Co je dostupnost webu a proč je důležitá?

O dostupnosti webu, o tom, jak uživatelé se zdravotním postižením přistupují k webům, a proč by měli vývojáři webu považovat dostupnost webu za relevantní problém.


Osvědčené postupy pro přístup k webu

Přístupnost webu je praxe při vývoji a designu webu, která zdůrazňuje stejnou potřebu, aby uživatelé se zdravotním postižením měli přístup k webům a jejich používání. Web je považován za „přístupný“, pokud jej může plně využít někdo s postižením nebo se zdravotním postižením. Procházení se provádí pomocí sady zařízení nebo softwaru, které umožňují překlad obsahu do formuláře, ke kterému má uživatel přístup. Jednoduchý příklad je program jako ČELISTI, což pomáhá zrakově postiženým uživatelům, kteří nejsou schopni používat myš k navigaci na internetu, přečtením textu a pomocí hlasu poskytnout možnosti navigace.

Hlavním problémem je, že velké množství webových stránek, snad i většina, nejsou napsány s ohledem na dostupnost. Čtečka obrazovky proto nemůže využít další data, která může poskytnout vývojář nebo designér pro usnadnění čtení a navigace. Mnoho lidí se zdravotním postižením uvedlo, že prostě nemohou zažít a získat přístup k větší části internetu. Důsledky nedostatečné dostupnosti webu však přesahují etický požadavek na rovný přístup a zahrnují ztrátu potenciálních čtenářů, zákazníků, reputaci stránek a dokonce i vyhlídky na právní odpovědnost.

Mýty Vs. Realita

Kvůli nedostatku důrazu nebo výrazných informací o přístupnosti v hlavním dialogu o vývoji webových stránek přetrvává mnoho mýtů o potřebě přístupu:

Mýtus: Lidé se zdravotním postižením nepoužívají internet.

Realita: Výzkum prostřednictvím Studie pew internetového výzkumu: Digitální rozdíly (2011), což dokazuje, že 54% dospělých s postižením je online.

Mýtus: Zpřístupnění webových stránek znamená vzhled a funkčnost.

Realita: Díky rozsáhlému použití sémantických značek a dodatků HTML5 je nyní snadnější než kdy jindy používat sémantické značky, jako je označení navigačních prvků, a přidat atributy role do značek HTML pro poskytování navigačních a rozvržovacích dat.

Mýtus: Lidé se zdravotním postižením nejsou životaschopní zákazníci.

Realita: Vzhledem k tomu, že lidé se zdravotním postižením mají stejné potřeby jako kdokoli jiný, neexistuje žádný základ pro toto přesvědčení. Dalším bodem, který tento mýtus zanedbává, je, že se pouze 17% lidí narodilo se zdravotním postižením. To by mohlo znamenat, že zákazník, který byl dříve schopen používat a nakupovat z vašeho webu, se náhle odpojí od přístupu.

Proč mnoho webů nemá přístupný obsah

Mnoho vývojářů webu bohužel neví o praktikách přístupu na web. A Anketa 2014 uživatelů, kteří používají čtečky obrazovky, prováděné společností WebAIM, společností, která se specializuje na odborné znalosti v oblasti dostupnosti, za předpokladu, že uživatelé to považovali za důvody:

OdezvaPočet respondentů% respondentů
Nedostatek povědomí o dostupnosti webu56639,6%
Nedostatek dovedností nebo znalostí přístupu k webu39227,4%
Strach, že to bude bránit vzhledu, pocitu nebo funkčnosti35024,5%
Nedostatek rozpočtu nebo zdrojů k jejich zpřístupnění1228,5%

Právní odpovědnost

Přestože by etické a tržní obavy měly stačit, existuje také možnost čelit právním krokům v případě neposkytnutí služby uživatelům se sníženou schopností. Ministerstvo spravedlnosti USA nedávno uzavřel dohodu k nápravě údajného porušení zákona o zdravotním postižení Američanů. Peapod jako velká společnost prokazuje, že nedostatek přístupnosti a poskytování služby, kterou lidé se zdravotním postižením nepoužívají (problém, který lze snadno napravit), poskytuje živý příklad případů, kdy mohou existovat být právní vinou.

Jak zvýšit přístupnost vašeho webu

World Wide Web Consortium (W3C) vydalo a soubor pokynů známé jako WCAG 2.0, které jsou nezávislé na technologii. Níže uvádíme několik užitečných nástrojů a zdrojů, které můžete využít k podpoře procesu a vzdělávání při vytváření přístupného obsahu:

Pro další materiál pro čtení, Stránka zdrojů WebAIM poskytuje užitečné odkazy na obsah a nástroje, které pomáhají vzdělávat lidi a zlepšovat přístup na web. Tyto zahrnují:

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map