Rishikimi i Adobe Muse

Adobe Muse – është një softuer desktop i zhvilluar posaçërisht për disenjatorë të dedikuar në internet që dëshirojnë të punojnë në mjedis pa kod. Mjeti bëri debutimin e tij si pjesë e paketës Adobe Creative për t’u bashkuar me disa nga produktet ikonike të markës duke përfshirë Photoshop, Dreamweaver, dhe më shumë. Misioni kryesor ishte të linte përdoruesit të krijojnë dizajne të reja në uebfaqe për zeroja duke i bërë ato funksionale, ndërvepruese dhe angazhuese në të njëjtën kohë falë mjeteve të shumta të projektimit dhe personalizimit.


Lajmi i keq është se Adobe nuk do të mbështesë më platformën e tij duke filluar nga maji i vitit 2020. Do të thotë asnjë përditësim për të dalë jashtë, asnjë mbështetje teknike dhe asnjë teknologji e azhurnuar për tu zbatuar. Ata që kanë shkarkuar shërbimin mund të vazhdojnë ta përdorin atë. Në të njëjtën kohë, nuk është në dispozicion për shkarkim nga faqja zyrtare e internetit.

Për fat të mirë, përdoruesit kanë disa alternativa për të vazhduar përdorimin e produkteve të Adobe Creative Cloud. Ato përfshijnë Dreamweaver për profesionistë me përvojë dhe pak më pak angazhues teknik Portofoli Adobe ndërtues. Sidoqoftë, disa njerëz ende mund ta vlerësojnë Adobe Muse dhe duan të vazhdojnë ta përdorin atë pavarësisht kufizimeve dhe mungesës së mbështetjes. Nëse ju jeni një prej tyre, ky përmbledhje do të vijë në ndihmë.

1. Lehtësia e përdorimit

Për shkak se ky krijues i faqes në internet është zhvilluar me nevojat e stilistëve profesionistë në mendje, mund të duket mjaft i komplikuar për jo-dizajnerët. Për dallim nga krijuesit e faqes në internet Do-It-Yours, ajo kërkon përvojë paraprake të dizajnit grafik. Shikoni redaktorin – ekzistojnë 5 shirita mjetesh secila duke fshehur më shumë mundësi!

Redaktori i Adobe Muse

Krahasoni redaktorin me një ndërtues tipik faqesh DIY:

Redaktori Wix

Në përgjithësi, Muse duket, performon dhe ndjehet ashtu si çdo produkt tjetër Adobe. Pra, nëse ju ka ndodhur të punoni në InDesign, Illustrator ose Photoshop, ndërfaqja nuk do t’ju trembë larg. Adobe Muse përdor parimin e redaktimit zvarritës i cili gjithashtu thjeshton procesin e krijimit.

2. Karakteristikat & lakueshmëri

Për shkak se Adobe Muse është menduar kryesisht për dizajnuesit e grafikëve, ai ofron një manual mjet mbresëlënës të projektimit. Ky është ndryshimi kryesor midis krijuesve të faqeve të Muse dhe DIY. Ata që përdorin ndërtuesit e faqeve si Wix dhe Weebly duhet të ngarkojnë elemente të gatshme, ndërsa ata që përdorin Adobe Muse mund t’i tërheqin drejtpërdrejt në program.

Redaktori i sitit të Adobe Muse

Ndërtimi i një faqe në internet me Muse fillon me përcaktimin e hartës së faqes tuaj. Kur të jetë gati, mund të filloni të hartoni faqen tuaj Master. Kjo faqe do të mbajë pjesë të dizajnit që do të përdorni në çdo faqe të faqes së internetit. Kjo është një zgjidhje shumë e zgjuar për një problem të zakonshëm.

Pasi të keni dizajnuar faqet tuaja, mund të filloni të shtoni widget. Ka një listë të widget-ve falas që mund të gjesh në redaktues dhe një bibliotekë mbresëlënëse të shtesave të palëve të treta. Widgets janë komponentë të konfigurueshëm dhe të stilit që mund t’i përshtatni për të përputhur me stilin e faqes tuaj.

Widgets Adobe Muse

Vegla të përgjegjshme

Ndërsa kërkesa për dizajn të përgjegjshëm vazhdon të rritet me çdo vit që kalon, Adobe Muse nuk ndalet së bashku me arritjet e saj aktuale. Zhvilluesit e sistemit kohët e fundit kanë prezantuar pajisje shtesë të përgjegjshme, të cilat lejojnë krijimin e dizajnit fleksibël të faqes në internet pa telashe fare.

Tani e tutje, është bërë e mundur të bëni përgjegjës çdo widget të përbërjes së paracaktuar të Adobe Muses përpara se ta vendosni atë në një faqe. Kjo do të thotë që e gjithë përmbajtja e disponueshme në Widgets Form, Slideshow dhe Composition është bërë e përgjegjshme dhe automatikisht përshtatet në çdo madhësi dhe rezolucione të ekranit. Kjo kontribuon në performancën më të mirë të faqes në internet dhe prezantimin e shkëlqyer të dizajnit të uebit.

Kopjoni dhe ngjisni atributet

Një tjetër veçori e përparuar Adobe Muse, e cila është prezantuar së fundmi, është Copy and Paste Atributet. Opsioni përdoret për të shpejtuar dhe thjeshtuar procesin e projektimit të uebit duke kopjuar atributet dhe ngjitur ato nga një objekt në uebfaqen në tjetrin. Kjo ka të bëjë me atributet më të njohura, duke përfshirë mprehtësinë, fontin, goditjen, mbushjen e ngjyrave etj.

Duke folur për veçoritë thelbësore, këtu janë disa nga shtesat më të fundit:

 • Sinkronizimi i tekstit. Nëse përdorni të njëjtën kopje në të gjithë faqen tuaj të internetit, nuk do të keni më nevojë të modifikoni secilin vend ku përdoret. Me këtë veçori, të gjitha redaktimet tuaja do të sinkronizohen automatikisht në faqen tuaj. Për më tepër, ju mund të përfitoni nga tipari Find dhe zëvendësoni për të kërkuar fjalë dhe pastaj t’i zëvendësoni ato në të gjitha faqet, përfshirë versionin celular.
 • Mijëra font premium në internet nga typekit dhe shkronja vetjake të pritura në internet. Përdoruesit mund të shtojnë shkronjat që kanë blerë diku tjetër në menunë e shkronjave të Adobe Muse. Gjithashtu, ata mund të shtojnë shkronja nga typekit direkt përmes Adobe Muse – pa u shqetësuar për kodet e ngulitura ose licencimin. Shfletoni shpejt sipas familjes, klasifikimit dhe më shumë. Pastaj mund të përdorni këto shkronja edhe kur nuk jeni në linjë.
 • Mbështetje gjuhësore nga e djathta në të majtë. Përdoruesit mund të krijojnë kontejnerë teksti, faqe specifike dhe faqe të tëra duke përdorur gjuhë të djathta në të majtë si hebraisht dhe arabisht.
 • Blogje, dyqane dhe më shumë. Vegla të reja të palës së tretë të Adobe Muse ju lejojnë të shtoni një dyqan në internet, të integroni dhe stiloni një blog nga fjalë për fjalë çdo shërbim blog si WordPress ose Tumblr, shtoni karusel të albumit fotografik, dhe më shumë.

3. Modelimet

Adobe Muse nuk ka modele të gatshme për t’u përdorur – Muse ju jep një kanavacë të zbrazët, që do të thotë se do të duhet të dizajnoni headers, navigacione, butona, footers dhe më shumë nga e para. Ndërsa është në rregull për projektuesit, mund të jetë një ngarkesë për përdoruesit e tjerë.

Temat e gatshme për përdorim:✘ JO
Numri i Temave të Jashtme:Mbi 10k
Temat Falas:&# X2714; PO
Kostoja e Temave të Paguara:nga 19,99 dollarë
Dizajn të përgjegjshëm:&# X2714; PO
Renditur sipas industrisë:&# X2714; PO
Redaktimi i kodit CSS:&# X2714; PO

Lajmi i mirë është se ka shumë stilistë që krijojnë dhe shesin shabllone të përshtatur posaçërisht për Adobe Muse.

Adobe Muse përmban ofruesit e modeleve më të mirë në faqen Burimet. Disa nga burimet shumë të besueshme për projektuesit e Muse janë Muse-Temat, MuseFree, Musegain dhe museGrid midis ofruesve të tjerë të aprovuar, disa që sjellin burime krejtësisht të lira të projektimit, duke përfshirë grafika, modele fillestare të kursimit të kohës dhe skedarë të tjerë bibliotekë.

Por gjithmonë duhet të jeni të vetëdijshëm për blerjen ose shkarkimin e temave nga burime të panjohura, pasi ato mund të përmbajnë një kod specifik që mund të shkaktojë dëme në faqen tuaj të internetit në të ardhmen.

4. Ndihma për klientët

Ekziston një faqe e Kujdesit për Konsumatorët, forume dhe një bazë mbresëlënëse njohurish në Adobe. Ka video dhe mësime të shkruara që detajojnë çdo hap të vetëm të vendeve të ndërtimit me Adobe Muse.


Si të krijoni një faqe në internet me Adobe Muse

Për më tepër, ekziston një ekosistem i tërë mësimesh mjaft krijuese të palëve të treta për t’ju ndihmuar të zhyteni më thellë në teknikat e përparuara të projektimit.

5. Politika e çmimeve

Adobe Muse është në dispozicion përmes një aplikacioni single-Cloud Creative ose anëtarësimit të plotë me opsionin për të zgjedhur midis një muaji në muaj (24,99 $ / muaj) ose planit vjetor (14,99 $ / muaj). Nëse nuk jeni përdorues i Adobe Creative Cloud, mund ta shkarkoni falas Adobe Muse dhe ta përdorni atë gjatë një gjyqi 7-ditor.

Opsioni i çmimevekosto
Plani Vjetor, i paguar çdo muaj:$ 14.99 / mo
&# X2714;Plani Vjetor, i parapaguar:$ 179,88 / yr
Plani Mujor:$ 24.99 / mo

Shtë e rëndësishme të theksohet se jo të gjitha widget-et e Adobe Muse janë falas. Për shembull, nëse doni të shtoni një njoftim në blog në faqen tuaj, ekzistojnë pajisje elektronike dhe falas. Për shembull, widget e Mesme e Blog Feed është falas, por Flickr Slide ose WP Blog Embed Embed janë paguar (të dy kushtojnë 6 dollarë).

Pasi të jeni gati për të marrë faqen tuaj live, ju keni një zgjedhje – ju ose mund të pritni faqen tuaj duke përdorur një ofrues të një personi të tretë të presë ose host me Adobe.

6. Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Procesi i butë i projektimit të uebit. Adobe Muse u krijua me nevojat e stilistëve në internet në mendje. Kjo ka të bëjë edhe me profesionistët dhe të porsaardhurit, të cilët, megjithatë, mund ta konsiderojnë sistemin pak më të komplikuar. Farë është interesante, pulti i sistemit i ngjan asaj të Photoshop. Si rezultat, ata përdorues, të cilët kanë punuar ndonjëherë me Photoshop dhe produkte të tjera Adobe, lehtë do të mësohen me Adobe Muse, edhe nëse janë jo-teknikë. Shërbimi vjen me një redaktor të përshtatshëm WYSIWYG dhe nuk ka nevojë të përdorni aftësi kodimi këtu. Në të njëjtën kohë, dizajnuesit me përvojë të uebit mund të praktikojnë aftësitë e tyre HTML dhe CSS për të krijuar faqet e internetit awesome nga e para.
 • Udhëzues mbresëlënës për Dizajnin. Krijuesi i faqes në internet ka një pako mjetesh mbresëlënëse dhe mahnitëse, e cila ofron një gamë të gjerë opsionesh për krijimin e faqes në internet. Ato bëjnë të mundur që projektit tuaj t’i jepet pamja e personalizuar duke ndryshuar sfondet, duke shtuar efekte lëvizëse, duke vendosur forma, ngjyra, ikona, etj. Sistemi nuk ofron një koleksion të modeleve të gatshme, por bën të mundur krijimin e faqes tuaj të internetit model për të përmbushur nevojat tuaja.
 • Ndërtues i avancuar i formave. Adobe Muse Form Builder lejon krijimin e një larmi fushash, siç janë emri, kontaktet, tekstet, kutitë, butonat, etj. Aktualisht, këtu nuk ka asnjë mundësi të ngarkimit të skedarëve, por ju mund të rregulloni formën tuaj në internet bazuar në nevojat tuaja dhe të rregulloni cilësimet për të ridrejtuar mesazhet që përdoruesit i dërgojnë në adresën tuaj të emailit. Kjo është e lehtë dhe e përshtatshme.
 • Periudha e gjatë e provës falas. Adobe Muse ofron një periudhë provë 30-ditore falas për t’ju lejuar të eksplorojnë të gjitha tiparet e sistemit në avantazh. Ky term është më i gjatë se ai në shumicën e krijuesve të tjerë të faqeve të internetit dhe lejon të mësoheni me të gjitha tiparet e softverit për ndërtimin e faqes në internet.
 • Ndërtuesi i faqeve në internet. Duke qenë një softuer ndërtues i faqes në internet, sistemi mund të përdoret, edhe nëse nuk ka lidhje interneti. Thjesht shkarkoni dhe instaloni atë për të filluar punën në zhvillimin e faqes tuaj të internetit. Kjo nuk kërkon shumë përpjekje dhe kohë.
 • Widgets të integruara. Platforma ofron një zgjedhje të gjerë të zgjerimeve të integruara falas dhe të paguara nga palët e treta (widget). Një përdorues mund t’i konfigurojë dhe përpunojë ato individualisht kur të jetë e nevojshme pa asnjë përpjekje.
 • Modelet e përgjegjshme. Shërbimi lejon krijimin e faqeve të internetit të përgjegjshme nga e para. Kohët e fundit ka lëshuar një azhurnim, i cili bën të mundur që të bëni çdo vegël të paracaktuar të përbërjes Adobe Muse të përgjegjshme përpara se ta vendosni atë në një faqe. E gjithë përmbajtja në dispozicion në Widgets Form, Slideshow dhe Compos do të përshtatet automatikisht në çdo madhësi dhe rezolucion të ekranit.
 • Bashkëpunim me Ofruesit e Reputueshëm të Modeleve. Adobe Muse nuk ka koleksionin e tij të gatshëm të modeleve, por lejon ndërtimin e temave për përdorim personal dhe të biznesit nga e para. Në të njëjtën kohë, programi krijues i uebfaqes bashkëpunon në mënyrë efektive me ofruesit e modeleve me reputacion (MuseFree, Teme-Muse, Musegain, MuseGrid etj) për të siguruar një grup të gjerë të zgjedhjes së shablloneve.

Cons

Adobe Muse është padyshim një ndihmë e madhe për njerëzit që nuk e kodojnë. Sidoqoftë, ne mendojmë se ajo ka një bazë të mundshme shumë të vogël të përdoruesit. Me krijimin e faqes në internet, keni nevojë për aftësi të dizajnit grafik, aftësi për krijimin e lëvizjes dhe të kuptoni se si të krijoni ndërveprime.

Sipas mendimit tonë, dizajnerët profesional të grafikëve ka më shumë të ngjarë të bashkohen me zhvilluesit dhe specialistët e tjerë për të krijuar projekte komplekse. Kjo na çon në përfundimin se Adobe Muse do të përdoret kryesisht për krijimin e faqeve të vogla statike të përqendruara në visuals, sesa në faqet e pasura me funksione, megjithëse Muse bën të mundur shtimin e një blogu dhe tregtisë elektronike..

7. Konkurrentët

Muzeu nuk është lojtari i vetëm në fushën e mjeteve pa kod për projektuesit. Konkurrentët më të mëdhenj të Muse janë Wix dhe WordPress, suita priti për krijimin e faqeve të internetit të krijuara posaçërisht për projektuesit. Lexoni artikujt tonë të thelluar të krahasimit për të parë ndryshimin:

Adobe Muse vs WordPressAdobe muze vs WixAdobe Muse vs DreamweaverAdobe Muse vs Rrjedha e internetitAdobe Muse vs Squarespace

A janë ata më të mirë se produkti i Adobe? E gjitha varet nga ajo që ju nevojitet.

përfundim

Adobe Muse lejon projektuesit të krijojnë dhe publikojnë faqet e internetit në mënyrë të pavarur nga zhvilluesit. E përkryer për faqet e internetit të thjeshta, statike me fokus në dizajn.

Mjet për dizajnerët profesionistë, Adobe Muse ofron një mori karakteristikash të dizajnit grafik. Vendos një theks të theksuar në lejimin e profesionistëve krijues të bëjnë atë që bëjnë më mirë – modelimin. Por për fat të keq, Adobe Muse i mungojnë shumë shtesa të ndërtuara që mund t’i gjeni në shërbimet konkurruese. Designers me siguri mund t’i gjeni në mesin e Muse Resources, por kjo e bën procesin më pak të efektshëm.

Ndërfaqja me karakteristika të rënda të Adobe Muse e bën atë të papërshtatshëm për klientin e rregullt. Nëse thjesht doni të ndërtoni dhe botoni shpejt një faqe në internet të thjeshtë, Adobe Muse nuk është zgjidhja më e mirë. Ka shumë ndërtues faqesh më pak të sofistikuar, më të thjeshtë dhe tërheqës për krijimin e faqeve.

Provo Adobe Tani

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map