Měl bych přepnout na Google AMP (Accelerated Mobile Pages)?

Klady & nevýhody, které vám pomohou určit, zda byste měli implementovat Accelerated Mobile Pages na svůj web – z pohledu malé firmy.


Výhody a nevýhody Google AMP (Accelerated Mobile Pages)

Projekt zrychlených mobilních stránek (AMP) je otevřený standard podporovaný společností Google, jehož cílem je učinit web prakticky okamžitým pro mobilní uživatele. Už se používá a mnoho velkých vydavatelů – například Forbes, Washington Post, & CNN – již přepnul na AMP. Ale co malé podniky a jejich webové stránky? Opravdu stojí za implementaci AMP na vašem webu? Je to praktické? Jaké jsou výhody & nevýhody?

Pokud jste debatovali o tom, zda přepnout na AMP nebo ne, tento článek vám pomůže určit, co dělat.

Velká otázka – Mám implementovat AMP na svém webu?

Krátká odpověď zní „Ano, měli byste.“ Ale možná ne teď …

Skutečnou otázkou není, zda byste ji měli nebo neměli dostat, ale kdy byste ji měli dostat. AMP je stále poměrně nová a vyžaduje řádnou implementaci určité práce. Fáze implementace může být náročná na zdroje, možná bude vyžadovat vývojáře (pokud nejste technicky zdatný člověk) a v mnoha stávajících systémech pro správu obsahu nefunguje příliš dobře. Z tohoto důvodu mohou různé firmy, weby a typy obsahu vyžadovat, aby jiná časová osa pokračovala ve směru AMP.

ZAREGISTRUJTE SE: Rychlost je důležitá pro zvýšení spokojenosti uživatelů. AMP není jen pro velké webové stránky … Rychlejší doba načítání může významně těžit z jakýchkoli webových stránek, malých i velkých. Problém přechodu na AMP pro malé podniky je cena, obtížnost a naléhavost. Většina webových stránek pro malé firmy to nebude chvíli potřebovat, ale nakonec to bude & by se měla zaměřit na provádění AMP co nejdříve.

Jaké jsou výhody & Nevýhody AMP?

Když to řekneme, pojďme se blíže podívat na to, proč byste měli přejít na AMP, a také diskutovat o některých nevýhodách / neúspěchech, s nimiž se můžete při přepnutí setkat. Zde jsou některé výhody & nevýhody, které vám pomohou určit, zda je praktické používat AMP nyní nebo počkat na pozdější datum:

Hlavní výhody AMP

 • AMP je open source. To komunitě umožňuje neustále zlepšovat a vylepšovat její principy a implementaci. Je také snazší pro vývojáře pracovat s rámcem.
 • AMP umožňuje rychlejší načítání stránky, až 85% podle Google a projekt AMP zdroje, což výrazně zlepšuje uživatelský dojem.
 • AMP pravděpodobně zajistí vyšší hodnocení vyhledávání díky jeho dopadu na rychlost stránky, což je důležité kritérium pro Google na základě dopadu, který má na zlepšení uživatelského komfortu.
 • AMP je zaměřen na mobilní uživatele a velké množství návštěvníků webových stránek nyní přistupuje k obsahu prostřednictvím svých mobilních zařízení. To je důležité pro všechny online firmy, protože většina vašich diváků jsou nyní mobilní.
 • Webové stránky AMP mají potenciálně zvýšenou míru prokliku (CTR) ve výsledcích vyhledávání, protože se často objevují v karuselu (výsledky „Top story“) a na Googlu jsou jasně označeny zvláštním odznakem. Můžete vidět příklad tohoto:
  Weby s AMP jsou uvedeny v seznamu
 • AMP lze implementovat na existující WordPress, Drupal, & Joomla weby díky nově přidaným pluginy / moduly / rozšíření. S tím však stále mohou existovat určité problémy (které zmíním později).

Hlavní nevýhody AMP

 • AMP vyžaduje určitou úroveň technických znalostí (možná budete muset najmout vývojáře) a bude vyžadovat nějaký čas a zdroje k implementaci.
 • AMP vyžaduje optimalizační úsilí a pozornost na zdroje třetích stran. Například externí obsah se načte mnohem později než zbytek stránky, což povede k tzv koordinační problém. Tento jev je často řešen různými způsoby nebo označen pod různými jmény. V případě reklamního obsahu je to v současné době řešeno projektem AMP s řešením známým jako A4A.
 • Tvůrci stránek a systémy pro správu obsahu obvykle nejsou pro AMP připraveni. Mnoho populárních platforem jako SiteBuilder, Squarespace a Wix aktuálně nepodporuje AMP a budete muset počkat déle, dokud.
 • AMP vám brání používat externí CSS a JavaScript, podporující pouze AMP JS (viz Místo projektu AMP a Úložiště GitHub pro úřední dokumentaci). To může vyžadovat trochu práce na vaší existující šabloně nebo motivu.
 • AMP nemusí být plně kompatibilní se staršími prohlížeči (podporované na Edge a nejnovějších verzích prohlížečů Chrome, Firefox, Safari, Opera), i když je zamýšleno pracovat se širokou kompatibilitou a opravy jsou přijímány pro prohlížeče s podílem na trhu vyšším než 1%. Žádný nepodporovaný prohlížeč nemusí vizualizovat stránku tak, jak ji zamýšlíte, a potenciálně tak může dojít k nepředvídatelnému chování.

Praktičnost AMP pro malé podniky

Ačkoli je implementace AMP pro vývojáře relativně snadná, pro majitele malých podniků, kteří spravují své vlastní stránky, bude obtížnější. Jak jsem již zmínil výše, budete potřebovat určitou úroveň technického know-how. Pokud jste ambiciózní vyzkoušet AMP, existují dva obecné způsoby, jak to zkusit:

Přímé kódování

Toto je nejobtížnější metoda. Pokud dokážete upravit kód svého webu a máte relativně dobré znalosti o HTML, CSS a JavaScriptu, mělo by být možné začít s AMP. Jednoduše přezkoumání Github úložiště a oficiální stránka projektu dostanete vás na skvělý začátek.

Používání systému pro správu obsahu

Podpora AMP v současné době poskytuje pouze několik platforem CMS. Stojí za zmínku, že WordPress je pravděpodobně nejjednodušší a nejrozšířenější, ale Joomla & Drupal také další platná řešení.

WordPress, Drupal, & Joomla

Pokud používáte WordPress, můžete jednoduše nainstalovat AMP plugin. Po aktivaci budou příspěvky přeloženy do AMP. Podobně jako u Drupalu Drupal AMP modul umožňuje převod stránek uzlu na AMP. Pro Joomla můžete použít wbAMP. Ve všech případech si můžete všimnout, že některé aspekty návrhu webu nejsou zachovány nebo některé komponenty byly nesprávně změněny. Pokud k tomu dojde, budete bohužel potřebovat pokročilejší vyladění prvků CSS a JavaScript, což může vést k najetí vývojáře k jejich opravě.

ZAREGISTRUJTE SE: AMP může být praktický pro mnoho malých podniků pomocí WordPress, Drupal nebo Joomla. Implementace může být něco tak jednoduchého jako instalace pluginu / modulu / rozšíření, pokud vše půjde dobře. Na druhou stranu to může vyžadovat pokročilé vyladění. U jiných platforem budete možná muset počkat, až bude podporována služba AMP, nebo investovat zdroje do najímání vývojáře.

Závěrečné myšlenky

Rychlost je důležitá pro jakékoli online podnikání, velké i malé. Cílem Google AMP je, aby se webové stránky načítaly téměř okamžitě pro mobilní uživatele, a je to něco, co budete chtít implementovat pro svůj web. Ačkoli implementace nemusí být v současné době pro mnoho malých podniků praktická, měli byste plánovat přechod na AMP co nejdříve. Prozatím máte stále čas a můžete se dočkat, až vývoj uvidí.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map