Si të krijoni një faqe interneti fotografike falas

Si të krijoni një faqe interneti fotografike falas


Pra, ju krenoheni me aftësi të mahnitshme të kamerës dhe aftësinë për t’u përqëndruar në detaje. Për fat të keq, nuk ka përdorim të tyre nëse nuk jeni në gjendje të shfaqni talentin tuaj në Internet. Për këtë arsye, mënyra e vetme për të njohur është të krijoni një faqe interneti fotografike falas në rast të financave të ngushta. Marrja e punës tuaj në mediat sociale është e mirë, por jo e mjaftueshme.

Një përfaqësim i fortë në internet është i nevojshëm jo vetëm për të nxjerrë në pah veprat tuaja më të mira, por edhe për të tërhequr vëmendjen e klientëve ose kolegëve të mundshëm për t’u bashkuar. Lajmi i mirë këtu është se ndërtimi i një faqe të re nga e para mund t’ju ​​zgjasë disa orë duke pasur parasysh që tashmë keni përgatitur përmbajtje dhe fotografi përkatëse për të paraqitur.

Pse të përdorni Wix për të krijuar një faqe interneti fotografi?

Ndërtues i faqes në internet

Wix – është një mjet i përsosur për të ndërtuar sa më shumë faqe në internet që dëshironi me kosto zero. Ajo ofron një paketë me kosto zero me lehtësira të mjaftueshme për të filluar me një uebfaqe të thjeshtë dhe për të lidhur domainin tuaj. Softueri krenohet me një veçori të pasur të vendosur përveç një procesi të thjeshtë redaktimi.

Arsyet kryesore për të përdorur Wix për një faqe interneti fotografike janë si më poshtë:

 • Modelet e gatshme – nuk keni nevojë të krijoni një uebfaqe të re nga e para. Thjesht zgjidhni ndonjë nga paraqitjet e përgjegjshme në dispozicion nga lista. Zgjidhni një kategori që ju nevojitet (Wix ka edhe tema fotografike), shtoni tekste, informacione kontakti, mostra fotografish, dëshmi dhe shkoni drejtpërdrejtë në minuta. Ju do të merrni një faqe interneti miqësore me celular dhe elegant falas.
 • Galeritë mahnitëse – Wix ofron Vegël pro Galerisë për të krijuar lista të mahnitshme të fotografive dhe imazheve. Ju jeni të lirë të zgjidhni formatin e nevojshëm nëse do të jetë një rrjet Instagram ose një rrëshqitës me gjerësi të plotë. Për më tepër, tipari vjen me mbrojtje shtesë për të parandaluar shkarkimet e punëve tuaja nga palë të treta.
 • Wix Marketplace – përdoruesit mund të zgjedhin ndonjë widget nga tregu. Ju mund të integroni analitikë, të vendosni kalendarët e ngjarjeve, të integroni shërbimet e prenotimit, të integroni Live Chat dhe format e kontaktit, dhe më shumë. Sistemi jep liri totale për sa i përket integrimit të shërbimeve të palëve të treta.
 • Rezervime me Wix – një aplikacion me porosi Wix për të menaxhuar ngjarje, punëtori, takime, konferenca, etj. Aplikacioni e bën të lehtë organizimin e klasave në grup, dërgimin e njoftimeve dhe kujtesave për pjesëmarrësit, si dhe krijimin e një mjedisi të veçantë logimi për anëtarët e grupit, dhe më shumë.
 • Tipar i Blogimit – krijoni një blog me porosi vetëm me një klikim nga pulti. Ndani artikuj interesantë dhe përvojë pune, drejtoni trafikun në faqen tuaj të internetit, optimizoni dhe promovoni përmbajtjen tuaj për ta bërë uebsajtin më tërheqës për motorët e kërkimit.

Siç mund ta shihni, Wix ju lejon të trajtoni çdo detyrë kur lidhni një faqe fotografi nga e para. Ju mund të dëshironi të provoni disa platforma të orientuara drejt portofolit si Portofoli Adobe. Sidoqoftë, ata kërkojnë dizajnim të thellë dhe aftësi teknike. Procesi i ndërtimit mund të zgjasë orë dhe ditë duke mos përmendur që do të keni nevojë gjithashtu të blini një pritje dhe të regjistroni një emër domain.

Provoni Wix falas

Tani, le të shohim më nga afër vetë procesin e ndërtimit.

Si të krijoni një faqe interneti për fotografi falas duke përdorur Wix

Ndiqni këtë udhëzues hap pas hapi për të rregulluar dhe vendosur projektin brenda disa minutash. Mos harroni të keni përmbajtje dhe imazhe të shkruara të gatshme për të ngarkuar nga ana juaj.

Hapi 1. Regjistrimi në

Faza e parë është regjistrimi. Përndryshe, nuk do të jeni në gjendje të shfrytëzoni të gjitha tiparet Wix. Sistemi ofron disa mënyra për të filluar. E para duket e ngjashme me regjistrimin tradicional me email dhe fjalëkalim që kërkohet të regjistroheni. Mënyra e dytë është të përdorni ndonjë nga llogaritë ekzistuese të Google ose Facebook. Sistemi nuk kërkon verifikim të menjëhershëm. Kështu që, ju mund të kurseni kohë dhe të vazhdoni më tej.

Ndërtues i faqes në internet - regjistrohu

Hapi 2. Gjeni një model

Siç kemi përmendur edhe më parë, Wix ka një kategori të veçantë për portofolet dhe vendet e fotografisë. Ju mund të zgjidhni atë të ofruar nga platforma ose të krijoni një faqe interneti të një tuaj nga e para duke përdorur faqen e zbrazët. Opsioni i dytë është pak më shumë kohë, pasi do t’ju duhet të shtoni çdo bllok vetë, në vend që të merrni një plan urbanistik të gatshëm për të shtuar përmbajtje dhe të shkoni live.

Modelet e Wix fotografisë

Hapi 3. Ndryshoni përmbajtjen

Redaktori është super i lehtë. Ajo vjen me funksionalitetin tërheqës dhe rënie, që do të thotë që ju mund të kopjoni dhe ngjisni testin në seksionet në faqe. Sistemi ju lejon të redaktoni cilësimet fillestare të SEO, titujt e faqeve fillestare dhe përshkrimet, etiketat meta për faqe të tjera. Procesi nuk kërkon aftësi të posaçme ndërsa shtimi i imazheve në galeri kërkon fotografi të ruajtjes në zonën e fotografive.

Redaktori i faqes së fotografisë

Hapi 4. Shtoni pajisje shtesë

Nëse ndërtoni një sit të ri nga boshatisja, do t’ju duhet të shtoni widget si galeri ose forma kontakti me dorë. Nëse vendosni një plan urbanistik të gatshëm ose Wix ADI, ju do të keni të gjitha tiparet e nevojshme të integruara tashmë. Sidoqoftë, ju keni ende një shans të lidhni shërbime të tjera në rast nevoje, si dhe të ndryshoni paraqitjen në çdo kohë.

Aplikacione fotografike të Wix

Hapi 5. Lidheni Domain dhe Publikoni

Nëse keni një domen të regjistruar, ju duhet ta lidhni atë vetëm duke përdorur cilësimet e përgjithshme të faqes së internetit në pult. Mos harroni të shikoni faqen tuaj me një modalizim paraprak (ai nxjerr në pah versionet e desktopit dhe të celularit), bëni ndryshimet përfundimtare dhe shtypni butonin “publiko”.

Ju lutemi vini re se nëse keni nevojë për një funksionalitet shtesë, karakteristika të e-commerce, bandë të pakufizuar të bandës ose shtesa të tjera, do t’ju duhet të paguani për ndonjë nga planet premium Wix, pasi një paketë falas është paksa e kufizuar përsa i përket lehtësive. Wix Combo duket më shumë se sa kushton 13 dollarë në muaj. Tashmë përfshin një domen falas për 1 vit përveç pajisjeve, shablloneve dhe opsioneve të tjera falas.

Karakteristikat Thelbësore të Fotografisë në Uebfaqe

Karakteristika e caktuar do të varet nga mënyra se si dëshironi të përdorni faqen tuaj. A është një portofol për të treguar disa nga veprat tuaja më të mira? Apo doni të shisni fotografi në internet? A jeni një individ apo përfaqësoni një studio fotografike? A do të jetë një portofol me një faqe ose një faqe në internet me disa faqe?

Le të themi, ju jeni një individ i etur për të bërë një prani të mirë në internet dhe të ndani disa nga fotot më të mira për të rrëmbyer vëmendjen e audiencës së synuar dhe për të gjetur klientë të rinj. Një situatë tipike për përkthyes të pavarur dhe artistë të pavarur. Në këtë rast, ju mund të duhet të keni elementët e mëposhtëm në vend:

Seksioni në faqen e internetit ose Rreth meje

Krijimi i një faqeje të veçantë është një ide e mirë në vend që të vendosni të gjitha blloqet dhe elementet në faqen e vetme. Do të rezultojë në një navigim më të shpejtë dhe më të thjeshtë për klientët tuaj pa pasur nevojë të lëvizni poshtë tek seksioni që ata kërkojnë.

Homapage në uebfaqen e fotografisë

Faqe Hyrëse është një shans i mirë për të prezantuar veten si një profesionist të dëshmuar. Për më tepër, ajo mund të japë një rritje të faqes tuaj në aspektin e optimizmit të SEO. Motorët e kërkimit kërkojnë përmbajtje tekstuale për të identifikuar se kush jeni. Për më tepër, do të keni mundësi të prezantoni sa më shumë informacione për veten tuaj.

Portofoli ose Galeria

Kjo pjesë është thelbi i faqes tuaj të ardhshme të fotografisë. Konsumatorët kryesisht do të vizitojnë këtë bllok për të zbuluar disa nga veprat dhe imazhet më mahnitëse për të vlerësuar nivelin e kualifikimit tuaj. Opsionet janë të pafundme. A do të jetë një galeri dinamike apo statusi, një rrëshqitës me gjerësi të plotë apo ndonjë gjë tjetër?

Fotografi Wix

Ideja nuk është vetëm për të tërhequr vëmendjen, por për ta bërë të thjeshtë që vizitori të shfletojë fotografitë tuaja. Ju mund t’i renditni ato sipas kategorive, për shembull, peizazhe, imazhe urbane, portrete, etj. Sigurohuni që një platformë që ju zgjidhni ofron disa opsione.

Dëshmi

Përderisa me siguri kërkoni një mënyrë për të fituar disa komisione gjithashtu, kjo pjesë bën të mundur shfaqjen e vlerësimeve dhe përshtypjeve të klientëve pas punës me ju. Përfshini disa nga veprat më të mira që keni bërë për klientët tuaj të mëparshëm, tregoni rekomandimet e tyre, shfrytëzoni përvojën e tyre të mëparshme për ta bërë që faqja e internetit dhe shërbimet tuaja të duken më të besueshme.

Wix Testimonials

Informacioni i kontaktit

Një tipar i domosdoshëm për çdo faqe interneti fotografike. Ajo vjen si mënyra e vetme që klientët të arrijnë nga ju që në fillim. Nuk është e nevojshme të zbatohen aplikacione të komplikuara prenotimesh që shpesh paguhen. Ju mund të përfshini disa informacione bazë si:

 • Email.
 • Numri i telefonit.
 • Lidhje në llogaritë tuaja personale personale.

Vetëm sigurohuni që nuk e lini kurrë atë pjesë bosh.

Butona sociale

Një tipar tjetër jetësor veçanërisht për fotografët. Me shumë përmbajtje në media, ju jeni në gjendje të shfrytëzoni sa më shumë integrimin e mediave sociale duke i lënë vizitorët të ndajnë disa nga veprat tuaja që u pëlqejnë. Fotografitë dhe imazhet janë ende forca lëvizëse kur bëhet fjalë për platformat sociale. Merrni vëmendjen e komunitetit në internet dhe krijoni një ushtri ndjekësish.

Karakteristika shtesë për të kërkuar në një faqe interneti fotografike

Shtimi i disa shtesave nuk është i detyrueshëm, megjithëse ato mund të vijnë në dispozicion kur ju duhet të promovoni faqen tuaj. Në të njëjtën kohë, ju mund të dëshironi të shisni veprat tuaja në një pikë të karrierës suaj. Kjo është ajo ku ju mund të keni nevojë edhe për funksionalitet shtesë.

Këtu mund të shikoni:

 • Një tipar Blogging – një mënyrë e shkëlqyeshme për të promovuar përmbajtjen tuaj dhe ta bëni faqen në internet më miqësore ndaj SO. Si profesionist, ju mund të ndani përvojën tuaj ose përvojën tuaj, disa këshilla të dobishme për fillestarët, etj.
 • Karakteristikat e e-Tregtisë – lidhni mënyrat e pagesës, krijoni faqe produktesh për imazhet tuaja dhe shtoni butona “bleni” për të ngjeshur transaksionin automatikisht. Karakteristika nuk është falas në të gjitha platformat e ndërtimit të faqes në internet. Nëse keni nevojë për të, nuk do të keni mundësi të krijoni një faqe interneti fotografike falas.

Në fund të fundit

Ende pyesni veten se si të krijoni një faqe interneti fotografike? Wix është përgjigjja e kësaj pyetje. Një ndërtues fleksibël i faqes në internet jep zgjidhje me kosto efektive dhe të shpejtë për të krijuar një sit të ri pa aftësi të veçanta. Përdoruesit gjithashtu do të marrin mjete për të tregtuar dhe promovuar faqet e internetit të tyre, si dhe do të rrëmbejnë vëmendjen e audiencës me foto, imazhe dhe vepra të mëparshme të përfaqësuara më mahnitëse.

Krijoni një faqe në internet falas

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map