Sheshi vs WordPress

Squarespace dhe WordPress është një konfrontim mjaft i ashpër. Pse? Së pari, sepse të dy shërbimet janë shumë me reputacion dhe kanë miliona përdorues aktivë. Së dyti, sepse i pari është një krijues i faqeve në internet, ndërsa i dyti është një platformë me burim të hapur. Shtë si të krahasosh forcën e boksierëve që i përkasin kategorive të ndryshme të peshave.


Pavarësisht kësaj, një ditë mund ta gjeni veten duke vendosur midis këtyre dy shërbimeve për projektin tuaj të ardhshëm në internet. Cilin për të zgjedhur Squarespace ose WordPress? Lexoni këtë përmbledhje për të zbuluar përfitimet dhe disavantazhet e këtyre zgjidhjeve të botimit në internet.

Shënim i rëndësishëm: në këtë përmbledhje ne do të analizojmë versionin e vetë-pritur të WordPress (WordPress.org), i cili është më i popullarizuar dhe i shkallëzuar sesa në internet, homologu i tij .com.

1. Lehtësia e përdorimit

 • Squarespace. Versioni i fundit i Squarespace është shumë më i lehtë se paraardhësit e tij. Ndërfaqja e tij është më e pastër dhe më pak e ndërlikuar. Për të krijuar një faqe në internet, përdoruesit e Squarespace nuk duhet të dinë të kodojnë. Në qoftë se nuk doni të merrni nën kapuç, ndërtuesi është plotësisht pa kode.

  Redaktori i katrorit

  Në këtë pikë, avantazhi kryesor i Squarespace mbi WordPress është koherenca e tij: ju merrni gjithçka që ju nevojitet për të hartuar, rregulluar, publikuar dhe mirëmbajtur një faqe në internet në një vend, me të gjithë ngritjen e rëndë të bërë nga sistemi (pritja, mirëmbajtja etj.).

  Modelet e hapësirës katror

 • WordPress. WordPress është një CMS mjaft intuitive, por gjithsesi ka një kurbë të vogël të të mësuarit. Nëse e dini se çfarë duhet për të marrë një faqe në internet, WordPress mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme. Por nëse jeni duke kërkuar një platformë ‘all-in-one’ që mbështet WYSIWYG dhe redaktimin drag-and-drop, ju do të zgjidhni më mirë një ndërtues siti.

  Redaktori i WordPress

Sheshi vs WordPress. Përgjigja duket qartë. Sigurisht, krijuesi i faqes është më i lehtë se CMS me burim të hapur. Ndërsa Squarespace është kryesisht në shënjestër të përdoruesit përfundimtar i cili nuk ka ide se si po bëhen faqet e internetit, WordPress është menduar për ata që dinë një ose dy gjëra në lidhje me krijimin e faqes në internet.

Hapësira e katrorit përfshin një bibliotekë me tema, widget të gatshme për përdorim dhe pritjen. Kjo është një platformë e sigurt, e menaxhuar e menaxhuar, që do të thotë që nuk do të duhet të bëni asgjë për sa i përket pritjes. Me WordPress, ju duhet të blini dhe menaxhoni vetë një llogari të mbajtjes në internet.

Ky është edhe disavantazh dhe avantazh. Shtë një avantazh, sepse në WordPress ju keni kontroll të plotë mbi faqen tuaj dhe mund ta transferoni atë në çdo ofrues tjetër, në çdo kohë. Shtë disavantazh sepse mirëmbajtja e faqes në internet është një proces kompleks për një newbie.

2. Set i Karakteristikave dhe fleksibiliteti

 • Squarespace. Squarespace është një platformë botuese e pasur me tipare. Ajo ofron një përzgjedhje të mirë të aplikacioneve dhe widget-ve në shtëpi, dhe gjithashtu lë hapësirë ​​të mjaftueshme për personalizim. Sipas mendimit tim, ajo siguron mjete të mjaftueshme për të ndërtuar një faqe interneti cilësore. Kjo perfshin:

  eCommerce. Squarespace jep mundësinë për të shitur të dy materialet e prekshme dhe dixhitale, integrimin e ShipStation, mbështetjen e Stripe dhe PayPal, emailet e konfirmimit të porositjes së personalizueshme, mundësinë e shtimit të menaxherëve të dyqaneve që do të kenë kontrollin mbi inventarin, por jo pjesën tjetër të faqes tuaj të internetit, eksportimin e të dhënave, kuponat, taksat, dhe më shumë.

 • Tregtia Squarespace

  Blogging. Motori i blogerisë në Squarespace mbështet postimet e planifikuara, të rangut të integruar të Google Autorit, mbështetjen e etiketave, opsionet e shfaqjes së postit, mbështetjen e shumëfishtë të autorit, etiketimin gjeo.

  Blog i katrorit

  Import dhe eksport. Ju mund të importoni përmbajtjen tuaj në blog nga WordPress, Blogger, Tumblr ose Posterous. Importoni produkte nga BigCartel dhe Shopify. Ju gjithashtu mund të eksportoni përmbajtjen tuaj Squarespace në WordPress.

  Kontribues të shumëfishtë me nivele të ndryshme të qasjes. Sheshi i hapësirës jep nivele të aksesit: Administratori, Redaktori i Përmbajtjes, Faturimi, Raportimi, Moderatori i komenteve, komentatori i besuar dhe menaxheri i dyqaneve.

  Shërbime të lidhura. Squarespace siguron sinkronizimin e skedarëve Dropbox, postimin e njëkohshëm (postimet automatike në Twitter, Facebook ose Tumblr). Për më tepër – ju mund të importoni blogun tuaj nga WP në Squarespace.

  Për përdoruesit e energjisë, Squarespace ofron Platforma e Zhvilluesve, ku ju merrni kontrollin e plotë të kodit, nga etiketa e hapjes së doktrinës deri tek futbolli. Për më tepër, të gjitha modelet janë të ekspozuara përmes Git, që do të thotë që ju mund të punoni me një ekip dhe të ndryshoni lehtësisht ndryshimet.

 • WordPress. WordPress është shumë fleksibël. Pavarësisht nëse duhet të ndërtoni një uebfaqe, një portofol apo një blog, WordPress mund të jetë zgjedhja e duhur. Falë shtrirjes së platformës, ju mund të krijoni pothuajse çdo faqe në internet të imagjinueshme.

  Paneli i WordPress

  Sidoqoftë, duhet të dini që pothuajse çdo veçori e re në WordPress kërkon një shtojcë, qoftë një paketë SEO, një shtojcë e mediave sociale ose një sistem komentimi. Megjithëse këto janë mjaft të lehta për tu instaluar dhe konfiguruar, flipside e këtij koncepti është se me kalimin e kohës në faqen tuaj të internetit grumbullohen shumë shtesa të cilat mund të mbivendosen dhe gjithashtu ta bëjnë faqen tuaj të WordPress më të rëndë..

WordPress vs Squarespace. Megjithëse WordPress duket më fleksibël, nuk do ta quaj fitues të qartë. Kjo varet nga nevojat tuaja. Mos u kapni në mentalitetin “më shumë është më mirë”, përveç nëse me të vërtetë keni nevojë për të.

Por duhet të kuptoni gjithashtu që nëse faqja juaj e internetit zgjerohet jashtë aftësive të SquarePace, dhe nuk dëshironi të regjistroheni në platformën Zhvilluesi, do të duhet të migroni faqen tuaj te internetit në një platformë më të shkallëzuar..

3. Modelimet

Grafiku i Krahasimit të Dizajnit

SquarespaceWordPress
Numri i Temave:67Më shumë se 10k
Kostoja e Temave:falas$ 25- $ 299
Redaktori Visual:&# X2714; PO&# X2714; PO
Dizajn të përgjegjshëm:&# X2714; PO&# X2714; PO / NO
Renditur sipas industrisë:&# X2714; PO&# X2714; PO
Redaktimi i kodit CSS:&# X2714; PO&# X2714; PO
 • Squarespace. Squarespace ofron 105 shabllone të bukura për faqet e internetit dhe vetëm 12 shabllone për dyqanet në internet. Do dizajn përfshin automatikisht një version celular që përputhet me stilin e përgjithshëm të temës. Custom CSS mund të aplikohet në çdo model modeli.

  Ju mund të ndërroni shabllone të Squarespace, por është e rëndësishme të theksohet se ndryshime të caktuara mund të mos kalojnë në modele të reja. Kështu që ju këshillojmë të provoni disa shabllone përpara zgjedhjes përfundimtare.

 • WordPress. Ka shumë tema falas dhe të paguara për WordPress atje. Sidoqoftë, mund t’ju ​​marrë pak kohë kur mësoni t’i personalizoni ato. Vendi më i mirë për të gjetur tema cilësore të WordPress është drejtoria zyrtare e temave.

  Në rast se vendosni të shkoni me një temë falas të WordPess, sigurohuni që të jenë keqdashës, backlinks të dyshimtë dhe skripte falas. Përshtatja e temave kërkon të paktën një njohuri themelore të CSS dhe HTML. Në disa raste duhet të dini gjuhën e PHP për personalizim më të thellë.

Sheshi vs WordPress. Modelet e katrorit funksionojnë pa probleme dhe nuk kërkojnë instalim. WordPress ofron një zgjedhje më të madhe të temave, por cilësia e tyre ndonjëherë është e diskutueshme. Sigurohuni që të merrni një temë WordPres nga një ofrues i besueshëm.

4. Ndihma për klientët

 • Squarespace. Sheshi hapësinor ka një bazë mbresëlënëse të njohurive. Ata gjithashtu ofrojnë bisedë live, mbështetje përmes Forumit të Komunitetit dhe mbështetje me email.

  Squarespace gjithashtu mban punëtori të rregullta një-për-një që zhvillohen në selinë e Kujdesit të Klientit në New York dhe Portland.

 • WordPress. Ka mijëra mësime video, forume dhe burime të tjera që ofrojnë udhëzime të hollësishme për krijimin dhe mirëmbajtjen e faqeve të internetit të mbështetur nga WordPress. Por nuk ka asnjë numër telefoni ose email për të thirrur për ndihmë.

WordPress vs Squarespace. Squarespace ka më pak klientë sesa WordPress, dhe ata mund t’i shërbejnë të gjithë atyre përmes bisedës live, postës elektronike ose bazës së njohurive të tyre të strukturuar mirë, ndërsa WordPress nuk ka asnjë personel mbështetës.

5. Politika e çmimeve

 • Squarespace. Nuk ka asnjë version falas në Squarespace, por mund ta provoni falas gjatë një gjyqi 14-ditor. Ata ofrojnë tre pako në rast të abonimit vjetor: Uebfaqe (12-18 $ / muaj) dhe Dyqane Online (26- $ 40 / muaj). Mimi varet nga madhësia e internetit dhe periudha e pajtimit. Të gjitha paketat vjetore përfshijnë një emër domain falas.

  Nëse po kërkoni të ndërtoni një sit të thjeshtë të portofolit ose një blog, atëherë versioni më i lirë i Squarespace me siguri do ta trajtojë atë. Për të marrë qasje në platformën Zhvilluesi duhet të regjistroheni ose në planin profesional ose të biznesit. Plani i biznesit është menduar për faqet e internetit. Ai përfshin produkte të pakufizuar, kontabilitet të integruar nga Xero, dhe veçori të tjera specifike për tregtinë elektronike.

 • SquarespaceWordPress
  Opsionet e çmimeve:&# 10004; Personale ($ 12 / mo);
  &# 10004; Biznes ($ 18 / mo);
  &# 10004; Dyqan themelor ($ 26 / mo);
  &# 10004; Dyqani i Avancuar ($ 40 / mo).
  &# 10004; CMS (falas);
  &# 10004; Hosting (nga 5 dollarë / muaj);
  &# 10004; Plugins (nga 10 dollarë / muaj);
  Features:&# 10004; Domain falas me porosi;
  &# 10004; Lidhja SSL;
  &# 10004; 24/7 Mbështetje;
  &# 10004; Ruajtje dhe Bandwidth i Pafund;
  &# 10004; Uebfaqe plotësisht përgjegjëse.
  &# 10004; Pa kosto;
  &# 10004; Mijëra tema;
  &# 10004; Plugins të shumta;
  &# 10004; Komunitet i fortë.
 • WordPress. Është falas. Sidoqoftë, do të duhet të paguani për pritjen dhe emrin e domain. Për më tepër, mund të keni shpenzime shtesë (shabllone të paguar, shtesa, etj). Nëse nuk keni përvojë paraprake paraprake të webmasterit, mund të dëshironi gjithashtu të punësoni një zhvillues të WordPress.

Sheshi vs WordPress. Planet e katrorit përfshijnë strehimin falas me ruajtje dhe gjerësi të pakufizuar. Kostoja e Squarespace, megjithatë, mund të rritet kur krijoni vende komerciale. WordPress CMS është teknikisht falas, por në planin afatgjatë do të duhet të paguani për funksionalitete shtesë, shtesa dhe pritje.

përfundim

Zgjedhja midis Squarespace dhe WordPress CMS është një hap thelbësor. Nëse jeni një profesionist, do të shijoni fleksibilitetin e WordPress në mirën e tij. WordPress është një sistem i plotë, i shkallëzueshëm i menaxhimit të përmbajtjes, por i mungon ndërfaqja vizuale që krijuesit e faqeve moderne të faqes DIY ofrojnë.

Nëse nuk keni ide se si të gjeni një ofrues të besueshëm të pritjes, të instaloni dhe konfiguroni një temë ose të përdorni shtojca, do të zgjidhni më mirë për Squarespace. Kjo do t’ju ndihmojë të përqendroheni në ato që janë me të vërtetë të rëndësishme – produkti / shërbimi juaj, dhe jo detajet teknike.

Sidoqoftë, me të gjitha avantazhet e saj, Squarespace ka uljet që mund t’ju drejtojnë drejt një përdoruesi më miqësor ose një ndërtuesi më të lirë të sitit.

Përmbledhje Grafiku i Krahasimit

SquarespaceWordPress
Lehtësinë e përdorimit:Sheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPress
Features:Sheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPress
Designs:Sheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPress
Ndihma për klientët:Sheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPress
çmimi:Sheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPress
Rezultati i përgjithshëm:Sheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPressSheshi vs WordPress

Krijoni faqen tuaj te internetit me

Squarespace

OR

WordPress

Nëse zgjidhni Squarespace, përdorni kodin promo SUPERB për të marrë një zbritje prej 10%

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map