Alternativa dhe konkurrentët e Ecwid

Alternativa dhe konkurrentët e Ecwid


Ecwid – është një platformë e larmishme e krijuar për të përmbushur nevojat e tregtarëve. Ajo vjen si një softuer me bazë në internet që jep dy mundësi kryesore. Para së gjithash, përdoruesit mund të shfrytëzojnë më shumë ndërtuesit e integruar të faqes në internet dhe zhvillojnë dyqanet e tyre dixhitale nga e para. Së dyti, shtesa e Ecomid eCommerce bën të mundur integrimin e një dyqani në internet plotësisht të paraqitur me një faqe interneti ekzistuese.

Sistemi ofron një grup mjetesh shitjeje dhe promovimi. Redaktori i faqes në internet përdor funksionalitet tërheqje dhe rënie duke e bërë më të lehtë krijimin e faqes ose strukturës pa aftësi kodimi. Lajmi i keq është se Ecwid është i mirë vetëm për tregtarët e vegjël dhe të mesëm. Nuk sjell instrumente të mjaftueshëm të tregtisë elektronike për të rritur shitjet dhe markën tuaj.

Përdoruesit do të duhet të përgatisin veçori të kufizuara të personalizimit, një sistem mjaft të ndërlikuar të menaxhimit të produkteve dhe plane mjaft interesante. Për këtë arsye, ne kemi drejtuar një listë të platforma të besuara në e-tregtinë kjo mund të jetë një alternativë më e mirë për Ecwid me më shumë mënyra për të rritur biznesin tuaj në internet.

Alternativa më e mirë për Ecwid:

 1. Shopify – Zgjidhje Gjithë-në-Një Tregti
 2. Wix – Ndërtuesi më i mirë i e-commerce në internet
 3. WooCommerce – Tregëti elektronike për WordPress
 4. Hapësira katror – Alternativa e lehtë e tregtisë elektronike për Ecwid
 5. Weebly – Alternativa Ecwid për uebfaqen e e-tregtisë

Shopify – Zgjidhje Gjithë-në-Një Tregti

Shopify - Zgjidhje Gjithë-në-Një Tregti

Shopify – është programi popullor botëror i e-commerce që nuk kërkon asnjë prezantim fare. Si Ecwid, ky është një shërbim i specializuar, fokusi kryesor i të cilit zbret në zhvillimin dhe menaxhimin e dyqaneve online të vogla deri në të mëdha. Ajo ka gjithçka që një shitës mund të ketë nevojë për të përfituar sa më shumë nga efikasiteti i shitjeve të faqes në internet. Këtu janë pikat kryesore të platformës:

 • Modelet e përgjegjshme të tregtisë elektronike. Duke qenë e orientuar fillimisht në zhvillimin e dyqaneve në internet, softveri ofron një galeri të pasur me shabllonë me tema eCommerce të përgjegjshme falas dhe me pagesë, si dhe mjete të gjithanshme të personalizimit të dizajnit.
 • Blej butonin. Shopify lejon integrimin e butonit të tij të blerjes në faqen e internetit ekzistuese ose faqet e Facebook për t’i lënë klientët tuaj të blejnë nga ju.
 • Softuer i pikave të shitjes. Shërbimi vjen me veçorinë e përparuar të POS për t’i mundësuar sipërmarrësve të shesin produktet e tyre si në modalitetet online ashtu edhe jashtë linje për të maksimizuar fitimin e tyre.
 • Sinkronizimi i Tregut Amazon. Nëse keni një përvojë të suksesshme të tregtimit në Amazon, mund të sinkronizoni llogarinë tuaj me atë në Shopify për të rritur në mënyrë efektive bazën e klientit dhe për të rritur vëllimin e shitjeve.
 • Shopcodes. Në dispozicion falas në Shopify App Store, veçoria e bën blerjen më të lehtë celular duke përdorur kodet QR të produktit që ofrojnë informacionin shterues për to.
 • Pamje e drejtpërdrejtë. Karakteristika bën të mundur shikimin e statistikave të llogarisë suaj (normat e konvertimit, vëllimi i shitjeve, informacioni dhe statuset e porositjes, informacioni rreth vizitorëve, numri i faqeve të shikuara nga klientët, etj.) në modalitetin në kohë reale për të gjurmuar produktivitetin e dyqanit tuaj në internet, tendencat e klientit dhe aspektet e tjera të marketingut dhe shitjeve.
 • Riparimi i braktisur i arka. Shopify ju ndihmon të rritni shitjet e produkteve tuaja duke dërguar postë elektronike automatike për klientët, të cilët nuk kanë përfunduar blerjet e tyre dhe kanë braktisur karrocat e blerjeve për disa arsye.
 • Realiteti i shtuar. Karakteristika rrit efikasitetin e procesit të blerjes online duke i dhënë asaj prekje interaktive (klientët tuaj do të jenë në gjendje të shikojnë imazhet e produkteve në modalitetin 3D për të zbuluar karakteristikat e tyre të hollësishme dhe t’i ekzaminojnë ato nga anë të ndryshme).

Ifymimi i Shopify: Shopify nuk ka një plan falas, duke ofruar katër mundësi të paguara në vend. Kostoja e planeve fillon me 9 $ / muaj për pajtimin më të lirë dhe arrin 299 $ / muaj për planin më të kushtueshëm. Softueri nuk ngarkon asnjë tarifë për transaksionet e bëra brenda sistemit por ai ka tarifa komisionesh për pagesa të kartave të kreditit.

Provo Shopify falas

Wix – Ndërtuesi më i mirë i e-commerce në internet

Wix - Ndërtuesi më i mirë i e-commerce në internet

Wix – është alternativa më e lehtë Ecwid, e cila është zgjidhja gjithëpërfshirëse për krijimin e llojeve të ndryshme të faqeve të internetit, përfshirë dyqanet në internet. Wix është i thjeshtë, intuitiv dhe i përshtatshëm për të gjitha kategoritë e përdoruesve, pavarësisht nga shkalla e ekspertizës dhe aftësive. Redaktori i tij vizual bën të mundur që kontrolloni të gjitha hapat e procesit të hartimit të uebit, ndërsa tipari tërheqës dhe zvogëlim zvogëlon kohën e zhvillimit (shiko shembuj të vërtetë të tregtisë Wix). Përparësitë kryesore të krijuesit të faqes në internet janë renditur më poshtë:

 • Shkathtësia e modeleve të gatshme për tregti elektronike. Ndërtuesi i faqes në internet ka një përzgjedhje mbresëlënëse të modeleve të e-commerce dhe një grup mjetesh të personalizuara, të cilat sigurojnë një proces të sigurt dhe të përshtatshëm të ndërtimit të faqes në internet.
 • Menaxhimi i thjeshtë i dyqaneve në internet. Farëdo që dyqani të krijoni me sistemin, do të jetë e lehtë për ju ta rregulloni, të gjurmoni detajet dhe statuset e rendit, të administroni listat e inventarit, të vendosni parametrat dhe karakteristikat e produkteve, duke treguar sasinë e tyre të aksioneve, duke dërguar posta elektronike ShoutOut për klientët, etj..
 • Opsionet e Sigurt të Pagesave. Wix siguron sigurinë maksimale të secilit transaksion të bërë dhe bën të mundur zgjedhjen midis opsioneve të ndryshme të pagesës, duke përfshirë PayPal, kartat e kreditit dhe çfarë jo. Varet nga ju që të vendosni taksat, çmimet, kushtet e transportit dhe udhëzimet për t’i bërë klientët tuaj të ndjehen të sigurt në lidhje me paratë e tyre dhe informacionin konfidencial.
 • Galeritë e produkteve. Me Wix, ju mund të shfaqni produktet tuaja dhe karakteristikat e tyre duke ngarkuar fotot e tyre dhe duke krijuar galeri të imazheve direkt në faqen e internetit.

Pricemimi Wix: softveri ka një plan të pakufizuar falas, i cili është i mirë për të porsaardhurit që nuk duan të paguajnë paraprakisht pa e kuptuar se si funksionon sistemi. Sidoqoftë, abonimi falas nuk është i mjaftueshëm as për një faqe me përmbajtje që nuk përmend një dyqan dixhital. Për fat të mirë, Wix ka një çantë e veçantë për tregtarët dhe pronarët e biznesit. Plani i Biznesit Basic është 23 dollarë në muaj me një shans për të vendosur pagesa në internet dhe për të filluar shitjen e produkteve. Ndërsa dyqani juaj rritet, ju mund të kaloni në planet e biznesit të pakufizuar ose të biznesit VIP që kushtojnë përkatësisht 27 dollarë dhe 49 dollarë.

Provoni Wix falas

WooCommerce – Tregëti elektronike për WordPress

WooCommerce - Tregëti elektronike për WordPress

WooCommerce – është një platformë eCommerce e hapur dhe e krijuar për të WordPress përdoruesit. Shtë në dispozicion si një shtojcë falas që mund të vendoset dhe ekzekutohet lehtë. Ofron mjete të ndryshme të menaxhimit të produkteve, integrime të integruara dhe shtesa premium për të rritur të ardhurat, përvetësuar përdoruesit, për të përmirësuar shndërrimet, etj. Megjithëse nuk ju lejon të krijoni një dyqan nga boshatisjet, ai është zgjidhje më e mirë kur çiftëzohet me ndonjë nga temat eCommerce WordPress.

Karakteristikat kryesore të WooCommerce janë si më poshtë:

 • Paneli i Kontrollit Intuitiv – që nga momenti kur filloni me shtojcën për redaktimin e faqeve të produkteve, WooCommerce duket mjaft e thjeshtë. Për të vendosur plugin thjesht ndiqni udhëzuesit fillestarë të rekomandimeve, krijoni faqe të reja, ndryshoni përmbajtjen në të njëjtën mënyrë ju e bëni atë në çdo artikull tjetër të WordPress. Disa nga veçoritë e ndërtuara si opsionet e pagesës aktivizohen si parazgjedhje. Ju vetëm duhet të zgjidhni atë të preferuar në cilësimet e shtojcës.
 • Karakteristikat e integruara – shtojca vjen me mbështetje për monedha të ndryshme dhe porta pagese. Gjithashtu, ju jeni të lirë të menaxhoni tarifat dhe kërkesat e transportit, llogaritjen e taksave dhe xeherorin.
 • Menaxhimi i produktit – përdoruesit janë të lirë të redaktojnë të gjitha fushat kryesore në faqen e produktit. Ato përfshijnë jo vetëm përshkrime të artikujve, tituj dhe imazhe, por edhe meta tags SEO, kategori produktesh, etj.
 • Zgjerime – ndërsa supozohet të përdorni WooCommerce me temën WordPress, do të keni akses në shtojcat e tjera që shërbejnë eCommerce dhe nevoja të tjera. Ato përfshijnë shërbime të marketingut me email email widgetts, banderolat e reklamave, promovime, etj. Përveç kësaj, WooCommerce vjen me një seri të zgjerimeve dhe integrimeve të tij me porosi. Ju mund të lidhni PayPal ose Stripe, të shtoni veçorinë e Rezervimit WooCommerce, të siguroni mundësinë e anëtarësimit tek shokët e tjerë të ekipit, të lidhni Amazon Pay, të instaloni shtesa të produkteve dhe më shumë. Disa shtesa janë falas për t’u përdorur ndërsa disa janë paguar.

Pricemimi WooCommerce: si shumë shtesa të tjera WordPress, WooCommerce fillimisht është falas. Por me një version falas, ju merrni vetëm funksionalitetin bazë që përfshin menaxhimin e produktit dhe aftësinë për të pranuar pagesa në internet përmes PayPal ose Stripe. Nëse keni nevojë për të rritur dyqanin tuaj, shtrirja e paguar do t’ju kushtojë nga 40 në 300 dollarë dhe më shumë në varësi të shërbimit. Për më tepër, shtesa në vetvete nuk do të funksionojë pa një uebfaqe, host, dhe emër domain. Kjo është ajo ku Planet e optimizuara të Bluehost WooCommerce do të vijnë në gjendje të dobishme që kushtojnë nga 6/95 $ në 12,95 $ në muaj.

Provoni falas WooCommerce

Hapësira katror – Alternativa e lehtë e tregtisë elektronike për Ecwid

Hapësira katror - Alternativa e lehtë e tregtisë elektronike për Ecwid

Squarespace – është një zëvendësim i bukur i Ecwid pasi ju lejon të shfaqni produktet në dritën më të favorshme duke përdorur grupin e pasur të tipareve të sistemit. Dyqanet e internetit të zhvilluara me platformën kanë modele tërheqëse dhe strukturë logjike që kontribuon në performancën e tyre. Karakteristikat më të dallueshme të krijuesit të faqes në internet janë si më poshtë:

 • Mjetet e Angazhimit të Konsumatorëve. Squarespace ofron një sërë mjetesh që mund të rritin vëmendjen e klientit, duke inkurajuar përdoruesit të eksplorojnë platformën dhe të ndërtojnë faqet e internetit me të (ngulitja e video dhe imazheve, krijimi i galerisë së produkteve, postimi i blogut, krijimi i ngjarjeve dhe menaxhimi, etj.).
 • Mbledhja e Integruar e Statistikave. Nëse dëshironi të gjurmoni performancën tuaj të dyqanit në internet, mund të integroni Google Analytics ose të përdorni App Metrics Squarespace për të qenë në gjendje të analizoni rezultatet dhe të nxirrni përfundimet përkatëse në kohë.
 • Temat e Tregtisë. Ndërtuesi i faqes në internet nuk mund të mburret me modele të shumta të ngrohtë, por ato që janë në dispozicion të sipërmarrësve, shfaqin natyrë të përgjegjshme, cilësi të lartë, fleksibilitet dhe përshtatje. Ju mund të hidhni një sy në faqet e internetit të eCommerce Squarespace këtu.
 • Ndërtuesi i formës së kontaktit. Squarespace bën të mundur përdorimin e formave të integruara të kontaktit ose krijimin e atyre të tua përmes aplikimit të Formularit të Kontaktit.

Pricemimi i katrorit: Squarespace nuk ofron një plan falas, megjithëse është e mundur të provoni shërbimin për 14 ditë pa asnjë kosto. Nëse keni qëllim të krijoni një faqe interneti të plotë eCommerce, jeni të mirëpritur të merrni një pajtim me pagesë. Kostoja e planeve të paguara fillon me 12 $ / muaj dhe shkon deri në 40 $ / muaj bazuar në termat dhe tiparet e nënkuptuara.

Provoni Hapësirë ​​katror falas

Weebly – Alternativa Ecwid për uebfaqen e e-tregtisë

Weebly - Alternativa Ecwid për uebfaqen e e-tregtisë

Weebly – është një ndërtues i faqes në internet, i cili është ndërtuar me vëmendje të përqëndruar në tregtinë elektronike. Në Prill 2018, sistemi ka njoftuar bashkimin e tij me Square, i cili ka një ndikim pozitiv në zhvillimin e dyqaneve në internet. Platforma vjen me redaktorin zvarritës dhe strukturën e modelit të kutive që e bën procesin e zhvillimit të faqes në internet më të thjeshtë dhe më të përshtatshëm për newbies. Dizajnuesit me përvojë të uebit mund të përdorin njohuritë e tyre CSS / HTML për të nisur faqet e internetit më të larta me një dizajn unik (hidhni një sy në live dyqane online me energji Weebly). Le të hedhim një vështrim në avantazhet kryesore të krijuesit të faqes së internetit tani:

 • Modelet e Tregtisë. Weebly ofron një koleksion të denjë temash, të cilat shfaqin cilësi të lartë, natyrë të përgjegjshme dhe mund të personalizohen lehtësisht për shikimin në celular dhe desktop..
 • Import / eksport i skedarëve CSV. Nëse vendosni të migroni nga / në Weebly, lehtë mund ta bëni atë duke importuar / eksportuar skedarë produkti në formatin CSV.
 • Marketingu me email. Ju mund t’i dërgoni njoftime me email klientëve për t’i mbajtur ata në dijeni për azhurnimet e fundit, lajmet e dyqaneve në internet dhe ofertat speciale.
 • Weebly Promote Tool. Duke përdorur mjetin, ju mund të prezantoni produktet tuaja në avantazh, duke kontribuar kështu në promovimin e tyre më të mirë.
 • Filtri i kërkimit. Përdoruesit mund të kërkojnë produktet për të cilat interesohen duke përdorur filtrin e kërkimit, gjë që bën të mundur renditjen e artikujve sipas karakteristikave të tyre kryesore (lloji, madhësia, kostoja, dimensionet, ngjyra, etj.)

Pricemimi Weebly: Weebly ofron plane çmimi për projektet e e-tregtisë. Kostoja e planeve fillon nga 6 $ / muaj për të arritur në 26 $ / muaj. Përveç një plani falas, përdoruesit mund të zgjedhin Personal (nga 6 dollarë), Profesionale (nga 9 dollarë), dhe plani i performancës (nga 26 dollarë). Për më tepër, ju mund të përdorni Planin Ekskluziv të Performancës, i cili është një zgjedhje e shkëlqyeshme për shitësit me pakicë, të cilët kanë qëllime afatgjata. Kostoja e planit është 38 dollarë / muaj për ata përdorues, të cilët vendosin të blejnë abonimin vjetor menjëherë.

Provoni Weebly falas

përfundim

Ecwid – është një mundësi e mirë për dyqanet e vogla dhe të mesme në internet. Tregtarët do të përfitojnë nga qasje të ndryshme në drejtim të krijimit të një dyqani dixhital. Softueri do t’i përshtatet nevojave të tyre ose ata kanë një uebfaqe që funksionon por pa dyqan ose ata duan të ndërtojnë një projekt të ri për tregti elektronike nga e para. Redaktimi i thjeshtë, widget-et e shumta për të integruar, funksionalitetin tërheqës, planë falas dhe mundësi të tjera e bëjnë atë një mjet të denjë.

Por kur bëhet fjalë për biznes në rritje dhe të shkallëzuar në internet, Ecwid mund të mos funksionojë për shkak të mungesës së veçorive të personalizimit dhe kompleksitetit kur bëhet fjalë për menaxhimin e llojeve dhe kategorive të shumta të produkteve. Për fat të mirë, lista e opsioneve të shqyrtuara përmban zgjidhje më fleksibile të tregtisë në aspektin e instrumenteve jo vetëm të dorëzuara, por edhe të çmimeve.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map