Si ta krijoni një faqe në internet dhe ta presni atë?

Mund ta imagjinoni një botë ku krijimi dhe pritja e një faqe në internet është një copë tortë? Platforma e ndërtimit të faqes në internet sjell në jetë këtë ide të thjeshtë. Edhe pse World Wide Web mund të fshehë disa pengesa për blogerët, kompanitë, pavarësit e pavarur dhe pronarët e faqeve të tjera, programi modern i ndërtimit të internetit ka për qëllim të lehtësojë procesin e krijimit, botimit dhe vazhdimit të drejtpërdrejtë.


Ndërtuesit e faqes në internet e kanë shndërruar rrjetën globale në një mjedis më demokratik, pavarësisht nëse dëshironi të krijoni një profesionist portofol, blog, sit i korporatave ose dyqan dixhital. E tëra që ju duhet është të zgjidhni një platformë që plotëson pritjet tuaja kur bëhet fjalë për çmimet, besueshmërinë, gjerësinë e brezit dhe aspekte të tjera të rëndësishme. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë të gjitha hapat dhe çështjet që lidhen me ndërtimin dhe mbajtjen e një faqe në internet duke përdorur mjetet kryesore të ndërtimit të faqes në internet.

Si të gjeni një faqe interneti të gatshëm për të pritur?

Procesi origjinal i mbajtjes së një faqe në internet kërkon disa hapa thelbësorë. Përveç krijimit të një faqe në internet, duhet të regjistroni një emër unik domaini. Atëherë duhet të gjesh një ofrues të besueshëm të pritjes me një plan dhe çmime që plotësojnë kërkesën tuaj. Faza e fundit është të lidhni emrin e domain dhe ta merrni atë në pritjen tuaj.

Pa ndërtuesit e faqeve në internet, ju është dashur të trajtoni të gjitha ato hapa veç e veç. Do të thotë orë pa fund për të kërkuar një kompani pritëse të besueshme. Për më tepër, disa fillestarë do të përballen me vendosjen e një faqe në internet në një pritje të re. Kërkon disa aftësi dhe njohuri. Ndërtuesit e faqeve në internet vijnë si një zgjidhje gjithëpërfshirëse. Ata ju lejojnë:

  • Ndërtoni një Uebfaqe nga Gërvishtja – një ndërfaqe e thjeshtë dhe tipari drag-n-drop e bëjnë të lehtë krijimin e një siti të ri brenda dy orësh;
  • Lidhni një Emër Domain – shumica e ndërtuesve të uebfaqeve përfshijnë emra falas të nivelit të tretë të domain në planin e tyre. Një zgjidhje e përkohshme në rast se nuk keni një domain të regjistruar të vetin;
  • Publikoni dhe Pritini faqen tuaj të internetit – pasi të keni mbaruar me hartimin e faqes tuaj, ju mund ta publikoni atë vetëm me një klik. Platforma siguroi një pritje falas, si dhe mirëmbajtje dhe mbështetje të saj.

Si rezultat, nuk ka nevojë të merret me mirëmbajtjen. Nuk ka nevojë të shfletoni në rrjetë në kërkim të kompanive pritëse në internet. Ju merrni të gjitha shërbimet dhe mjetet në një vend. Kursen kohë dhe para.

Lexoni gjithashtu:
Si të krijoni një faqe në internet pa një host

Ndërtuesit më të mirë të faqes në internet për të pritur një faqe në internet

Ndërtuesit e faqeve në internet vijnë si një zgjidhje përfundimtare për fillestarët. E tëra që ju duhet është të zgjidhni një platformë të duhur që plotëson kërkesat tuaja. Ne kemi shqyrtuar mjaft oferta në internet dhe renditëm dy mjetet më të mira. Le të bëjmë një vështrim më të afërt në tiparet e tyre të pritjes.

Wix – Ndërtues i faqes në internet me një Hosting Falas të Uebfaqeve

Faqja e Wix shtëpi

Wix u jep përdoruesve të vet objektet e saj të mbajtjes në internet. Ndërtuesi i faqes në internet funksionon në shfletuesin tuaj. Për këtë arsye, nuk keni nevojë të shkarkoni ose instaloni softuer shtesë. Thjesht regjistrohu, harto faqen tënde të internetit dhe shko të jetosh me të. Platforma ka një plan të lirë që përfshin 500 MB ruajtje përveç 1 GB të bandwidth. Uebfaqja juaj do të funksionojë me një emër domain niveli të tretë Wix në rast se nuk keni një të tillë.

Wix - Redaktor i sitit

Problemi mund të zgjidhet me ndonjë nga planet e paguara Wix. Ato sigurojnë një domen falas për një vit me zgjatje të mëtejshme të paguar. Mimi është fiks për të gjitha planet pavarësisht planit që ju zgjidhni. Pafund, planet e E-Commerce dhe VIP ofrojnë një bandë të pakufizuar dhe ruajtje nga 10 deri në 20 GB. Duket e shkëlqyeshme për faqet me një strukturë komplekse dhe shumë skedarë që do të shkarkohen në të ardhmen. Një plan i Combo duket si një zgjidhje fleksibël për ata që nuk kërkojnë ruajtje të madhe dhe gjerësi bandë (përkatësisht 2 dhe 3GB).

Provoni tani Wix

uKit – Ndërtues i Uebfaqeve të Biznesit me Hapësirë ​​të Pafund Disku

faqja fillestare eKit

Një hapësirë ​​e pakufizuar e ruajtjes është ndoshta përparësia kryesore e UKit kur bëhet fjalë për mbajtjen e një faqe në internet. Secili plan ofron një numër të pakufizuar faqesh, ruajtje dhe gjerësi bande. Për më tepër, platforma përmban një algoritëm specifik që automatikisht optimizon skedarët e mediave të përdoruesit si fotot dhe imazhet.

Redaktori uKit

Ky funksion rezulton në shpejtësinë e ngarkimit më të shpejtë dhe performancën më të butë të faqes në internet pa prishjen e performancës së faqes në internet ndërsa karakteristikat e përgjithshme dhe cilësimet mbeten të njëjta. Një shpejtësi më e mirë e ngarkimit mund të ketë një ndikim pozitiv në faktorët e rangimit të motorit të kërkimit.

Për më tepër, uKit ka një veçori fituese të çmimeve që lejon që pronarët e faqeve të përmirësojnë përvojën në celular. Tani mund të kontrolloni se si duket faqja juaj e internetit në smartphone dhe tablet. Ju mund të redaktoni pamjen e saj të lëvizshme, të hiqni ose fshihni blloqe të panevojshme, të ndryshoni sfondin dhe më shumë për një përfaqësim të jashtëzakonshëm celular.

Provoni tani

Si mund të pres një faqe në internet që kam bërë?

Më në fund, ju jeni bërë me hartimin e faqes në internet. Isshtë koha që ju ta publikoni për t’i lënë njerëzit të shohin në internet. Kjo është ajo ku ju duhet të zgjidhni një plan të duhur me lehtësira të përshtatshme pritëse. Zgjedhja do të varet më së shumti nga lloji i faqes në internet që keni, kompleksiteti i tij, tiparet, struktura dhe numri i skedarëve që do të shkarkoni..

Për shembull, faqet e internetit të e-commerce kërkojnë funksionalitet më fleksibël ndërsa blogerët janë më të përqendruar në përmbajtje dhe skedarë mediatikë. Për këtë arsye, merrni parasysh hapat e mëposhtëm për të pritur një faqe në internet që keni bërë:

  1. Përcaktoni llojin e faqes në internet të ketë një vizion të qartë të funksionalitetit të tij në të ardhmen. Kjo do t’ju lejojë të vendosni për hapësirën e nevojshme të ruajtjes dhe gjerësinë e bandës. Blogjet dhe portofolet nuk kërkojnë lehtësira masive të pritjes. Do të thotë që vështirë se do t’ju duhet një plan premium me një depozitë të pakufizuar, përveç nëse jeni gati të publikoni një sit më kompleks.
  2. Kuptoni burimet që ju nevojiten. Imagjinoni që po drejtoni një dyqan dixhital. Ju ndoshta do të dëshironit të keni disa karakteristika shtesë të përfshira në planin tuaj si mjetet e tregtisë elektronike, llogaritë e postës elektronike dhe bandën e pakufizuar për një shpejtësi më të shpejtë të shkarkimit në internet. Si rregull, të gjitha ato tipare përfshihen në një plan të veçantë E-commerce ose VIP.
  3. Siguria dhe mbështetja. Disa platforma ofrojnë mbështetje individuale të klientit kur bëhet fjalë për planet VIP. Nga ana tjetër, ndërtuesit e faqeve në internet janë shumë të lehta për t’u përdorur nëse faqja juaj nuk përmban një strukturë të ndërlikuar. Nga ana tjetër, gjykimet dhe planet falas do t’ju bëjnë të kuptoni nëse mund ta trajtoni procesin e ndërtimit apo jo.
  4. Dreamndërro e madhe. Për dallim nga ofruesit tradicional të pritjes, krijuesit e faqeve të internetit rezervojnë hapësirë ​​të mjaftueshme për rritjen e faqes në internet. Ata nuk janë të përqendruar vetëm në pritjen e përbashkët dhe ofrojnë mundësi kompjuterike fleksibël jashtë kutisë.

Si do të duket Uebfaqja ime në Web?

Ndërtuesit e faqeve në internet duket se janë një instrument kursimi për fillestarët. Ju nuk keni nevojë të kërkoni për një emër domain të pakualifikuar dhe ta lidhni atë me faqen tuaj. Platformat e ndërtimit të uebit ofrojnë një emër domain falas me 3 nivele nëse nuk keni tuajën. Por kjo është një zgjidhje e përkohshme.

Nga ana tjetër, ju me siguri dëshironi që faqja juaj të duket më profesionale dhe e besueshme, a nuk jeni ju? Sidomos kur bëhet fjalë për faqet e kompanisë. Dyqanet dixhitale dhe portofolet profesionale.

Per kete arsye, zgjedhja për një SLD (domain i nivelit të dytë) duket si një ide më e mirë. Kjo do t’ju lejojë të ndërtoni një reputacion më të mirë për faqen e internetit dhe të dalloheni nga faqet njëditore të gjumit që specializohen kryesisht në spamming dhe mashtrime. Një SLD do të krijojë një përfaqësim të mirë dhe pamjen e faqes në rrjetin global. Për më tepër, ju mund të lidheni me uebfaqen tuaj aktuale në çdo kohë.

Lexoni gjithashtu:
Si të krijoni një faqe në internet me emrin e domain

Vija e poshtme

Ndërtuesit e faqeve në internet janë sigurisht një rrugë më e lehtë për të krijuar një sit nga e para dhe për ta pritur atë. Ata ju pengojnë të humbni orë në kërkim të një ofruesi të besueshëm të pritjes. Ju nuk keni nevojë të shpenzoni para shtesë për një emër domaini edhe pse mund të dëshironi të përdorni TLD në të ardhmen për një përfaqësim më të mirë të faqes në internet.

Përdoruesit mund të zgjedhin nga karakteristikat e ndryshme, si dhe gjerësinë e bandës dhe hapësirën e ruajtjes, në varësi të nevojave të tyre në internet. Ata nuk kanë nevojë të merren me mirëmbajtjen dhe mbështetjen e pritjes. Ndërtuesit e faqeve në internet duket se janë një zgjidhje gjithëpërfshirëse për të jetuar drejtpërdrejt me një klik të një butoni.

Filloni faqen tuaj të internetit

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me