli ose panele kontrolli.

Pra, çfarë i bën ata kaq të njohur me përdoruesit?

Platformat me burim të hapur

Shumica e kornizave janë në dispozicion si modele me burim të hapur. Do të thotë që ju mund të përdorni lehtësisht, modifikoni, ndryshoni ose modifikoni kodin e modelit. Për më tepër, përdoruesit mund të gjejnë korniza të ndryshme të disponueshme në gjuhë të ndryshme programimi për të zgjedhur variantin që përputhet më mirë.

lakueshmëri

Përkundër faktit, kornizat kërkojnë disa kodim; ato janë më efikase nëse krahasohen me vendet e vetë-koduara. Disa shabllone vijnë me funksione tashmë të integruara. Për shembull, mund të merrni një shabllon me një sistem të integruar për komentet e përdoruesve në blogun tuaj ose galeritë e imazheve të lidhura për portofolin tuaj. Në të njëjtën kohë, kornizat e bëjnë më të lehtë komunikimin me bazat e të dhënave, si dhe integrimin e shërbimeve të palëve të treta.

siguri

Para se të vendoset korniza, zhvilluesit vazhdojnë me testimin e AB për të siguruar funksionimin e tij të qetë. Ajo siguron funksionimin e qëndrueshëm të faqes në internet edhe pse. Lajmi i keq këtu është se faqet me bazë kornizë janë përgjithësisht të ngadalta. Ata vështirë se do të jenë një ide e mirë për një biznes në rritje që kërkon strukturë komplekse në internet me ton skedarë mediatik dhe përmbajtje për t’u ngarkuar më tej.

Kostoja e ndërtimit të faqes në internet: kornizat mund të vijnë në pako dhe plane të ndryshme me çmimin mujor diku midis 50 dhe 1.5000 dollarë në muaj për projekte të mëdha në internet.

Proçeset e kornizës në internet:
Kornizat e faqeve në internet:
&# X2714; Modelet e gatshme.
&# X2714; Karakteristikat e integruara.
Cur Kurba e mësimit është ende e nevojshme.
✘ Jo i mirë për zhvillimin e projekteve.
Costs Kostot e larta.
Niveli i performancës së ulët.

Shpjegohen metodat e ndërtimit të faqes në internet

Shikoni tabelën më poshtë, për të përmbledhur, të gjitha informacionet në lidhje me metodat dhe teknologjitë e ndërtimit të faqes në internet që kemi diskutuar.

Metoda e ndërtimit të faqes në internetVetë-koduarNdërtues i faqes në internetCMSstrukturë
Lehtësinë e përdorimitKërkon aftësi të thella teknike, kodimi dhe programimi. Bën thirrje për një sistem të veçantë të menaxhimit të përmbajtjes.Mirë për newbies dhe jo-teknikë. Redaktor dhe pult intuitiv.E mirë për newbies edhe pse disa aftësi teknike janë ende të nevojshme. Kërkon vendosjen, menaxhimin e domain / host.Projektuar për të mirat. Dizajnimi dhe aftësitë e programimit në internet janë të nevojshme.
FeaturesLiria totale e projektimit të uebit. Asnjë CMS e integruar. Mundësia për të koduar gjithçka nga e para.Zgjidhje gjithëpërfshirëse. Të gjitha tiparet brenda një plani të vetëm.Qasja në kodin burim, shtojca të shumta, kontroll manual mbi veçoritë.Modelet e paracaktuar, disa karakteristika të integruara, performanca e ulët dhe funksionimi i qëndrueshëm.
E mirë përDo projekt. Sa më e komplikuar të jetë faqja juaj, aq më shumë kohë dhe para keni nevojë.Të gjitha llojet e faqeve të internetit me shabllone të shumta për çdo vend dhe lloj projekti.E shkëlqyeshme për faqet e bazuara në përmbajtje, projektet e e-commerce do të kërkojnë personalizim shtesë.E mirë për faqet e biznesit dhe portofolet e vogla, Jo të mira për projekte në rritje.
çmimnga $ 0$ 100,000 në rast të punësimit të zhvilluesve të palëve të treta.nga $ 0$ 40 për një faqe interneti me cikël të plotë, përfshirë karakteristikat e e-commerce.nga $ 5$ 300 në rast të modeleve të paguara dhe tipareve premium.nga $ 10$ 2,000 në varësi të planit.

Krijimi i një Uebfaqe nga Gërvishtja – Me çfarë të filloni?

Nëse doni të parandaloni defektin e faqes suaj të internetit para se të krijoni një faqe të vetme, planifikimi i detajuar është i nevojshëm. Projekti është i dënuar të dështojë pa qëllime të shkurtra, të qarta, objektivat parësor të projektit, si dhe nevojat që do të shkojë tek serveri.

Ju duhet të keni një kuptim të qartë se si uebfaqja juaj mund të ndihmojë përdoruesit e mundshëm. A është ajo dyqan dixhital, blog, portofol ose sit i biznesit të vogël? Kindfarë lloj informacioni duhet të përfaqësojë dhe në çfarë mënyre? Cila është personaliteti juaj i blerësit? Structurefarë strukture duhet të ketë një projekt dhe cilat tipare do të duhet për t’i shërbyer qëllimeve? Nëse keni përgjigjen e këtyre pyetjeve, ju jeni në rrugën e duhur.

Përcaktimi i llojit të faqes në internet

Ky është hapi më i rëndësishëm, pasi lloji i projektit do të përcaktojë funksionalitetin e faqes tuaj dhe karakteristikat që ju nevojiten. A do të filloni një blog për të shkëmbyer idetë tuaja me njerëzit ose për të fituar para në internet? Dëshiron të shesësh produkte në internet dhe të përfshihesh në kamare eCommerce? Dëshironi të përfaqësoni shërbimet tuaja dhe kompetencë me një portofol profesional?

Do lloj uebsajti kërkon qasje të ndryshme. Procesi i ndërtimit do të jetë i ndryshëm vetëm me disa gjëra të zakonshme. Ideja është që të realizohen qartë tiparet kryesore që përcaktojnë një lloj të veçantë të faqes në internet.

Karakteristikat e Uebfaqeve të Portofolit

Ky lloj i referohet një uebfaqeje biznesi të vogël të përdorur nga freelancer, ofrues të pavarur të shërbimit si dhe kompani të vogla dhe të mesme. Ideja kryesore është që të përfaqësojë shërbimin dhe vetë biznesin në mënyrën më tërheqëse. Le të themi, ju jeni një fotograf profesionist që doni të ndërtoni një faqe në internet nga e para për njohje më të mirë. Këtu janë disa tipare fillestare që një portofol duhet të përmbajë:

 • Për ju Seksioni – ju duhet të prezantoheni me publikun që tregon përvojën dhe kompetencën tuaj të punës.
 • portofol – kjo është për të nënvizuar disa nga veprat dhe fotot tuaja më të mira. Koleksionet e figurave mund të ndahen në kategori. Mund të provoni disa pajisje widgetuese për galeri dhe rrëshqitëse për ta bërë faqen pak më interaktive.
 • Seksioni i kontaktit – Klientët tuaj duhet të kenë një mënyrë të thjeshtë dhe të shpejtë për të kontaktuar. Një përqindje e madhe e klientëve të mundshëm largohen nga faqja e internetit për shkak të formave të ndërlikuara të kontakteve ose lundrimit. Do të thotë që nuk duhet të mbingarkoni uebfaqen tuaj me përmbajtje të padobishme dhe të stresoni aspektet më të dobishme të shërbimeve të ofruara.

Krijues i faqes së internetit të fotografisë

Ndërtuesit e faqeve në internet dhe platformat CMS mund të vijnë si një lehtësim i shkëlqyeshëm, pasi ato ofrojnë një përzgjedhje të modeleve të portofolit me forma kontakti tashmë të integruar, seksione Rreth Nesh, galeritë dinamike dhe karakteristika të tjera të shkëlqyera që ju nevojiten. Të zgjedhësh kornizat mund të jetë gjithashtu një ide e mirë. Sitet e vetë-koduara do të kërkojnë programim të secilës veçori nga e para, e cila është e pamundur pa aftësi të veçanta teknike.

Blog dhe Karakteristikat e Uebfaqeve të bazuara në përmbajtje

A jeni i etur të ndani njohuritë tuaja me lexuesit e mundshëm, të shkruani udhëzues të dobishëm, të ndani postime në blog, lajme dhe artikuj? Atëherë ju duhet të krijoni një faqe interneti të bazuar në përmbajtje ose një blog. Ky lloj është përdorur kryesisht nga shkrimtarët dhe blogerët të etur për të shkëmbyer disa informacione të dobishme. Ata gjithashtu mund të fitojnë para falë fitimit të parave në internet.

Gutenberg WordPress

Blogjet mund të mbulojnë mijëra tema nga këshilla për riparimin e automjeteve dhe riparimin e makinave, për disa çështje më profesionale, siç është ndërtimi i një dyqani në internet nga e para ose zhvillimi i një aplikacioni celular. E gjitha varet nga imagjinata juaj. Disa njerëz e konsiderojnë këtë lloj si më të lehtë për t’u krijuar. Sidoqoftë, duhet të ketë gjithashtu disa nga tiparet thelbësore. Përndryshe, ajo do të jetë e dënuar me dështim. Një blog i suksesshëm kërkon si më poshtë:

 • Dizajn tërheqës – megjithëse ne po flasim për faqe të bazuara në përmbajtje, ku përmbajtja ka rëndësi, ai ende duhet të ketë një dizajn tërheqës. Përdoruesit mund të zgjedhin tema të shumta dhe paraqitjet e bëra të gatshme me animacione, efekte parallaksi dhe zgjidhje të tjera për ta bërë faqen pak më shumë interaktive.
 • Redaktimi i Platformës – do të duhet të punosh me përmbajtje shumë. Me fjalë të tjera, do t’ju duhet një platformë me një mjet të fuqishëm të menaxhimit të përmbajtjes për t’u marrë me tekste, shkrime, skedarë mediatikë, typografi për ta bërë tekstin tuaj më tërheqës për lexuesit, etj..
 • Lundrimi i thjeshtë – ju duhet të siguroni një qasje të shpejtë dhe të thjeshtë në të gjitha seksionet e faqes tuaj të internetit. Sa më shumë artikuj përdoruesit të lexojnë më mirë për blogun tuaj. Kjo nuk do të thotë vetëm një menu e qartë ose një sistem kërkimi, por edhe lidhje të brendshme të rëndësishme.
 • Ndarja sociale – është një nga karakteristikat më të rëndësishme për blogun. Përdoruesit duhet të kenë një shans të ndajnë artikujt tuaj përmes platformave më të mëdha sociale.
 • Format e pajtimit dhe komenteve – format e pajtimit mund të jenë mënyra më e mirë për të rritur audiencën tuaj dhe për t’i mbajtur ata në dijeni për postimet e reja të publikuara. Formularët e komenteve do ta mbajnë audiencën tuaj të angazhuar.

Këto janë vetëm disa tipare që duhet të ketë një blog profesional. Siç mund ta shihni, është edhe më e komplikuar për sa i përket procesit të ndërtimit nëse krahasohet me portofolet. Lajmi i mirë është se disa prej krijuesve të uebfaqeve kanë veçori të blogjeve me paraqitje të ndryshme, tipografi dhe cilësime të SEO.

Sidoqoftë, zgjedhja për CMS është ndoshta zgjidhja më e mirë. Ajo ka një sistem të fuqishëm të menaxhimit të përmbajtjes përveç ton karakteristikave të personalizimit dhe shablloneve të blogjeve.

Karakteristikat e dyqaneve dixhitale

Projektet e e-commerce janë më të vështirat për sa i përket zbatimit teknik. Zakonisht kanë aplikacione dhe shtesa të ndryshme, shërbime të palëve të treta dhe teknologji që kërkojnë funksionim të qetë dhe të qëndrueshëm. Përndryshe, blerësit tuaj ndoshta do të largoheshin.

eCommerce

Një dyqan online i suksesshëm nuk ka të bëjë vetëm me shitjen e mallrave. Bëhet fjalë gjithashtu për fushata marketing dhe promovimi, programe besnikërie, blerje të përdoruesve dhe më shumë. Këtu janë disa nga tiparet fillestare që duhet të ketë një dyqan dixhital:

 • Opsione të thjeshta navigimi dhe kërkimi – siguroni qasje të shpejtë në kategori të ndryshme produktesh për klientët tuaj. Bëni më lehtë për ta të gjejnë të mirat që u duhen. Implementoni filtra dhe opsione speciale për të renditur produktet sipas çmimeve, madhësive, llojeve, etj.
 • Procesi i Kontrollit të Lehtë – shumë blerës largohen për shkak të një procesi të komplikuar arka. Ju duhet ta bëni atë të shpejtë dhe të thjeshtë. Kjo është ajo ku ju mund të keni nevojë për një shportë pazar dhe integrimin e metodës së pagesës për të siguruar fleksibilitetin e blerjes për klientët.
 • Opsionet e transportit – është mjaft e vështirë të qëndrosh nga konkurrentët në kamare eCommerce. Ju duhet të ofroni disa veçori unike. Opsionet e transportit falas mund të bëjnë hile.
 • Menaxhimi i produktit – platforma që ju zgjidhni për të ndërtuar një faqe interneti nga e para duhet të ketë një sistem të përparuar të menaxhimit të produktit për të treguar çmimin, azhurnuar përshkrimet, të shtoni foto dhe video të bukura të produkteve, të punoni me parametrat fillestarë të SEO, etj..
 • Seksioni i Rishikimit të Konsumatorëve – një mënyrë e shkëlqyeshme që dyqani juaj online të jetë më i besueshëm. Lërini klientët tuaj të ndajnë përvojën e blerjes, si dhe komente për cilësinë e produktit tuaj.
 • Marketingu dhe Promovimi – tërheqni klientë me oferta speciale, promovime, kuponë, kode promovimi, zbritje dhe programe të tjera për të rritur besnikërinë e klientëve.

Mënyra më e mirë për të ndërtuar një dyqan online me cikël të plotë është të zgjedhni ndërtuesit e faqeve në internet të dizajnuara posaçërisht për nevoja të e-commerce. Ata vijnë me një paketë të plotë të kompleteve të menaxhimit të produkteve, marketingut dhe promovimit, ndërsa modelet e tyre tashmë përfshijnë të gjitha tiparet që i duhen një dyqan në internet.

FAQ

Përcaktimi i llojit të internetit dhe karakteristikat e nevojshme është thelbësore para se të filloni. Sidoqoftë, ka disa çështje të tjera themelore për t’u parë. Ato përfshijnë çështje të ndryshme për t’u marrë parasysh, pasi ato mund të përcaktojnë gjithashtu suksesin e ardhshëm të projektit. Këtu janë disa pyetje më të shpeshta kur krijoni një faqe në internet nga e para.

Pyetje: A mund të bëj një faqe në internet pa kodim?

Përgjigjja: Po, mundeni, por vetëm kur vendosni ndërtuesit e faqeve në internet. Përdorimi i CMS mund të kërkojë akoma disa njohuri të kodimit, ndërsa faqet e internetit të vetë-koduara kërkojnë përvojë të thellë programimi.

Pyetje: Sa kushton për të filluar një faqe në internet?

Përgjigjja: Mimi do të varet nga kompleksiteti i faqes në internet dhe mënyra e ndërtimit që keni zgjedhur. Uebfaqet e vetë-koduara mund t’ju kushtojnë mijëra dollarë në rast të dhënies së jashtme. Planet e ndërtimit të faqes në internet ndryshojnë diku midis 10 dhe 50 dollarë në muaj ndërsa CMS është falas edhe pse duhet të paguani për domenin dhe shkurtesën (5- $ 10 $ në muaj).

Pyetje: Si ta bëj faqen time të internetit më të shpejtë dhe të sigurt?

Përgjigjja: Ju duhet të zgjidhni një host të përshtatshëm me kapacitet të mjaftueshëm, gjerësi bande, fuqi dhe mjete sigurie që plotësojnë kërkesat e faqes suaj të internetit. Ju gjithashtu duhet t’i kushtoni vëmendje performancës së pritjes përsa i përket shpejtësisë, shpejtësisë së kohës, dhe çështjeve të tjera teknike. Për më tepër, ju mund të trajtoni optimizimin e imazhit dhe kodit për ta bërë faqen tuaj më të lehtë. Sidoqoftë, mund të keni nevojë për disa mjete dhe njohuri shtesë për këtë.

Pyetje: Si ta bëni një faqe në internet Google të kërkueshme?

Përgjigjja: Ju duhet ta bëni faqen tuaj SEO-miqësore kur redaktoni cilësimet e disponueshme të SEO, si dhe të krijoni përmbajtje të optimizuar që azhurnohet rregullisht. Në të njëjtën kohë, faqja juaj e internetit duhet të jetë sa më miqësore për përdoruesit, me navigim të qartë dhe një strukturë të thjeshtë. Lidhni sitin tuaj në Kërkimin e Konsolës dhe Google Analytics, shtoni skedarë robots.txt dhe sitin për të indeksuar më mirë.

Në fund të fundit

Përdoruesit kanë një mundësi të gjerë të metodave dhe teknologjive që i lejojnë ata të ndërtojnë një faqe në internet nga e para. E tëra që ju duhet është të zgjidhni teknologjinë më të përshtatshme në varësi të nevojave tuaja, prejardhjes teknike dhe pritjeve. Shtë shumë e rëndësishme të vendosni qëllime të qarta dhe të përcaktoni llojin e faqes së internetit para se të zhyteni thellë në procesin e krijimit. Për më tepër, duhet të kuptoni qartë aftësitë tuaja që të mos keni kurrizin tuaj në mur.

Fillestarët duhet të zgjedhin për ndërtuesit e faqeve në internet me një paketë e plotë e karakteristikave në një platformë. Teknologji të tilla për ndërtimin e uebit kanë gjithçka që ju nevojitet për t’u marrë me sitin e çdo lloji dhe kurbë zero të të mësuarit. Një përdorues pak më i avancuar do të vlerësonte lirinë e personalizimit të dhënë nga CMS e çiftuar me pritjen e besuar. Programuesit dhe koduesit me përvojë do të vlerësonin aftësinë për të hartuar secilën karakteristikë më vete.

Farëdo që të zgjidhni, filloni me një konferencë, krahasoni dhe kundërshtoni metodologji të ndryshme dhe vendosni për atë më të besuar dhe me reputacion për të siguruar stabilitetin dhe suksesin e projektit.

Krijoni një faqe në internet falas

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map