6 Këshilla të Pinterestit për bizneset e vogla

Sugjerime të Pinterest që mund të përdorni për të zhvilluar një platformë efektive të mediave sociale për marketing përmes përmbajtjes vizive. Si Pinterest mund të përfitojë nga biznesi juaj i vogël.

Këshilla të Pinterest për fillestarët

Nëse një foto vlen një mijë fjalë, atëherë Pinterest është i pavlefshëm. Ju tashmë mund të jeni të njohur me faqen e mediave sociale me qendër imazhin që njerëzit përdorin për të postuar dhe shkëmbyer ide, nga mënyra se si të rigjenerojnë dhomën e tyre të jetesës në citate nga autorët e tyre të preferuar. Bizneset mund të përdorin fuqinë e stimujve vizuale përmes Pinterest duke postuar në llogaritë e tyre materiale të marketingut, përmbajtje në internet dhe foto të kompanisë..

Duke përdorur Pinterest, është e mundur të fitoni një shtrirje të gjerë duke përhapur imazhe në lidhje me markën tuaj në të gjithë rrjetin – dhe përdoruesit e Pinterest bëjnë pjesën më të madhe të punës. Kur njerëzit shohin kunjat tuaja në Pinterest, ose imazhet në faqen tuaj të internetit, ata mund të “pin” ose ri-postojnë atë në llogaritë e tyre. Të dhënat nga Qendra Kërkimore Pew tregon se 41 përqind e njerëzve do të rivendosin imazhet që i gjejnë në internet në faqet e mediave sociale. Likeshtë si rrjeti juaj i tregtarëve të përmbajtjes – ose, siç i quajti Qendra Kërkimore Pew, kuratorë.

Arsyet e tjera për të përdorur Pinterest për biznesin tuaj të vogël:

Ajo që e bën Pinterest një platformë kaq të fuqishme është fakti që përqendrohet në imazhe. Shkenca arsimore tregon se 65 përqind e njerëzve janë nxënës vizual. Tweets me merrni retweet me 150 përqind më shumë sesa ato pa. Nëse jeni në lojën e marketingut, unë me siguri po ju predikoj korit, kështu që nuk do të them më. Imazhet kanë qenë gjithmonë një faktor i rëndësishëm, dhe Pinterest është një mënyrë për të përfituar nga kjo. Ja se si ta bëni.

Imazhet janë mjete të fuqishme jo vetëm për ta bërë markën tuaj të parë, por duke i bërë njerëzit ta kujtojnë atë. “Efekti i epërsisë së figurave”, një fenomen i mirë-dokumentuar, është ideja që imazhet kanë më shumë të ngjarë të mbahen mend sesa fjalët.

Klikoni për të Tweet

Këshillë 1: Për qëllimi i përmbajtjes ekzistuese

Nëse jeni i ri në Pinterest, mund të jeni duke menduar, “Oh, jo, një platformë tjetër për të cilën duhet të krijoj përmbajtje të re. Nuk kam kohë! ” Prisni një minutë, megjithatë. Ju do të dëshironi që disa nga përmbajtjet tuaja të Pinterest të jenë unike, në mënyrë që të tërheqni vizitorët në faqen tuaj që kërkojnë diçka të freskët. Në të njëjtën kohë, ju gjithashtu mund të merrni përmbajtje nga platformat e tjera të mediave sociale, faqja juaj e internetit dhe blog-u juaj dhe ta ribërni atë për një platformë të përqendruar në imazhe. Për shembull, ju mund të merrni një cicërimë në lidhje me produktin tuaj dhe të bëni një infografik; ju mund të merrni faqen tuaj “About” në faqen tuaj të internetit dhe ta shndërroni atë informacion në një grafik frymëzues. Përdorni krijimtarinë tuaj për të përfituar sa më shumë nga përmbajtja që keni tashmë.

Këshillë 2: Përdorni kunjat e gjurmuara për kërkime në treg

Ashtu si me çdo platformë tjetër të mediave sociale, pasi të keni pasur disa aktivitete në llogarinë tuaj për ca kohë, është e nevojshme të shihni se sa i suksesshëm është përdorimi juaj i Pinterest. Pinterest ka të tijën zgjidhje për matje për t’i ndihmuar bizneset të zbulojnë se si Pinterest po i ndihmon ata të rriten. Këto mjete jo vetëm që ju japin një pamje të plotë të aktivitetit të pinning, por ju japin mundësinë e hyrjes në statistikat si besnikëria, dukshmëria dhe konvertimet e markave..

Përveç marrjes së numrave të vështirë, merrni parasysh një pamje antropologjike duke shikuar profilet e njerëzve që bashkëveprojnë me kunjat tuaja. Kush janë ata? Cilat janë interesat e tyre? Cilat gjëra të tjera ju pin? Përgjigjet e këtyre pyetjeve mund t’ju japin ide se si të përmirësoni përmbajtjen tuaj të Pinterest, si dhe mediat e tjera sociale dhe përmbajtjen në internet që publikoni për të tërhequr vëmendjen nga përdoruesit tuaj kryesorë.

Këshillë 3: Qëndroni të organizuar

Një llogari e organizuar mirë e Pinterest, jo vetëm që e bën faqen tuaj Pinterest të duket e mirë – kjo gjithashtu e bën markën tuaj të duket e mirë. Përdorni funksionin e bordeve për të kuruar koleksionet e imazheve të lidhura dhe për ta bërë përmbajtjen tuaj më të arritshme. Për shembull, ju mund të keni një tabelë të etiketuar “Si-Si” që jep këshilla për të përfituar sa më shumë nga produktet (et) tuaj. Një bord tjetër mund të etiketohet “Ngjarje dhe Lidhje” dhe të përfshijë foto nga paraqitjet e kompanive dhe projektet vullnetare. Boarddo bord duhet të mendohet strategjikisht për të përmirësuar imazhin e biznesit tuaj. Sa më të organizuara të jenë bordet tuaja, aq më shumë njerëz do të pëlqejnë të shikojnë përmes tyre.

Këshillë 4: Përdorni të shtëna “Veprimi”

Një shumicë e përmbajtjes në faqen tuaj Pinterest ka të ngjarë të shfaqë produktet dhe shërbimet tuaja. Postimi i fotove të asaj që ofron kompania juaj do të kujdeset për faktin se njerëzit janë krijesa vizuale. Vendosni imazhe të njerëzve që përdorin produktin tuaj, foto të udhëheqjes së markës suaj dhe pamjet e përfaqësuesve të shërbimit të klientit që ndihmojnë njerëzit. Sa më shumë veprim i shfaqjes suaj në këto foto, aq më interesante do të jenë dhe aq më mirë pajtimtarët tuaj mund ta fotografojnë veten duke përdorur produktin ose shërbimin tuaj.

Këshillë 5: Përdorni butonin “Pin It”

Mos harroni se përmbajtja në faqen e internetit të kompanisë suaj mund të ngjitet fillimisht nga të tjerët. Ju do të duhet të vendosni kodin tuaj të internetit për t’u mundësuar vizitorëve në faqen tuaj që të vendosni përmbajtjen tuaj në bordet e tyre të Pinterest duke përdorur butonin “Pin It”. Kjo është edhe një mënyrë tjetër që Pinterest heq ngarkesën e punës nga ju kur përdoruesit bëjnë disa ngritje të rënda.

Pinterest Pin atëShtoni butonin “Pin It” në imazhet tuaja për t’ju ndihmuar kujtuesve të Pinterest që ta pinin atë.

Pinterest ka një udhëzues hap pas hapi për ta bërë butonin “Pin It” të shfaqet kur përdoruesit rri pezull mbi imazhet në faqen tuaj të internetit. Pasi të jenë aktiv, imazhet që njerëzit pin nga faqja juaj do të fillojnë të sjellin referime nga Pinterest. Ndërsa përdoruesit mund të pinin imazhet tuaja pa butonin mbi butonin Pin It duke përdorur një widget shfletuesin në internet, shërben si një kujtesë e mirë për ta që të pinin dhe të ndajnë përmbajtjen.

Këshillë 6: Mos harroni të Inkorporoni Video, Shumë

Promovimi i videos funksionon pak më ndryshe sesa imazhet në Pinterest. Në vend që të shtoni kunjat në bordet tuaja të Pinterest nga një faqe në internet ekzistuese, ju mund të futni video drejtpërdrejt në Pinterest. Përdoruesit më pas mund të shikojnë videon pa pasur nevojë të lënë Pinterest për të shkuar në YouTube. Në një sondazh të fundit, 67 përqind e njerëzve të anketuar thanë që videot e Pinterest i frymëzojnë ata të ndërmarrin veprime. Përfitoni nga kjo veçori, si dhe Programi i promovuar i Pinterestit Video që lejon bizneset të reklamojnë duke paraqitur kunjat e tyre në faqet e përdoruesit.

Përdorimi i Pinterest për promovimin vizual

Promovimi vizual i PinterestPërdorimi i Pinterest mund të ndihmojë vizualisht në promovimin e produkteve tuaja & përvetësoni klientë të rinj. Chobani është një shembull i bukur i kësaj.

Pinterest është një platformë shumë e efektshme e mediave sociale për marketing përmes përmbajtjes vizive. Argshtë ndoshta më mirë se Instagram për promovimin e markës, pasi përdoruesit mund të shohin një galeri të tërë me imazhe të lidhura menjëherë në një mënyrë të organizuar. Shumë njerëz përdorin Pinterest për të marrë ide për dhurata, përmirësim të shtëpisë dhe zbavitje të pazarit personal. Shtë një mjet ideal për të arritur klientët tuaj të tanishëm dhe të ardhshëm në një mënyrë jo-agresive dhe bashkëpunuese. Pinterest ka bërë blerjen në internet dhe zgjedhjen e markës një përvojë të këndshme për konsumatorët.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me