Rishikimi i Web.com

Rishikimi i Web.com

Web.com – është një platformë me cikël të plotë të krijuar për të ndihmuar bizneset e vogla të shkojnë në internet. Ajo vjen si një zgjidhje gjithëpërfshirëse së bashku me ndërtuesin e faqeve në internet, hostimin, regjistrimin e domenit dhe shërbimet e marketingut. Filluar në vitin 1999, kompania me qendër në Florida aktualisht krenohet me mbi 3 milion pajtimtarë aktiv. Softueri është i mirë për sipërmarrësit duke kërkuar një mënyrë të thjeshtë për të zhvilluar biznesin e tyre nga e para dhe për ta jetuar atë pa një sfond teknik.

Ndërsa jemi të përqendruar kryesisht në veçoritë e ndërtimit të faqes së internetit, do të kemi një vështrim më të afërt në redaktorin e faqes në internet, shabllonet, redaktimin dhe mjetet e dizajnit të internetit të ofruara nga Web.com. Platforma premton një dizajn të lezetshëm dhe një panel kontrolli intuitiv me të gjitha instrumentet e nevojshëm për të krijoni një sit të përgjegjshëm në pak minuta. Highshtë koha e duhur që kontrollojmë nëse është e vërtetë apo e rremë.

1. Lehtësia e përdorimit

Web.com ka prezantuar ndërtuesin e saj të internetit WYSIWYG me qëllimin për të ndihmuar newbies për të krijuar faqe me nuk ka aftësi për kodim ose dizajnim në internet. Ndërsa redaktimi i faqeve mund të mos jetë aq i thjeshtë nga fillimi, përshtypja e përgjithshme është mjaft e mirë.

E vetmja pengesë këtu është që ju nuk do të jeni në gjendje ta testoni sistemin falas, pasi nuk ka asnjë mundësi provë falas. Do të thotë që do të duhet të blini një plan pa pasur një vizion të qartë se si punon redaktori. Kjo ku shqyrtimi ynë do të vijë në dispozicion.

Fillimi

Procedura e hyrjes mund të jetë pak më shumë kohë, që disa presin. ndryshe nga shumë platforma të tjera SaaS, nuk do të keni një shans ta provoni atë falas, si dhe nuk ka mundësi për regjistrim pa probleme përmes mediave sociale ose llogarive të Google. Për të filluar me Web.com, do të duhet të plotësoni disa shtete përpara se të futeni në pult.

Hapi 1 – Zgjidhni një Domain

Lajmi i mirë është se secili plan vjen me një domain falas. Do të thotë që nuk do të duhet të paguani për të veç e veç. Në të njëjtën kohë, përdoruesit janë të lirë të lidhin emrat e tyre tashmë ekzistues të domain. Thjesht zgjidhni opsionin përkatës në specin e dhënë.

zgjidhni emrin e domain

Siç kemi thënë më herët, Web.com nuk është vetëm një krijues i faqeve të internetit, por edhe një shërbim i regjistrimit të domain. Ky fakt shton një fleksibilitet për përdoruesit. Për shembull, nëse domeni juaj është marrë tashmë, sistemi do të ofrojë një gamë alternative, pa qenë e nevojshme të kërkoni një variant tjetër vetë. Ju mund të zgjidhni atë që vlen për ju më së shumti dhe të kaloni në fazën tjetër.

emri i regjistruar i domain

Hapi 2 – Krijoni Llogari Web.com

Pasi emri i domain të jetë regjistruar me sukses, do t’ju kërkohet të krijoni një llogari të re. Procedura është mjaft tipike. Sidoqoftë, përveç emrit, mbiemrit dhe adresës së postës elektronike, do t’ju duhet të paraqisni informacione shtesë personale siç është një numër i vlefshëm i telefonit. Ne ju rekomandojmë të tregoni të dhëna reale, pasi mund të dëshironi të kërkoni rimbursim.

Hapi 2 - Krijoni Llogari Web.com

Hapi 3 – Përfundoni blerjen

Faza e fundit është të siguroni informacionin tuaj të faturimit. Edhe një herë, përdoruesve do t’u kërkohet të tregojnë adresën e faturimit, kodin postar dhe informacione të tjera për të përfunduar blerjen. Pasi të jetë përpunuar transaksioni, do të merrni një faturë dhe një letër konfirmimi të dërguar në emailin tuaj. Tani, ju jeni gati të filloni ndërtimin e faqes tuaj të parë.

Përfundoni blerjen

Redaktori Visual

Sistemi nuk ju lejon të krijoni një formë të re në internet, e cila është e keqe. Mënyra e vetme për të filluar është të zgjidhni cilindo nga shabllonet e bëra paraprakisht. Nga njëra anë, kursen kohë edhe pse mendjet krijuese prapë do ta vlerësojnë mundësinë e ndërtimit të strukturës së tyre të internetit nga toka. Lajmi i mirë është që faqosjet e paracaktuara janë super të lehta për tu modifikuar dhe përshtatur për të mbuluar nevojat e përdoruesve.

Pra, faza e parë e procesit të ndërtimit përfshin zgjedhjen e një modeli. Përdoruesit mund të zgjedhin nga një shumëllojshmëri kategorish që vlejnë për niches e tyre. Nga rruga, ju do të jeni në gjendje të zgjidhni një plan urbanistik të vetëm ose me shumë faqe, i cili është një tipar i lezetshëm që disa platforma kanë.

Zgjidhni një shabllon

Më në fund, këtu ju në redaktorin vizual. Duket mjaft e qartë dhe intuitive me të gjitha cilësimet themelore dhe mjetet e vendosura në shiritin e majtë. Këtu kemi disa elementë ndërtimi dhe blloqe përveç cilësimeve të përgjithshme, opsionet e menaxhimit të faqeve, cilësimet e temës dhe butonat e integrimit të dyqaneve.

redaktori vizual

Nëse keni nevojë të shtoni një element të ri, thjesht klikoni në butonin “Ndërto” me një kryq dhe zgjidhni nga lista e blloqeve të paracaktuar. Përdoruesit do të gjejnë gjithçka që është e nevojshme për të krijuar një faqe interneti më tërheqëse dhe ndërvepruese. Blloqet përfshijnë formularët e kontaktit dhe të pajtimit, galeritë, shfaqjet e diapozitivave, blloqet CTA, headers, footers, butonat e mediave sociale, dhe më shumë.

redaktori vizual

Për të shtuar një bllok në faqe thjesht tërhiqeni dhe tërhiqeni atë në hapësirën që ju nevojitet. Do element mund të redaktohet shtesë. Klikoni mbi të për të hapur një dritare të re me cilësime të përgjithshme dhe të përparuara. Këtu mund të ndryshojmë paraqitjet, disa nga tiparet e projektimit të elementit, të punojmë me shkronja, prejardhje, etj..

redaktori vizual

Përkundër faktit se modele të paracaktuara ofrojnë një strukturë fikse, mund të vendosni blloqe shtesë kudo që dëshironi. Në të njëjtën kohë, përdoruesit mund të menaxhojnë të gjitha blloqet që ata kanë në faqe dhe t’i rirregullojnë ato sidoqoftë. Karakteristikat mundësohen gjithashtu nga teknologjia tërheqëse dhe tërheqëse. Thjesht vendosni elementin e nevojshëm në hapësirën e kërkuar në një ndërfaqe të thjeshtë.

redaktori vizual

Ata që kërkojnë aftësi të përparuara redaktimi do të vlerësojnë një bllok të veçantë për të futur kodin. E tëra që ju duhet është të vendosni enën në hapësirë ​​në faqen e internetit, shtypni ikonën “edit” për të kopjuar dhe ngjitur copën e kodit.

Menaxheri i faqes

Ata që zgjedhin një plan urbanistik me shumë faqe do të jenë në gjendje të menaxhojnë çdo faqe veç e veç në të njëjtën mënyrë siç kemi përshkruar më herët. Thjesht shkoni në seksionin Faqe, ku do t’i gjeni të gjitha në një vend. Klikoni në faqen që dëshironi të redaktoni dhe shtoni blloqe shtesë, modifikoni elementet ekzistuese ose ristrukturoni seksionet duke përdorur të njëjtat mjete vizuale të redaktimit.

Menaxheri i faqes

Paraprakisht dhe Shko Live

Pasi të keni krijuar një faqe në internet, mund ta shikoni paraprakisht në pajisje të ndryshme celulare, përfshirë smartphone, tablet dhe laptopë. Mos harroni të vizitoni cilësimet e përgjithshme për të shtuar favorit, titullin dhe përshkrimin e faqes në internet, dhe konfigurime të tjera thelbësore. Sistemi ju lejon të shtoni një dyqan ose blog në internet me një klik për të shitur produkte në internet dhe për t’u angazhuar me klientët e mundshëm. Ne do t’i shqyrtojmë të dy opsionet pak më tej në karakteristika & Seksioni i fleksibilitetit. Tani mund të shikoni faqen tuaj dhe të shtypni butonin “Publikimi” për të dalë live.

Dobësia kryesore këtu është se Web.com nuk ka tregun e saj të aplikacioneve. Nuk ka pajisje shtesë për të shtuar. Përdoruesit mund të mbështeten vetëm në shërbimet e palëve të treta, duke përfshirë Google Analytics dhe disa nga portat e pagesave të njohura që janë ende të thjeshtë për t’u integruar. Përdoruesit kryesisht do të mbështeten në blloqe të integruara dhe elementë të ofruar nga platforma.

2. Karakteristikat & lakueshmëri

Ndërsa Web.com ishte projektuar kryesisht për pronarë të afarizmave të vegjël dhe sipërmarrësve, sistemi vjen me karakteristika shtesë për t’i lejuar përdoruesit të shesin mallra në internet ose të promovojnë projektet e tyre. Kompania ofron një sërë shërbimesh që përfshijnë marketing dhe zgjidhje optimizimi përveç zhvillimit të internetit me porosi. Nëse ende dëshironi të menaxhoni vetë procesin e ndërtimit, këtu janë disa tipare thelbësore që mund t’ju nevojiten në planin afatgjatë.

Tregtia elektronike dhe Menaxhimi i Produkteve

Integrimi i një dyqani dixhital plotësisht të paraqitur është shumë i lehtë me Web.com. Mund të implementohet me një klik të vetëm nga pulti. Sistemi automatikisht do të shtojë faqen “Dyqan” në strukturën tuaj të internetit, së bashku me karrocën e blerjeve të gatshme. Shkoni në faqen e dyqanit dhe cilësimet e përdoruesit për të menaxhuar produktet tuaja.

eCommerce

Menaxhimi i produktit

Platforma ju lejon të përshkruani produktet tuaja në mënyrën më të dobishme. Përdoruesit mund të shtojnë imazhe të artikujve, tituj dhe përshkrime. Ju mund të krijoni kategori produktesh dhe t’i bashkoni ato në grupe. Për të ngushtuar kërkimin, thjesht tregoni dimensionet e artikullit.

Menaxhimi i produktit

Sistemi lehtëson vendosjen e një çmimi fillestar, si dhe çmimin në shitje. Përdoruesit gjithashtu mund të tregojnë disponueshmërinë e produktit, si dhe të mbajnë kontrollin mbi stokun.

Opsionet e pagesave

Web.com mbështet porta të ndryshme të pagesave popullore përfshirë PayPal, Square dhe Stripe. Secila prej tyre mund të aktivizohet dhe të lidhet me një klikim. Për më tepër, pronarët e bizneseve mund të bëjnë përdorimin e pagesave manuale përmes sistemit të porositjeve të telefonit që është aktivizuar në parazgjedhje.

Opsionet e pagesave

marketing

Për të rritur besnikërinë e klientëve, bizneset e vogla mund të fillojnë promovime speciale dhe fushata marketing. Vendosja bën të mundur krijimin e kuponave të ndryshëm të zbritjes, shitjeve speciale dhe lidhje për produktet ose kategoritë e ndara nga lista juaj e blerjeve.

Lexoni gjithashtu: Ndërtuesit më të mirë të e-commerce në uebfaqe.

Tipar i Blogimit

Lidhja e një blogu në faqen tuaj është e njëjtë me lidhjen e një dyqani dixhital. Thjesht shkoni në cilësimet e përgjithshme dhe klikoni në butonin Blog. Atëherë ju duhet ta aktivizoni ndërsa sistemi automatikisht do ta shtojë atë në listën e faqeve të internetit që mund të ndryshoni. Këtu përdoruesit mund të zgjedhin formatin e postimit, të aktivizojnë ose çaktivizojnë komentet, të tregojnë numrin e komenteve për postim, të shtojnë dhe modifikojnë butonat e mediave sociale, etj..

Tipar i Blogimit

Lexoni gjithashtu: Ndërtuesit më të mirë të faqes në internet për të krijuar një Blog.

Marketingu dhe Promovimi

Si kompani me cikël të plotë, Web.com ndihmon për të fituar njohjen dhe për të përmirësuar radhët e motorëve të kërkimit. Ka një grup ekspertësh në SEO dhe marketing. Shërbimet përfshijnë:

  • Optimizimi i SEO – Karakteristika konsiston në konsultimin fillestar, strategjinë e planifikimit të fjalëve, faqen e internetit të listuar në drejtoritë e Google dhe bazat e të dhënave të tjera, zhvillimin e lidhjeve, formatimin e përmbajtjes, analitikën, etj..
  • Reklama PPC – Specialistët lokalë do të konfigurojnë dhe rregullojnë fushatat e PPC Ad për të sjellë një audiencë të synuar në faqen tuaj të internetit.

Zhvillimi dhe Dizajni i Uebfaqeve

Siç kemi përmendur edhe më parë, Web.com nuk ka tregun e tij të personalizuar. Kjo mund të jetë një sfidë kur rregulloni një faqe në internet. Zgjidhja e vetme për problemin është të zgjedhni një ekip të personalizuar të zhvillimit dhe të projektimit. Ata krijojnë dyqane dixhitale plotësisht funksionale, faqet e projektimit në WordPress, rregullojnë projektet tashmë ekzistuese, etj.

Si përmbledhje, tërësia e karakteristikave nuk është aq e pasur. Sistemi ofron vetëm elementë bazë për të krijuar, drejtuar dhe mirëmbajtur faqe interneti të biznesit të vogël me funksionalitet eCommerce.

3. Dizajni & templates

Web.com krenohet me një përzgjedhje të madhe të modeleve elegant. Ka disa qindra skedarë të lezetshëm që i referohen nuçave të ndryshme. Përdoruesit mund të zgjedhin nga modelet e biznesit, temat e portofolit, artin & dizajn, ushqim & restorant, shëndetësi & bukuri, etj. Në përgjithësi, sistemi ofron 13 kategori të ndryshme. Modelet duken mjaft të mira. Ata nuk kërkojnë personalizim shtesë, pasi ato përmbajnë të gjitha blloqet dhe elementet e nevojshme. E tëra që ju duhet është të ngjitni në tekst, të shtoni përmbajtje mediatike dhe të shkoni drejtpërdrejt.

templates

Redaktimi brenda celular është një tipar i shkëlqyeshëm për ata që duan të kenë 100% site me përgjegjësi. Përdoruesit mund të kalojnë midis mënyrave të ndryshme të lëvizshme dhe të modifikojnë faqet dhe seksionet brenda asaj mode. Me fjalë të tjera, nëse redaktoni një version smartphone, të gjitha ndryshimet do të ruhen automatikisht për atë version të veçantë. Padyshim, një tipar i shkëlqyeshëm.

Modelet Përshtatëse

Nëse akoma keni nevojë për një personalizim shtesë, mund të përfitoni nga cilësimet e temës. Ato bëjnë të mundur zbatimin e ngjyrave dhe stileve të ndryshme, ndryshimin e modelit të butonit, modifikimin e shkronjave, menaxhimin e cilësimeve të tipografisë për header dhe tekste të thjeshta, etj. Përveç kësaj, ne kemi përmendur tashmë aftësinë për të shtuar kodin e ngulitur.

kod i ngulitur

4. Ndihma për klientët

Web.com ka disa mënyra për përdoruesit të kontaktojnë. Për më tepër, platforma ka një paketë mjaft të dobishme udhëzimesh dhe udhëzimesh që aktivizohen automatikisht pasi të keni hyrë në krijimin e faqes në internet për herë të parë. Për më tepër, përdoruesit mund të gjenerojnë informacionin e nevojshëm gjatë procesit të redaktimit dhe të kërkojnë përgjigje në bazën e njohurive që mbulon aspekte të ndryshme për menaxhimin e faqes për të bllokuar konfigurimin dhe fushat lidhëse.

Ndihma për klientët

Sa i përket mënyrave të drejtpërdrejta për të kontaktuar ekipin mbështetës, ato përfshijnë:

  • Mbështetje ndërkombëtare përmes telefonit.
  • Sistemi i biletave për të dërguar kërkesa me email.

Ekziston gjithashtu një blog me disa artikuj tipikë që përmbajnë ide të biznesit, këshilla për lidership, etj.

5. Planet & Çmimeve

Sistemi aktualisht ka tre plane kryesore për lloje të ndryshme në internet dhe pritjet e përdoruesve. Ato përfshijnë:

  • Kostot e fillestarit $ 13 në muaj. Shtë mirë për projekte të vogla për individë të etur për të shkuar live.
  • Kostot e faqes në internet $ 20 në muaj. Shtë mirë për projekte më të mëdha dhe plotësisht të paraqitura.
  • Kostot e marketingut $ 27 në muaj me të gjitha karakteristikat e e-commerce dhe marketing përfshijnë në paketë.

Pricesmimet e lartpërmendura tregohen kur faturohen çdo muaj. Sidoqoftë, përdoruesit mund të kursejnë deri në 45% nëse blejnë një pajtim vjetor. Në këtë rast, planet do të kushtonin përkatësisht 10, 15 dollarë dhe 20 dollarë.

Çmimeve

Ekziston një politikë e rimbursimit 30-ditor. Kemi hasur në disa vlerësime negative kur është fjala për politikën e rimbursimit. Për ta parë atë me sytë tanë, ne kemi kërkuar një kthim të plotë përmes sistemit të biletave. U desh menaxherëve ca kohë që të vijnë me një përgjigje. Ju nuk duhet të prisni që anulimi i llogarisë të jetë një shëtitje në park.

Para së gjithash, për të marrë paratë tuaja mbrapa, do të detyroheni të regjistroheni në një qendër të veçantë të Ndihmës për Zgjidhjen e Rrjetit duke ndjekur lidhjen. Kjo është në të vërtetë mënyra e vetme për të kërkuar rimbursim për përdoruesit jashtë SH.B.A. dhe Kanada, përveç nëse jeni gati të paguani për një telefonatë të shtrenjtë ndërkombëtare.

paratë mbrapa

Ne u përpoqëm të dërgonim një kërkesë disa herë, por dështova për faktin se ata nuk ishin në gjendje ta përpunonin kërkesën për arsye të panjohura. Të gjitha kanë mbetur të vazhdojnë të përpiqen me të gjithë ata do të kthehen me përgjigje. E gjitha duket se marrja e një rimbursimi do të jetë një sfidë e vështirë.

paratë mbrapa

Ka kaluar një muaj dhe nuk ka asnjë shenjë të rimbursimit nga Web.com. Për më tepër, ata ende ngarkojnë tarifa mujore, pavarësisht faktit që pretenduam të telefononim pajtimin përmes emailit. Sistemi i biletave nuk po funksionon ndërsa telefoni për përdoruesit jo-Kanadezë do të kushtojë një pasuri.

Ne bëmë përpjekjen e fundit për të fshirë llogarinë dhe u duk se gjithashtu ishte një sfidë. Ju nuk do të jeni në gjendje të regjistroheni derisa të skadojë pajtimi aktual. Nëse nuk doni të futeni në një grackë financiare të Web.com, përpiquni të hidhni poshtë sa më shpejt informacionin e faturimit.

6. Pro dhe kundër

Web.com mund të jetë një opsion i mirë vetëm nëse nuk shqetësoheni për mungesën e disa tipareve të personalizimit dhe planeve me vlera. Në tërësi, sistemi është mjaft i lehtë për t’u përdorur me funksionalitetin bazë për të krijuar uebfaqe të gatshme për biznes dhe biznes të vogël..

Pros:
Cons:
&# X2714; Lehtësinë e përdorimit;
&# X2714; Modelet Stylish;
&# X2714; Platforma gjithëpërfshirëse;
&# X2714; Redaktimi i celularit;
&# X2714; Uebfaqe të përgjegjshme;
&# X2714; Tregtia elektronike dhe Marketingu.
✘ Asnjë gjyq falas;
✘ Nuk ka treg për vegla;
Plan Plani i shtrenjtë për startues.

përfundim

Si përmbledhje, platforma mund të jetë një zgjidhje e mirë për të mbuluar nevojat e biznesit të vogël me lehtësinë e përdorimit të saj dhe disa teknologji themelore të integruara. Përdoruesit do të vlerësojnë paraqitjet e lezetshme dhe të përgjegjshme, menaxhimin e thjeshtë të produkteve dhe integrimin e shërbimit të palëve të treta. Puna me redaktorin vizual vështirë se do të jetë telashe edhe për jo teknikët.

Nga ana tjetër, Web.com me siguri i mungojnë disa mundësi të rëndësishme. Për më tepër, planet e hyrjes duken të mbivlerësuara. Duke marrë parasysh këtë, përdoruesit mund të kërkojnë një zgjidhje më fleksibile dhe të përballueshme për të krijuar faqe interneti të biznesit të vogël si psh Wix.

Krijoni një faqe në internet falas

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me