WordPress.com Vs. WordPress.org – Jaký je rozdíl?

Podrobné srovnání mezi oběma verzemi WordPress (.com a .org), které vám pomohou určit, která možnost je pro vás a vaši firmu nejlepší..

WordPress.com Vs. WordPress.org

Po spuštění webu WordPress jste pravděpodobně narazili na mírně matoucí skutečnost, že existují dvě různé verze:

WordPress.com a WordPress.org

Když jsem vytvořil svůj první web WordPress, neměl jsem tušení, jak se tyto dvě lišily – ale jak už možná víte, verze .org je zcela samostatnou entitou od WordPress.com..

Stručně řečeno, WordPress.org je vlastní hostitelská verze s otevřeným zdrojovým kódem, kde jste vy vlastní váš web a WordPress.com jsou hostovanou komerční verzí, kde jste vy pronajmout si tvoje stránka.

Snímek obrazovky WordPress.com a WordPress.orgSnímek obrazovky WordPress.com (hostovaná, komerční verze) a WordPress.org (self-hosted, open source verze)

Je tu však víc než to. Pokud jste začátečník nebo jen přemýšlíte, proč na světě existují dvě varianty WordPress, přečtěte si další vysvětlení toho, jak se tyto dva liší (a nejlepší případy použití pro každého).

RYCHLÝ FAKT: WordPress nyní ovládá 28% všech webů na webu!

Rozdíl je v hostování

Klíčovým rozdílem mezi WordPress.org a WordPress.com je kdo hosting tvoje stránka. S WordPress.com, hosting se provádí samotným WordPress. Od aktualizací zabezpečení po zálohování stránek je údržba webu prováděna interně pro vás.

Na druhé straně, WordPress.org software je stažen a poté musí být hostován na serveru. Self-hosting vyžaduje technické znalosti, ale je zde také možnost zaplatit poskytovateli hostingu, který za vás tyto úkoly zvládne.

Výběr kvalitního poskytovatele hostingu může být nákladný, ale zajistí, že se váš web bude moci přizpůsobit přílivům provozu, a také zůstat v bezpečí a optimalizován tak, aby fungoval výjimečně. To je důležité, pokud váš web je zdrojem příjmu a ne jen jednoduchým blogem.

V tuto chvíli se tedy asi divíte, proč WordPress vytvořil dvě své vlastní verze – jednu, která je hostovaná a druhou, která není. Pro každý musí existovat scénář použití, správně?

RYCHLÝ TIP: Potřebujete dobrého webového hostitele k hostování vašeho softwaru WordPress? Podívejte se na seznam doporučených hostitelů WordPress!

Pronájem (WordPress.com) vs. nákup (WordPress.org)

Trochu po založení WordPressu v roce 2003 si spoluzakladatel WordPress Matt Mullenweg uvědomil, že existují uživatelé, kteří se nechtěli starat o aktualizaci svých stránek.

Proto byl vynalezen WordPress.com; bloggerové mohli pouze blogovat a nemuseli se starat o technické aspekty údržby webové stránky.

WordPress rozdíly mezi .com a .org verzíWordPress.org = vlastní štěně, WordPress.com = pronajímá štěně

Přemýšlejte o tom tímto způsobem – WordPress.org je jako adoptovat štěně. Je velmi snadné adoptovat roztomilé štěně, ale jakmile budete mít toto zvíře jako domácího mazlíčka, musíte se o něj postarat … vezměte si to na procházky, nakrmte ho, ujistěte se, že dostane správné očkování atd. Stejně jako vlastnění štěněte je vaší povinností starat se o to, mít web na WordPress.org přináší větší odpovědnost (jako je údržba webu), aby se udržel na stejné úrovni.

Na druhou stranu, WordPress.com je jako zavolat Uberovi, aby porodil štěňata. S těmito štěňaty si můžete hrát kdykoli budete chtít, ale jejich zvyšování není vaší odpovědností. S webem WordPress.com si nemusíte dělat starosti s přidáváním odpovědnosti, pokud jde o zpracování aktualizací, záloh a zabezpečení. Je to hotové pro vás.

Jaká je vaše chuť?

Logo WordPress.org

WordPress.org

  • Pluginy jsou povoleny
  • Samoobslužné poplatky
  • Je nutná údržba
  • Plně přizpůsobitelné
  • Vyžadují se určité technické znalosti

Logo WordPress.org

WordPress.com

  • Žádná integrace pluginů
  • Zdarma (s možností platit za obchodní plán)
  • Není nutná žádná údržba
  • Omezeno v přizpůsobení
  • Snadné použití

Jste-li podnik nebo obchodní firma, nebo jen chcete dosáhnout úplného přizpůsobení se svému webu, WordPress.org je způsob, jak jít.

Ačkoliv to vyžaduje určité technické dovednosti, můžete si stále najmout vývojáře a poskytovatele hostingu, aby pro vás vytvořili a udržovali váš web.

WordPress.org je také plně rozšiřitelný a lze jej do značné míry roztavit na jakýkoli typ webu, který chcete. Ale jakmile vstoupíte do těchto vod, přichází odpovědnost za údržbu stránek. To je kompromis – zatímco WordPress.org přichází s větší zodpovědností, můžete také těžit z výhod plně přizpůsobitelného CMS.

Úložiště pluginů WordPress.orgÚložiště pluginů WordPress.org vám umožňuje přidávat na vaše stránky nové funkce s 50 000 a více bezplatnými pluginy.

Vzhledem k open source povaze WordPress.org a skutečnosti, že se jedná o software ke stažení, může být stoprocentně přizpůsobeno, aby s ním dělo, co chcete. Chcete postavit robustní obchod s eCommerce? K tomu je plugin. A co vývoj prakticky jakékoli aplikace s backendem WordPress? To je možné WP REST API. S nekonečným množstvím věcí, které můžete dělat s open source softwarem WordPress.org.

Naopak, u WordPress.com máte menší kontrola na vašem webu. To může být dobré, pokud vše, co chcete udělat, je vytvořit obsah, předvést svou firmu nebo zobrazit portfolio, aniž byste se museli starat (nebo platit) o ​​technické aspekty údržby webu.

Přestože je zdarma používat WordPress.com, je k dispozici také Podnikatelský plán které vám umožní získat to nejlepší z obou světů, včetně přidané všestrannosti s tématy, možnosti zvolit si vlastní doménu a možnosti nainstalovat určité pluginy.

Další výhody a nevýhody

Zrekapitulujeme to, o čem jsme již diskutovali, WordPress.com je omezen na funkce (žádné pluginy, žádný vlastní kód), ale šetří vám peníze a čas díky vlastnímu hostování a údržbě stránek.

WordPress.org mohou být integrovány s prakticky jakoukoli aplikací, což vyžaduje technickou odbornost a další poplatky za vlastní hosting a náklady na vývojáře.

Zde je jen několik dalších způsobů, jak se liší WordPress.org a WordPres.com.

Zpeněžení

WordPress.org – existuje neomezené množství zpeněžení webu prostřednictvím verze .org; můžete integrovat jakýkoli reklamní program, který chcete, bez omezení nebo poplatků od WordPress (pokud neplatíte za prémiový plugin, který může mít výhody také díky přidaným funkcím).

WordPress.com– reklamy na .com jsou omezeny na WordAds, oficiální reklamní program WordPress.com pro plány Premium a Business; Lze použít pouze weby s mapovanou doménou; Pokud máte volný nebo osobní plán, musíte mít vysokou návštěvnost a vhodný obsah, který chcete použít.

Analytics

WordPress.org – lze použít s jakýmkoli analytickým programem, který chcete; máte možnost nainstalovat jeden z mnoha různých analytických pluginů WordPress, abyste získali další informace o výkonu vašich stránek a činili informovaná rozhodnutí.

WordPress.com– přichází s integrovanou analytikou (Jetpack), ale nelze ji integrovat do nástrojů Google, pokud nezaplatíte za obchodní plán.

Podpora témat

WordPress.org – neexistují žádná omezení týkající se toho, které téma používáte; můžete přizpůsobit témata tak, jak chcete, nebo dokonce vytvořit jedno od začátku; Genesis je populární téma pro mnoho vývojářů, kteří přicházejí s již zabudovanou strukturou.

WordPress.com– v bezplatném plánu je k dispozici 165 témat; prostřednictvím obchodního plánu máte možnost platit za prémiová témata, ale přizpůsobení těchto témat vašim konkrétním preferencím je omezeno funkčností.

Elektronický obchod

WordPress.org – lze integrovat do mnoha řešení elektronického obchodu; WooCommerce (populární plugin WordPress s 25 miliony a více stažení) je jedním z předních eCommerce řešení pro weby, které poskytují kompletní sadu nástrojů pro prodejní firmy.

WordPress.com– není dobrá volba pro elektronický obchod; má přísnou obchodní politiku; prostřednictvím obchodního plánu mohou uživatelé platit za povolení elektronického obchodování na svých stránkách, ale ve srovnání s WordPress.org je stále omezené.

Doména

WordPress.org – budete muset zakoupit svou doménu jinde a poté ji propojit se svým webem; domény se kupují levně a bez „wordpress“ v názvu je to pro SEO lepší.

WordPress.com– váš web bude spuštěn na subdoméně z WordPress.com (tj. www.mywebsitename.wordpress.com); s placenými plány můžete aktualizovat na doménové jméno jiné než WordPress, což je lepší pro nalezení ve vyhledávačích.

SEO

WordPress.org – to je lepší volba pro SEO; získáte přístup k mnoha SEO pluginům (jako je Yoast), které vám mohou pomoci vylepšit SEO vašeho obsahu tak, aby se ve vyhledávačích umístilo na vyšší pozici; existují způsoby, jak zrychlit vaše stránky na WordPress, které mohou také vylepšit SEO; máte také možnost vybrat si z řady témat přátelských k SEO.

WordPress.com– žádný přístup k SEO pluginům; bude nutné zaregistrovat doménu, aby se odstranil „wordpress“ z vaší domény, což je pro SEO lepší; žádný přístup do Google Search Console; Témata WordPress.com nejsou tak přívětivá pro SEO, ale můžete vytvořit soubory Sitemap, což je pro SEO dobré.

Bezpečnostní

WordPress.org – je na vás, abyste svůj web zabezpečili; Poskytovatel hostingu, kterého si vyberete, může zlepšit zabezpečení vašeho webu automatickými aktualizacemi, které obsahují nejnovější záplaty zabezpečení, a také provádět automatické zálohování a sledování zabezpečení. Chcete-li dále zpřísnit své stránky, přečtěte si, jak zpřísnit své webové stránky WordPress.

WordPress.com– i když se WordPress stará o bezpečnost, stále musíte přijmout bezpečnostní opatření, například používat silné heslo, používat 2FA a být ostražití ohledně toho, jaké uživatelské role přiřadíte.

Závěr

Nyní byste měli dobře rozumět tomu, jak se liší WordPress.com a WordPress.org. Nejlepší způsob, jak skutečně porozumět rozdílům, je vyzkoušet je pro sebe.

Pravděpodobně zjistíte, že s WordPress.org máte větší kontrolu a flexibilitu nad designem a funkčností. Stejně jako štěně však budete muset pečovat o své stránky tím, že budete dělat věci, jako je zajištění toho, aby všechny vaše komponenty (tj. Motivy, pluginy, jádro) byly neustále aktualizovány, aby nedošlo k narušení bezpečnosti. I když za údržbu webu nesete odpovědnost, můžete si těžko zvednout ramena investováním do poskytovatele hostingu.

WordPress.com je zábavný nástroj pro začátečníky. Vyvinuli také aplikaci, která vám umožní přístup na váš web nebo blog na cestách. I když je přizpůsobení a zpeněžení omezené, můžete si odpočinout s vědomím, že vše, co musíte udělat, je vytvořit obsah, zatímco WordPress se stará o údržbu stránek.

Volba je na vás, ale doufejme, že tento článek odstranil jakýkoli zmatek, který byste mohli mít ohledně dvou příchutí WordPress..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me