Si të Ndaloni Spam-e-mail me Ueb Webin tuaj

falas & opsionet e luftimit të spamit me email të paguar për mbrojtjen e llogarive të postës elektronike të hostit tuaj nga spam. Bllokuesit e spamave të njohur mund të ofrojnë hosti juaj në internet.


Ndaloni spamin e postës elektronike me hostin tuaj të internetit

Lodhur nga postë elektronike të pavëmendshme të spamit që plotësojnë vazhdimisht kutinë tuaj elektronike? Si pronar i një biznesi të vogël, gjëja e fundit që ju nevojitet është humbja e kohës për të kaluar përmes postës elektronike. Shumica e faqeve të internetit të biznesit të vogël kanë konfigurimin e tyre të postës elektronike përmes hostit të tyre aktual. Fatkeqësisht, caktimi i hostit tuaj në internet si mbajtësi juaj i e-mail i hyrjes mund t’ju hapë një botë të spam nëse nuk vendosni gjithashtu një bllokues spam. Pritësi juaj aktual i uebit duhet të ketë diçka të tillë tashmë në vend, por shpesh nuk është mjaft mirë dhe mund të prisni që të merrni, fshini dhe filtroni emailet e spam-it me dorë.

Çfarë mund të bëj?

Pasja e postës elektronike të dërguar nga domeni juaj duket më profesionale se sa të vijë nga gmail.com ose yahoo.com, kështu që vendosja e hostit tuaj të internetit për të trajtuar emailin është akoma një praktikë e mirë biznesi. Shtë shumë më mirë të kesh [email protected] sesa [email protected] Por si mund ta ndaloni atë spam të padëshiruar? Kontrolloni së pari me hostin tuaj aktual të uebit. Shumica e hostëve të internetit ofrojnë shërbime të bllokimit të spamit të palëve të treta të ndërtuara drejtpërdrejt në panelin tuaj të kontrollit.

A është partneri juaj në ueb i partnerizuar me një bllokues Spam?

Shumë web pret partnerë me një shërbim bllokues të spam-mail. Për shembull, InMotion Hosting dhe Web Hosting Hub u ofron klientëve të dy McAfee (me mbështetje të kufizuar) dhe Apache SpamAssassin, një burim i hapur (dhe zgjidhje falas) për mbrojtjen e emailit të domain. Rekomandohet të provoni SpamAssassin dhe të luani së pari me konfigurimin, përpara se të provoni McAfee. Sidoqoftë, ne kemi gjithashtu disa site që kërkojnë një zgjidhje premium (si opsioni McAfee) pasi SpamAssassin nuk po e preu atë.

filtri spam i postës elektronikeNjë vështrim në panelin e kontrollit Web Hosting Hub, i cili ofron SpamAssassin & McAfee.

BlueHost është një tjetër host i njohur në internet dhe përdor një zgjidhje premium të paguar të quajtur SpamExperts për të luftuar spam. SpamExperts fillon përpara se të dërgojë filtrat e postës elektronike në server dhe blihet mbi bazën e një domeni nga paneli i kontrollit. BlueHost gjithashtu ofron Spam Hammer dhe Spam Assassin gjithashtu. e tyre artikull ndihmës për eleminimin e spam-it mund të ju ndihmojë të vendosni se cilën nga tre zgjidhjet për të zgjedhur. Një këshillë nga një ekspert teknik i ndihmës në BlueHost na ka informuar se SpamExperts është më i besueshmi dhe më i fuqishmi nga të tre.

Këshillë e shpejtë: Shumica e hostëve në internet do të ofrojnë një lloj mbrojtjeje ndaj spamit të emailit të përfshirë falas, si dhe një shërbim premium të palës së tretë të disponueshme si një shtesë.

Opsione falas për Ndalimin e Spam

Këtu është një listë e dobishme e opsioneve të filtrimit pa spam domain.

Apache SpamAssassin – Për shkak se është softuer me burim të hapur, çdokush mund ta shkarkojë dhe përdorë atë falas sipas kushteve të licencimit që shoqëron programin. Ju madje mund ta modifikoni por do t’ju duhet t’i paraqisni modifikimet tuaja përsëri në bashkësinë e burimit të hapur. Instalimi mund të jetë i ndërlikuar nëse nuk jeni të njohur me mënyrën e funksionimit të softuerit me burim të hapur, por shumica e pritësve të internetit kanë bërë të gjithë punën për ju. Thjesht do të duhet ta aktivizoni atë sipas udhëzimeve të kompanisë pritëse.

MXGuardDog – është falas “paguar” duke futur një lidhje teksti në faqen tuaj të internetit. Nuk është specifike për platformën, do të thotë se do të funksionojë në çdo sistem operativ. Nuk kërkohen ndryshime në cilësimet e postës elektronike të organizatës suaj. MXGuardDog kërkon që ju të regjistroheni në faqen e tyre dhe pastaj të ndryshoni regjistrimet MX të domain tuaj për të ridrejtuar postën tuaj në serverat e tyre.

Xeams – Softuer i shkarkueshëm falas për përdorim komercial dhe jo-komercial. Shtë në dispozicion për sistemet Windows dhe Linux 32- dhe 64-bit, si dhe Mac OSX, Solaris, HP-UX dhe AIX. Nuk ka kufi në numrin e postave elektronike, përdoruesve ose domeneve. Xeams është “paguar” kur vendosni të paguani për ndihmë premium, të cilën ata rekomandojnë shumë si një përfitim produktiviteti për administratorët e sistemit. Ndihma për skenarin e instalimit është në dispozicion përmes Dokumentacioni në internet i Xeams. Nëse ndonjë prej dokumentacionit duket pak i paqartë, mbani mend se ata kanë pak nxitje që të mos ju tregojnë të gjitha detajet sepse do të preferonin të blini paketën e tyre të ndihmës premium.

Opsione të Paguara për Ndalimin e Spam

Ka shumë mundësi të paguara për ndalimin e spam-it. Do të duhet të vendosni se cilat prej tyre kanë veçori që i përshtaten buxhetit tuaj. Këtu janë vetëm disa:

Heluna.com – Duke filluar nga 49 dollarë në vit, Plani Themelor është i mirë për fushat personale, por bllokon vetëm 90% të spamit në krahasim me Planin Standard i cili bllokon 99%. Ndërsa nevojat tuaja zgjerohen ose kontraktohen, mund të azhurnoni ose zvogëloni sipas nevojës.

Barracuda.com – Produkti Spam Firewall i Barracuda është ndoshta i tepruar për shumicën e bizneseve të vogla. Shtë një produkt më i përshtatshëm për bizneset me qendrat e tyre, të dedikuara të të dhënave dhe pajisjeve sesa për konfigurimin e përbashkët të pritjes. Mund të vendoset si një pajisje ose pajisje virtuale, dhe përmes Azure, AWS dhe vCloud Air. Në varësi të modelit që blini, ju do të paguani midis 699 dhe 89,999 $. Përditësimet për të arritur një kontroll më të rreptë të spamit bazuar në kostot më të fundit të kërcënimeve midis 699 dhe 2,799 $ në varësi të sa viteve të mbulimit të azhurnimeve që blini. Dhe, nëse pajisjet nuk funksionojnë, mund të blini plane, nga 1 deri në 5 vjet në gjatësi, për pajisjen e menjëhershme, ditën e ardhshme të punës. Zëvendësimi i menjëhershëm kushton midis 449 dhe 1.799 dollarë.

Mailroute.net – MailRoute Anti-Spam pretendon një normë shumë të ulët false-pozitive – thjesht 1 në 250,000 email do të flamurohet gabimisht si spam. Shërbimi përpunon filtrimin e spamit jashtë rrjetit tuaj, duke çliruar serverët tuaj për detyrat e biznesit. Shtë një shërbim plotësisht i menaxhuar, kështu që thjesht regjistroheni dhe bëni një ndryshim në cilësimet tuaja DNS dhe MailRoute merr përsipër filtrimin tuaj. Ekziston një provë 15 ditore në fund të së cilës do të paguani midis 29,99 $ për përdorues në vit në 1.48 $ për përdorues në muaj në një shkallë rrëshqitëse në varësi të numrit të përdoruesve. Do gjë mbi 500 përdorues kërkon një vlerësim të veçantë çmimesh.

Përdorimi i Google për të luftuar Spam-in tuaj

Disa kompani pritëse (si Bluehost, iPage), & GreenGeeks) kanë partnerizuar me Google për të ofruar shërbime të postës elektronike përmes Gmail, por me domenin tuaj duke qenë pjesë e adresës tuaj të postës elektronike në vend të @ gmail.com. Kontrolloni së pari me hostin tuaj për të parë nëse kjo është në dispozicion. Nëse është kështu, ju mund të mbështeteni në shërbimet e filtrimit të spamit të Google dhe nuk duhet të bëni shumë më tepër. Google është shumë efektiv në eleminimin e postave elektronike të spamit dhe ofron një buton “Raporto Spam” të integruar në ndërfaqen Gmail. Dhe, nëse nuk doni të përdorni ndërfaqen Gmail, mund të vendosni në vend të kësaj Microsoft Live Mail, Entociation, Outlook, Thunderbird ose ndonjë softuer tjetër të postës që preferoni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map