Rishikimi Magento

Magento – është një nga platformat më të fuqishme CMS. Lansuar në vitin 2007, sistemi jep një listë të madhe të veçorive përveç aftësive të mëdha të integrimit ndërtoni një dyqan të ngurtë dixhital. Ajo është e mbushur me shtesa dhe aplikacione duke e bërë atë një favorizim pa dyshim për miliona tregtarë në të gjithë globin.


Përkundër të gjitha tipareve të shkëlqyera, Magento vështirë se do të jetë një ide e mirë për fillestarët. Jo-teknikët mund ta kenë të vështirë të krijojnë një faqe në internet për shkak të një pulti dhe ndërfaqe të ndërlikuar. Do të duhet pak kohë për ta kuptuar. Sidoqoftë, pasi të keni kaluar fazën e të mësuarit, procesi i redaktimit do të bëhet më i lehtë. Përveç kësaj, platforma është e lirë për t’u përdorur.

Ky përmbledhje do të mbulojë të gjitha përfitimet dhe tiparet thelbësore që e vendosin Magento në listën e lartë të platformat me burim të hapur për tregtinë elektronike.

1. Lehtësia e përdorimit

Ju nuk duhet të prisni shumë mirëdashësi ndaj përdoruesit nga platforma. Megjithëse detyrat e përditshme të administratorit vështirë se mund të jenë një sfidë, ju me siguri do ta keni të vështirë të trajtoni konfigurimin, si dhe personalizimin e faqes në internet. Kjo është ajo ku ju mund të keni nevojë për ndihmë profesionale përballë zhvilluesit me përvojë të uebit. Ky fakt rezulton me shpenzime të papritura, gjë që është e keqe.

Nëse akoma doni të menaxhoni procesin vetë, përgatituni të kaloni shumë kohë. Nuk ka asnjë shpjegim si të ndërtoni një faqe në internet CMS për platformën me burim të hapur Magento, ndryshe nga versioni i tij i e-commerce. Lajmi i vetëm i mirë është që pasi të keni përfunduar konfigurimin, nuk do të jetë e nevojshme të merreni përsëri me të, ndërsa pulti vetë është mjaft i qartë dhe i lehtë për t’u përdorur.

Në të njëjtën kohë, udhëzuesi i përdoruesit Magento gjithashtu mund të vijë në dispozicion. Ajo jep të gjitha bazat e nevojshme të konfigurimit, si dhe prezanton funksione kryesore të mundshme që mund t’ju nevojiten kur filloni.

Redaktori Magento

Tipar i Menaxhimit të Produkteve

Kur punoni me Cage me burim të hapur CMS, do të duhet të merreni me menaxhimin e produktit shumë. Për ta bërë procesin më të lehtë, sistemi ofron një veçori të veçantë që siguron:

 • Shtim i thjeshtë i produktit.
 • Redaktimi i informacionit dhe përshkrimeve themelore.
 • Vendosja e SEO dhe meta etiketat.
 • Zgjedhja nga kategoritë e ndryshme të produkteve përfshirë shërbimet virtuale, pajtimet, etj.
 • Krijimi i atributeve të produktit me menaxhimin e tyre të mëtejshëm.

Redaktori WYSIWYG

Sistemi ka një instrument WYSIWYG me porosi. Kjo lejon përdoruesit të shtojnë ose azhurnojnë përmbajtjen, të punojnë me seksione në internet dhe blloqe, të shtojnë me lehtësi tekstin në blogun tuaj ose faqen e produktit. Sidoqoftë, nëse doni të përmirësoni mënyrën si duket faqja juaj, do të duhet të merreni me kodimin.

2. Karakteristikat & lakueshmëri

Edhe pse është mjaft e vështirë për t’u përdorur, Magento është jashtëzakonisht e pasur me karakteristika të ndryshme edhe përkundër faktit që versionet me burim të hapur janë në dispozicion falas. Funksionaliteti përfshin instrumente thelbësore për t’u marrë me marketing, SEO në uebfaqe, transportin dhe arkëtimin, menaxhimin e katalogut të produkteve, procesin e pagesave dhe më shumë. Le të shohim më nga afër se çfarë ofron platforma.

Karakteristikat e administrimit:

 • Paneli i Kontrollit të vetëm – sistemi lejon përdoruesit të menaxhojnë dhe të gjurmojnë dyqanet e ndryshme dixhitale ose faqet e formimit të një pulti të vetëm.
 • Migrim i thjeshtë – Funksioni i importit ose eksportit pjesa më e madhe është në dispozicion duke përdorur skedarë CSV.
 • Terminal Virtual – një mjet i thjeshtë për të krijuar dhe menaxhuar produkte nga paneli i administratorit, si dhe për të përmbushur urdhërat.
 • Tipar shtypi – një zgjidhje e mirë për ata që duhet të shtypin dokumente të ndryshme si fatura, etiketa produktesh, etj.

Karakteristikat e marketingut:

 • Listat e dëshirave dhe kuponat – mund të krijoni kuponë dhe kode promo që do të jenë në dispozicion si në internet ashtu edhe offline.
 • Krahasimi i produkteve – mund të krijoni listën më të lartë të produkteve me vlera më të larta dhe më të njohura me krahasime dhe përshkrime të hollësishme.
 • Shporta e qëndrueshme e blerjeve – një veçori është e përqendruar në uljen e shkallës së braktisjes së karrocave. Produktet ruhen në karrocë edhe nëse përdoruesi largohet nga faqja.

Karakteristikat e Magentos

Opsionet e pagesave

Megjithëse Magento me burim të hapur është CMS falas, integrimi i metodave të pagesës mund të kërkojë kosto shtesë. Për shembull, do të duhet të paguani për shërbimet e integrimit për të përpunuar kartat e debitit ose kredisë. Nga ana tjetër, ju ende mund të përfitoni nga opsionet falas të disponueshme për integrime. Këtu janë shërbimet që vijnë si aplikacione të integruara:

 • shirit.
 • Braintree.
 • PayPal.
 • Amazon Pay dhe të tjerët.

Karakteristikat e transportit dhe arka

 • Kontrolli i thjeshtë i përdoruesve – vizitorët mund të zgjedhin nëse të blejnë produkte si mysafirë ose të regjistruar në përdorues.
 • Vlerësimet dhe Taksat e Transportit – çmimi do të shfaqet automatikisht në shporta, duke përfshirë të gjitha vlerësimet e mundshme shtesë.
 • Monitorimi – tipari e bën më të lehtë për klientët të ndjekin rendin e tyre.

Karakteristikat e SEO:

Platforma ofron një grup bazë për të rritur SEO-in tuaj të internetit. Ato përfshijnë redaktimin e etiketave meta përveç URL-ve të personalizueshme, Hartën e sitit, etj. Në të njëjtën kohë, përdoruesit janë të lirë të integrojnë mjete të njohura analitike përballë Google Analytics.

Magento ofron një larmi të madhe karakteristikash të ndryshme. Sidoqoftë, ju mund të keni nevojë për funksionalitet të zgjeruar nga faqja juaj e internetit. Kjo është ajo ku ju do të duhet të punësoni një programues në internet që të ketë opsionet e nevojshme të integruara siç duhet.

3. Dizajni

Numri i Temave:me porosi
Temat e palëve të treta:&# X2714; PO
Dizajni i Uebfaqes AI:✘ JO
zvarrit&Drop:✘ JO
Optimizuar celular:&# X2714; PO

Përdoruesit duhet të presin një zhgënjim tjetër për sa i përket dizajnit. Platforma nuk ka paraqitje të planifikuara të internetit ose shabllone. Të gjitha temat zhvillohen kryesisht nga kompani të palëve të treta. Vetëm disa nga ato tema janë falas. Paraqitjet më elegant dhe të azhurnuara mund t’ju kushtojnë deri në 400 dollarë!

Nga ana tjetër, tema të tilla zakonisht kanë shtesa shtesë dhe shtesa që dëshironi të integroni. Me fjalë të tjera, nuk ka nevojë të punësoni zhvilluesit e faqes në internet. Të gjitha temat janë me përgjigje të lëvizshme, e cila siguron funksionimin e qetë në pajisje të ndryshme pavarësisht nga OS ose madhësia e ekranit.

Sa për pamjen e shablloneve, ato janë kryesisht njësoj. Përdoruesit mund të dëshirojnë për një dizajn më ekskluziv. Mënyra e vetme për të ndryshuar paraqitjen është të ndryshoni kodin burim. Procesi mund të duket se është mjaft i bezdisshëm, pasi versioni falas Magento nuk përmban redaktorin WYSIWYG në krahasim me Wix ose ndonjë ndërtues tjetër në internet SaaS. Përdoruesit mund të zgjedhin nga tre zgjidhje:

 • Bleni temë të palëve të treta në përputhje me Magento.
 • Punësoni një programues në internet për të krijuar një model nga e para.
 • Zgjedhin për një temë falas dhe paguani për një seri shtesë.
 • Përdorni shtrirjen e faqes Builder Magento CMS.

Si rregull, disa përdorues mund të kenë nevojë për një kombinim të të tre opsioneve të përmendura më lart. E gjitha varet nga lloji, struktura, përmbajtja dhe faktorët e tjerë bazë.

4. Ndihma për klientët

Si dhe të gjitha platformat kryesore CMS, Magento nuk ka atë lloj ekipi mbështetës për të cilin jemi mësuar. Me fjalë të tjera, nuk duhet të mbështeteni në Live Chat ose mbështetjen e emailit përveç sistemeve telefonike ose tradicionale të biletave. Nga ana tjetër, sistemi ka një shumë të madh komuniteti me forume të shumta për të gjetur përgjigjen e pyetjes suaj.

Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh udhëzuesit e hollësishëm të përdoruesve që mbulojnë të gjitha aspektet themelore nga mënyra se si të filloni në redaktimin e faqeve, etj. Ndihma e paguar është gjithashtu në dispozicion për përdoruesit e Magento përveç një blog, dokumentacioni zhvilluesi, portalesh të shitjeve ose kurse trajnimi të disponueshme me Magento U.

5. Prmimi

CMS me burim të hapur CMS është një platformë falas për të ndërtuar dyqane dixhitale dhe lloje të tjera të faqeve të internetit të e-commerce. Sidoqoftë, kur dikush thotë “falas” për sa i përket këtij sistemi, nuk do të thotë aspak pa kosto. Siç kemi përmendur tashmë, përdoruesit mund të kenë nevojë të shtojnë disa shtesa ose të personalizojnë dizajnin e faqes në internet për të mos përmendur hosting dhe emri i domain zgjedhje.

E gjitha do të kërkojë punësimin e zhvilluesve të përparme ose dizajnues të uebit. E njëjta gjë është me temat premium Magento që vijnë me karakteristika të integruara dhe shtesa. Etiketa e çmimeve mund të shkojë nga 40 deri në 500 dollarë në varësi të kompleksitetit dhe funksionalitetit.

6. Pro dhe kundër

Magento është sigurisht një platformë e denjë për nevojat e e-commerce edhe pse ka disa humbje të dukshme. Megjithëse janë të mbushur me karakteristika, është akoma shumë e komplikuar për jo teknikët ndërsa procesi i ndërtimit do të rezultojë në mënyrë të pashmangshme në kosto shtesë.

Pros:
Cons:
&# X2714; Karakteristikat dhe integrimet e pafundme.
&# X2714; Aplikacione dhe Shtesa të shumta.
&# X2714; E mirë për rritjen e biznesit në internet.
&# X2714; Komuniteti i madh i përdoruesve dhe baza e njohurive.
&# X2714; Eshte falas.
✘ Shumë e komplikuar, ka nevojë për mbështetjen e zhvilluesit me përvojë.
✘ Temat e kufizuara falas.
Ization Përshtatje e shtrenjtë.
✘ Mungesa e ekipit mbështetës.

përfundim

Magento është një platformë solide me burim të hapur me një seri të pasur karakteristikash dhe funksionaliteti. Sistemi është i shkallëzuar duke ju lejuar të rriteni dhe promovoni biznesin tuaj në internet. Mjeti vjen me aftësi të zgjeruara të integrimit dhe ton shtesë të shtesave. Menaxhimi i thjeshtë i produktit dhe sistemi i redaktimit gjithashtu do të vijnë në dispozicion.

Nga ana tjetër, platforma nuk është për newbies, pasi disa procese mund të kërkojnë njohuri të thella të kodimit dhe web-dizajnit. Në të njëjtën kohë, përdoruesit duhet të jenë të gatshëm për shpenzime të papritura përballë modeleve premium ose shtesa. Aktgjykimi i përgjithshëm është ende një zgjidhje e fortë softuerike për ndërtimin e një dyqani dixhital të fortë.

Shkarkoni Tani Magento

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me