Jak začít blog ve 3 snadných krocích

Naučte se, jak si vytvořit blog pomocí našeho jednoduchého průvodce se 3 kroky pro začátečníky používajícího WordPress, nejlepší platformu pro blogování, kterou obě společnosti důvěřují & Jednotlivci.


Jak začít blog

Už jste někdy chtěli založit svůj vlastní blog? Ať už to bude pro vaše podnikání, nebo jen osobně jako koníček, blogování je neuvěřitelně prospěšná a zábavná činnost. Stačí jen trochu technického know-how, slušné psaní a silné nasazení.

V této příručce se podíváme na vše, co potřebujete vědět, abyste mohli zahájit blog. Ukážeme vám, jakou platformu použít pro blogování, jak vytvořit blog a jak jej nastavit, abyste mohli začít psát svůj první příspěvek! Tak pojďme začít!

Co je to blog & Proč ho potřebujete

Začněme se základy. Nejprve, co je to blog? Podle Wikipedia, blog je technicky diskusní nebo informační web publikovaný na webu obsahující neformální textové zápisky ve stylu deníku („příspěvky“).

Termín pochází z pokorných začátků, když byl znám jako osobní webový deník. Stejně jako digitální deník, i zde by si jednotlivec žurnáloval o svém dni a termín webový deník byl brzy zkrácen na blog.

Obchodníci rychle viděli potenciál tohoto nového způsobu komunikace online a trend brzy vzlétl velký čas.

VĚDĚL JSI? Blogování existuje zhruba od devadesátých let a dnes jich je víc než dva miliony blogových příspěvků vychází každý den!

Existuje mnoho skvělých důvodů pro zahájení blogu, zejména pro vaše podnikání, včetně:

 • Je to skvělé pro zapojení
 • Zvyšuje provoz vyhledávače vašeho webu
 • Buduje důvěru a ukazuje vaši odbornost
 • Přitahuje zákazníky a zákazníky
 • Jedná se o dlouhodobý systém s nepřetržitými výhodami

Jak vytvořím blog?

Teď, když to víte proč měli byste založit blog, pojďme se podívat na praktičnosti jak udělat to tak.

Obtížnost vytvoření blogu

Samotné blogování je relativně snadné. Nejtěžší část je získání nastavení blogu. Toto je nejasnější a ohromující část procesu jednoduše proto, že vyžaduje trochu technického know-how.

Dobrou zprávou je, že se nebudete muset učit žádné programování! Budete se však muset trochu naučit (základy) osvědčených postupů na webu a jak používat správný software k nastavení a správě vašeho blogu. Přemýšlejte o tom, že používáte počítač poprvé. Nemusíte vědět, jak nic programovat, ale musíte se naučit, jak jej používat. Zpočátku to může mít pocit, že se topíte v přetížení informací, ale proto jsme tady, a proto jsme pro vás připravili podrobného průvodce. Vždy můžete kontaktujte nás pokud máte na cestě nějaké dotazy.

Naučte se vytvářet blog podle těchto 3 jednoduchých kroků

Abychom to usnadnili, rozdělili jsme tohoto průvodce do 3 jednoduchých kroků. Chcete-li svůj blog zprovoznit, musíte provést následující kroky:

Vyberte platformu pro blogování

Krok 1: Vyberte platformu

Vyberte si blogovací platformu, pomocí které budete stavět svůj blog.

Vyberte název domény a webhosting

Krok 2: Získejte doménu & Hosting

Zaregistrujte si doménové jméno a webhosting, aby lidé mohli vidět váš blog na webu.

Vyberte platformu pro blogování

Krok 3: Nastavení blogu

Nastavte a přizpůsobte svůj blog tak, aby vypadal a choval se tak, jak chcete.

A je to! To jsou 3 jednoduché kroky, které každý úspěšný blog vyžaduje. To se samozřejmě dá snáze říci než udělat. Takže bez dalšího povyku, pokračujme!

Jak vytvořit blog - krok jeden

Krok 1: Vyberte si platformu

Prvním krokem je vybrat platformu, se kterou chcete svůj blog provozovat. Jedná se v podstatě o software, který vám umožňuje vytvářet a spravovat váš blog bez kódování. Je to technicky známé jako Systém pro správu obsahu nebo zkráceně CMS.

CMS usnadňují práci, takže nemusíte znát žádné programování. CMS automaticky vygeneruje veškerý kód, který pro vás blog potřebuje, aby byl váš blog okamžitě vytvořen. Každý CMS má potom nějaký back-end ovládací panel, kde se můžete přihlásit ke správě svého blogu. Zde byste přidávali nové příspěvky, upravovali nebo mazali stávající a upravovali nastavení blogu.

Ovládací panel systému správy obsahu

Existuje spousta CMS, ale WordPress je zdaleka nejpopulárnější (nyní ho používá více než 28% všech webových stránek na webu) a podle našeho názoru je nejlepší volbou pro spuštění blogu. Je tak skvělé, že sami používáme WordPress!

Jak vidíte níže, tento graf z W3Techs.com ukazuje tržní podíl 30 populárních CMS – a WordPress je zdaleka nejvíce využíván.

Marketshare populárních blogovacích platforemPodíl 30 populárních systémů pro správu obsahu na trhu Zdroj obrázku

Proč používat WordPress pro svůj CMS?

Jak jsme již zmínili výše, existuje řada CMS, z nichž si můžete vybrat, ale WordPress je cesta, po které můžete jít. Aniž bychom se dostali příliš do detailů, zde je proč:

WordPress pro blogování

 • WordPress je ZDARMA – Samotný CMS je zcela zdarma a za komerční použití nikdy nemusíte platit za licenci.
 • WordPress je MOBILNÍ & FLEXIBILNÍ – WordPress se používá nejen pro blogy, ale lze jej také použít k vytváření plně funkčních webů, které budou reagovat & mobilní přátelské.
 • WordPress je POPULAR – Používá jej 28% webu! Používají ji malé i velké firmy. Velké značky jako BBC America, Bloomberg, Sony, Forbes, CNN a mnoho dalších používají WordPress.
 • WordPress se snadno používá – To může být trochu zavádějící, ale ve srovnání s jinými CMS je WordPress snadno použitelný. Nezapomeňte však, že všechny CMS mohou být pro každého začátečníka matoucí.
 • WordPress je OTEVŘENÝ ZDROJ – To znamená, že kdokoli si může prohlédnout kód používaný k vytvoření WordPressu a nahlásit chyby nebo bezpečnostní problémy své komunitě s otevřeným zdrojovým kódem, což v konečném důsledku zvyšuje jeho bezpečnost a lepší.
 • WordPress je snadné získat NÁPOVĚDA & PODPĚRA, PODPORA – Protože má tak obrovskou komunitu, existuje spousta míst, kam můžete najít pomoc. Mnoho fór a blogů průběžně publikuje tipy a triky, které vám pomohou lépe používat WordPress. A samozřejmě, WordPress sám má obrovský zdroj pomoct ti.

KTERÝ WORDPRESS? Pokud začnete dělat jakýkoli výzkum týkající se WordPress, brzy zjistíte, že existují dvě verze WordPress! Jedním z nich je WordPress.com a druhým je WordPress.org. Jedná se o dvě velmi odlišné možnosti – a v této příručce odkazujeme pouze na druhou možnost (.org). Doporučená cesta je .org. Více informací o WordPress.org vs WordPress.com najdete zde.

Nyní, když jste se rozhodli pro jakou platformu použít pro svůj blog, je čas přejít na další krok!

Jak vytvořit blog - krok dva

Krok 2: Získejte doménové jméno & Web hosting

Dalším krokem je získání doménového jména a webhostingu. Budete je potřebovat, abyste měli blog. Ale co přesně jsou?

Co je to doménové jméno?

Pravděpodobně už víte, co je to doménové jméno. Název domény je adresa vašeho webu. To je to, co lidé zadají do adresního řádku svého prohlížeče, když chtějí jít na váš web. Například název naší domény je HowToGetOnline.com. Každý web / blog potřebuje název domény, abyste mohli snadno & pohodlně navštivte.

Co je to Web Hosting?

Webhosting je služba nabízená společností, která vám poskytuje online úložný prostor pro váš blog, a v zásadě je zpřístupňuje na webu. Společnost je známá jako webový hostitel a váš blog uloží na webový server, jako je například pevný disk online. Bez něj by lidé na webu nemohli zobrazit váš blog.

RYCHLÝ RECAPT: Název domény i webhosting jsou vyžadovány pro jakýkoli web nebo blog.

Proč to WordPress potřebuje??

Verze .org WordPress (bezplatná verze, kterou jsme zmínili výše) vyžaduje, aby webhosting fungoval. Ve skutečnosti každá existující webová stránka ano, stejně jako verze WordPress .com. Verze .com jednoduše poskytuje svůj vlastní webhosting, což je důvod, proč není zdarma. Pamatujte, že WordPress je v podstatě software a je třeba jej nainstalovat na webový server, který jej může správně spustit a umožňuje uživatelům na webu jej vidět. Naštěstí téměř všichni weboví hostitelé velmi snadno instalují WordPress během několika minut.

Kde získáte doménové jméno & Web hosting?

Teď, když to víte proč potřebujete doménové jméno a webhosting, kde chápeš to?

Kde získat doménové jméno a webhosting

Název domény byste obvykle získali od společnosti, která nabízí registraci doménového jména a webhosting od společnosti, která nabízí webhostingové služby. Naštěstí dnes většina webhostingových společností nabízí registraci doménových jmen, takže můžete pohodlně získat obě ze stejného místa. Máme seznam nejlepších webhostingových společností pro WordPress, které můžete použít, ale HostGator je jedním z nejvyšších doporučených webhostingů pro blogování a toho, který budeme používat v této příručce..

KOLIK TO BUDE STÁT? Obecně platí, že můžete očekávat, že za webhosting zaplatíte přibližně 5 $ měsíčně plus 15 USD ročně za název vaší domény. Toto je základní cena za vlastní blog.

Registrace

Nákup doménového jména a webhostingu je poměrně rychlý a snadný a je nutné, pokud chcete mít profesionální blog. Pojďme velmi rychle projít registračními kroky.

Navštivte hostGator.com a začněte se svým vstupním plánem webhostingu. Spolupracovali jsme s HostGatorem, abychom získali speciální 60% slevu, pokud sledujete náš odkaz!

Kliknutím na žluté registrační tlačítko přejděte k pokladně. Tento plán bude obsahovat vše, co váš blog bude potřebovat, pokud jde o webhosting v příštích několika letech.

HostGator pro blogování

Na stránce pokladny budete muset zaregistrovat nový název domény. Zadejte název domény, kterou chcete zaregistrovat. Je důležité vybrat si dobré doménové jméno a máme k tomu užitečného průvodce, abyste si jej mohli nejdříve prohlédnout. Netřeba dodávat, že pro váš blog je důležité dobré doménové jméno.

Vyberte název domény

Dále budete muset vybrat webhostingový plán (typ balíčku). Ponechte ji na hatchlingu (který by měl být vybrán ve výchozím nastavení), protože se jedná o skvělý plán vstupní úrovně. Doporučujeme také 36 měsíců pro fakturační cyklus, protože ušetříte nejvíce a můžete je kdykoli zrušit.

Vyberte si hostingový plán

Dále zadejte své fakturační údaje, které jsou do značné míry přímo vpřed. Poté se dostanete do sekce s dalšími službami. Zrušte výběr všech z nich, protože se jedná o doplňky, které váš blog pravděpodobně ještě nebude potřebovat. Pokud to uděláte, můžete je přidat později.

Blogování další služby

Poté potvrďte všechny své informace na stránce a klikněte na žluté tlačítko objednávky. Nyní máte webhosting a doménové jméno! Nyní si připravte váš webhostingový účet a připravte jej na WordPress!

Příprava vašeho webhostingového účtu pro WordPress

HostGator může nastavit vše za několik minut. Měli byste obdržet e-mail s potvrzením objednávky s podrobnostmi o tom, jak se přihlásit k vašemu novému webhostingovému účtu u hostgator. Jakmile se přihlásíte, měl by hlavní panel (nazývaný zákaznický portál) vypadat takto:

Hostgator web hosting zákaznický portál

V nabídce klikněte na tlačítko Balíčky (zvýrazněno na obrázku výše) a poté se přihlaste (měl by být modrý odkaz s názvem vašeho webového serveru napravo od textu „Přihlášení“) pomocí vašeho uživatelského jména a hesla, které byly zaslány e-mailem vy. Nyní byste měli být v ovládacím panelu webhostingu, který vypadá takto:

Ovládací panel hostování hostitele

ZÁBAVNÝ FAKT: Nyní jste přihlášeni do ovládacího panelu, který v podstatě sedí na skutečném webovém serveru, který vám poskytuje hostitelská společnost (v našem případě HostGator). Pokud se podíváte na adresu URL v adresním řádku prohlížeče, někde tam uvidíte něco jako „gatorXXXX.hostgator.com“. Toto je název webového serveru, který mu HostGator dává. Váš blog bude nainstalován na tomto konkrétním webovém serveru, ale vše, co musíte udělat, je napsat název domény vašeho blogu, abyste k němu měli přístup (jakmile je váš blog nainstalován, k čemu se za chvíli dostaneme).

Jakmile jste na ovládacím panelu, nenechte se ohromit počtem možností, které máte. Ovládací panely webhostingu nabízejí mnoho funkcí a funkcí, protože musí podporovat širokou škálu funkcí webových stránek. Jednoduše vyhledejte WordPress – 1 Klepnutím na možnost Instalace (jak je znázorněno na obrázku výše) spusťte proces instalace WordPress na váš webový server. Zobrazí se instalační stránka HostGator WordPress:

Průvodce instalací WordPress - vyberte doménu

Ignorujte možnosti pro, které stojí peníze, a jednoduše vyberte název domény, který jste si vybrali při registraci (viz výše uvedený obrázek). Pole adresáře ponechte prázdné a klikněte na tlačítko Další.

Průvodce instalací WordPress - nastavení instalace

Dále budete muset vyplnit pole zvýrazněná na obrázku výše. V tuto chvíli si nemusíte dělat starosti se zaměřením na název blogu. Toto můžete kdykoli změnit. Do pole Správce uživatele doporučujeme používat vaše křestní jméno ve všech malých písmenech. Většina lidí používá „admin“, ale hackerům to usnadní pokusit se uhodnout vaše přihlašovací údaje. Klepnutím na tlačítko Instalovat nainstalujete WordPress na svůj webový server.

Instalace WordPress byla dokončena

Měla by se zobrazit zpráva o dokončení instalace (něco podobného, ​​jak je uvedeno výše). Gratulujeme! WordPress je nainstalován na vašem webovém serveru a oficiálně máte svůj první blog! Můžete to ověřit tak, že přejdete na své doménové jméno a zobrazíte jej. Mělo by to vypadat jako:

Nová instalace blogu WordPress

Je to velmi základní blog se základním designem, ale WordPress je vysoce přizpůsobitelný a to nás přivádí k dalšímu kroku – který zahrnuje poslední krok, jeho nastavení!

Jak vytvořit blog - krok tři

Krok 3: Nastavení & Přizpůsobte si svůj blog

Posledním krokem je nastavení a přizpůsobení blogu. Chcete-li to provést, budete se muset přihlásit k administraci systému WordPress. Jednoduše zadejte „/ wp-admin“ na konec URL vašeho blogu. Například:

www.myblog.com/wp-admin

Pokud jste právě dokončili instalaci WordPress z výše uvedeného kroku, můžete jednoduše klepnout na oranžové tlačítko Přihlásit se z obrazovky dokončení instalace. HostGator vám také pošle e-mailem pokyny, jak se přihlásit na svůj web / blog WordPress.

Používání WordPress

Při přihlášení k WordPress se nejprve zobrazí stránka Dashboard. To vše je součástí back-end nebo administrační stránky WordPress. Stejně jako ovládací panel můžete zde upravovat všechny příspěvky a nastavení svého blogu. Stránka dashboardu by měla vypadat asi takto (mějte na paměti, že HostGator přidává svou vlastní úvodní obrazovku průvodce, kterou jsme deaktivovali a můžete tak učinit):

Snímek obrazovky dashboardu WordPress

Administrace WordPress se může zpočátku zdát skličující, ale musíte se s ní seznámit a naučit se ji používat. Bude to nějakou dobu trvat. Na levé straně uvidíte hlavní navigační nabídku (zobrazenou svisle nahoře), která vám poskytne vše, co potřebujete k nastavení a přizpůsobení blogu. Pojďme rychle diskutovat o tom:

 • Přístrojová deska – Toto je výchozí vstupní stránka, na kterou jste zvyklí při každém přihlášení k WordPress.
 • Příspěvky – Zde můžete spravovat příspěvky svého blogu. Zde můžete přidávat, mazat a upravovat každý příspěvek, který váš blog obsahuje.
 • Média – Zde můžete spravovat své obrázky. Můžete nahrávat obrázky a spravovat stávající obrázky, které byly dříve nahrány.
 • Stránky – Zde můžete spravovat stránky svého blogu. Stejně jako příspěvky zde můžete přidávat, mazat a upravovat všechny své stránky. Chcete-li zjistit rozdíl mezi stránkou WordPress a příspěvkem, můžete přečti si tohle.
 • Komentáře – Zde můžete spravovat komentáře svého blogu. Odtud si můžete prohlédnout všechny komentáře přidané do svého blogu a v zásadě je schválit, upravit nebo smazat.
 • Vzhled – Zde můžete spravovat vzhled svého blogu. WordPress používá témata, které jsou v zásadě podobné šablonám, které mění vzhled vašeho blogu.
 • Pluginy – Zde můžete spravovat své doplňky WordPress. Doplňky WordPress přidejte do svého blogu další funkce a funkce. Jsou velmi silné a prospěšné a mohou výrazně zlepšit funkčnost vašeho blogu. Uvědomte si, že najdete mnoho pluginů, které již byly přidány k instalaci WordPress. HostGator, spolu s mnoha dalšími webovými hostiteli, vybírají a vybírají určité pluginy, které budou podle vašeho názoru prospěšné pro váš web. Tyto moduly můžete samozřejmě deaktivovat a smazat a vybrat si své vlastní.
 • Uživatelé – Zde můžete spravovat uživatele blogu. Ve výchozím nastavení by měl existovat pouze jeden uživatel. A ve vašem uživatelském účtu by měly být použity role správce. Pokud však chcete, aby na váš blog psali a zveřejňovali další lidé, můžete si zde vytvořit účet.
 • Nástroje – To je místo, kde jdete za určitými pokročilými funkcemi, které ještě pravděpodobně nebudete potřebovat.
 • Nastavení – A konečně, zde se chystáte spravovat nastavení WordPress. Existuje celá řada nastavení, která můžete vyladit odtud.

RYCHLÝ TIP: Prozkoumejte výše uvedené možnosti správy WordPress a pohrávejte se s nimi. Seznamte se s tím, jak budete spravovat celý svůj blog!

Vytvořte si blog tak, jak chcete

Nyní, když jste obeznámeni se správou WordPress, je čas začít nastavovat blog tak, jak chcete! Přestože je správa a vylepšení vašeho blogu opravdu nepřetržitý proces, nejprve je třeba se zaměřit na některé základní úkoly:

 • Obecné nastavení – Toto je jedna z prvních věcí, kterou chcete pro svůj blog nakonfigurovat. Ve správě WordPress procházejte Nastavení a upravte věci, jako je název vašeho blogu, slogan, struktura permalinku (název příspěvku se doporučuje), počet příspěvků, které se mají zobrazit na stránku atd. To vše je docela samozřejmé a budete chtít zkontrolovat tato nastavení vyhovují vašim potřebám.
 • Vzhled – Dalším úkolem, na který je třeba se zaměřit, je přizpůsobení vzhledu vašeho blogu, který je řízen tématem WordPress. Můžete si ponechat stávající motiv na místě (pokud chcete) nebo hledat online další témata WordPress. ThemeForest je skvělé místo, kde najdete prémiová témata. Kromě motivu budete chtít pracovat na budování značky – například nahrání loga, vlastních záhlaví obrázků a veškerých barevných schémat, které vaše firma může mít..
 • Funkčnost – Dále budete chtít přidat doplňky WordPress, abyste vylepšili funkčnost svého blogu. Prostřednictvím těchto pluginů můžete do svého blogu přidávat například tlačítka pro sociální sdílení, formuláře pro registraci e-mailů, ukládání do mezipaměti, optimalizaci vyhledávače a další užitečné funkce..

Nakonec je na čase dát pero na papír (nebo prsty na klávesnici) a začít blogovat!

Gratulujeme, máte blog!

Co bude dál?

Tipy pro úspěšné blogování

Blogování je dlouhá hra, a pokud chcete vidět výsledky, musíte se jí držet. Obrovské procento bloggerů se vzdá po několika týdnech nebo měsících, ale je důležité pravidelně zveřejňovat nové články a udržovat blog v chodu. Ujistěte se, že je váš blog aktuální, a to jak technicky (vaše pluginy, téma, samotný WordPress), tak obsah (všechny vaše blogové příspěvky a informace, které jste napsali), aby byl vždy relevantní.

Chcete se dozvědět více o blogování?

Sledujte nás na sociálních médiích a přihlaste se k odběru našeho newsletteru (již brzy!), Kde obdržíte tipy na web / blog a triky pro vytvoření úspěšného blogu, který máte rádi.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me