Shikoni Rishikimin

Shopify – është tipari më i pasur platformë eCommerce atje jashte. Pra, le të flasim dyqan. Ndërsa dikush me ndërtuesin e duhur të uebfaqes mund të krijojë një faqe në internet, të krijojë një galeri produktesh, të shtojë butonin ‘Blej tani’ dhe të fillojë shitjen e produkteve në internet, marrja e të gjitha pjesëve të një dyqani online me ekran të plotë mund të jetë më e vështirë se sa mendoni.


Softueri mund të mbulojë një larmi të madhe të nevojave të dizajnit në internet të tregtisë. Duke përdorur sistemin, mundeni ngritni dyqanin tuaj online dhe jepini asaj pamjen dhe performancën e dëshiruar. Ju do të keni mundësi të shesni produkte fizike dhe dixhitale, të krijoni, organizoni dhe azhurnoni galerinë e produkteve, të pranoni pagesa dhe porosi etj. Duke qenë një zgjidhje plotësisht e integruar në eCommerce, Shopify funksionon shkëlqyeshëm si për fillestarët ashtu edhe për projektuesit e aftë – kjo është një nga avantazhet kryesore.

Nga fundi i 2018, xhiroja e kompanisë përbënte 29 miliardë dollarë. Klientët e Shopify janë Tesla Motors, Wikipedia, Mozilla dhe Google. Pas mbylljes së Amazon Webstore në 2015, gjigandi i tregtisë në internet Amazon ka rekomanduar klientët e tyre që të përdorin Shopify për nevojat e tyre të shitjes. Një mundësi për të bërë shitje përmes Facebook u shfaq pak më vonë. Hapi i njëpasnjëshëm nënkuptonte partneritetin PayPal, i cili rezultoi në rritjen e popullaritetit dhe vëllimit të shitjeve të krijuesit të faqes në internet Shopify.

Shpresojmë, ju keni kuptuar shkallën e popullaritetit të kësaj platforme. Ne jemi të impresionuar edhe me të, por kjo nuk do të ndikojë në objektivitetin tonë kur testojmë platformën. Le të zbulojmë së bashku se çfarë mund të na ofrojë saktësisht Shopify dhe sa interesant mund të jetë për përdoruesit.

1. Lehtësia e përdorimit

Ajo që më pëlqen më shumë nga Shopify është se thjesht nuk mund të humbasësh atje. Pasi të keni regjistruar (ka vetëm tre fusha për të plotësuar: emrin e dyqanit, adresën e postës elektronike dhe fjalëkalimin), magjistari i tyre do t’ju udhëzojë në të gjitha fazat e krijimit të faqes në internet..

Pasi të keni konfiguruar cilësimet kryesore të dyqanit tuaj, ju mund të rregulloni pamjen e saj duke përdorur Redaktorin e Shopifikimit të Shopify (duke shkuar në faqen e temave në panelin tuaj të administratorit të Shopify). Redaktori e bën të lehtë për të bërë ndryshime në hartimin e dyqanit tuaj duke e ndarë ekranin tuaj në dy fusha: një vrojtim të drejtpërdrejtë dhe një panel kontrolli ku do të bëni zgjedhje të projektimit.

Blerja e pultit

Përdoruesit e Shopify mund të menaxhojnë dyqanet e tyre nga telefonët e tyre dhe madje edhe nga orët e tyre – falë familjes së aplikacioneve falas të Shopify për iOS dhe Android.

Disa tipare kryesore të aplikacioneve celularë përfshijnë: njoftimin për porosinë, përmbushjen e lehtë (mund të dërgoni njoftime të transportit drejt klientëve tuaj menjëherë nga zyra postare), menaxhimi i inventarit (mund të bëni foto të produktit, të fshini artikujt e vjetër, të ndryshoni çmimet dhe më shumë). Të gjitha ndryshimet sinkronizohen automatikisht me dyqanin tuaj online dhe Shopify POS.

2. Karakteristikat & lakueshmëri

Funksionaliteti është diçka që Shopify me të vërtetë shkëlqen. Softueri eCommerce vjen me një grup të gjerë karakteristikash, i cili mbulon të gjitha nevojat për blerje dhe marketing të përdoruesve. Le të shohim një përmbledhje të detajuar të veçorive që e bëjnë Shopify të dalë nga turma.

eCommerce

Opsione të fuqishme të sinkronizimit

Blerja e Integrimit Xero

Kur përdorni Shopify, mund të sinkronizoni në mënyrë të efektshme llogarinë tuaj me aplikacione të palëve të treta si Xero ose Quickbooks, për shembull, dhe softuer të kontabilitetit. Duke sinkronizuar llogarinë tuaj Shopify me Quickbooks, për shembull, ju mund të paraqisni pa të dhëna produktin, pagesën, taksën dhe të dhënat e klientit në llogari të sakta dhe libra kryesorë. Tregtarët gjithashtu mund të përfitojnë nga funksionaliteti i fuqishëm i kontabilitetit për të parë bilancet e llogarisë, të krijojnë dëftesat, dhe madje edhe të drejtojnë raporte të hollësishme për të analizuar trendet e klientit, të gjurmojnë produktet me performancë të lartë dhe më shumë.

Motori i Blogjeve

Blerje Blog Post

Shopify vjen me një motor të fuqishëm për Blogging, i cili bën të mundur krijimin e librave të shikimit, publikimin dhe kategorizimin e artikujve si dhe inicimin e diskutimeve midis përdoruesve. Ekziston edhe veçoria e Botimit Future, e cila lejon caktimin e postimeve që shkruani për blogun tuaj për t’i botuar ato kur të jeni larg.

Tipar i pamjes së drejtpërdrejtë

Me Pamjen e Drejtpërdrejtë, tani mund të gjurmoni performancën e dyqanit tuaj në internet në modalitetin në kohë reale. Duke përdorur mjetin, ju mund të kontrolloni numrin e vizitorëve dhe vendndodhjet nga vijnë, të shikoni normat e konvertimit, vëllimin e shitjeve, të monitoroni sasinë ditore të vizitave, shitjeve dhe porositjeve, shikoni numrin e faqeve që shikojnë klientët etj..

Shqyrtime të produkteve

Blerje Shqyrtime të Produkteve

Duke qenë një softuer i fuqishëm eCommerce, Shopify ofron një mundësi për të shtuar, krijuar dhe menaxhuar lista të shumta produktesh. Ajo që mund të bëni këtu është të shtoni rishikime të hollësishme të produkteve, të përdorni karakteristikat e importit / eksportit të produktit skedar CSV, të krijoni dritare shfaqëse tërheqëse me foto, variante të produkteve dhe përshkrimet e tyre etj..

Ndihmë për shumë kanale

Tipari multichannel meriton vëmendje të veçantë. Nëse jeni një tregtar i zënë, i cili shet nëpër platforma të ndryshme, atëherë keni njohuri të dorës së parë se si mund të jetë sinkronizimi i ndërlikuar dhe kërkon kohë i bazave të të dhënave të klientit, inventarit dhe financave. Shopify ju ndihmon t’i bëni këto procese të automatizuara për të shmangur punën manuale të panevojshme duke prezantuar mbështetje multichannel.

Sinkronizimi i llogarisë tuaj Shopify me atë të Amazon Marketplace ndihmon në rritjen e vëllimit të shitjeve tuaja dhe në mënyrë efektive të rritet baza e klientëve. Po kështu, Shopify ka marrëdhënie partneriteti me eBay, Facebook, Instagram dhe kanale të tjera më të larta të shitjeve që mund të rritin vëllimin tuaj të shitjeve në të gjithë botën., / F>

Riparimi i braktisur i arka

Nuk është e lehtë për një pronar të dyqanit në internet të ndjekë të gjitha porositë në kohë pasi mund të ketë dhjetëra apo edhe qindra prej tyre çdo ditë. Në të njëjtën kohë, është thelbësore të sigurohen shërbimet më të mira për të mbajtur vëmendjen e klientit.

Kjo është ajo ku funksioni i braktisur i Riparimit të Kontrollit të Ndihmës është shumë i dobishëm. Ajo dërgon postë elektronike automatike duke inkurajuar klientët të kryejnë blerjet e tyre, nëse ata kanë lënë disa produkte në shportën e blerjeve pa vendosur dhe porositur.

Vërtetim SSL

Të gjitha kartat e kreditit dhe informacionet e transaksioneve mbrohen nga i njëjti nivel i sigurisë së përdorur nga bankat: një çertifikatë 256-bit SSL. Kjo gjithashtu siguron konfidencialitet maksimal të informacionit tuaj personal dhe financiar për të parandaluar hyrjen e paautorizuar të përdoruesve të palëve të treta.

Mbroni mashtrimin për pagesa të blerjeve

Tipari i Mbrojtjes së Mashtrimit është në dispozicion për tregtarët amerikanë. Kjo është mënyra automatike për të mbrojtur urdhrat e klientëve nga veprimet mashtruese, në mënyrë që të përqendroheni në përfundimin e tyre efektiv. Mbrojtja e mashtrimit nënkupton një tarifë të vogël shtesë për të gjitha porositë e siguruara. Nëse ndodh një mashtrim, një klient automatikisht do të marrë një kthim mbrapa. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të siguruar edhe blerjet tuaja.

Paraqitja e kodit të dyqanit

Kodet e dyqaneve (kodet QR) janë në dispozicion në Tregun e Aplikimeve Shopify për të thjeshtuar procesin e blerjeve në celular. Shopcodes i drejton klientët në faqet e kërkuara të produktit ose në procedurën e arkëtimit për të thjeshtuar procesin. Do kod është unik dhe mund ta përdorni për të blerë një produkt të caktuar nga dyqani në internet Shopify.

Mbështetje shumëgjuhëshe

Shopify vazhdon të zgjerojë kufijtë e saj, me gjuhë të reja duke u integruar në platformë. Softueri eCommerce tani bën të mundur krijimin e disa versioneve gjuhësore të uebfaqes tuaj të tregtisë elektronike për të siguruar përvojën e jashtëzakonshme dhe të përshtatshme për blerje.

Blerja e Realitetit të Shtuar (AR)

Tipari i përparuar i realitetit të shtuar i bën pazaret shumë më argëtuese për bizneset e vogla. Ajo ka revolucionarizuar gjithë përvojën e blerjeve celular duke siguruar imazhe 3D të produkteve që klientët mund të përmasojnë më tej, të vendosen në mjedisin përreth dhe të ekzaminojnë në detaje nga të gjitha palët.

Pagesat dhe Transportet

Softueri eCommerce aktualisht integrohet me mbi 100 porta pagese nga e gjithë bota. Opsionet e pagesave variojnë nga bitcoin dhe deri në sistemin iDEAL bazuar në vendin ku tregtoni. Sistemi lejon që pronarët e dyqaneve të pranojnë kartat e kreditit, duke përfshirë Visa, Mastercard, Discover dhe American Express që në minutën e parë që ata fillojnë dyqanet e tyre në internet. Nuk ka tarifa të fshehura për transaksionet e bëra me sistemin, ndërsa shkalla fillestare e kartës së kreditit është mjaft e ulët për një person, i cili sapo fillon biznesin. Nëse ka nevojë të rimbursoni porosinë e plotë ose pjesën e saj, ju mund ta bëni atë në lidhje me mënyrën e zgjedhur të pagesës. Inventari aktualizohet në këtë mënyrë automatikisht.

Sa i përket kushteve të transportit, Shopify ju lejon të rritni madhësinë mesatare të porosisë tuaj duke siguruar transportin falas. Varet nga ju që të zgjidhni gamën e çmimeve, në të cilën fillon transporti falas. Ju gjithashtu mund të vendosni tarifat e transportit sipas çmimeve të nivelit, vendndodhjes, peshës dhe parametrave të tjerë. Nëse është e nevojshme, është e mundur të vendosni tarifa fikse për disa produkte dhe grupe produktesh. ’Shtë shumë i përshtatshëm për çdo sipërmarrës. Për më tepër, platforma lejon marrjen e tarifave automatike të transportit nga transportuesit më të njohur, të tilla si USPS, FedEx, UPS dhe më shumë. Një tipar tjetër i përshtatshëm është që Shopify automatikisht aplikon dhe azhurnon normat e taksave të vendit dhe shtetit bazuar në aspektin e vendndodhjes.

Menaxhimi i dyqanit në internet

Profilet e klientit

Shopify lejon rishikimin e profileve të klientit së bashku me preferencat dhe aktivitetin e tyre në blerje. Sistemi u jep mundësinë e përdorimit jo vetëm informacionit të paraqitur nga një përdorues, kur regjistroheni në sistem, por edhe në historinë e porosive dhe të dhëna të tjera që lidhen me blerjet.

Llogaritë e klientit

Sistemi automatikisht inkurajon çdo përdorues të vazhdojë blerjet duke ofruar një mundësi për të krijuar një llogari të klientit gjatë procedurës së arkëtimit. Sidoqoftë, një përdorues mund të zgjedhë të përfundojë arka në modalitetin e miqve pa regjistruar një llogari të veçantë. Ky është një variant opsional.

Grupet e klientëve

Ju mund të renditni profilet e klientëve në grupe për të qenë në gjendje të eksportoni listën, nëse është e nevojshme. Ju mund t’i krijoni grupet në bazë të shumë parametrave, të tilla si historia e porosive, vendndodhja etj.

dropshipping

Shopify lejon krijimin e biznesit dropshipping me anë të integrimit me Source Inventory, Ordoro, eCommHub dhe shërbime të tjera. Kjo është një mundësi mjaft e mirë për fillimin e suksesshëm dhe të sigurt të biznesit.

Përmbushja e shpejtë e porosive

Platforma bën të mundur përmbushjen e një ose disa porosive njëherësh vetëm me një klik. Kjo kontribuon në lehtësinë e administrimit të rendit ditor dhe gjenerimit të fitimit. Për më tepër, mund të vendosni vetë zgjidhjen tuaj të përmbushjes ose të lidheni me një nga qendrat e arritshme të përmbushjes (të tilla si Rakuten Super Logjistika, Amazon, Shipwire, etj.) Për përfundimin më të shpejtë të porosisë.

Modelet e postës elektronike

Sistemi ju lejon të krijoni dhe rregulloni postë elektronike të automatizuar të dyqaneve në internet, duke përdorur parametrat (gjuhë, dizajn, markë etj) që ju preferoni.

marketing

Softuer i pikave të shitjes

Shopify Pika e Shitjes

Shopify nuk lejon vetëm krijimin dhe menaxhimin e dyqaneve të vogla në të mëdha në internet, por gjithashtu ju lejon të bëni shitje në dyqanet e shitjes me pakicë. Kjo veçori njihet si softuer Pika e Shitjes. Mund të përdoret për të përdorur terminalin e kartës së jashtme në dispozicion, të pranoni urdhra në modalitetin offline (ata do të sinkronizohen me llogarinë tuaj Shopify si parazgjedhje), të krijojnë dhe menaxhojnë disa llogari të sigurta të stafit etj..

Profilet e klientit

Kjo veçori lejon përdoruesit të rendisin klientët e tyre me parametra të ndryshëm për të menaxhuar në mënyrë efektive dyqanet e tyre në internet. Kështu, ju mund të segmentoni profilet e klientëve duke blerë aktivitetin, statusin e llogarisë, vendndodhjen dhe më shumë për të krijuar fushata promovuese efektive. Për shembull, ju mund të dërgoni një kupon të veçantë për klientët që kanë shpenzuar mbi 100 dollarë në dyqanin tuaj.

Bleni Ping

Shopify është një softuer i paraqitur me tregti të plotë eCommerce, i cili është i idealizuar për tregti mobile. Tani është e mundur të azhurnoni dhe menaxhoni dyqanin tuaj në internet të bazuar në Shopify nga çdo pajisje celulare që keni në dispozicionin tuaj. Kjo është shumë e përshtatshme për sipërmarrësit, të cilët janë mësuar të punojnë në lëvizje.

Me Shopify Ping – një aplikacion i ri celular – mund të drejtoni biznesin tuaj nga çdo vend ku jeni duke bërë të mundur bisedat e klientëve, rrjedhën e punës në marketing dhe opsione të tjera. Ky është gjithashtu asistenti juaj i integruar, i cili mund t’ju ndihmojë të planifikoni, krijoni dhe menaxhoni aktivitetet tuaja të marketingut në mënyrë efektive.

Shopify App Store

Blerja e Aplikacioneve

Dyqani i App Store i azhurnuar ju lejon të zbuloni aplikacione të gjithanshme për të rritur në mënyrë efektive biznesin tuaj. Ky është vendi, ku mund të hasni dhe të integroni shumë aplikime falas dhe të paguara për t’ju ndihmuar të filloni me dyqanin tuaj në internet, të rritni sasinë e shitjeve dhe të arrini qëllime të tjera të tregtisë dhe tregtisë. Me Shopify App Store, ju mund të zgjidhni midis mijëra aplikacioneve me cilësi të lartë për dyqanin tuaj online. Opsioni i filtrit të kërkimit dhe rekomandimet e aplikacioneve inteligjente thjeshtojnë zgjedhjen e aplikacioneve më të mira të përshtatura posaçërisht për biznesin tuaj.

Blini një, Merrni Një zbritje (BOGO)

Bleni Kodet e Zbritjes

Ju mund të krijoni zbritje Blej një, Merrni Një (BOGO) me Shopify për të inkurajuar klientët të blejnë nga ju. Pasi të keni krijuar një zbritje, do të mund të ndani lidhjen për të promovuar ofertën dhe për të drejtuar vizitorët në faqen e kërkuar. Një zgjidhje e këndshme është që të ofroni zbritjet tuaja të krijuara rishtazi për klientët specialë për të rritur nivelin e mbajtjes dhe mbajtjen e programeve efektive të besnikërisë. Karakteristika BOGO është e arritshme në pajisjet mobile dhe desktop.

Kontrolli dinamik

Kjo është një procedurë me një hap, e cila bën të mundur personalizimin e përvojës së blerjeve të klientëve, duke siguruar një proces të qetë pagesa dhe duke u ofruar atyre që të bëjnë një pagesë direkt në faqen kryesore. Kjo thjeshton procesin e blerjes dhe e bën atë shumë më të përshtatshëm se më parë.

Shopify Trokitje e lehtë & Lexues i çipave

Kjo është një karakteristikë e re e marketingut Shopify, e cila lejon klientët të bëjnë pagesa “tap” pa kontakt përmes aplikacioneve Apple Pay dhe Google Play. Sistemi gjithashtu bën të mundur përdorimin e kartave të kreditit unik të aktivizuar me çip për të siguruar pagesa të përparuara të sigurisë dhe për të krijuar lidhje të forta me klientët.

Teknologjia e integruar e çipave PCI dhe EMV siguron transaksione të sigurta pagese. Takimi i ri & Chip Reader ka sinkronizim me Shopify POS për t’ju lejuar të bëni dhe të merrni pagesa dhe të menaxhoni inventarin dhe produktet e gjitha në një vend.

Karakteristikat e përparuara të shitjes me pakicë

Me Shopify, tani mund të menaxhoni inventarin nëpër vende të ndryshme, të pranoni shkëmbime në internet dhe kthime nga Shopify POS. Shtë gjithashtu e mundur të aktivizohet opsioni informues, i cili lejon klientët të ofrojnë reagime të prekshme dhe të menjëhershme gjatë vizitave të tyre.

Për ta bërë procesin e arkëtimit më të thjeshtë dhe të orientuar drejt klientit, mund të përdorni një tjetër aplikacion të Shopify POS – Pamja e Klientit – që lejon shitësit të lëshojnë një pajisje dytësore mobile, e cila do të përballet me klientët gjatë procesit të arkëtimit për t’u siguruar atyre një pamje më të veçantë të produktit, vargjet e çmimeve, faturat dhe opsionet e njoftimit. Si rezultat, përdoruesit do të përfitojnë nga një proces më transparent i arkës që ju lejon të parandaloni gabimet dhe t’i vendosni klientët përgjegjës për procesin e blerjes.

Google Pay për Shopify

Përdoruesit e Llogarisë Google kanë një mundësi për të bërë pagesa të Shopify duke hyrë në informacionin e tyre të pagesave dhe dërgimit të ruajtur në llogaritë e tyre. Kjo është e nevojshme për të shpejtuar procesin e arkëtimit dhe t’i lejoni përdoruesit të kryejnë blerjet e tyre vetëm me disa klikime. Kjo gjithashtu ndihmon në uljen e përqindjes së karrocave të braktisura dhe rrit nivelin e konvertimit.

Aktivitetet e marketingut dhe raportet e atributit të shitjeve

Shopify kohët e fundit ka lançuar një seri të Aktiviteteve të Tregut dhe Raporteve të Atributit të Shitjeve. Ato ofrojnë një kuptim të thellë të efikasitetit të strategjisë suaj të marketingut dhe identifikojnë pikat që kërkojnë përmirësim. Me mjetet e reja të marketingut të Analitikës, mund të zhvilloni fushata të shumta marketingu, duke përdorur një larmi mjetesh, si Facebook, Google, MailChimp, Kit etj..

Duke përdorur veçorinë, do të jeni në gjendje të zbuloni produktet tuaja më të mira të shitjes, klientët më aktivë, vlerën mesatare të porosisë, statistikat e shitjeve dhe porositjes, sjelljen e klientit, detajet e konvertimit, krahasimin e modelit të atribuimit, konvertimet sipas ndërveprimeve të para dhe të fundit etj..

UPS për Shopify Transportit

Me veçorinë e përparuar të UPS Shopify Shipping, ju do të keni mundësi të përdorni normat konkurruese të transportit, parametrat e garantuar të datës së dorëzimit, ofertat ekskluzive me zbritje (e cila është veçanërisht e rëndësishme për mallrat me shumicë), shpërblimet për transportin e pushimeve, ndihmë për zhvillimin e strategjisë tuaj të transportit dhe të tjera privilegje.

Bleni SEO

Lansimi i një dyqani në internet është një proces thelbësor, por nuk është i vetmi hap që duhet të bëni për ta bërë uebsajtin tuaj eCommerce të suksesshëm dhe fitimprurës. Promovimi efektiv është ajo për të cilën duhet të kujdeseni menjëherë pasi faqja e internetit të jetë e gatshme të jetë e disponueshme në internet. Këtu nuk do të shkoni pa një strategji të përparuar të SEO.

Shopify vjen me të gjitha tiparet e kërkuara për promovimin e suksesshëm të dyqaneve në internet. Kjo perfshin:

 • statistika të integruara,
 • një mundësi për të ngritur shërbime të jashtme për të mbledhur statistikat,
 • zhvillimi i strategjisë efektive të SEO në të gjitha fazat e procesit të promovimit të dyqaneve në internet (plotësimi i meta-etiketave për të gjitha faqet dhe pjesët e tyre, përcaktimi i fjalëve kyçe për promovim më të mirë, caktimi i etiketave alt për imazhe, kontrollimi i konkurrentëve etj.),
 • bollëk të aplikacioneve të marketingut, të cilat mund t’ju ndihmojnë të tërheqni, riktheheni dhe të punoni me klientë të mundshëm dhe të rregullt.
 • gjeneruar automatikisht hartat që vijnë me faqe në internet, produkte dhe postime të azhurnuara në blog.

Kur bëhet fjalë për SEO, Shopify nuk ka fare probleme. Duke qenë popullor në të gjithë globin, ky softuer eCommerce siguron promovim të mirëfilltë të çdo dyqani në internet të zhvilluar me të. Thjesht duhet të jeni të vetëdijshëm për nuancat kryesore të SEO për të përdorur në mënyrë efektive opsione të shumta të sistemit. Nëse arrini ta bëni atë, atëherë me siguri do të keni sukses në aspiratat tuaja – ashtu si kudo tjetër.

Opsionet e Menaxhimit të Produkteve

Variacionet e produkteve

Përdoruesit e Shopify mund të ofrojnë shumëllojshmëri të produkteve, në varësi të asortimentit të produktit që ata ofrojnë për shitje. Do variant mund të ketë parametrat e saj të madhësisë, SKU, veçoritë e inventarit, koston, materialet, ngjyrat dhe opsionet e tjera. Për më tepër, do të jeni në gjendje të organizoni produkte sipas llojit, kategorisë, kostos, sezonit dhe parametrave të tjerë të kërkuar.

Ju gjithashtu do të mahniteni nga tipari i koleksioneve inteligjente, i cili ju lejon të renditni automatikisht produktet bazuar në parametrat e tyre të veçantë, përfshirë koston, shitësin, normën e inventarit dhe shumë më tepër. Më në fund, ju do të keni një mundësi për të shtuar imazhe të shumta për produktet dhe koleksionet e tyre për t’i paraqitur ato në dritën më të favorshme nga anë të ndryshme.

Menaxhimit të inventarit

Përveç variacioneve të produktit, softveri ju lejon të menaxhoni listën e inventarit për të mbajtur shënimet e produkteve në dispozicion. Whatfarë është mbresëlënëse, tipar ju lejon të vendosni opsionin që lejon të ndaloni shitjen e produkteve, të cilat nuk janë në dispozicion. Kjo, përkatësisht, kontribuon në nivele më të larta të mbajtjes së klientit dhe besueshmërinë e biznesit tuaj në një kohë.

analitikë

Shopify ju lejon të gjurmoni analitikën tuaj të dyqanit në internet në mënyra të ndryshme. Një panel i përshtatshëm dhe i veprueshëm i sistemit siguron të dhënat në lidhje me shitjet, trafikun dhe porositë tuaja për t’ju ndihmuar të vini re problemet e mundshme dhe të ndërmerrni masa speciale në kohë.

Ju gjithashtu mund të analizoni dhe të merrni pasqyrë në zhvillimin e dyqanit tuaj në internet duke parë raportet e produktit. Ata do t’ju ndihmojnë të zbuloni produktet që shiten mirë dhe ato që nuk janë. Nëse keni një nevojë të tillë, ju mund të eksportoni raportet në spreadsheets të zgjedhjes suaj për të qenë në gjendje të shikoni të dhënat dhe të bëni analiza të mëtejshme. Këto raporte gjithashtu mund t’i dërgohen llogaritarit tuaj ose ndonjë personi tjetër përgjegjës për analizën e performancës së dyqaneve në internet.

Shopify lejon integrimin e Google Analytics në dyqanin tuaj online. Mjeti ndihmon në gjurmimin e shitjeve, të dhënat e trafikut, porositë, vizitat, referimet dhe aspekte të tjera thelbësore. Bazuar në këto të dhëna, ju mund të krijoni raporte trafiku dhe referimi për të parë nga vijnë klientët dhe si arrijnë të gjejnë faqen tuaj të internetit.

Aplikacioni celular

Softueri eCommerce vjen me aplikacionin celular që ju lejon të bëni veprimet kryesore për të kontrolluar performancën e dyqanit tuaj në internet edhe në lëvizje.

Ajo që mund të bëni këtu është ndjekja e përmbushjes së porosisë, pranimi i pagesave dhe dërgimi i njoftimeve të transportit nga zyra postare. Paneli i përshtatshëm dhe intuitiv i tabelës mobile ju lejon të shihni aspektet që kërkojnë vëmendjen tuaj të saktë, si dhe të ndiqni trendet e fundit të industrisë.

Blerja e Aplikacionit iOS

Do të merrni gjithashtu qasje në profilet e klientit dhe do t’u dërgoni atyre njoftime me email. Përveç kësaj, ju do të jeni në gjendje të arrini mjete të shumta të inventarit që ju lejojnë të shtoni / menaxhoni produktet, të bëni fotografi të produkteve tuaja, të ndryshoni çmimet në faqen e internetit etj.. Ajo që ka më shumë rëndësi është se të gjitha porositë tuaja, historia e faturimit, mjetet e inventarit, produktet dhe klientët do të sinkronizohen midis dyqanit tuaj të internetit dhe Shopify aplikacionit celular në modalitetin e automatizuar. Këto janë vetëm disa përfitime që do të përfitoni, kur shkarkoni dhe instaloni aplikacionin në pajisjen tuaj celular.

3. Modelimet

Numri i Temave:45
Temat Falas&# X2714; PO
Kostoja e Temave të Paguara:$ 140- $ 180
Dizajn të përgjegjshëm&# X2714; PO
Renditur sipas industrisë:&# X2714; PO
Redaktimi i kodit CSS:&# X2714; PO

Menjëherë pas regjistrimit, ju do të ridrejtoheni në panelin e kontrollit pa pasur nevojë të zgjidhni një model si në ndërtuesit më tradicional të faqeve të internetit. Tema e Debutit zgjidhet si parazgjedhje këtu. Ky është modeli bazë, i cili nuk përmban asnjë përmbajtje demo. Ky është dizajni me një grup klasik të blloqeve të përdorura për krijimin e dyqaneve në internet. Easyshtë e thjeshtë për ta rregulluar atë, e cila lejon marrjen e një materiali të mirë për të punuar me të në një dyqan të ardhshëm në internet.

Ju me siguri mund të ndryshoni modelin e fillimit në çdo temë tjetër të zgjedhjes suaj. Në përgjithësi, ka më shumë se 70 modele profesionale të tregtisë së lëvizshme këtu që janë zhvilluar nga dizajnerë me famë botërore, të tilla si Happy Cog, Clearleft, dhe Pixel Union dhe më shumë. Thjesht duhet të shkoni te seksioni «Dyqani Online – Temat – Vizitoni dyqanin e temave». Të gjitha shabllonet bien në koleksione (ose kategori) dhe është e mundur t’i filtroni ato sipas risive, popullaritetit, natyrës së lirë ose të paguar etj. Për fat të keq, këtu ekzistojnë vetëm 10 shabllone falas, por cilësia e tyre është në një nivel të mirëfilltë. Në përgjithësi, është e mundur të gjesh një, e cila do të plotësojë nevojat e tua pas personalizimit. Thjesht bëni zgjedhjen bazuar në strukturën e kërkuar dhe mos e merrni parasysh përmbajtjen demo. Shtë e thjeshtë ta zëvendësosh.

Numri i modeleve të paguara aktualisht përbën 45. Kostoja shkon nga 100 dollarë dhe deri në 180 dollarë. Në përgjithësi, ato janë shumë më interesante krahasuar me temat e lira për shkak të shkathtësisë së tyre dhe zgjedhjes së pasur të mjeteve të përdorimit të dizajnit. Sidoqoftë, nuk ka ndonjë ndryshim të madh midis modeleve të paguara dhe atyre të lira. Temat e paguara janë më krijuese, por është e lehtë të kompensoni ndryshimin duke përmirësuar një mostër falas.

Shopify Templates

Secili model vjen me përshkrim, 2-3 stile dizajni dhe një mundësi paraprake në kohë reale, mostra në internet të krijuara me të si dhe vlerësime të përdoruesve. Në përgjithësi, zgjedhja e shablloneve Shopify është një proces i këndshëm. Gjithçka është e qëndrueshme këtu dhe është e vështirë të bësh zgjedhjen e gabuar.

Mund të vendosni disa shabllone në një kohë, pasi të keni zgjedhur njërën prej tyre si një temë kryesore. Shtë e mundur të kaloni në modelin e kërkuar sa herë që ju nevojitet. Ekziston gjithashtu një mundësi për të ngarkuar temat tuaja. Secila prej tyre ka cilësime fleksibël. Ju mund të ndryshoni rendin e bllokut, nga i cili përbëhet një model dhe të bëni cilësimet e përgjithshme, përfshirë ngjyrat, tipografinë, pozicionin e shiritit social dhe favorizimin. Eachdo seksion gjithashtu ka cilësimet e tij – zgjidhni imazhin, tekstin, rreshtoni ato sipas nevojës, aktivizoni / çaktivizoni butonat, menunë, vendosni madhësitë e elementeve të veçantë etj..

Opsionet e personalizimit ndryshojnë dukshëm në modele të ndryshme në varësi të formatit dhe grupit të seksioneve. E vetmja karakteristikë e përgjithshme është se të gjitha ato janë mjaft thelbësore. Edhe një shabllon bazë mund të përshtatet në temën ideale. Qasja direkte e kodit mund të jetë e dobishme edhe këtu. Ju mund të shkarkoni skedarë nga çdo shabllon i kompjuterit të instaluar dhe të punoni në to për aq kohë sa ju nevojitet. Sidoqoftë, njohuritë HTML, CSS, JavaScript dhe PHP janë të nevojshme këtu.

Nëse kjo është përvoja juaj e parë në krijimin e faqes në internet, Shopify bën të mundur që të punoni me një nga ekspertët e platformës, i cili do t’ju ndihmojë të rregulloni dhe vendosni dyqanin tuaj në internet nga e para, duke i kushtuar vëmendje të veçantë kërkesave dhe preferencave tuaja. Nëse tashmë jeni një profesionist i dizajnit në internet, mund të merrni qasje në kodin e dyqanit në internet për të krijuar një dizajn unik të faqes në internet që do të dalë nga turma.

Përfundimi është si më poshtë: modelet e sistemit të paguar janë mjaft të shtrenjta, por ka edhe dizajne të këndshme falas. Cilësia e të dy llojeve të shablloneve është në nivelin e duhur mesatar / të lartë. Opsionet e personalizimit janë mbi mesataren, ndërsa ndërfaqja e cilësimeve është gjithashtu e përshtatshme. Marka e përgjithshme është 9 nga 10.

4. Ndihma për klientët

Mbështetja për blerjen e blerjeve është padyshim që ia vlen kostoja e pajtimit. Me kusht 24/7, në mënyrë efektive do t’ju ndihmojë të gjeni përgjigje për të gjitha pyetjet që do të hasni gjatë procesit të krijimit dhe menaxhimit të dyqaneve në internet. Blerje Qendrën e Ndihmës nuk do t’ju lë ballë për ballë me problemet tuaja.

Sshtë një forum i madh me mijëra tema (përfshirë një forum të veçantë për diskutime jashtë temave), udhëzime se si të udhëzoni, mbështetje përmes postës elektronike dhe Bisedë live me një Guruf Shopify. Por më e dobishmja (si për mua) është forumi i Shopify. Shtë një vend ku mund të gjeni jo vetëm përgjigje për çështje teknike, por ka shumë reagime të vërteta të përdoruesve të Shopify, si pozitive ashtu edhe negative.

Ekipi i përkushtuar i mbështetjes është gjithmonë këtu kur ju duhen. Ju mund të bashkëveproni me ekspertë të Shopify, duke përfshirë zhvilluesit, dizajnerët e e-tregtisë, tregtarët dhe specialistët e tjerë, ndihma e të cilëve aktualisht është një përparësi për ju. Më në fund, softueri jep një mundësi për të vizituar Universitetin eCommerce për të përmirësuar marketingun tuaj në internet dhe njohuritë e biznesit. Ky është vendi, ku mund të gjeni shumë eBooks, webinars, seri video dhe burime të tjera të dobishme në internet.

5. Politika e çmimeve

Ky ndërtues i faqeve me karakteristika do të jetë vazhdimisht më i shtrenjtë muaj për muaj sesa një dyqan i vetë-pritur. Plani më i lirë i Shopify është 9 $ / muaj. Ky plan quhet Shopify Lite dhe ju lejon të shtoni eCommerce në çdo faqe në internet që tashmë posedoni. Ky plan përfshin produkte të pakufizuar, 70+ porta pagese të pranuara, mbështetje globale për taksat dhe monedhën dhe përcjelljen e shitjeve, midis veçorive të tjera.

Shikoni Rishikimin e Pagesave
Opsioni i çmimevekostoFeatures
Lite:$ 9 / moOpsioni i butonit ’‘ Bleni ’.
Shopify themelore:$ 29 / mo✓ Uebfaqja dhe blogu;
Certificate Certifikatë falas SSL.
Shopify:$ 79 / moSi shtesë:
Cards Kartat e dhuratave;
Reports Raporte profesionale.
Shopify i Avancuar:$ 299 / moSi shtesë:
Build Krijues i raporteve të përparuara;
Shipping Transporti në kohë reale i transportuesit.

Planet e tjera përfshijnë Basic (29 $ / muaj), Shopify (79 $ / muaj) dhe Advanced (299 $ / muaj). Planet diferencohen bazuar në ruajtjen, disponueshmërinë e kartave të dhuratave, rikuperimin e braktisur të karrocave dhe disa karakteristika të tjera.

Vlen të përmendet që Shopify është pa tarifë transaksionesh, por megjithatë ngarkon transaksione të kartave të kreditit (Në Internet: 2.6-2.9% + 30 ¢; personalisht: 2.2-2.7% + 0 ¢) nëse përdorni Pagesify Shopify për të pranuar kartat e kreditit përmes dyqan. Mund ta provoni Shopify për 14 ditë falas.

Në përgjithësi, mund të provoni pothuajse të gjitha tiparet e Shopify për shkak të periudhës së provës e cila është e gjatë 14 ditë. Por pas kësaj ju duhet të zgjidhni një nga planet e pajtimeve. Disa përdorues mund të mendojnë se mungesa e planit falas është një pengesë, por ata që dëshirojnë të promovojnë biznesin e tyre në internet duhet ta dinë se është e pamundur ta bësh atë falas me cilësi.

6. Pro dhe kundër

Shopify është një ndërtues i fuqishëm dhe i pasur me funksione të faqes elektronike eCommerce. Ashtu si çdo sistem tjetër, ai ka pikat e tij të forta dhe të dobëta që mund të kenë ndikim pozitiv ose negativ në përvojën tuaj në eCommerce.

Pros:
Cons:
&# X2714; Ndërfaqe e pastër, e lehtë për t’u përdorur me navigim intuitiv që funksionon mirë për përdoruesit me përvojë të larmishme në ndërtimin e faqes në internet.
&# X2714; Mbledhja e shablloneve të përgjegjshme me cilësi të lartë për të përputhen me kamare të ndryshme të tregtisë elektronike.
&# X2714; Integrimi i PayPal.
&# X2714; Disponueshmëria e aplikacioneve të Shopify falas për iOS dhe Android.
&# X2714; Softuer i përparuar Shopify POS.
&# X2714; Integrimi me Amazon Marketplace.
&# X2714; Platformë e fuqishme e integruar e blogjeve.
&# X2714; Rimëkëmbja e braktisur e arkës.
&# X2714; 70+ porta pagese.
&# X2714; Taksat automatike.
&# X2714; Mbështetje shumë-gjuhëshe dhe shumë-kanale.
&# X2714; Mbështetje e shtuar e realitetit.
Plans Planet e çmimeve të shtrenjta.
Fees Tarifat e transaksionit të kartës së kreditit.
✘ Sistemi nuk është aq i lehtë për t’u përdorur për newbies.
Feature Tipari i raportimit është në dispozicion vetëm në planet e përparuara.

7. Konkurrentët

Këtu kemi mbledhur krahasime me konkurentët kryesorë të Shopify midis krijuesve të njohur të faqeve në internet SaaS:

Weebly vs ShopifyShopify vs SquarespaceVolusion vs ShopifyShopify vs WixShopify vs GoDaddyShopify vs WordPress3Dcart vs ShopifyEcwid vs ShopifyEtsy vs ShopifyBigCommerce vs ShopifyShopify vs WooCommerce

Sinqerisht të themi, konkurrentët “e pastër” të Shopify këtu janë BigCommerce dhe Volusion – pasi që këta krijues të faqeve të internetit janë përqendruar në tregtinë elektronike. Sigurisht, ju mund të krijoni një dyqan elektronik me Wix, Weebly ose Squarespace, por Shopify ka shumë më tepër zgjidhje tregtare.

8. FAQ

Pyetje: Sa e thjeshtë është të krijosh dyqanin Shopify?

Përgjigjja: Vendosja e një dyqani në internet me Shopify është e lehtë dhe e shpejtë. Ajo që ju nevojitet është të regjistroheni me sistemin, të zgjidhni një plan (sistemi ofron një provë falas 14-ditore), zgjedhni dhe rregulloni një shabllon që përputhet me nevojat tuaja në tregti elektronike dhe filloni të shtoni produkte. Sistemi do të ofrojë rekomandime hap pas hapi dhe mbështetje të fuqishme të klientit për t’ju ndihmuar të filloni.

Pyetje: Sa kushton Shopify në muaj?

Përgjigjja: Shopify ka një provë falas 14-ditore dhe katër plane me pagesë, të cilat ndryshojnë në gamën e karakteristikave të ofruara. Këto janë Lite, Basic Shopify, Shopify dhe Shopify Advanced. Kostoja mujore përbën përkatësisht 9, 29 dollarë, 79 dollarë dhe 299 dollarë.

Pyetje: Shopshtë Shopify sigurt?

Përgjigjja: Po, Shopify siguron mbrojtje maksimale të sigurisë duke ofruar certifikim të shtuar 256-bit SSL. Mbron në mënyrë efektive dyqanin tuaj të internetit dhe informacionin personal nga qasja e paautorizuar e palëve të treta.

Pyetje: A janë të sigurt pagesa e Shopify?

Përgjigjja: Ju nuk duhet të shqetësoheni për sigurinë tuaj të pagesave të Shopify pasi sistemi siguron mbrojtje përfundimtare të kartës tuaj të kreditit dhe të dhënave të transaksionit. Certifikimi SSL është një mënyrë e sigurt për të mbrojtur pagesa nga çdo lloj mashtrimi në internet.

Pyetje: Mund të shisni një shërbim në Shopify?

Përgjigjja: Shopify lejon shitjen e produkteve fizike dhe dixhitale si dhe shërbimet. Pavarësisht nëse jeni një dizajnues në internet, një shkrimtar për kopjues, një trajner fitnesi etj, ju mund të shfaqni dhe shesni shërbimet tuaja në një dyqan profesional online të nisur me Shopify për të rritur reputacionin e tij, të rritni bazën e klientëve dhe të fitoni.

përfundim

Epo, pas rishikimit të thelluar të Shopify, mund të konkludoj se është softveri super i ngarkuar me eCommerce i cili ofron një smorgasbord të eCommerce të mahnitshme (tregti) – opsione specifike që ju lejojnë të krijoni një perlë të një dyqani në internet. Sistemi është i mbushur plotësisht me karakteristika, mjete dhe mundësi që mund të sjellin funksionalitetin e dyqanit tuaj online në nivelin e ri, duke ju ndihmuar të tërheqni klientë, të rritni vëllimin e shitjeve dhe të arrini qëllime të shumta të tregtisë.

Qofshi ju planifikoni të ndërtoni një dyqan të vogël ose të mesëm në internet për përdorim lokal ose një hipermarket të madh ndërkombëtar që shet mijëra produkte, Shopify do të përballojë detyrën në mënyrën më të mirë të mundshme. Karakteristikat e saj të përparuara të tregtisë elektronike, marketingut dhe SEO meritojnë vëmendje të veçantë të përdoruesve, të cilët planifikojnë të përfitojnë sa më shumë nga bizneset e tyre.

Promovimi i dyqaneve të bazuara në Shopify nuk është aspak problem. Pra, nëse nuk keni aftësi SEO dhe dizajnim në internet, nuk duhet të shqetësoheni për këtë. Gjë është se Shopify vjen me një motor të fuqishëm SEO, i cili bën të mundur që automatikisht të plotësoni etiketat meta dhe të rregulloni parametrat e kërkuar të SEO për të siguruar promovim efektiv të faqes tuaj të krijuar elektronike të sapo krijuar.

Shopify me të drejtë meriton titullin e programeve më të mira të specializuara të tregtisë elektronike. Dyqanet e internetit të krijuara me të janë funksionale dhe logjikisht të strukturuara. Ato paraqesin navigim intuitiv që rezulton në nivele të larta të angazhimit dhe mbajtjes së klientëve. Nëse keni objektiva afatgjatë të e-commerce, atëherë Shopify është padyshim se ia vlen të provoni! Unë ju rekomandoj të kontrolloni vetë këtë ndërtues të faqes në internet për të parë nëse është më i përshtatshmi për projektin tuaj.

Provoni të Shopify Tani

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map