Si të bëni një faqe interneti të salloneve të flokëve që rritin prenotimet

Ju keni zotëruar artin e kozmetologjisë — por nuk duhet të zotëroni artin e dizajnit në internet për të ndërtuar një prani në internet. Këtu janë disa udhëzime të dobishme për pronarët e salloneve DIY për të krijuar një faqe në internet mahnitëse që rrit ndërgjegjësimin dhe drejton klientët drejt e në dyert tuaja.


Si të krijoni një faqe në internet për sallone flokësh

Glamorous. Stylish. I sofistikuar. Thjesht i parezistueshëm.

Ndërsa këto fjalë mund të përshkruajnë modelin tuaj të ri të flokëve, ne shpresojmë që ata përkundrazi të përshkruajnë uebfaqen e re të sallonit tuaj të flokëve.

Flokët apo salloni juaj i bukurisë kanë nevojë për një prani profesionale në internet për të lulëzuar. Goditja e rezultateve më të larta lokale të kërkimit dhe duke u ofruar klientëve një përvojë rezervimi të qetë janë dy domosdoshmëri në internet që me siguri do të shtyjnë suksesin e biznesit tuaj me tulla dhe llaç. Për të krijuar një faqe në internet që i realizon këto bëma dhe më shumë, lexoni për disa këshilla të rëndësishme për krijimin e faqeve DIY të përshtatura posaçërisht për pronarët e salloneve.

Nëse duhet të ndërtoni Uebfaqen tuaj të Salloneve të Flokëve?

Absolutisht! Sot, edhe pronarët e bizneseve plotësisht të privuar nga aftësitë e dizajnit ose të kodifikimit mund të krijojnë uebfaqe të mrekullueshme, profesionale me ndihmën e ndërtuesve modernë të internetit DIY.

Për sa kohë që ndiqni këshillat dhe udhëzimet e përshkruara në këtë artikull, faqja e internetit e sallonit tuaj të flokëve nuk do të ofrojë asgjë më pak se çfarë mund të sigurojë një agjensi profesionale e dizajnit për biznesin tuaj – dhe më e mirë për të gjitha, do të kurseni mijëra dollarë potencialisht duke ndërtuar faqen tuaj në internet!

Këshillë e shpejtë: Këtu në HTGO, ne gjithmonë i inkurajojmë lexuesit tanë të marrin rrugën DIY dhe të bëjnë faqen tuaj të internetit. Sigurisht që ka kuptim ekonomik për të ndërtuar faqen tuaj të internetit. Sidoqoftë, nëse thjesht duhet ta lini atë para profesionistëve, këtu është një burim i dobishëm për t’ju ndihmuar të transferoni punën.

Si të filloni

Gati për të filluar?! Ja se si mund ta bëni me lehtësi faqen tuaj të internetit të salloneve të flokëve të garantuara për të kthyer kokën:

1. Përdorni një Ndërtues në Uebfaqe – Miku më i mirë i një DIYer’s

Ka dhjetëra ndërtues të faqeve në internet që ju mund të zgjidhni nga ato do të marrin punën, por kur bëhet fjalë për qasje të plotë, përvojë përdoruesi dhe modele të besueshme, Wix fiton zgjedhjen tonë të lartë. Ndërsa WordPress mund të ofrojë personalizim më të thellë dhe karakteristika të përparuara, për qëllimet e një salloni flokësh ose bukurie, platforma Wix ofron një paketë të plotë për të marrë prezencën tuaj në internet dhe duke funksionuar me lehtësi.

2. Përdorni shabllone për kohën e duhur të zhvillimit

Ajo që e bën Wix një zgjedhje kaq të dukshme për pronarët e salloneve DIY është biblioteka e saj e modeleve të modeleve. Duke shfrytëzuar paraqitjet e para-ndërtuara dhe funksionalitetin e koduar të një shablloni, koha juaj e zhvillimit zvogëlohet në mënyrë të konsiderueshme — dhe pa asnjë goditje në cilësinë e përgjithshme të faqes tuaj të internetit.

Wix ofron një përzgjedhje bujare të modeleve të përshtatura posaçërisht me bukurinë dhe kamaren e salloneve të flokëve. Duke përdorur këto si pikënisjen tuaj, ju madje mund të kishit përfunduar në faqen e internetit të sallonit tuaj nën një vlerë pune një ditë. (Jo më shumë duke tërhequr flokët nga zhgënjimi!)

Zgjedhja e modelit të duhur

Ju dëshironi të zgjidhni një shabllon që përputhet ngushtë me personalitetin dhe stilin e sallonit tuaj. Berberet, për shembull, zakonisht shfaqin një skemë ngjyrash të heshtur ose madje monokromatike, me dizajn më të gjerë dhe fonte industriale. Një sallon bukurie, nga ana tjetër, mund të ngjall natyrën e tij më delikate me një dizajn të ngjyrave qetësuese dhe tipografisë zbukuruese..

Këtu nuk ka rregulla të vështira dhe të shpejta; përdorni gjykimin tuaj më të mirë në stilin e balancimit me sofistikimin në mënyrë që të mos tjetërsoni audiencën tuaj të synuar.

Këtu janë disa shembuj të disa modeleve Wix që do t’ju sjellin 90% të rrugës atje:

Shembulli i faqes në internet të salloneve të flokëve

Dyqan berberi shablloni përdor një plan urbanistik me një faqe dhe me të gjitha gjërat thelbësore lehtësisht të arritshme. Banderolë hero është një vend i mirë për një fotografi me porosi të biznesit tuaj në veprim. Harta e ngulitur e Google është e detyrueshme për sjelljen e klientëve vendas.

Shembulli i faqes në internet të salloneve të flokëve # 2

Sallon bukurie shablloni ofron një plan urbanistik të ngjashëm si më lart, por me një skemë tipografie dhe ngjyrash që është drejtuar më shumë drejt tregut femëror. Një seksion që nxjerr në pah specialet javore, si dhe një vend për dëshmitë e klientëve, do të rrisë më tej normat e konvertimit.

Shembulli i faqes në internet të salloneve të flokëve # 3

Bar bar shablloni i mban përdoruesit të angazhuar me animacione elegant të bazuara në lëvizje dhe një plan urbanistik që ndihmon në përçimin e historisë dhe personalitetit të sallonit tuaj. Një pjesë për postimet më të fundit në Instagram e mban të freskët përmbajtjen dhe është një mënyrë e mirë për të treguar më shumë punën tuaj.

Modeli i faqes në internet të salloneve të flokëve # 4

Bukuroshja organike për kujdesin e lëkurës ofron një dizajn të gjerë, të gjerë që ngjall pastërtinë dhe rehati. Vëmendje është pjesa e saj heroike që shërben si një CTA e thjeshtë dhe e përshtatshme për përdoruesit për të rezervuar takimet.

Shembulli i faqes në internet të salloneve të flokëve # 5

më në fund, Modelet e Tattoo mund të funksionojë mirë edhe për Berberet, me një seksion në faqen kryesore për të shfaqur profile për të gjithë Berberet tuaj. Gjithashtu, një galeri e portofolit gridded tërheq klientët me disa nga punimet tuaja më të mira.

3. Redaktoni Modelin tuaj

Pavarësisht se cili model ju zgjidhni, sigurisht që do të ketë disa punë të përfshira për ta bërë atë tuajin, veçanërisht me imazhet. Modelet janë të dobishme si modele sugjerimi për përdoruesit që nuk kanë sfond të projektimit, por në fund të fundit ato duhet të personalizohen për të qëndruar autentike për biznesin tuaj. Me një yndyrë të vogël bërryl (ose mousse) do të arrini atje.

Mos harroni gjithashtu se Flokët dhe Bukuria janë kategorikisht një industri e përqendruar në paraqitjet. Duket ka rëndësi. Cilësia estetike e faqes suaj të internetit duhet të pasqyrojë këtë të vërtetë. Ndoshta më shumë sesa me industri të tjera, nëse faqja juaj në internet është e çuditshme, e veshur ose pa stil, mund të rrezikojë të dëmtojë autoritetin që salloni juaj synon të transmetojë. Rregulloje me mençuri.

4. Zgjidhni një Domain Name që shkëlqen

URL e faqes suaj të internetit luan një nga faktorët më të mëdhenj në zbulueshmërinë e biznesit tuaj. Ju dëshironi të vendosni me kujdes për një emër domaini që godet rezultatet e kërkimit me fjalen e duhur, përcjell thelbin e markës tuaj dhe, mbi të gjitha, është i paharrueshëm.

Emrat më të mirë të domenit janë të shkurtër, lehtësisht të lexueshëm dhe kuptohen menjëherë. Ju dëshironi shmang simbolet, pasi ata me shumë mundësi do të anashkalohen nga përdoruesit. (Gunga në “Teressas-Salon.com” është një element i panevojshëm që mund t’i çojë përdoruesit në destinacionin e gabuar nëse lihet.)

Google tani vendos më pak theks në fushat e mbushura me fjalë kyçe, kështu që mos supozoni se ngarkimi i termave shumë të kërkuar në domenin tuaj menjëherë do të ofrojë më shumë trafik. Në vend të kësaj, përpiquni të përçoni markën ose shërbimin tuaj në një mënyrë të zgjuar dhe të paharrueshme që akoma nënkupton atë që bëni. Për shembull, “LookGoodToday.com” është një frazë tërheqëse që me hollësi u thotë klientëve që ju jeni një sallon bukurie që jep rezultate vepruese.

Këshillë e shpejtë: Edhe pse “.com” është deri tani TLD më i popullarizuar, mbani mend se ekzistojnë qindra mundësi të tjera të markës në dispozicion. Ndoshta merrni parasysh regjistrimin e një emri të domain “.salon” për të goditur fjalen kyçe të gjithë-rëndësishme dhe për të lënë akoma vend për markë më unike në URL-në tuaj.

Për një vështrim më të thellë në marrjen e vendimeve për një fushë që përfiton biznesin tuaj, shikoni artikullin tonë për këtë temë.

5. Emaili juaj ka nevojë për një Makeover

Asgjë nuk bërtet joprofesionale ose mprehtësi më e lartë se sa një adresë emaili personal që përdoret për biznes. “[email protected]” nuk frymëzon besim te klientët. Edhe pse nuk mund të mbështeteni shumë në korrespondencat e postës elektronike për një biznes të salloneve të flokëve, është akoma një ide e mirë për të krijuar një llogari profesionale në email. “[email protected]” ose “[email protected]” imponon profesionalizëm në bashkëveprimet e klientit tuaj dhe forcon më tej markën tuaj.

Për fat të mirë, çdo plan premium në Wix vjen me një kuti postare të personalizuar, dhe ju mund të shtoni sa më shumë kuti postare me porosi, aq sa ju nevojiten për secilin anëtar të stafit tuaj. Ju do të keni qasje në paketën e plotë të G Suite karakteristika të tilla si takimet me video, Kalendari, Dokumentet, Fletët dhe 30 GB ruajtje në cloud. Tani nuk ka asnjë justifikim por të tërhiqeni adresën tuaj “[email protected]” dhe të filloni të komunikoni si një profesionist!

6. Vendosni Listimin e Biznesit tim të Google (GMB)

Mendoni për këtë: Kur kërkoni për një shërbim specifik në zonën tuaj, listat lokale të Google janë zakonisht gjithçka që ju nevojitet për të marrë një vendim të informuar se në cilin biznes ndjekni.

Ndërsa një uebsajt i mirë është natyrisht i rëndësishëm, ju duhet të kuptoni se kërkimi i shumicës së njerëzve fillon dhe përfundon me Google Grafiku Lokal dhe Pako harte Rezultatet. Prandaj është e domosdoshme që salloni juaj të shfaqet dukshëm në listat e GMB.

Shembull i paketave të Google Map për një dyqan berberësh lokal

Rezultatet Lokale Grafike dhe Harta e Google e Google për një Berber Shop lokalNjë shembull i rezultateve Lokale të Grafikut dhe Hartës Vendore të Google për një dyqan berberësh lokal.

Filloni duke shkuar tek https://google.com/business dhe plotësoni plotësisht profilin tuaj. Adresa dhe numri i telefonit janë të dukshme, por mos harroni se duke përfshirë orët e sakta të punës mund të nënkuptojnë ndryshimin midis një klienti që ju zgjedh juve mbi konkurrencën tuaj.

Kërkimi i vlerësimeve të klientëve duhet të jetë përparësia juaj kryesore. Kujtojini klientëve tuaj të kënaqur të shkruajnë një përmbledhje pozitive në profilin tuaj GMB, ose të krijojnë një nxitje që ata ta bëjnë këtë. Jo vetëm që do të jenë klientët e mundshëm 97% më shumë të ngjarë të besosh biznesin tënd bazuar në vlerësimin e tij të yjeve, por do të shfaqesh gjithashtu më të larta në rezultatet e kërkimit dhe do të marrësh një nxitje për SEO-në tënde lokale si rezultat.

Lista juaj GMB është gjithashtu një vend i përshtatshëm për të përfshirë fotot e brendshme të dyqanit tuaj. Mos prisni që përdoruesit të hidhen në faqen tuaj të internetit për një vështrim më të afërt në biznesin tuaj; jepu atyre gjithçka që u nevojitet në një vend. Pasi të lexojnë rishikime dhe pastaj të hartojnë udhëzimet në sallonin tuaj nga shtëpia e tyre, duke u siguruar atyre një turne virtual të biznesit tuaj shkon milje shtesë për të ndërtuar besimin në një mënyrë tërheqëse dhe ndërvepruese.

MËSO MË SHUMË: Për disa këshilla të tjera për të përmirësuar ekspozimin e Google My Business, klikoni këtu.

Disa gjëra shtesë që faqja juaj duhet të ketë

Tani që keni një kuptim të qartë të asaj që duhet të bëni, këtu janë disa gjëra shtesë që duhet të ketë çdo faqe në internet e salloneve të flokëve. Mos harroni t’i shtoni këto!

Përfshini një Sistem Online Rezervimesh

Ky është një biggie. Si mund të presësh të krijosh biznes me uebfaqen tënde nëse nuk ofron një mënyrë për njerëzit që të rezervojnë emërimet?

Edhe një herë, Wix vjen në shpëtim me integrimin e thjeshtë të kalendarëve dhe sistemet e planifikimit në faqen tuaj te internetit. Richuditërisht e pasur me tipare, Rezervime me Wix ju lejon të plotësoni lojëra elektronike për një sërë shërbimesh dhe anëtarëve të ndryshëm të stafit; sinkronizohet me Kalendarin tuaj të Google për një organizim të lehtë, dhe sistemi madje ju lejon të pranoni pagesa ose depozita në internet.

Nëse keni nevojë për një funksionalitet më të avancuar, ne ju rekomandojmë një program të caktimit të palëve të treta si psh mindbody ose Booker, që të dy specializohen në shërbim të industrisë së shëndetit, bukurisë dhe Wellness. Edhe pse ata vijnë me një premium, menaxhimi i klientëve të tyre, raportimi i shitjeve dhe integrimet e mediave sociale thjesht mund të jenë me vlerë kosto shtesë për biznesin tuaj. Vendosja e këtyre sistemeve të prenotimeve me porosi në faqen tuaj të internetit është zakonisht një çështje e thjeshtë duke futur kodin HTML.

8. Prezantoni ekipin tuaj

Shpesh të anashkalohen, profilet e anëtarëve të ekipit tuaj dhe headshots mund të luajnë një rol të rëndësishëm në lidhjen personale me klientët.

Patronët e salloneve kanë tendencë të krijojnë një lidhje të fortë me stilistët e tyre. Ne jo vetëm që u besojmë atyre pamjen tonë personale, por gjithashtu ndajmë me ta detaje nga jeta jonë personale gjatë një takimi 30-minutësh. Nuk duhet ta njohim personin para se të angazhohemi për këtë angazhim?

Përshtypjet e para shkojnë shumë në krijimin e besimit. Nga një kokë e vetme, ne mund të konkludojmë gjëra si karakteri, energjia dhe personaliteti i një personi dhe të përcaktojmë nëse kjo përputhet me tonën.

Nëse klientët vendosin të rezervojnë një takim me “Kim”, ata do të lënë shumë rastësisht pa një bio ose foto të stilistit në dispozicion. Imagjinoni tronditjen në pritje të një gjyshe me flokë të argjendtë me flokë të drejtë, e cila tregon për takimin e saj, vetëm për të zbuluar se “Kim” shkëmben një Mohawk rozë dhe një mëngë tatuazhesh!

9. Bëni një thirrje të qartë për veprim

Pavarësisht se si i afroheni dizajnit të faqes tuaj, gjithmonë mbani objektivin kryesor të tij në ballë të vendimmarrjes suaj. Për sallonet e flokëve dhe bukurisë, ky objektiv është pothuajse gjithmonë të rritet rezervimet.

Kudo që të jetë e mundur, sigurohuni që përvoja e përdoruesit të faqes suaj të internetit është e orientuar drejt drejtimit të këtij qëllimi. Thirrje për veprim (CTA) elementët në vendin dhe kohën e duhur mund të ndihmojnë që orari juaj të rezervohet plotësisht me motivime delikate. Gjithmonë bëje të qartë dhe intuitiv për përdoruesit që të caktojnë një takim duke futur një widget prenotim në të gjithë faqen e internetit, jo vetëm në një faqe të caktuar planifikimi.

Shembull CTA i faqes në internet të salloneve të flokëvePërfshini CTA-të kudo që drejtoni dëshirën e përdoruesit

Angazhimi shoqëror

Ashtu si Google Business My mund të nxisë vetëdijen, po kështu do të jetë edhe prania juaj në mediat sociale. Në fakt, rezultatet e kërkimit në Facebook janë bërë po aq të rëndësishme, nëse jo më shumë, sesa Google rezulton që shumë përdorues të angazhohen me bizneset e vogla. Faqja e Facebook e salloneve tuaja duhet të përfshijë përsëri të gjithë informacionin jetësor (orët e punës, rishikimet, listën e shërbimeve) që gjenden në profilin tuaj GMB, por me bonusin e shtuar të komunikimit të vazhdueshëm dhe të drejtpërdrejtë me ndjekësit tuaj.

Media sociale është një rrugëdalje e shkëlqyeshme për shpalljen e marrëveshjeve me kohë të kufizuar ose për të zbuluar një vështrim më intim të njerëzve që qëndrojnë pas biznesit tuaj. Gjithashtu, cila platformë më e mirë për të shfaqur një portofol të azhurnuar vazhdimisht në Instagram sesa Instagram? Mos u ndjeni sikur të shpenzoni të gjithë energjinë tuaj duke u përpjekur të vazhdoni me çdo platformë të mediave sociale. Do të shihni rezultate më të mira kur përqendroheni në një platformë që është më e kënaqshme për tu azhurnuar.

Fotografitë e shfaqjes

Më në fund, konsideroni të investoni në shërbimet e një fotografi profesionist (ose blini një Kamera DSLR dhe çantë ndriçimi veten) për të kapur arritjet magjepsëse të sallonit tuaj. Për një klient që debaton midis dy salloneve, mbase asgjë nuk do ta informojë më mirë vendimin e saj sesa të shikojë punën aktuale që ofron një sallon. Mbi të gjitha prova është në puding. Shfaqja e fotografive të ndriçuara mirë dhe të gjalla të klientëve të lumtur në faqen tuaj të internetit do t’i frymëzojë klientët të klikojnë atë “Rezervoni Tani!” buton pa vonesë. (Fotot para dhe mbas janë një mashtrim i vjetër shitje që funksionon mrekulli!)

Ndërsa modelet Wix të paraqitura më lart mund të përfshijnë imazhe mahnitëse në hartimin e tyre, është më mirë të mos mbështeteni në fotot e aksioneve për një prezantim autentik të biznesit tuaj. Kur fotot janë pak më të përsosura dhe të pastra, por edhe të paqarta dhe të përgjithshme, origjina e tyre e vërtetë bëhet qartë e qartë. Përdoruesi atëherë pyet veten se çfarë fshihet saktësisht ofruesi i shërbimit. Tregoni gjënë e vërtetë nëse doni të krijoni besim.

Megjithatë, një fjalë e kujdesshme: imazhet në faqen tuaj, veçanërisht në seksionin e heroit, duhet të jenë mjaft tërheqëse vizuale për të prodhuar efektin e synuar dhe për të ngjallur besimin. Nëse nuk keni mjete për të blerë një foto me cilësi të lartë, atëherë është më mirë të bëni pa një tërësisht. Mos harroni peshën e përshtypjeve të para.

përfundim

Ju mund të shihni që ndërtimi i faqes tuaj të flokëve ose salloneve të bukurisë është në të vërtetë një proces i thjeshtë që kërkon pak ose aspak aftësi për kodim ose dizajn. Përdorimi i shablloneve do t’ju kursejë orë të panumërta dhe zhgënjime, ndërsa shtojcat dhe widget-et e ndryshme mund të marrin praninë tuaj në internet plotësisht funksionale dhe të gatshme për të gjeneruar shitje në asnjë kohë.

Duke ndjekur udhëzimet e mësipërme, do të keni një biznes që jo vetëm prodhon flokë elegant dhe të modës, por edhe një me një uebfaqe që është po aq tërheqëse e vëmendjes.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map