Përdorimi i CloudFlare për të përmirësuar Web Hosting-in tuaj

Të mirat dhe të këqijat e përdorimit të një CDN (Rrjeti i Dorëzimit të përmbajtjes), të tilla si CloudFlare, për të rritur performancën dhe sigurinë e llogarisë suaj të internetit.


Web hosting me Cloudflare

Ka gjëra që shumica e kompanive pritëse i bëjnë mirë, dhe ka gjëra që nuk i bëjnë mirë; siç është sigurimi i klasës së ndërmarrjes së sigurisë për klientët e pritshëm të pritjes.

Siguria për masat

Për të siguruar vetë mbrojtjen tuaj të nivelit të lartë kundër hakerave, ju duhet të keni atë lloj njohurish që njerëzit marrin nga një arsim i përparuar në IT. Pronarët e bizneseve që sapo filluan me pritjen nuk kanë kohë ose burime për atë lloj përpjekjeje.

Hyni në CloudFlare. CloudFlare është një shërbim sigurie në internet që ka qenë për rreth dhe ka zbutur disa nga sulmet më të këqija në histori. Për shembull, në shkurt 2014, ajo ndaloi një sulm reklamues i “shpërndarë mohimi i shërbimit” (DDoS). Një sulm i DDoS është kur një haker fillon një ushtri kompjuterash “mumje” të programuar për të bërë kaq shumë kërkesa për dokumente të një uebsajti të vetëm, saqë kapërcehet dhe nuk është i disponueshëm për vizitorët legjitimë.

CloudFlare është duke bërë përmirësime të vazhdueshme përmes veçorive origjinale që janë shtuar dhe përmes blerjes. Në shkurt 2014, CloudFlare fitoi StopTheHacker për të shtuar zbulimin e malware (virus), heqjen automatike të malware, dhe reputacionin dhe monitorimin e listës së zezë. Dhe, në qershor 2014, ajo fitoi CryptoSeal, një kompani që shtrin sigurinë e përdoruesve të uebit.

Performanca e nivelit të ndërmarrjes

Kalimi në një kompani të re dhe më të shpejtë të mbajtjes në internet nuk është më zgjidhja e vetme për një faqe të ngadaltë. Përveç sigurisë, CloudFlare siguron performancë të zgjeruar për çdo llogari të mbajtjes në internet. Nëse ju pëlqen pritësja juaj e tanishme e uebit, por dëshironi që faqja juaj (faqet) e pritura në llogarinë tuaj të ngarkohet më shpejt, mund të provoni të përdorni CloudFlare. CloudFlare kishte fillimet e tij si një CDN (Rrjeti i Dorëzimit të përmbajtjes) i cili automatikisht optimizon shpërndarjen e të dhënave tuaja.

Në një studim rasti për një optimizim të përmbajtjes në internet të ZenDesk, një mjet popullor për mbështetjen e klientëve në internet, i përdorur nga bizneset në të gjithë botën, CloudFlare raporton një përmirësim 10-fish në kohën e përgjigjes globale dhe përmirësimin 6-fish në kohën e ofrimit të përmbajtjes në shënjestër.

Si funksionon CloudFlare me hostimin tuaj aktual

CloudFlare nuk është në vetvete një shërbim pritjeje në internet. Kjo do të thotë që ju mund të mbani hostin tuaj aktual aktual dhe të shtoni CloudFlare në të. Në thelb, CloudFlare operon në nivelin e rrjetit dhe mbështet praktikisht çdo host në internet. Disa pritës të uebit, si Bluehost dhe GreenGeeks për shembull, kanë qenë partnerë me CloudFlare duke e bërë super të lehtë aktivizimin e CloudFlare direkt nga llogaria juaj e mbajtjes në internet. Nëse jeni me një host në internet që nuk ofron mbështetje të integruar të CloudFlare, prapëseprapë mund të regjistroheni me CloudFlare veçmas në faqen e internetit të CloudFlare. Sidoqoftë, do të duhet të ndryshoni cilësimet e DNS të domenit tuaj për tu përputhur me serverat e emrave të CloudFlare.

Paneli i kontrollit CloudFlare në GreenGeeksNjë pamje e panelit të kontrollit cPanel të GreenGeek, ku CloudFlare është integruar si parazgjedhur për shpejt & aktivizimi i lehtë.

CloudFlare është i thjeshtë për tu vendosur, edhe nëse hosti juaj në internet nuk është i partnerizuar me të. Ky autor ka vendosur disa llogari pritëse në 5 minuta ose më pak për të përdorur CloudFlare.

Sa kushton CloudFlare?

Shërbimet themelore të CloudFlare janë falas, por paketat e azhurnuara janë shumë të përballueshme dhe mjaft tërheqëse për sipërmarrësit dhe bizneset e vogla.

Paketa Pro, e cila është deri në një shkallë nga ajo e lirë, shton performancën edhe më të shpejtë të faqes, mbështetje më të mirë për pajisjet celulare dhe një firewall të aplikacionit në internet. Do t’ju ​​kthejë 20 dollarë në muaj për sitin tuaj të parë, por vetëm 5 $ shtesë për çdo sit shtesë.

Paketa e Biznesit ju jep të gjitha tiparet Pro, mbrojtje më të mirë për mohimin e shërbimit dhe Railgun, e cila ndihmon për të marrë përmbajtjen tuaj jashtë shtetit më shpejt. Me 200 dollarë në muaj, do të zbuloni se një vjedhje kur krahasohet me shpenzimet dhe zhgënjimin e përpjekjes për të ndërtuar atë lloj besueshmërie dhe sigurie nga e para.

Paketa e Ndërmarrjes, me sa duket mjaft e kushtueshme me 5,000 dollarë në muaj, ju jep The Enchilada Whole. Kjo është gjithçka në paketën Pro dhe Business, plus ndihmën e konfigurimit, një menaxher të veçantë të llogarisë, mbështetje telefonike 24/7 dhe një marrëveshje të nivelit të shërbimit 2500%.

Me të gjitha planet, ju kurrë nuk merrni ngarkuar për bandwidth. Ju madje mund të përzieni llojet e planit që i përshtaten nevojave tuaja. Përmirësimi dhe nënvlerësimi në çdo kohë nuk është djersë, dhe ju paguani vetëm një herë në muaj për të gjithë gjërat. Më shumë detaje mbi veçoritë specifike të secilit plan janë në dispozicion në Faqja e çmimeve të CloudFlare.

Akordet e CloudFlare

CloudFlare ka fituar disa çmime kohët e fundit. Ato përfshijnë:

 • Fillimi më i mirë i Ndërmarrjeve nga Techcrunch në 8th Awards Annual Crunchies në shkurt, 2015
 • Rrjeti më inovativ & Kompania e Teknologjisë së Internetit për dy vjet që drejtohet nga Wall Street Journal
 • Një vlerësim si Pionier i Teknologjisë nga Forumi Ekonomik Botëror
 • Duke u renditur në mesin e 10 kompanive më inovative në botë nga Fast Company

Kontradiktat

CloudFlare, me të gjitha përfitimet e tij, nuk është plotësisht i izoluar nga polemikat, megjithëse.

Për shembull, në Mars 2014, CloudFlare u rendit në top 10 të hosteve dhe rrjeteve më të këqija në botë bazuar në trafikun me qëllim të keq që pret nga SiteVet Beta. Dhe, dy nga tre forumet kryesore të bisedave në internet të ISIS-it u ruajtën gjithashtu nga CloudFlare. Zbatimi i ligjit nuk u ka kërkuar atyre që të ndërpresin shërbimin. Ndërsa në kohën e këtij shkrimi, CloudFlare nuk iu përgjigj kërkesave për më shumë informacion në lidhje me forumet e bisedave të ISIS. Faqja e mbikëqyrësit CrimeFlare.com parashtron çështjen e saj për arsyen pse CloudFlare nuk mund t’i besohet sigurisë së të dhënave.

Ka probleme të tjera që njerëzit kanë raportuar, të tilla si koha e ngarkesës në të vërtetë ngadalësohet dhe statistikat e faqeve të faqeve janë të fryra. Disa pretendojnë se CloudFlare e quan veten një CDN, por në të vërtetë është më shumë një proxy e kundërt, e cila nuk konsiderohet një CDN e vërtetë.

Nëse e shihni që këto çështje janë të pakapërcyeshme për qëllimet tuaja, mund të provoni shërbime të tjera të CDN / sigurisë, siç janë Akamai.com, Incapsula.com, ose FireHost.com. Këto alternativa mund të ofrojnë gjithashtu kursime të kostos mbi CloudFlare në varësi të nevojave tuaja të veçanta.

përfundim

Si përfundim, CloudFlare mund të jetë një zgjidhje e mirë për të rritur sigurinë dhe performancën e llogarisë suaj të internetit, pa pasur nevojë të shpenzoni shumë. Versioni falas funksionon gjithashtu. Akoma varet nga performanca e serverëve pritës të përdorur nga hosti juaj në internet, por CloudFlare përfundimisht mund të japë përmbajtjen tuaj më shpejt dhe me siguri.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map