Pse psikologjia e ngjyrave duhet të ndikojë në hartimin tuaj në internet

Mësoni rreth shkencës së ngjyrave në hartimin e uebit & si ngjyrat që ju zgjidhni për faqen tuaj të internetit / markë mund të ndikojnë psikologjikisht në mendimet dhe veprimet e përdoruesve tuaj.


Përdorimi i shkencës së ngjyrave në hartimin e uebit

Diku në peizazhin e gjerë të psikologjisë së sjelljes, ekziston shkenca e komplikuar dhe në dukje arbitrare e psikologji ngjyrash. Ndërsa kërkimet në këtë fushë nuk mund të etiketohen si një “shkencë e saktë” për shkak të ndikimit subjektiv dhe personal të individit, pa dyshim që ngjyra luan një rol të thellë në sjelljet, perceptimet dhe zakonet tona kur shoqërohet me markën e një biznesi.

A E DINI? konsumatorët zgjasin më pak se 90 sekonda për të marrë një vendim në lidhje me një produkt dhe 62 deri 90% i këtij vendimi bazohet vetëm në ngjyrën!

Tani duhet të jetë e qartë se marka juaj gjykohet pa mëshirë në mënyrë të pavlerë në rrahje të syrit, kryesisht për shkak të ngjyrave që ju zgjidhni për të përfaqësuar biznesin tuaj. Uebfaqja juaj, pra, duhet të shfaqë një gamë ngjyrash, e cila merr kujdes me kujdes se si përdoruesit do ta perceptojnë markën tuaj. Psikologjia e ngjyrave mund të jetë një mjet i fuqishëm në mënyrën se si e ndryshoni atë perceptim dhe motivoni veprimin. Për shembull, një përdorim i zgjuar i ngjyrës mund të ndikojë në vendimet e shfletimit të përdoruesve tuaj bazuar në normat e konvertimit dhe lehtësinë e tyre të lundrimit rreth faqes tuaj.

Ndikimet e përgjithshme të ngjyrave në perceptimin tonë

Le të hedhim një vështrim tani në spektrin e dritës dhe të shohim se si karakteristikat dalluese të secilës ngjyrë mund të ndikojnë në psikologjinë e një përdoruesi ndryshe.

i kuq

Psikologjia e ngjyrave të kuqe në hartimin e uebit

E kuqja është një ngjyrë që frymëzon urgjente, vigjilencë, pasion, dhe mbijetesë. Sidomos në kulturën perëndimore, ngjyra e kuqe paralajmëron njerëzit për paralajmërime jetësore; ajo dërgon këmbanat e alarmit; komandon vëmendjen. Nuk është për tu habitur që e kuqja është një nga ngjyrat më efektive që përdoret për të stimuluar veprimet – tani! Në qoftë se e gjithë faqja e internetit është tashmë e kuqe (përgjithësisht nuk rekomandohet), vendosja e një elementi të një toni të kuq të mrekullueshëm kudo në faqen tuaj sigurisht që do të tërheq vëmendjen e një përdoruesi në të.

Këshilla të dobishme

 • Dihet për të rritur rrahjet e zemrës. Përdorni me përgjegjësi.
 • Përdoret për të bindur blerësit impulsivë. Shitjet e pastrimit “etiketë të kuqe” krijojnë një urgjencë.
 • Rrit oreksin. Përdoret në restorante dhe në faqet e internetit në industrinë ushqimore.
 • Ngjyra e Netflix dhe YouTube— Mundësisht sepse stimulon një përdorues të shikojë në mënyrë proaktive më shumë përmbajtje, ndërsa një ngjyrë më e nënshtruar do të kishte efektin e kundërt.
 • Jo një zgjedhje e mirë për linjat ajrore, financat, apo ndërmarrjet e tjera ku besimi dhe paqja e mendjes janë të rëndësishme.

portokall

Psikologjia e ngjyrave të portokallit në hartimin e uebit

Portokalli kombinon urgjencën e të kuqes me gëzueshmërinë e të verdhës, duke rezultuar në një ngjyrë që është entuziast, argëtim, ngushëllon, dhe i sigurt. Përdorimi i portokallit është një zgjedhje e mirë për butonat thirrje për veprim ose për ndonjë element që kërkon vëmendje – mbase në një mënyrë më të mirë se sa e kuqja sepse është më miqësore dhe tërheqëse.

Këshilla të dobishme

 • Krijon një ndjenjë argëtimi, eksitimi dhe çudie fëminore. Shpesh përdoret në fushën e sporteve dhe lojërave. Po ashtu, shiko Nickelodeon!
 • Frymëzon besimin në butonat thirrje për veprim.
 • Sugjeron përballueshmëri dhe kursime. Përdoret nga kompani të tilla si Paguaj më pak, Amazona, Depo në shtëpi, dhe Namecheap.

E verdhe

Psikologjia e ngjyrave të verdhë në hartimin e uebit

E verdha shpesh quhet lumtur ngjyrë. Evokon eksitim, mirëdashësi, dhe optimizëm. E verdha heq frymën e një personi dhe siguron frymëzim. Psikologët thonë se njerëzit shpesh shoqërojnë kujtime të lumtura me ngjyrën e verdhë, kështu që disa kompani e përdorin këtë ngjyrë për të përfituar nga ndjenjat gazmore.

Këshilla të dobishme

 • Përdoret në shumë produkte për fëmijë, pasi studimi tregon se është foshnjat e para me ngjyra që reagojnë.
 • Ngjyra e diellit. Shoqëruar me shumë marka të jashtëm dhe energjikë.
 • Përdorni me pakicë: shumë e verdha është e njohur për të krijuar një ndjenjë ankthi.
 • Disa nuanca të verdha mund të çojnë pa dashje në ndjenja të nauze…

e gjelbër

Psikologjia me ngjyrën e gjelbër në hartimin e uebit

E gjelbra është një ngjyrë që frymëzon qetësi, ekuilibër, pasuri, dhe lidhje me natyrë. Nëse marka juaj është në një fushë mjedisore, eko-miqësore ose organike, atëherë jeshile është zgjidhja e dukshme për ju. Shtë interesante, jeshilja përdoret gjithashtu kryesisht në botën e teknologjisë. Hije të errëta shoqërohen me para dhe financa. Në pikën e mesme të saktë të ylberit, jeshilja është harmonia e logjikës dhe asaj emocionale; prandaj është një ngjyrë jashtëzakonisht e gjithanshme.

Këshilla të dobishme

 • Përdoret në dyqane për t’u çlodhur dhe zbutur klientët.
 • Frymëzon krijimtarinë.
 • Ka shumë pak konotacione negative në krahasim me ngjyrat e tjera.
 • Përfaqëson rritjen dhe prosperitetin, duke e bërë atë një zgjedhje të dukshme për sektorin e financave.

blu

Psikologjia e ngjyrës blu në hartimin e uebit

Ndoshta ngjyra më e njohur në shoqërinë tonë, ngjyrosjet blu prodhimtari, besim, dhe gjakftohtësi. Ndërsa e kuqja i rrit shqisat me një ndjenjë urgjence fizike, blu ndikon më shumë në gjendjen mendore me një ndjenjë paqeje dhe qetësie. Isshtë një ngjyrë jo-tërheqëse, kështu që nuk rrezikon të mbizotëroni ose të jeni të bezdisshëm siç mund të jenë disa nga ngjyrat më të ndritshme. Blu krijon një ndjenjë besimi dhe besimi, dhe kështu përdoret kryesisht në institucionet financiare, korporatat ose fushat ku transparenca është e rëndësishme.

Këshilla të dobishme

 • Ngjyra më e pëlqyeshme universale – madje edhe nga ata që kanë ngjyrosje!
 • Përdoret përreth vendit të punës për të rritur produktivitetin.
 • Nuk rekomandohet për ushqim sepse ul oreksin.
 • Përdorni atë për të thënë: «Ngadalëso. Qetësohuni. Gjithçka është e lezetshme “

vjollcë

Psikologjia e ngjyrave të purpurta në hartimin e uebit

Ngjyra e purpurtë ngjall mister, imagjinatë, ndërlikim, dhe sukses. Në shumë kultura shpesh shoqërohet me shpirtërore dhe magji, si dhe mbretëri dhe luks. Shumë artikuj të nivelit të lartë si bizhuteri dhe produkte bukurie përdorin vjollcën për elegancën dhe klasitetin e saj – dhe gjithashtu për t’i përshtatur audiencës femërore. Purple frymëzon mendim dhe kreativitet të ri; do ta shihni atë të përdorur nga kompani që vlerësojnë mençurinë, imagjinatën dhe introspeksionin.

Këshilla të dobishme

 • Një nga ngjyrat më të pëlqyera nga gratë; një nga ngjyrat më pak të pëlqyera nga burrat.
 • Frymëzon pasuri, duke e bërë atë një ngjyrë tjetër të preferuar për industrinë e financave.
 • Jo një motivues i shkëlqyeshëm për elementët e thirrjes në veprim — përdoruesit ndoshta do të përfundojnë duke medituar universin sesa të klikojnë një buton.

rozë

Psikologjia e ngjyrës rozë në hartimin e uebit

Rozë është një ngjyrë e përdorur rrallë që krijon dhembshuri, Romantizmi, dhe freski. Të paktën në kulturën perëndimore, roza pothuajse tërësisht është e burrave; për këtë arsye përdoret vetëm ekskluzivisht në markat më femërore. Rozë është një ngjyrë emocionale, e përdorur shpesh për të ndezur romancën dhe lojën. Cilësia e tij e ushqimit e bën atë një zgjedhje të mirë për terapistët, bamirësit ose produktet që synojnë fëmijët.

Këshilla të dobishme

 • Një zgjedhje e shkëlqyeshme për ushqime dekadente si karamele, cupcakes, akullore ose çokollata.
 • Synon një audiencë specifike femërore.
 • Krijon një atmosferë qetësuese dhe të kujdesshme.
 • Përdorni me pakicë: shumë rozë mund të thahet dhe të japin një ndjenjë papjekurie.

e zezë

Psikologjia e ngjyrave të zeza në hartimin e uebit

Mungesa e plotë e ngjyrës, futjeve të zeza autoritet, pushtet, hijeshi, dhe seriozitet. E zeza bën një deklaratë të guximshme, dhe kështu duhet të përdoret me kujdes. Shumë prej saj mund të jenë mbizotëruese ose të japin një konotacion negativ. Kontrasti i saj i lartë me ngjyrat e tjera, veçanërisht të bardha, e bën atë të gjithanshëm si sfond për të tërhequr vëmendjen e elementëve të tjerë. E zeza shton një sens luksoze dhe sofistikimi, dhe kështu përdoret nga markat që i përshtaten vetëm më të pasurve të klientelës.

Këshilla të dobishme

 • Përdoret nga markat që krenojnë ekskluzivitetin në luks. Shiko Gucci, Chanel, Lamborghini, dhe jaguar.
 • Zgjedhje e mirë për veshje me fund të lartë dhe produkte të teknologjisë së hijshme.
 • Jo një zgjedhje e mirë për ushqimin, financat ose kujdesin shëndetësor.

e bardhë

Psikologjia e ngjyrave të së bardhës në hartimin e uebit

E bardha është kombinimi i të gjitha ngjyrave me intensitet të plotë, duke krijuar një sens vizual të përsosmëri, pastërti, thjeshtësi, dhe Krijimtaria. Sinqerisht, a mund të gabosh vërtet me të bardhën? Shumë uebfaqe përdorin të bardhën me bollëk, pasi është kuptim i mirë për të dizajnuar të mbushni zona me hapësirë ​​të bardhë për të dhënë frymëmarrje në paraqitjen. Bardha mund të evokojë klasitetin dhe elegancën, të përdorura në dyqane dhe dyqane të tregtisë elektronike për të krijuar një atmosferë të modës dhe të sofistikuar (mendoni për mollë).

Këshilla të dobishme

 • E bardha është një propozoj bosh; ajo frymëzon ide të reja dhe fillime të reja.
 • Përdorni të bardhën për të hequr dorë nga dizajni dhe vëmendja vetëm për produktin ose përmbajtjen tuaj.
 • Përdoreni atë për të hapur zona të mbingarkuara në faqen tuaj të internetit.
 • Shumë e bardha mund të krijojë një ndjenjë izolimi ose mërzitje.

Përdorimi i ngjyrës për konvertime

Sigurisht, duhet të ketë një arsye për të gjithë këtë vëmendje kushtuar zgjedhjes së ngjyrave të duhura për faqen tuaj të internetit. Ndërsa tërheqja estetike e një palete ngjyrash me shije ka vendin e saj në përvojën e përgjithshme të përdoruesit, qëllimi i vërtetë i psikologjisë së ngjyrave është të motivojë veprimin dhe rritja e konvertimit.

Duke kuptuar pse ngjyra të caktuara frymëzojnë rezultate më të mëdha se të tjerët, ju mund të përdorni këtë informacion për të planifikuar hartimin dhe hierarkinë vizuale të faqes tuaj për të maksimizuar bashkëveprimin e përdoruesit. Armatosja e vetes me këtë njohuri shpesh kërkon eksperimente me ngjyra të ndryshme dhe testime për të parë se cilat performojnë më mirë, por në fund të fundit do t’ju duhet të njihni audiencën tuaj në mënyrë që të fitojnë rezultatet më të mira.

Mendoni se çfarë shërbimi ofron marka juaj dhe për cilin lloj të konsumatorit që përshtatni. A synon marka juaj shopaholics impulsive, apo i përshtatet më shumë blerësve të kujdesshëm, të kursyer? A ka besim dhe besim gurthemelet e rëndësishëm të deklaratës së misionit të markës suaj, ose a i intereson klientelës tuaj më shumë argëtimi dhe eksitimi? Secili prej këtyre faktorëve mund të shoqërohet me ngjyrën e vet, kështu që skema e ngjyrave të markës tuaj mund të përcaktohet në mënyrë efektive nga vlerat e veta dhe baza e përdoruesit.

Preferenca Gjinore

Një tregues i dukshëm i audiencës suaj ka të bëjë me gjininë e saj, dhe nuk është për t’u habitur që burrat dhe gratë ndryshojnë në preferencat e tyre të ngjyrave. Në përgjithësi, gratë priren të preferojnë ngjyrat dhe ngjyrat më të buta, duke tërhequr drejt blu, vjollcë, dhe e gjelbër. Burra përgjithësisht si ngjyrat dhe hijet më të guximshme, duke preferuar blu, e gjelbër, dhe e zezë.

A Projekt kerkimi realizuar nga Joe Hallock tregon disa gjetje interesante në lidhje me preferencën e ngjyrave sipas gjinisë:

Ngjyrat e preferuara për burra dhe graNgjyrat e preferuara për burra dhe gra. Burimi i figurës.
Ngjyrat më pak të preferuara për burra dhe graNgjyrat më pak të preferuara të burrave dhe grave. Burimi i figurës.

Nuk e di pse bota e do aq shumë blu, por duket se është një bast mjaft i sigurt që do të bëni shumë njerëz të lumtur duke e përfshirë atë diku në faqen tuaj të internetit. Po ashtu, portokalli i dobët…

Janë disa ngjyra vërtet më të efektshme se të tjerat?

Agjensitë e marketingut kanë tendencë të humbasin në detaje me testimin A / B. Nëpërmjet studimeve të rasteve të eksperimentimit të ndryshimeve të ngjyrave në faqet e internetit dhe matjen e ndryshimeve në normat e konvertimit, shumë tregtarë nxitojnë të pretendojnë se ngjyra të caktuara janë thjesht më të efektshme se të tjerët në rritjen e veprimit të përdoruesit. Kjo çon në deklarata të guximshme si një “Buton i madh portokalli” është e ardhmja e butonave thirrje për veprim – sikur ndonjë ngjyrë tjetër të jetë dhe përgjithmonë do të jetë inferior ndaj BOB-së të plotfuqishëm.

Bizneset e panumërta janë të paqarta rezultate ekstatike nga ndryshimi i ngjyrave për të rritur shndërrimet. Kështu që shpesh dëgjojmë pretendime tronditëse si “shitjet u rritën 175% duke kaluar nga një buton jeshil në një të verdhë!” Megjithatë, a është me të vërtetë thjesht ndryshimi i ngjyrës që është përgjegjës për ndryshimin e madh të suksesit – apo ka faktorë të tjerë psikologjikë në lojë?

Shembull konvertimi i psikologjisë me ngjyraButoni origjinal CTA i gjelbër në VegasSlotsOnline.com u ndërrua në të verdhë, për të cilën ata pretenduan se konvertimi u rrit me 175%.

Duke parë shembullin e mësipërm, duket pak largpamëse të hidhesh lart dhe të pohosh fuqitë e mrekullueshme të ngjyrës së verdhë për bizneset kudo. Do të ishte gabim të supozoni se kjo ndryshim i thjeshtë i ngjyrës mund të sigurojë rezultate universale në faqet e internetit në të gjithë Internetin që ende përdorin butona jeshilë. Ndërsa ngjyra specifike që ju zgjidhni pa ndryshim ka rëndësinë e saj, është gjithashtu thelbësore të vini re kontekstin në të cilin përdoren këto ngjyra.

Kontrasti bën një ndryshim

Kontrasti mund të ndikojë në perceptimin e një përdoruesi po aq sa toni i ngjyrave. Përsëri, shikoni shembullin e mësipërm dhe përpiquni të konstatoni se pse një buton i verdhë do të motivojë veprim më të madh të përdoruesit në krahasim me atë të gjelbër. Bazuar në sfondin e gjelbër të banderolës — dhe mbase gjatë gjithë paletës së ngjyrave të faqes në internet, një buton CTA jeshil humbet vetëm në uniformitet. Duket sikur është thjesht një kopje shtesë, duke mos ofruar asgjë që tërheq vëmendjen që urdhëron “Hej! Më kliko! ” Një ngjyrim i verdhë i artë është zgjidhja e përsosur në këtë kontekst: bashkohet mirë me sfondin e gjelbër dhe, më e rëndësishmja, rrëmben sytë e përdoruesit dhe i tërheq ata të tregojnë kursorin e tij mbi të.

Kur jemi zhytur në të njëjtën ngjyrë për një kohë, sytë tanë natyrisht kërkojnë e kundërt ngjyra si pushim vizual. këto ngjyrat plotësuese qëndrojnë larg nga njëri-tjetri me kontrastin më të lartë, dhe kështu ato janë më efektive për elementët e faqeve në internet si butonat CTA përkrah tekstit kryesor. Prandaj, është e mençur të konsideroni kontrastin e skemës së ngjyrave të faqes suaj të internetit – në vend se të ndjekni verbërisht udhëheqjen e markës tjetër me rezultatet e tyre të mahnitshme të ndryshimit të ngjyrave.

Këshillë e shpejtë: Sytë tanë natyrshëm shkojnë së pari tek ngjyra më e ndritshme. Blu, jeshile dhe cian kanë një tendencë të zvogëlohen kur vendosen përkrah ngjyrave më të ngrohta si të verdha, portokalli ose e kuqja. Përdorni diskrecionin kur doni një ngjyrë të caktuar për të drejtuar vëmendjen e një përdoruesi.

përfundim

Ngjyrat e faqes tuaj të internetit flasin shumë për vlerat dhe klientelën e markës tuaj. Zgjidhni ato të duhurat dhe do të shijoni konvertime të përmirësuara dhe ndërveprim të përdoruesit. Megjithatë, zgjidhni ato të gabuara dhe mund të izoloni audiencën tuaj ose t’i lini ata të hutuar dhe joaktivë. Vendosja për skemën tuaj të ngjyrave ka të bëjë më shumë sesa të zgjidhni ngjyrat që “duken bukur”. Ekzistojnë kuptime të thella psikologjike dhe nënndërgjegjeshme pas çdo ngjyre – dhe në disa mënyra ato mund të ndikojnë në audiencën tuaj në një shkallë edhe më të madhe se cilësia e produktit ose shërbimit tuaj.

Nëse përmbajtja është mbret, atëherë ngjyra me siguri është mbretëreshë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map