10 ofruesit më të mirë të shërbimeve VPN në botë

10 Shërbimet më të mira VPN të vitit 2020


Shfletimi i sigurt në internet është çështje e sensit të përbashkët dhe jo i privilegjit, veçanërisht duke marrë parasysh përdorimin e rrjetit virtual virtual. Gjithashtu i njohur me emrin më të shkurtër VPN, sistemi vjen si një mjet i dobishëm sa herë që një përdorues dëshiron për sigurinë në internet ose një shteg në faqet e internetit që janë të bllokuara për ndonjë arsye. Shërbimet VPN duket se janë udhëzuesit tuaj personal në internet drejt botës së përmbajtjes së bllokuar të pasur me filma më të fundit, katalogë të epizodave të freskëta, transmetime muzikore dhe më shumë.

E tëra që ju duhet është të zgjidhni një ofrues të duhur shërbimi. Kjo është ajo ku ju mund të ndjeheni pak të hutuar duke marrë parasysh një mundësi të madhe të ofruesit VPN që del jashtë. Shumica e tyre ofrojnë në të vërtetë të njëjtat karakteristika me çmime të ndryshme. Si të përcaktoni ofertën më të mirë VPN? Cilët faktorë duhet të merren parasysh kur zgjidhni një shërbim të duhur? Artikulli nxjerr në pah 10 ofruesit kryesorë të VPN që përshkruajnë tiparet e tyre thelbësore dhe gjërat që mund t’ju pëlqejnë. Përfitoni nga specifikimet kryesore dhe të dhënat kryesore.

Ne Testuam 10 nga Ofruesit më të mirë të Shërbimit VPN në Botë:

 1. NordVPN – Ofruesi më i mirë i Shërbimeve VPN në botë
 2. SurfShark – VPN e përballueshme me siguri të nivelit të lartë
 3. ExpressVPN – Mbulim VPN me Shpejtësi të Lartë në botë
 4. StrongVPN – Infrastrukturë e shkëlqyeshme me çmim të mirëfilltë
 5. ProtonVPN – Një Plan Shërbimi VPN Falas pa asnjë kosto
 6. Mburoja e pikave të nxehta – 100% Falas + Garancia për Paratë e Zgjatura
 7. CyberGhost VPN – Shfletim i Sigurtë i Web-it
 8. Le VPN – Lidhje e shpejtë në lëvizje
 9. PureVPN – Shërbim VPN me politikë pa prerje
 10. Norton Secure – Një Mbrojtje Ultimate e të Dhënave Personale

Pas prezantimit të shërbimeve më të mira, na lejoni të bëjmë një vështrim më të afërt në tiparet e tyre, çmimet dhe specifikat e tjera që do t’ju lejojnë të vendosni, cili prej tyre duket se është opsioni më i mirë.

NordVPN – Ofruesi më i mirë i Shërbimeve VPN në botë

NordVPN - Ofruesi më i mirë i Shërbimeve VPN në botë

NordVPN – është një nga shërbimet më të sigurta VPN. Në të njëjtën kohë, është në listën e shpërndarësve më të mëdhenj në të gjithë globin. Përdoruesit do të vlerësojnë çmimet e përballueshme, performancën e mirë, mbështetjen e cryptocurrency dhe shpejtësinë e lartë të lidhjes.

 • Karakteristikat e sigurisë – kompania përdor mjete të përparuara të sigurisë për të mbrojtur të dhënat e përdoruesve me encryption 2048-bit. Karakteristikat shtesë përfshijnë mbrojtjen nga rrjedhjet e DNS.
 • Mbështetje e pajisjes së shumëfishtë – shërbimi VPN është në gjendje të mbështesë deri në gjashtë pajisje, duke përfshirë pajisjet e desktopit dhe celularin.
 • Mijëra servera – një grup serverash përfshin mbi 5,000 njësi të vendosura në 60 vende të ndryshme.

Platformat e mbështetura: Windows, macOS, Android, iOS, Linux.

Kostoja e NordVPN: shërbimi ofron plane mujore dhe vjetore me të njëjtat karakteristika. Nëse dëshironi të kurseni deri në 75%, një plan vjetor që kushton 2.99 dollarë në muaj është basti më i mirë. Pricemimi për një plan bazë fillon nga 11,99 $ / muaj.

Provoni NordVPN falas

SurfShark – VPN e përballueshme me siguri të nivelit të lartë

SurfShark - VPN e përballueshme me siguri të nivelit të lartë

SurfShark – është shërbimi më i përballueshëm dhe i pasur me VPN. Platforma vërteton se të jesh me çmim të ulët jo gjithmonë do të thotë mungesë e veçorive. Isshtë i mbushur me mjete sigurie dhe mundësi shtesë për të siguruar shfletim të sigurt nga çdo pajisje përkundër OS dhe transportuesit. Si rezultat, përdoruesit shfletojnë botën e sigurtë në internet me anonimitet 100%, reklama zero dhe sulme phishing.

 • Whitelister – një veçori e shkëlqyeshme për të renditur aplikacionet dhe shërbimet specifike që do të marrin një shans për të anashkaluar VPN sa herë që të jetë e nevojshme.
 • Vrasin kaloni – sistemi siguron 100% siguri edhe nëse lidhja VPN bie për ndonjë arsye. Për më tepër, përdoruesit do të përfitojnë nga DNS private dhe mbrojtja kundër rrjedhjes.
 • Lidhja ndër-qarkore – Karakteristika MultiHop bën të mundur lidhjen nga disa vende në të njëjtën kohë, si dhe të zhvendoset lehtësisht ndërmjet vendeve.
 • Fsheh mënyrat – hyrja në rajone të kufizuara nuk ka qenë kurrë më e lehtë përpara falë mënyrave NoBorder dhe Camouflage. Edhe ofruesit e Internetit nuk do ta dinë kurrë se po përdorni shërbime VPN.

Platformat e mbështetura: sistemi mund të përdoret me pajisje të pakufizuara duke përfshirë PC të mundësuar nga Windows, Mac ose Linux, pajisje mobile të mbështetura nga iOS dhe Android, ruterat, FireTV, dhe më shumë.

Kostoja e SurfShark: Përveç shumë shërbimeve të tjera që ofrojnë plane pajtimesh, me SurfShark ju, merrni të gjitha tiparet pa kufizime vetëm për 1.99 dollarë në muaj.

Provoni SurfShark falas

ExpressVPN – Mbulim VPN me Shpejtësi të Lartë në botë

ExpressVPN - Mbulim VPN me Shpejtësi të Lartë në botë

ExpressVPN – është një shërbim i shkëlqyer VPN me klientë të shumtë vendas për të mbështetur sisteme të ndryshme operative të desktopit dhe celularit. Ajo ka mbi 3,000 serverë në 160 vende që mbulojnë 94 vende të ndryshme në të gjithë globin. Një shërbim fleksibël me një ekip mbështetës profesional, pagesa të Bitcoin, zhbllokimin e Netflix, dhe më shumë.

 • lakueshmëri – sistemi ka klientë të uebit vendas për Windows, Linux dhe Mac përveç Android dhe iOS. Përdoruesit e Blackberry mund të përdorin gjithashtu këtë shërbim VPN.
 • Firmware me porosi – e lehtëson zhbllokimin e përmbajtjes DNS dhe përdorimin e aplikacioneve dhe shërbimeve të ndryshme streaming, përfshirë TV të zgjuar.
 • Mbështetje e zgjeruar – përdoruesit do të gjejnë me mijëra udhëzues të detajuar përveç veçorisë Bisedë live për të kontaktuar me ekipin mbështetës gjatë gjithë orarit.
 • Karakteristika shtesë – përveç veçorive të sigurisë bazë, si një ndërprerës vrasës dhe mbrojtje nga rrjedhja DNS, përdoruesit do të jenë në gjendje të zhbllokojnë përmbajtjen Netflix. Mbështetja P2P është gjithashtu në dispozicion për përdoruesit përveç portofolit Bitcoin.

Platformat e mbështetura: Windows, macOS, iOS, Android, Linux, Chrome OS, Nook, platformat Amazon Fire, shtesat e shfletuesit Chrome dhe Firefox.

Kostoja ExpressVPN: përdoruesit mund të marrin një përdorim 3-mujor falas nëse vendosni për një plan 15-mujor që kushton 6.67 dollarë. Ose mund të paguani çdo muaj veç e veç. Në këtë rast, çmimi është 12,95 $ / muaj. Të gjithë klientët marrin një garanci të rimbursimit 30-ditor.

Provoni ExpressVPN falas

ProtonVPN – një plan falas pa kosto

ProtonVPN - një plan falas pa kosto

ProtonVPN vështirë se do t’ju tërheqë në befasi nëse jeni njohur me shërbimin ProtonMail. Nisur nga të njëjtët entuziastë të sigurisë dixhitale, shërbimi jep veçori të forta të sigurisë së intimitetit përveç planeve zhbllokuese dhe të përballueshme të Netflix. Oh, ajo gjithashtu ofron një plan falas VPN.

 • Përmbush standardet e sigurisë – sistemi përdor kriptimin AES-256 që është dëshmuar të jetë 100% i sigurt. Ajo funksionon në kombinim me protokollet UDP / TCP të kompanisë për të siguruar stabilitetin maksimal dhe sigurinë dixhitale.
 • Pa prerje – kompania krijon një të ashtuquajture politikë mos-prerje. Me fjalë të tjera, nuk mbledh, ruan ose ndan regjistrat e trafikut. Të gjitha termat janë përshkruar në Politikën e Regjistrimit që duket mjaft e qartë dhe e besueshme.
 • Mjetet e mbrojtjes së rrjedhjeve – shërbimi siguron lidhje pa rrjedhje në performancë të lartë. E njëjta gjë ndodh me skedarët e tyre pa qëllim të keq në dispozicion për instalim.
 • Zhbllokimi i Netflix – ndërsa shumë shërbime VPN ofrojnë këtë veçori, duke kuptuar serverin e saktë që zhbllokon Netflix është si të luash ruletë. Situata me ProtonVPN është e ndryshme. Netflix transmeton njësoj mirë në të gjithë serverët e tij.

Platformat e mbështetura: Windows, Mac, iOS, Android, Linux.

Kostoja e protonVPN: siç e përmendëm më herët, platforma ka një plan falas pa asnjë tarifë të fshehur ose tarifa. Sidoqoftë, ajo vjen vetëm me disa tipare themelore. Nëse dëshironi të keni një performancë më të mirë me siguri maksimale, jeni të lirë të zgjidhni Planin Basic, Plus ose Vizionar që kushton përkatësisht 4, 8 dollarë dhe 24 dollarë në muaj.

Provoni ProtonVPN falas

Mburoja e nxehtë – Garanci e zgjatur e kthimit të parave

Mburoja e nxehtë - Garanci e zgjatur e kthimit të parave

Mburoja e nxehtë u përballën me ulje dhe ngritje të rëndësishme gjatë viteve të fundit. Sidoqoftë, është akoma një nga shërbimet më me reputacion VPN me të gjitha tiparet e nevojshme në paketë. Platforma krenohet me lidhje të lartë dhe shpejtësi të shkarkimit përveç periudhës më të gjatë të kthimit të parave midis konkurrentëve të tjerë. Ju mund të kërkoni një rimbursim brenda 45 ditësh pas pajtimit.

 • Shpejtësia e Shkarkimit të Madh – kompania përdor protokollin e vet Catapult Hydra për të siguruar shkarkimin më të shpejtë edhe nëse një përdorues i vendosur në distancën nga serveri më i afërt.
 • Ndihmë me shumë pajisje – përdoruesit mund të drejtojnë shërbimet përmes 5 pajisjeve njëkohësisht pa asnjë dëmtim të shpejtësisë së lidhjes.
 • Lehtësinë e përdorimit – shërbimi është i mirë për newbies falë pultit të tij intuitiv dhe miqësor për përdoruesit.

Platformat e mbështetura: Windows, Mac, iOS, Android, Linux, Android TV, Amazon Fire, Routers, shtrirje Chrome.

Kostoja e mburojës së Hotspot: mungesa e dukshme e disa veçorive shtesë si mbështetja e Bitcoin, zhbllokimi i Netflix, etj. mund të bëjë që të mendoni se Hotspot Shield nuk është një vlerë e mirë për para. Sidoqoftë, plani 2-vjeçar mund të duket si një pazar që kushton 2.99 $ në muaj (ju kurseni deri në 76%). Një plan 6-mujor kushton 8,99 dollarë, ndërsa çmimi për një plan mujor fillon nga 12.99 dollarë. Nëse nuk jeni të kënaqur me grupin e karakteristikave të ofruara nga Hotspot Shield, mund të provoni versionin e tij komercial Elite.

Provoni Hotspot Shield falas

CyberGhost VPN – Shfletim i Sigurtë i Web-it

CyberGhost VPN - Shfletim i Sigurtë i Web-it

CyberGhost VPN ka bërë një emër për vete falë një bande tiparesh inteligjente të kombinuara me një performancë të mirë me shpejtësi të lartë. Sistemi ofron mbështetje të shumëfishtë për aplikacione të ndryshme të transmetimit popullor dhe media player si Kodi. Përveç Torrent dhe VPN përmes mbështetjes së ruterit.

 • Një varg aplikacionesh – shërbimi ka shumë aplikacione për sisteme të ndryshme operative përveç një mbështetje solide Linux, Torrents lejuar, zhbllokimin e Netflix, etj.
 • Ndihma për Shërbimet e Medias – përdoruesit mund të përdorin shërbimin VPN për të hyrë në përmbajtje të kufizuar në platformat kryesore të mediave, duke përfshirë BBC iPLayer, YouTube dhe shërbime të tjera streaming..
 • Lidhje e sigurt – CyberGhost përdor mjetet e veta të krijuara të sigurisë për të siguruar 100% siguri. Sistemi lëshon ridrejtime automatike HTTPS për t’ju lejuar të përfitoni nga lidhja e sigurt.

Platformat e mbështetura: Windows, Mac, iOS, Android, Amazon Fire, Android TV, Linux, Kodi Media Centers, Console Game, Routers, protokolet private.

Kostoja CyberGhost VPN: mund të filloni me një plan falas. Sidoqoftë, përgatituni për disa kufizime. Kjo ju lejon të përdorni vetëm një pajisje të vetme me disa tipare bazë. Merrni funksionalitet të përparuar me planet e paguara që përfshijnë një paketë 2-vjeçare, 6 muaj dhe mujore që kushtojnë përkatësisht 2,75 $, 5.26 $ dhe 12.99 $.

Provoni Hotspot Shield falas

Le VPN – Lidhje e shpejtë në lëvizje

Le VPN - Lidhje e shpejtë në lëvizje

Le VPN – është një ofrues i mirënjohur VPN që mburret me serverë të vendosur në 114 vende të ndryshme në të gjithë globin. Shërbimi siguron mjaft siguri VPN, përveç kësaj, një mori karakteristikash shtesë që mbështesin desktopin dhe pajisjet mobile duke e bërë shërbimin të përsosur për përdoruesit që janë gjithmonë në lëvizje.

 • lakueshmëri – Le VPN e lehtëson të kaloni pa ndërprerje midis protokolleve OpenVPN, L2TP dhe PPTP në varësi të qëllimeve të përdoruesit. Shtë një tipar i mirë ose ata që udhëtojnë shumë dhe priren të përdorin njëkohësisht laptop dhe pajisje mobile.
 • Qasja në përmbajtje të kufizuar me gjeo-kufizime – sistemi përdor protokollin e tij ekskluziv HybridVPN për të siguruar qasje në burimet kryesore të rrjedhës ose faqet e internetit të mediave, përfshirë Netflix, BBC iPlayer, etj..
 • Ndërfaqe e thjeshtë – madje edhe fillestarët do ta kenë të lehtë të rendisin të gjitha tiparet dhe cilësimet menjëherë, falë një ndërfaqe miqësore për përdoruesit.

Platformat e mbështetura: aplikacione për Windows, Mac OS X, macOS, iOS dhe Android.

Kostoja Le VPN: përdoruesit mund të zgjedhin një plan të vetëm që është në dispozicion si një abonim mujor, 6 muaj ose 12 muaj që kushton përkatësisht 9,95 $, 7,50 $ dhe 4,95 $ / muaj. Nëse vendosni të merrni një paketë për një vit, do të merrni një shans për të kursyer disa dollarë.

Provoni Le VPN falas

PureVPN me politikë pa prerje

PureVPN me politikë pa prerje

PureVPN – është një ofrues i mirënjohur i shërbimit VPN, përparësia kryesore e të cilit është politika e mos-prerjeve. Kompania ka një grup të madh serverash (deri në 2,000) të vendosura në 180 rajone të ndryshme në të gjithë botën. Vetë kompania është e vendosur në Hong-Kong. Ajo jep disa karakteristika të gjithanshme me çmime të përballueshme.

 • Asnjë regjistër trafiku – PureVPN krijon një qasje pa prerje të klientëve të saj. Do të thotë që nuk gjurmon ose ruan shfletuesin tuaj dhe historinë e prerjeve.
 • Mbështetje Bitcoin – përdoruesit janë të lirë të paguajnë në cryptocurrency, pasi platforma mbështet kuletat Bitcoin.
 • Platformë e Shkallëzueshme – kompania përpiqet të plotësojë nevojat e klientëve. Sa herë që ju duhet të rritni aftësitë tuaja VPN dhe të bëni shkallën e përdorimit, sistemi ka një plan të nivelit të biznesit.
 • Karakteristika shtesë – Përdoruesit e dedikuar do të vlerësojnë zgjidhjet për të zhbllokuar riprodhuesin Chromebook dhe Media Kodi. Për më tepër, kompania ndjek rreptësisht politikat e veta të privatësisë dhe kushtet e GDPR.

Platformat e mbështetura: Windows, macOS, Android, iOS, Android TV, Amazon Fire TV dhe Linux. Zgjatjet e shfletuesit Chrome dhe Firefox janë gjithashtu të disponueshme.

Kostoja PureVPN: mund të filloni nga 2.88 dollarë në muaj dhe të kurseni deri në 74% në rast se paguani për dy vjet më parë. Një abonim i vetëm mujor fillon nga 10,95 $, ndërsa një paketë 6-mujore do t’ju kushtojë 4.08 dollarë.

Provo PureVPN falas

StrongVPN – Infrastrukturë e shkëlqyeshme me çmim të mirëfilltë

StrongVPN - Infrastrukturë e shkëlqyeshme me çmim të mirëfilltë

StrongVPN – është një ofrues i mprehtë VPN me një politikë solide pa prerjet dhe një grup të mirë të serverëve në 70 lokacione të ndryshme në të gjithë botën. Platforma jep një paketë mjetesh për t’i mbajtur përdoruesit anonim dhe të sigurt gjatë seancës në internet.

 • Baza e madhe e adresave IP – baza përfshin më shumë se 59,000 adresa IP për të mbajtur konfidencialitetin e përdoruesve gjatë surfimit në rrjetë.
 • IP e përkushtuar – nëse keni nevojë për një IP të dedikuar, mund ta merrni atë pasi të kontaktoni ekipin mbështetës. Sidoqoftë, nuk është përfshirë në planin themelor.
 • Nuk ka kufizime të palëve të treta – kompania ka infrastrukturën e saj të vetë-operuar. Shtë i vetmi që përcakton llojin e trafikut ose gjerësinë e brezit.

Platformat e mbështetura: shërbimi u ofron klientëve vendas për Windows, Mac, iOS, Android dhe FireTV, Ai gjithashtu mbështet Linux, Kodi, Amazon Kindle, Chromium, Synology NAS dhe ruterat.

Kostoja e fortë VPN: ndryshe nga shumë kompani të tjera me tre ndryshime bazë të planit, kompania ofron dy pako që përfshijnë një abonim 1-mujor që kushton 10 $ / muaj, si dhe një abonim 1-vjeçar për vetëm $ 5.83 / muaj (ju kurseni 42%). Të gjitha planet vijnë me një politikë të rimbursimit 30-ditor.

Provoni StrongVPN falas

Norton Secure VPN – Një Mbrojtje Ultimate e të Dhënave Personale

Norton Secure VPN - Një Mbrojtje Ultimate e të Dhënave Personale

Norton Secure VPN – është një shërbim që funksionon shkëlqyeshëm kur të keni nevojë të përfitoni nga mbrojtja e të dhënave personale. Ai mban të sigurt fjalëkalimet dhe informacionin e pagesës, si dhe siguron shfletimin në internet të anonimëve dhe hyrjen në përmbajtje të kufizuar.

 • Shërbim fleksibël VPN – përdoruesit janë të lirë të zgjedhin nga 1 deri në 10 pajisje që duan të mbështesin. Sidoqoftë, numri i pajisjeve do të ndikojë në çmimin e planit.
 • Siguria publike Wi-Fi – me Norton Secure, ju mund të përdorni pikat e lidhjes publike pa ndonjë rrezik për tu hakuar. Lidhja vazhdon të jetë e koduar, nëse hyni nga një kafene, aeroport apo ndonjë vend tjetër.
 • Tipari i bllokimit të reklamave – mund të hyni në faqet e internetit më shpejt pa asnjë ndërprerje falë funksionit të bllokut të reklamave. Sistemi automatikisht zbulon dhe përgjon cookie-t duke i penguar ato të mblidhen nga faqet e internetit të reklamave.

Norton Secure VPN kosto: shërbimi ofron dy plane kryesore me abonime mujore dhe vjetore. Ata kushtuan 4,99 dollarë dhe 3,99 dollarë përkatësisht për një pajisje 1. Mimi do të shkojë më i lartë nëse keni nevojë nga 5 deri në 10 pajisje. Planet themelore janë në dispozicion pa veçorinë e sigurisë Norton. Paketa gjithëpërfshirëse me mjete sigurie fillon nga 5.83 dollarë në muaj për pajtimin vjetor për një pajisje të vetme.

Platformat e mbështetura: në përputhje me Windows Window, Mac, iOS dhe pajisjet Android. Norton Secure VPN funksionon jo vetëm në PC por edhe në Mac, smartphone dhe tableta Android, iPads dhe iPhones.

Provoni Norton Secure VPN falas

IPVanish – E shkëlqyeshme për P2P dhe Torrentët

IPVanish - E shkëlqyeshme për P2P dhe Torrentët

IPVanish pretendon të jetë shërbimi më i lartë VPN në botë edhe pse disa përdorues vështirë se do të pajtohen. Infrastruktura e vetë-operuar përveç shpejtësisë së lartë të shkarkimit dhe aplikacioneve të fuqishme janë ndër avantazhet e dukshme të IPVanish. Sistemi është i përsosur për përrua dhe trafik P2P. Për më tepër, ajo ka një ekip profesional mbështetës që përgjigjet mjaft shpejt.

 • Shërbim i fuqishëm VPN – sistemi bën të mundur lidhjen deri në 10 pajisje njëkohësisht. Ai menaxhon serverat e tij pa shërbime të palëve të treta ose degë. Serverët janë të vendosur në më shumë se 60 rajone të ndryshme në të gjithë botën.
 • Renditje e gjerë e aplikacioneve – përdoruesit do të përdorin një shumëllojshmëri të aplikacioneve të konfigurueshme për Windows desktop dhe Linux OS, si dhe për iOS dhe Android celular përveç opsionit ekskluziv të Fire TV.
 • Mbështetje e gjerë Torrent – shërbimi është i shkëlqyeshëm për të shkarkuar skedarë. Ai mbështet Torrents në fjalë për fjalë çdo server duke siguruar lidhje të shpejtë, zhbllokimin e Netflix me bazë në SH.B.A., dhe më shumë.

Platformat e mbështetura: në dispozicion për të gjitha versionet e Windows (7, 8, 8.1, dhe 10), MAC dhe iOS dhe Android. Sistemet më të vjetra të funksionimit do të kërkojnë konfigurimin manual. E njëjta gjë është me Firmware Router dhe Linux.

Kostoja IPVanish: pengesë e rëndësishme është politika e kufizuar e kthimit të parave. Përdoruesit kanë vetëm 7 ditë për të provuar platformën me një shans për të aplikuar për një rimbursim. Pricemimi i paketës vjetore gjithashtu duket pak më i lartë (6.49 dollarë në muaj). Përdoruesit gjithashtu kanë mundësi abonimi 3-mujor dhe 1-mujor që kushtojnë përkatësisht $ 8,99 dhe 10 dollarë.

Provoni IPVanish falas

Whatfarë shërbimi VPN për të zgjedhur?

Kur zgjidhni shërbimet VPN, tiparet e sigurisë janë me përparësi më të lartë. Ideja kryesore e mjeteve të tilla është të sigurojnë një ndërrim të shpejtë dhe të lehtë në mes të serverëve të sigurt përveç anonimitetit të adresës IP, dhe qasje të plotë në shërbimet e transmetimit video dhe audio pavarësisht vendndodhjes. Për më tepër, një përdorues tipik gjithashtu do të vlerësojë lehtësinë e përdorimit dhe fleksibilitetin pa u zhvendosur në çështje teknike ose konfigurim kompleks. Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh teknologjitë e përdorura nga një shërbim specifik.

Duke mbajtur në mendje këtë ide, duhet të përqendroheni në karakteristikat e mëposhtme kur zgjidhni shërbimet VPN që do të plotësojnë nevojat tuaja.

 • Shërbime të azhurnuara – bota inline po ndryshon në mënyrë drastike. Sigurohuni që ofruesi juaj VPN të jetë në gjendje të ofrojë aplikime dhe softuer të azhurnuar. Fatkeqësisht, disa kompani në të vërtetë ndajnë mënyrën e azhurnimit të platformave të tyre. E vetmja rrugëdalje është të kontrolloni është se shërbimi ofron azhurnim VPN së bashku me lëshimin e OS dhe aplikacioneve të reja.
 • Politika e qartë e privatësisë – çdo kompani premton të mos regjistrojë të dhëna personale, faqe interneti ose faqe që vizitoni. Kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Nëse hasni në politikën e qartë të prerjeve, me të gjitha të dhënat, shërbimet i ruan ose mbledh, do të ndjeheni shumë më të sigurt dhe të vetëdijshëm.
 • Ekipi i Mbështetjes Profesionale – çështja nuk ishte mjaft e popullarizuar në shërbimet VPN disa vjet më parë. Sidoqoftë, gjithnjë e më shumë kompani kanë tendencë të shtojnë veçorinë e bisedës Live për të siguruar mbështetje 24/7 të klientit.
 • Vendndodhjet e serverëve – kompania mund të ketë qindra servera në të gjithë botën. Sidoqoftë, ata nuk janë të dobishëm nëse nuk ka server pranë vendndodhjes tuaj.

Disa karakteristika të tjera do t’ju bëjnë të zhyteni thellë në specifikimet teknike, që është një telashe për jo teknikët. Ato mund të përfshijnë aftësitë DNS, protokollet e lidhjes dhe gjëra të tjera që kanë më shumë gjasa të jenë të reja për të porsaardhurit. Lista jonë e ofertave më të mira VPN kishte për qëllim parandalimin e një përdoruesi nga thyerja e trurit dhe të përfitojë nga përshkrime të qarta dhe të thjeshta me të gjitha çështjet thelbësore të listuara menjëherë..

Në fund të fundit

Përzgjedhja e një serveri VPN kërkon krahasimin dhe krahasimin e kujdesshëm. Ndërsa shumica e kompanive ofrojnë përgjithësisht të njëjtat karakteristika, aftësi të zgjeruara dhe aplikacione me të vërtetë kanë rëndësi. Ata do të sigurojnë kënaqësinë e përdoruesve në varësi të nevojave dhe qëllimeve. Pricemimi është faktori i fundit, por jo më i pakti për t’u marrë në konsideratë.

Farëdo shërbimi që keni zgjedhur, sigurohuni që është mjaft i besueshëm me një grup të madh serverash në të gjithë botën për të siguruar shpejtësi dhe lidhje të shpejtë. Mbani gjithashtu një sy në kufijtë e brezit ose kufizimet e sigurisë në varësi të çmimit të planit. Një shërbim i mirë VPN është fleksibël dhe i gjithanshëm me mbështetje celular dhe desktop, aplikacione të azhurnuara dhe shfletim në internet anonim pavarësisht vendndodhjes.

Instaloni VPN falas

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me