Marketing obsahu B2B vs B2C – jaký je rozdíl?

Naučte se rozdíl mezi marketingem obsahu B2B a B2C a objevte různé strategie cílení svých potenciálních zákazníků pomocí obsahu, který převádí.

B2B Vs. Marketing obsahu B2C

Bůh marketingu Seth Godin řekl, že marketing obsahu je jediným typem marketingu, který zbývá. Ale ať už jste v B2B nebo B2C prostoru, je velmi důležité, abyste pochopili rozdíly mezi marketingem obsahu B2B a B2C. Poznání rozdílu vám pomůže vytvořit silnější kampaň, která zacílí na vaše potenciální zákazníky pomocí konvertovaného obsahu.

Nejen to, ale vaše návratnost investic se zlepší.

V tomto článku se podíváme na rozdíl mezi marketingem obsahu B2B a B2C a nabídneme také strategie, které vám pomohou vylepšit kampaně.

B2B Vs. B2C Content Marketing – hlavní rozdíly

Motivace vyhlídky

B2C

V prostoru B2C se zákazník snaží navázat vztah s vámi prostřednictvím vašeho obsahu. Chtějí se bavit a emocionalizovat. Jinými slovy, chtějí něco cítit.

Proto je při marketingu obsahu B2C tak důležité vyprávění. Spouští určité emoce a – z dlouhodobého hlediska – vede zákazníka k tomu, aby jednal a zůstal loajální k vám.

Vezměte si například značkový obsah. Značkový obsah není ani o produktu. Místo toho jde o vyvolání určitých emocí v cílové skupině, aby se cítili určitým způsobem.

Zároveň se musí obsah B2C spojit s dalším faktorem, který kupujícího motivuje, a to je, že kupující má problém, který je třeba vyřešit. Proto se obrátí na obsah, aby provedli nějaký výzkum nebo objevili skutečnou odpověď na svůj dotaz (a tento dotaz může být cokoli, od „jak to vyřeším?“ Až „která značka je pro mě nejlepší? ‘

B2B

V prostoru B2B klient hledá hodnotu. Chtějí, abyste byli efektivním odborníkem, který má obsah plný statistik a případových studií, které jsou prezentovány tak přesvědčivým způsobem, že jediné, co teď mohou udělat, je jednat.

Důvěra je důležitá také pro zákazníky B2B, ale je to obzvláště důležité pro klienty B2B. Často se jedná o velké peníze a potřebují vidět, že jste tu autoritou, kdo má to, co potřebuje. Výsledkem je, že se obsah B2B musí zaměřit na postavení značky jako vůdce myšlenek ve svém odvětví.

Obsahová strategie

B2C

Strategie obsahu B2C obvykle zahrnuje vše. Zahrnuje blogové příspěvky, videa, webové kopie, e-maily a dokonce i miniaturní vtipné tweety.

Zahrnuje také obsah vytvořený fanoušky, například od fanoušků Starbucks:

Příklad strategie obsahu B2C

Díky strategii, kterou společnost Starbucks využívá, jsou kávoví giganti schopni budovat vztahy s publikem tím, že s nimi rezonují více než jejich konkurenti.

Značky často vytvoří obsah, který sdílí stejné hodnoty jako jejich zákazníci nebo které propagují příčinu, o kterou se jejich publikum zajímá. Zákazníci se také zajímají o image.

Cílem strategie obsahu B2C je tedy tlačit emocionální tlačítka a být srovnatelný s vaším publikem. Zároveň to však neznamená, že nemůžete kombinovat věci s pevnými daty. Použijte svůj obsah k budování vztahů, ale nezapomeňte, že zde musíte být odborník. Nezapomeňte, že musíte vydělat peníze prodejem a za tímto účelem musí lidé důvěřovat, že víte, co děláte.

A co je nejdůležitější, nezapomeňte vytvořit obsah, díky kterému se lidé cítí určitým způsobem.

Podívejte se na to takto. Lidé, kteří si vybrali Coca Cola před Pepsi, to nedělají, protože Coca Cola ví víc než Pepsi. Případová studie nebo statistika je sotva pravděpodobné, že někoho nakloní na jednu stranu. Místo toho lidé, kteří se rozhodnou pro Coca Cola u Pepsi (nebo naopak), často tak dělají, protože se spojují s určitou značkou více.

A způsob, jak značky přimějí lidi, aby se v roce 2019 spojili a ztotožnili se se svou značkou, je prostřednictvím obsahu.

B2B

Na rozdíl od B2C je B2B obsah marketing zaměřen na ROI pomocí laseru. V této oblasti jde jen o rozdrtení čísel a použití solidních dat. Klienti chtějí vědět co, proč a jak. Nechtějí, abyste tlačili jejich emocionální tlačítka. Místo toho chtějí vidět, co pro ně můžete udělat a proč by si měli vybrat vás. Jejich rozhodnutí se řídí logikou a potřebou splnit určité úkoly.

Obsah B2B je tedy informativní, vzdělávací a přímo k věci.

To neznamená, že ve svém obsahu nemůžete použít příběhy. Příběhy však musí být doplněny grafy, obrázky a studenými fakty. Proto můžete pomocí infografiky, blogových příspěvků, článků a kopie webových stránek hovořit s cílovým publikem.

Persony kupujících

B2C

Vytvoření osobnosti kupujícího B2C může být trochu složitější, protože často existují různé typy. Proto je například segmentace v oblasti B2C tak důležitá.

Vezměte si kulturistiku. Blog pro kulturistiku, který v konečném důsledku propaguje proteinové doplňky, bude muset vzít v úvahu řadu osobností, od mužů po ženy, profesionály až po začátečníky. V důsledku toho neexistuje pravidlo „jedna velikost vyhovuje všem“. Místo toho musíte vytvořit odlišný obsah pro různé potřeby. To platí zejména o vašich e-mailových kampaních, kde se segmentace ukáže jako užitečná.

B2B

B2B se liší v tom, že cílové publikum je cílenější a konkrétnější. Jednoduše jsou to kupující, kteří jsou odpovědní za rozhodování o nákupu pro svou organizaci.

A to je klíč: Zaměřujete své služby – a tedy obsah – na konkrétní typ organizace. V důsledku toho je vaše publikum menší a více definované.

Na rozdíl od toho s Coca-Colou, jejíž publikum je obrovské, a které zahrnuje všechny různé typy osobností a profesionálů.

V některých ohledech skutečnost, že B2B publikum je specifičtější, usnadňuje tvorbu a přizpůsobení obsahu. K usnadnění vašeho života můžete také využít kanály, jako jsou Sponzorované aktualizace LinkedIn. A zatímco obsah B2C je na jiných sociálních mediálních kanálech, jako jsou Twitter, Instagram a Facebook, více doma, neznamená to, že by obsahová strategie B2B je měla ignorovat.

To znamená, že způsob, jakým si vytvoříte své osobní kupující pro vyhlídky B2B nebo B2C, je víceméně stejný.

Formáty obsahu

B2C

Vizuální jsou velmi důležité, pokud jde o marketing obsahu B2C, s 11% více B2C než B2B obchodníky (podle SocialMediaExaminer) tvrdí, že vizuální obsah je číslo jedna z hlediska priority.

Ve skutečnosti zákazníci velmi dobře reagují na vizuální prvky. Zejména na mobilních zařízeních, kde se sledují videa 10 milionů vícekrát každý den, než v roce 2017.

Instagram je přirozeně nejvíce vizuální platformou, ale formáty obsahu B2C jsou široké. Zahrnují webové články, blogy, infografiky, značkový obsah, mobilní aplikace a webináře.

Infografika je zvláště užitečná, protože je skvělým způsobem, jak vizuálně potěšit mnoho klíčových informací.

Ale to je video obsah, který nejlépe spolupracuje s podniky. YouTube se stala druhým největším vyhledávacím modulem na světě a snad žádný jiný typ obsahu netlačí tolik emocionálních tlačítek jako videa. Video umožňuje značce vyprávět své příběhy poutavě (a dokonce i interaktivně, když uvažujete o technologii virtuální reality) a vypadají také docela chytře.

B2B

I když obsah B2B může stále obsahovat vizuální prvky, je méně pravděpodobné, že bude obsahovat až B2C obsah. Podle zprávy, 85% podniků při obchodním rozhodování upřednostňujte textový obsah před videem nebo zvukem.

Může to být z různých důvodů. Pro jednu věc, klient může mít tendenci číst blogový příspěvek během úřední hodiny, ale samozřejmě nemusí být schopen poslouchat zvuk.

Kromě toho mohou rozdělit svůj čas mezi blogový příspěvek a vlastní práci, což je s videem těžší, protože dobře formátovaný blogový příspěvek umožňuje čtenáři rychle prohledat obsah.

Výsledkem je, že obsah B2B zahrnuje případové studie, blogy a bílé knihy. Vztahuje se však také na online prezentace, webináře a marketing sociálních médií.

Jak vytvořit obsah B2C a B2B

Pokud jde o vytváření obsahu, musíte pochopit, proč by vaše publikum chtělo koupit od vás.

Klikněte na Tweet

Společnosti nakupují od společností B2B, protože mají zvláštní potřebu.

Spotřebitelé někdy nakupují od značek B2C, protože mají zvláštní potřebu (například potřebují novou pračku k praní).

Někdy však spotřebitelé nakupují z lehkomyslnějších důvodů. Potřebuje například tento dvacetiletý student, který žije v San Franciscu, dnes ráno drahou ledovou mochu? Pravděpodobně ne, ale jdou napřed a stejně to kupují.

Jako spotřebitelé pak mnoho našich nákupů řídí naše emoce. Ve skutečnosti o většině našich nákupních rozhodnutí rozhoduje naše podvědomí.

Podniky jsou různé. Kupují čistě na základě logiky a potřeby udělat úkol co nejefektivněji. Jejich nákupní rozhodnutí jsou skvělá a vypočítaná.

Téma vašeho obsahu se tedy bude lišit podle toho, zda se nacházíte v prostoru B2B nebo B2C.

Obecně platí, že obsah B2B by se měl vždy vzdělávat a informovat, zatímco obsah B2C by měl vzbuzovat a inspirovat.

To však neznamená, že obsah B2C nemůže také vzdělávat a informovat. Může a hodně času ano. Ale hlavní důraz musí být kladen na budování zvuků kolem produktu, značky a generování spoustu vzrušení.

Informační obsah

Podívejte se na sekci zdrojů MailChimp níže.

Příklad strategie obsahu B2b

MailChimp je organizace B2B, která vytváří obsah zaměřený na vzdělávání a informování dalších podniků o e-mailovém marketingu v co největší míře.

A dělají to docela dobře.

Oni musí. Jinak by se klienti místo toho obrátili na své soupeře.

Podívejte se, klienti v B2B sféře si musí být stoprocentně jisti podnikáním, než učiní rozhodnutí o nákupu. Musí si být stoprocentně jisti, že toto podnikání zefektivní jejich podnikání.

Tím, že MailChimp vytvořil sekci zdrojů, která obsahuje užitečný obsah, předvádí své znalosti a umísťuje se jako odborníci v jejich výklenku.

Nejen to, ale vytvářejí obsah, který ukazuje podnikům, jak co nejlépe využít své služby a její funkce. Je to tento druh obsahu, který organizátory posune směrem k prodeji, protože neschopnost porozumět tomu, jak služba funguje, je jedním z důvodů, proč může být míra odlivu pro podniky SaaS tak vysoká..

Inspirující obsah

Obsah B2C musí nějakým způsobem inspirovat.

Klikněte na Tweet

To je samozřejmě pravdivější v konkrétních výklencích než v jiných.

Vezměme si například, Madewell Musings, módní blog pro módní značku Madewell. Jejich obsah není zaměřen pouze na pomoc lidem při výběru správného oblečení. Místo toho jejich obsahová strategie zahrnuje inspirativní články o kultuře, kuchyni, svátcích a dokonce i hudbě.

Proč? Protože chápou, že jejich kupující sdílejí tyto zájmy. Vytvářením inspirativního obsahu o těchto tématech Madewell vytváří silné spojení se svým publikem a je vzrušuje z jejich značky.

Nejde jen o prodej po celou dobu. Místo toho se zaměřují na budování skutečných dlouhodobých vztahů.

Výzkum nakonec ukázal, že to trvá 2 – 8 kontaktních bodů, než společnost provede prodej. Nezapomeňte, že zákazník jede na cestu, než si od vás nakoupí, a je to váš obsah, který je může vést cestou od počátečního kontaktu po konverzi..

Čím přátelštější, vstřícnější a inspirativnější je váš obsah, tím je pravděpodobnější, že zákazník zůstane v kontaktu.

Obsah, který odpovídá na otázky

Ať už jste v sektoru B2B nebo B2C, měli byste vytvářet obsah, který odpovídá na otázky.

Přemýšlejte o tom, co mají společné vyhlídky B2B a B2C? Pokud mají jednu věc společnou, mají problém.

Skvělý způsob, jak najít otázky, které cílové publikum žádá, je použít nástroj jako Odpovězte veřejnosti nebo Quora.

Poté byste měli provést výzkum klíčových slov s dlouhým ocasem, abyste se dostali na SERP a dosáhli kvalifikovaného provozu (vede) na svůj web..

Samozřejmě je toho víc. Váš obsah musí mít co největší hodnotu a musí odpovídat na otázky s co největší hloubkou a vhledem. Jinými slovy, musí být lepší než konkurence. Za tímto účelem je vhodné vytvořit dlouhodobý obsah (obsah nejméně 1 000 slov).

A pokud opravdu bojujete, můžete implementovat mrakodrapová technika. To je, když vezmete existující kousek dobře fungujícího obsahu (můžete použít BuzzSumo aby vám pomohl najít obsah), identifikovat slabiny – a poté je pomocí vlastních slov zvětšovat a vylepšovat. To znamená přidat více rad, více informací, více statistik, více výzkumu atd.

4 způsoby, jak vytvořit úspěšnou strategii marketingu obsahu

Aby byl marketing obsahu B2B a B2C úspěšný, musí být zavedena správná strategie. Zde je několik tipů:

Pochopte svou prodejní cestu

Ať už jste ve sféře B2B nebo B2C, vaše vyhlídky vstoupí do prodejní cesty.

Prodejní trychtýř začíná fází zvyšování povědomí, než přejde do fáze hodnocení a končí fází nákupu.

V horní části trychtýře (fáze povědomí) je obsah povědomí o vaší značce. To je místo, kde pomocí obsahu upoutáváte pozornost lidí, budujete důvěru a zapojujete je.

To znamená, že je opravdu důležité, abyste se naučili jak vytvořit obsah pro každou část vaší cesty.

K analýze rozhodnutí o marketingu obsahu použijte Analytics

Dobrá marketingová kampaň s obsahem je o kvalitě před kvantitou. Stálý výkon záleží, ale záleží na tom mnohem méně, pokud výstup nezasáhne vaše publikum.

Vždy je vhodné použít své analytické nástroje (jako je Google Analytics), abyste zjistili, co funguje a co nefunguje. Poté můžete svou strategii vylepšit a vylepšit.

Je také chytrý nápad provádět audit obsahu a audit SEO každých několik měsíců, abyste zůstali na dobré cestě.

Vytvářejte a publikujte obsah a poté analyzujte, vylaďte a vypláchněte a opakujte.

Použijte znovu svůj obsah

Dříve jsme se zmínili o různých formátech obsahu pro podniky B2B i B2C.

Dobrou zprávou je, že můžete svůj obsah přesměrovat na různé kanály, abyste nemuseli vždy přicházet s novými nápady.

Například můžete proměnit webinář v online kurz, nebo můžete vytvořit řadu krátkých tweetů založených na infographic.

Můžete také proměnit videa v psané blogové příspěvky (a naopak) nebo snížit dlouhá videa na sérii krátkých krátkých forem, které posíláte na sociální média.

Spusťte kampaň pro zasílání zpráv na Bloggeru

Krása kampaně na blogu s dosahem na blog je, že se dostanete k mnohem více lidem.

Jak?

Funguje to takto: Ve svém výklenku najdete několik webů s vysokou návštěvností a doménami s vysokou doménou, které přijímají příspěvky hostů a poté jim předkládají několik tématických nápadů. Pokud to přijmou, napíšete článek a zahrnete odkaz zpět na svůj vlastní web.

Zveřejněním úžasného obsahu na jiných webových stránkách se postavíte před více očních bulví a usadíte se jako autorita ve svém výklenku.

Abychom vám pomohli, podívejte se na to nejlepší nástroje pro dosahování bloggerů. Nebo pokud nemáte čas na outreaching, můžete vždy použít Link-schopný a nechat outreaching přijít k vám.

Závěr

Doufejme, že nyní chápete rozdíly mezi marketingem obsahu B2B a B2C. Ať už vytvoříte jakýkoli typ obsahu a pro kterékoli publikum, ujistěte se, že je propagujete prostřednictvím sociálních médií, abyste oslovili více lidí.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me