WordPress.com Vs. WordPress.org – Cili është ndryshimi?

Një krahasim i hollësishëm midis dy versioneve të WordPress (.com dhe .org) për t’ju ndihmuar të përcaktoni se cili opsion është më i miri për ju dhe biznesin tuaj.


WordPress.com Vs. WordPress.org

Me fillimin e një uebfaqe të WordPress, ju ndoshta keni ngecur në faktin pak konfuz, se ekzistojnë dy versione të ndryshme të tij:

WordPress.com dhe WordPress.org

Kur krijova uebfaqen time të parë të WordPress, nuk pata asnjë të dhënë që këto dy ndryshuan – por siç mund ta dini tashmë deri tani, versioni .org është një entitet plotësisht i veçantë nga WordPress.com.

Me pak fjalë, WordPress.org është versioni i vetë-pritur, me burim të hapur, ku ju vet faqja juaj dhe WordPress.com është versioni i pritur, komercial ku ju qira faqja juaj.

Pamja e WordPress.com dhe WordPress.orgNjë pamje e WordPress.com (versioni i pritur, komercial) dhe WordPress.org (versioni i vetë-pritur, me burim të hapur)

Sidoqoftë, ka më shumë se kaq. Nëse jeni fillestar ose thjesht pyesni pse në botë ekzistojnë dy shije të WordPress, lexoni më poshtë për të marrë një shpjegim të mëtejshëm se si ndryshojnë këto dy (dhe përdorimi më i mirë i rasteve për secilin).

Fakti i shpejtë: WordPress tani fuqizon 28% të të gjitha faqeve në internet!

Diferenca është në pritje

Dallimi kryesor midis WordPress.org dhe WordPress.com është kush hosting faqja juaj me WordPress.com, pritja bëhet nga vetë WordPress. Nga azhurnimet e sigurisë deri tek rezervat e faqes, mirëmbajtja e sitit kryhet brenda për ju.

Nga ana tjetër, WordPress.org softueri është shkarkuar dhe më pas duhet të vetë-pritet në një server. Vetë-pritja kërkon ekspertizë teknike, por ekziston gjithashtu mundësia që të paguani një ofrues pritës për të trajtuar këto detyra për ju.

Ndërsa zgjedhja e një ofruesi të një cilësie hosting mund të jetë e kushtueshme, ajo do të sigurojë që faqja juaj të mund të shkallëzojë për të përmbushur flukset e trafikut, si dhe të mbetet e sigurt dhe e optimizuar për të kryer jashtëzakonisht. Kjo është e rëndësishme nëse faqja juaj e internetit është burim i të ardhurave dhe jo vetëm një blog i thjeshtë.

Pra, në këtë pikë, me siguri po pyesni veten pse WordPress krijoi dy versione të vetes – një që është i vetë-pritur dhe një që nuk është. Duhet të ketë një skenar të rastit të përdorimit për secilin, apo jo?

Këshillë e shpejtë: Keni nevojë për një host të mirë në internet për të pritur softuerin tuaj WordPress? Shikoni listën tonë të ushtrive të rekomanduara të WordPress!

Marrja me qira (WordPress.com) vs Blerja (WordPress.org)

Pak pas fillimit të WordPress në 2003, bashkëthemeluesi i WordPress Matt Mullenweg kuptoi që kishte përdorues që nuk duan të shqetësohen për mbajtjen e faqes së tyre të azhurnuar.

Kjo është arsyeja pse u shpik WordPress.com; blogerët mund të bëjnë vetëm blog, dhe nuk duhet të shqetësohen për aspektet teknike të mirëmbajtjes së një faqe në internet.

Dallimet në WordPress midis versionit .com & .orgWordPress.org = duke zotëruar një qenush, WordPress.com = marrë me qira një qenush

Mendoni për këtë në këtë mënyrë – WordPress.org është si të adoptosh një qenush. Shtë shumë e thjeshtë të adoptosh një qenush të lezetshëm, por pasi ta kesh atë kafshë si kafshë shtëpiake, duhet të kujdesesh për të … ta marrësh në shëtitje, ta ushqejë atë, të sigurohesh që të marrë vaksinimet e duhura, etj. Ashtu si të mbash një qenush është përgjegjësia jote të kujdesesh, të kesh një sit në WordPress.org sjell më shumë përgjegjësi (si mirëmbajtja e faqes) për ta mbajtur atë më mirë.

Ne anen tjeter, WordPress.com është si të thërrasësh Uberin të japë qenush. Ju mund të luani me këto qenush sa herë që dëshironi, por rritja e tyre nuk është përgjegjësia juaj. Me një faqe WordPress.com, nuk është e nevojshme të shqetësoheni për shtimin e përgjegjësive në lidhje me trajtimin e azhurnimeve, kopjeve rezervë dhe sigurinë. Doneshtë bërë në shtëpi për ju.

Cila është shija juaj?

Logoja e WordPress.org

WordPress.org

  • Plugins lejohen
  • Tarifat e vetë-pritjes
  • Mirëmbajtja e kërkuar
  • Plotësisht i përshtatshëm
  • Kërkohet një ekspertizë teknike

Logoja e WordPress.org

WordPress.com

  • Asnjë integrim i plugin-it
  • Falas (me mundësi për të paguar planin e biznesit)
  • Nuk kërkohet mirëmbajtje
  • E kufizuar në personalizim
  • Lehtë për t’u përdorur

Nëse jeni një ndërmarrje apo biznes dyqanesh, ose thjesht kërkoni të arrini një personalizim të plotë me faqen tuaj të internetit, WordPress.org është mënyra për të vazhduar.

Edhe pse kërkon një aftësi teknike për të filluar, ju prapë mund të punësoni një zhvillues dhe ofrues të pritjes për të ndërtuar dhe mirëmbajtur faqen tuaj për ju.

WordPress.org është gjithashtu plotësisht e shtrirshme dhe shumë pak mund të shkrihet në çdo lloj siti që dëshironi të jetë. Por, pasi të keni hyrë në këto ujëra, vjen përgjegjësia e mirëmbajtjes së sitit. Ky është tregtia – ndërsa WordPress.org vjen me përgjegjësi të shtuar, ju gjithashtu korrni përfitimet e një CMS plotësisht të personalizueshme.

Depo e shtojcave WordPress.orgDepo e Plugin WordPress.org ju lejon të shtoni funksione të reja në faqen tuaj me 50,000 shtesë shtesë.

Për shkak të natyrës me burim të hapur të WordPress.org dhe faktit që është një softuer i shkarkueshëm, mund të personalizohet 100 përqind për të bërë gjithçka që dëshironi me të. Dëshironi të ndërtoni një dyqan të fuqishëm eCommerce? Ka një shtojcë për këtë. Po në lidhje me zhvillimin e pothuajse çdo aplikacioni me fundin e WordPress? Kjo është e mundur me WP REST API. Ka gjëra të pafundme që mund të bëni me softuerin me burim të hapur të WordPress.org.

Përkundrazi, me WordPress.com, ju keni kontroll më pak mbi faqen tuaj. Kjo mund të jetë e mirë nëse gjithçka që ju doni të bëni është të krijoni përmbajtje, të shfaqni biznesin tuaj ose të shfaqni një portofol pa u shqetësuar (ose paguar) për aspektet teknike të mirëmbajtjes së sitit.

Ndërsa është falas të përdorni WordPress.com, ekziston gjithashtu një dispozicion Plan biznesi që ju lejon të merrni më të mirën nga të dy botët, duke përfshirë shkathtësinë e shtuar me temat, aftësinë për të zgjedhur një domain të personalizuar dhe mundësinë e instalimit të disa prizave.

Të mirat dhe të këqijat e tjera

Për të rimarrë atë që kemi diskutuar tashmë, WordPress.com është i kufizuar nga karakteristikat (pa shtojca, pa kod të personalizuar), por ju kursen para dhe kohë përmes mbajtjes në shtëpi dhe mirëmbajtjes së sitit.

WordPress.org mund të integrohet me pothuajse çdo aplikim, duke kërkuar kështu ekspertizë teknike dhe tarifa të shtuara për kostot e vetë-pritjes dhe zhvilluesit.

Këtu janë vetëm disa mënyra të tjera që ndryshojnë WordPress.org dhe WordPres.com.

monetization

WordPress.org – ka mënyra të pakufizuara për të fituar para faqen tuaj përmes versionit .org; mund të integroni çdo program reklamash që dëshironi pa kufizime ose tarifa nga WordPress (përveç nëse paguani për një shtojcë premium, e cila gjithashtu mund të ketë përfitime përmes veçorive të shtuara).

WordPress.com– reklamat në .com janë të kufizuara në WordAds, programin zyrtar të reklamave WordPress.com për planet Premium dhe Biznes; vetëm faqet me një fushë të hartuar mund të aplikojnë; nëse jeni në një plan falas ose personal, duhet të keni trafik të lartë dhe përmbajtjen e duhur për të aplikuar.

analitikë

WordPress.org – mund të përdoret me çdo program analitik që ju dëshironi; ju keni mundësinë për të instaluar një nga shumë shtojca të ndryshme të WordPress analitics për të marrë njohuri të mëtejshme se si po funksionon faqja juaj dhe të merrni vendime të informuara.

WordPress.com– vjen me analitikë të integruar (Jetpack), por nuk mund të integrohet me mjetet e Google përveç nëse paguani për një plan biznesi.

Mbështetje për temën

WordPress.org – nuk ka kufizime në lidhje me cilën temë përdorni; ju mund të përshtatni temat ashtu si dëshironi, ose madje të krijoni një nga e para; Zanafilla është një temë e njohur për shumë zhvillues që vjen me një kornizë të ndërtuar tashmë në vend.

WordPress.com– ka 165 tema në dispozicion për të zgjedhur në planin e lirë; përmes planit të biznesit ju keni mundësinë të paguani për temat e primit, megjithatë përshtatja e këtyre temave sipas preferencave tuaja të sakta është e kufizuar në funksionalitet.

ecommerce

WordPress.org – mund të jetë i integruar me shumë zgjidhje të tregtisë elektronike; WooCommerce (një shtojcë popullore WordPress me 25 shkarkime plus-25) është një nga zgjidhjet kryesore të tregtisë elektronike për faqet e internetit që ofron një tërësi mjetesh për bizneset e shitësve.

WordPress.com– jo një mundësi e mirë për tregtinë elektronike; ka një politikë të rreptë shitje; përmes planit të biznesit përdoruesit mund të paguajnë për të mundësuar tregtinë elektronike në faqen e tyre, megjithatë ai është akoma i kufizuar në krahasim me WordPress.org.

fushë

WordPress.org – do të duhet të blini domenin tuaj diku tjetër dhe pastaj ta lidhni atë me faqen tuaj; domenet janë të lira për tu blerë dhe pa “fjalen” në titull, është më mirë për SEO.

WordPress.com– faqja juaj e internetit do të kandidojë në një nënfushë nga WordPress.com (d.m.th.. www.mywebsitename.wordpress.com); me planet e paguara, ju mund të azhurnoni në një emër domain jo WordPress, i cili është më mirë për t’u gjetur në motorët e kërkimit.

SEO

WordPress.org – ky është opsioni më i mirë për SEO; do të keni qasje në shumë shtojca SEO (të tilla si Yoast) të cilat mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni SEO të përmbajtjes tuaj për t’u renditur më lartë në motorët e kërkimit; ka mënyra për të shpejtuar faqen tuaj në WordPress, e cila mund të forcojë gjithashtu SEO; ju keni mundësinë të zgjidhni nga një numër temash miqësore me SEO.

WordPress.com– nuk ka akses në shtojcat SEO; do të duhet të regjistroni një domen për të hequr “wordpress” nga domeni juaj, që është më mirë për SEO; asnjë qasje në tastierën e kërkimit Google; Temat e WordPress.com nuk janë aq miqësore me SEO, por ju mund të krijoni hartat, e cila është e mirë për SEO.

siguri

WordPress.org – varet nga ju për të siguruar faqen tuaj; ofruesi i hostit që ju zgjidhni mund të përmirësojë sigurinë e faqes tuaj me azhurnime automatike që përmbajnë arna më të fundit të sigurisë, si dhe të kryejnë kopje rezervë automatike dhe monitorim të sigurisë. Për të forcuar më tej faqen tuaj, shihni se si të ngurtësoni uebfaqen tuaj të WordPress.

WordPress.com– ndërsa WordPress kujdeset për sigurinë, ju ende duhet të merrni masa paraprake të sigurisë, si përdorimi i një fjalëkalimi të fortë, përdorimi 2FA, dhe të jeni vigjilentë për ato role të përdoruesve që ju caktoni.

përfundim

Tani, duhet të keni një kuptim të mirë se si ndryshojnë WordPress.com dhe WordPress.org. Mënyra më e mirë për të kuptuar me të vërtetë dallimet është t’i provoni të dyja vetë.

Me siguri do të zbuloni se me WordPress.org, ju keni një kontroll dhe fleksibilitet më të madh mbi dizajnin dhe funksionalitetin. Por, ashtu si një qenush, ju do të duhet të ushqeni faqen tuaj duke bërë gjëra të tilla si të siguroheni që të gjithë përbërësit tuaj (d.m.th. temat, shtojcat, thelbi) janë mbajtur të azhurnuar për të shmangur çdo shkelje të sigurisë. Ndërsa mirëmbajtja e sitit është përgjegjësia juaj, ju mund të merrni ngritjen e rëndë të shpatullave tuaja duke investuar në një ofrues pritës.

WordPress.com është një mjet argëtues për fillestarët. Ata kanë zhvilluar gjithashtu një aplikacion që ju lejon të hyni në faqen tuaj të internetit ose në blogun tuaj menjëherë. Ndërsa personalizimi dhe fitimi i parave janë të kufizuara, do të relaksoheni duke e ditur gjithçka që duhet të bëni është të krijoni përmbajtje ndërsa WordPress kujdeset për mirëmbajtjen e faqes për ju.

Zgjedhja varet nga ju, por shpresojmë se ky artikull ka pastruar çdo konfuzion që mund të keni pasur në lidhje me dy shijet e WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me