Mis on veebi juurdepääsetavus ja miks see on oluline?

Veebi juurdepääsetavuse kohta, kuidas puuetega kasutajad veebisaitidele pääsevad ja miks peaksid veebiarendajad kaaluma veebi juurdepääsetavust asjakohase probleemina.


Veebi juurdepääsetavuse head tavad

Veebi juurdepääsetavus on veebiarenduse ja -kujunduse tava, mis rõhutab puuetega kasutajate võrdset vajadust pääseda veebisaitidele juurde ja neid kasutada. Veebisaiti peetakse juurdepääsetavaks, kui puuetega või puudega inimesed saavad seda täielikult kasutada. Sirvimiseks kasutatakse seadet või tarkvara, mis võimaldab sisu tõlkida sellisel kujul, nagu kasutaja saab sellele juurde pääseda. Lihtne näide on programm nagu RÕNGAD, mis aitab nägemispuudega kasutajatel, kes ei saa hiire abil Internetis navigeerida, lugedes teksti läbi ja kasutades navigeerimisvalikute saamiseks häält.

Suur probleem on see, et suurt hulka veebisaite, võib-olla isegi enamikku, ei kirjutata juurdepääsetavust silmas pidades. Seetõttu ei saa ekraanilugeja kasutada lisaandmeid, mille arendaja või kujundaja võib lugemise ja navigeerimise hõlbustamiseks pakkuda. Paljud puuetega inimesed on teatanud, et nad lihtsalt ei saa suuremat osa Internetist kogeda ja sellele juurde pääseda. Veebi juurdepääsetavuse puudumise tagajärjed ületavad võrdse juurdepääsu eetilisi nõudeid ning hõlmavad potentsiaalsete lugejate, klientide, saidi maine ja isegi juriidilise vastutuse kaotamist.

Müüdid vs. Tegelikkus

Veebisaitide arendamist käsitlevas tavapärases dialoogis ei ole juurdepääsetavusele rõhuasetust ega silmatorkavat teavet puudu ja seetõttu on ligipääsetavuse vajaduse kohta endiselt palju müüte:

Müüt: Puudega inimesed ei kasuta Internetti.

Tegelikkus: Teadusuuringud Interneti-uuring Pew: digitaalsed erinevused (2011), näidates, et 54% puuetega täiskasvanutest on aktiivsed Internetis.

Müüt: Veebisaitide kättesaadavaks tegemine tähendab välimust ja funktsionaalsust.

Tegelikkus: HTML5 semantiliste siltide ja täienduste laialdase kasutamise korral on nüüd semantilisi silte, näiteks navigatsioonielementide määramiseks ja lisamiseks lihtsam kui kunagi varem kasutada rolli atribuudid HTML-siltide juurde navigatsiooni- ja paigutusandmete saamiseks.

Müüt: Puudega inimesed ei ole elujõulised kliendid.

Tegelikkus: Arvestades, et puuetega inimestel on samad vajadused kui kellelgi teisel, pole sellel veendumusel alust. Veel üks punkt, mida see müüt eirab, on see, et ainult 17% inimestest on sündinud puudega. See võib tähendada, et kliendil, kes oli varem saanud teie saidilt kasutada ja osta, äkki katkeb juurdepääs.

Miks puudub paljudel saitidel juurdepääsetav sisu

Kahjuks ei tea paljud veebiarendajad veebi juurdepääsetavuse tavadest. A 2014. aasta küsitlus ekraanilugejaid kasutavate kasutajate uuring, mille viis läbi juurdepääsetavusele spetsialiseerunud ettevõte WebAIM, kui kasutajad tajusid põhjustena:

Vastusvastajate arv% vastajatest
Veebi juurdepääsetavuse vähene teadlikkus56639,6%
Veebi juurdepääsetavuse oskuste või teadmiste puudumine39227,4%
Hirm, et see takistab välimust, tunnet või funktsionaalsust35024,5%
Puudub eelarve või ressursid selle kättesaadavaks tegemiseks1228,5%

Juriidiline vastutus

Ehkki eetilistest ja turuprobleemidest peaks piisama, on ka puuetega kasutajatele teenuse osutamata jätmise võimalus kohtulike meetmete võtmiseks. USA justiitsosakond hiljuti sõlmitud asula puuetega ameeriklaste seaduse väidetavate rikkumiste heastamiseks. Peapod suurettevõttena tõestab, et ligipääsetavuse puudumine ja teenuse pakkumine, mida puuetega inimesed ei saa kasutada (probleem, mida saab hõlpsalt lahendada), on ilmekas näide juhtudest, kus neid võib olla olema juriidiline süüd.

Kuidas suurendada oma veebisaidi juurdepääsetavust

World Wide Web Consortium (W3C) on avaldanud a suuniste kogum tuntud kui WCAG 2.0, mis on tehnoloogiast sõltumatud. Allpool on loetletud mõned kasulikud tööriistad ja ressursid, mida saate kasutada juurdepääsetava sisu loomise protsessis ja hariduses:

Edasiseks lugemiseks, WebAIMi ressursileht pakub kasulikke linke sisule ja tööriistadele inimeste harimiseks ja veebi juurdepääsetavuse parandamiseks. Need sisaldavad:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map