Si ta bëni faqen tuaj të internetit pa një host

Si ta bëni faqen tuaj të internetit pa një host

Zgjedhja e një hosti është një sfidë për çdo përdorues të Internetit, të cilit i mungon përvoja dhe njohuria në vend. Newbies nuk kanë zgjidhje tjetër, por të mbështeten në reklama, këshilla të forumit, thashethemet dhe burime të tjera informacioni, të cilat shpesh nuk ia vlen të besosh.

Shtë e pamundur të krijoni një faqe në internet pa pritur, por mund të thjeshtoni zgjedhjen e saj duke zgjedhur një prej tyre ndërtuesit më të njohur të faqeve të internetit. Këto platforma ofrojnë një spektër të pasur të shërbimeve, të cilat përfshijnë sisteme të menaxhimit të përmbajtjes, pritës dhe redaktorë vizualë që bëjnë të mundur krijimin e faqeve të internetit shpejt dhe me efikasitet.

Përdorimi i ndërtuesve të faqes në internet

Më herët, nëse keni nevojë për një uebfaqe, duhet të keni qenë të aftë në kodimin, masterizimin e faqeve në internet, vendosjen e pritjes dhe shumë gjëra të tjera teknike. Për shembull, nëse ndërtoni një uebfaqe duke përdorur CMS, korniza ose shërbime të tjera të ngjashme, do të rrezikoni të përballeni me disa nuanca që mund të rezultojnë në probleme serioze në rast se ju mungon përvoja. Disa nga këto probleme përfshijnë:

 • Zgjedhja e pritje e lirë, e cila i plotëson nevojat e ngrohtë bashkëkohore. Në varësi të CMS, këto kërkesa mund të ndryshojnë, kështu që, duhet të merrni parasysh këtë faktor gjithashtu.
 • Duke ngarkuar skedarët e faqes në internet te pritësi, i cili duhet të bëhet vetë.
 • Procedura e regjistrimit dhe marrja e një emri domaini për një faqe në internet.

Këto detyra janë mjaft të thjeshta, por vetëm kur e dini se si t’i përballoni ato siç duhet. Mbështetja teknike nuk përqendrohet në këto çështje dhe nuk do t’ju ndihmojë derisa të përballeni me probleme më serioze. E vetmja zgjidhje në dispozicion është të përdorni manualet, të cilat shpejt bëhen të vjetruara për shkak të ndryshimit të bordit të administratorit pritës.

Ndërtuesit e faqeve në internet janë shumë më të thjeshtë dhe miqësor në këtë rast. Ju nuk duhet të zgjidhni pritjen dhe ngarkimin e skedarëve të uebfaqes, ndërsa procedura e bashkëngjitjes së një emri domaini është shumë e thjeshtë dhe e padenjë. Ajo që duhet të bëni për të krijuar një faqe në internet është të regjistroheni në platformë, të zgjidhni një shabllon dhe të filloni të personalizoni dizajnin e faqes tuaj, duke e mbushur atë me përmbajtje. Si rezultat, ju merrni një shans për të krijuar një faqe interneti tërheqëse dhe funksionale pa humbur kohën tuaj kur zgjidhni hostimin dhe ngarkimin e skedarëve të faqes tuaj.

Lexoni gjithashtu rreth ndërtuesit më të lehtë të faqes në internet.

Ju nuk duhet të kujdeseni për ngarkimin e sigurt dhe në kohë të sistemit. Këto nuanca trajtohen nga pronarët e platformës. Mbështetja teknike është e gatshme t’i përgjigjet secilës pyetje dhe të trajtojë edhe probleme të vogla. Për të vërtetuar faktin, le t’i hedhim një vështrim dy krijuesve të faqeve të internetit që janë më të përshtatshmet për webmasterët pa përvojë.

Wix

Ndërtues i faqes në internet

Wix – është një platformë e ndryshme për ndërtimin e faqeve të internetit që ka evoluar shumë me kalimin e viteve. Ajo është shndërruar në një platformë përfundimtare me teknologji të përmirësuar dhe risi që i lejojnë newbies të bëjnë faqet e internetit të zerojnë fjalë për fjalë në pak minuta. Seti i pasuruar me karakteristika bën të mundur krijimin e ndonjë forme të llojit të faqeve në internet, blogje të vogla, portofolet profesionale, faqet e internetit të biznesit të vogël ose projektet e e-tregtisë. Këtu janë disa çështje thelbësore që e lënë Wix të dalë nga konkurrentët kryesorë në ndërtesën e ngrohtë të internetit.

 • Ndërtues i faqes në internet të bazuar në AI – Wix ka prezantuar uniken e saj Teknologji e bazuar në AI që në të vërtetë merret me procesin e ndërtimit për ju. I njohur si Wix ADI, sistemi bën gjithë punën. Një përdorues duhet vetëm t’i përgjigjet disa pyetjeve bazë që tregojnë llojin e internetit, vendndodhjen dhe disa detaje të tjera. Sistemi do të përpunojë të dhënat e marra dhe të ofrojë disa paraqitje të faqeve të gatshme.
 • Redaktor i thjeshtë – nëse akoma dëshironi të krijoni një uebfaqe të vetin tuaj, i cili përmban një dizajn dhe stil unik, Redaktori Wix lehtëson krijimin e faqeve me porosi, redaktimin e blloqeve, menaxhimin e seksioneve të internetit dhe elementeve me ndihmën e një redaktuesi intuitiv tërheqës dhe rënie. Zgjidhni një bllok që ju nevojitet dhe rri pezull tek faqja juaj. Redaktoni tekste me porosi, shtoni galeritë ose skedarët mediatikë me një klik.
 • Koleksion i Veçantë i Widget – Uebfaqet me bazë Wix janë lehtësisht të personalizueshme dhe fleksibël falë një përzgjedhjeje të pafundme të shtesave dhe aplikacioneve që janë të lira për të hyrë menjëherë nga Tregu Wix App. Zgjidhni nga galeritë e imazheve profesionale për një portofol mahnitës, integroni mjete analitike për të ndjekur trafikun, ndërtoni forma të kontaktit me porosi, shtoni kalendarët e ngjarjeve dhe widget, etj.
 • Tregëtia elektronike dhe SEO – Wix faqet e internetit janë miqësore me SEO falë parametrave të zgjeruar që ju lejojnë të redaktoni etiketat meta, URL-të ose postimet paraprake. Për më tepër, platforma ofron zakonin e saj Strategjitë SEO të krijuara me dorë i disponueshëm me Wizard-in e automatizuar të sistemit. Vendosja e një dyqani dixhital nuk ka qenë kurrë më e lehtë. Disa plane vijnë me funksionalitet të zgjeruar të tregtisë elektronike, duke lejuar përdoruesit të menaxhojnë produktet, të ndjekin shitjet, të nxisin fushatat e marketingut dhe promovimit, të integrojnë shërbimet e taksave dhe të transportit, etj..
 • Menaxhimi i faqes në internet – platforma ka zhvilluar aplikacionin e saj celular të disponueshëm për të dy iOS dhe android. Ju merrni qasje të plotë në të gjitha tiparet Wix menjëherë nga smartphone tuaj me një shans për të menaxhuar ose modifikuar faqen tuaj në lëvizje.
 • Modele miqësore me celularin – Wix aktualisht ofron më shumë se 550 modele të ndryshme të renditura sipas kategorive. Ato përfshijnë portofolet, vendet e biznesit të vogël, dyqanet e vogla dixhitale dhe më shumë. Disa prej tyre vijnë me pajisje shtesë të integruar dhe aplikacione që mund t’ju duhen. Të gjitha temat janë të lehta për tu modifikuar, azhurnuar, ndryshuar ose rregulluar.

Lexoni gjithashtu: Shqyrtim i shkurtër.

Platforma ka një version falas edhe pse mund të funksionojë vetëm për fillimin e blogjeve të vegjël. Të zgjedhësh një plan Wix falas është një ide e keqe për ata që mund të të kërkojë një zgjatje të mëtejshme dhe rritje të biznesit. Plani i kombinuar është një ide e mirë për një fillim që kushton $ 8,50 / muaj. Ju merrni akses të plotë në të gjitha tiparet fillestare, përfshirë modele falas, SSL, widget dhe një bandë të mjaftueshme për të filluar një faqe interneti të qëndrueshme të biznesit. Mezi dëshironi të filloni dyqanin tuaj dixhital? Plani i tregtisë elektronike do të funksionojë mirë. Kushton 16,50 dollarë në muaj.

Provoni tani Wix

uKit

uKit

uKit – është një nga ndërtuesit e internetit më të lirë që vjen me një ndërfaqe të thjeshtë. Shtë e përkryer për newbies dhe jo-teknikë që kurrë nuk janë marrë me procesin e ndërtimit të faqes në internet më parë. Në të njëjtën kohë, është mjaft fleksibël për të krijuar faqe të llojeve të ndryshme. uKit është basti më i mirë për portofolet profesionale dhe goditëse, one-faqe ose faqet e biznesit të vogël. Përveç kësaj, ajo ofron disa aftësi bazë të tregtisë elektronike për të filluar një dyqan të thjeshtë në internet.

 • Dizajn të përgjegjshëm – uKit ndjek tendencat më të fundit në internet dhe prezanton koleksionin e tij të modeleve të përgjigjes së lëvizshme. Ata funksionojnë mirë në pajisje të ndryshme mobile pavarësisht nga madhësia e ekranit ose OS. Platforma gjithashtu ka një mënyrë paraprake të lëvizshme për të modifikuar ose kontrolluar mënyrën si duket në faqen e internetit në lloje të ndryshme të pajisjeve mobile para se të publikoni.
 • Përzgjedhje e gjerë e temave – përdoruesit mund të zgjedhin nga 370 modele të ndryshme që lidhen me kategori të ndryshme. Ato variojnë nga faqet e vogla të uljes dhe faqet me një faqe tek dyqanet e thjeshta dixhitale. Të gjitha shabllonët vijnë me pajisje shtesë dhe shtesë. Sidoqoftë, mund të shtoni të reja të disponueshme në koleksionin e aplikacioneve uKit.
 • eCommerce – megjithëse uKit vështirë se mund të konkurrojë Platformat e orientuara nga e-tregtia për sa i përket fleksibilitetit, ai ende ofron disa mundësi themelore për të filluar një dyqan të vogël dixhital. Ato përfshijnë mjete për të menaxhuar produkte dhe karroca, të personalizoni faqet e arka, të integroni opsionet e pagesës, etj. Platforma mundëson një integrim të thjeshtë CRM për të shfrytëzuar shumicën e dyqanit tuaj online, për të ndjekur shitjet dhe klientët, për të monitoruar të ardhurat nga pulti juaj.
 • SEO – përdoruesit mund të modifikojnë vetëm cilësimet themelore të SEO si titujt dhe përshkrimin. Ju gjithashtu mund të tregoni një fjalë kyçe të përqëndrimit për gradat më të mira të SEO.

Lexoni gjithashtu: rishikim uKit.

Për t’u zhvendosur me një faqe të thjeshtë biznesi të vogël ose me një portofol, plani i Premium uKit është i mjaftueshëm. Do t’ju kushtojë vetëm 4 dollarë në muaj për faqe të pakufizuara dhe mbështetje 24/7 të klientit. Nëse doni të lansoni një dyqan dixhital, mund të filloni me një Plan Shop që kushton 9.60 dollarë në muaj me një seri të eCommerce dhe veçoritë e marketingut në pako.

Provoni tani

Vija e poshtme

Përfitimet e të dy krijuesve të uebfaqeve janë të qarta. Ata bëjnë të mundur që të harxhojnë sasinë minimale të kohës për të zhvilluar një projekt dhe për të marrë një rezultat të shkëlqyeshëm. Demerits janë gjithashtu të dukshme: krijuesve të faqeve të internetit u mungon funksionaliteti. Ka mjaft veçori për të krijuar një faqe të vogël, por nëse synoni të krijoni një portal të madh ose një treg, do të përballeni me mungesën e mjeteve për ta bërë vizionin tuaj në realitet.

Wix dhe uKit janë zgjidhje të shkëlqyera për të faqet e internetit të biznesit të vogël, faqet e internetit të promove dhe dyqanet e vogla në internet. Uebfaqet e krijuara me uKit kanë një pamje biznesi. Shtë e pamundur të prishësh modelin e tyre, sepse redaktori vizual kufizon sasinë mbizotëruese të veprimeve.

Wix ofron më shumë mundësi për të zhvilluar lloje të ndryshme projektesh. Në të njëjtën kohë, një liri e tillë e krijimtarisë mund të rezultojë në dizajne të faqeve në internet të pakëndshme dhe të pakëndshme. Kur zgjidhni Wix, duhet të përgatiteni të shpenzoni më shumë kohë për të ngritur faqen tuaj të internetit dhe për ta bërë atë funksionale.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me