Rishikimi i Betonit5

Betoni5 – është falas CMS me burim të hapur që vjen me një set të veçorive të arritshme dhe opsione të fuqishme të personalizimit të dizajnit. Softueri lejon ndërtimin e llojeve të ndryshme të projekteve, duke përfshirë revistat dhe gazetat në internet, faqet e internetit të bizneseve të vogla, dyqanet në internet, faqet e internetit jo-fitimprurëse dhe qeveritare, faqet e shtëpive personale, projektet e komunitetit dhe ato sociale etj. Qindra mijëra zhvillues profesionistë të uebit kanë zgjedhur Concrete5 si një mjet i besueshëm për krijimin e faqeve në internet dhe shumë fillestarë kanë të drejtë të zotërojnë shërbimin.


Pra, çfarë e bën Concrete5 një zgjidhje të denjë për projektuesit e internetit të gatshëm të krijojnë prani profesionale në internet? A posedon tipare një-të një-lloji që e bëjnë atë të mbizotërojë nga konkurrentët e saj të shumtë? Sa kohë duhet për të eksploruar platformën dhe çfarë mund të përfitoni në planin afatgjatë? Për t’iu përgjigjur këtyre dhe pyetjeve të tjera të lidhura me sistemin, ka kuptim të përgatisni një përmbledhje të hollësishme të Betonit5 dhe kjo është saktësisht ajo që do të bëj tani. Le të fillojmë.

1. Lehtësia e përdorimit

Concrete5 nuk është një sistem i lehtë për t’u përdorur për newbies, kur bëhet fjalë për funksionalitetin dhe grupin e veçorive. Sidoqoftë, është mjaft e kuptueshme dhe e përshtatshme për t’u përdorur për të gjithë. Si CMS, kërkon shkarkim dhe instalim paraprak, por gjithashtu mund ta provoni shërbimin falas në internet, duke përdorur versionin e tyre të provës.

Platforma ofron fleksibilitet të thellë në programimin e kodeve dhe redaktimin e faqeve në internet për t’ju lejuar të krijoni faqe të gatshme për celular dhe tërheqës nga e para. Ajo vjen me tema të integruara dhe shtesa të destinuara për ata përdorues, të cilët nuk janë të interesuar të mësojnë bazat e kodimit, por duhet të kuptoni që fuqia aktuale e sistemit qëndron në aftësitë e tij të kodimit..

Redaktori Concrete5

Concrete5 vjen me Redaktues intuitiv të faqes në internet që e bën të lehtë krijimin dhe rregullimin e projektit tuaj për të përfituar nga rezultatet e larta. Një redaktor i përshtatshëm i përmbajtjes WYSIWYG lejon të shikoni procesin e krijimit të faqes në internet, ndërsa opsion zvarritës dhe rënie ju lejon të zgjidhni dhe rregulloni elementet kryesore të faqes në internet ashtu siç ju nevojiten. Kështu, CMS dëshmon të jetë një zgjidhje e mirë për ndërtimin e faqeve të internetit si për të mirat e dizajnit në internet ashtu edhe për jo-teknologjitë, të cilët nuk janë aq të vetëdijshëm për kodifikimin e ndërlikimeve.

Fillestarët, megjithatë, mund të përballen me probleme, ndërsa hulumtojnë sistemin dhe krijojnë projekte të para me të. Kjo për shkak se CMS ende nënkupton të paktën vetëdijen themelore të programimit dhe gjithashtu kërkon kohë për t’u zotëruar. Nëse kjo është përvoja juaj e parë në krijimin e faqes në internet, atëherë ka kuptim të testoni dhe përmirësoni aftësitë tuaja nga duke zgjedhur ndërtuesin e faqes së re si Wix ose uKit. Këto sisteme janë më të thjeshta dhe të pasura me funksione të mjaftueshme për t’ju lejuar të zhvilloni uebfaqe me cilësi.

2. Karakteristikat & lakueshmëri

Concrete5 siguron një gamë të gjerë karakteristikash që mbulojnë një sërë nevojash për personalizimin e dizajnit. Ju mund të eksploroni tiparin e vendosur në panelin e kontrollit para se të filloni të punoni në zhvillimin e projektit tuaj. Këtu është një përmbledhje e hollësishme e funksioneve të Concrete5:

 • Opsionet e integrimit – Sistemi vjen me një seri të shtesave dhe shtesave të integruara. Dhjetëra prej tyre janë gjithashtu të disponueshëm në Concrete5 Marketplace dhe ju mund ta shfletoni atë në çdo kohë të ditës për të zgjedhur aplikacionet që ju nevojiten aktualisht. Disa prej shtesave më të njohura aktualisht përfshijnë Modelin e Bllokut, MrKDilkington – Imazhi dhe Mbivendosja e sfondit me ekran të plotë, Galeria e thjeshtë, Hartat e stiluara, Formifikoni, Blloku i thjeshtë i HW, GDPR + Cookie, Carousel O WhL OWL, Simple Back to Top, Cikli JeRo2 Slide Shfaq dhe shumë më tepër.
  Këto aplikacione janë falas dhe paguhen, por nëse keni synime për krijimin e zgjatur të internetit, ka kuptim të jepni përparësi për shtesat e paguara. Ata janë më të sigurt dhe ato gjithashtu mund t’i japin projektit tuaj funksionalitet të përparuar. Mendoni, sidoqoftë, që ndërtimi i një uebfaqe eCommerce me Concrete5 mund të mos jetë një ide e mirë, veçanërisht nëse dëshironi të filloni një dyqan të madh. Gjë është se CMS nuk ka integrime të dobishme me shërbime të njohura të tregtisë elektronike përdoret për të organizuar shitje, për të vendosur opsione pagese dhe transporti. Kështu, platforma është një zgjedhje e shkëlqyeshme për fillimin e portaleve informative, blogjeve dhe faqeve të internetit të ndërmarrjeve.
 • Redaktori i faqeve konkrete5

 • Mjetet e marketingut – Sistemi ju lejon të krijoni forma online dhe të mbledhni të dhëna në internet përmes përdorimit të mjeteve të përparuara të marketingut. Sistemi ofron një ndërtues të formave intuitive, i cili lejon krijimin dhe redaktimin e formave në internet në pothuajse asnjë kohë. Ju gjithashtu mund të krijoni sondazhe për të zbuluar mendimet e përdoruesve tuaj në lidhje me tema të gjithanshme.
 • Raportimi i Integruar – Me Concrete5, ju mund të gjeneroni raporte të sistemit për të parë rezultatet e performancës së faqes në internet në kohë reale. Kjo është bërë në një pult të vetëm, i cili është mjaft i përshtatshëm, i shpejtë dhe efektiv. Karakteristika ju lejon të shikoni dhe kontrolloni statistikat e seancave të përdoruesve, sjelljen e tyre dhe parametrat e tjerë që janë thelbësorë, kur bëhet fjalë për performancën e faqes në internet.
 • Blogging – CMS është një zgjidhje ideale për Blogging që lejon shtimin dhe personalizimin e blogeve me pamje të plotë. Ju mund të zgjidhni mjete të shumta për të ngritur projektin tuaj. Concrete5 vjen me sindikim RSS, mbështetje të kategorive të shumta, temave etj. Ju gjithashtu mund të vendosni opsione të ekranit të postimit, të caktoni të drejtat e hyrjes në blog për autorë të shumtë dhe të rregulloni cilësimet e blogut në bazë të nevojave tuaja dhe llojit të projektit.
 • Redaktori Blog i Betonit5

 • Sistemi i Integruar i Komente – Shërbimi vjen me një sistem të integruar të komentimit që mbështet komente të hollësishme dhe lejon organizimin dhe mbajtjen e diskutimeve. Ekziston edhe opsioni individual si akuza, tipari i moderimit të komenteve, identifikimi i spamit, ngritja e avatarit, mundësia e vërtetimit të komentuesve. Si pronar i një faqe në internet, ju mund të aktivizoni ose çaktivizoni komentet anonime, si dhe të rendisni komentet në dispozicion për t’iu përshtatur kërkesave të projektit tuaj.
 • modulet – Sistemi lejon qasje në shumë module që mund të zgjidhni dhe integroni në projektet tuaja për të përmirësuar funksionalitetin dhe dizajnin e tyre. Modulet janë të integruara dhe ju mund t’i shfletoni ato për të zgjedhur ato që përshtaten më së shumti në specializimin tuaj të internetit. Disa nga modulet që vlen të përmenden këtu përfshijnë mbështetjen e RSS, banderolat, statistikat në internet, format e feedback-ut, bloget dhe votimin, kërkimin në internet dhe më shumë.
 • Kontrolli i hyrjes – Concrete5 lejon vendosjen e të drejtave të lejes së përdoruesit dhe menaxhimin e përdoruesve të faqes suaj të internetit. Ju mund të krijoni grupe të ndryshme të përdoruesve bazuar në kriteret tuaja dhe politikat e publikimit të projektit. Përveç kësaj, ju mund të merrni kontrollin e plotë mbi rrjedhën e punës tuaj të përmbajtjes këtu duke krijuar faqe në internet individuale dhe të mbrojtur me fjalëkalim me qasje të kufizuar të anëtarëve.
 • SEO – CMS është optimizuar mirë për motorët e kërkimit dhe po kështu janë projektet e krijuara me të. Asnjë integrim, shtojcë, aplikacione ose shtesa të veçanta nuk kërkohen për të rritur parametrat e SEO. Ju mund të jeni 100% të sigurt se projektet tuaja do të arrijnë në pozicionet më të larta, me kusht që të keni arritur të bëni cilësimet e duhura. Kështu, ju mund të rregulloni URL-të e faqes në internet, të gjeneroni faqet e internetit, të vendosni etiketa etj.
 • Ndarja e mediave sociale – Concrete5 lejon ndarjen efektive të mediave sociale përmes integrimit të shtojcës Fast Social Share Button. Kjo është mënyra se si përdoruesit tuaj mund të marrin qasje në të dhënat e faqes suaj të internetit në rrjetet sociale për të parë informacionin e ndarë atje.
 • Siguria e përparuar – Sistemi përdor arritjet më të fundit të teknologjisë për të mbrojtur informacionin tuaj të internetit. Varet nga ju që të aplikoni captcha, të aktivizoni opsionin e miratimit të përmbajtjes, veçorinë e Audit Trail, verifikimin e postës elektronike, historinë e hyrjes etj. Të gjitha faqet e internetit të krijuara me shërbimin janë SSL të pajtueshme, gjë që lejon përmirësimin e sigurisë së projektit.

Lexoni gjithashtu: Si të krijoni një faqe në internet në CMS.

3. Modelimet

Platforma bën të mundur fillimin e faqeve të internetit të përgjegjshme që mund të përshtaten automatikisht me rezolucione dhe dimensione të ndryshme të ekranit. Menjëherë pas instalimit, Concrete5 ofron një model standard që mund të ndryshoni ose zëvendësoni me ndonjë temë tjetër të zgjedhjes suaj. Nëse nuk arrini të gjeni një shabllon të përshtatshëm falas në seksionin e modeleve të integruara dhe preferoni opsionin e dytë, mund të shikoni për shabllonet Concrete5 në internet ose të vizitoni sistemin e integruar të Tregut për të shfletuar koleksionin që përfshin.

Për fat të mirë, sistemi lejon zgjedhjen e temave të gjithanshme për të filluar çdo lloj projekti dhe gjithashtu mund të përdorni aftësi kodimi CSS për t’i dhënë asaj modelin e preferuar. Kostoja mesatare e temave të paguara në dispozicion atje përbën 30 dollarë. Nëse keni një nevojë të tillë, mund të porosisni gjithashtu një temë një-të-lloji të zhvilluar nga dizajnerë të palëve të treta posaçërisht për Concrete5, por kjo zgjidhje do t’ju kushtojë më shumë. Mbani në mend.

Redaktori i Temave Concrete5

Shtë e mundur që të formatoni secilën faqe në internet individualisht, duke ngarkuar imazhe dhe video, pika të përgjegjshme të rrjetit dhe rafte. Në të njëjtën kohë, ekziston një redaktues WYSIWYG që vjen me një opsion tërheqje dhe tërheqje për t’ju lejuar të krijoni një dizajn të faqes në internet që del në emrin tuaj të markës. Sapo të autorizoni me sistemin, do të ridrejtoheni në ndërfaqen e përdoruesit, ku do të shihni disa butona, të cilat ju lejojnë të personalizoni dizajnin e faqes në internet dhe të shtoni elemente të reja në faqet e internetit të zgjedhura.

Ndër opsionet e personalizimit të dizajnit që mund të provoni, ka kuptim të përmendni zgjedhjen e ngjyrave të sfondit dhe lidhjeve, zëvendësimin e skemës së përgjithshme të ngjyrave të faqes në internet, krijimin e shkronjave të titujve, elementeve të tekstit dhe navigimit, siç janë lloji, madhësia dhe skicat. Faqet në internet janë bërë nga elementë që mund të merren dhe të rregullohen në redaktorin vizual. Nëse mungon ndonjë bllok këtu, mund ta shtoni atë menjëherë në ndërfaqen e përdoruesit – thjesht aktivizoni butonin “+” në menunë e sipërme. Kështu, ju mund të rregulloni në mënyrë fleksibile shabllonin pa redaktimin e kodit. Kjo sigurisht që do të apelojë për jo-teknologjitë.

4. Ndihma për klientët

Sido që të jetë problemet me zhvillimin e faqes në internet me të cilat hasni, ekipi i Concrete5 do t’ju shtojë në një nga disa mënyra. Sistemi ofron një blog informues me shumë artikuj që lidhen me ato dhe ka gjithashtu mbështetje të gjerë të komunitetit të ofruar përmes Forumeve, Shërbimit Slack, trainimit dhe programeve të çertifikimit. Ekzistojnë gjithashtu mësime të shumta të disponueshme në faqen zyrtare të CMS, dokumentacionin informues, si dhe seksionin Na Kontaktoni, ku do të gjeni një formular të hetimit të biznesit me bazë në internet, i cili ju lejon të kontaktoni me ekipin e zhvilluesve të platformës..

5. Politika e çmimeve

Concrete5 është një CMS pa burim të hapur që mund ta shkarkoni direkt nga faqja zyrtare e platformës. Sidoqoftë, për të publikuar një uebfaqe të bërë gati, nuk do të shkosh pa investuar brenda hosting dhe regjistrimin e emrit të domain. Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një ofruesi të besueshëm të pritjes, duke i dhënë përparësi Bluehost do të jetë një ide e mirë.

Sistemi funksionon i shkëlqyeshëm për përdoruesit e CMS, duke siguruar një grup të marrjeve mahnitëse, duke përfshirë instalimin me një klik, shpejtësinë e shpejtë të ngarkesës së faqeve, skriptet e shumëfishta, etj. Bluehost ofron një Treg të gjerë të integruar, veçori të tregtisë elektronike, mjete të marketingut për përmbajtje të aplikacioneve të biznesit, regjistrim falas të domenit gjatë 1 viti dhe shumë avantazhe të tjera. Sa i përket politikës së çmimeve, ajo është gjithashtu midis drejtuesve të ngrohtë. Aktualisht, sistemi ofron tre pajtime: Themelore (2,95 $), Plus (5,95 $) dhe Choice Plus. Në rast se jeni duke kërkuar një grup veçorish më të avancuar, hosti ju lejon të shkoni Go Pro duke investuar 13.95 $ / muaj vetëm në plan.

Shkoni në rishikimin Bluehost.

Politika e çmimeve

Për më tepër, ju mund të përballeni me nevojën për të investuar në shtojca dhe shabllone të paguar. Edhe pse, funksionaliteti themelor Concrete5 lejon të kaloni pa instalim shtesë të aplikacioneve, kjo mund të jetë akoma një ide e mirë, nëse dëshironi të rritni performancën tuaj të internetit dhe të drejtoni më shumë trafik. Arrijnë Tregun e integruar të shërbimit për të zgjedhur temat dhe shtesat më të mira falas ose të paguara atje. Kostoja mesatare e modelit përbën 30 dollarë. Mimi i aplikacioneve të fuqishme që ofrojnë fleksibilitet të thellë të projektit fillon nga 100 dollarë. Kjo është veçanërisht e vërtetë, kur bëhet fjalë për blerjen e shtojcave të eCommerce.

6. Pro dhe kundër

Betoni5 është një sistem mjaft i diskutueshëm. Ajo vjen me një listë të mirat dhe të këqijat që përdoruesit duhet të dinë paraprakisht që të jenë të gatshëm të përballen me vështirësitë e mundshme gjatë punës në zhvillimin e projektit të tyre. Shikoni tani meritat dhe vlerat kryesore të përdorimit të shërbimit tani.

Pros:
Cons:
&# X2714; Dy metoda të redaktimit të faqes në internet – struktura e hapur e kodit për miratimin e faqeve në internet dhe redaktori vizual për kohërat e para;
&# X2714; Nuk kërkohen aftësi kodimi;
&# X2714; Lehtë për tu shkarkuar dhe instaluar;
&# X2714; Versioni rezervë;
&# X2714; Mbështetje shumë-gjuhëshe;
&# X2714; Treg i Integruar me dhjetëra shtojca, shabllone dhe shtesa;
&# X2714; SEO cilësore;
&# X2714; Mjetet e marketingut.
✘ Jo aq e lehtë për t’u zotëruar për fillestarët;
Ack Mungesa e mbështetjes së drejtpërdrejtë të klientit;
✘ Mungesa e funksionalitetit të e-commerce.

përfundim

Concrete5 e ka dalluar veten si një Sistem i Menaxhimit të Përmbajtjes me burim të hapur të besueshëm dhe mjaft të kuptueshëm. Ajo vjen me shabllone të paracaktuar dhe aplikacione të destinuara për ata, të cilët dëshirojnë të shmangin çështjet komplekse të kodimit, por nuk kanë ndërmend të krijimin e një faqe interneti nga e para. Po kështu, ekziston një mundësi për të modifikuar kodet e faqes në internet për të marrë një dizajn krejtësisht unik të faqes këtu. Sistemi krenohet me komunitetin aktiv të përdoruesve, mbështetjen profesionale të zhvilluesve si dhe mundësi të gjera trainimi.

CMS përfshin funksionalitetin, sigurinë dhe lehtësinë e përdorimit, veçanërisht kur krahasohet me shumë sisteme të tjera të njohura. Shtë mjaft e mundshme të krijoni një faqe interneti cilësore me të pa aftësi kodimi fare, por kjo ende mund të zgjasë ca kohë në planin afatgjatë. Sidoqoftë, nëse me të vërtetë po kërkoni një zgjidhje të thjeshtë por profesionale të projektimit në internet, atëherë pse shqetësoni për nuancat e ndërlikuara të CMS? Atje jane shumë ndërtues të besueshëm të faqeve të internetit atje, të cilat mund të ndihmojnë për të sjellë në jetë të gjitha idetë tuaja të projektimit.

Provoni Concrete5 Tani

Filloni sot, është e lehtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map