Si të krijoni imazhe mahnitëse për faqen tuaj dhe blog

Mësoni si të krijoni imazhe të faqes në internet & grafika pa Photoshop. Një listë e mjeteve të dobishme në internet për krijimin e faqeve tuaja vizuale / blog-ut për fillestarët.

Krijimi i pamjeve në internet për jo-dizajnerë

Adobe Photoshop është standardi i industrisë që përdorin shumica e stilistëve profesionistë të internetit për të krijuar dhe modifikuar të gjitha ato imazhe të dizajnuara në mënyrë të përsosur të ngulitura në faqet e tyre të internetit. Sidoqoftë, pronari mesatar i biznesit të vogël zakonisht nuk ka një abonim për PhotoShop ose madje nuk di ta përdorë atë. Ndërsa ne e duam Adobe Photoshop veten dhe ju inkurajojmë ta provoni, ekzistojnë disa mjete alternative që ju (si fillestar dhe jo-projektues) mund t’i përdorni për të krijuar imazhe mahnitëse faqen tuaj të internetit dhe blogun tuaj. Krijimi i imazheve të përshtatshme për faqen tuaj / blog është në të vërtetë më e lehtë nga sa mendoni. Por së pari, le të flasim për rëndësinë e pamjeve vizuale të faqes në internet (në rast se do të tundoheni vetëm të lini ato imazhe të paracaktuar të aksioneve që vijnë me modelin e faqes së internetit që mund të përdorni tashmë)!

Rëndësia e vizualëve të faqes në internet

Kur ecni nëpër Times Square, nuk ka mungesë të pamjeve gjigante, tërheq vëmendje që vallëzojnë nëpër ekrane më të mëdha se shtëpitë e disa njerëzve. Kjo për faktin se tregtarët e dinë që ne njerëzit jemi krijesa vizuale dhe trurin tonë përpunojnë imazhe 60,000 herë më shpejt sesa teksti. Përveç buxheteve tona të marketingut, ne nuk jemi aq të ndryshëm nga këto marka – ne jemi duke garuar për pjesën e mendjes së konsumatorëve që përmbyten me mesazhe dhe përmbajtje nga momenti kur zgjohen deri në minutën që shkojnë për të fjetur.

Si i rritim shanset tona për t’u dalluar midis gjithë zhurmës? Merrni një faqe nga libri i leximit të tregtarit dhe përdorni vizuale për të komunikuar pikën tuaj dhe për të sjellë në jetë përmbajtjen tuaj të internetit. Imagjinoni këtë artikull pa asnjë fotografi! Do të ishte akoma një gazetë frymëzuese e gazetarisë që jam i sigurt, por a do të kishte të njëjtin efekt? Me siguri jo. Jashtë duken bukur, duke shtuar pamjet mbështetëse në përmbajtjen tuaj të internetit ofron përfitime të shumta.

Përfitimet e vizuale të faqes në internet

 • Ndihmoni lexuesit të kuptojnë mesazhin tuaj – truri ynë përpunon imazhet 60,000 herë më shpejt sesa teksti
 • Mban njerëzit të lexojnë – Rrit angazhimin dhe i mban skammers skimming
 • Mundësia e shtuar e vizitave sociale – shtimi i një vizuale do të thotë që kur përmbajtja juaj të ndahet në rrjetet sociale ka një vizual për të shkuar me të, duke rritur gjasat që njerëzit të klikojnë në faqen tuaj të internetit.
 • Më shumë aksione – u jep njerëzve një arsye tjetër për të ndarë faqen tuaj në internet (përmes Pinterest)

Shtë e shkëlqyeshme, por çfarë është një jo-projektues për të bërë?

Tani që e dini se sa vizualë janë të rëndësishëm, si do të krijoni pamjet tuaja personale nëse nuk jeni një profesionist i cili ka aftësi të çmendura në Photoshop? Për fat të mirë, ka shumë mjete në internet që mund t’ju ndihmojnë të krijoni vizuale tërheqëse, profesionale në kërkim për t’u përdorur në faqen tuaj të internetit.

4 Mjetet Vizuale Popullore për Jo-Designers

Ok, kështu që tani le të arrijmë në pjesën e rëndësishme – mjetet që mund të përdorni për të krijuar imazhet tuaja! Më poshtë kemi rrumbullakuar disa nga burimet tona të preferuara.

1. Kanavacë

Testamenti i lavdëruar si “Canva mundëson këdo që të bëhet një projektues” dhe “Programi më i lehtë i dizajnit në botë”, është e lehtë të shihet pse Canva është një mjet i shkëlqyeshëm për jo-dizajnerët. Canva ofron modele që ju të filloni ose ju lejon të filloni nga e para. Ata gjithashtu ofrojnë një përzgjedhje të madhe të fotografive të aksioneve, elementeve të projektimit dhe shkronjave. Më poshtë është një pamje e cila tregon një modele fillestare çift, të cilat lehtë mund të hidheni dhe të personalizoni për faqen tuaj të internetit:

Mjete vizuale në internet për jo-dizajnerë - Canva

2. Pablo

pablo është një version më i shpejtë dhe më i thjeshtë i Canva. Vendosni fotografinë tuaj, zgjidhni madhësinë e figurës suaj, zgjidhni tekstin që dëshironi në pjesën e sipërme të figurës dhe redaktoni foton nëse dëshironi. Rezultati përfundimtar është një imazh i shpejtë, i pastër në kërkim për t’u përdorur në faqen tuaj të internetit.

Mjete vizuale në internet për jo-dizajnerë - Pablo

3. Easel.ly

Easel.ly është një mjet i gjenerimit infografik që është shumë i përshtatshëm dhe vjen me shumë shabllone për t’ju ​​filluar. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të krijuar visuals mbështetës ose për të komunikuar një ide komplekse me lexuesit e faqes suaj të internetit.

FotoJet

FotoJet është një mjet i fuqishëm në internet për dizajn grafik, redaktim fotografish dhe kolazh fotografish. Shtë shumë e thjeshtë për t’u përdorur dhe bërë grafikat tuaja. Merrni këto hapa:

 1. Hapni FotoJet dhe zgjidhni një model në modalitetin e dizajnit.
 2. Ngarko fotot e tua.
 3. Rregulloni modelin duke rregulluar imazhet tuaja, duke shtuar tekst ose klipart, etj.
 4. Kurseni dhe përdorni.

Shtë mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të bërë shpejt dhe me lehtësi grafikat tuaja pa ndonjë aftësi profesionale të projektimit.

4. Mbi

www.madewithover.com është një aplikacion i lëvizshëm që ju lejon të mbivendosni imazhe dhe pamje vizuale në krye të imazheve tuaja. Ndërfaqja është jashtëzakonisht e lehtë për t’u përdorur, duke e bërë atë një mënyrë të shkëlqyeshme për të krijuar një vizual të shpejtë dhe profesional në kërkim në një majë. Dobësia e vetme është që ju do të duhet të krijoni imazhet tuaja në telefonin ose tabletin tuaj. Nuk ka asnjë version desktop.

Mjete vizuale në internet për jo-dizajnerë - Mbi

Përdorimi i GIF-ve për të përmirësuar pamjet tuaja

Pavarësisht nëse e shqiptoni atë JIF ose GIF, këto animacione vizuale mund të jenë vërtet të fuqishme në marrjen e mesazhit tuaj. Ju mund të krijoni një GIF duke kombinuar një seri fotografish ose duke kthyer një skedar video në formatin GIF. Pasi të krijohet, një skedar GIF mund të vendoset në postimet e blogut tuaj, faqet e internetit, postimet e mediave sociale, apo edhe në faqet e produktit tuaj.

Këtu janë disa arsye bindëse për të zgjedhur vizatime GIF në përmbajtjen tuaj:

 • Pranuar në mënyrë universale – Që nga fillimi i tij në 1987, GIF-të janë mbështetur në mënyrë universale nga të gjithë shfletuesit dhe pajisjet kryesore pa pasur nevojë për shtesa shtesë. Kjo do të thotë që ju mund të jeni 100% të sigurt se audienca juaj mund ta konsumojë atë.
 • E shkëlqyeshme për tregime – GIF-të janë të shkëlqyera për tregimet, sepse ato mund të përmbledhin një ndjenjë ose një pikë që po përpiqeni të bëni.
 • qesharak & shareable – Ekziston një arsye pse netizenët ndajnë miliona GIF çdo ditë. Ato janë të lehta për tu shpërndarë në çdo pajisje, plus ato kanë natyrë qesharake. Njerëzit e duan ndarjen e përmbajtjes që është qesharake dhe e lehtë për tu tretur. GIF është mediumi perfekt për këtë.
 • Mbajeni të vogla & lirë – Gjëja e fundit që ju dëshironi në përmbajtjen tuaj është një video e rëndë që do të ngadalësojë serverat tuaj ose do t’i dërgojë vizitorët tuaj në YouTube (ata nuk do të kthehen në faqen tuaj pasi të gjejnë ato video për mace!). Në vend të kësaj, shndërroni videot tuaja në GIF të vogla. Ato janë në madhësi të vogla, që do të thotë se ato janë të lehta për tu pritur dhe konsumuar.
 • Lehtë për tu bërë – Të bësh një GIF është shumë e lehtë dhe argëtuese. Gjithçka që ju nevojitet është një seri imazhesh ose një klip në youtube si burimi juaj.

Bërja e një GIF të animuar me GIF MakerNjë pamje e cila tregon krijimin e një GIF të animuar me Krijuesi GIF, një mjet falas online që mund të përdorni për të bërë GIF-të tuaj të animuar.

Tani që e kuptoni vlerën e përfshirjes së GIF në përmbajtjen tuaj, këtu janë disa këshilla për t’i mbajtur në mend kur i bëni ato:

 • Mbajeni shkurt – Gjatësia ideale është 3 deri në 5 sekonda.
 • Bëni atë lak – Bëni atë lak pa rregull duke rregulluar rrëshqitësit e kohës së fillimit dhe të kohëzgjatjes
 • Shkathtësi GIF – Gjeni momentin e përsosur në Video tuaj duke rregulluar kohën e fillimit.
 • Përputhni atë me përmbajtjen – Pavarësisht nëse është një pesë e lartë apo një sy, sigurohuni që është reagimi që ju dëshironi nga audienca juaj.

Shembull i animuar GIF

Përdorimi i Fotografitë e Aksioneve për të Përmirësuar Vizualet tuaja

Shumica e imazheve që gjenden në faqet e internetit ose bloget kërkojnë një fotografi ekzistuese si bazë. Për shembull, nëse jeni duke krijuar vizualitete në internet për biznesin tuaj të furrës, mund të dëshironi të bëni një fotografi të këndshme të dyqanit tuaj të furrës dhe ta ngarkoni atë në një nga mjetet e mësipërme dhe më pas të filloni ta redaktoni. Nga atje, ju mund të shtoni prekjet e mbarimit, duke e bërë pamjen vizuale të përsosur. Sidoqoftë, në varësi të asaj që ju nevojitet dhe llojit të biznesit që ju drejtoni, ju mund të dëshironi të shikoni në përdorimin e fotove të aksioneve për të përmirësuar vizualitetet e faqes tuaj. Ne kemi përfshirë gjithashtu disa nga vendet tona të preferuara për të shkuar për të gjetur fotografi të aksioneve me cilësi të shkëlqyera:

A na ka munguar mjeti juaj i preferuar? A keni përdorur ndonjë nga këto mjete në faqen tuaj? Na tregoni dhe ndajmë lidhje në komentet më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me