Ndërtuesit më të mirë të faqes me burim të hapur

Ndërtuesit më të mirë të faqes me burim të hapur


Beteja e përjetshme midis krijuesve të faqeve të internetit SaaS dhe platformave me burim të hapur është duke u zhvilluar. Disa njerëz akoma zgjedhin softuer me burim të hapur për shkak të përballueshmërisë, funksionalitetit, fleksibilitetit, etj. Ndërsa janë të arritshme për publikun, burim i hapur platformat janë të lehta për tu përshtatur, modifikuar dhe shpërndarë.

Ata tërheqin gjithnjë e më shumë entuziastë për të ofruar disa pajisje shtesë të reja ose mjete për rregullimin e mirë. Ky fakt rezervon më shumë hapësirë ​​për zbatimin e ideve të ndryshme në internet. Nga ana tjetër, ajo që duket se është një zgjedhje e mirë, në pamje të parë, mund të kthehet në një sfidë kur bëhet fjalë për procesin e ndërtimit të faqes në internet.

Përdorimi i softuerit me burim të hapur mund të jetë shumë i vështirë. Gjërat mund të përkeqësohen edhe për shkak të mungesës së mbështetjes teknike dhe çështjeve të tjera thelbësore. Kjo është ajo ku ndërtuesi i faqes në internet SaaS mund të dalë se është një alternative më e mirë.

Ne Testuam 5 nga Ndërtuesit më të mirë të faqes në internet me burim të hapur:

 1. Wix – Ndërtuesi më i mirë FALAS në SaaS (Tërhiq dhe lësho)
 2. WordPress – CMS me burim të hapur & Platforma Ueb e Tregtisë
 3. GrapesJS – Kornizë me shumë qëllime të Ndërtuesit të Internetit me burim të hapur
 4. Elementor – Shtesa më e mirë për ndërtuesin e faqeve në internet për WordPress
 5. Simfoni – Softuer falas për krijimin e faqeve të internetit me burim të hapur

Softueri në uebfaqen SaaS duket se është një alternative më funksionale. Shumica e platformave vijnë si një zgjidhje gjithëpërfshirëse. Ata janë më të lehtë për t’u përdorur. Paketa përfshin një domen të lirë, pritje, modele dhe veçori që ju nevojiten për secilin lloj të veçantë të faqes në internet. Le të shqyrtojmë disa nga opsionet kryesore të listuara më lart:

Wix – Ndërtuesi më i mirë FALAS në SaaS (Tërhiq dhe lësho)

Wix - Ndërtuesi më i mirë i faqeve në internet SaaS (zvarrit dhe lësho)

Wix – është një platformë, e cila përmbush disa qëllime në një kohë. Softueri lejon që të rejat të vijnë me çdo lloj uebsajti brenda dy orësh. Nga bloget profesionale, portofolet dhe kartat e biznesit deri në tregtinë elektronike dhe bizneset e vogla – Wix ofron pako të ndryshme me një sërë karakteristikash:

 • Modelet mahnitëse – Wix krenohet me zgjedhjen më të gjerë të modeleve të ndarë në kategori të ndryshme. Të gjitha shabllonet janë miqësore me celularin. Përdoruesit gjithashtu do të vlerësojnë mënyrën e parashikimit të celularit në faqen e internetit.
 • Redaktimi i thjeshtë – Ju lehtë mund të redaktoni faqen e internetit vetë ose të zgjidhni mjetin Wix ADI. Instrument i bazuar në AI do të ofrojë një plan urbanistik në përputhje me nevojat tuaja. Faqet Wix Dynamic lehtësojnë krijimin e një faqosjeje të vetme të faqeve në internet për përdorime të shumta.
 • Dyqan Wix App – Zgjidhni nga një përzgjedhje e madhe e shtesave dhe widget-ve për të rregulluar faqen tuaj të internetit. Disponueshmëria e integrimit të palëve të treta shton më shumë fleksibilitet ndaj softverit. Ju mund të krijoni çdo lloj uebsajti, duke shtuar opsione pagese, analitikë, seksione të blogezimit, etj.
 • Pako gjithëpërfshirëse – Pasi të keni zgjedhur një plan, ju do të merrni, domain, modele dhe karakteristika të tjera plotësisht të lira përveç sigurisë SSL, bandës së pakufizuar dhe ruajtjes në varësi të planit..

Softueri ka një plan falas për t’ju lejuar të kontrolloni nëse sistemi i përmbush parashikimet tuaja.

Provoni Wix falas

WordPress – CMS me burim të hapur & Platforma Ueb e Tregtisë

WordPress - CMS me burim të hapur dhe Platformë Ueb e-Tregtie

WordPress – është një CMS i besuar dhe alternativa më e mirë me burim të hapur për SaaS. Isshtë veteran i ngrohtë për krijimin e faqeve në internet dhe një nga mjetet më të mira bashkëkohore të ndërtimit të faqes në internet. Përshtatshëm lehtësisht me shumë shtesa dhe shtesa, WordPress krenohet me karakteristikat e mëposhtme:

 • Redaktimi relativisht i thjeshtë – WordPress është shumë më e lehtë për tu modifikuar në krahasim me pjesën tjetër të platformave CMS. Ka një ndërfaqe të thjeshtë dhe zgjerime të shumta të redaktimit vizual si Elementor ose Divi. Do të mësoheni shumë shpejt. Pasi të keni mësuar se si funksionon gjithçka, do të gjeni menaxhimin e faqes në internet mjaft të thjeshtë.
 • Mbledhja e madhe e temave dhe shtojcave – Një vështirë se do të gjeni një përzgjedhje më të gjerë të shtojcave dhe temave për çdo lloj uebsajti. Pavarësisht nëse keni nevojë për një shabllon të ngurtë të një webfaqe ose blog profesional, ju mund të zgjidhni nga tema falas dhe të paguara dhe t’i përshtatni me shtojca për eCommerce, SEO, marketing me email, etj. Mbani në mend se temat falas do të kërkojnë një personalizim shtesë për të dalë jashtë.
 • Aftesi pafundme projektimi – A jeni i mirë në PHP apo HTML? WordPress ka të drejtë për ju. Qasja e thjeshtë në modalitetin e redaktorit përmes pultit dhe redaktoni kodin sipas dëshirës, ​​shtoni skriptet e reja, kode të shkurtra, etj.

Një avantazh tjetër i madh është se WordPress është një platformë krejtësisht e lirë. Sidoqoftë, ajo ofron platformën e vetme pa një emër domain ose host. Shtë ende e mundur të përdoret Bluehost si ofruesi zyrtar i hostimit i rekomanduar nga WordPress, i cili përfshin përballueshmërinë dhe funksionalitetin.

Provoni WordPress falas

GrapesJS – Kornizë Shumë-Qëlluese e Ndërtuesit të Internetit me burim të hapur

GrapesJS - Kornizë Shumë-Qëlluese e Ndërtuesit të Internetit me burim të hapur

GrapesJS – është një kornizë falas për ndërtues të burimit të hapur që përdoret për të filluar një larmi projektesh. Sistemi përfshin një mjet të pasur mjetesh dhe karakteristika të shumta që kanë të njëjtin qëllim – të ndërtojnë projekte HTML pa ndonjë njohuri kodimi fare. Duhen ca përpjekje dhe kohë për të zotëruar sistemin, i cili mund të përbëjë një problem për disenjatorët jo-të aftë ose timerët e parë. Këtu është lista e veçorive që e bëjnë kornizën një zgjedhje të denjë:

 • Blloqet e integruara të zvarritura dhe lëshuar – Platforma lejon krijimin e shablloneve të faqes në internet dhe paraqitjen e blloqeve të përmbajtjes së integruar të siguruar në magazinë. Nëse sasia e tyre nuk është e mjaftueshme për ndonjë arsye, ju mund të shtoni blloqet tuaj personale dhe të rregulloni cilësimet;
 • Dizajn të përgjegjshëm – GrapesJS lejon mundësinë e përdorimit të mjeteve të nevojshme për krijimin e një dizajni të përgjegjshëm të faqes në internet. Kjo ju lejon të dizajnoni tema, të cilat duken të shkëlqyera në pajisje të ndryshme mobile dhe desktop;
 • Opsione të Pafund Stilimi – Sistemi prezanton një modul të fuqishëm dhe mjaft të kuptueshëm të Menaxherit të Stilit që bën të mundur dhënien e çdo përbërësi në internet pamjen e pavarur dhe stilin unik. Për më tepër, është e mundur që të modifikohen cilësimet e tij për të përdorur cilësitë e CSS;
 • Qasja e kodit – Nuk ka nevojë të shqetësohet për aksesin e kodit. Isshtë gjithmonë i disponueshëm në sistem, në mënyrë që të mund ta përdorni dhe redaktoni kudo dhe në çdo kohë;
 • Menaxher i pasurive – GrapesJS Asset Manager ju lejon të organizoni dhe modifikoni me lehtësi skedarët e mediave për t’i bërë ato të përshtaten me stilin dhe strukturën tuaj të internetit në mënyrën më të mirë të mundshme.

GrapesJS fillimisht përdoret si një platformë falas, por përkrah mundësinë e dhurimit që lejon çdo përdorues të kontribuojë financiarisht në buxhetin e sistemit për të përmirësuar performancën e tij. Sistemi lejon tre opsione kontributi, përkatësisht Kontributi me porosi (investim një herë / i përsëritur, pa kosto fikse), Mbështetës (donacionet mujore, kostot fillojnë me 2 $ / muaj) dhe sponsorët (sponsorizimi i rregullt i shpërblyer me avantazhe shtesë, kostoja fillon me 100 $ / muaj).

Provoni GrapesJS falas

Elementor – Shtesa më e mirë për ndërtuesin e faqeve në internet për WordPress

Elementor - Shtesa më e mirë për ndërtuesin e faqeve në internet për WordPress

Elementor – është një plugin popullor WordPress që përdoret për zhvillimin e faqeve në internet. Shtojca, e cila njihet edhe si një krijues faqesh falas, jep një set karakteristikash fleksibël dhe të thellë, i cili është mjaft i thjeshtë për t’u zotëruar dhe përdorur. Ju mund të lansoni dhe menaxhoni fjalë për fjalë të gjitha llojet e faqeve të internetit me të, duke u dhënë atyre një funksionalitet një-të një lloji. Të listuara më poshtë janë tiparet kryesore që e bëjnë Elementor një zgjedhje të zgjuar për secilin përdorues të WordPress:

 • Ndërtues i faqeve të përparme – Sistemi është ndërtuesi i faqeve të para që siguron pamjen në kohë reale të të gjitha redaktimeve që bëni gjatë punës në projektin tuaj. Sistemi ju siguron listën e moduleve ose elementeve që mund të vini dhe zvarritni në faqen tuaj të internetit (video, tekste, tituj, imazhe, butona etj.);
 • Modelet dhe Blloqet – Elementor vjen me një seri modelesh dhe blloqesh të faqeve (Rreth Nesh, butonat CTA, rekomandimet e përdoruesve, FAQs etj.) ju mund të zgjidhni për projektin tuaj individual. Integrimi i modelit dhe bllokut zgjat vetëm disa minuta, që është një zgjidhje për kursimin e kohës për të gjithë;
 • Përputhshmëria me Temat e WordPress – Elementor është i pajtueshëm me të gjitha temat e WordPress, falas dhe me pagesë;
 • Set i gjerë i karakteristikave – Elementori ka shumë karakteristika të larta që kontribuojnë në performancën e plugin-it. Këto përfshijnë opsione të personalizimit të uebfaqes, natyrën e përgjegjshme për celular, ndërtues të fuqishëm të popup-it, ndërtues të integruar të temave, ndërtuesin e header / footer.

Elementor është një plugin falas WordPress, i cili funksionon mjaft mirë për një uebfaqe standarde të thjeshtë. Sidoqoftë, për t’i dhënë projektit tuaj performancën e lartë dhe modelin tërheqës, ka kuptim të përmirësoni në një nga tre planet premium. Këto përfshijnë Personal ($ 49 / vit), Plus ($ 99 / vit) dhe eksperti (199 $ / vit) pajtimet.

Provoni Elementor falas

Simfoni – Softuer falas për krijimin e faqeve të internetit me burim të hapur

Simfoni - Softuer falas për krijimin e faqeve të internetit me burim të hapur

Symfony – është një mikro-kornizë me bazë të hapur me PHP me performancë të lartë, e cila përdoret për të krijuar aplikacione të përparuara dhe të komplikuara në internet. Softueri është përdorur si një zëvendësim i Silex – një ndërtues i faqes me burim të hapur, i cili është jashtë përdorimit në ditët e sotme. Zbatimi i simfonisë nuk nënkupton njohuri për bazat e kodifikimit, gjë që kursen kohë për zhvillimin e faqes në internet. Komuniteti i përdoruesve kontribuon në funksionalitetin e softuerit, duke ofruar modulet, komponentët dhe elementët e tyre. Këtu janë avantazhet kryesore me të cilat krenohet softveri:

 • Përshtatje e gjerë e dizajnit – Symfony vjen me opsione të fuqishme të personalizimit të dizajnit që lejojnë krijimin e aplikacioneve të përqendruara nga përdoruesit. Aktualisht ofron 3 lloje të personalizimit të projektit, përfshirë Full Stack, Tulla nga Brick dhe Mikro Framework;
 • Testim i lehtë – Symfony thjeshton procesin e testimit të njësive përmes aplikimit të Bibliotekës së Pavarur të Njësisë së integruar PHP. Ajo vjen me një grup mjetesh të besueshme që mund të përdoren në mënyrë efektive për testimin e njësisë funksionale dhe të sjelljes. Softueri stimulon kërkesat HTTP, duke verifikuar rezultatin pa ndonjë kodim ose skenar të përfshirë;
 • Set i pasur i përbërësve – Komponentët simfonikë përfaqësohen si biblioteka të ripërdorshme dhe të dekompozuara të PHP. Ka qindra prej tyre që mund t’i përdorni për të zhvilluar aplikacionet tuaja. Këto përfshijnë BrowserKit, Cache, Asset, ClassLoader, Config, Console, Contracts, CssSelector, Debug, ErrorHandler, EventDispatcher, Filesystem, Inflector, Lpck, Locale dhe shumë më tepër.

Symfony është një program falas që u krijua në 2005 për tu lëshuar më tej nën licencën MIT. Sponzorohet nga SensioLabs, i cili është zhvilluesi i programeve kompjuterike me bazë frëngjisht dhe ofruesi i shërbimeve profesionale.

Provoni tani Symfony

Ndërtuesit e faqeve me burim të hapur: Miti ose Realiteti?

Përkundër të gjithë popullaritetit të softuerit me burim të hapur, ai gjithmonë ka qenë i rrethuar nga mite dhe mashtrime. Ky fakt rezulton në disa koncepte të gabuara kurdo që të shkoni në procesin e ndërtimit të faqes në internet. Për të shmangur ndonjë prej tyre, duhet të keni një kuptim të qartë se çfarë të prisni nga platforma e zgjedhur. Highshtë koha që kemi kuptuar se cili prej atyre miteve është i vërtetë dhe i rremë.

E vërtetë apo e gabuar: Platformat me burim të hapur janë falas

Kur themi softuer me burim të hapur “FALAS”, në të vërtetë nuk nënkuptojmë kostot monetare zero. Më shumë i referohet lirisë që ofrojnë platformat me burim të hapur. Sidoqoftë, ato nuk janë plotësisht të lira. Ju duhet të jeni gati për të paguar për:

 • Domeni dhe pritja.
 • Primet më të gjera dhe integrimet.
 • Helpdo ndihmë e re azhurnimi ose modifikimi nga palë të treta ose zhvillues të personalizuar.

Për më tepër, disa krijues të uebfaqeve nuk japin ndonjë informacion në lidhje me integrimet në dispozicion. Duke marrë parasysh faktin, që platforma është relativisht e re, duket se ata shpresojnë të gjenerojnë sa më shumë përdorues që të munden, për t’u paraqitur me disa tarifa shtesë për widget dhe mjete më të personalizuara. Disa gjëra mund të jenë të lira në botën tonë. Zhvillimi i produktit kërkon disa kosto dhe përfshirje edhe kur mbahet nga entuziastët.

Aktgjykimi: I rremë.

E vërtetë apo e gabuar: Softueri me burim të hapur është i licencuar

Kushtet e përdorimit janë sugjerimi i vetëm për licencimin e dhënë nga programi me burim të hapur. Shtë modeli më i zakonshëm i licencimit për një lloj platforme të tillë. Kushtet e përdorimit ju japin një liri për të hyrë në kodin e programit dhe rregulluar atë në përputhje me nevojat e tyre.

Sidoqoftë, nuk ka marrëdhënie të veçantë midis një përdoruesi dhe zhvilluesve të platformës. Sa herë që keni hyrë në kod, ju e bëni atë në rrezikun tuaj pa ndonjë garanci. Nga ana tjetër, shitësi mund të paguajë tarifa shtesë për të hyrë ose modifikuar kodin. Do të thotë që zhvilluesi ju shet të drejtën e përdorimit dhe rregullimit të softuerit, por jo vetë platformës.

Aktgjykimi: I rremë.

E vërtetë apo e gabuar: Softueri me burim të hapur është i lehtë për t’u përdorur

Ata që kanë provuar platforma me burim të hapur të paktën një herë nuk do ta thonin kurrë këtë. Softueri mund të duket se është mjaft i thjeshtë në shikim të parë. Si rregull, shtimi ose redaktimi i përmbajtjes nuk është kurrë një sfidë. Sidoqoftë, azhurnimi ose personalizimi i çështjeve mund të kërkojë aftësi teknike shtesë pa përmendur modifikimin e dizajnit në internet kur përdorni një softuer.

Vendosja e disa shtojcave gjithashtu mund të jetë mjaft e vështirë për jo teknik. Do të duhet ca kohë e çmuar. Për shembull, do t’ju duhet rreth 4 orë për të mësuar se si ta përdorni Silex platformë me burim të hapur dhe më pak se 1 orë për të mësuar se si të përdorim Wix Ndërtues i faqes në internet SaaS.

Aktgjykimi: I rremë.

E vërtetë apo e gabuar: Platformat me burim të hapur kanë mbështetje të dobët

Kurrë nuk duhet të mbështeteni në Shërbimin e Mbështetjes së Konsumatorëve 24/7 kur vendosni këtë lloj softueri. Ndërsa janë burim i hapur, platformat mund të përdoren nga shumë kompani dhe ekipe zhvillimi. Ata nuk janë të detyruar të japin ndonjë mbështetje.

Nga ana tjetër, udhëheqësit më të dëshmuar në kamare ofrojnë komunitetet e përdoruesve, forume dhe udhëzues. Ato vijnë si një lehtësim i madh për ata që përballen me çështje teknike ose të tjera. Nga ana tjetër, komuniteti bashkon të njëjtët përdorues. Përgjigjet nuk garantojnë një zgjidhje të shpejtë. Forumet vështirë se mund të konsiderohen si një mbështetje profesionale e klientit.

Aktgjykimi: i vërtetë

E vërtetë apo e gabuar: Platformat me burim të hapur janë të sigurta

Softueri me burim të hapur është sigurisht i mirë kur bëhet fjalë për besueshmërinë dhe sigurinë dixhitale. Sistemi ofron azhurnime të vazhdueshme që ju nevojiten për të trajtuar me dorë. Nga ana tjetër, duhet të kemi parasysh faktin se shumica e cilësimeve, shtojcat dhe widget-të janë dorëzuar nga ekipe zhvillimi të palëve të treta dhe entuziastë të dizajnit në internet.

A mund të garantoni që produktet e tyre janë 100% të sigurta? vështirë se. Sidoqoftë, platformat me burim të hapur kanë shërbyer mjaft mirë që nga debutimi i tyre në vitet ’90. Mund të supozojmë se ato janë mjaft të besueshme, megjithëse asgjë nuk është perfekte në botën dixhitale.

Aktgjykimi: i vërtetë

Në fund të fundit

Softueri me burim të hapur mund të duket si një opsion i shkëlqyeshëm duke marrë parasysh mundësinë e tij, fleksibilitetin dhe disa veçori të tjera të shkëlqyera. Sidoqoftë, përdoruesit ka shumë të ngjarë të përballen me disa pengesa në rrugën e vendosjes së një faqe interneti të gatshme për përdorim. Përkundër shumë viteve në internet, programet me burim të hapur nuk janë të përsosur, veçanërisht duke marrë parasysh personalizimin kompleks dhe mjetet e dizajnit të internetit që kërkojnë njohuri të veçanta.

Ndërtuesit e uebfaqeve SaaS duken si një zgjidhje më e sigurt, më e lirë dhe më e lehtë për jo teknikët dhe ata që kanë një vlerë për kohën dhe paratë. Ata përfaqësojnë teknologjitë më të fundit në internet përballë zgjidhjeve AI, përveç tonit të karakteristikave dhe funksioneve të shkëlqyera. Ata me siguri kanë provuar të jenë një zgjidhje më e mirë, më e shpejtë dhe me kosto më efektive për të ndërtoni lloje të ndryshme të faqeve të internetit nga e para brenda disa orësh.

Krijoni një faqe në internet falas

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map