Rishikimi Kinsta

Kinsta – është një WordPress i menaxhuar zgjidhje pritëse u lançua në vitin 2013. wasshtë krijuar për pronarët e faqeve të internetit që kërkojnë një shtëpi të qëndrueshme dhe të sigurt për faqet e tyre WP. Përveç veçorive dhe mjeteve fillestare, platforma lejon që abonentët të përfitojnë nga infrastruktura e mirëmbajtur nga Google. Me fjalë të tjera, ju mund të përdorni përdorimin e Google Cloud Platform ndërsa Kinsta vetë është një Google-rekomanduar ofruesi i pritjes.


Kompania ofron disa plane që mund të duken pak më të shtrenjta se mesatarisht. Sidoqoftë, ato ofrojnë siguri, performancë dhe fleksibilitet të mjaftueshëm për faqet e internetit të mundësuar nga WordPress. Nuk supozohet të jeni një ekspert i WP për të filluar me Kinsta. Ofruesi i hostimit siguron kohën e shpejtë të ngarkimit të faqeve dhe përdor të gjitha teknologjitë e fundit për të zvogëluar rrezikun e joproduktive.

A është platforma kaq e mirë? A ka pengesa të fshehura apo çështje që duhet të merren parasysh? Ky përmbledhje është për të nënvizuar të gjitha aspektet e përdorimit të zgjidhjes së pritjes Kinsta. Qëndroni të akorduar.

1. Pro dhe kundër

Kinsta pretendon të ofrojë një faqe interneti të përsosur pa funksionimin e planit. Platforma e pritjes krenohet me shpejtësi të mirë dhe shpejtësi të lartë të ngarkimit të faqes në internet. Ajo vjen me një grup të pasur me karakteristika edhe pse disa çështje dhe dobësi e pengojnë atë të jetë një ofrues i përsosur i hostimit të WordPress.

Pro Kinsta:

 • Performancë e mirë – Kinsta tregoi rezultate të shkëlqyera gjatë shkallës së fundit të reagimit të serverit DNS duke goditur 10 nga 10 me rezultatin mesatar prej 179ms. Evenshtë edhe më mirë sesa rekomandohet nga Google 200ms.
 • Pranë Uptime Perfect – platforma garanton 99.9% të normës së ngritjes, e cila tregoi 100% kthim në dhjetor 2018.
 • Lehtësinë e përdorimit – ndërsa WordPress në vetvete nuk është CMS më e lehtë për t’u përdorur, Kinsta jep sa më shumë karakteristika të nevojshme për ta bërë procesin e ndërtimit të shpejtë dhe të thjeshtë edhe për newbies. Përdoruesit mund të kalojnë midis versioneve të ndryshme cPanel, si dhe të shtojnë shtojca të reja, të testojnë uebfaqen ose të punojnë me parametrat duke përdorur skenimin me një klik. Në të njëjtën kohë, ju mund të krijoni një llogari të re brenda sekondave ndërsa vendosja ose migrimi i WP vështirë se do të jenë një sfidë.
 • Rezervime automatike të WordPress – nuk keni pse të kujdeseni për kopjen rezervë të faqes në internet, megjithëse menaxhimi manual është ende në dispozicion. Pulti ofron statistika të hollësishme dhe rekord rezervë për datën dhe informacione të tjera të rëndësishme.
 • Hosting Optimizuar eCommerce – Kinsta ju lejon të ndërtoni Uebfaqe miqësore me e-Tregti dhe jep veçori përtej tradicionale WooCommerce plugin falas WordPress.

Mbështetja e klientit është gjithashtu mjaft e kualifikuar edhe pse ka disa humbje që nuk na lënë ta përfshijmë atë në listën e pro Kinsta. Le t’i hedhim një vështrim disa gabimeve të tjera:

Kinsta Cons:

 • Pa telefon – kjo mund të mos jetë një çështje kritike pasi përveç bazës së madhe të njohurive dhe udhëzuesve të shumtë, shërbimi ka një sistem të avancuar të biletave, i cili siguron kontakte të menjëhershme. Specialistët e ndihmës zakonisht përgjigjen në jo më shumë se 40 sekonda përveç funksionit Live Chat dhe Intercom.
 • çmimet – disa përdorues mund të mbingarkohen me çmimet e planit që nga fillimi. Sidoqoftë, nëse zhyteni thellë në tiparet që ato ofrojnë, kostoja vështirë se do të duket më konfuzion.
 • Mungesa e mbajtjes së postës elektronike – Kinsta nuk ofron një pritje të lidhur me email, që do të thotë se do të duhet të kërkoni shërbime të palëve të treta.

Nga ana tjetër, Kinsta rekomandon disa opsione të përballueshme për mbajtjen e postës elektronike që përdoruesit janë në gjendje t’i krijojnë vetë. Për shembull, G Suite rekomandohet nga platforma. Do të gjeni një variant të përshtatshëm me lehtësi. Tani, le të shqyrtojmë veçoritë e pritjes, performancën, çmimin dhe aspekte të tjera jetësore për të kuptuar qartë nëse ia vlen t’i kushtohet vëmendje apo jo.

2. Karakteristikat e hostimit

Kinsta është e pasur me karakteristika. Pronarët e faqes së internetit do të kenë fjalë për fjalë gjithçka që u nevojitet për të bërë konfigurimin ose të migrojnë me faqet ekzistuese WP. Platforma i kushton shumë vëmendje fleksibilitetit, sigurisë dhe performancës së saj. Për më tepër, përdoruesit e Kinsta kanë një shans të shkojnë përtej instrumenteve bazë të pritjes.

Pulti Kinsta

Platforma Google Cloud

Ne kemi përmendur tashmë se Kinsta është një platformë pritëse e rekomanduar nga Google. Ky fakt e bën kompaninë të dalë nga ofruesit e tjerë të optimizuar të WordPress të hostimit. Ju keni qasje të plotë në Google Cloud të përdorur nga platforma udhëheqëse të industrisë si Snapchat, Coca-Cola ose Spotify.

Si pjesë e platformës së bazuar në cloud të Google, Kinsta ofron një infrastrukturë fleksibël pritës që përmban serverë të vendosur në 20 pjesë të ndryshme të botës përfshirë Azinë dhe Evropën.

Performanca e Avancuar me Optimizimet automatike të bazës së të dhënave MySQL

Një veçori e shkëlqyeshme për ata që përdorin WordPress CMS. Platforma përdor një enë të veçantë të izoluar për faqen tuaj të internetit të bazuar në WP. Do enë vjen me shembull shtesë MySQL përveç optimizmit automatik të bazës së të dhënave për të siguruar performancë të qëndrueshme dhe pa gabime të faqes.

Sistemi është aktivizuar çdo javë për të parandaluar keqfunksionimet e bazës së të dhënave MySQL. Ju nuk keni nevojë të menaxhoni konfigurimin manualisht. Karakteristika është e aktivizuar dhe në proces automatikisht.

Ajo funksionon si më poshtë:

 1. Procesi i optimizimit fillon automatikisht çdo javë.
 2. Zbulon dhe rregullon gabimet e mundshme të funksionimit të bazës së të dhënave.
 3. Nëse sistemi nuk mund të rregullojë gabimin, një njoftim i dërgohet mbështetjes teknike dhe sysadmins.

Si rezultat, veçoria siguron shëndetin dhe funksionimin e qëndrueshëm të faqes tuaj WordPress.

Më shumë siguri me Rifillimin e automatizuar të kopjimit të PHP

Nëse versioni juaj PHP zbriti për ndonjë arsye, ju ndoshta do të duhet ta rindizni atë nga kopja e fundit me dorë nga pulti. Kinsta e bëri procesin 100% të automatizuar falë veçorisë së tij të vetë-shërimit.

Me fjalë të tjera, nuk do të vini re as kur PHP juaj mund të prishet. Sistemi automatikisht rifillon atë. Nëse çështja është shumë e komplikuar për mjetin për ta trajtuar atë, një sysadmin njoftohet të bëjë rregullimin manual.

Rezervime automatike

Platforma merret me kopje rezervë automatike përkundër planit. Userdo përdorues do të jetë në gjendje të përfitojë nga funksioni. Sidoqoftë, përdoruesit e planit të hyrjes do të kenë një shans të përdorin shërbimin vetëm brenda 14 ditëve të para, ndërsa paketat më të larta ofrojnë këtë veçori për një periudhë më të gjatë.

Për të menaxhuar shërbimin, duhet të shkoni vetëm në pultin tuaj dhe të futni seksionin Rikthim. Aty mund të zgjidhni nga paketat në dispozicion që përfshijnë:

 • Rezervime ditore.
 • Rezervime 6-orëshe.
 • Rezervime orare.

Pavarësisht se çfarë zgjidhni, shërbimi menaxhohet automatikisht nga platforma. Për më tepër, ju mund të rishikoni rekordin e kopjeve rezervë nga dita në kohë reale pa kërkim të shkarkimit.

Shërbimi i skenimit me një klik

Karakteristika është e shkëlqyeshme për përdoruesit që duan të provojnë uebfaqet e tyre para se të vendosen. Me fjalë të tjera, skenimi ju lejon të provoni shtojcat dhe integrimet e reja përpara se t’i shtoni ato në projektin tuaj live. Shërbimi lejon personalizimin dhe redaktimin e kodeve, widget, aplikacionin dhe shtesat për të siguruar funksionimin e tyre të qetë në gjendje.

Mjetet shtesë: Cache i sitit, SSL, Engine PHP, etj.

Përveç veçorive unike të Kinsta, platforma ofron një gamë të gjerë opsionesh shtesë që janë me përdorim të madh sa herë që keni nevojë për të forcuar ose rregulluar faqen tuaj të internetit:

 • Motori PHP – përdoruesit janë të lirë të shkojnë pa probleme midis versioneve të ndryshme të disponueshme PHP. Nëse keni disa probleme teknike ose thjesht doni të ktheheni në versionin e mëparshëm, platforma ju lejon të rindizni motorin tuaj PHP për të zgjidhur gabimet e lidhjes ose keqfunksionimet e tjera.
 • SSL – Certifikata falas SSL është një pjesë e çdo plani Kinsta. Për më tepër, nuk keni pse të merreni me ridrejtime manuale, pasi funksioni HTTPS Force automatikisht do të drejtojë trafikun tuaj në versionin e internetit të siguruar SSL.
 • analitikë – sistemi ju lejon të gjurmoni të gjitha të dhënat e nevojshme nga statistikat e hollësishme të faqes në internet të aktivizuara nga mjeti i monitorimit PHP deri në gjerësinë e bandës, kërkesat kryesore nga shikimet ose bytes, GEO dhe IP, cache, dhe më shumë.

Karakteristika falas

Të gjitha planet vijnë me CDN falas përveç SSL dhe disa opsione të tjera bazë, përdoruesit do të vlerësojnë së paku 1 migracionin falas në internet duke ju lejuar të lëvizni projektin tuaj ekzistues WP-online në Kinsta me kosto zero. Një tjetër veçori falas përfshin aksesin e plotë në shërbimin premium DNS duke lejuar përdoruesit të menaxhojnë regjistrimet e tyre të zonës. Përdoruesit marrin 1 vend premium DNS për secilën instalim Me fjalë të tjera, numri i instalimeve është i barabartë me numrin e njësive Premium DNS që merrni.

3. Performanca

Shpejtësia e ngarkimit të faqes në internet: Kinsta pretendon të ketë një nga normat më të mira të shpejtësisë së ngarkimit midis ofruesve të tjerë të optimizuar të WordPress-it. Testet e fundit treguan mesataren 495ms, Shkalla mbështetet shumë në vendndodhjen e faqes në internet.

Kinsta Uptime

Me fjalë të tjera, përdoruesit nga Bangalore nuk duhet të presin të njëjtën shpejtësi ngarkese si në Gjermani, për shembull. Këtu është tabela e shpejtësisë nga pjesë të botës për t’i bërë gjërat pak më të qarta. Ju gjithashtu mund të kontrolloni çdo shpejtësi të ngarkimit të faqes në internet vetë. vetëm zbuloni se ku është në internet faqja e internetit dhe pastaj përdorni një nga mjetet falas të disponueshme, Pingdom, për shembull.

Amerika e Veriut575 ms
Sydney2.03 s
Japoni1000 ms
Sao Paulo1000 ms
Gjermani222 ms
Britani e Madhe175 ms

Kinsta përdor pajisje të përparuara dhe ka qendra të të dhënave dhe serverë të instaluar në 20 vende të ndryshme në të gjithë botën. Për më tepër, platforma përdor instrumente të rritjes së shpejtësisë përmes teknologjive si PHP 7, Ngnix, LXD dhe zgjidhje të tjera softuerike për të përmirësuar shpejtësinë e internetit dhe performancën e përgjithshme.

Vlerësimi i Uptime: ofruesi i pritjes garanton 99.9% normë në kohën e duhur për secilin prej përdoruesve të tij. Disa mund ta konsiderojnë atë asgjë tjetër përveç shfaqjes. Megjithatë, rezultatet në dhjetor 2018 shfaqën një 100% dërrmues të kohës. Për të siguruar rezultate të shkëlqyera, Kinsta përdor rrjetin e vet të mjeteve të monitorimit dhe përcjelljes për të kontrolluar me kohën e duhur çdo minutë.

4. Siguria

Platforma bën shumë për sa i përket sigurisë. Përdor LXC dhe LXD përveç kësaj Platforma Google Cloud, duke bërë të mundur mbajtjen e llogarive të përdoruesve dhe faqeve të internetit të WordPress të izoluara. Një qasje e tillë rezulton në thithjen më të mirë të sulmeve DDoS si dhe parandalimin e rreziqeve të tjera dhe kërcënimeve në internet.

Ne kemi përmendur tashmë rezervime automatike që gjithashtu përmirësojnë sigurinë e përgjithshme të sitit. Mjetet shtesë të sigurisë janë si më poshtë:

 • SSH e koduar & Lidhja SFTP – siguron një akses të sigurt dhe të sigurt në internet. Karakteristika vjen së bashku me kodimin SSL FALAS.
 • Kufizimet e integrimit – kjo kryesisht i referohet shtojcave që mund të përmbajnë rrezik potencial të malware. Siç e dimë të gjithë, pronarët e faqeve të internetit duhet të zgjedhin zhvilluesit e besueshëm të shtojcave kur përdorni WordPress. Kinsta ju pengon të zgjidhni programet e dëmshme dhe potencialisht të rrezikshme.
 • Parandalimi i sulmit – mjetet shtesë të sigurisë përfshijnë masa për të zvogëluar rrezikun e sulmeve DDoS dhe hakerave. Ato përfshijnë bllokimin, GeoIP, dhe më shumë.
 • Tipar i rregullimit Hack – Kinsta ofron garanci për pastrimin pas hack-it për të hequr kodet me qëllim të keq dhe për të rikthyer faqen tuaj me qasje të sigurt.

Platforma monitoron të gjithë rrjetin e saj të faqeve dhe kurrë nuk fuqizon projekte që mundësohen nga versionet e pambështetur të PHP

5. Ndihma për klientët

Mbështetja e klientit është një nga anët më të forta të Kinsta. Edhe pse nuk ka një numër telefoni, përdoruesit ende mund të kontaktojnë menjëherë me ndihmën e funksionit Bisedë Live. Në të njëjtën kohë, këtu është një widget e integruar e Intercom.

Përdoruesit mund të ndjekin historinë e tyre të bisedës për të gjetur problemin që u nevojiten. Dritarja mbetet e hapur edhe nëse shfletoni nëpër seksione dhe mjete të tjera, gjë që është mjaft e përshtatshme. Ekipi mbështetës është në dispozicion gjatë gjithë kohës.

Ekziston gjithashtu një bandë e artikujve aktualë në dispozicion në Blog Kinsta përveç platformës është shumë e madhe njohuri baze. Ai përfshin aspekte të ndryshme të formimit të certifikatës SSL dhe migracionit në faqen e WordPress në sugjerime për të rritur punën e faqes në internet dhe rikuperimin e katastrofave.

5. Politika e çmimeve

Në përgjithësi, janë 10 pako të disponueshme të dorëzuara nga Kinsta. Planet përtej paketës së Ndërmarrjes 4 lejojnë klientët të kontaktojnë ekipin mbështetës për të krijuar një plan të përshtatur individualisht në varësi të kërkesave të tyre. Ne i kemi ndarë të gjitha ofertat në dispozicion në tre kategori kryesore: Themelore, Biznes dhe Ndërmarrje. Të gjitha planet përfshijnë shërbim falas SSL dhe CDN. Platforma ju garanton 30 ditë kthim parash.

Planet Themelore:

 • motorino – kushton 30 dollarë në muaj, përfshirë 1 instalim të WordPress-it dhe 10 GB depo.
 • pro – kushton 60 dollarë në muaj, përfshirë 2 instaluar WordPress dhe 20 GB depo

Planet e biznesit:

 • Biznesi 1 kushton 100 dollarë në muaj me 5 instalime WP dhe 30 GB hapësirë ​​në disk.
 • Biznesi 2 kushton 200 dollarë në muaj me 10 instalime WP dhe 40 GB hapësirë ​​në disk.
 • Biznesi 3 kushton 300 dollarë në muaj me 20 instalime WP dhe 50 GB hapësirë ​​në disk.
 • Biznesi 4 kushton 400 dollarë në muaj me 40 instalime WP dhe 60 GB hapësirë ​​në disk.

Planet e ndërmarrjeve:

 • Ndërmarrja 1 kushton 600 dollarë në muaj me 60 instalime WP dhe 100 GB hapësirë ​​në disk.
 • Ndërmarrja 2 kushton 900 dollarë në muaj me 80 instalime WP dhe 150 GB hapësirë ​​në disk.
 • Ndërmarrja 3 kushton 1200 dollarë në muaj me 120 instalime WP dhe 200 GB hapësirë ​​në disk.
 • Ndërmarrja 4 kushton 1.500 dollarë në muaj me 150 instalime WP dhe 250 GB hapësirë ​​në disk.

Kinsta ka një ofertë e veçantë për organizatat jofitimprurëse dhe siguron 15% zbritje në çdo plan për faqet e internetit të lançuara nga kishat, komunitetet bamirës, ​​etj. Përveç zbritjes fillestare, jofitimprurësit gjithashtu mund të llogarisin uljen e çmimit 15% në rast të paketës së parapaguar. Memberdo anëtar jo-fitimprurës merr një provë falas 60-ditore.

Në fund të fundit

Kinsta është një host i mirë i WordPress me një mori karakteristikash dhe teknologjish të përparuara për të përmirësuar performancën e faqes në internet. Platforma është larg të qenit i lirë. Përdoruesit mund të gjejnë alternativa më të përballueshme. Sidoqoftë, ky është ndoshta pengesa e vetme. Ju nuk do të gjeni shpejtësinë e ngritjes dhe ngarkimit të së njëjtës normë përveç mbështetjes teknike të përparuar për t’u marrë me parandalimin e kërcënimit në internet dhe pastrimin pas.

Si përmbledhje, Kinsta mund të jetë një vlerë e mirë për paratë që ngarkon duke marrë parasysh bashkëpunimin e saj me platformën Google Cloud, pult intuitiv dhe akordimin e thjeshtë të faqeve në internet, zgjidhjet e optimizuara të e-commerce në server dhe përmirësimi i performancës së përgjithshme.

Filloni me Kinsta

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map