Rishikimi i faqeve të Google

Sitet e Google – është një krijues i faqes në internet, mjaft i thjeshtë për t’u zotëruar nga newbies por ajo siguron një zhvillim pa probleme dhe intuitiv të uebit dhe platformës së pritjes. ’Shtë rimishërimi i Jotspot, i cili u ble nga Google përsëri në vitin 2006. Sot, krijuesi i faqeve të Google nuk duket asgjë si Jotspot, përveç faktit që të dy janë të pritur sistemeve wiki të cilat lejojnë krijimin e përmbajtjes bashkëpunuese, modifikimin dhe zgjerimin.


Google Sites është bërë shpejt një platformë e njohur për krijimin e intraneteve dhe faqet e shkollës, dhe madje një vështrim rastësor tregon që ndërtuesi ka bërë disa përmirësime që nga rishikimi ynë i fundit i Google Sites rreth një vit më parë. Nëse keni nevojë për një faqe në internet më komplekse si një dyqan online ose a blog, për shembull, nuk ka kuptim të kërkojmë këtu funksionalitetin e kërkuar. Sistemi më së shumti përdoret për të filluar faqet e internetit të thjeshta për përdorim të përditshëm.

Sistemi është padyshim një zgjidhje e shkëlqyeshme për një intranet të korporatave, por a është i përshtatshëm për krijimin e një uebfaqeje biznesi? Ne vendosëm të vendosim faqet e Google edhe me ritmet e saj edhe një herë për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje.

Në qershor 2017 Google ka njoftuar Uebsajtet me Biznesi im Google – një shërbim i veçantë brenda seksionit të biznesit, i cili lejon krijimin e një faqe interneti falas për kompaninë, e regjistruar në Google My Business. Tani përdoruesit e biznesit mund të krijojnë uebfaqen e një kompanie brenda llogarisë së tyre të Google. Asgjë e veçantë, ndërfaqja është pothuajse e njëjtë me faqet klasike të Google. Ky version është mungesa e pjesës më të madhe të mjeteve të dobishme të biznesit, duke e krahasuar, për shembull, me uKit – një krijues i specializuar në internet i biznesit. Sol le të vazhdojmë me shqyrtimin!

1. Lehtësia e përdorimit

Nëse keni një Gmail ose ndonjë llogari tjetër Google, mund të kaloni fazën e regjistrimit – ndërtuesi është i disponueshëm për çdo llogari ekzistuese. Për fat të mirë, ekzistojnë disa tema të reja që kanë atë pamje dhe pamje moderne. Për sitin tonë të testimit kemi zgjedhur një temë biznesi.

Kur të keni përfunduar me cilësimet themelore, mund të filloni të personalizoni dhe ndërtoni faqen tuaj në një mjedis të redaktimit WYSIWYG. Ndërsa do të keni mundësi të shtoni, modifikoni dhe hiqni imazhe, kopjoni dhe pajisje të ndryshme, shumica e faqes nuk do të jenë të redaktueshme, veçanërisht cilësimet e projektimit të faqes tuaj.

Sitet e Google - Redaktor

Në përgjithësi, është mjaft i lehtë për t’u përdorur dhe nuk kërkon aftësi të veçanta. Ndërtuesi ka një pamje dhe ndjesi të shumicës së aplikacioneve Google, duke e bërë ndërfaqen të njohur dhe intuitiv. Ikonat e shiritit të veglave janë shumë të ngjashme me Google Drive.

2. Karakteristikat & lakueshmëri

Kur krijoni një faqe të re për faqen tuaj, ju mund të zgjidhni nga një numër i llojeve të ndryshme të faqeve, në varësi të llojit të përmbajtjes që po kërkoni të shtoni në faqe. Në mënyrë të veçantë, ju mund të krijoni llojet e faqeve vijuese:

 • faqe interneti. Ju mund ta rregulloni këtë lloj faqe ashtu siç dëshironi: shkruani kopje, pajisje të ngulitura, bashkëngjitni dokumente dhe gjithashtu lini bashkëpunëtorët e tjerë të komentojnë në faqet tuaja.
 • Lajmërime. Ky lloj faqe është krijuar për të postuar lajme. Ashtu si një blog, ai shfaq postimet që shtoni në rendin kronologjik.
 • Kabineti i dosjeve. Ky lloj faqe ju lejon të ruani dhe menaxhoni skedarët, duke e bërë më të lehtë shpërndarjen e tyre me përdoruesit e tjerë të faqes tuaj. Bashkëpunëtorët tuaj mund të regjistroheni në faqe për t’u njoftuar kur skedarët shtohen, ndryshohen ose hiqen.
 • Faqja e listave. Artikujt e shtuar në listë janë të lehtë për t’u shtuar, modifikuar dhe hequr. Ngjashëm me faqen e kabinetit të skedarëve, përdoruesit mund të pajtohen për të marrë njoftime.
 • Faqja e fillimit. Ky lloj faqe përmban dy seksione: një që mund të personalizohet për të treguar një grup të pajisjeve të personalizuara, dhe një tjetër, ku përdoruesit mund të shtojnë përmbajtje që shohin të gjithë shikuesit.

Pasi të keni organizuar faqet tuaja, mund të filloni t’i modifikoni ato dhe të ngarkoni përmbajtjen tuaj në një mënyrë vizuale. Ndërtuesi ofron një seri karakteristikash të strukturuara mirë. Butoni ‘Fut’ përmban 3 seksione (Të zakonshme, vegël dhe Google), secila fsheh më shumë zgjedhje: kuti HTML, Listat, Kalendari, postimet e fundit, Drive, Hangout, Harta, Youtube etj. Kujdes, megjithëse, jo të gjitha të tretat -Pajisjet me pajisje të tjera funksionojnë siç është planifikuar: ne shtuam një vegël Kliko-për-Thirrje në sitin tonë të testimit, dhe kjo nuk funksionoi. Duket sikur ata ndaluan kurimin e bibliotekës Gadgets disa vjet më parë.

Ndërtuesi i faqes në internet ka mjaft karakteristika që sjellin funksionalitetin e tij në një nivel të mirë. Shikoni disa prej tyre për të ditur se çfarë mund të përdorni, kur punoni për zhvillimin e faqes tuaj të internetit:

 • Vegël Google. Këto janë mjetet e integrueshme që janë të ngjashme me widget standarde ose shtesat (kalendarët, llogaritësit, burimet e lajmeve etj.) Që mund t’i përdorni për t’i dhënë uebfaqes tuaj performancën shtesë.
 • Mjetet e uebfaqeve të Google. Nëse faqja juaj e internetit vjen me një domain të personalizuar ose me faqet.google.com në URL, Google Sites do ta bëjë më të thjeshtë që motorët e kërkimit ta indeksojnë atë (kjo automatikisht rrit renditjen e faqes suaj të internetit në rezultatet e kërkimit).
 • Google Analytics. Sistemi lejon vendosjen e Google Analytics dhe lidhjen e tij me llogarinë tuaj falas Google për të bërë të mundur që ju të gjurmoni statistikat e faqes në internet.
 • Integrimi Google Suite. Ky është një nga karakteristikat më thelbësore të sistemit, i cili lejon integrimin e çdo shtesë të G Suite në faqen tuaj të internetit (përfshirë Google Docs, Maps, Drive etj) pa përdorimin e shtojcave dhe shtesave të palëve të treta.
 • Integrimi dhe Redaktimi i HTML / Script. Me faqet e Google, mund të shkruani manualisht skriptet ose të zgjidhni dhe integroni blloqe HTML të personalizuara për faqen tuaj të internetit për të bërë proceset më të rëndësishme të automatizuara.

Për më tepër, krijuesi i faqes në internet bën të mundur shtimin e kontribuesve të shumtë dhe pajtimin në ndryshimet e faqes. Lajm i mirë për ata që duan të marrin nën kapuç – ndërtuesi lejon përdoruesit të modifikojnë disa nga kodet HTML. Redaktori i përparuar vjen i pajisur me një buton të dobishëm Preview.

Kur faqja juaj është gati, ju mund ta publikoni atë në domenin tuaj. Si parazgjedhje, çdo faqe në internet e Sites Google është publike në internet. Nëse është e nevojshme, mund të ndryshoni cilësimet e hyrjes dhe ta bëni faqen tuaj të dukshme vetëm për njerëz të veçantë ose cilindo që ka lidhje, të ngjashme me Google Drive.

3. Modelimet

Zgjedhja e temave është përmirësuar ndjeshëm që nga rishikimi ynë i fundit, por është akoma mediokër. Duke folur rreth modeleve, është e rëndësishme të vini re që Sites Google bën një dallim midis themes dhe templates. Temat rregullojnë pamjen dhe ngjyrën e përgjithshme, ngjyrat dhe imazhet e faqes, ndërsa shabllonet janë të gjitha për paraqitjen dhe llojet e faqeve. Kështu që kur klikoni në butonin Ndrysho modelin e faqes, në të vërtetë do të ndryshoni llojin e faqes (përshkruar më herët), jo temën bazë. Për të ndryshuar temën bazë, shkoni te seksioni Temat, Ngjyrat dhe Fonts.

Përshtatje e projektimit

Me faqet e Google keni shumë më pak mundësi për personalizim sesa me Wix ose Weebly. Ju mund të zgjidhni midis nëntë faqosjeve 1-, 2- dhe 3-kolona, ​​të aktivizoni / çaktivizoni footer-in e personalizuar, të shtoni shirita anësorë dhe gjithashtu të ndryshoni shkronjat, ngjyrat dhe prejardhjet.

Pamje celulare. Pamja e optimizuar nuk jepet automatikisht. Ju duhet ta aktivizoni manualisht atë në panelin e kontrollit. Përndryshe, vizitorët e faqes tuaj do të shohin versionin normal, të desktopit të faqes tuaj në ekranet e tyre të imëta.

Desktop vs Mobile

Sitet e Google - Pamja e celularitSitet e Google - Pamja e azhurnuar e Mobile

përmbledhje:

4. Ndihma për klientët

Google Sites ofron një seksion të Ndihmuar të integruar, ku mund të gjesh shpejt një tutorial se si të redaktosh faqen tënde. Ekziston gjithashtu një Qendër e madhe Ndihme e përbërë nga artikuj të detajuar se si të drejtohen. Ju gjithashtu mund të dërgoni reagime dhe automatikisht të përfshini një pamje nga faqja juaj aktuale. Cilësimet e integruara të pamjes së ekranit ju lejojnë të nënvizoni fushat e faqes që lidhen me reagimet tuaja, si dhe të zezë çdo informacion personal.

5. Politika e çmimeve

Faqet e Google janë një aplikacion falas që vjen si pjesë e suitë prodhuese të Google. Nëse jeni përdorues falas i Google, ruajtja e faqes tuaj është e kufizuar. Për ta rritur atë dhe për të fituar më shumë funksionalitete, duhet të përmirësoni në një prej planeve të paguara që ofron G Suite. Kjo perfshin:

 • Themelore (5 $ / muaj ose 50 $ / vit) – Ofron një sërë aplikacionesh profesionale të biznesit dhe 30 GB hapësirë ​​për ruajtje;
 • Biznes (10 $ / muaj ose 120 $ / vit) – Siguron një grup të zgjeruar të aplikacioneve të biznesit me hapësirë ​​dhe arkiv të pakufizuar ruajtjeje;
 • Ndërmarrja (25 $ / muaj ose 300 $ / vit) – Ofron aplikacione premium biznesi me mundësi të zgjeruara menaxhimi dhe funksionaliteti.

Kur faqja juaj është gati, ju mund të lidhni një emër domain të blerë më parë ose të blini një të ri përmes Google. Partnerët e Google me ofrues të shumëfishtë të emrave të domain për t’ju ndihmuar të merrni procesin dhe të krijoni Google Apps për domenin tuaj të ri.

6. Pro dhe kundër

Ashtu si çdo ndërtues tjetër i faqes në internet, Google Sites vjen me një seri të mirat dhe të këqijat që kanë shumë rëndësi, kur bëhet fjalë për zgjedhjen e sistemit. Le t’i regjistrojmë ata më poshtë për të pasur një ide mbi avantazhet dhe disavantazhet e shërbimit:

Pros:
Cons:
&# X2714; Lehtësinë e përdorimit;
&# X2714; Analizat në internet;
&# X2714; Qasje e përbashkët në internet;
&# X2714; Hosting falas;
&# X2714; Redaktori tërheqës dhe tërheqje.
✘ Nuk ka përdorim të hapur të CSS;
Use Përdorim i kufizuar i HTML;
C Tregëtim elektronik i kufizuar;
Options Opsione të kufizuara për Blogim;
Designs Modele të vjetruara.

7. Konkurrentët

Këtu kemi mbledhur krahasime me konkurentët kryesorë të Sites Google në mesin e krijuesve më të njohur të faqeve të internetit:

Wix vs Sites GoogleGoogle Sites vs WordPress

Në të vërtetë, çdo nga shërbimet bashkëkohore SaaS do të jetë një fitues i qartë në krahasim me Google Sites. Krahasimet me Wix dhe WordPress demonstrojnë qartë këtë fakt.

përfundim

Google Sites është një opsion i shkëlqyeshëm kur bëhet fjalë për krijimin e faqeve të thjeshta me dizajn minimalist dhe funksionim të kufizuar. Sistemi është i lehtë për t’u përdorur, gjë që e bën atë një zgjedhje të këndshme për përdoruesit e papërvojë ose për ata, të cilët dëshirojnë të përfitojnë nga rezultati i bukur pa kohë, përpjekje dhe investime të holla.

Platforma e bën të lehtë dhe të shpejtë shtimin e përmbajtjes nga vetitë e tjera të Google si Hartat, Drive ose Youtube. Shtë falas, kështu që mund ta përdorni për të planifikuar takime, shkëmbeni informacione, për të krijuar bashkëpunim në një projekt ekipi ose për të qëndruar të lidhur me anëtarët e familjes.

Sidoqoftë, ne nuk mund ta rekomandojmë atë për këtë zhvillimi i faqeve të internetit me afarizëm të plotë keni ndërmend të filloni për të rritur reputacionin e kompanisë tuaj dhe për të gjeneruar fitime. Ka kaq shumë alternativa më të pasura me karakteristika atje. Google Sites ofron zgjidhje të shkëlqyera bashkëpunimi dhe lidhje për aplikacione të ndryshme Google, por konkurrentët e saj ofrojnë më shumë kontroll mbi hartimin e faqeve dhe një ndërfaqe më të mirë. Thjesht shfletoni në internet për të gjetur ndërtuesit e mirë të faqeve të internetit për të përmbushur nevojat tuaja për krijimin e faqes në internet.

Provoni faqet e Google Tani

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map