9 arsyet pse biznesi juaj ka nevojë për një blog

Një udhëzues për të ndihmuar pronarët e afarizmave të vegjël të kuptojnë pse ata duhet të fillojnë të bëjnë Blogging dhe sa i dobishëm mund të jetë një blog për biznesin e tyre.


Pse biznesi juaj duhet të bëjë blog

Biznesi juaj mungon në disa mundësi nëse faqja juaj nuk ka një blog. Blogimi mund të jetë një mundësi e dobishme e marketingut që do të çojë nga motorët e kërkimit dhe rrjetet sociale. Nëse keni menduar për një blog dhe nuk mund të vendosni nëse ia vlen koha dhe përpjekja juaj, këtu janë disa arsye që duhet të përfundojnë vendimin tuaj.

1) Tërheq Drejtuesit dhe Motorët e Kërkimit

Para se të futemi në përfitime të tjera, le të fillojmë me potencialin e shtuar të shitjeve. Bërë si duhet, postimet në blog janë si ushqim për motorët e kërkimit. Sa më shumë autoritare, përmbajtje cilësore të publikoni në blogun tuaj, aq më shumë trafik organik do të merrni. Blogimi është një shenjë pozitive për motorët e kërkimit që faqja juaj është aktive dhe e azhurnuar.

Vini re se kjo nuk do të thotë që ju duhet të pështyni vetëm çdo përmbajtje në blog. Shtë më mirë të keni një postim me cilësi sesa 10 me cilësi të ulët. Gjithashtu sigurohuni që të shkruani për përmbajtjen në lidhje me biznesin tuaj. Do postim duhet të jetë i dobishëm dhe i rëndësishëm. Ekziston një ndryshim i rëndësishëm midis krijimit të përmbajtjes vetëm për të pasur përmbajtje vs gjenerimin e përmbajtjes për të ndihmuar dikë. Përmbajtja me cilësi të ulët mund të ketë efektin e kundërt dhe të dëmtojë dukshmërinë e motorit të kërkimit. Kështu që të paralajmërohet!

2) Afishoni ekspertizën tuaj tek klientët e mundshëm dhe aktualë

Ndërsa Interneti vazhdon të rritet, konkurrenca juaj rritet. Një mënyrë për t’u dalluar nga konkurrentët tuaj është t’u tregoni klientëve që jeni ekspert në industri. Blogimi është një mënyrë për të transmetuar ekspertizën tuaj pa takime dhe thirrje telefonike. Mos harroni se përdoruesit e motorëve të kërkimit zakonisht kërkojnë përgjigje për pyetjet e tyre. Kur ju siguroni përgjigje për këto pyetje në një zë autorizues me një thirrje të veprimit të pavarur, ju drejtoni drejtime nga motorët e kërkimit përmes gypit të shitjeve.

Si ekspert, duhet të dini se çfarë jeni duke kërkuar klientët dhe mund ta përdorni këtë për të shkruar postime në blog. Le të themi se ju jeni një mbulues dhe idetë e stuhisë së trurit është faza e vështirë e blogezimit për ju. Cilat pyetje bëjnë klientët tuaj kur telefonojnë? Cili është problemi tipik që shihni në punën tuaj të përditshme? Answersfarë përgjigje mund të ofroni për klientët tuaj? Shanset janë që klienti juaj nuk mund të rregullojë çatinë e tyre, por ata kërkojnë Google për informacione rreth rrjedhjeve dhe problemeve të zakonshme. Shkruaj përmbajtje bazuar në këtë temë, dhe do të drejtosh drejtime të kualifikuara drejtpërdrejt në kutinë tënde.

3) ashtë një përpjekje afatgjatë me përfitime të vazhdueshme

Edhe pse të shkruani një postim cilësor në blog mund të zgjasë ca kohë, postimi juaj do të ketë përfitime të vazhdueshme. Pasi të publikohet dhe fillon të renditet në motorët e kërkimit, mund të vazhdojë të drejtojë trafikun për muaj dhe muaj. Mos harroni të kontrolloni me ndërprerje artikullin për saktësinë dhe azhurnoni nëse është e nevojshme. Ju mund të përdorni Analytics për të matur sjelljen dhe suksesin e një postimi të suksesshëm në blog, por nuk është një kërkesë nëse nuk keni kohë.

4) Blogimi krijon një bisedë me klientët tuaj

Një postim në blog hap një bisedë dhe lë një mundësi që klientët tuaj të përgjigjen. Nëse keni parë ndonjëherë një postim të suksesshëm në blog, ai shpesh ka komente të shumta nga vizitorët. Visitdo vizitor gjithashtu mund t’i përgjigjet komenteve të tjera, dhe ju gjithashtu mund të përgjigjeni. Me fjalë të tjera, vetëm një postim në blog mund të ftojë vizitorët të komentojnë dhe të fillojnë të angazhohen me faqen tuaj të internetit. Komentet mund të mos jenë gjithmonë pozitive, por ju mund të përdorni reagimet për të krijuar postime të tjera në blog. Reagimet gjithashtu mund t’ju japin njohuri për klientët tuaj dhe atë që ata presin nga shërbimet dhe produktet tuaja.

5) Ju nuk duhet të jeni një shkrimtar profesionist

Shkrimi mund të jetë një detyrë sfiduese, por nuk keni pse të jeni një shkrimtar profesionist! Thjesht duhet të jesh një ekspert në fushën tuaj. Kjo do të thuhet, kini kujdes që të mos publikoni përmbajtje të shkruar dobët, sepse mund të shtypë përpjekjet tuaja të SEO dhe ta bëjë biznesin tuaj të duket joprofesional. Nëse shkrimi me të vërtetë nuk është diçka që mund të bësh, gjithmonë mund të kërkosh nga një redaktues të rregullojë gramatikën dhe drejtshkrimin. Ju përdorni mesazhin dhe ekspertizën tuaj ndërsa lejoni që redaktori të sjellë kërkesën profesionale për shkrim për të siguruar që postimi të ketë përmbajtje cilësore.

6) Pika Qendrore e Landing për Marketingu Social

Ndoshta keni dëgjuar se rrjetet sociale duhet të jenë pjesë e marketingut tuaj. Shumë pronarë të afarizmave nuk dinë ku të fillojnë, çfarë të cicërojnë ose çfarë të postojnë në faqen e tyre në Facebook. Me një blog, ju mund të ndani përmbajtjen tuaj nëpër platformat e mediave sociale për të drejtuar trafikun drejtpërdrejt në faqen tuaj. Shkëmbimi i posteve të ekspertëve në media në median sociale është një mënyrë e shkëlqyeshme për të fituar ekspozim përveç motorëve të kërkimit.

7) Blogimi mban faqen tuaj të azhurnuar me lajmet në industri

Shumica e pronarëve të bizneseve bëjnë blog në lidhje me tendencat në tregun e tyre dhe lajmet më të fundit në industri. Ky lloj i përmbajtjes siguron motorët e kërkimit me përmbajtje të freskët që nuk është e ngopur tashmë. Ai gjithashtu mban të azhurnuar faqen tuaj me lajmet dhe tendencat më të fundit të cilat mund të jenë shumë të dobishme për klientët tuaj. Kur shkruani përmbajtje bazuar në lajmet e fundit, drejtoni më shumë trafik në faqen tuaj dhe keni më pak konkurrentë. Përmbajtja me gjelbërim të përhershëm është mirë të keni!

8) Faqja juaj nuk duket e braktisur dhe ndërton besim

A keni hasur ndonjëherë në një blog që nuk është aktualizuar në muaj? Ju jep ndjenjën se faqja është braktisur. Kjo është veçanërisht e vërtetë për pronarët e faqeve që nuk e mbajnë të azhurnuar përmbajtjen e faqes së tyre. Me një blog, përdoruesit e dinë që ju po kujdeseni për biznesin tuaj dhe kujdeseni për praninë tuaj në internet. Kjo tregon se ju doni të lidheni me klientët tuaj, dhe kjo ndërton besim. Besimi është një faktor i rëndësishëm në marketingun në internet. Me qindra konkurrentë për të zgjedhur, vizitorët dëshirojnë të dinë që kanë të bëjnë me një profesionist të besuar.

9) Funshtë argëtuese!

Ju kurrë nuk e dini – ju në të vërtetë mund të kënaqeni me Blogging. Duhet punë dhe ka një kurbë mësimi, por pasi të keni marrë atë, ju mund të dëshironi. Disa pronarë të afarizmave madje e shohin shkrimin terapeutik, kështu që mund të jetë një avantazh për ju personalisht dhe jo vetëm profesionalisht.

Cilat janë disavantazhet e Blogimit?

Blogimi ka përfitimet e tij, por mund të ketë edhe të metat e tij. Jo çdo industri ka një audiencë për bloget. Nëse baza juaj mesatare e klientit nuk është duke përdorur Internet ose ata thjesht nuk janë të interesuar, atëherë Blogging ndoshta nuk ia vlen përpjekja. Mos harroni të mbani në mend klientët tuaj.

Easyshtë e thjeshtë për të filluar

Nëse tashmë keni një uebfaqe, shumica e pritësve të internetit ofrojnë platforma të shkëlqyeshme për blogela plotësisht falas. Nëse nuk keni një host në internet, hidhini një sy Një Portokalli e Vogël. Shtë një host në internet i krijuar për bizneset e vogla. Thjesht regjistrohu dhe regjistrohu në llogarinë tënde. Nga pulti juaj cPanel, klikoni në ikonën Softaculous për të zgjedhur cilën platformë të Blogging dëshironi dhe pastaj ta instaloni atë.

Instalimi i një blogu nga Softaculous

Një Portokalli i Vogël mbështet platforma të shumta për blogezim, por së fundmi ata rekomanduan që pronarët e rinj të blogut duhet të provojnë fantazmë, e cila është një platformë e lehtë, blogging e lehtë që thjeshton tërë procesin.

Platformat e Blogjeve janë në dispozicion në Një Portokall të Vogël

përfundim

Pavarësisht nga cila platformë e blog-ut përdorni, blog-et mund të jenë pjesë e vlefshme e strategjisë suaj të marketingut. Shpresojmë se i keni gjetur arsyet e mësipërme të dobishme kur merrni vendimin tuaj!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me