Rishikimi i BigCommerce

BigCommerce – është një zgjidhje e SaaS për të ndërtuar dyqane në internet dhe për të shitur mallra dixhitale dhe fizike në internet. Platforma ka bërë një emër për vete ndërsa është dukshëm e lehtë për t’u përdorur me një përzgjedhje të veçorive të personalizuara të e-commerce dhe shablloneve të dizajnuara mirë. Në të njëjtën kohë, ajo vjen me mjete për të tregtuar dhe promovuar dyqanin tuaj online përveç aftësive të kursimit të zhvillimit të internetit për përdoruesit më me përvojë me një prapavijë të mirë teknike.


Përkundër faktit, platforma pretendon të jetë projektuar për përdoruesit pa aftësi gjithëpërfshirëse të projektimit dhe zhvillimit të internetit, disa përdorues kanë ankesa të ndryshme në lidhje me kufizimin e temës, politikën e çmimeve dhe mungesën e veçorive të zgjeruara për të menaxhuar dyqanet e tyre dixhitale..

Në këtë përmbledhje të veçantë, ne nuk do të kontrollojmë vetëm disa nga tiparet e platformës, por gjithashtu do të përcaktojmë nëse ato pretendime negative janë të vërteta. Do të mësoni se çfarë të prisni përsa i përket kompleksitetit dhe pengesave të tjera të mundshme në rrugën për të filluar shitjen e produkteve në internet me BigCommerce.

1. Lehtësia e përdorimit

BigCommerce është një platformë e bazuar në re me një grup instrumentesh për t’u kujdesur për mallrat e tyre, për të menaxhuar produktet dhe porositë, për të përdorur mjete analitike, etj. Nga kjo këndvështrim, shërbimi është mjaft i qartë dhe i thjeshtë. Procesi nuk kërkon aftësi të veçanta. në Fillo me dyqanin tuaj online nga e para, do t’ju duhet të plotësoni disa hapa të thjeshtë:

Hapi 1 – Regjistrohuni

Regjistrohu Në këtë fazë, ju vetëm duhet të tregoni emrin e dyqanit tuaj, si dhe disa detaje personale. Nuk ka nevojë të merren me cilësimet që nga fillimi.

Hapi 2 – Hyni në pult

Duke shtypur butonin “Krijoni dyqanin tim tani”, do të transferoheni menjëherë në faqe me pult, me të gjitha tiparet e shfaqura në një vend. Sa i përket panelit të kontrollit, duket mjaft intuitiv duke paraqitur një dizajn miqësor për përdoruesit duke ju lejuar të keni akses në çdo seksion të nevojshëm për të menaxhuar urdhërat, rishikimin e trafikut të faqes dhe statistikat, etj.

Paneli i Bigcommerce

Një tjetër lajm i mirë është se ju do të keni një listë të produkteve mostër si parazgjedhje. Do produkt vjen me një gamë të parametrave të ndryshëm. Ju mund të shtoni fjalë për fjalë gjithçka, nga imazhet, videot dhe inventarët tek rregullat e produkteve të zgjuara. Për shembull, nëse një klient harxhon mbi 150 dollarë, ai ose ajo merr transportin falas.

Hapi 3 – Përdorni Panelin e Kontrollit

Pasi të mësoheni me funksionalitetin e platformës, mund të filloni të punoni me panelin e kontrollit. Këtu mund të shikoni përmes produkteve dhe klientëve, si dhe të rishikoni statistikat e përgjithshme të dyqaneve duke shtypur ikonën kryesore të dyqanit. Sistemi do t’ju njoftojë për të gjitha azhurnimet dhe ndryshimet e fundit që nga vizita juaj e fundit.

Konsumatorët e Panelit Bigcommerce

Sistemi e lehtëson punën me përmbajtjen. Thjesht klikoni në seksionin “përmbajtje” për të shtuar imazhe të reja dhe foto të produkteve, azhurnoni përshkrimet, modifikoni ose shtoni tekste të reja, publikoni postime në blog, etj. Cilësimet do t’ju lejojnë të vendosni procesin e faturimit, të konfiguroni sistemet e pagesave, të punoni me aplikacione të instaluara dhe të shtoni -ons, etj. Seksioni i marketingut është i mirë për krijimin e programeve të reja të besnikërisë, promovimeve të personalizuara, kuponave dhe gjërave të tjera që do të çojnë më shumë trafik në dyqanin tuaj.

Hapi 4 – “Nisni” Dyqanin tuaj

Sapo të keni mbaruar me parafjalët, mund të shtypni butonin “start” dhe të shkoni në internet me dyqanin tuaj dixhital të gatshëm..

Siç mund ta shihni, fillimi është shumë e lehtë. Sidoqoftë, në këtë pikë, lehtësia e përdorimit të BigCommerce përfundon. Vendosja e dyqanit tuaj dixhital mund të jetë një telashe edhe përkundër disponueshmërisë së kornizës së re të platformës të njohur gjithashtu si klishe. Jo-teknikët do ta kenë shumë të vështirë ta shkulin dizajnin. Kjo është ajo ku ju mund të kërkoni ndihmën e stilistëve profesionistë në internet.

Megjithëse qasja në API është më e lehtë në krahasim me të tjerët Platformat e specializuara për tregti elektronike. Nga ana tjetër, ky fakt rezervon më shumë hapësirë ​​për personalizim, pasi disa mund të gjejnë modele me porosi paksa të kufizuara. Më shumë për këtë më poshtë.

2. Karakteristikat & lakueshmëri

BigCommerce është ende një nga platformat më të shpejta të e-commerce në dispozicion në internet. Siguron funksionimin e shpejtë të faqes në internet, e cila sigurisht ka rëndësi për sa i përket konkurrencës. Përveç opsioneve thelbësore për dyqanet digjitale, sistemi krenohet me aftësi të përparuara të integrimit, marketing dhe zgjidhje promovimi, disponueshmëri shtesë, dhe më shumë.

Karakteristikat bazë të tregtisë elektronike:

 • Biblioteka e produkteve – BigCommerce e lehtëson rishikimin dhe vendosjen e listës së produkteve me vetëm disa klikime. Inventari e bën të lehtë për të gjurmuar numrin e mallrave, për të shkarkuar shpejt ato të reja, të azhurnoni parametrat jetik dhe të vendosni rregulla fleksibël të produktit në varësi të strategjive tuaja të marketingut.
  Produkte të Panelit Bigcommerce
 • Shipping – platforma ka zbatuar teknologji të reja për të siguruar dërgesë të shpejtë dhe të sigurt. Tani e tutje, përdoruesit janë në gjendje të krijojnë FedEx për kuotat e transportit, përveç UPS, DHL, dhe disa shërbime të tjera të ofrimit. Paneli i kontrollit ka një seksion të veçantë për të vendosur detajet e dërgesës dhe inventarin. Sidoqoftë, sistemi është relativisht i ri. Ju mund ta keni të vështirë të riorganizoni detajet e dërgesës në rastin kur dëshironi të ndryshoni metodën e dorëzimit ose kompaninë. Në të njëjtën kohë, duhet të siguroheni që informacioni i saktë të shfaqet në faqen e produktit.
 • SEO dhe Marketingu – përdoruesit nuk duhet të presin shumë përsa i përket cilësimeve të SEO, Ata duken mjaft themelorë. Ju mund të modifikoni faqen e titullit dhe përshkrimin, si dhe të modifikoni URL-në e moshës së produktit. Ekziston hapësira për të treguar edhe fjalë kyçe meta.
  Marketingu i Tregut BigcommerceNga ana tjetër, ju keni të gjitha mjetet e nevojshme nga strategjitë e marketingut shumë-kanalësh deri tek reklamat e mediave sociale. Ata do t’ju lejojnë të përmirësoni besnikërinë e klientit. Mjetet e promovimit lehtësojnë krijimin e fushatave të reja reklamuese me zbritje speciale, oferta të personalizuara.
 • Faturimi – BigCommerce ofron mundësi të ndryshme integrimi me sisteme kryesore pagese për të përpunuar pagesa. Ato përfshijnë PayPal, Stripe, Square ose Amazon Pay. Metodat e lartpërmendura të pagesës mund të jenë të integruara pa kosto shtesë ose tarifa. Nëse doni të ofroni përvojë më fleksibile të përdoruesve, duhet të jeni gati për të paguar. Për shembull, integrimi i Braintree për kartat e kreditit do t’ju kushtojë gjithashtu 2.9% për secilin transaksion plus $ 0,30 duke mos përfshirë kostot e transportit ose TVSH-në. Nga ana tjetër, BigCommerce ju lejon të ndryshoni monedhat, tarifat e dërgesave, etj.

Karakteristika shtesë dhe shtesa:

 • arkë – përveç integrimit të metodës së pagesës, platforma ka disa karakteristika të duhura të arkëtimit. Ato përfshijnë ndarjen e mediave sociale duke i lënë klientët të postojnë produktin ose ta blejnë përmes llogarive të tyre në Facebook. Në të njëjtën kohë, mund të shtoni një faqe anësore të përparuar në faqe me opsione të përmirësuara të kërkimit nga filtri, madhësia, kategoria, etj. Kjo rezulton në një angazhim më të mirë të përdoruesit, megjithëse vendosja e shiritit anësor do të kërkojë ndihmë profesionale në krijimin e faqes. Një tjetër lajm i mirë është se pronarët e dyqaneve mund të konfigurojnë nivelet e taksave dhe tarifat me dorë. Nga ana tjetër, ju duhet të azhurnoni informacionin sa herë që shtoni një produkt të ri ose azhurnoni atë ekzistues.
 • Shitja përmes kanaleve të shumëfishta – platforma mund të jetë e integruar me vende të ndryshme tregu, si dhe zgjidhje për pikë shitjeje për shitjen e mallrave fizike. BigCommerce promovon zgjidhje katrore POS. Ka mjaft karakteristika thelbësore. Sidoqoftë, nëse vendosni të përdorni një platformë POS, ajo do të përpunojë të gjitha llojet e pagesave si fizike ashtu edhe në internet. Ju duhet të mendoni dy herë nëse në të vërtetë keni nevojë për të. BigCommerce e bën më të lehtë shitjen përmes mediave sociale duke ju lejuar të krijoni dyqanin tuaj në Facebook, si dhe të etiketoni produktet e postuara në Instagram.
  Rishikimi i BigCommerce
 • integrimet – përdoruesit mund të zgjedhin nga mbi 600 shtesa të disponueshme për integrim me dyqanet e tyre dixhitale. Ju do të gjeni gjithçka që ju nevojitet për Google Analytics ose Glew për raportime të hollësishme në Live Chat dhe ZenDesk për të kontaktuar klientët tuaj menjëherë. Dyqani mund të jetë i integruar me zgjidhje me shumicë CRM ose me shumicë B2B.

Përkundër shkathtësisë dhe fleksibilitetit të tillë, sistemi merr ankesa të rregullta nga përdoruesit e tij. Disa klientë e konsiderojnë listën e veçorive pak të kufizuar. Ata thonë se është mirë për dyqanet e vogla dhe të mesme me funksionalitet jo të mjaftueshëm për vende më të mëdha dhe më komplekse të tregut. Epo, sistemi vazhdimisht ndryshon dhe vjen me azhurnime ose përmirësime. Do të thotë që mund të presim që disa risi të tjera të plotësojnë nevojat e përdoruesve.

3. Modelimet

Numri i Temave:125
Modelet Falas:&# X2714; PO (7)
Temat e Paguara:$ 140- $ 250
Dizajn të përgjegjshëm:&# X2714; PO
Renditur sipas industrisë:&# X2714; PO
Redaktimi i kodit CSS:&# X2714; PO

BigCommerce ofron modele Stencil për tregtarët e saj të rinj. Ata janë të ndryshëm nga temat e Projektit, pasi ato vijnë me ndërfaqen pikë-në-klikim. Përfitimi thelbësor është aftësia për të modifikuar ose ndryshuar shabllone pa kodim manual. Përdoruesit mund të modifikojnë madhësitë e figurave, fontet, ngjyrat, etj.

Një vështrim i vetëm në temat në dispozicion e bën të qartë se si do të duket dyqani juaj i ardhshëm dixhital. Platforma nuk mburret me një larmi të madhe të planifikimeve të gatshme për përdorim. Në përgjithësi, ka rreth 125 tema për të zgjedhur. Secila temë vjen me stile të ndryshme, që do të thotë pak më shumë variacione.

Të gjitha shabllonet ndahen ndërmjet një të lirë dhe të paguar. Sidoqoftë, vetëm 7 nga 125 modele janë në dispozicion pa kosto. Pjesa tjetër shkon nga 140 deri në 250 dollarë, që nuk është aq kosto-efektive sa disa mund të prisnin. Nga ana tjetër, të gjitha modelet janë të përgjegjshme dhe ofrojnë qasje në CSS / HTML sa herë që ju nevojitet për të rregulluar faqen e internetit. Në këtë rast, do t’ju duhet disa aftësi të mira për kodimin dhe krijimin e faqeve në internet.

Përshtatja e temës së Bigcommerce

Modelet e stencilave duken mjaft elegant. Për më tepër, të gjitha temat janë të lehta për tu përshtatur. Për shembull, ju hasni në një model të një dyqani për veshje sportive që ju pëlqen shumë. Ndryshimi i tij në një librari nuk do të jetë një sfidë. Lajmi i keq është se të gjitha shabllonët vijnë pa një redaktues zvarritës, i cili është një humbje e madhe. Nëse doni të lëvizni objektet, të zëvendësoni seksione ose të hiqni elemente, do t’ju duhet një integrim më vete.

Redaktori i temës ju lejon të punoni vetëm me stile dhe ngjyra. Për të kompensuar mungesën e redaktorit intuitiv të temave, platforma ofron mënyra të ndryshme vrojtimi për të kontrolluar sesi duket faqja e internetit tuaj në smartphone, tablet ose laptopë me dimensione të ndryshme të ekranit.

4. Ndihma për klientët

BigCommerce bën një punë të shkëlqyeshme për sa i përket mbështetjes së klientit. Ajo ofron kanale të shumta për të qëndruar në kontakt përveç sistemit të madh njohuri baze dhe komuniteti në internet gjithmonë i gatshëm të japë një dorë.

Përdoruesit mund të përdorin disa nga mënyrat tipike për të kontaktuar menjëherë specialistët e ndihmës. Ato përfshijnë:

 • Biseda live.
 • telefon.

Sidoqoftë, disa përdorues thonë se ato metoda nuk kanë kuptim kur çështja është mjaft e komplikuar. Disa klientë nuk e vlerësojnë varjen në telefon për një kohë të gjatë ndërsa presin një përgjigje. Për këtë arsye, të zgjedhësh bazën e njohurive të BigCommerce mund të jetë një zgjidhje më e mirë. Ai prezanton mësime të hollësishme, video, udhëzues mësimi, dhe më shumë përveç forumeve në internet.

5. Politika e çmimeve

Nëse akoma nuk mund ta bëni mendjen nëse BigCommerce ju përshtatet apo jo, ju mund të përfitoni nga një periudhë prove 15-ditore falas dhe të ekzaminoni tiparet dhe funksionalitetin e saj në kohë reale. Në këtë rast, nuk keni pse të siguroni të dhëna personale ose të dhëna të kartës së kreditit. Thjesht shtypni butonin “provë fillestare” dhe ndërtoni dyqanin tuaj të parë dixhital.

Nëse gjithçka ju përshtatet mirë, do t’ju ofrohet të zgjidhni nga katër plane të ndryshme. Do paketë kërkon pagesa mujore në përputhje me politikën e çmimeve. Në të njëjtën kohë, ju keni një shans të kurseni deri në 10%, nëse paguani për një vit më parë. Kjo tingëllon si një ofertë e mirë. Sidoqoftë, ne nuk ju rekomandojmë të paguani për të gjithë vitin nëse nuk jeni 100% i sigurt se platforma i plotëson kërkesat tuaja.

Planet janë si më poshtë:

 • Plani Standard kushton 29,95 $ / muaj me bandë të pakufizuar, produkte për tu shtuar dhe ruajtje. Shtë mirë për dyqanet e vogla me të ardhura që nuk kalojnë 50,000 dollarë në vit.
 • Plani Plus kushton 79,95 $ / muaj me veçoritë e ndarjes së klientit dhe mbrojtësin e braktisur të karrocave. Shtë mirë për dyqanet e mesme me të ardhura që nuk tejkalojnë 150,000 dollarë në vit.
 • Plani Pro kushton 249,95 $ / muaj. Pakoja vjen me SSL porosi, Shqyrtime të Google dhe më shumë. E mirë për dyqanet me të ardhura që nuk tejkalojnë 400,000 dollarë në vit.
 • Ndërmarrje – një zgjidhje e përshtatur individuale për ndërmarrjet e mëdha me vëllime dhe të ardhura të mëdha nga shitja. Mimet varen nga lloji i biznesit dhe kompleksiteti.

6. Pro dhe kundër

BigCommerce renditet mjaft e lartë nëse krahasohet me platformat e tjera të njohura të e-commerce. Ajo i jep një mori karakteristikash thelbësore filloni një dyqan të ngurtë në internet. Sistemi ka evoluar me kalimin e viteve duke dhënë mënyra më të thjeshta për t’u kujdesur për inventarin e dyqanit, si dhe për treg dhe promovimin e faqes tuaj. Sidoqoftë, disa rishikime dhe ankesa gërvishtëse bëhen akoma. Highshtë koha e duhur që ne kemi nënvizuar të gjitha goditjet dhe humbjet kryesore të ofruara nga BigCommerce.

Pros:
Cons:
&# X2714; Lehtë për t’u përdorur që në fillim.
&# x2714; modele të gatshme reaguese.
&# X2714; Mbi 600 shtesa dhe integrime.
&# X2714; Karakteristika të zgjatura të arkëtimit, faturimit dhe dërgesës.
&# X2714; Baza gjithëpërfshirëse e njohurive.
✘ Modele të kufizuara falas.
Set Vendosja e ndërlikuar e faqes në internet.
✘ Pak tepër i dobishëm.

7. Konkurrentët

BigCommerce arriti të marrë drejtimin në vend të saj falë disa avantazheve të dukshme dhe fleksibilitetit. Në të njëjtën kohë, disa platforma të tjera të shkëlqyera të e-commerce lindin me mundësi të shkëlqyera, të cilat i bëjnë ato alternativa më të mira për BigCommerce.

BigCommerce vs ShopifyBigCommerce vs Ecwid

Krahasoni dhe kontrastoni të gjitha opsionet e disponueshme për të zgjedhur instrumentin që ka gjithçka që nevojitet për të përmbushur kërkesat e projektit tuaj.

përfundim

BigCommerce është padyshim sistemi kryesor i shportave të blerjeve që lejon përdoruesit të ndërtojnë dyqanet e tyre dixhitale nga e para pa ndihmë profesionale. Ajo vjen me veçori të thjeshta të administratorit përmes mungesës së redaktorit të përparuar të temave mund të jetë një sfidë për jo-teknikët. Platforma anije ekosistemin e zgjeruar të aplikimit me 600+ aplikacione të gatshëm për t’u integruar.

Nga ana tjetër, sistemi mund të duket pak i dobishëm për dyqanet më të vogla ndërsa ndërmarrjet mund të plotësojnë paksa të kufizuara me sasinë e veçorive të përparuara të tregtisë elektronike. Pavarësisht nga të gjitha rëniet e mundshme, BigCommerce është ende një nga zgjidhjet më të mira me burim të hapur.

Provoni tani BigCommerce

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me