Rishikimi i Jimdo

Jimdo – është një ndërtues i avancuar i faqes në internet, i cili përfshin lehtësinë e përdorimit, natyrën intuitive dhe përballueshmërinë. Krijuar në vitin 2007, sistemi nuk ndalet në arritjet e tanishme dhe vazhdon të përmirësohet për t’u siguruar përdoruesve të tij një përvojë të përsosur në ndërtimin e faqes në internet. Me mbi 12 vjet ekspertizë, sistemi tani mund të mburret me miliona faqe interneti me cilësi të lartë me performancë të shkëlqyeshme.


Kërkimi për përmirësim është një nga karakteristikat më të dallueshme të krijuesit të faqes në internet. Paraqitja e Jimdo Dolphin është një tjetër hap drejt shkrirjes së përsosmërisë me performancën superiore. Mjeti ka shumë për t’ju ofruar tani, duke qenë destinacioni me një ndalesë për përdoruesit, të cilët vlerësojnë kohën dhe cilësinë mbi të gjitha.

Përdoruesit e Jimdo kanë vërejtur që krijuesi i faqes në internet është bërë shumë më i përshtatshëm dhe i lehtë për t’u përdorur, për të mos përmendur avancimin e funksionalitetit. Kjo lejon krijimin e llojeve të ndryshme të faqes në internet, përfshirë faqet e internetit të portofolit, dyqane online dhe faqet e uljes. Jimdo Dolphin ka efekt pozitiv mbi rezultatin. Pra, le ta testojmë ndërtuesin e faqes së internetit tani për të parë se çfarë fshihet pas tij.

1. Lehtësia e përdorimit

Pasi të keni plotësuar një formular themelor të regjistrimit, do t’ju ofrohet të zgjidhni midis dy mënyrave të ndërtimit të një faqe në internet. Këto janë Redaktori Classic Jimdo dhe mjeti i përparuar Jimdo Dolphin. Të dyja opsionet ia vlen të kushtojnë vëmendje për shkak të natyrës së tyre intuitive të ndërtimit të faqes në internet, komoditetit dhe lehtësisë së përdorimit.

Për ata përdorues, të cilët synojnë të fillojnë një projekt në shkallë më të gjerë, sistemi është gati të ofrojë Jimdo Creator klasik por aktualisht të azhurnuar që vjen me një opsion tërheqës dhe rënie intuitiv dhe të organizuar mirë. Ndërtimi dhe administrimi i një faqe në internet është shumë e thjeshtë këtu dhe madje një i ri nuk do të ndeshet me probleme, kur punoni në një projekt. Redaktori intuitiv i faqes WYSIWYG nuk kërkon një përdorues të dijë gjuhë programimi për t’i bërë gjërat funksionet. Ndërfaqja e tij është mjaft e pastër dhe intuitive.

Redaktori Jimdo

Në fakt, ndërfaqja Jimdo disi i ngjan atyre të Weebly dhe Wix me pultet e tyre të ndara ku mund të menaxhoni gjëra të tilla si domenet, kontribuesit, SEO dhe aplikacione të ndryshme. Kjo është mjaft e përshtatshme dhe e kuptueshme për të gjithë. Paraqitja e vetme e Redaktorit klasik Jimdo është se nuk ka një mundësi paraprake. Kjo do të thotë që ju nuk do të jeni në gjendje të shihni redaktimet që bëni përpara. Në vend të kësaj, do të duhet të publikoni një faqe në internet për të parë rezultatin.

Jimdo Dolphin

Një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të marrë një faqe në internet të gatshme është përdorimi i mjetit të ri të avancuar Jimdo Dolphin, i cili ka thjeshtuar dukshëm tërë procesin e ndërtimit të faqes në internet. Edhe një përdorues i papërvojë, i cili kurrë nuk ka qenë i përfshirë në ndërtimin e faqes në internet, mund të krijojë një faqe në internet vetëm në disa minuta.

Redaktori Jimdo Dolphin

Mjeti do të ndihmojë një ndihmë të madhe për ata përdorues, të cilët kanë nevojë për faqe interneti standarde të biznesit ose projekte me një faqe. Kjo është shumë e thjeshtë pasi sistemi automatikisht do të krijojë një uebfaqe të personalizuar për ju bazuar në përgjigjet e pyetjeve të dhëna në lidhje me biznesin.

Fillimisht do t’ju kërkohet të zgjidhni llojin e një faqe në internet që ju nevojitet (personal ose biznes). Pas kësaj, ju do të duhet të formoni emrin tuaj të internetit, duke përdorur të cilin sistemi do të kërkojë informacionin e disponueshëm të lidhur me biznesin në internet. Nëse keni një llogari në Facebook, do t’ju ofrohet ta lidhni atë në faqen tuaj të internetit në mënyrë që shërbimi të mund të përdorë të dhënat, kur ndërtoni një faqe në internet për ju. Përveç kësaj, do t’ju ofrohet të zgjidhni industrinë në të cilën specializoni. Zgjedhja do të ndikojë në mbledhjen e shablloneve të faqeve të internetit specifike të ngrohta nga të cilat do të duhet të zgjidhni.

Ngarkimi i një logoje është hapi tjetër që do ta bëjë faqen tuaj më të personalizuar, duke përfaqësuar markën tuaj. Një opsion interesant është ai që lejon të lidhni llogarinë tuaj në Instagram (nëse ka) në faqen e internetit për t’i dhënë asaj karakteristikat tuaja specifike për markën. Hapi i fundit është të zgjidhni stilin në të cilin dëshironi të krijoni uebfaqen tuaj dhe emrin e domain. Itshtë kështu – Jimdo Dolphin do të kujdeset për pjesën tjetër! Në vetëm disa sekonda, ju do të shihni faqen tuaj të internetit të gatshme me përmbajtje të ofruar si parazgjedhje. Varet nga ju që ta zëvendësoni atë me atë tuaj (nëse keni një dëshirë të tillë), shtoni fotografi dhe përmbajtje tjetër që dëshironi të shfaqet në faqen tuaj të internetit.

I gjithë procesi nuk do të zgjasë më gjatë se gjysmë ore, por rezultati sigurisht që do t’ju bëjë përshtypje. Uebfaqja juaj do të ketë një dizajn modern, duke siguruar informacionin e kërkuar të gjitha në një vend. Vetëm provoni këtë mundësi për t’u siguruar që ndërtimi i një faqe në internet nuk ka qenë kurrë më e thjeshtë!

2. Karakteristikat & lakueshmëri

Kur bie fjala për bazat, Jimdo është e ngjashme me konkurrentët e saj – lejon përdoruesit të rregullojnë modele të gatshme duke përdorur mjete të integruara të redaktimit dhe widget. Sa i përket kambanave dhe bilbilave, unë do të doja të tregoja aftësitë e tyre të blogezimit dhe tregtisë elektronike.

Blogging

Me Jimdo mund të krijoni postime dinamike në blog që ofrojnë ndërveprime të ndryshme të përdoruesve: shkarkim skedari (FYI: mund të aktivizoni sinkronizimin me llogarinë tuaj Dropbox), widget me porosi / HTML, formë, Google Maps, animacion flash (skedarë. Swf), modele të përgjegjshme të blogut, duke renditur postimet sipas etiketave dhe kategorive, cilësimet e përparuara të SEO për çdo postim dhe më shumë. Ju mund të krijoni skica, por nuk ka asnjë postim të planifikuar këtu.

Redaktori Blog Blog

Nuk ka nevojë të krijoni një blog të veçantë, nëse keni nevojë për një të tillë – ai tashmë vjen me faqen tuaj të internetit dhe thjesht duhet ta ndizni atë gjatë procesit të hartimit të uebit. Kështu do të merrni një blog të përshtatur mirë të integruar në faqen tuaj të internetit. Pasi të aktivizohet, filloni të shkruani postimet dhe të shtoni foto, video dhe përmbajtje të tjera. Për të gjithë ata përdorues të gatshëm për të filluar një blog, Jimdo ofron një mjet të përshtatshëm për redaktimin e postave që mund të përdoret për të shtuar module të reja. Për shkak të saj, ju mund të integroni të gjithë përmbajtjen nga faqja juaj e internetit e Jimdo direkt në postime, pavarësisht nëse ky është teksti, galeritë e imazheve, video, widget apo edhe produkte nga dyqani juaj online. Ky është një tipar unik për ndërtuesit e faqeve në internet. Më në fund, shkoni përpara për të ndarë postimet tuaja në internet!

eCommerce

Tregtia elektronike e Jimdo është gjithashtu shumë e personalizueshme. Ekzistojnë mijëra prona për të konfiguruar këtu: ekrani i produktit, taksa (ju mund të vendosni një normë individuale të taksave për secilin produkt), disponueshmërinë e artikullit, kostot e transportit dhe përshkrimin e kohës, lidhjen e llogarisë Stripe dhe PayPal, politikat e anulimit dhe kthimit, përshëndetje me porosi dhe email konfirmime / mesazhe përfunduar arka etj.

Dyqani Jimdo Dolphin

Për ata përdorues, të cilët ëndërrojnë përvojën e thjeshtë por efektive të ndërtimit të internetit në eCommerce, Jimdo ofron një sërë mjetesh klikuese për të ndryshuar, modele unike dhe të personalizueshme të e-commerce, personalizimin e transportit, mjete të përparuara të SEO për promovimin efektiv të dyqaneve në internet dhe madje edhe shablloneve të porosive të postës elektronike për të thjeshtoni procesin e porositjes për klientët. Fillimi i një uebfaqeje eCommerce me Jimdo zgjat vetëm disa minuta, ndërsa menaxhimi i tij nuk do të marrë shumë përpjekje dhe kohë gjithashtu. Do të mësoni si të rregulloni shpenzimet e transportit, të krijoni kode zbritje, të gjurmoni listën e inventarit dhe nuancat e tjera gjatë procesit të krijimit të uebit. Jimdo gjithashtu ofron një aplikacion falas për iOS dhe Android që lejon të menaxhosh dyqanin tënd në internet. Reallyshtë vërtet i përshtatshëm dhe i thjeshtë!

Lexoni gjithashtu:
Ndërtimi i një uebfaqe eCommerce nga zero – një mësim i plotë i krijimit të dyqanit në internet për fillestarët.

SEO

Jimdo është SEO e optimizuar që nga fillimi, por zhvilluesit e sistemit përpiqen të bëjnë përpjekjet e tyre më të mira për të prezantuar mjete më të përparuara që bëjnë të mundur rritjen e rezultateve të motorit tuaj të kërkimit në faqen e internetit. Përdoruesit mund të shtojnë dhe modifikojnë etiketat meta (titujt, përshkrimet) dhe të rregullojnë URL-të e faqeve me porosi. Përdoruesit e JimdoPro dhe JimdoBusiness mund të rrëzojnë emrat e faqeve të krijuara automatikisht dhe të specifikojnë URL-në e saktë të një faqe (uroj që të ishte e mundur për të gjithë përdoruesit).

Për më tepër, pronarët e Paketave të Biznesit dhe Platinum kanë qasje në cilësimet e avancuara të SEO si meta etiketat e robotëve (noindex, nofollow dhe noopener). Ato lejojnë kontrollimin e bashkëveprimit të motorëve të kërkimit me faqet e internetit. Më në fund, Jimdo mbështet redirects URL dhe i ndihmon fillestarët të kryejnë modifikimet themelore të SEO me ndihmën e shtesës RankingCoach.

Mbështetje shumëgjuhëshe

Ndërfaqja klasike Jimdo aktualisht mbështet tetë gjuhë, ndërsa vetë redaktori mbështet çdo gjuhë të zgjedhjes suaj. Shtë e mundur të krijoni faqe interneti shumëgjuhësh këtu, por kjo do t’ju marrë disa përpjekje dhe kohë.

Uebfaqja shumëgjuhëshe Jimdo

Opsionet e integrimit

Ndërtuesi i faqes në internet nuk ka një dyqan të integruar aplikimesh, por lejon integrimin e disa shërbimeve të palëve të treta si biletat e Eventbrite, Tidio Live Chat, infographics Infogr.am, platformat e mediave sociale dhe më shumë. Përfshirja e videove në YouTube dhe galeritë e pasura me fotografi të disponueshme në aksion, kontribuojnë në lehtësimin e procesit të hartimit të uebit.

Jimdo kohët e fundit ka prezantuar Krijuesin e saj të Avancuar të Logos që bën të mundur krijimin dhe ngarkimin e logos së biznesit tuaj në faqen e internetit. Mjetet e reja janë absolutisht falas për të gjithë dhe nuk kërkon shumë kohë për t’i përdorur ato. Kjo për shkak se Krijuesi i logos aplikon teknologji të zgjuar, e cila ju lejon të hartoni logon më të mirë për kompaninë tuaj, e cila do të nxjerrë në pah identitetin tuaj të markës, duke e bërë atë të njohur dhe të jashtëzakonshëm.

Në përgjithësi, duhen rreth disa minuta për të krijuar logon tuaj. Vetëm siguroni emrin e biznesit tuaj dhe zgjidhni ikonat, paraqitjet, fontet dhe ngjyrat e personalizuara që mjeti do të ofrojë si parazgjedhje. Bazuar në zgjedhjen tuaj, Krijuesi i Logo do të gjenerojë një grup stilesh që përputhen më mirë me biznesin tuaj. Zgjidhni ato që ju pëlqejnë më shumë dhe filloni të personalizoni elementët e logos. Sapo të keni mbaruar me këtë, shkarkoni logon tuaj dhe nxitoni ta përdorni atë në kartat tuaja të biznesit, faqen e internetit, kanalet e mediave sociale dhe burime të tjera. Kjo është me të vërtetë e lehtë, e shpejtë dhe e përshtatshme.

Gjenerator i Ligjit të Integruar Ligjor

Krijuesi i faqes në internet tani bën të mundur përdorimin e gjeneratorit të integruar ligjor të teksteve, i cili lejon automatikisht marrjen e një Politike të Intimitetit dhe në përputhje me ligjin. Nuk ka nevojë të shqetësohet më për rregullat e reja të GDPR pasi platforma Jimdo ka partnerizuar posaçërisht me Dyqanet e Mirëbesuara për ta bërë përputhjen ligjore më pak të komplikuar. Përditësimi i ri ka bërë të mundur krijimin dhe azhurnimin e teksteve ligjore për projektin tuaj, duke qëndruar i përqendruar në zhvillimin e biznesit tuaj.

Shtesa e përparuar e gjeneratorit ligjor të teksteve aktualisht është e zbatueshme për planet e Grow dhe planet e reja të Pafund në BE. Ai integrohet pa probleme në projektin tuaj pas vendosjes. Për të përdorur shtesën, ju vetëm duhet të përgjigjeni në disa pyetje për të mundësuar që gjeneratori i automatizuar të krijojë Politikën e personalizuar të personalizuar dhe Imprint bazuar në detajet e paraqitura. Kjo është e lehtë dhe e shpejtë. Whatfarë është e rëndësishme, tekstet tuaja do të jenë absolutisht në përputhje me GDPR për shkak të garancisë së Dyqaneve të Mirëbesuar.

Opsioni i Listimit të Biznesit

Një tjetër theksim i Jimdo është opsioni i tij i Listave të Biznesit, i cili tani është në dispozicion për planet e rritjes dhe të pakufizuara. Mjeti lejon regjistrimin dhe azhurnimin e biznesit tuaj direkt në Pultin e faqes tuaj. Sapo ta bëni këtë, ai automatikisht do të sinkronizohet me mbi 10 platforma të njohura dhe të besueshme të listave në internet, duke përfshirë Google My Business, Google Maps, Foursquare, Bing dhe Facebook. Lista e platformave, nga rruga, përcaktohet nga vendndodhja juaj.

Karakteristika e re u zhvillua në bashkëpunim me kompaninë e njohur botërore të marketingut të vendndodhjes – Uberall. Kjo ndihmon për të mbajtur të dhënat e paraqitura në mënyrë të qëndrueshme në internet, përmirëson renditjen e përgjithshme të motorit të kërkimit, rritet baza e klientëve dhe thjesht i jep biznesit tuaj pamjen e besueshme dhe profesionale.

Për ta përdorur këtë funksion dhe për të regjistruar biznesin tuaj me drejtoritë e njohura lokale lokale, thjesht duhet të regjistroheni në llogarinë tuaj Jimdo dhe të hyni në Panelin e Kontrollit, ku do të gjeni seksionin “Listat e biznesit”. Pas kësaj, plotësoni informacionin e biznesit tuaj, klikoni në butonin “Përditësoni të gjitha Platformat” dhe prisni derisa sistemi automatikisht të shtojë / azhurnojë informacionin e biznesit tuaj në të gjitha platformat e regjistruara.

Nëse dëshironi të kontrolloni vlerësimet e biznesit tuaj, sistemi ju lejon hyrjen në seksionin e Statistikave. Kjo është ajo ku ju do të keni mundësi të vëzhgoni burimet që përdoruesit vijnë nga faqja e internetit tuaj, platformat që përdorin për këtë qëllim, luhatjet e përgjithshme të trafikut dhe parametrat e tjerë të rëndësishëm.

Statistikat e faqes në internet

Jimdo lejon lidhjen e Google Analytics në faqen tuaj të internetit të gatshme për të mbledhur statistikat e hollësishme në lidhje me projektin dhe performancën e tij. Do t’ju japë njohuri më të mirë të sjelljes së vizitorëve tuaj, vendndodhjeve nga vijnë, karakteristikave të faqes në internet për të cilat janë të interesuar mbi të gjitha, normat e shitjeve dhe konvertimit, tendencat e vizitorëve gjatë periudhave të caktuara, sasinë e kohës që përdoruesit kalojnë në faqe të ndryshme në internet, përqindja e vizitorëve të rregullt dhe të ardhurve etj.

Mbrojtja e fjalëkalimit

Nëse dëshironi, mund të mbroni të gjithë faqen e internetit ose faqet e saj të ndara me fjalëkalime. Fuqia dhe lloji i mbrojtjes varet nga plani i Jimdo për të cilin do të kërkoni, por është mjaft e mundur të krijoni disa faqe të mbrojtur me fjalëkalim me fjalëkalime individuale këtu.

Vërtetim SSL

Të gjitha faqet e internetit të Jimdo janë të koduara në mënyrë të sigurt me Certifikata SSL të besueshme. Kjo ka shumë rëndësi për të gjitha llojet e projekteve, përfshirë dyqanet në internet. Certifikatat kodojnë të gjitha informacionet e dërguara në dhe nga faqja e internetit, e cila është veçanërisht e rëndësishme për faqet e internetit që pranojnë pagesa të kartave të kreditit.

Karakteristikat e Jimdo Dolphin

Ndërfaqja Jimdo Dolphin është e thjeshtë, miqësore për përdoruesit dhe e këndshme. Nuk ka asgjë që mund të largojë vëmendjen tuaj këtu – të gjithë elementët janë në vendet e tyre. Sistemi nuk është i mbingarkuar me pyetje shtesë, detaje dhe dritare. Kjo është e drejtë ajo që fillestarët u duhen dhe vlerësojnë më së shumti.

Sa i përket ndërlikueshmërisë së karakteristikave të përcaktuara, Jimdo Dolphin është mbresëlënës i thjeshtë dhe i përshtatshëm. Fillimisht merrni akses në ekran, ku do të shihni një lloj “pyetësori” për biznesin tuaj. Do t’ju kërkohet të paraqisni informacionin e biznesit tuaj, të ofroni llogari të rrjetit social, informacione të kontaktit etj.

Sistemi, i cili vjen me mjet i integruar i AI, do të analizojë të dhënat e paraqitura për të zgjedhur më tej modelin më të përshtatshëm dhe për të krijuar një faqe interneti për ju në vetëm disa minuta. Ajo që do të bësh tjetër është të zëvendësosh fotot e disponueshme me ato të tua, të shtosh skedarë teksti dhe media, si dhe të kontrollosh informacionin që ke dhënë fillimisht. Kjo nuk kërkon shumë kohë akoma siguron një rezultat të mirë.

Keni parasysh që faqet e internetit të Dolphin janë të bazuara në bllok. Për të rregulluar një faqe në internet, duhet të shtoni blloqe të reja, t’i zëvendësoni ato dhe të rregulloni pozicionet e tyre, t’i kopjoni dhe fshini ato për të formuar skedarin e kërkuar. Lista e llojeve të blloqeve në dispozicion është si vijon: kopertina, rreth, teksti, imazhi, kolonat, lista, muzika, kontakti. Do kategori përmban rreth një duzinë variantesh të projektimit të bllokut.

Blloqet Jimdo Dolphin

Për të ndryshuar përmbajtjen, thjesht duhet të klikoni në element. Do të merrni një sërë opsionesh modifikimi në varësi të llojit të tij, pavarësisht nga lloji i tij, qoftë një redaktues teksti, një menu zgjedhjeje për imazhin, një mundësi që lejon të shtoni një lidhje, video ose këngë muzikore. Secili bllok ka cilësimet e tij, të cilat bëjnë të mundur zgjedhjen e grupit të elementeve të shfaqur (butona, tekst, logo, foto / video, shirita shoqërorë etj.). Shtë e rëndësishme të përmendim shpejtësinë e lartë të punës me redaktorin – procesi është me të vërtetë i qetë dhe nuk ka vonesa të përgjigjes së ndërfaqes. Ne gjithashtu na pëlqyen shkronjat që sistemi ofron – ato përshtaten në mënyrë të përkryer me konceptet e faqeve të internetit të krijuara.

Duke përdorur aplikacionin celular Jimdo Boost, mund të merrni të dhëna të hollësishme të trafikut të faqes në internet (përdoruesit që vizitojnë faqen tuaj të internetit, vendndodhjen e tyre dhe numrin e shikimeve) dhe rekomandime të dobishme për promovimin efektiv të faqes së internetit. Dizajni duket tërheqës. Të dhënat ngarkohen nga Google Analytics.

3. Modelimet

Numri i Temave:20
Modelet Profesionale:&# X2714; PO
Temat Falas:&# X2714; PO
Dizajn Adaptues:&# X2714; PO
Renditur sipas industrisë:✘ JO
Redaktimi i kodit CSS:&# X2714; PO

Jimdo ofron mbi 30 shabllone të personalizueshëm dhe të paracaktuar, të përdorura si për faqet e internetit të krijuara me Jimdo Dolphin ashtu edhe për ato të lançuara me një redaktues standard të internetit. Templatedo shabllon i ri vjen në variacione të shumta të paracaktuara.

Përdoruesit, të cilët do të punojnë me Jimdo Creator, kanë mundësi më të gjera të personalizimit të dizajnit. Ata mund të shfletojnë nëpër një shumëllojshmëri modelesh për lloje të ndryshme të faqeve të internetit, duke përfshirë bloget, dyqanet online, portofolet, bizneset etj. Kjo, megjithatë, nuk do të thotë që ju mund të përdorni këto shabllone ekskluzivisht për ndërtimin e këtyre llojeve të faqeve të internetit. Ju mund të merrni ndonjë prej tyre dhe ta rregulloni në lidhje me nevojat tuaja për krijimin e faqes në internet. Kur rregulloni pamjen e faqes tuaj, do të vini re ndryshimin e “Stilit nga Elementi”. Ndryshimi ju lejon të zgjidhni midis aplikimit të ndryshimeve në një element të vetëm ose të gjithë elementëve të këtij lloji në të gjithë faqen e internetit. Ky ndryshim i fuqishëm ju ndihmon të shmangni shumë punë manuale.

Të gjitha shabllonet që ofron sistemi janë të përgjegjshme dhe mund të ndryshohen gjatë procesit të projektimit në internet pa rrezik për të humbur përmbajtjen që keni dorëzuar tashmë. Për më tepër, nëse dini diçka ose dy në lidhje me kodimin, mund të krijoni një shabllon unik për faqen tuaj të Jimdo duke përdorur ndërfaqen e tyre të modelit të personalizuar (redaktori HTML / CSS + menaxheri i skedarit). Ky është një tipar unik që ndërtuesit e faqeve në internet nuk mund të mburren.

Jimdo Dolphin nuk ofron një procedurë standarde të zgjedhjes së shablloneve. Pasi të keni qasje në magjistar dhe t’i përgjigjeni pyetjeve kryesore që sistemi krijon për ju (përfshirë llojin dhe stilin e faqes së internetit që preferoni), do t’ju ofrohet një model i zgjedhur nga sistemi posaçërisht për faqen tuaj të internetit. Do të duhet të zëvendësosh përmbajtjen në dispozicion me atë tënde, të ngarkosh logon, imazhet, skedarët e mediave dhe pastaj të publikosh projektin e gatshëm.

Redaktori i Dizajnit Jimdo Dolphin

Përshtatja e faqeve të internetit të krijuara me Dolphin zgjat disa minuta vetëm pasi sistemi është i destinuar për newbies, të cilët nuk dinë shumë për hartimin e faqes në internet dhe, kështu, nuk do të kenë nevojë për mjete të ndërlikuara të personalizimit. Në shumicën e rasteve, përdoruesit mund të eksperimentojnë me përmbajtjen, skemat e ngjyrave, stilet dhe prejardhjet, pa eksploruar opsione të thella të personalizimit të sistemit. Shtë interesante të theksohet se AI zgjedh paletën e ngjyrave të internetit, në varësi të skemës së ngjyrave të logos dhe fotografive të ngarkuara. Nëse dëshironi, mund të ndryshoni ngjyrat manualisht në redaktues, pasi të keni zgjedhur një nga dhjetëra paravendosjet.

faqet e internetit krijuar të dy me klasik Jimdo dhe Dolphin janë optimizuar për shikimin në celular si parazgjedhje. Farëdo pajisje celulare që klienti juaj do të përdorë për të shfletuar në faqen e internetit, ai automatikisht do të përshtatet me madhësinë e ekranit, zgjidhjen dhe aftësitë e skriptimit, pa pasur nevojë të ndryshoni diçka ose të krijoni një version të veçantë celular të faqes tuaj. Modelet e përgjegjshme i japin faqeve të internetit tuaj pamjen e modës dhe funksionalitetin e përparuar.

4. Ndihma për klientët

Jimdo ka një shkëlqyeshëm Qendra e Mbështetjes duke ofruar forma të ndryshme të mbështetjes, nga mësimet themelore në bisedën live. Baza e tyre e njohurive është mjaft e dobishme dhe e lehtë për t’u lundruar. Më pëlqen gjithashtu gjuha e tij e thjeshtë.

Për lehtësinë e përdoruesve, të gjitha pyetjet dhe temat e disponueshme në bazën e njohurive ndahen në kategori tematike, duke përfshirë Bazat, Dizajnin, Domenet dhe Emailin, Blogimin, Dyqanin, Optimizimin e Motorit të Kërkimit, Llogarinë dhe FAQ. Ekziston një opsion i filtrit të kërkimit që thjeshton kërkimin e informacionit të kërkuar. Ju gjithashtu mund të shikoni një video mësimore për të mësuar se si të ndërtoni një faqe në internet Jimdo nga e para. Krijuesi i faqes në internet ka kanalin e vet në YouTube me shumë video që adresojnë nuancat e punës me sistemin. Kanali azhurnohet rregullisht me mësime të reja video për t’ju ndihmuar të filloni me lehtësi.

Prioriteti i mbështetjes së klientit varet nga plani ku një abonent është regjistruar. Nuk ka mbështetje të klientit për përdoruesit e llogarisë falas. Përdoruesit e llogarisë Pro sigurohen me mbështetje Pro të ofruar nga folësit autoktonë anglezë që punojnë për sistemin brenda 1-2 ditësh pasi të lënë një kërkesë. Ekipi i Mbështetjes i përgjigjet të gjitha pyetjeve personalisht dhe punon në koordinim me një përdorues për të gjetur zgjidhjen më të mirë të problemit. Përdoruesit e llogarisë Biznes dhe Premium u ofrohet mbështetje ekskluzive Premium, duke marrë përgjigjen nga folësit e gjuhës angleze vendase brenda 2-4 orëve në ditë pune pas bërjes së kërkesës.

5. Politika e çmimeve

Ngjashëm me ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit, Jimdo ju ofron një llogari themelore falas që ju lejon të shihni se si funksionon shërbimi. Përveç marrjes së karakteristikave themelore të sistemit, do të përfitoni gjithashtu 500 MB hapësirë ​​në disk, 2 GB bandwidth, shifrime HTTPS dhe nënfushë. Ju gjithashtu mund të shfaqni dhe shisni deri në 5 artikuj brenda këtij plani.

Domimet e Krijuesit të Jimdo

plankostoFeatures
Pro:$ 7.50 / moOrage Magazinimi 5 Gb;
Gjerësia e brezit 10 Gb;
Domain Domain i vet.
Biznes:$ 20 / moOrage Ruajtje e Pafund;
Band Bandwidth i pakufizuar;
Red ridrejtimet e URL-së.
SEO Plus:$ 30 / mo✓ Të gjitha tiparet e Jimdo;
✓ renditjeCachach.
Platinum:$ 40 / mo✓ Të gjitha tiparet e Jimdo;
Review Shqyrtimi i ekspertëve në uebfaqe.

Në mënyrë që të lidhni domenin tuaj, si dhe të zhbllokoni më shumë karakteristika dhe të rritni ruajtjen, duhet të blini ose një Pro (10 $ / muaj), Biznes (20 $ / muaj), SEO Plus (30 $ / muaj) ose Platinum (40 $ / mo) planet. Pro Plan është një zgjedhje e këndshme për kreativë, përkthyes të pavarur dhe blogerë, të cilët nuk kanë përvojë të mjaftueshme në ndërtimin e uebit për të krijuar faqet e internetit të shfaqura me vete. Plani i Biznesit funksionon më së miri për sipërmarrësit dhe pronarët e dyqaneve në internet. Abonimi i SEO Plus do të jetë një zgjedhje e mirë për ata përdorues, të cilët shqetësohen për renditjen e motorit të kërkimit në uebfaqet e tyre, ndërsa Plani i përparuar i Platinum dëshmon të jetë zgjidhja përfundimtare për një faqe interneti profesionale ose një dyqan online..

Të gjitha planet e Jimdo (duke përfshirë një të lirë) kanë një mundësi për Blogging, shabllone profesionale, mjete të integruara të mediave sociale, optimizim celular, mundësi për vendosjen e videove, encryption HTTPS, galeritë e imazheve. Ato lejojnë shtimin e hartave të Google, format e kontaktit dhe ndryshimin e kodit të faqes së internetit – një grup shumë i bukur standard për një ndërtues modern të faqeve të internetit. Nuk ka asgjë shtesë për të befasuar.

Nëse po planifikoni të përdorni Jimdo Dolphin për përfundimin e detyrave serioze për ndërtimin e faqes në internet, atëherë një plan falas i Lojës me kufizimet e tij nuk do të funksionojë mirë për ju. Në vend të kësaj, ka kuptim të përmirësohet në një nga planet me pagesë që ofron sistemi. Kështu, ju mund të zgjidhni nga Fillimi (9 $ / muaj), Grow (15 $ / muaj), eCommerce (19 $ / muaj) ose Pafund (39 $ / muaj) planet që faturohen çdo vit.

Domimet Jimdo Dolphin

plankostoFeatures
Filloni:$ 9 / moDom Domain i Tij;
. Mbështetje Premium.
Grow:$ 15 / moDom Domain i Tij;
Optim Optimizimi i motorit të kërkimit;
✓ 5 adresat e postës elektronike.
eCommerce:$ 19 / moCommission 0% komision;
Produkte të pakufizuara.
Unlimited:$ 39 / moSupport Mbështetje e linjës së parë;
P Uebfaqe të pakufizuara.

Plani Fillestar funksionon më së miri për projekte personale ose krijuese. Plani i Rritjes është një zgjedhje më e mirë për kompanitë dhe sipërmarrësit, të cilët kanë nevojë për uebfaqe profesionale. Plani eCommerce është, padyshim, i shkëlqyeshëm për fillimin e dyqaneve në internet, ndërsa Plani i Pafund është një zgjidhje përfundimtare për ndërtimin e të gjitha llojeve të faqeve të internetit që kërkojnë një mjet të plotë mjetesh. Të gjitha planet janë pa reklama dhe ofrojnë një domen falas për vitin e parë të përdorimit, lidhjen e adresës së postës elektronike, hapësirën e pakufizuar në disk dhe bandën e tij, enkriptimin HTTPS, statistikat e faqes në internet.

6. Pro dhe kundër

Jimdo është një krijues i thjeshtë por efektiv dhe me cilësi të lartë në internet. Ashtu si çdo sistem tjetër, ai ka avantazhet dhe disavantazhet e tij që ndikojnë në përvojën e ndërtimit të uebit që mund të merrni kur përdorni shërbimin. Le të bëjmë një vështrim më të afërt tani me të mirat dhe të këqijat që ka sistemi.

Pros:
Cons:
&# X2714; Mund të filloni të ndërtoni një faqe në internet edhe pa u regjistruar në sistem.
&# X2714; Lehtësia e përdorimit, funksionaliteti dhe komoditeti për të gjithë.
&# X2714; Dy mënyra për të krijuar një faqe në internet – Redaktori Standard dhe Jimdo Dolphin.
&# X2714; Qendra e fuqishme për mbështetjen e klientëve.
&# X2714; SEO cilësore.
&# X2714; Modelet reaguese të gatshme për celular.
&# X2714; Motorët e Blogjeve dhe Tregtisë.
✘ Mungesa e fleksibilitetit të modelit.
Options Mundësi të pamjaftueshme të menaxhimit të përdoruesit.
✘ Pamundësia për të shtuar kontribues të shumëfishtë në internet

7. Konkurrentët

Jimdo është padyshim një ndërtues cilësor i faqes në internet, i cili është në kërkesë me newbies dhe mirat e dizajnit në internet. Redaktorët e saj Standard dhe Dolphin lejojnë një shkallë të larmishme të personalizimit të faqes në internet dhe plotësojnë nevojat e përdoruesve të ndryshëm. Në të njëjtën kohë, ka krijues të faqeve të internetit që mund të përballojnë disa nga detyrat shumë më mirë se Jimdo. Thjesht hidhni një vështrim krahasimeve të hollësishme të Jimdo-s me konkurrencën e tij kryesore për të kuptuar se çfarë dua të them.

Jimdo vs WordPressWeebly vs JimdoWix vs JimdoSquarespace vs Jimdo

Zgjedhja e krijuesit më të përshtatshëm të uebfaqes mund të varet nga faktorë të shumtë – thjesht merrni kohën tuaj për të zgjedhur shërbimin që funksionon më mirë për nevojat tuaja specifike për krijimin e faqes në internet..

përfundim

Jimdo fillimisht u krijua me qëllimin e vetëm në mendje – të krijojë një mjedis të këndshëm, të lehtë dhe të përshtatshëm për ndërtimin e internetit për të gjitha kategoritë e përdoruesve, pavarësisht nga aftësitë e tyre dhe shkalla e ekspertizës. Ky është një krijues i krijuar në internet që fuqizon rreth 20 milion faqe në internet nga pothuajse çdo vend i planetit. Ka platforma të përshtatshme për bloget dhe tregtinë elektronike. Shtë i përshtatshëm për krijimin e blogeve personale, faqeve të korporatave, dyqane në internet dhe projekteve të tjera.

Nëse keni ndërmend të krijoni një uebfaqe promovimi të thjeshtë me një grup standard karakteristikash, atëherë mjeti i avancuar Jimdo Dolphin është zgjidhja më e mirë për ju. Ky është versioni i thjeshtuar i krijuesit të faqes në internet, i cili lejon ndërtimin e çdo faqe në internet që ju nevojitet në më pak se 5 minuta. Thjesht përgjigjuni pyetjeve, lidhni llogaritë tuaja të mediave sociale, ndiqni udhëzimet dhe lëreni që sistemi të kujdeset për pjesën tjetër! Ajo që merrni është një uebfaqe plotësisht e personalizuar me përmbajtjen tuaj.

Në rast se keni ide të krijoni një blog ose një dyqan në internet, nuk do të shkoni pa përdorur një redaktues klasik të faqes në internet me funksionalitet të fuqishëm. Jimdo Creator ju ndihmon të ndërtoni një faqe në internet pa telashe fare. Do t’ju ofrohen një sërë modelesh, mjete për personalizimin e dizajnit, veçori dhe cilësime të nevojshme për t’i dhënë faqes tuaj të internetit modelimin dhe performancën e kërkuar, duke shijuar procesin krijues dhe argëtues të ndërtimit të faqes në internet.

Nëse mund të ndryshoja ndonjë gjë në lidhje me Jimdo, sigurisht që do të shtoja opsione të menaxhimit të përdoruesve, si dhe aftësinë për të shtuar kontribues të shumëfishtë. Për më tepër, unë do ta ndaja tërë panelin e administratorit në dy seksione: zonën e projektimit dhe zonën e përmbajtjes. Dhe cilat janë mendimet tuaja?

Provoni tani Jimdo

Është falas

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map