Rishikimi i Microsoft.com

Krijuesi i faqes në internet Microsoft ishte një nga udhëheqësit e njohur të kamareve që njerëzit aplikuan për të hartuar lloje të ndryshme të faqeve të internetit. Me kalimin e kohës, konkurrenca e ngrohtë është bërë shumë më e fortë, duke u dhënë rrugë krijuesve më të avancuar dhe funksionalë të faqeve të internetit – atyre që aktualisht gëzojnë popullaritet në mbarë botën.


Kur bëhet fjalë për zhvillimin modern të faqes së internetit, megjithatë, shumë përdorues vazhdojnë të punojnë me ndërtuesit e faqeve të internetit me Microsoft për të krijuar projekte të gjithanshëm për të përmbushur kërkesat dhe nevojat e tyre të projektimit. Pra, çfarë i bën këto produkte kaq të njohura? Pse ato mbesin në kërkesë me përdoruesit dhe a ka ndonjë alternativë më të mirë për ta? Le të përpiqemi ta zbulojmë tani.

Microsoft Web Builder në 2018

Deri më sot, Microsoft nuk ka shërbimin e vet për ndërtimin e uebit për të krijuar faqe të thjeshta në komplekse. Nëse keni punuar ndonjëherë me produktet e sistemit më parë ose keni dëgjuar aq shumë për të për të marrë dëshirën për ta provuar, mund të përdorni zgjidhjet në dispozicion në tregun e aplikacioneve të platformës.

Për të filluar ndërtimin e një faqe në internet me një krijues të faqes në internet me bazë në Microsoft, fillimisht duhet të merrni një llogari Microsoft. Nëse nuk e keni një të tillë, mund të regjistroheni ose të përdorni llogarinë tuaj në Skype. Kjo do të lejojë përdorimin e të gjitha aplikacioneve të disponueshme në dyqanin e markës Microsoft.

Ekzistojnë mjete të ndryshme për ndërtimin e uebit që mund të përdorni për qëllime universale dhe të specializuara, por më e popullarizuara prej tyre është Wix. Ky krijues i faqes në internet padyshim që ia vlen të vijë në vëmendjen e përdoruesve, të cilët synojnë të inicojnë uebfaqe të denjë edhe pa ndonjë aftësi specifike për ndërtimin e faqeve në internet dhe njohuri të ngrohta. Le të zbulojmë se çfarë sistemi ka për t’u ofruar përdoruesve bashkëkohorë dhe çfarë e bën atë të dalë nga turma.

Wix – Zgjedhja më e mirë për përdoruesit e Microsoft

Ndërtues i faqes në internet

Wix është krijuesi i faqeve të njohura botërore, i cili ka fituar popullaritet për shkak të bollëkut të mjeteve të personalizimit të dizajnit, grupit të gjerë të tipareve, redaktorit të përshtatshëm tërheqës, koleksionit të pasur të shablloneve të internetit me përgjegjësi të lartë, promovimit të mirë të internetit dhe opsioneve të marketingut, të përballueshme politika e çmimeve.

Ndërtuesi i faqes në internet bën të mundur krijimin e llojeve të ndryshme të faqeve të internetit, duke filluar nga portofolet e vogla personale dhe deri në dyqanet në internet që pasqyrojnë identitetin tuaj të markës në dritën më të favorshme. Baza e klientëve të shërbimit aktualisht përbën mbi 130 milion përdorues, të cilët banojnë në 190 vende. Kjo është prova më e mirë e njohjes së kompanisë, e cila patjetër që ia vlen të kushtohet vëmendje.

 • Lehtësinë e përdorimit. Wix siguron përvojë mahnitëse të thjeshtë dhe të përshtatshme për ndërtimin e uebit për të gjithë, të cilët kanë qëllim të hartojnë faqe interneti cilësore dhe funksionale. Nëse ju jeni një newbie duke bërë hapat tuaj të parë në vend ndërtimin e internetit ose një zhvillues profesional të internetit të përfshirë në biznesin e dizajnuar në internet të orientuar nga klientët, duke përdorur Wix nuk do të jetë problem për ju.

  Krijuesi i faqes në internet vjen me një ndërfaqe intuitive WYSIWYG dhe redaktorin zvarritës. i përparuar Wix ADI mjet automatikisht do të hartojë një faqe në internet për bazën tuaj të përmbajtjes që do të paraqisni.

  Redaktor Wix ADI

  Wix punon nën Modeli Saas, që thjeshton procesin e krijimit të faqes në internet për përdoruesit, të cilët krijojnë faqe në internet në pajisjet e tyre mobile dhe desktop, pasi të jenë regjistruar në platformë. Shtë një përdorues, i cili ka kontroll të plotë mbi procesin e ndërtimit të faqes në internet dhe mund të shohë rezultatin për të bërë ndryshimet në kohë.

 • Seti i Veçorive. Kur bëhet fjalë për setin e tipareve, Wix do t’i tejkalojë pritjet tuaja. Krijuesi i faqes në internet ka shumë për të ofruar secilin përdorues, pavarësisht përvojës së dizajnit në internet që ai / ajo ka marrë. Ajo vjen me motorë të fuqishëm eCommerce dhe Blogging, të cilat ju lejojnë të krijoni dyqane online të vogla deri në mes ose blogs pa sherr fare.

  Wix Tregtia ADI

  Kjo është ajo ku ju do të keni mundësi të shesni dhe reklamoni produkte, të azhurnoni asortimentin e tyre, të ofroni zbritje, veçori të veçanta, të shtoni, programoni dhe azhurnoni postimet në blog dhe të kryeni veprime të tjera për të drejtuar një blog të suksesshëm ose një dyqan në internet.

  Kodi Wix është një tjetër pikë e rëndësishme e krijuesit të faqes në internet, e cila do t’ju lejojë të krijoni aplikacione në internet në një mënyrë të thjeshtë dhe efektive. Ju nuk duhet të zotëroni aftësi kodimi për të përdorur mjetin – Wix Code është intuitiv dhe i kuptueshëm për të gjithë. Ky krijues i aplikacioneve në internet bën të mundur krijimin e përmbajtjes dhe shtimin e tij në faqen e internetit të kërkuar.

  Redaktori i Kodit Wix

  Një tjetër pikë e rëndësishme e krijuesit të faqes në internet është Tregu i Aplikimeve me shumë shtesa, aplikacione dhe shtesa për të dhënë performancën e përparuar të faqes suaj të internetit. Aplikacionet janë zhvilluar nga dizajnerë të palëve të treta dhe mund të jenë falas dhe të paguara bazuar në sferën e tyre të aplikimit dhe karakteristikat.

 • Modelet dhe Dizajni. Wix ofron shumë modele dhe modele me cilësi të lartë, të cilat bëjnë të mundur krijimin e llojeve të ndryshme të faqeve të internetit, të tilla si faqet e biznesit, bloget, forumet, dyqanet në internet, portofolet, faqet e uljes dhe çfarë jo.

  Në përgjithësi, Wix ka një koleksion që përfshin mbi 550+ tema me cilësi të lartë për t’u përshtatur me nuanca të ndryshme. Zhvilluesit e shërbimit azhurnojnë rregullisht galerinë e shablloneve me tema të freskëta dhe të azhurnuara. Për ata përdorues, të cilët nuk mund të gjejnë një model të përshtatshëm, ekziston një mundësi për të zgjedhur dhe rregulluar një temë të zbrazët për të hartuar një faqe në internet nga e para.

 • kosto. Ju mund të përdorni Wix pa kosto fare për aq kohë sa ju nevojitet. Sistemi ka një plan të lirë që skadon asnjëherë që lejon testimin e veçorive që ofron dhe mund të jetë një zgjidhje e mirë për të gjitha llojet e faqeve të internetit. Nëse akoma keni nevojë për një uebfaqe me një domain personal, jeni të mirëpritur të zgjidhni një nga planet premium Wix, kostoja e të cilit fillon nga 4.5 $ / muaj.

  Mendoni se Wix ofron garanci për kthimin e parave për përdoruesit, të cilët nuk janë të kënaqur me disa nga karakteristikat e tij. Ju mund të merrni rimbursimin e parave tuaja gjatë 2 javësh pas pagesës suaj. Politika e çmimeve të sistemit është mjaft e qartë dhe e përballueshme.

Krijoni një Uebfaqe Falas

WebMatrix 3

Webmatrix3

WebMatrix 3 është një krijues i faqes së internetit të lirë, të lehtë, të lidhur me re që funksionon si një aplikim i zhvillimit të internetit për Windows. Ndërtuesi u lejon zhvilluesve të krijojnë faqe duke përdorur modele të gatshme, të integruara ose aplikacione të njohura me burim të hapur. Vitalshtë thelbësore të theksohet se sistemi synon kryesisht profesionistët, të cilët krijojnë faqe interneti për klientët e tyre (në krahasim me ndërtuesit e faqeve të internetit që synojnë përdoruesin përfundimtar).

Qëllimi i Webmatrix 3 është që t’u sigurojë zhvilluesve të uebit aftësitë e kodimit, personalizimit dhe botimit të gjitha në një vend. Platforma u lëshua në vitin 2011, por Microsoft-i ka ndaluar tashmë mbështetjen e WebMatrix. Sidoqoftë, ka kuptim të marrim një përmbledhje të shpejtë të produktit për të parë sesi Microsoft ka ndryshuar qasjen e tyre ndaj procesit të ndërtimit të uebit.

 • Lehtësinë e përdorimit. WebMatrix ka një ndërfaqe shumë miqësore për përdoruesit, udhëzues inteligjentë dhe shumë gjëra të tjera interesante sa i përket një aplikacioni të zhvillimit të internetit. Por sigurisht, nuk është aq e thjeshtë dhe intuitive sa krijuesit e faqeve në internet pa DIY, pa kod. Ai funksionon shkëlqyeshëm vetëm për një grup të caktuar klientësh. ’Shtë shumë si një ndërtues standard i faqeve, por kryesisht është i përshtatur për nevojat dhe aftësitë e mirat.

  WebMatrix 3 Sites Mobile

  Aplikacioni siguron një mjedis të sofistikuar zhvillimi për projektet tuaja që janë zhvilluar në gjuhë të ndryshme programimi, në mënyrë që të mos keni nevojë të merrni programe të ndara. Ndërsa shumica e krijuesve të faqeve DIY janë softuerë në shfletues që mund të arrihen nga çdo pajisje përmes formularit të regjistrimit, Webmatrix është një aplikacion i shkarkueshëm që kërkon instalim paraprak.

 • Seti i Veçorive. Ndërtuesi ofron lehtësira të shumta për të ndihmuar zhvilluesit të krijojnë faqe në internet në një mënyrë më të shpejtë dhe më të lehtë. Ajo bën të mundur krijimin e faqeve duke përdorur modele të gatshme ASP.NET, PHP, Node.js ose HTML5, dhe shfrytëzon standardet më të fundit të internetit (CSS3, HTML5) dhe bibliotekat e njohura JavaScript si jQuery.

  CSS3 WebMatrix

  WebMatrix ofron mbështetje për kornizat PHP përfshirë WordPress dhe Drupal, ndër të tjera. Duke zgjedhur kornizën e WordPress, për shembull, WebMatrix do të instalojë dhe konfigurojë një uebfaqe të plotë me WordPress që funksionon në vend. Pasi të konfigurohet, ju mund ta vendosni faqen tuaj së bashku në kompjuterin tuaj dhe pastaj ta ngarkoni atë në një host të pajtueshëm duke përdorur teknologjinë e Microsoft Deploy Web. Ju mund ta përdorni këtë mundësi për të krijuar faqe WordPress për zhvillimin e shtojcave dhe temave, ose testimin e kodit të ri para se të vendosni në faqen tuaj të internetit të drejtpërdrejtë.

  Instalimi, rregullimi dhe botimi i aplikacioneve në internet është i lehtë me WebMatrix. Ai bën të mundur krijimin e faqeve të internetit të optimizuara për shikimin në celular dhe ofron disa karakteristika të integruara që e bëjnë detyrën më të përshtatshme për projektuesit e internetit. Produkti vjen me modele miqësore me celularin, emuluesit e pajisjes, plotësimin e kodit për celularin jQuery dhe më shumë etj. Sshtë gjithashtu e mundur që të redaktoni me largësi faqet e internetit me të.

  Uebfaqet e ndërtuara me WebMatrix nuk janë të lidhura me ndonjë ofrues të veçantë të strehimit – ju jeni të lirë t’i botoni ato kudo që dëshironi. Për performancë më të mirë, WebMatrix ofron një listë të partnerëve të tyre ku mund të regjistroheni për një llogari pritjeje falas. Ju gjithashtu mund të zgjidhni nga shumë zgjidhje të tjera tërheqëse pritëse në Galeria e Microsoft Hosting.

 • Modelet dhe Dizajni. WebMatrix ju ka mbuluar me modele të shumta të integruara që shërbejnë si një bazë e bukur për zhvillimin e faqes tuaj të internetit. Modelet e fillestarëve ofrohen në disa gjuhë dhe punojnë shumë për faqet e internetit standarde personale. Sidoqoftë, mbani mend se pas ndërprerjes së produktit, disa shabllone mund të mos jenë në përputhje me versionin e shfletuesit tuaj.

  Një mënyrë tjetër për të marrë një shabllon WebMatrix është ta krijoni atë vetë. Për të krijuar një temë të re, koduesit mund të zgjedhin një nga mostrat ekzistuese në dosjen përkatëse të modelit WebMatrix dhe ta redaktojnë atë në lidhje me nevojat e tyre. Sidoqoftë, kjo kërkon kuptim të thellë të temës.

FrontPage

Ballina e Microsoft-it

FrontPage dikur ishte një nga ato mjete që hodhi themelet për hartimin bashkëkohor të uebfaqes. Ishte vërtet e vështirë të gjesh një faqe në internet që nuk ishte mundësuar nga sistemi në fillim të epokës së Internetit. FrontPage është një ndërtues i faqes WYSIWYG dhe redaktor HTML që është përfshirë në paketën e Microsoft Office që nga viti 1997. Sidoqoftë, produkti u ndërpre në 2003, por akoma gëzon popullaritet me stilistë të aftë të internetit, të cilët dëshirojnë të përfitojnë sa më shumë nga aftësitë e tyre programuese.

Pas ndërprerjes së produktit, ai u zëvendësua nga DesignP SharePoint dhe Microsoft Expression Web, por këto dy aplikacione nuk mbështeten më që prej vitit 2006 gjithashtu. Që nga sot, përdoruesit mund të instalojnë dhe të punojnë me versionin në internet të DesignP SharePoint.

 • Lehtësinë e përdorimit. SharePoint nuk mund të quhet një aplikacion i lehtë për ndërtimin e uebit, pasi kërkon aftësi të thellë në krijimin e faqeve të internetit. Sidoqoftë, kjo nuk e dobëson meritat e redaktorit WYSIWYG të sistemit, i cili synon të ndihmojë përdoruesit të kapërcejnë ndërlikimet e procesit të kodimit HTML me efikasitet maksimal.

  Për të përdorur FrontPage në mënyrë efektive, ekziston nevoja për të instaluar shtojca shtesë, të cilat fillimisht u njohën si IIS Extensions dhe u pasuruan më vonë me një grup shtesë të specializuara të FrontPage Server. Farëdo grupi shtesë që ju nevojiten, duhet t’i instaloni ato për të përfituar sa më shumë nga funksionaliteti i tyre.

 • Seti i Veçorive. FrontPage është i ngarkuar me karakteristika, i cili zbulon përfitime të shumta për projektuesit e aftë të uebit. Versioni i fundit i aplikacionit ofron një opsion Split View, i cili bën të mundur kodimin e një projekti në modalitetin Code View për të parë paraprakisht rezultatin në modalitetin Pamja e Design, pa pasur nevojë të ndërroni midis tyre. Aplikacioni gjithashtu ka qasje në butona ndërveprues, të cilat bëjnë të mundur lansimin e grafikëve në internet për përfitime të lundrimit, duke eleminuar nevojën për të përdorur mjete më të komplikuara për redaktimin e figurës.

  Për më tepër, softveri ka kontrolluesin e qasjes që jep një mundësi për të zbuluar, nëse kodi i faqes suaj të internetit përputhet me standardet aktuale dhe mund të përdoret nga njerëz me aftësi të kufizuara.

  FrontPage përfshin një optimizues HTML, i cili e bën optimizimin e kodit shumë më të shpejtë dhe më të lexueshëm në krahasim me versionet e mëparshme të aplikacionit. Një nga pikat kryesore të produktit është tipari i tij Intellisense (autocompletion), i cili ndihmon përdoruesit të thjeshtojnë procesin e redaktimit të kodit, kur punojnë në modalitetin Code View. Karakteristika sugjeron tiparet dhe etiketat më të përshtatshme të kodit të krijuara ndërsa një përdorues po e shkruan atë. Kjo përfundimisht ndihmon në kursimin e kohës dhe përpjekjes. Më në fund, FrontPage vjen me Code Snippets, gjë që bën të mundur që përdoruesit të krijojnë dhe ruajnë pjesë të kodit që krijojnë dhe mund të kenë nevojë në të ardhmen.

 • Modelet dhe Dizajni. FrontPage ofron modele të integruara që mund të zgjidhni dhe përshtatni sipas dëshirës tuaj. Ekziston gjithashtu një mundësi për të shfletuar në internet dhe për të zgjedhur temat e FrontPage, të cilat u krijuan posaçërisht nga zhvilluesit e palëve të treta për të siguruar një dizajn unik dhe krijues të faqes në internet. Këto modele nuk janë gjithmonë të përgjegjshme, kështu që, nëse keni nevojë për atë që do ta bëjë faqen tuaj të internetit të arritshme në internet, sigurohuni që ta kontrolloni atë paraprakisht. Whatfarë është interesante, FrontPage ofron Templates Dynamic Web, të cilat i lejojnë përdoruesit të krijojnë temën e vetme që do të përdorin në faqe të shumta në internet ose në tërë faqen e internetit.

Microsoft Expression Web 4

Microsoft Expression Web 4

Microsoft Expression Web 4 është një mjet profesional për ndërtimin e faqeve në internet që mund të përdorni për të hartuar dhe publikuar faqe interneti cilësore, bindëse dhe funksionale, të cilat përputhen me standardet e dizajnit të përgjithshëm të pranuar në internet. Nisja e Expression Web 4 daton në vitin 2010, ndërsa Microsoft njoftoi ndërprerjen e plotë në 2012.

Sistemi fillimisht u pagua, por tani është në dispozicion për shkarkim falas. Sidoqoftë, ata përdorues, të cilët kanë blerë Expression Web më parë, ende mund të përfitojnë mbështetje teknike për faqet e internetit të tyre. I njëjti shërbim nuk është më në dispozicion për ata, të cilët shkarkojnë sistemin falas.

 • Lehtësinë e përdorimit. Microsoft Expression Web 4 është një zgjedhje e këndshme për profesionistë profesionistë në krijimin e faqeve në internet, të cilët kanë një ide për të krijuar dhe menaxhuar një projekt për përdorim profesional ose afarizëm. Produkti nuk funksionon mirë për newbies, të cilët nuk kanë asnjë ide se çfarë përfshin procesi i krijimit të faqes në internet.

 • Seti i Veçorive. Aplikacioni vjen me mbështetje videosh nga Microsoft Silverlight, Deep Zoom Composer, ASP.NET, PHP, AJAX dhe Silverlight. Shtë gjithashtu e mundur të importoni skedarët e Adobe Photoshop këtu për të publikuar faqe interneti komplekse me prurje të shumta transferimi të skedarëve dhe të siguroni FTP në një mënyrë të shpejtë dhe të thjeshtë.

  Produkti ka disa mënyra të shikimit për të përfituar sa më shumë nga procesi i zhvillimit të internetit. Më e përhapura prej tyre është Paraparja Pamjeje për të parë mënyrën se si do të duket faqja juaj në një shfletues dhe mënyra SuperPreview për të bërë krahasime të faqeve në internet në disa shfletues në një kohë.

  Microsoft Expression Web 4 ka një veçori SEO Checker që ju lejon të bëni analizën e efikasitetit të promovimit të faqes tuaj të internetit, duke përdorur standardet ekzistuese. Kjo do të ndihmojë në rritjen e renditjes së motorit tuaj të kërkimit në uebfaqe, rregullimin e opsioneve SEO, krijimin e raporteve SEO etj. Ky version i aplikacionit ka një kuti dialogu të ri-dizajnuar, me karaktere dhe simbole të veçanta që mund të futen në një faqe në internet si njësi të karaktereve HTML. Ajo gjithashtu vjen me mbështetjen e jQuery IntelliSense, panelin e menaxhimit të copave, funksionimin e pamjes së komentit / mosveprimit të Kodit, Panelin e Pamjeve Interaktive si dhe shiritin e shumëfishtë të mjeteve dhe opsionet e personalizimit të hapësirës së punës.

 • Modelet dhe Dizajni. Modelet e Microsoft Expression Web 4 janë në dispozicion në dosjen speciale të sistemit pas instalimit të tij. Ata përdorues, të cilët dëshirojnë të përfitojnë sa më shumë nga përvoja e tyre në krijimin e faqes në internet, mund të shfletojnë në internet për të shkarkuar shabllone që janë krijuar nga përdoruesit e palëve të treta. Temat përshtaten me nuanca të ndryshme dhe mund të personalizohen përmes redaktimit të kodit ashtu siç ju nevojitet.

Vija e poshtme

Ka mundësi të ndryshme për të ndërtuar një faqe interneti cilësore dhe disa prej tyre janë siguruar nga Microsoft. Zgjedhja e sistemit më të përshtatshëm varet nga shkalla e ekspertizës që keni dhe kompleksiteti i një projekti që planifikoni të filloni.

Nëse jeni një ekspert i dizajnit në internet, i cili e di se çfarë rezultati saktësisht ju duhet dhe çfarë mund të bëni për ta arritur atë, atëherë përdorimi i WebMatrix 3 ose Microsoft Expression Web 4 mund të jetë një zgjidhje e arsyeshme. Këto produkte nuk mbështeten më nga Microsoft, por shumë përdorues akoma u japin përparësi atyre, kur bëhet fjalë për zhvillimin e projekteve të ndërlikuara.

Nëse aftësitë tuaja për krijimin e faqes në internet, megjithatë, lënë shumë për të dëshiruar ose thjesht nuk dëshironi të merreni me nuanca komplekse të kodimit, atëherë Wix do të punojë më së miri për projektin tuaj. Ky ndërtues i faqes në internet aktualisht është më i miri në kamare, duke siguruar qasje në shumë karakteristika, mjete dhe opsione për krijimin e faqeve në internet.

Wix fuqi ka miliona faqe interneti në të gjithë botën, duke qenë destinacioni kryesor për përdoruesit me prapavijë të larmishme në internet. Duke përdorur sistemin, mund të filloni lloje të ndryshme të projekteve pothuajse në asnjë kohë. Kjo është ajo që e bën platformën një zgjidhje të mirëfilltë bashkëkohore për ndërtimin e internetit.

Krijoni një faqe në internet falas

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map