Rishikimi i sitit rrethues

SiteGround – është një kompani pritjeje e pavarur me zgjidhje të serverëve global. Ata pretendojnë të ofrojnë lehtësira pritjeje të ndërtuara mirë përveç shërbimeve me cilësi të lartë, çmime të përballueshme dhe një sërë karakteristikash që e bëjnë këtë ofrues të pritjes që ia vlen t’i kushtohet vëmendje.


Platforma po fuqizon 2,000,000+ emra domenesh në të gjithë globin. Ai krenohet me qendrat e të dhënave në vende të ndryshme në Azi, Evropë dhe Shtetet e Bashkuara. Ajo dëshmon që pritja bën gjithçka siç duhet ndërsa adreson një gamë të gjerë çështjesh. Filluar në vitin 2004, SiteGround paraqiti vetëm një punonjës të vetëm, por arriti të shndërrohet në një ofrues të njohur të pritjes me një mori funksionesh. Le të shohim më nga afër tiparet që ofron për të vendosur nëse me të vërtetë meriton të zgjedhë.

1. Pro dhe kundër

Theelësi i suksesit është të zgjidhni një sherbim pritjeje ne internet në varësi të qëllimeve të projektit tuaj. Ju duhet të siguroni 100% funksionimin e përsosur të faqes suaj të internetit dhe funksionimin e qetë. Këtë herë ne do të zbulojmë nëse SiteGround është në gjendje të përballojë detyrën.

Qendrat e të Dhënave të sitit

Pro Pro Site:

 • lakueshmëri – SiteGround vjen me një grup zgjidhjesh që variojnë një pritje të përbashkët të bazuar në Linuxshërbime me bazë cloud përveç zgjidhjeve të serverit WordPress. Nëse po planifikoni të ndërtoni një platformë të madhe në rritje në internet eCommerce, shërbimi gjithashtu ofron opsionin e serverit Reseller gjithashtu. Aftësi shtesë mundësojnë rritjen e performancës dhe sigurisë falë integrimit të CloudFare.
 • Koha e mirë – SiteGround nuk përdor kurrë zgjidhje të gatshme pritëse. Shërbimi mbështetet plotësisht në zgjidhjet e saj të vetë-krijuara në shtëpi për të ofruar përvojë pritjeje me cilësi të lartë për klientët e saj. Kohëzgjatja mesatare është 99,99%, që është edhe 0.05% më e lartë nëse krahasohet me standardet e industrisë pritëse.
 • Seti i pasurive të pasura – shërbimi i mbajtjes së faqes në internet vjen me një mori karakteristikash përveç aftësive integruese. Nga llogaritë e pakufizuara të emailit dhe baza e të dhënave deri te certifikimi FALAS SSL dhe transferimi i faqes në internet. Platforma ofron zgjidhje të shumta serverësh.
 • Ndihma e zgjatur e klientit – duket se SiteGround është vërtet i përqendruar te klientët e saj. Mbështetja është në dispozicion përmes disa kanaleve, përfshirë mbështetjen 24/7 përmes telefonit, një mundësi bisede live ose një sistem me bazë biletash. Për më tepër, përdoruesit mund të gjejnë mijëra informacione të dobishme në artikujt e njohurive të një shërbimi, mësime, etj.

Duket si një ofrues perfekt për mbajtjen në internet. A është vërtet e mirë? Le të bëjmë një vështrim më të afërt në disa nga dobësitë e mundshme.

SiteGround Kundër:

 • Plane të Kufizuara – Sfida e parë mund të shpërthejë pasi të keni shqyrtuar planet në dispozicion. Ata duken pak të kufizuar, pasi SiteGround nuk ofron shumë hapësirë ​​për ruajtje. Për shembull, një plan fillestar përmban vetëm 10 GB hapësirë ​​ruajtjeje. Me fjalë të tjera, nuk është aspak ideja më e mirë nëse planifikoni të keni më shumë se 10,000 vizitorë në faqen tuaj të internetit çdo muaj.
 • Pa gjyq falas – Ndryshe nga çdo ofrues tjetër i pritjes, SiteGround nuk ofron një provë falas. por ajo ka një garanci të kthimit të parave 30-ditore.
 • Nuk ka zgjidhje të serverit Windows – SiteGround paraqet një platformë të ndërtuar në kontejnerë Linux. Për këtë arsye, nuk duhet të mbështeteni në opsionet e serverit Windows.

Ne nuk do të nxitojmë dhe të vendosim nëse SiteGround ia vlen t’i kushtohet vëmendje apo jo. Ajo sigurisht ka disa karakteristika të shkëlqyera edhe pse prapavijat mund të jenë vendimtare për disa faqe interneti. Highshtë koha që ne zhytëm më thellë për të ekzaminuar aftësitë e platformës në mënyrë më të plotë.

2. Karakteristikat e hostimit

SiteGround jep një tipar mjaft të fortë të dalë nga kutia. Ato përfshijnë mjete të ndryshme për të rritur faqen tuaj të internetit. Përdoruesit e bazuar në teknikë do të jenë në gjendje të shfrytëzojnë sa më shumë nga mundësitë e dhëna nga platforma. Mbani në mend se disponueshmëria e paketave të veçorive varet nga plani i zgjedhur:

Paneli i Administratorit të Vendndodhjes

 • Transfer falas në Uebfaqe brenda 24 orësh – SiteGround do të transportojë llogarinë tuaj nga shërbimi i mëparshëm i hostimit në vete brenda 24 orëve.
 • Ndërtues falas i faqes në internet – platforma ka ndërtuesin e saj të internetit, që e bën atë një zgjidhje gjithëpërfshirëse për përdoruesit që mezi dëshirojnë të kenë gjithçka në një vend.
 • Integrimi i CDN – disa përdorues patjetër do ta vlerësojnë integrimin me CDN të CloudFare. Për më tepër, do t’ju sigurohet një pajtim falas PCI.
 • Menaxhuar WordPress Hosting – Platforma do të kujdeset për të gjitha shtojcat dhe azhurnimet e WordPress-it tuaj përsa i përket shpejtësisë së internetit, performancës, sigurisë, etj. SiteGround mund të krenohet me një grup instrumentesh të fshehur të fshehtë si SuperCacher. Isshtë përgjegjës për shpejtësinë e ngarkimit në faqe.
 • Instalime të thjeshta në tregtinë elektronike – Falë SiteGround, nuk keni nevojë të instaloni aplikacione të shumta të e-commerce për të fuqizuar faqen e internetit. Platforma ofron 18 aplikacione themelore. E tëra që ju duhet është të zgjidhni atë që i plotëson nevojat tuaja dhe ta instaloni me vetëm një klik.
 • Shtesa të Sigurisë Falas – përveç mjeteve themelore të sigurisë, SiteGround ofron disa veçori të zgjeruara për ta mbajtur uebsajtin larg rrezikut. Këto mjete përfshijnë bllok-listat e adresave IP, mbrojtjen e linjës lidhëse, SpamAssassin dhe SpamExperts, etj.

Shumica e përdoruesve gjithashtu do ta vlerësojnë faktin që SiteGround është përqendruar në sisteme kaq të njohura CMS si WordPress dhe joomla.

Lexoni gjithashtu: Si të krijoni uebfaqen e WordPress për fillestarët.

3. Performanca

Shërbimet e mbajtjes së faqes në internet duken mjaft mirë kur bëhet fjalë për shpejtësinë e faqes në internet. Platforma SDD krenohet me performancën e shpejtë të serverit duke siguruar TTFB të shpejtë. Kompania ka qendra të të dhënave të vendosura në pjesë të ndryshme të botës. Asnjëherë nuk duhet të nënvlerësoni këtë fakt të veçantë, pasi shpejtësia mund të jetë më e ulët nëse skedarët e faqes tuaj të internetit duhet të udhëtojnë në një distancë më të gjatë fizike.

Skanuesi i sitit të sitit

SiteGround është i mirë për projekte që synojnë audiencë të ndryshme të synuar nga vende të ndryshme. Gjithashtu duhet të përmendim alokimet bujare të platformës të kryera nga teknologjitë dhe softverët më të fundit të uebit. E gjitha rezulton në 714ms kohë të ngarkesës në faqe, e cila është më e shpejtë nëse krahasohet me normën mesatare të 890ms kryer nga shumica e ofruesve të pritjes.

Lexoni gjithashtu: Si të gjeni hostimin në uebfaqe – një udhëzim i hollësishëm për të gjetur hostin e domain.

4. Siguria

Siç u tha më parë, SiteGround preferon të implementojë programin e saj të krijuar, sesa zgjidhjet e gatshme për t’u përdorur. Për këtë arsye, pronarët e faqeve të internetit mund të përfitojnë nga sa vijon:

 • Funksionimi i qëndrueshëm i sitit gjatë hapave të papritur të trafikut dhe pikave.
 • Teknologjia e izolimit të llogarisë për të mbajtur klientët të mbrojtur. Nga rruga, platforma ishte e para ndër shërbimet e tjera të pritjes që prezantoi këtë teknologji.
 • Monitorimi i faqes në internet çdo 0,5 sekonda. SiteGround krenohet me një teknologji proaktive të ndjekjes që mban në sy serverat dhe i kontrollon ato çdo gjysmë sekondë. Për këtë arsye, koha e shpejtë e ngritjes është ndër avantazhet e platformës kryesore.

Ju mund të kërkoni disa mjete shtesë sigurie në listën e shtesave të sigurisë së lirë.

5. Ndihma për klientët

Të kesh një ekip të përkushtuar mbështetës është jetik për ofruesit e pritjes. SiteGround ofron disa mënyra për të mbajtur kontakte në rast se ju duhet të zgjidhni çështje të ndryshme. Ato mund të jenë të lidhura me anët teknike të procesit, si dhe me çështjet e çmimeve, konsultimet, etj. Përdoruesit mund të kontaktojnë ekipin mbështetës përmes:

 • Telefon në dispozicion 24/7.
 • Sistemi i bazuar në biletat.
 • Tipar i bisedës live.

Mbështetje për sitin

Përdoruesit mund të mbështeten gjithashtu në mësime për të filluar përveç një përzgjedhjeje të madhe të artikujve që formojnë bazën e njohurive të platformës. Duket sikur vështirë se do të përballeni me problemet kur të gjeni një zgjidhje për ndonjë problem.

6. Politika e çmimeve

SiteGround ofron tre plane kryesore. Platforma nuk ka një provë falas. Sidoqoftë, ajo ofron një garanci të kthimit të parave 30-ditore në rast se vendosni të ndërroni web hosting. Sidoqoftë, duhet të paguani së pari. Përndryshe, nuk do të keni akses në veçoritë e disponueshme.

Planet janë si më poshtë:

Mimet në terren

 • Plani i fillimit kushton 3,95 dollarë në muaj me 10 GB hapësirë ​​ruajtje + karakteristika thelbësore.
 • Plani GrowBig kushton 5,95 dollarë në muaj me 20 GB hapësirë ​​ruajtje + karakteristika thelbësore dhe premium.
 • Plani GoGeek kushton 11,95 dollarë në muaj + karakteristika thelbësore, premium dhe të përparuara.

SiteGround ofron zgjidhjen e saj të çmimeve të pritjes me bazë cloud për përdoruesit që kërkojnë shërbime të zgjeruara të pritjes. Cloud Hosting është i mirë për projekte të vogla dhe të mesme, si dhe faqe interneti të mëdha me një strukturë të ndërlikuar. Ajo vjen si një platformë ultra e shpejtë me mbështetje VIP, menaxhim të serverëve dhe aftësi për personalizimin e planit, aftësinë për të pritur deri në 8 bërthama CPU me hapësirë ​​SDD 120 GB. Planet janë si më poshtë:

Groundmimet e cloud-it në sit

 • Plani i hyrjes që kushton 64,00 dollarë në muaj për 2 bërthama CPU me hapësirë ​​SDD 40 GB.
 • Plani i biznesit që kushton 96,00 dollarë në muaj për 3 bërthama CPU me hapësirë ​​SDD 60 GB.
 • Plani i biznesit Plus kushton 128,00 dollarë në muaj për 4 bërthama CPU me hapësirë ​​SDD 80 GB.
 • Super Fuqia që kushton 192,00 dollarë në muaj për 8 bërthama CPU me hapësirë ​​SDD 120 GB

Përdoruesit mund të regjistrohen emrat e domain gjithashtu. Mimi fillon nga 9,95 $ për një domen. Ju lutemi, jo që SiteGround nuk ofron zgjidhje pritëse nga muaji në muaj. Ju duhet të paguani për një vit paraprakisht. Përndryshe, çmimi do të shkojë më lart.

Lexoni gjithashtu krahasimet tona në faqen e internetit:
SiteGround vs Hostinger.
SiteGround vs Bluehost.

Në fund të fundit

SiteGround mund të jetë një mundësi e mirë për ata që fillojnë me faqen e tyre të internetit ose kërkojnë mundësi për të rritur përfaqësimin në internet. Platforma krenohet me një gamë të gjerë karakteristikash. Disa prej tyre nuk janë të reja megjithëse përqendrimi i saj në CMS kryesore mund të jetë një plus i mirë në favor të shërbimit.

Në përgjithësi ka gjithçka që ju nevojitet nga mjete të mira sigurie në një ekip të zgjeruar mbështetës dhe teknologji moderne që sigurojnë kohë të mirë dhe shpejtësi të shpejtë të faqes në internet. Nga ana tjetër, ju mund të dëshironi më shumë liri kur bëhet fjalë për hapësirën e ruajtjes, si dhe disa mundësi më të përballueshme të serverit.

Filloni me SiteGround

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map