Rishikim Tiktail

Tictail – është një sistem që është njohur si një krijues falas i faqes elektronike eCommerce me seli në Stokholm, Suedi. Lansuar në vitin 2012, ajo shpejt fitoi popullaritet me përdoruesit të gatshëm të ndërtojnë dyqane në internet që tërheqin pamjen dhe funksionojnë. Qëllimi kryesor i shërbimit në internet ishte të ndihmonte këdo, i cili ka një produkt të shkëlqyeshëm, ta shesë lehtësisht në internet.


Kohët e fundit, kompania është bërë një pjesë e programeve të njohura botërore eCommerce – Shopify dhe, kështu, nuk mund të konsiderohet më një produkt i pavarur. Sidoqoftë, ka akoma kuptim të përshkruajmë tiparet kryesore Tictail që posedonte në fund të vitit 2018. Ky informacion mund të vijë në ndihmë për përdoruesit e përfshirë në zhvillimin e faqes në internet të eCommerce, si dhe për ata, të cilët janë të interesuar për ndërtuesit e faqeve në internet dhe dizajnimin e uebit në përgjithësi . Le të fillojmë tani.

1. Lehtësia e përdorimit

Ndërfaqja Tictail është një nga më të thjeshtat që mund të zbuloni atje. Shtë thjesht e pamundur të përzihet diçka këtu – aq intuitive dhe e kuptueshme. Ajo që pritet të bësh është:

 • siguroni emrin dhe përshkrimin e dyqanit tuaj në internet;
 • zgjidhni vendin ku dëshironi të shisni produktet tuaja;
 • lidh llogaritë e rrjetit social (nëse ka);
 • filloni të shtoni produktet tuaja.

Pasi të regjistroheni për shërbimin, do t’ju ofrohet të krijoni dyqanin tuaj online në nënfushën falas si mystore.tictail-dot-com, por ju gjithashtu keni një mundësi për të zgjedhur një domen ose të përdorni atë të ofruar nga ofruesi i domenit të palëve të treta. Kjo mund të bëhet në pultin e sistemit.

Fronti i Tregut Tictail

Kur bëhet fjalë për cilësimet e ngarkimit dhe konfigurimit të ngarkimit të përmbajtjes, gjithçka është intuitive. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për të bërë ndryshime në dizajn, gjërat ndërlikohen. Në mënyrë që të modifikoni temën tuaj, ju duhet të merrni duart tuaja pista me HTML dhe CSS.

Për dallim nga Wix apo Weebly, Tictail nuk ofron një mënyrë vizuale për të ndryshuar modelin e faqes tuaj. Nuk e mbështet zvarritjen. Nëse nuk dini ndonjë HTML / CSS, por doni të rregulloni dyqanin tuaj, Tictail sugjeron që: kërkoni ndihmë për përdoruesit e tjerë të Tictail; pyesni dikë në rrjetin tuaj personal; punësoni një programues në internet ose madje mësoni se si ta bëni vetë. Ju duhet të jeni fleksibël për të përdorur Tictail.

2. Karakteristikat & lakueshmëri

Tictail është drejtuar drejt ndërtimit të faqeve të internetit të e-commerce, kështu që, grupi i tij i tipareve ofron një zgjedhje të mirë të aplikacioneve dhe cilësimeve specifike për tregti. Në përgjithësi, do të bëjë të gjitha llojet e gjërave që prisni të bëjë një ndërtues i faqes elektronike të e-commerce: ngarkoni produkte dhe krijoni galeritë e produkteve, vendosni mënyra të ndryshme pagese, duke përfshirë Stripe dhe PayPal, menaxhoni inventarin tuaj, rregulloni opsionet e transportit dhe më shumë.

Ju nuk keni nevojë edhe për një llogari PayPal për të filluar shitjen. Pas shitjes tuaj të parë përmes faqes tuaj Tictail, PayPal do t’ju dërgojë me email në emailin që ju specifikoni gjatë aktivizimit me udhëzime se si të krijoni një llogari dhe të kërkoni paratë tuaja.

Redaktori i dyqanit me porosi Tictail

Në përgjithësi, grupi i veçorive mund të ndahet në dy pjesë: një pjesë e lirë, themelore dhe aplikime. Seti bazë i veçorive është në dispozicion falas dhe mjafton të filloni dhe menaxhoni një dyqan të këndshëm në internet. Sidoqoftë, nëse dëshironi t’i jepni platformës tuaj performancën dhe funksionalitetin shtesë, duhet të merrni parasysh integrimin e disa prej aplikacioneve të disponueshëm në tregun e aplikacioneve Tictail. Këtu mund të gjeni aplikacione falas dhe të paguara për të mbingarkuar dyqanin tuaj në internet.

 • Ndër aplikacionet falas, mund të përdorni Klarna, Shqyrtime të Produkteve Yotpo, Dëshmime Sociale Kudobuzz, Omnisend, Printues, Dyqan Social i Lehtë, Reklama të Lehta Sociale, Fortnox nga Sharespine.
 • Duke folur për aplikacionet me pagesë, mund të zgjidhni midis Sendikate ($ 12 / mo), Upsell Produkti ($ 7.50 / mo), Produkte të Prezentuara ($ 2 / mo), Facebook Shop ($ 8.99 / mo), Shitet në Facebook ($ 9 / mo), Bar Promovimi ($ 4 / mo), Eksportues i ushqimit të produkteve ($ 7.50 / mo), Mesazh i thjeshtë ($ 5 / mo) dhe me shume. Për më tepër, Tictail ju jep fuqinë e kodimit, por në një ndërfaqe të lehtë përdorimi vizual.

Tictail ka një aplikacion Android dhe iOS që ju lejon të shfletoni dhe kërkoni vetëm mbi 75,000 dyqane Tictail, por edhe të menaxhoni uebsajtin tuaj nga xhepi juaj. Pas instalimit të njërës prej aplikacioneve, do të filloni të merrni njoftime të menjëhershme në porositë e reja dhe të merrni mundësinë për të ngarkuar produkte të reja, të shikoni statistikat dhe të ndryshoni pamjen e faqes tuaj, të vendosni posaçërisht një faqe mbuluese, të azhurnoni zbritje dhe të kopjoni.

Për më tepër, krijuesi i faqes në internet lejon ndërtimin e dyqaneve të shumta në të njëjtën llogari. Ekziston edhe një mundësi për të ngritur një të njëjtën dyqan online për vende të ndryshme, duke rritur kështu popullaritetin tuaj, sasinë e shitjeve dhe rritjen e bazës së klientit tuaj.

Sa i përket pjesës tjetër të tipareve, nuk do të gjesh shumë prej tyre këtu. Sidoqoftë, ato që janë në dispozicion do të jenë të mjaftueshme për të ndërtuar një dyqan të mirë në internet. Kështu, ju mund të lidhni emrin tuaj të domain këtu (për tarifë shtesë), shtoni një numër të pakufizuar të produkteve, vendosni detajet e transportit, monedhën dhe taksat, lidhni llogaritë në rrjetin social, merrni sasinë e pakufizuar të bandës, krijoni zbritje, menaxhoni produktet dhe porositë etj..

3. Modelimet

Tictail ka një koleksion të këndshëm të modeleve moderne të e-commerce, por zgjedhja mbetet ende shumë për të dëshiruar. Sistemi nuk mund të mburret me një shumëllojshmëri të gjerë të temave në krahasim me platformat e njohura të ndërtimit të e-commerce në internet. Sidoqoftë, modelimi i modeleve në dispozicion është i pastër, i bukur dhe i thjeshtë për tu përshtatur në rast nevoje. Të gjitha temat janë të dizajnuara me nevoja të tregtisë në mendje. Falë arkitekturës së zgjuar të shërbimit, shabllonet mund të ndizen në çdo kohë.

Modele Tictail

Kur bëhet fjalë për personalizimin e shablloneve, do të mahniteni me thjeshtësinë e procesit. Ka shumë hapësirë ​​për të shtuar dhe menaxhuar produktet këtu, të cilat janë logjikisht të strukturuara dhe të organizuara në një format standard të përshtatshëm të rrjetit. Shtë e mundur të krijoni një dyqan në internet me ndërfaqe të përgjegjshme, por kjo karakteristikë është opsionale dhe ju takon juve të vendosni nëse do ta ndizni apo jo.

Përdoruesit e kursimit teknik mund të krijojnë temat e tyre, me porosi duke përdorur dokumentacionin Tictail. Do të gjeni gjithçka që ju nevojitet për të krijuar një dyqan me të vërtetë të personalizuar: udhëzime të hollësishme për krijimin e temave, një përparim të një strukture tipike modeli Tictail dhe një indeks të plotë të të gjitha variablave të shablloneve në dispozicion.

4. Ndihma për klientët

Ndërtuesi i faqes në internet ofron një shërbim mjaft të bukur dhe informues për përkrahjen e klientit. Këtu ekziston një Qendër Ndihme dhe një blog, ku mund të gjeni artikuj të dobishëm të përqendruar në tregti. Ekipi i Shërbimit të Ndihmës së Konsumatorëve do t’ju ndihmojë të filloni me dyqanin tuaj online dhe ta drejtoni atë në mënyrë efektive më pas.

Qendra e Ndihmës vjen me FAQ të njohura. Për lehtësinë e kërkimit të përdoruesve, ai ndahet në Seksioni i Ndihmës për Pronarët e Dyqaneve (udhëzimet e komunitetit, cilësimet, tregu, produktet, porositë, transporti, pagesa, aplikacione dhe faturimi, personalizim, aplikacion Tictail Mobile dhe marketing) dhe Ndihmë për blerësit (duke përdorur Tictail, profilin e blerësit, dyqanet në Tictail, pyetje për rendin dhe çështje teknike). Duke shfletuar këto tema, do të gjeni përgjigje për të gjitha pyetjet që ju interesojnë.

Nëse ende ka diçka që nuk keni arritur të gjeni në Qendrën e Ndihmës, mund të përdorni opsionin e kërkimit. Thjesht shkruani përgjigjen tuaj dhe prisni derisa ekipi mbështetës t’i përgjigjet. Ekziston gjithashtu mbështetja e postës elektronike dhe chat live, por mund të duhet ca kohë për të marrë një përgjigje nga ekipi i Ndihmës së Konsumatorëve.

5. Politika e çmimeve

Politika e çmimeve taktike është një nga çështjet që tërheq për shumicën e përdoruesve. Teknikisht, platforma është falas. Ajo vjen me një pritje falas, një numër të pakufizuar produktesh që duhen shtuar falas, me bandë të pakufizuar dhe me mungesë tarifash. Në përgjithësi, Tictail ofron dy plane çmimesh. Këto janë:

 • Tregu (falas) – përfshin karakteristika të tilla si numri i pakufizuar i produkteve, rikuperimi i braktisur i shportës së blerjeve, marketing i integruar me email, reklamimi i automatizuar, kodet e zbritjes, analitika e përparuar.
 • Dyqani juaj personal ($ 9 / mo) – përfshin të gjitha tiparet e lartpërmendura plus një aftësi për të krijuar dyqanin tuaj personal, opsione të përparuara të personalizimit, opsionin individual të lidhjes së domain, ndjekjen e Facebook dhe Google, çertifikatë HTTPS falas..

Kur përdorni një plan falas, ju ende mund të paguani për integrimin e disa aplikacioneve për të rritur performancën tuaj të internetit. Ato shtohen në baza mujore, megjithëse, dhe nëse vendosni që nuk ju duhen atyre çdo moment, mund të çregjistroheni çdo moment. Përveç kësaj, ju mund të duhet të paguani disa tarifa të transaksioneve, kur përdorni Klarna, PayPal ose Stripe. Mbani në mend këtë, kur bëni zgjedhjen tuaj.

6. Pro dhe kundër

Ashtu si çdo ndërtues tjetër i faqes në internet eCommerce, Tictail vjen me të mirat dhe të këqijat që duhet të jeni të vetëdijshëm para fillimit të një dyqani në internet me sistemin. Ndër avantazhet e shërbimit, ka kuptim të përmendim sa vijon:

 • Vendosja e lehtë dhe e shpejtë;
 • Mungesa e tarifave të listës (mbani mend, megjithatë, tarifat e komisionit kur shitni përmes tregut, si dhe transaksionet e pagesave);
 • Ndërfaqja miqësore për përdoruesit, që është intuitiv, i thjeshtë dhe i përshtatshëm për newbies dhe miratimin e faqeve në internet;
 • Opsion i shumëfishtë i krijimit të dyqaneve në internet;
 • Disponueshmëria e aplikacioneve që mund të shtojnë funksionalitet në faqen tuaj të internetit.

Kur bëhet fjalë për disavantazhet e sistemit, nuk ka shumë prej tyre, por ato ende ekzistojnë. Këto janë:

 • Mungesa e opsioneve të integruara të transportit, që shpesh ngadalëson procesin e dorëzimit (veçanërisht në rast të shitjes me shumicë);
 • Pamundësia për të krijuar një dyqan të përshtatshëm në internet falas (nëse përqendroheni në funksionalitetin, nuk do të shkoni pa u modernizuar në një plan të paguar ose duke shtuar aplikime të paguara);
 • Mungesa e mjeteve të personalizimit të dyqaneve në internet (nuk mund të ndryshosh shumë këtu, edhe me planin e paguar);
 • Mungesa e një blogu, i cili është një mjet i dobishëm për çdo dyqan online (edhe pse, është e mundur të integroni një blog nga shërbime të tjera të jashtme, i cili shpesh kërkon shumë përpjekje dhe kohë).

Nëse jeni duke kërkuar për një ndërtues faqesh dhe tërheqje, Tictail nuk është alternativa më e mirë. Ju nuk mund ta ndryshoni kokën e faqes së faqes në faqen tuaj në mënyrën si e bëni këtë Weebly ose Wix. Për ta bërë atë, ju duhet të merrni nën kapuç. Tictail ka një set të mirë tipar për t’ju ndihmuar të krijoni një dyqan të thjeshtë. Por nuk mund të konkurrojë Shopify dhe Volusion të cilat janë më tipare-të rënda.

përfundim

Fakti që Tictail nuk është më një krijues i pavarur i faqes në internet, por një pjesë e Shopify nuk zvogëlon të gjitha ato përfitime të shumta që ka pasur më parë. Sistemi ka fituar besimin e përdoruesve për shkak të thjeshtësisë, drejtësisë dhe përballueshmërisë që thjesht nuk mund të lihet pa u vënë re. Na pëlqeu gjithashtu.

Tictail synonte kryesisht profesionistët krijues që kërkojnë një mënyrë të thjeshtë për të ndërtuar dhe mirëmbajtur një faqe në internet që do të maksimizojë identitetin e tyre të markës. Ajo ofroi mjete të mjaftueshme për të krijuar një dyqan të përshtatshëm në internet për një biz apo hobi të vogël.

Me një pritje falas, Bandwidth dhe galerinë e bukur të shablloneve, ajo siguroi një fillim mjaft të bukur për çdo përdorues të papërvojë, të cilët donin të krijonin një prani të besueshme me pakicë në internet dhe të mësojnë mënyrën se si duhet të bëhet kjo. Në të njëjtën kohë, sistemi erdhi me kufizime që nuk lejonin përdorimin e tij për lançimin e dyqaneve të mëdha ndërkombëtare në internet me të gjitha këmbanat dhe bilbilat që mund të ofrojnë e-commerce moderne. Shpresojmë, funksionaliteti Tictail do të bëhet një kontribut i denjë për faqet e internetit të Shopify.

Filloni Dyqanin Online falas

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me