Si të merrni një konfigurim të numrit të biznesit në celularin tuaj

Një udhëzues për pronarët e biznesit të vogël & sipërmarrësit për të marrë një numër telefoni biznesi (pa kotësi ose lokal) për të vendosur në celularin e tyre ekzistues.


Si të merrni një numër telefoni biznesi

Marrja e një numri të telefonit të biznesit është një arritje dhe një hap në drejtimin e duhur për çdo pronar ose sipërmarrës të biznesit të vogël. Ai tregon profesionalizëm, ndërton vetëdije më të mirë për markën dhe forcon besimin e blerjes për klientët e mundshëm.

Imagjinoni të përdorni një numër mbresëlënës kotësie si 1-800-Cupcake për biznesin tuaj të pjekjes në vend të numrit tuaj të celularit personal. Kjo do të ishte e mrekullueshme, nuk do të ishte?

Dhe nuk do të ishte edhe më e mrekullueshme nëse do të mund të përdorni atë numër kotësie në celularin tuaj ekzistues pa pasur nevojë të blini ndonjë telefon shtesë, pajisje ose instalime elektrike? Kjo do të ishte vërtet e mrekullueshme!

Për fat të mirë, lehtë mund ta realizoni këtë me një sistem virtual telefonik. Një sistem virtual i telefonit, si Grasshopper, ju lejon të përdorni celularin tuaj ekzistues, të shkarkoni një aplikacion dhe ta përdorni atë për të dërguar / marrë thirrje telefonike përmes një numri telefoni biznesi sipas zgjedhjes tuaj. Ju madje mund të dërgoni mesazhe me tekst përmes këtij numri, si dhe zgjerimet e konfigurimit (1 për shitje; 2 për mbështetje, etj). Për më tepër, ju ende mund të përdorni numrin tuaj personal ekzistues në celularin tuaj ashtu si gjithmonë keni përdorur.

Një sistem telefonik virtual është një zgjidhje e shkëlqyeshme që ju lejon të vendosni një numër telefoni biznesi vetë, pa shpenzuar qindra dollarë për shërbime të instalimit profesional ose blerjen e një telefoni të dytë.

A E DINI? Një sistem virtual i telefonit është zgjidhja perfekte për bizneset e vogla dhe sipërmarrësit që duan një mënyrë të besueshme, të përballueshme dhe të thjeshtë për të marrë një numër telefoni biznesi.

Fillimi

Vendosja e numrit të telefonit tuaj të biznesit është shumë e thjeshtë dhe kërkon shumë pak njohuri teknike. Në mënyrë tipike duhen rreth 30 minuta për të marrë gjithçka. E tëra që ju duhet është telefoni juaj celular! Këtu mund të bëni:

Hapi 1: Zgjedhja e numrit të telefonit tuaj të biznesit

Hapi i parë është të zgjidhni numrin e telefonit të biznesit tuaj. Kjo do të kërkojë disa mendime pasi do të zgjidhni një të mirë. Do të duhet të vendosni midis një numri falas të kotësisë ose një lokal.

Opsioni pa pagesë është i shkëlqyeshëm për markën dhe e bën më të lehtë për të kujtuar klientët. Përsëri, mendoni për shembullin tim të mëparshëm me 1-800-CUPCAKE. Ky do të ishte një numër shumë argëtues dhe mbresëlënës për një biznes buke!

Një numër lokal nuk do ta ketë këtë, por ai do të përdor kodin tuaj të zonës lokale dhe shumë klientë në një qytet të vogël mund të preferojnë të blejnë nga një numër lokal biznesi. Do të duhet të përcaktoni se cila është më e mira për ju.

Kontrolloni numrin tuaj të dëshiruar për disponueshmërinë!

Do të duhet të shihni se cilat numra kotësie janë në dispozicion, pasi fatkeqësisht tashmë janë marrë. Mund të kërkoni këtu për numrat e kotësisë në dispozicion.

Zgjedhja e një numri kotësie biznesi

Pasi të gjeni numrin e duhur, do të duhet të regjistroheni për një llogari dhe të ndiqni hapat në ekran për ta rezervuar atë.

Rezervoni numrin tuaj falas të kotësisë

Hapi 2: Krijoni një përshëndetje me porosi për numrin tuaj të ri

Pasi të keni rezervuar numrin tuaj dhe keni krijuar një llogari me Grasshopper, hapi tjetër është të regjistroni një përshëndetje me porosi. Ky është mesazhi kryesor që telefonuesit tuaj do të dëgjojnë kur thirrni numrin tuaj të ri.

Mesazhi i paracaktuar që përdor Grasshopper është:

“Faleminderit per telefonaten. Për të folur me përfaqësuesin, ju lutemi shtypni 0. “

Me shumë mundësi, do të doni ta ndryshoni këtë dhe të rregulloni përshëndetjen për biznesin tuaj specifik. Ka disa mundësi për ta bërë këtë:

Regjistrimi i një mesazhi kryesor përshëndetjeje

Unë do të rekomandoja regjistrimin e mesazhit tuaj si një skedar tingulli .mp3 në kompjuterin tuaj dhe pastaj ngarkoni atë në Grasshopper. Shtë falas dhe ju mund ta modifikoni / krijoni saktësisht se si dëshironi të tingëllojë. Thjesht mos e lër të tingëllojë “i keq”!

Nëse nuk doni të regjistroni zërin tuaj, mund të përdorni veçorinë e tyre profesionale të studios së zërit (e cila mund të kushtojë ekstra në varësi të planit tuaj të zgjedhur) për të përshëndetur përshëndetjen tuaj profesionale. Ju gjithashtu mund të dëshironi të merrni parasysh softuer teksti në të folur, edhe pse mesazhet zanore artificiale mund të mos përputhen me stilin e biznesit tuaj të veçantë.

Hapi 3: Shtoni shtesat për punonjësit tuaj

Ky është një tipar me të vërtetë i dobishëm dhe Grasshopper ju jep një numër të pakufizuar të shtesave. Ju mund t’i përdorni këto shtesa për të përcjellë telefonuesin te personi ose departamenti i duhur në biznesin tuaj. Për shembull, ju mund t’i thoni telefonuesit “Për shitje, shtypni 1. Për mbështetje, shtypni 2.” Për më tepër, të dyja këto departamente mund t’i ridrejtoni vetë nëse jeni i vetmi përgjegjës në biznesin tuaj. Ju gjithashtu mund të përdorni shtesa për të ridrejtuar telefonuesit tuaj tek persona të tjerë specifikë brenda biznesit tuaj.

Këshillë e shpejtë: Nëse nuk keni nevojë për një përshëndetje kryesore ose shtesa të shumta, mund ta çaktivizoni këtë plotësisht dhe ta keni thirrur direkt tek ju. Kjo është ndonjëherë një mundësi më e mirë për bizneset më të vogla që thjesht kanë nevojë për funksionalitet të thjeshtë.

Hapi 4: Ndryshoni mesazhin tuaj të postës zanore

Ngjashëm me ndryshimin e përshëndetjes tuaj kryesore, do të dëshironi gjithashtu të personalizoni përshëndetjen tuaj (në thelb mesazhin tuaj të postës zanore), e cila mund të gjendet në secilën shtesë. Ky është mesazhi që telefonuesit tuaj do të dëgjojnë në rast se ju mungon thirrja e tyre dhe atyre u kërkohet të lënë një zë sekretar.

Si parazgjedhje, Grasshopper përdor:

“Faleminderit per telefonaten. Ju lutemi lini një mesazh dhe thirrja juaj do të kthehet sa më shpejt të jetë e mundur. “

Unë mendoj se ky është një mesazh në rregull, por me siguri do të dëshironit ta rregulloje më tej për tu përshtatur me stilin e biznesit tuaj. Nëse keni zgjerime të shumta, mos harroni të modifikoni përshëndetjen e zërave të secilit. Për më tepër, ju gjithashtu mund të dëshironi të ndryshoni emrin tuaj Përshëndetje Forwarding thirrjen dhe regjistrimin Extension.

Ndryshimi i përshëndetjeve të paracaktuar

Hapi 5: Ndryshoni muzikën tuaj “Në pritje”

Ju gjithashtu mund të ndryshoni muzikën tuaj të paracaktuar “On Hold” gjithashtu. Kjo është ajo që telefonuesit do të dëgjojnë kur ata vendosen në pritje.

Ndryshoni muzikën e parazgjedhur On Hold

Ashtu si me përshëndetjet e tjera, unë rekomandoj të regjistroni muzikën tuaj “On Hold”. Kjo gjithashtu nuk duhet të jetë muzikë. Ju mund t’i njoftoni telefonuesit tuaj të dinë për promovimet aktuale ose karakteristikat / shërbimet e reja që biznesi juaj po ofron. Muzika juaj “On Hold” mund të jetë një shans i shkëlqyeshëm për t’u reklamuar telefonuesve për gjëra që mund të mos dinë.

Një AT e kohëve të fundit&Studimi T raporton se më shumë se 70% e thirrjeve afariste vendosen në pritje për një mesatare prej 45 sekondash secila.

Klikoni për të Tweet

Mos harroni se muzika juaj “On Hold” duhet të ndihmojë në prishjen e perceptimit të kohës dhe të menaxhoni çdo zhgënjim ose ankth për telefonuesin tuaj, ndërsa gjithashtu të ndërtoni një identitet të markës dhe ndoshta të reklamoni produkte ose tipare të reja në lidhje me biznesin tuaj.

Testoni numrin tuaj të ri!

Urime! Tani keni konfigurimin e numrit tuaj të ri të biznesit dhe jeni gati të filloni të dërgoni / pranoni thirrje. Unë ju thashë se ishte e lehtë! Sidoqoftë, para se të filloni me tërheqje numrin e ri të telefonit tuaj të biznesit për klientët, është ide e mirë ta provoni atë më parë.

Do të dëshironi t’i kushtoni vëmendje të madhe përvojës së përdoruesit të telefonuesit. Megjithëse mund të përdorni telefonin tuaj celular për të thirrur numrin tuaj të ri dhe ta provoni vetë (po, mund të telefononi veten), unë rekomandoj t’i kërkoni një shoku të ju ndihmojë për këtë. Bëni shokun tuaj të pretendojë të jetë një klient që e quan biznesin tuaj dhe e lini atë ose të saj të dëgjojë përshëndetjet dhe zgjatjet tuaja. Pyetni mikun tuaj për të dhëna. A ju dukej përshëndetja kryesore e menusë profesionale? Ishin zgjatjet direkte dhe të lehta për tu kuptuar?

Do të duhet të dini me besim se si t’i përgjigjeni thirrjeve tuaja dhe të përdorni aplikacionin Grasshopper në telefonin tuaj. Edhe pse është me të vërtetë e thjeshtë, është akoma një ide e mirë që të paktën ta provoni disa herë dhe ta provoni, kështu që ta dini saktësisht si funksionon.

Këshillë e shpejtë: Sigurohuni që numri juaj i ri të jetë vendosur si duhet dhe ta provoni plotësisht atë para se të përdorni! Përsosni mesazhin tuaj dhe shtesat për përvojë më të mirë të përdoruesit, nëse është e nevojshme. Testoni numrin tuaj me një mik dhe shihni se çfarë mendon ai ose ajo.

përfundim

Tani e dini se si të merrni një numër telefoni biznesi që funksionon në celularin tuaj ekzistues! Përdorimi i një sistemi telefonik virtual, si Grasshopper, e bën atë të shpejtë, të lehtë dhe të përballueshëm. Kaloni kohë duke përcaktuar nëse keni nevojë për një numër pa kotësi ose një numër lokal dhe rregulloje llogarinë tuaj për t’u përputhur me stilin e biznesit dhe markën tuaj. Pasi të keni provuar plotësisht numrin tuaj të ri, jeni gati të filloni të flisni!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me