Proč psychologie barev by měla ovlivňovat váš webový design

Dozvědět se více o vědě o barvě ve webdesignu & jak mohou barvy, které si vyberete pro svůj web / značku, psychologicky ovlivnit myšlenky a akce uživatelů.


Použití vědy o barvě ve webdesignu

Někde v široké krajině behaviorální psychologie je složitá a zdánlivě svévolná věda psychologie barev. Přestože výzkum v této oblasti nelze označit jako „přesnou vědu“ kvůli subjektivnímu a osobnímu vlivu jednotlivce, barva bezpochyby hraje zásadní roli v našem chování, vnímání a návycích, pokud je spojena se značkou firmy.

VĚDĚL JSI? Spotřebitelé trvat méně než 90 sekund – rozhodnout o produktu a – 62 až 90% tohoto rozhodnutí je založeno pouze na barvě!

Nyní by mělo být jasné, že vaše značka je nemilosrdně posuzována doslova v mrknutí oka, hlavně kvůli barvám, které se rozhodnete reprezentovat vaši firmu. Váš web musí poté zobrazit paletu barev, která pečlivě zváží, jak uživatelé vaši značku vnímají. Psychologie barev může být mocným nástrojem v tom, jak změníte toto vnímání a motivujete akci. Například některé inteligentní použití barev může ovlivnit rozhodnutí uživatelů o prohlížení na základě míry konverze a jejich snadné navigace po vašem webu..

Obecné barevné vlivy na naše vnímání

Podívejme se nyní na spektrum světla a uvidíme, jak rozlišovací vlastnosti každé barvy mohou ovlivnit psychologii uživatele jinak.

Červené

Barevná psychologie červené ve webdesignu

Červená je barva, která inspiruje naléhavost, ostražitost, vášeň, a přežití. Zejména v západní kultuře upozorňuje barva červená na zásadní varování; vysílá výstražné zvonky; to přikazuje pozornost. Není tedy žádným překvapením, že červená je jednou z nejúčinnějších barev pro stimulaci – nyní! Pokud není celý web již červený (obvykle se nedoporučuje), uvedení prvku nápadného červeného tónu kdekoli na stránce jistě upoutá pozornost uživatele..

Užitečné tipy

 • Je známo, že zvyšuje srdeční frekvenci. Používejte zodpovědně.
 • Používá se k přesvědčování impulzivních nakupujících. Prodej zúčtování „červené značky“ vytváří pocit naléhavosti.
 • Zvyšuje chuť k jídlu. Používá se v restauracích a na webových stránkách v potravinářském průmyslu.
 • Barva Netflix a Youtube– pravděpodobně proto, že stimuluje uživatele, aby proaktivně sledoval více obsahu, zatímco tlumenější barva by měla opačný účinek.
 • Není to dobrá volba pro letecké společnosti, finance nebo jiné společnosti, kde je důležitá důvěra a klid.

oranžový

Barevná psychologie oranžové ve webdesignu

Orange kombinuje naléhavost červené s veselostí žluté, což má za následek barvu, která je nadšený, zábava, uklidňující, a sebejistý. Použití oranžové barvy je dobrou volbou pro tlačítka s výzvou k akci nebo jakýkoli prvek, který vyžaduje pozornost – možná lépe než červená, protože je přátelštější a zvoucí.

Užitečné tipy

 • Vytváří pocit zábavy, vzrušení a dětského zázraku. Často se používá v oblasti sportu a her. Podívejte se také na Nickelodeon!
 • Vzbuzuje důvěru v tlačítka s výzvou k akci.
 • Navrhuje cenovou dostupnost a úspory. Používají společnosti jako Plať méně, Amazonka, Home Depot, a Namecheap.

Žlutá

Barevná psychologie žluté ve webdesignu

Žlutá se často nazývá nejšťastnější barva. Evokuje to vzrušení, přívětivost, a optimismus. Žlutá zvedá ducha člověka a poskytuje inspiraci. Psychologové tvrdí, že lidé často spojují šťastné vzpomínky s barvou žluté, takže některé společnosti používají tuto barvu k vydělávání na veselých pocitech.

Užitečné tipy

 • Používá se v mnoha dětských výrobcích, protože výzkum ukazuje, že na ně reagují první barevné děti.
 • Barva slunce. Spojeno s mnoha značkami pod širým nebem a energizujícím.
 • Používejte střídmě: je známo, že příliš mnoho žluté vytváří pocit úzkosti.
 • Některé odstíny žluté mohou neúmyslně vést k pocitu nevolnosti…

Zelený

Barevná psychologie zeleně ve webdesignu

Zelená je barva, která inspiruje klid, Zůstatek, bohatství, a připojení k Příroda. Pokud je vaše značka v ekologickém, ekologickém nebo ekologickém poli, pak zelená je pro vás jasnou volbou. Zajímavé je, že zelená se také používá převážně v tech světě. Tmavší odstíny jsou spojeny s penězi a financemi. V přesném středu duhy je zelená harmonií logického i emocionálního; jedná se tedy o mimořádně univerzální barvu.

Užitečné tipy

 • Používá se v obchodech k relaxaci a uklidnění zákazníků.
 • Inspiruje kreativitu.
 • Má velmi málo negativních konotací ve srovnání s jinými barvami.
 • Představuje růst a prosperitu, což z něj činí jasnou volbu pro finanční sektor.

Modrý

Barevná psychologie modré ve webdesignu

Snad nejoblíbenější barva v naší společnosti, modré instils produktivita, důvěra, a klid. Zatímco červená zvyšuje smysly pocitem fyzické naléhavosti, modrá ovlivňuje více duševní stav se smyslem pro klid a vyrovnanost. Je to neinvazivní barva, takže nehrozí nebezpečí, že bude přílišná nebo nepříjemná, protože některé z jasnějších barev mohou být. Modrá vytváří pocit důvěry a důvěry, a proto se používá převážně ve finančních institucích, korporacích nebo v oblastech, kde je důležitá transparentnost.

Užitečné tipy

 • Nejoblíbenější barva – dokonce i ti, kteří jsou slepí!
 • Používá se na pracovišti ke zvýšení produktivity.
 • Nedoporučuje se pro potraviny, protože snižuje chuť k jídlu.
 • Použijte to k vyjádření: „Zpomalte. Relaxovat. Všechno je v pohodě. “

Nachový

Barevná psychologie fialové ve web designu

Barva fialová evokuje tajemství, fantazie, sofistikovanost, a úspěch. V mnoha kulturách je často spojována s spiritualitou a magií, stejně jako s královskou hodností a luxusem. Mnoho špičkových předmětů, jako jsou šperky a kosmetické výrobky, používají purpurovou barvu pro svou eleganci a eleganci – a také pro přizpůsobení ženskému publiku. Purple inspiruje nové myšlení a kreativitu; uvidíte, že je používán společnostmi, které si cení moudrosti, představivosti a introspekce.

Užitečné tipy

 • Jedna z nejoblíbenějších barev u žen; jedna z nejoblíbenějších barev u mužů.
 • Inspiruje bohatství, což z něj činí další preferovanou barvu pro finanční průmysl.
 • Není to velký motivátor pro prvky výzvy k akci – uživatelé pravděpodobně nakonec přemýšlejí o vesmíru a ne kliknou na tlačítko.

Růžový

Barevná psychologie růžová ve webdesignu

Růžová je zřídka používaná barva, která vytváří soucit, romantismus, a mladistvost. Alespoň v západní kultuře jsou růžová muži téměř úplně posmívána; z tohoto důvodu se používá výhradně u více ženských značek. Růžová je emocionální barva, která se často používá k vyvolání romantiky a hravosti. Díky své dobré kvalitě je dobrou volbou pro terapeuty, charitativní organizace nebo produkty zaměřené na děti.

Užitečné tipy

 • Skvělá volba pro dekadentní jídla jako bonbóny, košíčky, zmrzlina nebo čokolády.
 • Cílí se konkrétně na ženské publikum.
 • Vytváří uklidňující a pečlivou atmosféru.
 • Používejte střídmě: příliš mnoho růžové může být vyčerpávající a dát pocit nezralosti.

Černá

Barevná psychologie černé ve webdesignu

Úplná absence barvy, černá instiluje autorita, Napájení, elegance, a vážnost. Černý vydává odvážné tvrzení, a proto je třeba jej používat opatrně. Příliš mnoho z toho může být přemožení nebo dát negativní konotaci. Díky vysokému kontrastu s jinými barvami, zejména s bílou, je jako pozadí univerzální upozornit na další prvky. Black přidává pocit luxusu a sofistikovanosti, a proto je používán značkami, které jsou šité na míru nejbohatší klientele.

Užitečné tipy

 • Používají značky, které se pyšní exkluzivitou v luxusu. Vidět Gucci, program, Lamborghini, a Jaguár.
 • Dobrá volba pro špičkové oblečení a elegantní technologické produkty.
 • Není to dobrá volba pro jídlo, finance nebo zdravotní péči.

Bílý

Barevná psychologie bílé ve webdesignu

Bílá je kombinací všech barev v plné intenzitě a vytváří vizuální dojem dokonalost, čistota, jednoduchost, a tvořivost. Upřímně, můžete s bílou opravdu pokazit? Mnoho webových stránek používá hojně bílou, protože je dobrým designovým smyslem vyplnit oblasti mezerami, aby propůjčily prodyšnost v rozvržení. Bílá může vyvolat eleganci a eleganci, která se používá v obchodech a v eCommerce obchodech a vytváří moderní a sofistikovanou atmosféru (pomyslete na Jablko).

Užitečné tipy

 • Bílá je prázdná břidlice; inspiruje nové nápady a nové začátky.
 • Použijte bílou, abyste se vzdali designu a upozorněte pouze na svůj produkt nebo obsah.
 • Slouží k otevření přeplněných oblastí na vašem webu.
 • Příliš mnoho bílé může vytvořit pocit izolace nebo nudy.

Použití barvy pro konverze

Samozřejmě musí být důvod k tomu, aby veškerá tato pozornost byla věnována výběru správných barev pro váš web. Zatímco estetická přitažlivost vkusné barevné palety má své místo v celkové uživatelské zkušenosti, skutečným cílem psychologie barev je motivovat činnost a zvýšit konverzi.

Pochopením toho, proč určité barvy inspirují vyšší výsledky než jiné, můžete pomocí těchto informací naplánovat design a vizuální hierarchii svého webu a maximalizovat tak interakci uživatele. Vyzbrojení se těmito znalostmi často vyžaduje experimentování s různými barvami a testování, abyste zjistili, které z nich mají lepší výkon, ale nakonec budete muset znát své publikum za účelem dosažení nejlepších výsledků.

Přemýšlejte o tom, jaké služby nabízí vaše značka a ke kterému typu zákazníků jste na míru. Zaměřuje se vaše značka na impulzivní shopaholiku nebo přizpůsobuje více opatrným, skromným zákazníkům? Důvěra a důvěra jsou důležitými základními kameny v prohlášení o poslání vaší značky – nebo se vaše klientela zajímá více o zábavu a vzrušení? Každý z těchto faktorů může být spojen s vlastní barvou, takže barevné schéma vaší značky by mohlo být účinně určeno jeho vlastními hodnotami a uživatelskou základnou.

Přednost pohlaví

Zjevná indikace vašeho publika souvisí s jeho pohlavím a není divu, že se muži a ženy liší ve svých barevných preferencích. Obecně, ženy mají tendenci preferovat měkčí barvy a odstíny, přitahující se směrem k modrý, nachový, a zelený. Muži obvykle jako odvážnější barvy a odstíny modrý, zelený, a Černá.

A výzkumný projekt dirigoval Joe Hallock ukazuje některé zajímavé nálezy související s preferencí barev podle pohlaví:

Pánské a dámské oblíbené barvyPánské a dámské oblíbené barvy. Zdroj obrázku.
Pánské a dámské nejméně oblíbené barvyNejméně oblíbené barvy pro muže a ženy. Zdroj obrázku.

Nemám ponětí, proč svět tolik miluje modro, ale zdá se, že je to docela bezpečná sázka, že spoustu lidí potěší tím, že je někde na svém webu. Také špatná oranžová…

Jsou některé barvy skutečně účinnější než jiné?

Marketingové agentury mají tendenci se ztratit v detailech při testování A / B. Prostřednictvím případových studií experimentování se změnami barev na webových stránkách a měření rozdílů v konverzních poměrech mnoho obchodníků spěchá k tvrzení, že určité barvy jsou při zvyšování uživatelských akcí jednoduše efektivnější než jiné. Tohle vede k tučná prohlášení jako „velké oranžové tlačítko“ je budoucnost tlačítek s výzvou k akci – jako by jakákoli jiná barva byla a navždy bude nižší než všemohoucí BOB.

Nespočet obchodů chválí extatické výsledky od změny barev ke zvýšení konverzí. Tak často slyšíme ohromující tvrzení, jako například „tržby vzrostly o 175% přepnutím ze zeleného tlačítka na žluté!“ Přesto je to opravdu pouhý přepínač v barvě, který je zodpovědný za obrovský posun v úspěchu – nebo jsou ve hře i jiné psychologické faktory?

Příklad převodu barevné pscytologiePůvodní zelené tlačítko CTA na webu VegasSlotsOnline.com bylo zaměněno za žluté, což vyžadovalo zvýšení konverze o 175%.

Při pohledu na výše uvedený příklad se zdá trochu krátkozraké vyskočit a vyznávat zázračné síly žluté barvy podnikům všude. Bylo by chybou předpokládat, že tento jednoduchý posun barvy může poskytnout univerzální výsledky webům po celém internetu, které stále používají zelená tlačítka. I když konkrétní barva, kterou vyberete, má vždy svůj význam, je také důležité si všimnout kontextu, ve kterém se tyto barvy používají.

Kontrast dělá rozdíl

Kontrast může ovlivnit vnímání uživatele stejně jako barevný tón. Znovu se podívejte na výše uvedený příklad a zkuste usoudit, proč by žluté tlačítko motivovalo větší zásah uživatele než zelené. Na základě zeleného pozadí banneru – a možná i ve zbytku barevné palety webových stránek – se zelené tlačítko CTA ztratí v uniformitě. Vypadá to, že se jedná pouze o další kopii, která nenabízí nic, co by upoutalo pozornost a které přikazuje „Hej! Klikni na mě!” Zlatožlutý odstín je v této souvislosti dokonalou volbou: dobře se spáruje se zeleným pozadím a co je nejdůležitější, popadne oči uživatele a láká je, aby na něj ukazovaly kurzorem.

Když jsme chvíli absorbováni ve stejné barvě, naše oči přirozeně hledají naproti barva jako vizuální přestávka. Tyto doplňkové barvy vynikají od sebe s největším kontrastem, a proto jsou nejúčinnější pro prvky webových stránek, jako jsou tlačítka CTA vedle hlavního textu. Proto je moudré zvážit kontrast barevného schématu vašeho vlastního webu – spíše než slepě sledovat vedení jiné značky s jejich úžasnými výsledky posunu barev.

RYCHLÝ TIP: Naše oči přirozeně jdou nejdřív do nejjasnější barvy. Modrá, zelená a azurová mají tendenci ustupovat, jsou-li umístěny vedle teplejších barev, jako je žlutá, oranžová nebo červená. Použijte diskrétnost, pokud chcete, aby určitá barva upoutala pozornost uživatele.

Závěr

Barvy vašeho webu říkají hodně o hodnotách a klientele vaší značky. Vyberte si ty správné a užijete si vylepšené převody a interaktivitu uživatelů. Vyberte si však špatné a můžete publikum izolovat nebo nechat zmatené a neaktivní. Rozhodování o vašem barevném schématu je víc než jen vybírání barev, které „vypadají hezky“. Za každou barvou jsou hluboké psychologické a podvědomé významy – a v některých ohledech mohou ovlivnit vaše publikum ještě více než kvalita vašeho produktu nebo služby.

Pokud je obsah král, pak je barva určitě královna.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me