Proč rychlost stránky záleží na SEO

Rychlost stránky je faktor měřený společností Google, který ovlivňuje vaše hodnocení. Naučte se testovat & Zvyšte rychlost své stránky tak, aby byla viditelnější online.


Rychlost stránky je pro SEO důležitá

Mnoho lidí si myslí, že optimalizace pro vyhledávače je zaměřena především na použití správných klíčových slov ve vašem obsahu a vytváření zpětných odkazů, aby se váš web dostal na vrchol žebříčku vyhledávacích strojů (zejména Google). Ve skutečnosti však existuje celá řada faktorů a jedním z faktorů, které se často dívají, je rychlost stránky. Google bere v algoritmu čas načítání svého webu a používá jej jako faktor k určení místa ve výsledcích vyhledávání. Od roku 2010 společnost udělala z rychlosti stránek prioritu a její postoj byl otevřený. To znamená, že znalost rychlosti vaší stránky a práce na jejím vylepšení by vás mohla přenést na to vyhledávané místo.

Při pohledu na velký obrázek

Pro Google je rychlost stránky důležitá pro její cíl zlepšit internet jako celek. Je to proto, že společnost chápe dopad, který má rychlost stránky na zobrazení stránek a počet návštěvníků webu. Google se jednou zeptal uživatelů, zda chtějí na stránce zobrazit 10 nebo 30 výsledků. Převážně si vybrali druhou možnost, která se v té době zdála jako dobrý nápad – kromě toho, že když Google provedl změnu, provoz klesl o 20 procent. Proč? Načtení stránek s 30 výsledky trvalo o půl sekundy déle. Vypadá to, že žádný velký problém, ale pokud jde o rychlost stránky, počítají se půl sekundy.

Průzkum provedený společnostmi Akamai a Gomez.com ukázal, že uživatelé webu očekávají, že se stránky načtou za 2 sekundy nebo méně. Pokud se nenačte do 3 sekund, pravděpodobně se přesunou na jiný web. Z pohledu Google to znamená, že k webům s vyšší rychlostí načítání se bude přistupovat častěji, a jsou tedy relevantnější – tedy zahrnutí rychlosti stránek do algoritmu hodnocení.

Rychlost stránky online: Testování rychlosti stránky

Naštěstí se Google tolik zajímá o rychlost stránky, že v roce 2011 vytvořili nástroj s názvem Rychlost stránky online které firmám umožňují testovat rychlost stránky. K dispozici jako webový nástroj a rozšíření Chrome, Rychlost stránky online dává rychlosti načítání vašich stránek celkové skóre ze 100. Po analýze vám Google také poskytne užitečné návrhy na zlepšení rychlosti vaší stránky. Jsou hodnoceny jako opravy vysoké, střední a nízké priority a jsou rozděleny do mobilních a stolních kategorií. Mohou být spíše technické, takže se budete chtít podělit o své výsledky s vývojářem webu a zjistit, které opravy je nejvhodnější implementovat.

Lepší uživatelský zážitek = vyšší prodej

Zvýšení rychlosti vašeho webu také zlepší celkový uživatelský dojem návštěvníků vašich stránek. Doba načítání je mimořádně důležitým faktorem při určování, kolik a jak často uživatelé navštíví váš web.

Rychlost stránky má důsledky pro váš prodej a udržení zákazníků. Například, případovou studii provedenou společností Radware ukázalo, že 51 procent online nakupujících v USA nedokončí nákup, pokud je web příliš pomalý. Podobně další studie od Podivná smyčka ukázalo, že pouhé jednosekundové zpoždění vás může stát v prodeji 7 procent. Je to v nejlepším zájmu vaší společnosti, aby se vaše stránka načítala co nejrychleji.

Spolehlivý webový hostitel znamená vyšší rychlost stránky

Rychlost vašeho webu hodně závisí na rychlosti serveru vašeho hostitele. Ne všichni weboví hostitelé jsou si rovni. Výběr levného hostitele může být v krátkodobém horizontu dobrým nápadem, který vám na začátku ušetří peníze, ale z dlouhodobého hlediska by vás to mohlo stát prodej. Vybraný hostitel by měl být schopen zvládnout všechny prvky vašeho webu s velkou rychlostí načítání stránky.

Naše poslední studie o nejrychlejších webových hostitelích zjistila, že InMotion Hosting poskytoval největší spokojenost zákazníků, pokud jde o rychlost stránky. Společnost má svá vlastní datová centra strategicky umístěná na každém pobřeží USA, díky čemuž jsou weby hostované společností InMotion provozovány rychleji po celé zemi. Na jejich serverech je dále k dispozici úložiště SSD (Solid State Drive), které nabízí okamžité načítání dat a bleskovou rychlost.

Další faktory, které ovlivňují rychlost stránky

Pokud máte skvělou webhostingovou službu, ale stále máte problémy s rychlostí načítání svého webu, existují některé běžné příčiny, na které se vaši vývojáři webu mohou podívat. Možná, že problém číslo jedna je optimalizace obrazu. Pokud vaše obrázky PNG a JPG obsahují další data nebo neobsahují kompresor DEFLATE, načtou se pomaleji. Mezi další běžné příčiny patří nadměrné reklamy, neefektivní kód, těžkopádná témata designu, nadměrné widgety a pluginy a pluginy a aplikace, které nejsou kompatibilní s některými prohlížeči.

Při určování hodnocení stránky existuje mnoho faktorů. Rychlost vašich stránek by neměla být přehlížena. Zvýšení rychlosti webu nejen přiblíží vaši stránku na začátek výsledků vyhledávání, ale také to, že si uživatelé užijí používání vašeho webu více. Čím lepší je použitelnost vašeho webu, tím větší je pravděpodobnost, že na vašem webu zůstanou, a tím větší je šance na prodej. Není to na prvním místě SEO?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me