Instagram: Pjesa që mungon në strategjinë tuaj të marketingut

Me 75 milion njerëz që përdorin Instagram çdo ditë, Instagram është një mjet efektiv për strategjinë tuaj të marketingut në mediat sociale. Këtu janë disa këshilla për të filluar.


Këshilla për marketing në Instagram

Kishte një kohë kur në Instagram ishte nënshtrimi në garën e mediave sociale. Pesë vjet pas fillimit të tij, ajo është ngritur në majë. Në dhjetor të vitit të kaluar, Instagram tejkaloi shenjën e përdoruesit 300 milion, duke e bërë atë më të popullarizuar se Twitter. Rreth një e treta e këtyre përdoruesve u fituan në vetëm nëntë muaj. Tani, më shumë se 75 milion njerëz përdorin Instagram-in çdo ditë. Numrat thjesht duket se vazhdojnë të rriten. Në të vërtetë, blerja e Instagramit në Facebook në vitin 2012 mund të bjerë në historinë e biznesit si vendimi më i mirë i 1 miliardë dollarëve të të gjitha kohërave.

Ky është një lajm i mirë për tregtarët. Popullariteti i Instagram mund të shfrytëzohet për të ndihmuar markat të bëjnë përparime në reklama, drejtime dhe konvertime. Twitter dhe Facebook janë gjithashtu mjete efektive të marketingut në mediat sociale, por asgjë nuk rrah një pamje të mirë për të përzënë një pikë. Shumica e përmbajtjes së mediave sociale – rreth 63% – është vizive. Nëse mendoni për këtë, shumica e përmbajtjes së marketingut në përgjithësi është kryesisht vizive. Shikuesit e reklamave mezi mund ta dëgjojnë mesazhin, por nëse e kërkojnë, ata do ta shohin atë dhe mendja e tyre do ta thithë shpejt. Në fund të fundit, ishte imazhi ikonik i Marlboro Man misterioz dhe mashkullor që i bëri burrat të dëshironin të blinin cigare të filtruara (të cilat konsideroheshin femërore kur ishin të parët në treg).

Nëse nuk po përdorni Instagram tashmë për të tregtuar markën tuaj, tani është koha e mirë për të filluar. Instagram ka një të caktuar Instagram për biznes shërbim dhe jep këshilla mbi to blog për leveraging llogarinë tuaj për të fituar pasuesit dhe klientët. Marketerët mund të përfitojnë nga aftësitë e shpejta të ndarjes së figurave në Instagram për të joshur në biznes të ri me përmbajtje vizuale që argëtojnë, informojnë dhe frymëzojnë.

Ja se si ta shfrytëzoni Instagramin për të marrë strategjinë tuaj të marketingut në nivelin tjetër:

Përdorni një larmi fotografish

Qëllimi i një llogarie të biznesit në Instagram është të promovoni markën tuaj. Kjo nuk do të thotë që gjithçka që postoni në Instagram duhet të lidhet drejtpërdrejt me shërbimet tuaja. Disa nga llogaritë më të ndjekura të mediave sociale – faqja në Facebook e aktorit George Takei, për shembull – postojnë përmbajtje plotësisht të palidhura me të cilat mendojnë se shikuesit do të shijojnë. Ju mund të tërheqni ndjekës me këtë lloj përmbajtje joserioze, e cila më vonë do t’i ekspozojë ato në përmbajtjen tuaj në shënjestër të marketingut. Thjesht mos u bëni me videot e lezetshme për mace – shumica e përmbajtjes tuaj duhet të jetë e rëndësishme për produktin ose shërbimin që ju ofroni. Ju ende dëshironi të merreni seriozisht si markë. Përfshini një larmi fotografish që përfaqësojnë markën tuaj – për shembull, Whole Foods poston përmbajtje në lidhje me jetesën e shëndetshme në përgjithësi, si dhe fotografi të artikujve të shitjes dhe ngjarjeve brenda dyqaneve.

Shkruani Kopjimin e marketingut në titrat tuaja

Shumë imazhe flasin vetë, por një ose dy fjali të ngurta mund të japin një kontekst të rëndësishëm për postimet tuaja vizive. Instagram lejon përshkrime të shkurtra për të përshkruar ose siguruar informacione shtesë rreth imazheve dhe videove. Kur shkruani titrat, mbani mend se jeni në media sociale, jo në postën elektronike ose në një dokument pune. Mbajeni bisedor dhe bëjeni fjalitë tuaja të qarta dhe koncize. Seksionet e titrave janë gjithashtu një mundësi për të hedhur disa hashtags popullore ose të filloni një prirje hashtag për të gjitha tuaja. Ashtu si me Twitter, hashtags në Instagram ndihmojnë klientët e mundshëm që t’ju gjejnë dhe të lidhen me markën tuaj.

Trego Ku keni qenë

Si një markë në lëvizje, ju merrni rreth. Tipari i geotagging në Instagram ju jep mundësinë e zbulimit se ku janë marrë imazhet që postoni. Këto vende janë mbledhur dhe ngjitur në një hartë fotografish që mund të ndahet me ndjekësit. Geotagging informon ndjekësit tuaj për vendet e biznesit tuaj dhe vendet që keni vizituar për të promovuar markën tuaj ose të bëni punë në terren. Për shembull, një dyqan me pakicë mund të postojë një foto nga një udhëtim blerës në të gjithë vendin, ose një autor mund të katalogojë të gjitha vendet që vizituan në turneun e tyre të librave. Ky informacion i bën postimet tuaja më interesante dhe u tregon ndjekësve nëse keni qenë apo do të keni qenë në zonën e tyre.

Pritni një Konkurs Imazhi

Një trend në rritje për bizneset në Instagram po pret një konkurs ku ndjekësit dërgojnë fotografi në lidhje me një temë specifike. Këto foto janë postuar në llogarinë e markës, ose përdoruesit ose vetë biznesi zgjedh fituesin. Konkurset në internet janë një situatë pa rrezik për ndjekësit, kështu që ata kanë një tërheqje të madhe. Rritni shikueshmërinë e markës tuaj duke zgjedhur një temë konkursi në lidhje me produktin ose shërbimin tuaj dhe duke ofruar një çmim të dëshirueshëm për fituesin. Në vitin 2014, konkursi #IWannaGo i Travelocity u kërkoi përdoruesve të paraqisnin fotografi të destinacioneve të udhëtimit, ku ata donin të shkonin për mundësinë për të fituar një udhëtim atje. Ndërgjegjësimi i markës u rrit 5 përqind gjatë konkursit, dhe blerjet nga klientët ekzistues u rritën me 11 përqind.

Në qendër të vëmendjes Ngjarjet tuaja

Media sociale është se sa njerëz vazhdojnë me ngjarjet që ndodhin në zonën e tyre. Bëni më lehtë që ata të zbulojnë ngjarjet tuaja duke i promovuar ato në Instagram dhe duke ofruar zbritje të veçanta për ndjekësit. Fotografitë e nxitura të azhurnimeve të lidhura me ngjarjet që çojnë deri në ditën, do të ndërtojnë interesin e përdoruesit dhe optimizojnë arritjen tuaj. Krijoni histori që rrethojnë ngjarjen tuaj ashtu si ndodh dhe mbajini përmbajtjen që rrjedh pasi të jetë bërë – si të kërkoni që përdoruesit që morën pjesë të ndajnë momentet dhe fotot e tyre të preferuara. Kjo nuk është vetëm një mënyrë e mirë për të gjeneruar ndjekës, por gjithashtu tërheq vëmendjen e mediave dhe fiton reklamim masiv.

përfundim

Kur ju mund t’i merrni njerëzit me të vërtetë të interesuar për produktin ose shërbimin tuaj, ata do të gëzojnë vërtet bashkëveprimin me markën tuaj në mediat sociale. Miliona përdorues po shkëmbejnë miliona gigabajt të përmbajtjes në mediat sociale çdo ditë. Të qëndrosh si një faqe e preferuar për median sociale do të frymëzojë besnikërinë e markës dhe do të vëresh nga miqtë dhe familjarët e ndjekësve. Rrjetet sociale janë me ndikim, dhe përmbajtja vizive është bindëse – këto dy gjëra e bëjnë Instagram një mjet të fuqishëm biznesi.

Ndërsa zhvilloni llogarinë tuaj të Instagram-it dhe strategjinë e marketingut, mos harroni asnjëherë se për kë e bëni atë – në fund të fundit, është për ndjekësit dhe klientët tuaj. Përpiquni t’i kuptoni ato duke ndjekur gjithashtu llogaritë e tyre dhe duke i kushtuar vëmendje imazheve që ata postojnë. Sa më mirë të kujdeseni për ta, aq më të angazhuar do të jenë me përmbajtjen tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map