Rishikimi i karbonit

Carbonmade – eshte nje ndërtues i portofolit në internet. Ajo u zhvillua për t’i lejuar individët të krijojnë një prani të qëndrueshme në internet. Artistë, fotografë, dizajnerë grafikë dhe ilustrues marrin një shans për t’u lidhur me klientët e mundshëm, si dhe për të ndarë veprat e tyre me audiencën globale përmes faqeve të azhurnuara dhe me stil. Krijuesi i faqes në internet është shumë i lehtë për t’u përdorur. Ajo ofron një mënyrë fjalë për fjalë të menjëhershme për të vendosur dhe drejtuar një portofol online pa aftësi kodimi.


Softueri ka një komunitet në rritje me mbi 2,000 000 portofole të gjalla të ndërtuara në Carbonmade. Ndërtuesi i faqes në internet u krijua në 2005 dhe në 2019 u rindërtua plotësisht dhe u rivendos përsëri në Carbonmade 4. Newbies do të vlerësojë procesin e nënshkrimit të qetë përveç një grupi të veçorive të personalizimit për të krijuar një portofol mahnitës që veçohet. Edhe pse krijuesi i faqes në internet mund të duket paksa i kufizuar përsa i përket fleksibilitetit, ai e bën punën e tij në një mënyrë të shkëlqyeshme. Le të shohim se çfarë është brenda platformës Carbonmade 4.

1. Lehtësia e përdorimit

Carbonmade vjen me funksionalitetin tërheqës dhe rënie, gjë që e bën atë një zgjedhje perfekte për newbies. Sistemi e bën të lehtë për përdoruesit të riorganizojnë paraqitjen e faqeve, të lëvizin elementë të ndryshëm ose të shtojnë të reja. Nuk supozohet të keni ndonjë aftësi teknike. Thjesht ndiqni hapat e thjeshtë për të filluar.

Ndërsa disa përdorues ishin të zhgënjyer nga pamundësia për të lidhur fushat e tyre, Carbonmade ka rregulluar gabimin. Tani e tutje, pajtimtarët janë në gjendje të lidhin të tyret në fushat në vend që të marrin një nënfushë parazgjedhjeje të karbonit.com. Si rezultat, platforma është shndërruar në një zgjidhje gjithëpërfshirëse për ndërtimin dhe vendosjen e portofolit tuaj online. Por gjërat e para së pari.

Fillimi

Siç kemi thënë më parë, softveri është jashtëzakonisht i lehtë për t’u përdorur. Ju nuk keni pse të blini një plan pro për të filluar. Përdoruesit mund të zgjedhin një periudhë prove falas për të parë se si funksionon sistemi. Do t’ju kërkohet të tregoni emrin tuaj, si dhe ngrohtësinë që përfaqësoni. Këtu kemi ilustrues, disenjatorë UI / UX, fotografë, artistë, etj. Thjesht zgjidhni specializimin për ta lënë sistemin të zgjedhë disa mostra modelesh dhe të lëvizë më tej.

Fillimi i karbonit

Faza tjetër është të tregoni emailin tuaj. Sistemi do të gjenerojë një letër mikpritëse pa as nevojë të konfirmojë fjalëkalimin tuaj. Atëherë do t’ju sigurohen disa opsione të paraqitjes. Ato janë goxha themelore me disa blloqe themelore. Sidoqoftë, ato janë vetëm për të filluar procesin e personalizimit. Ju nuk duhet të gjykoni modelin para se të zhyteni në ndërtesën krijuese.

Përshtatja e shabllonit

Karboni i bërë me një paketë të plotë instrumentesh për të rregulluar dhe modifikuar të gjitha gjërat thelbësore. Ju mund të ndryshoni gjithçka nga profili personal dhe SEO në modelimin dhe cilësimet e faqeve. Për të kuptuar se me çfarë të filloni, le ta ndajmë pultin në disa kategori:

 • Redaktimi i faqosjes – Të gjitha blloqet në dispozicion janë të vendosura në shiritin e majtë. Aty kemi galeritë, rrëshqitjet, imazhet në ekran të plotë, seksionet Rreth meje, Side by Side, seksione të detajeve të projektit, etj Ndërsa Carbonmade është një ndërtues i faqeve në internet, ju vetëm duhet të zgjidhni një bllok, ta mbani me miun dhe zhvendos zonën në faqe. Ju jeni të lirë të rregulloni pozicionin e blloqeve sipas dëshirës tuaj. Rrota në formën e duhur çdo bllok hap cilësimet e përparuara për të ndryshuar dimensionet, boshllëqet midis fotove, kolonave, etj.
 • Redaktori i karbonit

 • Mjetet e projektimit – mund t’i gjeni në shiritin e majtë të veglave. Ata e bëjnë më të lehtë redaktimin e titullit të faqes së internetit, si dhe ngarkimin e logos suaj ekskluzive dhe favoritëve. Këtu përdoruesit mund të ndryshojnë paraqitjen e navigimit të faqes, si dhe të rregullojnë pamjen e lidhjes. Stilet globale bëjnë të mundur ndryshimin e ngjyrave të tekstit dhe fontit, zgjedhjen e prapavijëve të ndryshme, vendosjen e përparësive të shkronjave (caktoni shkronjat kryesore dhe sekondare), dhe më shumë.
 • Cilësimet e përgjithshme – kjo pjesë do të tregojë informacionin personal të përdoruesit, do të lidhë një domen, si dhe rregullimet e vlerësimit fillestar të SEO.

Të shkosh live

Pasi të keni përfunduar procesin e personalizimit, mund të shikoni në faqen tuaj në internet duke përdorur mënyrën e shikimit. Ai përfshin parapamjen e celularit, si dhe për t’u siguruar që të gjitha pjesët shfaqen siç duhet në pajisjet mobile. Pasi të keni klikuar në ikonën e smartphone në këndin e sipërm të djathtë, do të shihni një dritare të re me pamjen e lëvizshme të faqes.

Lajmi i keq këtu është se mënyra shfaq faqen tuaj vetëm në smartphone. Nuk ka asnjë shans të kontrolloni se si funksionon në tableta. Kjo është një dobësi. Klikoni në butonin për t’u kthyer në versionin e desktopit. Klikoni në “Go Live” për të vendosur portofolin tuaj të gatshëm në internet.

2. Karakteristikat & lakueshmëri

Meqenëse Carbonmade është një ndërtues i portofolit, shumica e karakteristikave të tij janë të përqendruara rreth përfaqësimit të internetit dhe karakteristikave të dizajnit. Sidoqoftë, softueri vjen me mundësi shtesë jo vetëm për të përfaqësuar veten në internet por edhe për të promovuar. Sistemi ka analitikë të integruar. Përveç kësaj, zhvilluesit rregullisht rregullojnë azhurnime të reja dhe opsione për të përfituar.

Karakteristikat e projektimit

Ne kemi diskutuar tashmë disa nga personalitetet bazë dhe tiparet e projektimit. Përveç blloqeve të personalizuara, galerive me ekran të plotë dhe shfaqjeve të dritareve, platforma ofron mjete të përparuara për përfaqësimin më të shkëlqyer. Fist të gjithëve, ju jeni të lirë të ngarkoni logon tuaj për njohje më të mirë. Ndërsa ekziston një funksion themelor i ngarkimit të videove, përdoruesit mund të përfitojnë nga veçoria Autoplay dhe Loop. E tëra që ju duhet është të ngarkoni lëvizjen tuaj krijuese dhe të vendosni një mundësi të preferuar:

 • Autoplay do ta lansojë videon menjëherë menjëherë pasi një vizitor të hapë faqen.
 • Loop do të luajë të gjitha videot tuaja dhe lëvizjet krijuese një nga një automatikisht.

Carbonmade ka një përzgjedhje të gjerë të paraqitjeve të navigacionit në sit. Ju mund të zgjidhni nga 5 opsione të ndryshme (disa prej tyre janë në dispozicion vetëm me planet Pro). Në të njëjtën kohë, mund ta ndryshoni vetë menunë.

Karakteristikat e dizajnit të karbonit

analitikë

Sistemi vjen me funksionalitetin e tij me porosi të analitikës. Isshtë në dispozicion në panelin e kontrollit të përdoruesit. Ai tregon pamje totale në vit, si dhe statistika mujore. Për më tepër, vizitorët janë renditur sipas pajisjeve që përdorin (tableta, smartphone ose desktop). Ju mund të gjurmoni faqet më të njohura.

SEO

Ju nuk duhet të prisni shumë nga veçoritë e optimizmit të SEO këtu. Sidoqoftë, Carbonmade ende ofron përcaktimin e saj bazë për të promovuar portofolin tuaj dhe ta bëjë atë më SEO miqësor. Cilësimet ju lejojnë të modifikoni përshkrimin e meta të internetit, si dhe ta lidhni projektin me Google Analytics duke përdorur kodin e verifikimit. Paraprakisht e shpërndarjes së mediave sociale është gjithashtu në dispozicion në cilësimet e SEO. Përveç kësaj, ju mund të ngarkoni favicon, si dhe të integroni butona të ndarjes sociale nga zgjedhja e bllokut.

SEO karboni

Portofol privat

Një veçori unike për ata që duan të ndajnë veprat e tyre ose përvojën e tyre vetëm me përdoruesit që kanë një kod të veçantë aksesi. Opsioni e mban të mbyllur portofolin tuaj nga shfletuesit e rregullt të uebit. Sistemi ju lejon të gjeneroni një kod të posaçëm të qasjes që mund të ndani me ata që janë me të vërtetë të interesuar për bashkëpunim.

Pishina e talenteve

Carbonmade nuk është thjesht një krijues i faqeve në internet. Shtë një treg i madh i shkrimtarëve, stilistëve, ilustruesve, fotografëve dhe individëve të tjerë me mendje krijuese. Uebfaqet e tyre shfaqen në seksionin Talent Pool. Ju gjithashtu mund të lidhni portofolin tuaj me Carbonmade.com dhe të shfaqeni në grupin e tij të entuziastëve krijues.

3. Dizajni

Carbonmade nuk krenohet me një përzgjedhje të madhe të modeleve. Ajo ofron rreth 4-5 paraqitje për secilin specializim. Ideja kryesore nuk është të sigurojë një temë të gatshme, por t’i lejoni përdoruesit të krijojnë stilet e tyre unike. Një model këtu është vetëm për të filluar me procesin e personalizimit. Pjesa tjetër sigurohet nga grumbullimi i blloqeve dhe elementeve. Sidoqoftë, të gjitha temat duken shumë interesante. Ata janë elegant dhe të azhurnuar me ton karakteristikash dhe efekte vizuale. Platforma ngjesh automatikisht imazhe të çdo madhësie duke ju lejuar të dalloheni me zgjedhje të mahnitshme në rezolucionin më të lartë.

Modele karboni

Përdoruesit mund të përfitojnë nga ngarkime me përmbajtje të pakufizuar. Ju mund të shtoni sa më shumë video dhe imazhe sa ju nevojiten. Platforma mbështet formate të ndryshme duke përfshirë PDF, mp3, JPGs, etj. Të gjitha shabllonët kanë një modalitet paraprak të flashit, si dhe një pamje paraprake të lëvizshme para se të publikoni. Të gjitha temat janë të përgjegjshme dhe funksionojnë në pajisje të ndryshme.

4. Ndihma për klientët

Edhe pse Carbonmade është mjaft e thjeshtë për t’u përdorur, ajo ofron mbështetje të gjerë me mënyra të menjëhershme për të marrë kontakte, si dhe një bazë gjithëpërfshirëse të njohurive. Ju mund të kontaktoni ekipin mbështetës menjëherë nga pulti. Këtu kemi:

 • Një tipar Chat Live – specialistët mbështetës pretendojnë se përgjigjen brenda disa orësh.
 • Përgjigjet e çastit – opsioni ofron një sërë përgjigjesh fillestare që përfshijnë fusha të ndryshme nga mënyra se si të filloni të kaloni nga karboni i vjetër në atë të ri.
 • Një Blog – këtu në pult, mund të gjurmoni të gjitha azhurnimet dhe veçoritë më të fundit të zhvilluara nga zhvilluesit.

Përveç kësaj, ju mund të shikoni udhëzues video të dobishëm dhe mësime vetëm për argëtim. Ne nuk mendojmë se ato do të jenë të nevojshme.

5. Politika e çmimeve

Siç kemi thënë më parë, përdoruesit mund të fillojnë me një provë falas. Sidoqoftë, do t’ju duhet të zgjidhni një plan të paguar kur të skadojë. Ekzistojnë tre pako të ndryshme që përfshijnë:

Mimet e karbonit

 • Plani fillestar për $ 8 në muaj. Ajo vjen me një seri karakteristikash shumë të ngushta. Ju merrni vetëm një mbështetje të kufizuar të klientit, si dhe vetëm nënfushë të paracaktuar me karboni të bërë. Lajmi i mirë këtu është që plani përfshin fotografi dhe imazhe të pakufizuara për t’u ngarkuar.
 • Plani Pro për $ 12 në muaj. Ju mund të krijoni deri në 50 projekte, të lidhni domenin tuaj, të hiqni reklamat, të krijoni portofole private, të përdorni analitikë të integruar, etj..
 • Kostot e planit të ekspertëve $ 18 në muaj dhe përfshin të gjitha tiparet e pakufizuara. Për më tepër, portofoli juaj do të shfaqet në listën e Talent Pool.

Mimet mund të duken pak më të larta posaçërisht për planin fillestar. Ju mund të gjeni disa opsione më kosto-efektive me pak të njëjtën karakteristikë të caktuar. Sa i përket planit Pro dhe Expert, kjo mund të jetë një zgjedhje e mirë.

6. Pro dhe kundër

Duke përmbledhur të gjitha të mirat dhe të këqijat, Carbonmade është padyshim një ndërtues i denjë i portofolit me një funksion të jashtëzakonshëm dhe mjete përshtatjeje. Edhe pse përdoruesit mund të dëshirojnë një mundësi më të lirë, ekspertët e përkushtuar do të vlerësojnë aftësitë që ajo ofron.

Pros:
Cons:
&# X2714; E shkëlqyeshme për newbies.
&# X2714; Një përzgjedhje e gjerë e mjeteve të projektimit dhe personalizimit.
&# X2714; Karakteristika ekskluzive si Portofoli Private dhe Pishina e Talenteve.
&# X2714; Gjykim falas për të filluar.
&# X2714; Dizajni i modelit elegant.
✘ Një përzgjedhje e kufizuar e temave.
✘ Shumë pak tipare në planin fillestar.
✘ ✘mimet mund të duken pak më të larta.

Në fund të fundit

Karboni do të jetë një zgjedhje e mirë për profesionistët që tashmë kanë një portofol të pasur për t’u shfaqur. Softueri është jashtëzakonisht i lehtë për t’u përdorur. Ajo ofron një funksionalitet të shkëlqyeshëm për të krijuar faqe interneti me stil dhe të nxjerrë në pah disa nga veprat më të mira në thelbin e dizajnit, ilustrimit dhe artit.

Nëse bëni vetëm hapat tuaj të parë në industrinë e artit, mund të kërkoni alternativa pak më të lira. Nga ana tjetër, Carbonmade mund të jetë ende një mundësi e shkëlqyeshme për fillestarët, pasi ofron perspektiva të vërteta të punës përmes Pishinës së Tij. Ju keni shanse reale për t’u lidhur me klientët e mundshëm.

Provoni tani karbonat

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map