Si të bëni një faqe interneti fotografish dhe gabimet për të shmangur

Mësoni si të bëni një faqe interneti pro fotografisë për të treguar portofolin tuaj dhe të zbuloni se cilat gabime duhet të shmangni kur e bëni atë.

Si të bëni një faqe interneti fotografike

Për çdo fotograf profesionist, një faqe interneti e fotografisë është një domosdoshmëri për të shfaqur portofolin tuaj dhe për të ndërtuar klientelë të rinj. Konsideroni faqen tuaj si përfaqësuesin tuaj më të lartë të shitjeve që punon në emrin tuaj edhe kur jeni duke fjetur. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për të tërhequr klientë të rinj gjatë gjithë kohës, por në mënyrë që t’i shndërroni ata klientë të mundshëm në ata aktualë, faqja juaj e internetit e fotografisë duhet të jetë e mirë.

Krijimi i një uebsajti mbresëlënës është shumë më i thjeshtë nga sa mendoni. Ndërtuesit e faqeve në internet kanë ulur kohën dhe ekspertizën e nevojshme për të ndërtuar një faqe në internet. Në këtë artikull, unë do të përshkruaj se si mund të krijoni faqen tuaj të internetit të fotografisë, së bashku me gabimet e zakonshme që ju do të duhet të shmangni.

A Mund ta Ndërtoj Vetë Uebfaqen time të Fotografisë?

Po! Me të gjithë krijuesit e rinj të faqeve të internetit që prezantohen në treg, ekzistojnë një numër opsionesh të mundshme për të zgjedhur, nëse vendosni ta bëni vetë faqen tuaj të internetit. Për qëllimet e krijimit të një uebsajti të fotografisë, unë do të rekomandoj Wix dhe t’i referoj ato në këtë artikull. Ekzistojnë një numër ndërtuesish të tjerë të faqeve në internet që mund të përdorni, por Wix është pa dyshim më i famshmi përreth dhe është super miqësor. Një fillestar i plotë në hartimin e uebit mund të lundrojë lehtësisht rreth tij dhe të krijojë një faqe në internet të bukur me vetëm pak kohë dhe përkushtim.

PSE NDURTOHENI TUAJ? Ekzistojnë disa arsye, por kryesorja është çmimi. Ndërsa mund të paguani një stilist profesional të internetit prej 2000 ose më shumë për të krijuar faqen tuaj të fotografisë, shumica e krijuesve të faqeve të internetit ofrojnë çmime që variojnë nga rreth 5 deri në 25 dollarë në muaj. Ju mund të kurseni shumë kosto në front duke marrë këtë rrugë.

7 hapa për të krijuar faqen tuaj të fotografisë

Tani le të hedhim një vështrim në hapat aktuale të kërkuara për të ngritur faqen e internetit të fotografisë:

Hapi 1. Zgjidhni Modelin e duhur

Ky hapi i parë për krijimin e faqes së internetit të ëndrrave tuaja. Wix ka një larmi modelesh në përgjithësi, por ajo që është edhe më mirë është se ato kanë modele të bëra posaçërisht për faqet e internetit të fotografisë / faqet e internetit të portofolit. Mos harroni se këto shabllone ju janë dhënë si udhëzues për hartimin e faqes tuaj të internetit. Ndërfaqja e tërheqjes dhe rënies së Wix ju lejon të personalizoni plotësisht faqen tuaj të internetit, pavarësisht se çfarë modeli zgjidhni, në mënyrë që të mos shpenzoni shumë kohë duke u shqetësuar për këtë pjesë.

Një pamje nga vetëm disa shabllone në faqen e internetit të fotografisë ofron Wix

Hapi 2. Stuhia e trurit & Hartoni faqet

Një faqe interneti fotografike nuk kërkon shumë faqe. Faqet kryesore që ju nevojiten janë: Shtëpi, Rreth, Kontakt dhe një Galeri. Nëse dëshironi që ajo të jetë më e detajuar, mbase mund të shtoni një faqe Shërbimesh / Prmimesh dhe faqe të ndryshme për secilin lloj fotografie që bëni (dasma, peizazhi, etj.). Theelësi këtu është që ta lehtësoni uebfaqen për përdoruesit të lundroni dhe kontaktoni me ju ndërsa jeni akoma të impresionuar.

Këshillë e shpejtë: Shtë gjithmonë një ide e mirë për të parë disa faqe ekzistuese të fotografisë – ndoshta disa nga konkurrentët tuaj – për të parë se çfarë funksionon për ta.

Hapi 3. Ngarko përmbajtjen & Organizoni Galerinë

Natyrisht, një faqe interneti fotografike nuk është e plotë pa fotografi. Hapi tjetër është të ngarkoni punën tuaj të bukur në faqen tuaj të internetit. Ne ju sugjerojmë që të ndani punën tuaj në kategori të ndryshme si martesa, peizazhi, reklamimi, etj., Kështu që vizitorët të mund të gjejnë me lehtësi ato që kërkojnë. Nëse një nuse që duhet të vizitojë faqen tuaj te internetit, ajo do të dëshironte të shihte të gjithë fotografinë tuaj të dasmës në një vend. Kjo lehtësi e navigimit mund të nënkuptojë ndryshimin midis dikujt që vijon të kontaktojë me ju ose dikë që klikon faqen tuaj të internetit nga zhgënjimi. Gjithashtu, krijohuni me mënyrën se si vendosni imazhet në uebfaqe. Wix ka disa stile galerie për të zgjedhur. Mos kini frikë të dilni jashtë kutisë kur zgjidhni një stil galerie pasi kjo mund të krijojë një përshtypje të madhe për vizitorët tuaj.

Hapi 4. Zgjidhni një Emër Domain

Emri juaj i domain është ajo që njerëzit do të shkruajnë për të gjetur faqen tuaj në internet, kështu që duhet të jetë e thjeshtë për të shqiptuar dhe e lehtë për t’u mbajtur mend. Wix është një platformë gjithëpërfshirëse, në mënyrë që të blini emrin e domain-it drejtpërdrejt prej tyre dhe ta lidhni lehtësisht me faqen tuaj të internetit. Një rregull i duhur kur zgjidhni një emër domain për faqen tuaj të internetit të fotografisë është ta bëni atë emrin e biznesit tuaj ose emrin tuaj plus fjalën fotografi. Disa shembuj të mirë përfshijnë “xyzphotography.com” ose “johnbrownphotography.com”. Mësoni më shumë rreth zgjedhjes së një emri të shkëlqyeshëm të domenit.

Hapi 5. Krijoni një Adresë Email të Biznesit

Një adresë e postës elektronike të biznesit duket si “[email protected]” dhe është alternativa më e mirë për t’u marrë nëse jeni serioz në lidhje me biznesin tuaj të fotografisë. Duket më profesionale sesa një email në gmail, pamjen apo një ofrues tjetër falas të postës elektronike. Duke pasur një email biznesi mund të ndihmojë gjithashtu për të promovuar faqen tuaj të internetit të fotografisë. Kur dikush e sheh adresën tuaj të postës elektronike, ata më shumë se sa ka të ngjarë të jenë mjaft kuriozë për të shkuar dhe vizituar faqen tuaj te internetit pa ju kërkuar atyre. Se një vizitor tjetër në uebfaqen tuaj të bukur!

Hapi 6. Puna në SEO

Optimizimi i Motorit të Kërkimit (SEO) është shumë i rëndësishëm për të siguruar që faqja juaj e internetit të gjendet kur njerëzit kërkojnë në Google, Bing dhe motorët e tjerë të kërkimit për fotografë në zonën tuaj. Do faqe në Wix ka një seksion SEO që do të dëshironi të kaloni ca kohë duke mbushur siç duhet. Përcaktoni fjalët kyçe që audienca juaj e synuar ka shumë të ngjarë të kërkojë në mënyrë që të gjeni një faqe interneti si e juaja. Për shembull, nëse bëni fotografi të dasmave në Miami, Florida, disa fjalë kyçe që mund të përdorni përfshijnë: fotografin e dasmave në Miami, dasmën në Miami, shitësit e dasmave në Florida, fotografi të dasma në Miami etj. Mundohuni të merrni në mendjen e audiencës tuaj të synuar dhe të shkruani ato që ata do të shkruanin. Ju gjithashtu mund të përdorni planifikuesin e fjalëve Google dhe Wix SEO Wizard për t’ju ndihmuar.

Wix magjistar SEOWix ofron një Wizard SEO & Mjet Monitorimi për t’ju ndihmuar të ju jap pasqyrë se si të merrni renditjen e biznesit tuaj fotografik për fjalët kyçe lokale.

Hapi 7. Publikoni Uebfaqen & Promovojeni atë

Pasi të keni përfunduar hartimin e faqes tuaj të internetit dhe të keni lidhur domenin tuaj, gjëja e fundit për të bërë është botimi i tij dhe promovimi i tij në median sociale. Disa nga platformat më të mira të mediave sociale për të promovuar punën e fotografisë përfshijnë Instagram, Pinterest dhe Facebook. Edhe pse SEO do të ndihmojë që faqja juaj të gjendet, promovimi i faqes tuaj në internet përmes mediave sociale dhe kanaleve të tjera duhet të jetë një praktikë e përditshme nëse doni të jeni i suksesshëm.

gabimet në internet për të shmangur

Gabimet për të shmangur kur krijoni faqen tuaj të fotografisë

Kur krijoni uebfaqen tuaj për herë të parë, ju mund të merrni dëbuar me procesin krijues dhe të përfundoni duke bërë disa gabime që shumica e reja të dizajnit të internetit kanë tendencë të bëjnë. Le të shohim disa nga ato gabime të zakonshme dhe si mund t’i shmangni ato.

Mbipopullimi – Gjithmonë ekziston tundimi për të vendosur gjithçka në faqen tuaj në shqetësimin se vizitorët nuk do të klikojnë rreth pjesës tjetër të faqes së internetit. Ky është një gabim. Kur një faqe është e mbingarkuar me shumë informacion përdoruesit mund të ndjehen të mërzitur dhe të hutuar nga rrëmuja, dhe klikoni në faqen e internetit për këtë arsye. Rrinë në një dizajn të pastër dhe të thjeshtë që nxjerr në pah vetëm punën tuaj më të mirë. Uebfaqja juaj e fotografisë duhet të bëjë një përshtypje të shkëlqyer të parë në emrin tuaj.

Nuk ka formë kontakti –  Një faqe kontakti është e nevojshme për çdo uebfaqe. Përdoruesit kanë nevojë për një mënyrë për të kontaktuar me ju nëse kanë nevojë për më shumë informacion ose janë gati për të blerë. Gabimi që bëjnë shumë persona është se ata vendosin vetëm një adresë emaili dhe numrin e telefonit dhe nuk përfshijnë një formë kontakti. Kjo është një mundësi e humbur për të gjeneruar më shumë rezultate. E vërteta është, disa njerëz janë shumë dembelë për të krijuar një email ose të arrijnë që telefoni i tyre të telefonojë. Njerëzit e duan komoditetin dhe forma e kontaktit ofron mënyrën më të përshtatshme për ata të lidhen me ju pa lënë edhe faqen tuaj të internetit.

Navigimi i Vështirë i Uebfaqeve – Asgjë nuk është më zhgënjyese që të shkosh në një faqe të bukur dhe të mos jesh në gjendje të gjesh informacionin që dëshiron. Opsionet e menusë në fotografinë tuaj duhet të jenë të qarta dhe në pamje të thjeshtë, në mënyrë ideale në krye të çdo faqe.

Jo Rreth faqes – Faqja Rreth është një nga faqet më të vizituara në çdo faqe interneti. Pse? Njerëzit duan të lidhen me njerëzit. Klientët tuaj dhe klientët e mundshëm dëshirojnë të dinë se kush është prapa kamerës, kështu që shfrytëzoni faqen rreth si një mundësi për t’u lidhur me audiencën tuaj dhe të provoni veten si fotograf. Mos ngurroni të përfshini disa nga arritjet tuaja më të krenuara të fotografisë, si dhe disa informacione personale si mënyra se si keni ëndërruar të jeni fotograf kur ishit fëmijë. Ai ekuilibër profesionalizmi dhe origjinaliteti do të rezonojë mirë me vizitorët tuaj.

përfundim

Një faqe interneti fotografike është e fuqishme kur krijon një prani në internet dhe kërkon klientë të rinj. Në këtë artikull, unë përshkroi ato që ju duhet të dini në lidhje me bërjen e internetit tuaj fotografik shumë dhe si ju mund të shmangni disa gabime të zakonshme. Përdorni aftësitë tuaja krijuese për ta bërë faqen tuaj në internet, por gjithashtu mos harroni ta mbani atë të thjeshtë në mënyrë që vizitorët e rinj të mund ta lundrojnë atë lehtësisht dhe të kontaktojnë me ju..

Të gjitha më të mirat në krijimin e faqes suaj të mrekullueshme të fotografisë & më lini pyetje në komentet më poshtë!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me